Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Sveti
Postovi: 10179
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 13 jun 2018, 10:49

Sabinho je napisao/la:
Sveti je napisao/la:Ostaje eliti koja ce propast u narednih 10 godina jer ce svi robovi da odu u zemlje gdje ce da ih postuju
Ovo me najvise raduje.

Krajina je opustosena. Zalosno je ono vidjeti. Pored standardnih Njemacke, Austrije i Slovenije, narod odlazi i u Slovacku i Cesku. Kolektivni smjestaj, hrana, rezije i 750€ plate. Nije nesto, ali naspram besposlicarenja po Bosni je jako mnogo!
brate krajina je 92. opustosena, a losa finansijska situacija i drzava bez sistema samo je dotukla one koji su ostali.

Opet ponavljam, situacija u Njemackoj jeste idealna za onog koji hoce da radi, iz razloga sto sva pravila vaze za sve ljude bez obzira da li je svabo ili dosljak. Pod tim striktno mislim na zastitu radnika, na uslove rada u bransi te na plateznu moc i njen uticaj na zivot. Istina, dosta svaba ne renta, nego vec ima kuce/stanove roditelja i sl. ali oni koji to nemaju, a ima ih, ne dobijaju stanove od drzave samo jer su svabe, vec moraju da se bore i rade za to kao i svi drugi, stranci ili ne.

Znaci racunica je jasna, radis = Uspjet ces, ne radis = neces.

Moderno robovanje? to je vec drugi par cipela, a s obzirom da je njemacka drzava koja najvise postuje ljudska prava u svijetu, cisto sumnjam da je negdje drugo bolje. Dobro, svedska je uvela 6osatni radni dan, mozda je to jos bolje.
naprijed rejal

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sekerbay » 13 jun 2018, 10:51

Sve zavisi od insana i njegove snalažljivosti.
Ima insana koji odu u njemačku i propadnu, pa onda glavom bez obzira bježe u bosnu.
Drugo, obavezno izbjegavati velike centre. Jednostavno, život u njima je preskup.
Treće, majstori su tražena roba.
Spominjao sam rođaka koji je pokupio jednog majstora električara i došao u njemačku da radi kao električar.
Učio se uz tog majstora.
Trebam li napominjati da je rođak diplomirani ekonom :D
Čovjek ni ne pomišlja da se bavi tim poslom iako je bio najbolji student svoje generacije.
Uzimaju 18 eura po satu, ili 20+ ako rade na terenu.
Čim dobije stalnu vizu, plan je da se osamostali i dovede još par električara iz bosne.
Kad si samostalan, onda lovu uzimaš lopatom.
Doktori samo mogu sanjati o lovi koju uzimaju samostalni majstori, a doktori, poznato je, imaju odlične plate.

Bezvezni primjer.
Kupim ja saunu. Sad, valja to pripojiti na trofaznu struju.
Nazovem neku firmu i oni pošalju električara.
Kasnije mi je ovaj rođak izračunao koliko je materijala ugrađeno. Zaboravio sam tačnu cifru, neš između 25 i 50 eura.
Uglavnom, električar je radio možda 2 sata, ono s guza na guz, telefonirao i sl kako bi "ubio vrijeme"
Uglavnom, sav poso je bio da se ta peć jednim kablom spoji na trofaznu struju.
Dobio sam račun od 400+ eura. Mislim 430 il tak neš.

A da ne govorim koliko zarađuje ovaj jaran koji je samostalni automehaničar. Ima vozni park na kojem bi mu pozavidjelo i predsjedništvo :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Kaunas
Postovi: 13287
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 13 jun 2018, 13:27

Sabinho je napisao/la:
zagor1987 je napisao/la:Nike ni vani bajno jer sam bio vise puta poslom,tj radio u Austriji i Njemackoj npr odes u Minchen plata solidna za njihove uslove to je nista,rentas stan u pm jer ga i tu jedva nadjes u kuckas svaki mjesec kraj sa krajem,stranac,osjecas se nikako itd
Cuo sam sve brate, medjutim ne moze biti gore nego ovdje. Narodu je dopizdilo. Planiras li ici zauvijek? Do 31.12.2020.g. vrijedi ova olaksica. Ja se lagano pripremam, ucim jezik, podnio sam zahtjev za termin. Dosta je vise ovoga cirkusa. :D
Isti sam. Njemacki polazem sad u julu aBd, zahtjev za vizu vec podnesen pa ostaje samo da cekam. :D
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 13 jun 2018, 13:33

Kaunas je napisao/la:
Sabinho je napisao/la:
zagor1987 je napisao/la:Nike ni vani bajno jer sam bio vise puta poslom,tj radio u Austriji i Njemackoj npr odes u Minchen plata solidna za njihove uslove to je nista,rentas stan u pm jer ga i tu jedva nadjes u kuckas svaki mjesec kraj sa krajem,stranac,osjecas se nikako itd
Cuo sam sve brate, medjutim ne moze biti gore nego ovdje. Narodu je dopizdilo. Planiras li ici zauvijek? Do 31.12.2020.g. vrijedi ova olaksica. Ja se lagano pripremam, ucim jezik, podnio sam zahtjev za termin. Dosta je vise ovoga cirkusa. :D
Isti sam. Njemacki polazem sad u julu aBd, zahtjev za vizu vec podnesen pa ostaje samo da cekam. :D
Sad se ceka i po 15 mjeseci jbt, navalio narod. Koju si kategoriju polagao?
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Avatar
Kaunas
Postovi: 13287
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 13 jun 2018, 13:37

