Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 28 okt 2018, 23:57

Moggi je napisao/la:
ASD je napisao/la:
Moggi je napisao/la:
Da, to me zanima, na koji nacin su Nijemci odredili da je Die Wand, a ne Der ili Das Wand, ili recimo zasto je Der Kasten, a ne Die Kasten ili Das Kasten.
Pretpostavljam da kad se izmisli neka nova rijec, tipa neceg u vezi novih uredjaja da se skupi neka skupina naucnika i da imaju neke argumente po kojim bi ta rijec trebala biti Der, neki Das, sad mene zanima, koji se najcesce argumenti koriste.
Cuo sam da cesto ako se neka rijec posudi iz nekog drugog jezika, da i u njemackom jeziku dobije taj isti rod.
pa otprilike tako je bilo kod tih starih rijeci sve je uzeto iz naroda kako se govorilo i stavljeno u gramatiku, mada i dan danas imas da se u pojedinim dijelovima njemacke za istu rijec koristi drugi rod u odnosu na standardni hochdeutsch, zanimljivo postane kada jedna rijec ima vise rodova koji svaki sa sebe ima drugo znacenje i drugi nastavak za množinu :urnebes:, sto se tice novih rijeci koje obicno iz engleskog dolaze tesko ce se od njih preuzeti rod :D pa se pretezno koristi analogija sa vec postojecom njemackom rijeci koja se zamijeni tom modernijom, tipa der Rechner sto bi kod nas bilo računar je odredilo da bude der Computer...

meni je nevjerovatno da nekog ko uci njemacki ovo sve zanima :lol: a men je historija jezika bila omiljen predmet mogu srat danima
Vidis, zanimljivo, mislim da bi 99% ljudi pomislilo razmisljajuci na ovu temu da je Computer dobio rod zato sto se zavrsava na er, pa eto nek bude der. :urnebes:
Tema je stvarno zanimljiva, mozda meni jer nemam problema sa clanovima. Nekome ko ima problema s tim vjerovatno nije. :D
Primjera radi, da bi zapamtio clan neke rijeci dovoljno mi je da 2-3 puta pogledam, a godinu dana otkako imam ovaj broj telefona jos ga nisam zapamtio, kao nijedan drugi broj. :lol:

Morati cu nekada za par godina nabaviti knjigu na ovu temu.
Historija jezika je zanimljiva, recimo ima dosta situacija o kojima bi se moglo citati kako je do njih doslo.

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 29 okt 2018, 11:38

@ASD
eo maksuz sam nazvo drugaricu koja radi kao nastavnica da mi ona objasni kako se to tacno definise,kaze i ona da nema neko pravilo nego da manje vise "ulica" to odredi.
U nekim posebnim slucajevima se saziva sastanak nekih pametnih glava pa onda i oni malo o tome seru :D
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 30 okt 2018, 08:12

Al je lijepo slušati ovo kukanje poslodavaca kako ne mogu naći radnika jer raja ode u Njemačku.

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leorey » 31 okt 2018, 14:45

Orton je napisao/la:Kvalitet života u zemljama tipa Njemačka, Austrija, Švicarska i slično je na skroz drugom nivou.
Čak i sa minimalnom platom u Njemačkoj možeš živjeti mnogo lagodnije nego li u BiH.

Kad neko kaže nemaš s kim na kafu ja bih se ranio :D
Istina, ali za neke ljude nije ni to. Znam X ljudi koji rade za 400KM a imaju priliku otici, pa ne zele. Takvi mentalni sklopovi, ne zele izaci iz komforne zone.

Medjutim, treba uzeti u obzir da kakve god uslove tamo budes imao, kreces od NULE. Znaci kad si se rodio imao si stan/kucu vjerovatno- sad je NEMAS. To je samo jedan od primjera.

Za djecu je bolje da odrastaju u normalnoj zivotnoj sredini, ovdje je zatrovano za iducih 5 generacija bar.
27.10.2020

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 31 okt 2018, 14:49

jasmin10 je napisao/la:Al je lijepo slušati ovo kukanje poslodavaca kako ne mogu naći radnika jer raja ode u Njemačku.
Znam jednog takvog, radi s namjestajem, imaju i on i zena dzipove, a radnike placaju po 500 maraka.
Doslo tako vrijeme da je spao na samo jednog radnika, a valja od neceg popravljat vozila kad se pokvare.

