Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 08:12

Zdravo raja!
Malo sam listao po ovom pdfu, mislim da nema nista otvoreno na ovu temu.

Prvenstveno sam otvorio temu jer imam par pitanja vezanih za odlazak u inostranstvo, a nisam htio da se post zagubi negdje u Chatu ili slicno, a vjerujem da se moze nac jos par forumasa kojima bi ova tema bila korisna.
Bilo kako bilo, zanima me kakve su mogucnosti za ausbildung stranaca u Njemackoj? Dolaze u obzir i Svicarska i Austrija, pa na kraju krajeva i bilo koja strana zemlja. Za koje struke se mogu skolovati stranci, koje mjesto je najlakse dobiti i koje su skole najlakse u smislu finansiranja.
Planirao sam ici preko jedne agencije sada u aprilu na ausbildung za medicinskog tehnicara, njegovatelja i slicno. To je sve sredjeno, kao sigurica, ali sam onda poceo razmisljati o drugim mogucnostima. Nisam pretjerano zainteresovan za tu struku, idem to raditi jednostavno jer nemam druge opcije.. Ovdje nemam pretjeranih mogucnosti s obzirom da imam samo zavrsenu gimnaziju.

Svjestan sam da je najlakse otici u Njemacku ako ces raditi kao medicinar, ali sta jos mogu? Npr. ja bih prije otisao na neko skolovanje u vezi masinstva i slicno. Ipak imam neko predznanje sa dvije godine fakulteta kod nas, jos me to i zanima. Takodjer me zanima elektrotehnika, racunari itd. itd.
Medicina je meni licno kao posao :puke: Ali sta se moze kad svi samo to nude.

Imam B2 certifikat sa Göthea, jezik pricam skoro pa tecno

hvala unaprijed
Zadnja izmjena: theboss_RD07, dana/u 21 nov 2017, 08:44, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 nov 2017, 08:22

theboss_RD07 je napisao/la:Zdravo raja!
Malo sam listao po ovom pdfu, mislim da nema nista otvoreno na ovu temu.

Prvenstveno sam otvorio temu jer imam par pitanja vezanih za odlazak u inostranstvo, a nisam htio da se post zagubi negdje u Chatu ili slicno, a vjerujem da se moze nac jos par forumasa kojima bi ova tema bila korisna.
Bilo kako bilo, zanima me kakve su mogucnosti za ausbildung stranaca u Njemackoj? Dolaze u obzir i Svicarska i Austrija, pa na kraju krajeva i bilo koja strana zemlja. Kad kazem 'kakve su mogucnosti' mislim za koje struke se mogu skolovati stranci, koju je najlakse dobiti i koje su najlakse sto se tice finansiranja.
Planirao sam preko jedne agencije ici sada u aprilu na ausbildung za medicinskog tehnicara, njegovatelja i slicno. To je sve sredjeno, kao sigurica, ali sam onda poceo razmisljati o drugim mogucnostima. Nisam pretjerano zainteresovan za tu struku, idem to raditi jednostavno jer nemam druge opcije. Ovdje nemam pretjeranih mogucnosti s obzirom da imam samo zavrsenu gimnaziju. Svjestan sam da je najlakse otici u Njemacku ako ces raditi kao medicinar, ali sta jos mogu? Npr. ja bih prije otisao na neko skolovanje u vezi masinstva i slicno. Ipak imam neko predznanje sa dvije godine fakulteta kod nas, jos me to i zanima. Takodjer me zanima elektrotehnika, racunari itd. itd.
Medicina je meni licno kao posao :puke: Ali sta se moze kad svi samo to nude.

Imam B2 certifikat sa Göthea, jezik pricam skoro pa tecno

hvala unaprijed
Pratim. Slična situacija i kod mene. Završena gimnazija. Mislio sam se prekvalifikovati ali to mi se trenuntk ne cini kao nesto sto bi mi pomigli. Jezik ne znam tako dobro kao ti ali brzo bih naučio.
Ja sebe ne mogu zamisliti da radim kao medicinar.
Može li se kao student otići, raditi i studirati ? Mene najviše privlači Austrija, Beč, s obzirom da tamo imam poznanika koji bi mi maksimalno izašao u susret.