B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

zagor1987
Postovi: 7520
Pridružen/a: 02 maj 2016, 17:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zagor1987 » 13 jun 2018, 13:51

Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Za sta ce ti b1 il b2? C1 je manji kamion

zagor1987
Postovi: 7520
Pridružen/a: 02 maj 2016, 17:33
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zagor1987 » 13 jun 2018, 13:55

sekerbay je napisao/la:Sve zavisi od insana i njegove snalažljivosti.
Ima insana koji odu u njemačku i propadnu, pa onda glavom bez obzira bježe u bosnu.
Drugo, obavezno izbjegavati velike centre. Jednostavno, život u njima je preskup.
Treće, majstori su tražena roba.
Spominjao sam rođaka koji je pokupio jednog majstora električara i došao u njemačku da radi kao električar.
Učio se uz tog majstora.
Trebam li napominjati da je rođak diplomirani ekonom :D
Čovjek ni ne pomišlja da se bavi tim poslom iako je bio najbolji student svoje generacije.
Uzimaju 18 eura po satu, ili 20+ ako rade na terenu.
Čim dobije stalnu vizu, plan je da se osamostali i dovede još par električara iz bosne.
Kad si samostalan, onda lovu uzimaš lopatom.
Doktori samo mogu sanjati o lovi koju uzimaju samostalni majstori, a doktori, poznato je, imaju odlične plate.

Bezvezni primjer.
Kupim ja saunu. Sad, valja to pripojiti na trofaznu struju.
Nazovem neku firmu i oni pošalju električara.
Kasnije mi je ovaj rođak izračunao koliko je materijala ugrađeno. Zaboravio sam tačnu cifru, neš između 25 i 50 eura.
Uglavnom, električar je radio možda 2 sata, ono s guza na guz, telefonirao i sl kako bi "ubio vrijeme"
Uglavnom, sav poso je bio da se ta peć jednim kablom spoji na trofaznu struju.
Dobio sam račun od 400+ eura. Mislim 430 il tak neš.

A da ne govorim koliko zarađuje ovaj jaran koji je samostalni automehaničar. Ima vozni park na kojem bi mu pozavidjelo i predsjedništvo :mrgreen:
To za doktora si lupio pitaj Mirsada Kacilu kolika mu je plata u Berlinu. Uostalom kazes izbjegavati velike centre to stoji ko moze da zivi u onim selima,a rodjen je u gradu ja konkretno nebi nikad mogao sablasno,isto ko da niko ne zivi u tin selima

Avatar
Kaunas
Postovi: 13287
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 13 jun 2018, 15:35

zagor1987 je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Za sta ce ti b1 il b2? C1 je manji kamion
Pretpostavljam da je na njemacki mislio. :D
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sekerbay » 13 jun 2018, 16:02

Nemoj me citirat, živ i zdrav bio :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 13 jun 2018, 22:44

Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Sretno buraz. Mene najvise jezik yebe, nisam nikad u zivotu krocio u Njemacku. :D Ucim pa cemo vidjeti.
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 13 jun 2018, 22:46

zagor1987 je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Za sta ce ti b1 il b2? C1 je manji kamion
Mislio sam na jezik. ;) A bgm ove kategorije na koje si ti mislio su tamo zlato. Ponajbolji haver sad vozi kamion, a poceo je sa kombijem. Istina, morao je tamo polagati sve kategorije i ako se dobro sjecam rekao mi je da ga je izaslo blizu 14 000 maraka. Kaze da je novac utrosen na polaganje vratio veoma brzo. ;)
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 13 jun 2018, 22:58

Kojim poslom idete momci ako nije tajna ?
Ja pokušavao preko rodbine do Njemačke, Austrije i Kanade ali od svakoga dobijam isti odgovor, nazalost negativan. :mrgreen:

Avatar
Kaunas
Postovi: 13287
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 13 jun 2018, 23:07

jasmin10 je napisao/la:Kojim poslom idete momci ako nije tajna ?
Ja pokušavao preko rodbine do Njemačke, Austrije i Kanade ali od svakoga dobijam isti odgovor, nazalost negativan. :mrgreen:
Medicinski tehnicar. Mada sa zanatima je jos i bolje. Cak i plate su vece zanatlijama nego medicinskim tehnicarima. :D
Sabinho je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Sretno buraz. Mene najvise jezik yebe, nisam nikad u zivotu krocio u Njemacku. :D Ucim pa cemo vidjeti.
Hvala brate, i tebi takodjer. Evo i ja jezik nesto vise od pola godine intenzivno ucim, probaj sa TVom i tim stvarima. Meni je dosta pomoglo.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 13 jun 2018, 23:20

@Kaunas ja sam mislio završiti kurs za varioca. Drama placeno i traženo, ali dzaba kad niko ne želi da pomogne.
Medicinarima je najbolje. Niti čekaju vizu dugo, a posla ima.