Rasti ce cijena rada u BiH, to je sigurno.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 31 okt 2018, 15:38

ASD je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Al je lijepo slušati ovo kukanje poslodavaca kako ne mogu naći radnika jer raja ode u Njemačku.
Znam jednog takvog, radi s namjestajem, imaju i on i zena dzipove, a radnike placaju po 500 maraka.
Doslo tako vrijeme da je spao na samo jednog radnika, a valja od neceg popravljat vozila kad se pokvare.

Rasti ce cijena rada u BiH, to je sigurno.
Jel ima i kamp kućicu :mrgreen:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
rob do bagro
Postovi: 7913
Pridružen/a: 08 mar 2009, 10:41
Lokacija: Uzavreli grad
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rob do bagro » 31 okt 2018, 16:42

Sta je sad istina za ove OSD certifikate, ja sam polozio B2 2016. godine, je li istina dacu morat ponovo polagat, fakat mi se nedaju ponovo pare nije da ne znam jezik, ali nemam zivaca ? :roll:
,,DUSA BOGU...TIJELO ZEMLJI...SRCE CELIKUUU,,

SMRT FASIZMU!!!

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 31 okt 2018, 17:19

rob do bagro je napisao/la:Sta je sad istina za ove OSD certifikate, ja sam polozio B2 2016. godine, je li istina dacu morat ponovo polagat, fakat mi se nedaju ponovo pare nije da ne znam jezik, ali nemam zivaca ? :roll:
Koliko ja znam ambasada je ta koja ti sere u tom slucaju jer traze certifikat star najvise 6 mjeseci.

Avatar
rob do bagro
Postovi: 7913
Pridružen/a: 08 mar 2009, 10:41
Lokacija: Uzavreli grad
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rob do bagro » 31 okt 2018, 17:40

cala je napisao/la:
rob do bagro je napisao/la:Sta je sad istina za ove OSD certifikate, ja sam polozio B2 2016. godine, je li istina dacu morat ponovo polagat, fakat mi se nedaju ponovo pare nije da ne znam jezik, ali nemam zivaca ? :roll:
Koliko ja znam ambasada je ta koja ti sere u tom slucaju jer traze certifikat star najvise 6 mjeseci.
Jest ambasada al to mi nema logike nikako jbt, ako znam jezik znam ga valjda za citav zivot jbt, pa necu stalno davat pare i polagat **** ih otac sve je to sa namjerom da narod odustane i da im se daju pare.

Ja sam sad poslo mejl OSD centru u Becu da mi izdaju duplikat, ako oni kazu da ne moze onda mi ne gine ponovno polaganje.
,,DUSA BOGU...TIJELO ZEMLJI...SRCE CELIKUUU,,

SMRT FASIZMU!!!

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41205
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 31 okt 2018, 17:43

Šta je problem s OSDom, zar nije priznat kad god položiš. Ja sam kontao sad na OSD kurs, pa jel neko išao, kakvi su, krećem od A2, jer imam osnove od ranije.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 31 okt 2018, 17:52

Nije problem u tome je li priznat ili ne. Priznat je i to stoji, ali ambasada trazi svjeze znanje jezika ili eventualno da ti njima dokazes da si na neki nacin aktivno koristio jezik od polaganja. Al i to je haman nemoguce...
I nije bas da ces uvijek znat jezik ako ga jednom naucis. Nemoj ga koristit godinu-dvije pa da vidim kako ces pricat.

Avatar
rob do bagro
Postovi: 7913
Pridružen/a: 08 mar 2009, 10:41
Lokacija: Uzavreli grad
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rob do bagro » 31 okt 2018, 17:55

cala je napisao/la:Nije problem u tome je li priznat ili ne. Priznat je i to stoji, ali ambasada trazi svjeze znanje jezika ili eventualno da ti njima dokazes da si na neki nacin aktivno koristio jezik od polaganja. Al i to je haman nemoguce...
I nije bas da ces uvijek znat jezik ako ga jednom naucis. Nemoj ga koristit godinu-dvije pa da vidim kako ces pricat.
Ja odrasto u Njemackoj do sedme godine, jezik uopste nisam imao u skoli niti sam pohadjao kurs odmah sam izasao B2 jer ga znam, nigdje veze ti konstatacija, znaci nemoj vozit auto dvije godine zaboravices jel ? :roll:
,,DUSA BOGU...TIJELO ZEMLJI...SRCE CELIKUUU,,

SMRT FASIZMU!!!