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 08:46

jasmin10 je napisao/la: Pratim. Slična situacija i kod mene. Završena gimnazija. Mislio sam se prekvalifikovati ali to mi se trenuntk ne cini kao nesto sto bi mi pomigli. Jezik ne znam tako dobro kao ti ali brzo bih naučio.
Ja sebe ne mogu zamisliti da radim kao medicinar.
Može li se kao student otići, raditi i studirati ? Mene najviše privlači Austrija, Beč, s obzirom da tamo imam poznanika koji bi mi maksimalno izašao u susret.
Ma ne mogu ni ja sebe, ali gdje god pogledam i koga god pitam svi samo to nude jer im tu najvise osoblja treba.
Ako mi je to jedina opcija, onda cu rado prihvatit. A bolje mi je ipak istrazit jos malo prije nego sto definitivno odlucim
Ovdje jedino mogu radit kod nekog privatnika za 600-700 maraka. To radim privremeno dok ne odem tamo, a yebi me ako cu to radit citav zivot

Avatar
caseres
Postovi: 851
Pridružen/a: 11 nov 2012, 15:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la caseres » 21 nov 2017, 09:10

Zz momci. Work and travel i gas preko bare.
★ 38 SCUDETTI ★ VINTI SUL CAMPO ★
Najljepsa drogo ovoga svijeta, tvoj sam ovisnik!

Avatar
Sveti
Postovi: 10129
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 21 nov 2017, 09:16

Evo par informacija onako iz prve.

Za ausbildung ti ne treba agencija, sve mozes vrlo lako sam da zavrsis osim ako nemas nikog u njemackoj a ne da ti se da placas motel.

Kad sam ga ja upisivao, 2015. Godine to je bio jedini nacin, ali se od 2016. Godine, januara dosta toga promijenilo. Za sva deficitarne njemacke poslove ne zahtijeva se strucna sprema i velika je sansa da se dobije posao odnosno ausbildung za neki drugi posao. Ne znam tacno koji su to sve poslovi ali proguglaj malo. Npr. Prijatelj mi je primljen u DB da radi kao zeljeznicar a zavrsio je sa mnom opcu gimnaziju u Tuzli.

Kada obavis razgovor/e obavezno ti pokreni postupak za dobijanje radne dozvole dok si u njemackoj, odnosno ako imas rodbinu reci to njima. Obicno se to sastoji od predavanja dokumenata u Agentur für Arbeit u gradu u kojem se nalazis. Moguce je da treba i tvoj potpis, ali se odmah nakon toga mozes vratiti kuci i cekati i navesti da dozvolu dostave tvom poslodavcu koji ti je moze postom da proslijedi (preporucenom)

U biti, i dalje vrijedi cinjenica da je u njezi (ne medicini) najlakse naci posao jer je taj posao ovde strasno deficitaran. Ja sam vec u zavrsnoj godini skole, a za posao nikada ranije nisam bio zainteresovan, niti sam sada ruku na srce. Ali sam se stisnuo radi viseg dobra, mada cu ga nekim doskolovavanjem vjerovatno promijeniti jer nije posao na kojem mlad covjek treba da gradi karijeru.

U biti to je to ugrubo. Ako te jos sta konkretnije zanima pitaj. Ako budem znao rado cu ti pomoci.
naprijed rejal

Avatar
hodža
Postovi: 9739
Pridružen/a: 09 avg 2010, 00:15
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: RE: Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hodža » 21 nov 2017, 10:46

caseres je napisao/la:Zz momci. Work and travel i gas preko bare.
Jeste. Samo sto ti treba jedno 1500 dolara da platis sve, i ako dobijes vizu jos jedno minimalno 700-800 da poneses sa sobom.
Sumnjam da onaj ko moze iskesirati 3-4 milje maraka ima potrebu da ide iz BiH [emoji16]
FORZA MARŠAL !!!

BigDaddy
Postovi: 1229
Pridružen/a: 04 dec 2013, 11:15
Lokacija: Rio de Janeiro
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BigDaddy » 21 nov 2017, 11:00

theboss_RD07 je napisao/la:
Bolje ti je završi kakav ausbildung za informatičara. Posla uvijek ima a bolje ti je to nego da mijenjaš pelene hansu i fritzu. To nije posao za mladog čovjeka

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sekerbay » 21 nov 2017, 11:40

BigDaddy je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:
Bolje ti je završi kakav ausbildung za informatičara. Posla uvijek ima a bolje ti je to nego da mijenjaš pelene hansu i fritzu. To nije posao za mladog čovjeka
Plus slabo plaćen.
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BIHfan » 21 nov 2017, 12:57

sekerbay je napisao/la:
BigDaddy je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:
Bolje ti je završi kakav ausbildung za informatičara. Posla uvijek ima a bolje ti je to nego da mijenjaš pelene hansu i fritzu. To nije posao za mladog čovjeka
Plus slabo plaćen.
Ako znas nac dobru firmu i nije slabo placen. Eto ti mi reci jel preko 2500 netto slabo placeno?
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18601
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 21 nov 2017, 13:10

Ma gdje je to 2500 netto da sad odem i da se do lakata uvalim u hansova ****
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BIHfan » 21 nov 2017, 13:12

Bosniacum Lilium je napisao/la:Ma gdje je to 2500 netto da sad odem i da se do lakata uvalim u hansova ****
U Minhenu pajdo. ;)
Mozes i 3000 imat ako uradis par fortbildunga i weiterbildunga. :thumbup:
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 nov 2017, 13:12

BigDaddy je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:
Bolje ti je završi kakav ausbildung za informatičara. Posla uvijek ima a bolje ti je to nego da mijenjaš pelene hansu i fritzu. To nije posao za mladog čovjeka
Imaju li te agencije koje bi mi našle ausbildung za neka druga zanimanja ? Zna li neko konkretno koje su to agencije ? Mada mi ni taj ausbildung nije baš najjasniji.

