Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
alemsa
Postovi: 23871
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 14 avg 2018, 18:08

Believe je napisao/la:
Popaj78 je napisao/la:Za koje bi se pare tj platu raja vratila u BiH?
Ni za koje.
Jer nisu pare u pitanju.
Objasnili su ti drugi, ne bih da se ponavljam.
2-3 milje maraka platu
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

RollsRoyce
Postovi: 681
Pridružen/a: 27 mar 2018, 18:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RollsRoyce » 14 avg 2018, 18:31

Pa rijetko gdje je bolje nego ovdje, klima dobra, ne moraš raditi puno za neka solidna primanja ako imaš imalo mozga i odbiješ raditi za cvaju dnevnicu kod privatnika, jeftino, imaš vremena za sve, nisu ti puno udaljene mnoge svjetske destinacije, a i sama se priroda pobrinula da u samoj državi imamo gdje otići i uživati u prirodi. Samo je problem napraviti te pare, ali kada ih jednom napraviš, ti automatski postaješ neko i nešto, na Zapadu si niko i ništa sa 500.000 eura, ovdje si milioner. :D

Avatar
Finn
Postovi: 9136
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Finn » 14 avg 2018, 18:52

RollsRoyce je napisao/la:Pa rijetko gdje je bolje nego ovdje, klima dobra, ne moraš raditi puno za neka solidna primanja ako imaš imalo mozga i odbiješ raditi za cvaju dnevnicu kod privatnika, jeftino, imaš vremena za sve, nisu ti puno udaljene mnoge svjetske destinacije, a i sama se priroda pobrinula da u samoj državi imamo gdje otići i uživati u prirodi. Samo je problem napraviti te pare, ali kada ih jednom napraviš, ti automatski postaješ neko i nešto, na Zapadu si niko i ništa sa 500.000 eura, ovdje si milioner. :D
Inače boljih poslova ima na bacanje, nego raja neće to da radi. Draže im za cvaju kod privatnika. Završe fakultet i svojevoljno odaberu cvaju dnevno.

Ovdje bukvalno možeš sa 2-3 državna faxa nešto bolje poslije raditi. Svaki ostali je upitan. I uopće se ne razmišlja o tome da li sebe neko vidi u toj sferi, nego je još uvijek ona "ma de, završi to, tu će biti posla".

Sve još uvijek tradicionalno ide preko štele ili preporuke (ne kažem da vani ne ide, ali msm da je u nešto manjem obimu) tako da je bolje mladost provesti stvarajući što više veza i poznanstava, nego završiti fakultet.

Čuj jeftino. :lol: Cijene osnovnih namirnica k'o u Njemačkoj, min. plata 6x manja, ali je jeftino.

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54267
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la MortemHz » 14 avg 2018, 18:54

Finn je napisao/la:
RollsRoyce je napisao/la:Pa rijetko gdje je bolje nego ovdje, klima dobra, ne moraš raditi puno za neka solidna primanja ako imaš imalo mozga i odbiješ raditi za cvaju dnevnicu kod privatnika, jeftino, imaš vremena za sve, nisu ti puno udaljene mnoge svjetske destinacije, a i sama se priroda pobrinula da u samoj državi imamo gdje otići i uživati u prirodi. Samo je problem napraviti te pare, ali kada ih jednom napraviš, ti automatski postaješ neko i nešto, na Zapadu si niko i ništa sa 500.000 eura, ovdje si milioner. :D
Inače boljih poslova ima na bacanje, nego raja neće to da radi. Draže im za cvaju kod privatnika. Završe fakultet i svojevoljno odaberu cvaju dnevno.

Ovdje bukvalno možeš sa 2-3 državna faxa nešto bolje poslije raditi. Svaki ostali je upitan. I uopće se ne razmišlja o tome da li sebe neko vidi u toj sferi, nego je još uvijek ona "ma de, završi to, tu će biti posla".

Sve još uvijek tradicionalno ide preko štele ili preporuke (ne kažem da vani ne ide, ali msm da je u nešto manjem obimu) tako da je bolje mladost provesti stvarajući što više veza i poznanstava, nego završiti fakultet.

Čuj jeftino. :lol: Cijene osnovnih namirnica k'o u Njemačkoj, min. plata 6x manja, ali je jeftino.
Kako za koga, ne živi čitava država od 500 maraka.
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 18:55

alemsa je napisao/la:
Believe je napisao/la:
Popaj78 je napisao/la:Za koje bi se pare tj platu raja vratila u BiH?
Ni za koje.
Jer nisu pare u pitanju.
Objasnili su ti drugi, ne bih da se ponavljam.
2-3 milje maraka platu
Nebi sigurno, nije sve u parama.