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 31 okt 2018, 18:15

rob do bagro je napisao/la:
cala je napisao/la:Nije problem u tome je li priznat ili ne. Priznat je i to stoji, ali ambasada trazi svjeze znanje jezika ili eventualno da ti njima dokazes da si na neki nacin aktivno koristio jezik od polaganja. Al i to je haman nemoguce...
I nije bas da ces uvijek znat jezik ako ga jednom naucis. Nemoj ga koristit godinu-dvije pa da vidim kako ces pricat.
Ja odrasto u Njemackoj do sedme godine, jezik uopste nisam imao u skoli niti sam pohadjao kurs odmah sam izasao B2 jer ga znam, nigdje veze ti konstatacija, znaci nemoj vozit auto dvije godine zaboravices jel ? :roll:
Hajd da ovako objasnim. Tebi treba sad cca 2 godine da dodjes do b2 nivoa ako krenes od nule. I ako nakon toga stanes i ne koristis nikako njemacki 2 godine oslabice dobro. Tako je sa svim, pa i voznjom auta. Vozi 5 godina pa 5 nemoj pa da vidim koliko ce ti trebat da se opet naviknes.
Ja sam prije 6 godina polozio engleski c1 pa nesto ne vjerujem da mi je ostao na tom nivou. Mozda bih ga sad jedva polozio.

Avatar
rob do bagro
Postovi: 7913
Pridružen/a: 08 mar 2009, 10:41
Lokacija: Uzavreli grad
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rob do bagro » 31 okt 2018, 18:20

E jbg brate idemo sad u krajnost, ja ti hocu reci da nisam htio polagat kurs jer sam znao i citat i pisat bez da sam imao predmet u skoli, kako ?

Kao dijete sam vazdao gledao Njemacke kanale, a ostalo mi je naravno i nesto dok sam bio vani, naucio sam citat i pisat i kad sam otisao u Eduko centar reko dajte mi test znanja da uradim i sve sam vecinom rijesio, nisam htio pare davat za kurs nego samo za ispit 150 ili 200 ne sjecam se i polozim i cekao mjesec dana na njega.

Neko ko nikako nije imao dodira sa jezikom pa krece od nule se slazem, ali neko ko je bio vani pa se vrati mora ti ostat nesto jer ako nesto znas dobro znas za citav zivot.
,,DUSA BOGU...TIJELO ZEMLJI...SRCE CELIKUUU,,

SMRT FASIZMU!!!

Avatar
cala
Postovi: 3299
Pridružen/a: 15 maj 2010, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la cala » 31 okt 2018, 22:57

rob do bagro je napisao/la:E jbg brate idemo sad u krajnost, ja ti hocu reci da nisam htio polagat kurs jer sam znao i citat i pisat bez da sam imao predmet u skoli, kako ?

Kao dijete sam vazdao gledao Njemacke kanale, a ostalo mi je naravno i nesto dok sam bio vani, naucio sam citat i pisat i kad sam otisao u Eduko centar reko dajte mi test znanja da uradim i sve sam vecinom rijesio, nisam htio pare davat za kurs nego samo za ispit 150 ili 200 ne sjecam se i polozim i cekao mjesec dana na njega.

Neko ko nikako nije imao dodira sa jezikom pa krece od nule se slazem, ali neko ko je bio vani pa se vrati mora ti ostat nesto jer ako nesto znas dobro znas za citav zivot.
Objasni to ambasadi koja trazi dokaz da si aktivno koristio jezik.

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 31 okt 2018, 23:24

leorey je napisao/la:
Orton je napisao/la:Kvalitet života u zemljama tipa Njemačka, Austrija, Švicarska i slično je na skroz drugom nivou.
Čak i sa minimalnom platom u Njemačkoj možeš živjeti mnogo lagodnije nego li u BiH.

Kad neko kaže nemaš s kim na kafu ja bih se ranio :D
Istina, ali za neke ljude nije ni to. Znam X ljudi koji rade za 400KM a imaju priliku otici, pa ne zele. Takvi mentalni sklopovi, ne zele izaci iz komforne zone.

Medjutim, treba uzeti u obzir da kakve god uslove tamo budes imao, kreces od NULE. Znaci kad si se rodio imao si stan/kucu vjerovatno- sad je NEMAS. To je samo jedan od primjera.

Za djecu je bolje da odrastaju u normalnoj zivotnoj sredini, ovdje je zatrovano za iducih 5 generacija bar.
Ma za takve ljude je drvo i kamen,mentalitet SDA.Kafa,torabi i neki od bogova

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leorey » 31 okt 2018, 23:40

rob do bagro je napisao/la:E jbg brate idemo sad u krajnost, ja ti hocu reci da nisam htio polagat kurs jer sam znao i citat i pisat bez da sam imao predmet u skoli, kako ?