Avatar
Unknown3
Postovi: 4892
Pridružen/a: 11 jan 2013, 23:09
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Unknown3 » 21 nov 2017, 13:34

Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Manchester United - 67 titles
Liverpool - 67 titles

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 21 nov 2017, 13:40

AlanSmith14 je napisao/la:Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Sta je bilo? Koja su ti razocarenja?

Avatar
Unknown3
Postovi: 4892
Pridružen/a: 11 jan 2013, 23:09
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Unknown3 » 21 nov 2017, 13:52

tuzlak1987 je napisao/la:
AlanSmith14 je napisao/la:Dobio radnu dozvolu za Njemacku prije godinu dana. Otisao u Karlsruhe 2. novembra, vratio se u BiH 12. novembra ... odjavio radnu dozvolu i sve ostalo ... i nikada ne planiram više ići tamo.
Svakog ko želi ići razumijem potpuno. Ja sam htio hljeba preko pogače i brzo sam vidio da to nije to.
Sta je bilo? Koja su ti razocarenja?
Ukratko, draže mi je i sretniji sam ovdje nego tamo u ulozi građanina sedmog reda.

Iako sam imao dobar posao stvarno, bio sam inženjer na gradilštu najveće klinike u toj njemačkoj pokrajini ... ali drugi dan mi je postalo jasno da je Njemac kao obični radnik ustvari moj šef, jer smo mi MI a oni su ONI. Zatim problemi oko nepoštivanja nekih prethodnih dogovora oko mjesta i uslova stanovanja (čitaj: kolektivni centar u zgradi iz 19. stoljeća sa Rumunima, Bugarima ... ). Uglavnom, proradio mi je taj neki ponos i generalni osjećaj da mi to pod takvim uslovima nije potrebno, jer i ovdje mogu pristojno živjeti.

Kažem opet, razumijem svakog ko želi da ide uz jedan zlatni savjet ... koliko god možete izbjegavajte naše ljude u tom procesu odlaska tamo.
Manchester United - 67 titles
Liverpool - 67 titles

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 21 nov 2017, 14:16

AlanSmith14 je napisao/la: Ukratko, draže mi je i sretniji sam ovdje nego tamo u ulozi građanina sedmog reda.

Iako sam imao dobar posao stvarno, bio sam inženjer na gradilštu najveće klinike u toj njemačkoj pokrajini ... ali drugi dan mi je postalo jasno da je Njemac kao obični radnik ustvari moj šef, jer smo mi MI a oni su ONI. Zatim problemi oko nepoštivanja nekih prethodnih dogovora oko mjesta i uslova stanovanja (čitaj: kolektivni centar u zgradi iz 19. stoljeća sa Rumunima, Bugarima ... ). Uglavnom, proradio mi je taj neki ponos i generalni osjećaj da mi to pod takvim uslovima nije potrebno, jer i ovdje mogu pristojno živjeti.

Kažem opet, razumijem svakog ko želi da ide uz jedan zlatni savjet ... koliko god možete izbjegavajte naše ljude u tom procesu odlaska tamo.
Ma ja kontam. I kod mene je takva struka da gore ne bih na nista bolje izasao, cak bih ovdje mozda i bolji zivot imao..

Avatar
tyler durden
Postovi: 3984
Pridružen/a: 13 avg 2011, 09:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tyler durden » 21 nov 2017, 14:27

tuzlak1987 je napisao/la:
AlanSmith14 je napisao/la: Ukratko, draže mi je i sretniji sam ovdje nego tamo u ulozi građanina sedmog reda.

Iako sam imao dobar posao stvarno, bio sam inženjer na gradilštu najveće klinike u toj njemačkoj pokrajini ... ali drugi dan mi je postalo jasno da je Njemac kao obični radnik ustvari moj šef, jer smo mi MI a oni su ONI. Zatim problemi oko nepoštivanja nekih prethodnih dogovora oko mjesta i uslova stanovanja (čitaj: kolektivni centar u zgradi iz 19. stoljeća sa Rumunima, Bugarima ... ). Uglavnom, proradio mi je taj neki ponos i generalni osjećaj da mi to pod takvim uslovima nije potrebno, jer i ovdje mogu pristojno živjeti.