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24185
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Derdiyok » 14 avg 2018, 18:56

Dobro je, samo nek ne puca.
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 18:58

jasmin10 je napisao/la:Da li neko ima iskustva sa ovim online kursevima Njemačkog? Može li se šta naučit? Zbog posla bi mi lakše ovako bilo učiti.
Imam ja iskustva sa online kursevima nekih drugih jezika.
Sve je to dobro, ali jako sporo se napreduje i to u slucaju da si azuran i koristis slobodno vrijeme u to.
Kursevi su mnogo bolji, ali je jako tesko raditi i ici na kurs.

Avatar
alemsa
Postovi: 23871
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 14 avg 2018, 19:04

ASD je napisao/la:
alemsa je napisao/la:
Believe je napisao/la: Ni za koje.
Jer nisu pare u pitanju.
Objasnili su ti drugi, ne bih da se ponavljam.
2-3 milje maraka platu
Nebi sigurno, nije sve u parama.
Um licno vjerovatno bi, ne da mi je zivot los ili nesto naprotiv, ovdje duze zivim nego sto sam zivio u Bosni, i drustvo, poso sve neam primjedbi. Ali neke druge stvari, eto ne bi volio da mi zet bude Mexo recimo, ne da imam nesto protiv bilo koga, imam ih jarana i poznanika svih rase i nacija ali eto ne bi volio i sta ne mogu si pomoci. Unuce mi nista nrce imat Bosansko sem prezimena recimo, mixevi neki Bog zna cega, jedna klica se zavrsava, indenditet, religija. Pogledam s obje strane roditelja Ahmeti, Sabahete, Raze, Fatime i onda bi krenulo John, Eric, Jose itd. Nekom nije bitno meni jest recimo iz tog razloga da, itekako.
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 19:21

alemsa je napisao/la:
Um licno vjerovatno bi, ne da mi je zivot los ili nesto naprotiv, ovdje duze zivim nego sto sam zivio u Bosni, i drustvo, poso sve neam primjedbi. Ali neke druge stvari, eto ne bi volio da mi zet bude Mexo recimo, ne da imam nesto protiv bilo koga, imam ih jarana i poznanika svih rase i nacija ali eto ne bi volio i sta ne mogu si pomoci. Unuce mi nista nrce imat Bosansko sem prezimena recimo, mixevi neki Bog zna cega, jedna klica se zavrsava, indenditet, religija. Pogledam s obje strane roditelja Ahmeti, Sabahete, Raze, Fatime i onda bi krenulo John, Eric, Jose itd. Nekom nije bitno meni jest recimo iz tog razloga da, itekako.
To je zato sto nisi licno ti donio odluku o odlasku i ovdje si bio kao klinac pretpostavljam.

Iz iskustva prijatelja i rodbine, oni koji su otisli kao djeca, tacnije roditelji su ih odveli i skroz im promijenili zivot oni bi se mozda i vratili, ali neko ko je licno donio odluku o odlasku i to pogotovo zadnjih godina, taj se ne vraca. :nene:

RollsRoyce
Postovi: 681
Pridružen/a: 27 mar 2018, 18:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RollsRoyce » 14 avg 2018, 19:27

Finn je napisao/la:
RollsRoyce je napisao/la:Pa rijetko gdje je bolje nego ovdje, klima dobra, ne moraš raditi puno za neka solidna primanja ako imaš imalo mozga i odbiješ raditi za cvaju dnevnicu kod privatnika, jeftino, imaš vremena za sve, nisu ti puno udaljene mnoge svjetske destinacije, a i sama se priroda pobrinula da u samoj državi imamo gdje otići i uživati u prirodi. Samo je problem napraviti te pare, ali kada ih jednom napraviš, ti automatski postaješ neko i nešto, na Zapadu si niko i ništa sa 500.000 eura, ovdje si milioner. :D
Inače boljih poslova ima na bacanje, nego raja neće to da radi. Draže im za cvaju kod privatnika. Završe fakultet i svojevoljno odaberu cvaju dnevno.

Ovdje bukvalno možeš sa 2-3 državna faxa nešto bolje poslije raditi. Svaki ostali je upitan. I uopće se ne razmišlja o tome da li sebe neko vidi u toj sferi, nego je još uvijek ona "ma de, završi to, tu će biti posla".

Sve još uvijek tradicionalno ide preko štele ili preporuke (ne kažem da vani ne ide, ali msm da je u nešto manjem obimu) tako da je bolje mladost provesti stvarajući što više veza i poznanstava, nego završiti fakultet.

Čuj jeftino. :lol: Cijene osnovnih namirnica k'o u Njemačkoj, min. plata 6x manja, ali je jeftino.
Brate ti završi elektrotehniku, ili medicinu, ili stomatologiju, ako ne dobiješ posao u 3-5 godina, ubij me, eto, ja nikoga ne znam s tim fakultetima, a da ne radi.

