Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la SMR187 » 20 feb 2022, 12:34

leo1946 je napisao/la:
18 feb 2022, 15:32
Upravo jos jedan drug dobio termin za vizu, bukvalno od citavog drustva iz mahale ostali nas dvojica, petorica ih vani. **** ti drzavu
Iz mog komsiluka dvojica dobila, jos dvojica na cekanju. A vala ne mogu ni prebrojat koliko ih je vani. Nema covjek vise s kim ni na kafu otic
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 20 feb 2022, 13:59

Finn je napisao/la:
05 feb 2022, 12:15
VelaHavle je napisao/la:
05 feb 2022, 10:52
Vecina ih kupi stan i dodje jednom godisnje u isti. Debilno.
Iz njihovog ugla nije debilno. Čim ode u penziju, vraća se vamo da živi u tom stanu. S njemačkom penzijom, a našim standardom.
Penziju u tom stanu neće provesti sigurno, jer većina ih ima kuće negdje na selu i tamo će živjeti. Penzija u stanu je smrt.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6340
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 20 feb 2022, 14:15

De ba Rio, kakvo selo. Eto neko ce u penziji, nakon zapadne civilizacije ici zivjet na selo, gdje ga helikopter treba odvuci do sljedece bolnice ili granapa. Nije 1970. godina.
Ti ljudi putuju, jedu po restoranima skoro svaki dan, jos ako su im djeca isto vani ili situirana, bukvalno nemaju nikakvih drugih finansijskih obaveza. Tetka i tetak ne izlaze iz auta, banja, hotelskih soba i aviona.

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Klare » 20 feb 2022, 22:55

Njemački mi dobro ide, Duolingo je čudo, kliknula mi je ta aplikacija, kao igrica, nekada sam u igrama uživao sve questove pohvatati, tako ovdje uživam osvajati nove lekcije. 48 dana u nizu imam, prosječno 10h sedmično, možda i nešto jače. Na kraju sam prvog poglavlja, basic ne računam, i naučio sam stvarno puno, riječi se slažu u glavu, upijaju se, treba vremena da neke i legnu, treba tu ponavljanja, ali ide predobro, s obzirom da u životu nikad njemački nisam učio. Poslije duolinga, a njega bih trebao završiti do kraja godine, ide čitanje knjiga, članaka..., i slušanje youtubera, a po potrebi i učitelj njemačkog gdje bi praksa bila kafa uz razgovor na pustom njemačkom.

Plan mi je u narednih 3-5 godina da se potpuno opremim, financijski, iskustvom, diplomama, stručnim ispitima, jezikom itd. Definitivno ne idem tamo kao autsajder.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 20 feb 2022, 23:05

AshburtonG je napisao/la:
20 feb 2022, 14:15
De ba Rio, kakvo selo. Eto neko ce u penziji, nakon zapadne civilizacije ici zivjet na selo, gdje ga helikopter treba odvuci do sljedece bolnice ili granapa. Nije 1970. godina.
Ti ljudi putuju, jedu po restoranima skoro svaki dan, jos ako su im djeca isto vani ili situirana, bukvalno nemaju nikakvih drugih finansijskih obaveza. Tetka i tetak ne izlaze iz auta, banja, hotelskih soba i aviona.
Ne mora na selu, može na vikendici, uglavnom negdje gdje ima dosta prostora, jer znam dosta takvih primjera, i u svojoj porodici a i šire.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Otelo
Postovi: 33457
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Otelo » 21 feb 2022, 10:15

Opet me odbili, yebo ih sistem.

Kontam da nazovem šefa, odem sutra u Njemačku i pokupim ugovor za Ausbuildung, certifikat od jezika i onda dvije - tri godine umirem zbog jezika :D

Ali, čak je i to bolje nego da blejim u mail svake treće sedmice u mjesecu.

I zapravo, je li moguće sa Ausbuildung vize preći na radnu gore kod njih ili se mora sve završiti?
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

komshija
Postovi: 79
Pridružen/a: 01 dec 2017, 03:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la komshija » 21 feb 2022, 10:24

Klare je napisao/la:
20 feb 2022, 22:55
Njemački mi dobro ide, Duolingo je čudo, kliknula mi je ta aplikacija, kao igrica, nekada sam u igrama uživao sve questove pohvatati, tako ovdje uživam osvajati nove lekcije. 48 dana u nizu imam, prosječno 10h sedmično, možda i nešto jače. Na kraju sam prvog poglavlja, basic ne računam, i naučio sam stvarno puno, riječi se slažu u glavu, upijaju se, treba vremena da neke i legnu, treba tu ponavljanja, ali ide predobro, s obzirom da u životu nikad njemački nisam učio. Poslije duolinga, a njega bih trebao završiti do kraja godine, ide čitanje knjiga, članaka..., i slušanje youtubera, a po potrebi i učitelj njemačkog gdje bi praksa bila kafa uz razgovor na pustom njemačkom.