Kažem opet, razumijem svakog ko želi da ide uz jedan zlatni savjet ... koliko god možete izbjegavajte naše ljude u tom procesu odlaska tamo.
Ma ja kontam. I kod mene je takva struka da gore ne bih na nista bolje izasao, cak bih ovdje mozda i bolji zivot imao..
Sa elektrotehnikom, cisto sumnjam da ces ovdje izaci bolje. Osim ako te ne ceka posao u EP.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 21 nov 2017, 14:35

tyler durden je napisao/la: Sa elektrotehnikom, cisto sumnjam da ces ovdje izaci bolje. Osim ako te ne ceka posao u EP.
Slabo to elektroprivreda,termoelektrana,telecom. Nema ni konkursa, a slab broj i primaju. Tu sto se mali broj ljudi uvali uvali, doduse nije tu ni stela sve kako se prica dobar dio tih sto prime su zlatni studenti.

Vec ovako mora se znati sta hoces da radis i tu se usavrsiti, a ne samo ono eto da budes radnik ko radnik. Neke stvari ovdje nece niko da radi vec svi sanjaju to da dobiju posao i da onda idu od plate do plate. Tako kao inzinjeri kroz 10 godina propadnu, zastare.
Treba samo napredovati korak po korak pa kroz 10 godina se moze doci na isto, ne moze nista preko noci.

A podrzavam svakog ko ovdje ne moze kao srednja klasa da izgura mjesec da ide gore. To je sasvim okej. Mislim nismo svi prinudjeni, neko jeste neko nije. Npr mozda se ja ovdje javim kroz godinu sa drugim stavom, mozda budem jednostavno prinudjen.

Avatar
tyler durden
Postovi: 3984
Pridružen/a: 13 avg 2011, 09:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tyler durden » 21 nov 2017, 14:42

tuzlak1987 je napisao/la:
tyler durden je napisao/la: Sa elektrotehnikom, cisto sumnjam da ces ovdje izaci bolje. Osim ako te ne ceka posao u EP.
Slabo to elektroprivreda,termoelektrana,telecom. Nema ni konkursa, a slab broj i primaju. Tu sto se mali broj ljudi uvali uvali, doduse nije tu ni stela sve kako se prica dobar dio tih sto prime su zlatni studenti.

Vec ovako mora se znati sta hoces da radis i tu se usavrsiti, a ne samo ono eto da budes radnik ko radnik. Neke stvari ovdje nece niko da radi vec svi sanjaju to da dobiju posao i da onda idu od plate do plate. Tako kao inzinjeri kroz 10 godina propadnu, zastare.
Treba samo napredovati korak po korak pa kroz 10 godina se moze doci na isto, ne moze nista preko noci.
Znam ja sta ti govoris. Zato ti i govorim , ne znam koji si smjer? ali u svakom slucaju znam dosta ljudi koji su sa naseg faksa otisli pretezno u Njemacku i dobro im je skroz. Pretezno RI , AR, TK smjerovi koji su zavrsili imaju velike mogucnosti vani. Ma da ima i ljudi koji su sa energetikom se uspjeli snaci. Standard zivota i uslovi dostaaa bolji nego ovdje. Em napreduju ko inzinjeri em ne moras razmisljat o tome da dadnes 20k za poziciju nekom.

Avatar
theboss_RD07
Postovi: 4499
Pridružen/a: 27 jun 2010, 19:01
Lokacija: Gradačac
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la theboss_RD07 » 21 nov 2017, 14:58

jasmin10 je napisao/la:
BigDaddy je napisao/la:
theboss_RD07 je napisao/la:
Bolje ti je završi kakav ausbildung za informatičara. Posla uvijek ima a bolje ti je to nego da mijenjaš pelene hansu i fritzu. To nije posao za mladog čovjeka
Imaju li te agencije koje bi mi našle ausbildung za neka druga zanimanja ? Zna li neko konkretno koje su to agencije ? Mada mi ni taj ausbildung nije baš najjasniji.
Ausbildung ti je "obuka" prevedeno na nase. Pa eto mozes zakljucit. Ides 3-4 godine u skolu i obucavaju te teoretski i prakticno tu struku za koju si se odlucio, tj. upisao ausbildung.
Recimo ausbildung za medicinara (Gesundheits- und Krankenpflege) ti je otprilike kao 3 godine pripravnickog. Imas nesto malo teoretske nastave ali vecina je praksa. S tim da te, za razliku od nasih, gore makar plate za to sto radis.

@BigDaddy pa rado bi i to, ali kakve su mogucnosti tu. Nisam upucen pa zato sam i otvorio temu. Imal kakva stranica gdje se moze informisati o tome.
Nesto sam guglao ali nisam imao pretjerano srece

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 9 gostiju.