Nego završavate političke nauke, pa očekujete neko će vas odmah staviti za ministra vanjskih poslova, a nisam još nikog' upoznao s tim tipom fakulteta da je makar polupismen.

Još jedna stvar, kada prestane biti takvih koji su dovoljno glupi i gladni da rade za tu dnevnicu, onda je i neće biti, nego će te morati plaćati skladno onome koliko radiš. Upoznao sam puno pametnih ljudi koji su rađe kosili komšiji dvorište, čuvali pare, ne opterećivali se šupljim pričama i obećanjima i sami izganjali nešto, upiši kurs, kupi neku opremu za nešto, neki posao, budi dobar u njemu, i zaraditi ćeš dovoljno da ovdje sebi možeš sve priuštiti, ne kažem ja, nije idealno, ali kada sam naprimjer prije mjesec dana vidio kako je u Podgorici, shvatio sam da nama i nije toliko loše.

Avatar
Marsal
Postovi: 22695
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 14 avg 2018, 19:28

E bravo @ASD dobro si i rekao. Ovi do 2000-te što su otišli, oni ko i razmišljaju da se vrate, sve poslije toga ne možeš ih puškom natjerat, pogotovo poslije 2010 godine, više smo ljudi izgubili u miru nego u ratu. Pogledaj samo ove po forumu, svima puna usta Bosne, hvale je, pljuju po Zapadu, pričaju o životu ovdje, kako ima posla ali eto mi smo lijeni, a upravo oni žive na Zapadu :lol:
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
JackTheStripper
Postovi: 2847
Pridružen/a: 18 okt 2013, 13:00
Lokacija: Kod kmeta na sijelu
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la JackTheStripper » 14 avg 2018, 19:33

Bez brige, brzo cemo mi natrag kada desnica dode na vlast na zapadu.
Tvrd je Bošnjak, voćka čudnovata,
ne slomi ga, al zube polomi.

Avatar
Marsal
Postovi: 22695
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 14 avg 2018, 19:33

RollsRoyce je napisao/la:
Brate ti završi elektrotehniku, ili medicinu, ili stomatologiju, ako ne dobiješ posao u 3-5 godina, ubij me, eto, ja nikoga ne znam s tim fakultetima, a da ne radi.
Znači ko u svojoj domovini želi pošteno živjeti od svog rada mora biti ili doktor, programer i inžinjer ili stamotolog. Ovi ostali jbg, jednostavno nisu dovoljno dobri i vrijedni. Krasno razmišljanje :thumbup: Ako nisi doktor nego ne znam ti ja šta sad, željezničar, građevinac, rudar, nadničar, pijačar - umri od gladi sirotinjo nepismena. Vrh! :kafa:
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

RollsRoyce
Postovi: 681
Pridružen/a: 27 mar 2018, 18:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RollsRoyce » 14 avg 2018, 19:36

Marsal je napisao/la:
RollsRoyce je napisao/la:
Brate ti završi elektrotehniku, ili medicinu, ili stomatologiju, ako ne dobiješ posao u 3-5 godina, ubij me, eto, ja nikoga ne znam s tim fakultetima, a da ne radi.
Znači ko u svojoj domovini želi pošteno živjeti od svog rada mora biti ili doktor, programer i inžinjer ili stamotolog. Ovi ostali jbg, jednostavno nisu dovoljno dobri i vrijedni. Krasno razmišljanje :thumbup: Ako nisi doktor nego ne znam ti ja šta sad, željezničar, građevinac, rudar, nadničar, pijačar - umri od gladi sirotinjo nepismena. Vrh! :kafa:
Marsale, za te sam dole napisao, na zapadu se takvi ljudi cijene zato što neće da rade pošto zašto i zato što su svjesni činjenice da ih nema puno, kod nas nisu, i naguze se svakome, za svaku cijenu, na bilo koji dan u sedmici.

P.S.

Još jedna stvar, kod nas više neće uopšte da rade te poslove, nego bolje je raditi ko konobar u shisha baru, i objavljivati slike na ig-u kao da si neki gazda, **** građevinu.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 14 avg 2018, 19:39

Pa normalno da će raja raditi ybt. Šta bi ti da ljudi umiru od gladi da bi se izborili za veće plate ?