Kao dijete sam vazdao gledao Njemacke kanale, a ostalo mi je naravno i nesto dok sam bio vani, naucio sam citat i pisat i kad sam otisao u Eduko centar reko dajte mi test znanja da uradim i sve sam vecinom rijesio, nisam htio pare davat za kurs nego samo za ispit 150 ili 200 ne sjecam se i polozim i cekao mjesec dana na njega.

Neko ko nikako nije imao dodira sa jezikom pa krece od nule se slazem, ali neko ko je bio vani pa se vrati mora ti ostat nesto jer ako nesto znas dobro znas za citav zivot.
Isti slucaj :mrgreen:

Zivio tamo 6 godina, ali ga vise naucio ovdje uz TV, RTL 2, Super RTL majka :mrgreen:

Imali ga tek u gimanziji kasnije, nikad knjige nisam otvorio, sve polozio, jedino mi je slabije islo pisanje. I vecina mojih prijatelja tako sve, nisam jedini. Ziva istina.

Kada gledate 10 godina TV na tom jeziku, nevjerovatno je koliko upijete znanja, pogotovo ako ga gledate kao dijete pa do puberteta. Ista je stvar s Engleskim.

Meni mama koja prica njemacki se uvijek cudila kako ja cujem na TV rijec prvi put u zivotu i pomocu slike i tona znam sta znaci. Tesko je obajasniti, mozak je cudna stvar. :lol:
27.10.2020

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Klare » 31 okt 2018, 23:55

Orton je napisao/la:Medjutim, treba uzeti u obzir da kakve god uslove tamo budes imao, kreces od NULE. Znaci kad si se rodio imao si stan/kucu vjerovatno- sad je NEMAS. To je samo jedan od primjera.
To i jeste fora.
Međutim ne kreće se od nule, tamo krećeš kao formiran čovjek, čovjek, to je jedino i bitno, sve materijalne stvari dođu, prođu, cirkulišu, a mi ćemo uvijek biti ljudi.
To je problem nas mlađih, trovali su nas godinama, kako politika, tako i sredina, porodica. Učili su nas da je materijalno uzvišeno, imati kuću bogatstvo, da je zaraditi ili napraviti kuću za nas nemoguća misija. Međutim vremenom i sami iskusimo realnost, vidimo da je to nešto najlakše, a najteže je pobijediti samog sebe, svoje slabosti, poroke i loše navike, u tome ni oni nisu uspjeli, a zbog toga su nam i pričali ovakve priče.
Ne dopustite da budete ograničeni, to nikad sebi ne smijemo dopustiti, da je biti neko uspješan daleko odavde nešto što je nemoguće ili nešto što ne zaslužujemo.
Zadnja izmjena: Klare, dana/u 31 okt 2018, 23:57, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 31 okt 2018, 23:56

Ja kao mali ganjao loptu i gledao utakmice umjesto crtanih, bolje da sam kao vi. :cry:

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 31 okt 2018, 23:59

Klare je napisao/la:
Orton je napisao/la:Medjutim, treba uzeti u obzir da kakve god uslove tamo budes imao, kreces od NULE. Znaci kad si se rodio imao si stan/kucu vjerovatno- sad je NEMAS. To je samo jedan od primjera.
To i jeste fora.
Međutim ne kreće se od nule, tamo krećeš kao formiran čovjek, čovjek, to je jedino i bitno, sve materijalne stvari dođu, prođu, cirkulišu, a mi ćemo uvijek biti ljudi.
To je problem nas mlađih, trovali su nas godinama, kako politika, tako i sredina, porodica. Učili su nas da je materijalno uzvišeno, imati kuću bogatstvo, da je zaraditi ili napraviti kuću za nas nemoguća misija. Međutim vremenom i sami iskusimo realnost, vidimo da je to nešto najlakše, a najteže je pobijediti samog sebe, svoje slabosti, poroke i loše navike, u tome ni oni nisu uspjeli, a zbog toga su nam i pričali ovakve priče.
Ne dopustite da budete ograničeni, to nikad sebi ne smijemo dopustiti, da je biti neko uspješan daleko odavde nešto što je nemoguće ili nešto što ne zaslužujemo.
E hbg sad, moze se biti uspjesan bez da vozis skupo auto.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.