Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Riziko
Postovi: 5855
Pridružen/a: 21 okt 2017, 10:41
Lokacija: BANJA LUKA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Riziko » 20 okt 2018, 09:28

Dosta ljudi ide da bi im djeca u inostrastvu odrastala, i imala veće šanse za lijep život.
Dosta ljudi ide da bi nešto zaradila pa se i ovdje vratila.
Dosta ide jer ovdje ni u marketu ne može raditi.
[quote=Convicts1988 post_id=7332615 time=1573391939 user_id=33799]
Da Bog da Borac popisa oba sarajevska kluba i osvoji titulu :pray:
[/quote]

Avatar
Sveti
Postovi: 10198
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 20 okt 2018, 09:39

Pa haj reci onda koja je razlika u njemackoj izmedju gradjana prvog drugog i treceg reda
naprijed rejal

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 20 okt 2018, 09:47

Sveti je napisao/la:Pa haj reci onda koja je razlika u njemackoj izmedju gradjana prvog drugog i treceg reda
Kazem ti, nisi pratio pricu.
Govorimo o tome kako ce te ljudi gledati.
Mozes ti zivjeti u Njenackoj 100 godina, Svabo ce te gledati kao Auslandera.
Gradjanin prvog reda je Nijemac.
Gradjanin drugog reda je dosljo koji je vec dugo godina tu, koji je ostvario dugogodisnja poznanstva.
Gradjanin treceg reda si dosljo koji je tu skoro dosao, zadnjih desetak godina.

Ali, realno, i u Bosni si daleko od prvog reda, ako nisi povezan s politikom, mozda nisi ni treci red.
Ako si druge nacionalnosti, onda si deseti red.

Avatar
Sveti
Postovi: 10198
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 20 okt 2018, 09:54

ASD je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Pa haj reci onda koja je razlika u njemackoj izmedju gradjana prvog drugog i treceg reda
Kazem ti, nisi pratio pricu.
Govorimo o tome kako ce te ljudi gledati.
Mozes ti zivjeti u Njenackoj 100 godina, Svabo ce te gledati kao Auslandera.
Gradjanin prvog reda je Nijemac.
Gradjanin drugog reda je dosljo koji je vec dugo godina tu, koji je ostvario dugogodisnja poznanstva.
Gradjanin treceg reda si dosljo koji je tu skoro dosao, zadnjih desetak godina.

Ali, realno, i u Bosni si daleko od prvog reda, ako nisi povezan s politikom, mozda nisi ni treci red.
Ako si druge nacionalnosti, onda si deseti red.
Izvinjavam se. Upravu si tu definitivno. Ali koga boli rac sta ko misli o tebi dok god imas normalan zivot :thumbup:
naprijed rejal

Avatar
Pantelija
Postovi: 12896
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 20 okt 2018, 10:02

IZvini, ali doksam bio gore, dozivjeh stvari i ja i moj tofjak i njegova zena koje me nisu bas uvjerile u te neke klase. Tamo su ljudi puno drugaciji, npr setamo ulicom pozdravljaju nas iako vjerovatno nas vide prvi drugi put, prilaze bebi smiju se, i vecinom su svi dobrog raspolozenja .

Ako je on gradjanin treceg reda, dabogda ja vazda bio .
A nasim ljudima je dole najveca barijera nedostatak zelje da se uklope i nauce jezik . A kada ne naucis jezik onda imas probleme a onda ispada da si neki treci red....
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 20 okt 2018, 10:11

Pantelija je napisao/la:IZvini, ali doksam bio gore, dozivjeh stvari i ja i moj tofjak i njegova zena koje me nisu bas uvjerile u te neke klase. Tamo su ljudi puno drugaciji, npr setamo ulicom pozdravljaju nas iako vjerovatno nas vide prvi drugi put, prilaze bebi smiju se, i vecinom su svi dobrog raspolozenja .

Ako je on gradjanin treceg reda, dabogda ja vazda bio .
A nasim ljudima je dole najveca barijera nedostatak zelje da se uklope i nauce jezik . A kada ne naucis jezik onda imas probleme a onda ispada da si neki treci red....
To je zato sto su ljudi pristojni, ali generalno ne vole auslandere, ono realno, ali ko ih hebe kad te stiti drzava.