Avatar
Marsal
Postovi: 22695
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 14 avg 2018, 19:40

RollsRoyce je napisao/la:
Marsale, za te sam dole napisao, na zapadu se takvi ljudi cijene zato što neće da rade pošto zašto i zato što su svjesni činjenice da ih nema puno, kod nas nisu, i naguze se svakome, za svaku cijenu, na bilo koji dan u sedmici.
Nisu brate, nego su potrošna roba. Nećeš ti, hoće drugi. Država ima mehanizme da zaštiti radnika, ali naša država to ne želi učiniti i nije čudo što ljudi odlaze jer se protiv države ne možeš izboriti. Moj najbolji drug je radio od 19 godine do 27 u 4 različite firme, nema dana staža. Ko može njega krivit što će sutra otići i ne vratiti se, a radit je morao. Nije mogao reći neću ja ili pobuniti se. Jbg, tako je kako je.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
ASD
Postovi: 26223
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 14 avg 2018, 19:41

Doktori medicine i inzinjeri elektrotehnike inace nebi isli iz Bosne.

RollsRoyce
Postovi: 681
Pridružen/a: 27 mar 2018, 18:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RollsRoyce » 14 avg 2018, 19:41

Još jedna stvar, narod pokušava okriviti pojedinca, ili neku višu silu zašto mu je loše, a ne shvata da smo sami sebi krivi, biramo precijenje fakultete ispred poslova kojima su nam se roditelji bavili, vodoinstalater, keramičar itd.

Gušimo one koji su stvarno talentovani za taj fakultet, i koji su ga zapravo htjeli upisati tako što ga uguramo među hiljade nas koji smo ga završili ''samo da imamo diplomu'', i kako da neko njega izabere u moru ljudi sa preporukama, štelama, a opet ti isti ljudi ne doprinose, i ne znaju raditi svoj kako treba kada dobiju posao.

Razmisli malo, kreni od sebe, nije uvijek neko drugi kriv.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 14 avg 2018, 19:42

Pa ne idu samo ljudi koji su na minimalcu. Odlaze ljudi iz svih struka, od doktora, inzinjera, medicinara, vozača do baustelaca.

Avatar
alemsa
Postovi: 23871
Pridružen/a: 21 jul 2012, 19:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la alemsa » 14 avg 2018, 19:46

ASD je napisao/la:
alemsa je napisao/la:
Um licno vjerovatno bi, ne da mi je zivot los ili nesto naprotiv, ovdje duze zivim nego sto sam zivio u Bosni, i drustvo, poso sve neam primjedbi. Ali neke druge stvari, eto ne bi volio da mi zet bude Mexo recimo, ne da imam nesto protiv bilo koga, imam ih jarana i poznanika svih rase i nacija ali eto ne bi volio i sta ne mogu si pomoci. Unuce mi nista nrce imat Bosansko sem prezimena recimo, mixevi neki Bog zna cega, jedna klica se zavrsava, indenditet, religija. Pogledam s obje strane roditelja Ahmeti, Sabahete, Raze, Fatime i onda bi krenulo John, Eric, Jose itd. Nekom nije bitno meni jest recimo iz tog razloga da, itekako.
To je zato sto nisi licno ti donio odluku o odlasku i ovdje si bio kao klinac pretpostavljam.

Iz iskustva prijatelja i rodbine, oni koji su otisli kao djeca, tacnije roditelji su ih odveli i skroz im promijenili zivot oni bi se mozda i vratili, ali neko ko je licno donio odluku o odlasku i to pogotovo zadnjih godina, taj se ne vraca. :nene:
Pa valjda onaj sto je otisao mladji se adotptiro, navikao, naucio jezik, zavolio grad, drustvo steko itd. Teze ce se on vratit nego neko ko je otisao sa 20+, taj logicno ce vise tezit/zudit za Bosnom, drustvom, nacinom zivota, jer mu se teze uklopit u sve sfere zivota. To je cista logika, bez obzira sto ces reci "nagledo se svega i svaceg i jedva ceko da zapali". Mada je meni i u Bosni vazda bilo lijepo, nikad nisam imao nikakvih problema i svidja mi se nacin zivota, normalno na odmoru je svugdje lijepo jel, nisam ganjo posao, papire, stele itd. Pa mi se tako i nije desila neka nepravda koja se desava narodu svakodnevno sigurno. Ali eto neke druge stvari koje su mozda bitnije od tebe kao insana su za ozbiljno razmisljanje, opet zavisno kako sta ko dozivljava i sta je kome bitno. Imas i drugu stranu recimo moja generacija s kojom sam isao u skolu s kojim sam jos u kontaktu vecina nea dana radnog staza, ja vec imam 15 godina recimo, sutra da nekom moram titrat u lizat guzi.cu da mi djete zaposli te tjera i na taj nacin razmisljanja, dok negdje vani da zavrsi skolu skoro mu je garantovan gotivan posao itd. Komplexna stvar, hiljadu zasto, hiljado zato
Over thinking, over analyzing separates the body from the mind

It's not what you deserve, you get what you earn

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa i 16 gostiju.