Plan mi je u narednih 3-5 godina da se potpuno opremim, financijski, iskustvom, diplomama, stručnim ispitima, jezikom itd. Definitivno ne idem tamo kao autsajder.
Hahahahah kakav narod bolida

Avatar
Sheyi
Postovi: 12149
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 21 feb 2022, 22:09

Stigo Niederlassungserlaubnis :mrgreen:

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 23 feb 2022, 10:11

Klare je napisao/la:
20 feb 2022, 22:55
Njemački mi dobro ide, Duolingo je čudo, kliknula mi je ta aplikacija, kao igrica, nekada sam u igrama uživao sve questove pohvatati, tako ovdje uživam osvajati nove lekcije. 48 dana u nizu imam, prosječno 10h sedmično, možda i nešto jače. Na kraju sam prvog poglavlja, basic ne računam, i naučio sam stvarno puno, riječi se slažu u glavu, upijaju se, treba vremena da neke i legnu, treba tu ponavljanja, ali ide predobro, s obzirom da u životu nikad njemački nisam učio. Poslije duolinga, a njega bih trebao završiti do kraja godine, ide čitanje knjiga, članaka..., i slušanje youtubera, a po potrebi i učitelj njemačkog gdje bi praksa bila kafa uz razgovor na pustom njemačkom.

Plan mi je u narednih 3-5 godina da se potpuno opremim, financijski, iskustvom, diplomama, stručnim ispitima, jezikom itd. Definitivno ne idem tamo kao autsajder.
Knjige su teške i u tom slučaju jako malo pomažu jer tu imaš dosta riječi i fraza koje se ne koriste u svakodnevnom govoru.
Prije toga treba serije gledati sa untertitel.
Ako imaš prosieben kanal to pomaže jako puno.
Nakon toga gledaš serije bez untertitel. Nakon toga si faktički spreman za sve.
Tek onda možeš knjige čitati.

soko
Postovi: 3750
Pridružen/a: 21 jan 2009, 15:34
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soko » 23 feb 2022, 15:19

AshburtonG je napisao/la:
05 feb 2022, 11:56
kraljttbvb je napisao/la:
05 feb 2022, 10:36
AshburtonG je napisao/la:
04 feb 2022, 20:43
Gdje ce propast, pa upravo suprotno. Svake godine se povecava kapital stranih ulaganja u BiH, a veliki udio u tome ima i sve veci broj dijaspore i samim tim visina kupovne moci iste.
Nazalost, nasi ljudi jos uvijek u ogromnom procentu ulazu novac u zemlju iz koje su pobjegli glavom bez obzira.
Čuj nažalost, za našu dijasporu nema bolje zemlje za ulaganje od BiH.

Uložena lova se vraća 100%.
:urnebes:

Ima makar 100 zemalja u koje je bolje ulagat novac od BiH.
Prvi rodjak je kupio stan u Frankfurtu prije tacno 11 godina za nekih 200.000€, sljedece godine otplacuje zadnju ratu. Vrijednost stana je sad nesto preko milion €. :tokralju:

U svakoj turistickoj zemlji, bilo na moru ili u planini, da si kupio stan nakon ekonomske krize 2008 godine, novac bi ti se vratio u prosjeku u nekom 500% povratu investicije, dok je u BiH to samo 200%, sto je jako malo poredeci sa drugim zemljama. ;)
Osim sto stanove mozes rentat za 5x vece iznose, mozes ih i prodat za najmanje 5x vece iznose.
Trend ludovanja cijena nece stati do najmanje 2027-2028, sto se tice Njemacke, barem prema ovom jednom strucnjaku za nekretnine, koji nam je drzao neki seminar prije par sedmica.

Nasi ljudi uglavnom ulazu u BiH, jer je najjeftinije, pa i sa skromnom platom za njemacke standarde, mozes kupit stan u SA i otplatit ga za manje od 10 godina. Sto je opet bolje, nego ulagat u leasing auta i slicne gluposti, a da pri tome nisi finansijski dobar da to izdrzis na duze staze.

Tu jedino vidim eticki problem, jer ljudima iz BiH nabijas cijene, koji se s tobom u velikom procentu ne mogu mjerit po visini kupovne moci. Medjutim, to radi krimi milje arapa, turaka i yugosa po Njemackoj/Austriji, kao i oligarska skola iz Rusije.
To je dobro ako ima plan da se nekad vrati u BiH ili ako imas drugi stan ili kucu. Slicno je ovdje u Americi, vrijednost kuca se povecala. Znam ljude uzeli kuce za 200K i prodaju za 400K, kontaju zaradili novac, i sta onda moras uzet drugu kucu ili stan ili iznajmiti, a cijene visoke.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6340
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 23 feb 2022, 17:35

Dobro je u svakom slucaju. Moze sad prodat i kupit 5 manjih stanova po studentskim gradovima i imat minimalno 4k mjesecno od kirije do kraja zivota.

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 27 feb 2022, 21:07

Krajem mjeseca imam termin za produzenje vize.
Doslo mi sta sve trebam ponijet i pise treba sprachkurs i orientierungkura da sam polozio.