U dijelu grada gdje u mene dajdza sad zivi, prije 20 godina je bilo dosta Nijemaca, danas tu i ne zalaze.
Prije nekih 40 godina u mene tetka je radila kao Pflege Arbeiter i tada je tu bilo puno Nijemaca i bili su jako dobri uslovi rada, danas na istom mjestu nema Nijemaca i uslovi rada su se pogorsali.
To su primjeri tih razlika, ali to je nesto sto se moze trpiti kad te stiti drzava od sikaniranja.
Zadnja izmjena: ASD, dana/u 20 okt 2018, 10:15, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41244
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 20 okt 2018, 10:14

Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Pantelija
Postovi: 12896
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 20 okt 2018, 10:25

ASD je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:IZvini, ali doksam bio gore, dozivjeh stvari i ja i moj tofjak i njegova zena koje me nisu bas uvjerile u te neke klase. Tamo su ljudi puno drugaciji, npr setamo ulicom pozdravljaju nas iako vjerovatno nas vide prvi drugi put, prilaze bebi smiju se, i vecinom su svi dobrog raspolozenja .

Ako je on gradjanin treceg reda, dabogda ja vazda bio .
A nasim ljudima je dole najveca barijera nedostatak zelje da se uklope i nauce jezik . A kada ne naucis jezik onda imas probleme a onda ispada da si neki treci red....
To je zato sto su ljudi pristojni, ali generalno ne vole auslandere, ono realno, ali ko ih hebe kad te stiti drzava.

U dijelu grada gdje u mene dajdza sad zivi, prije 20 godina je bilo dosta Nijemaca, danas tu i ne zalaze.
Prije nekih 40 godina u mene tetka je radila kao Pflege Arbeiter i tada je tu bilo puno Nijemaca i bili su jako dobri uslovi rada, danas na istom mjestu nema Nijemaca i uslovi rada su se pogorsali.
To su primjeri tih razlika, ali to je nesto sto se moze trpiti kad te stiti drzava od sikaniranja.
Vidi, u biti oni malo vise mrze auslendere za koje znaju da prave probleme , da su neradnici i da kidaju socijalu. Npr , balkance postuju poprilicno.
Najveci problem njemaca je sto znaju da bez auslendera ne bi mogli, nuzno zlo sto bi mi rekli. Ali su se dobro zastitili,napravili su fin poredak gdje rade super poslove, imaju velike mirovine, i bas dobro zive, a ave to im dopri osi dobra rasna snaga ....
S druge strane i nama dobro jer ovo sto nam nudi nasa drzava je ravno kkpanju po kontejnerima
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Ramiy
Postovi: 2281
Pridružen/a: 04 jun 2018, 22:58
Lokacija: Banovici
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Ramiy » 20 okt 2018, 10:28

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Tebi je dobro cim si za SDA glasao nemas pravo ici
VICTORIA CONCORDIA CRESCIT

Ljubitelj ponedjeljka, vruce pive, loseg centarsuta i hladne zene.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 20 okt 2018, 10:31

Pantelija je napisao/la:
ASD je napisao/la:
Pantelija je napisao/la:IZvini, ali doksam bio gore, dozivjeh stvari i ja i moj tofjak i njegova zena koje me nisu bas uvjerile u te neke klase. Tamo su ljudi puno drugaciji, npr setamo ulicom pozdravljaju nas iako vjerovatno nas vide prvi drugi put, prilaze bebi smiju se, i vecinom su svi dobrog raspolozenja .

Ako je on gradjanin treceg reda, dabogda ja vazda bio .
A nasim ljudima je dole najveca barijera nedostatak zelje da se uklope i nauce jezik . A kada ne naucis jezik onda imas probleme a onda ispada da si neki treci red....
To je zato sto su ljudi pristojni, ali generalno ne vole auslandere, ono realno, ali ko ih hebe kad te stiti drzava.