Avatar
anelkabvb
Postovi: 316
Pridružen/a: 12 avg 2012, 23:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la anelkabvb » 13 jun 2018, 23:22

Pozdrav, ima li neko da je u skorije vrijeme slao zahtjev za spajanje porodice u Njemackoj i koliko to traje otprilike sada, jer sam cuo neke price da moze trajati od 4 mjeseca pa do godinu dana?

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37553
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 13 jun 2018, 23:22

jasmin10 je napisao/la:@Kaunas ja sam mislio završiti kurs za varioca. Drama placeno i traženo, ali dzaba kad niko ne želi da pomogne.
Medicinarima je najbolje. Niti čekaju vizu dugo, a posla ima.
Nemas tu sta od drugih traziti, nadjes zenu, napravite plan, skontas sta hoces gore da radis i zavrsis skolu i jezika za B1-B2 za cerfitikat. Sam da ides nema potrebe, to se u paru ide. Uglavnom ne moze se otici kvalitetno preko noci.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 13 jun 2018, 23:27

tuzlak1987 je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:@Kaunas ja sam mislio završiti kurs za varioca. Drama placeno i traženo, ali dzaba kad niko ne želi da pomogne.
Medicinarima je najbolje. Niti čekaju vizu dugo, a posla ima.
Nemas tu sta od drugih traziti, nadjes zenu, napravite plan, skontas sta hoces gore da radis i zavrsis skolu i jezika za B1-B2 za cerfitikat. Sam da ides nema potrebe, to se u paru ide. Uglavnom ne moze se otici kvalitetno preko noci.
Ja koga god znam da je otišao imao je neku rodbinu koja mu je pomogla u traženju posla.
Imam djevojku, završila računovodstvo i reviziju, uskoro i magistar aBd. Ona nije baš za odlazak, ali kada bih se ja zaputio krenula bi za mnom. :mrgreen:

Avatar
Kawhi
Postovi: 24030
Pridružen/a: 04 nov 2013, 17:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kawhi » 13 jun 2018, 23:33

Kad odete svi i bude radnih mjesta kod nas. Ljepota. :kafa:
Danju hladna k'o Kazan, noću sija k'o Rubin

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 14 jun 2018, 00:41

jasmin10 je napisao/la:Kojim poslom idete momci ako nije tajna ?
Ja pokušavao preko rodbine do Njemačke, Austrije i Kanade ali od svakoga dobijam isti odgovor, nazalost negativan. :mrgreen:
Ja pokusavam istovremeno preko Plave karte i preko "standardne" vize. Za ovo drugo imam opciju i podnio sam termin u slucaju da ne uspijem izganjati Plavu kartu. Blizu sam, ali istovremeno na ledu. Imam srece sto faks koji sam zavrsio prolazi odmah tamo. Sa druge strane problem je poslodavac, cas se javlja pa se onda ne javi 20 dana i tako u krug, a trebam mu poslati dokumentaciju. Na kraju, ako ne uspijem, prijatelj ce mi pomoci da se zaposlim gdje i on radi. Rizikuj jbg, najbitnije ti je da znas dobro jezik, lako ces naci poslodavca, znam raje iz sprdnje se prijavili na neko oglas i sutra dobili posao. Ispratio sam preko 30 ljudi (nocili kod mene i vodio ih u ambasadu), ima ih koji su bez ikakve pomoci otisli, kasnije su nasli cimera i snasli su se.
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Avatar
Sabinho
Postovi: 20804
Pridružen/a: 22 maj 2012, 00:54
Lokacija: Istocna trEbina
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sabinho » 14 jun 2018, 00:46

Kaunas je napisao/la:B1 cu sad samo da mogu trazit posao, onda cu B2 nekad na jesen vjerovatno da se ne moram tamo peglat oko toga jer trazit ce mi B2.
A vizu uvijek mozes ubrzati, ugovor o radu, agencija, ima nacina za to.
Vizu dobijas kad odes na termin i tamo predas svu potrebnu dokumentaciju. Poslodavac ti malo napuca platu da lakse prodjes, mozes ispusiti jedino ako na birou oni u tom trenutku imaju domaci kadar, tad ti ne odobravaju vizu. Ako je sve ok, dobijes je postom nakon 7 dana. Medjutim, ubrzavanje termina ne treba ni pokusavati. Kazne su rigorozne i bukvalno sebi upropastis zivot, jer dok ti istekne zabrana isteci ce i ove vizne olaksice i Svabiju ces moci vidjeti samo tri mjeseca na bausteli, ili zenidbom. :D
Yeferson Soteldo, Roger Guedes!
https://www.youtube.com/watch?v=NKN24rPArL4
https://www.youtube.com/watch?v=_RvX-5si_3Q

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 13 gostiju.