Sta ako odem bez toga?
Nema Boga da to rijesim do kraja mjeseca a i da idem na poso

Avatar
Kaunas
Postovi: 13297
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 28 feb 2022, 12:48

soxx je napisao/la:
27 feb 2022, 21:07
Krajem mjeseca imam termin za produzenje vize.
Doslo mi sta sve trebam ponijet i pise treba sprachkurs i orientierungkura da sam polozio.

Sta ako odem bez toga?
Nema Boga da to rijesim do kraja mjeseca a i da idem na poso
Produzavat ce ti vizu svako 3 mjeseca dok to ne sredis, mislim da je tako.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
redbull93
Postovi: 14404
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 28 feb 2022, 13:17

Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 12:48
soxx je napisao/la:
27 feb 2022, 21:07
Krajem mjeseca imam termin za produzenje vize.
Doslo mi sta sve trebam ponijet i pise treba sprachkurs i orientierungkura da sam polozio.

Sta ako odem bez toga?
Nema Boga da to rijesim do kraja mjeseca a i da idem na poso
Produzavat ce ti vizu svako 3 mjeseca dok to ne sredis, mislim da je tako.
Od kad je to pravilo? Prvi put cujem za ovo.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Kaunas
Postovi: 13297
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 28 feb 2022, 13:20

redbull93 je napisao/la:
28 feb 2022, 13:17
Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 12:48
soxx je napisao/la:
27 feb 2022, 21:07
Krajem mjeseca imam termin za produzenje vize.
Doslo mi sta sve trebam ponijet i pise treba sprachkurs i orientierungkura da sam polozio.

Sta ako odem bez toga?
Nema Boga da to rijesim do kraja mjeseca a i da idem na poso
Produzavat ce ti vizu svako 3 mjeseca dok to ne sredis, mislim da je tako.
Od kad je to pravilo? Prvi put cujem za ovo.
Drug trebao dobit Unbefristet a nije imao onaj ispit Leben in Deutschland polozen, produzili mu na 3 mj dok to zavrsi.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
redbull93
Postovi: 14404
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 28 feb 2022, 13:30

Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 13:20
redbull93 je napisao/la:
28 feb 2022, 13:17
Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 12:48


Produzavat ce ti vizu svako 3 mjeseca dok to ne sredis, mislim da je tako.
Od kad je to pravilo? Prvi put cujem za ovo.
Drug trebao dobit Unbefristet a nije imao onaj ispit Leben in Deutschland polozen, produzili mu na 3 mj dok to zavrsi.
Aha, ok to. Imam jos 2.5 godine do unbefristet vize, sljedece godine produziti jos jednom i cekati da navrsim 5 godina ovdje i predati za unbefristet vizu. Do tad svakako planiram poloziti leben in deutschland, mislio sam da i mene sad kaci, da moram polagat.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 28 feb 2022, 13:57

Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 13:20
redbull93 je napisao/la:
28 feb 2022, 13:17
Kaunas je napisao/la:
28 feb 2022, 12:48


Produzavat ce ti vizu svako 3 mjeseca dok to ne sredis, mislim da je tako.
Od kad je to pravilo? Prvi put cujem za ovo.
Drug trebao dobit Unbefristet a nije imao onaj ispit Leben in Deutschland polozen, produzili mu na 3 mj dok to zavrsi.
Ja sam cuo od kolege trazili mu isto al nakon 2 godine boravka. Produzili mu jednu godinu

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 28 feb 2022, 20:35

Ima li neko ovdje ko ima rot weiß rot kartu ? Imao bih jedno pitanje

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 01 mar 2022, 21:14

Pozdrav, ljudi.
Ako moze pomoc, Bio bih zhavalan.

Stigao Sam U njemacku preko pravila Zapadni Balkan.
Tu Sam vec 4 mjesec.

Danima ja i kolege pokusavamo dobiti na Telefon Ausländerbehörde U Ludvigshafenu, da Nam daju podatke STA treba za prvo oroduzenje Vize.
Pisali smo na Mail, dobili odgovor da cemo 4 sedmice prije Termina dobiti Mail STA trebamo donjeti od dokumentacije.
Nama to nekako djeluje kasno, dok do nas dolaze informacije da pojedini odnesu dokumentaciju U Briefkasten i sl.

Pa Ako je neko Malo bolje uoucen U proceduru da pojasni.
3 zadnje platne Liste, ugovor, prijava boravka, pasos, slika, i Formular ?

Unaprijed hvala

zenicanin
Postovi: 1291
Pridružen/a: 11 feb 2009, 21:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zenicanin » 01 mar 2022, 21:22

Odete direktno najbolje, ja sam slao mail, pripremio dokumentanciju s tog maila (meldebescheinigung, pasos). To mi je djelovalo malo, pa sam odmah ponio sliku i platne liste, ugovor, da bi na salteru dobio formular da popunim, ali da dodjem iducu sedmicu s tim formularom + erklärung od poslodavca i wohnraumnachweis ( ili ugovor od stana). Onda jos uplatis u auslanderamt ima salter ( makar mom) gdje dobijes njihovu neku karticu koju ubacis pa onda i bankovnu.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 26 gostiju.