U dijelu grada gdje u mene dajdza sad zivi, prije 20 godina je bilo dosta Nijemaca, danas tu i ne zalaze.
Prije nekih 40 godina u mene tetka je radila kao Pflege Arbeiter i tada je tu bilo puno Nijemaca i bili su jako dobri uslovi rada, danas na istom mjestu nema Nijemaca i uslovi rada su se pogorsali.
To su primjeri tih razlika, ali to je nesto sto se moze trpiti kad te stiti drzava od sikaniranja.
Vidi, u biti oni malo vise mrze auslendere za koje znaju da prave probleme , da su neradnici i da kidaju socijalu. Npr , balkance postuju poprilicno.
Najveci problem njemaca je sto znaju da bez auslendera ne bi mogli, nuzno zlo sto bi mi rekli. Ali su se dobro zastitili,napravili su fin poredak gdje rade super poslove, imaju velike mirovine, i bas dobro zive, a ave to im dopri osi dobra rasna snaga ....
S druge strane i nama dobro jer ovo sto nam nudi nasa drzava je ravno kkpanju po kontejnerima
Postuju nas kao radnike, ostale stvari ne postuju, ako hoces iskreno, ni ja nas ne postujem, i svako normalan nas ne treba postovati, pogledaj sta smo uradili od drzave. :(
Arape, Pakistance i slicne naravno da manje postuju.
Ramiy je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Tebi je dobro cim si za SDA glasao nemas pravo ici
Glasat ce opet, iz Dojclanda.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41244
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 20 okt 2018, 10:34

Ramiy je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Tebi je dobro cim si za SDA glasao nemas pravo ici
Što mi ne odg na selam neki dan :thumbdown:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
firefirefirely
Postovi: 3156
Pridružen/a: 22 dec 2013, 00:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la firefirefirely » 20 okt 2018, 10:38

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Evo ja imam otprilike ta primanja, cca 1100, na budzetu, beneficirani radni staz, i sad bih otisao samo kada bi zena htjela.. al eto polako i nju lomim, ona njemacki vec zna, a i ja polako preko raznih aplikacija ucim, makar ovo pocetno, da mogu na kurs krenuti sa bar A2 nivoa (A1 definitivno i znam sada).. Iskreno se nadam za godinu, dvije, da picimo odavdje

Civa
Postovi: 2980
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Civa » 20 okt 2018, 11:34

Jasno je da je ova država postala sve više država za rođaka, gdje te privatnik iscijedi na max, a na državne jasle možeš upasti jedno 6,9% na sreću, 100% na rodbinsku štelu.
Neku noć mi bili gosti i čovjek je druga osoba lokalnog javnog preduzeća, i kad ispriča šta sve i kako ide zaista se zapitaš vrijedi li ovdje ostati?

I ja koji nikad nisam ni pomišljao da odem iz ove Bosnice u kojoj sam zamišljao neki sretniji život, teško da ću moći ostvariti to i nakon završetka studija. Nego, sam čvrsto odlučio da poboljšam svoje znanje iz jezika i tako pokušam se snaći u nekom drugom dijelu Zemaljske planete, jer ovo ovdje što se događa stvarno nije normalno, jer čovjek sam kaže sutra ću svojoj djeci sugerisati da idu iz ovog čuda malenog, sistema nefunkcionalnosti..
Jer ovdje da bi uspio zaista je potrebna velika sreća ili da se puno voliš uvlačit narodu, a ja Bogme nemam tih afiniteta nisam takva osoba jednostavno, da se nekome uvlačim, i najgore mi je što nemam nikoga vani, da bi me mogao malo pogurati i usmjeriti, al najbolje prođeš kad sam odlučiš da se snalaziš, tako ću na kraju i postupiti :)
Tako blizu, a tako daleko.

Avatar
samoposteno
Postovi: 5985
Pridružen/a: 12 nov 2012, 19:03
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la samoposteno » 20 okt 2018, 11:44

firefirefirely je napisao/la:
rio_Ferdy88 je napisao/la:
Marsal je napisao/la:Da li biste otisli i razmisljali o odlasku iz BiH kad biste imali neki posao koji je na budzetu tj koji je drzavni ili kod privatnika (sa slicnim pravima i radnim vremenom kao ovamo) i da imate plate u rasponu od 1000 do 1500 maraka?
Ja bih sad otišao, iako imam i ovdje tu sigurnost, razmišljam o tome i već sam počeo jezik da učim, sve zavisi od žene, tj djevojke, vjeruj mi da ona kaže hajmo da bih sutra otišao, normalno ganjao bih svoju struku.
Evo ja imam otprilike ta primanja, cca 1100, na budzetu, beneficirani radni staz, i sad bih otisao samo kada bi zena htjela.. al eto polako i nju lomim, ona njemacki vec zna, a i ja polako preko raznih aplikacija ucim, makar ovo pocetno, da mogu na kurs krenuti sa bar A2 nivoa (A1 definitivno i znam sada).. Iskreno se nadam za godinu, dvije, da picimo odavdje
Jezik se brate brzo nauci vazno je da volis radit ja kad sam izaso iz BiH nisam znao ni jedan jezik samo sjeo u bus pa gdje zavrsim i samo treba bit spreman na tezak pocetak

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Klare » 21 okt 2018, 01:42

Biće odlazaka, ali ne prestrašno, tako mislim.
Pričao sam s nekim ljudima uglavnom ostaju, razloga je više:
- Ne žele ići van zone komfora. ovdje je dobro koliko god da je, ima 900KM, slobodan vikend i godišnji.
Ovaj drugi ima državni posao 1500KM, ovaj treći bi kao išao, ali i ne bi, prvo bi vidio opcije ovdje, dosta njemu nešto preko 1000KM, uređeno radno vrijeme i osiguranje, tačnije sigurno neće ići.
Nekima dosta i 600KM plata, jer oni ne vjeruju da išta mogu sami postići.
Dakle razlog je zona komfora.

- Ne žele ili ne mogu učiti jezik. neki iako imaju novca žao im je dati 250KM za 3 mjeseca obuke, ukupno 2000KM za 8 stepeni i sigurnu licencu B2.2
To tek ne mogu da shvatim, škrtost za rad na sebi. Ovaj drugi razlog(da ne mogu)to shvatam.
Ovi neki ne bi učili jezik nego bi tamo bez jezika, pa kažu tamo se to najprije nauči, malo sutra što ćeš tako uspjeti.

Oni sa porodicom, oni više i nemaju snage, jedino mogu kod rodbine kad bude privatna prilika za posao,
ne može se ostavljati porodica, a nemoguće je sa djecom ići da mijenjaju sredinu i uče jezik.

Zanatstvo kod nas izumire, mladih zanatlija skoro da i nema, postoje konobari, ali oni ne mogu bez jezika, a nemaju ni snage da ga uče.

Dakle, mislim da će ići samo oni visokobrazovani koji znaju jezik i oni kojima ga nije problem naučiti, oni ambiciozniji.
Ovi što znaju jezik od djetinjstva, većina ih je već tamo, mislim skoro svi, tako da ostane još nešto nas koji imamo veće ambicije.
I još eventualno medicinski tehničari, koliko god bilo olakšavajuće potencijalno bez viza, opet će većina ostati.

I nek ostane, treba da ostane.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37573
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 21 okt 2018, 01:56

Klare je napisao/la:Biće odlazaka, ali ne prestrašno, tako mislim.
Pričao sam s nekim ljudima uglavnom ostaju, razloga je više:
- Ne žele ići van zone komfora. ovdje je dobro koliko god da je, ima 900KM, slobodan vikend i godišnji.
Ovaj drugi ima državni posao 1500KM, ovaj treći bi kao išao, ali i ne bi, prvo bi vidio opcije ovdje, dosta njemu nešto preko 1000KM, uređeno radno vrijeme i osiguranje, tačnije sigurno neće ići.
Nekima dosta i 600KM plata, jer oni ne vjeruju da išta mogu sami postići.
Dakle razlog je zona komfora.

- Ne žele ili ne mogu učiti jezik. neki iako imaju novca žao im je dati 250KM za 3 mjeseca obuke, ukupno 2000KM za 8 stepeni i sigurnu licencu B2.2
To tek ne mogu da shvatim, škrtost za rad na sebi. Ovaj drugi razlog(da ne mogu)to shvatam.
Ovi neki ne bi učili jezik nego bi tamo bez jezika, pa kažu tamo se to najprije nauči, malo sutra što ćeš tako uspjeti.

Oni sa porodicom, oni više i nemaju snage, jedino mogu kod rodbine kad bude privatna prilika za posao,
ne može se ostavljati porodica, a nemoguće je sa djecom ići da mijenjaju sredinu i uče jezik.

Zanatstvo kod nas izumire, mladih zanatlija skoro da i nema, postoje konobari, ali oni ne mogu bez jezika, a nemaju ni snage da ga uče.

Dakle, mislim da će ići samo oni visokobrazovani koji znaju jezik i oni kojima ga nije problem naučiti, oni ambiciozniji.
Ovi što znaju jezik od djetinjstva, većina ih je već tamo, mislim skoro svi, tako da ostane još nešto nas koji imamo veće ambicije.
I još eventualno medicinski tehničari, koliko god bilo olakšavajuće potencijalno bez viza, opet će većina ostati.

I nek ostane, treba da ostane.
To je nas narod. Za skupe stvarcice ima 1000, a nema za certificiranje koje mu vrijedi i u BIH. Bar su neki akreditovani za BIH i bez OSD i Goethe.
Firmama svakako plus ako si to prosao i pokazes da znas.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 21 okt 2018, 08:57

Ma, situacija je realno zastrasujuca, kakav jezik, ljudi idu i bez njeg, rekao bih da ih je vecina takvih.
Medicinska skola se lako kupi, skoro svaki grad je ima, to je najlaksi nacin za otici. Oni moraju uciti jezik, negdje B1, negdje B2.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7437
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 21 okt 2018, 13:03

Kao sto sve ima dvije strane price, tako i ova vasa tema.

Vecina ste mladji, pa i mozete razmisljati da idete, ja sa 30+ godina, te sa zenom i dvoje djece nisam nigdje prispio. Da odem sam i radim, ne vidim svrhu da ostavljam ovdje zenu i djecu. A da sad trazim 4 vize, malo bi teze to islo.

Ja bih naveo nekoliko primjera iz svog licnog iskustva sto se tice odlazaka u inostranstvo:

- Prije 3-4 godine jedan pajdo otisao sa zenom i troje djece u Ameriku. Ovdje radio na pumpi, solidno zaradjivao, imao prilicno dobro auto. Ne znam je li mu zena igdje radila. Uglavnom aplicirao da ide, dobio papire, prodao stan i auto ispod cijene i otisao. Ovog ljeta dosla mu najstarija kcerka da malo vidi rodbinu i bivsu raju. Cura od 17-18 godina hoda po gradu u gacama. Ona kaze da je to sorc i da se tako tamo na zapadu hoda. Sorc kraci od mojih bokserica :oops: . Ako ce i moja djeca tako biti moderna, hvala lijepo, neka me ovdje.

- Vecina ljudi koji imaju djecu moraju birati: pustiti djecu da se druze i izlaze sa "zapadnjacima" ili ih sa sobom vodati po onim sijelima u dzematima. Ako ih pustis sa ovim prvima, ne znas na sta ce to izaci. Ako ih budes sa sobom vodao, budu obicne zatvorene konzerve, koje ne vide dalje od svog nosa. Znaju one starinske i "seljacke " fazone i bolje im je bilo da su ostali u BiH.


Malo sam citao zadnjih par stranica vase komentare i ne mogu da shvatim pricu vecine ovdje. Kao vani imas posla koliko hoces da radis. Sta vani mozes raditi: biti nosac paketa u onim firmama sto vrse preseljenja, biti konobar, raditi u pekari, biti njegovatelj u starackom domu... Da vam bilo ko ovdje to isto ponudi, vecina bi odbila. Kao ovdje je sramota to raditi, a vani nije...


Jedino ko fakat treba da ide odavde su ljudi koji su u mijesanim brakovima i koje se ovdje gleda kao rogate. Bilo gdje da odu ce ih se normalnije gledati nego ovdje.
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Marsal
Postovi: 22755
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 21 okt 2018, 13:04

Nemas ti brate ni 20 god.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Sage
Postovi: 5336
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 21 okt 2018, 13:09

Ako si u Rimu, ponasaj se kao Rimljanin
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Felixians4, Giuseppe1, godrina, L-Train, numanumaye22, Pensioner26 i 57 gostiju.