Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41224
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 07 jun 2023, 15:42

Jel treba njemački jezik polagati ako želiš posao kao dr. specijalista u njemačkoj ili se može i bez toga :hmmmmm:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..


Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 09 jun 2023, 12:37

rio_Ferdy88 je napisao/la:
07 jun 2023, 15:42
Jel treba njemački jezik polagati ako želiš posao kao dr. specijalista u njemačkoj ili se može i bez toga :hmmmmm:
Naravno da treba certifikat za takvu struku. U svakoj zemlji je tako.

Avatar
Stroj1946
Postovi: 8136
Pridružen/a: 24 nov 2016, 22:38
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Stroj1946 » 09 jun 2023, 13:00

forza_juve je napisao/la:
07 jun 2023, 09:49
jasmin10 je napisao/la:
06 jun 2023, 21:57
U Austriji se za vizu ocjenjuje i poznavanje Bosanskog jezika. :rol:
Druže jedno pitanje
Ako osoba živi i radi u njemackoj, ima stalnu boravišnu i radnu vizu, ima položen B2, ide dalje školovanje gore za anesteziologa
Da li ta osoba može sa tim papirima doći u Austriju raditi ili je moram prvo zeniti da bi dobila austrijski vizu😊
Ima bosanski pasos ali stalnu njemacku vizu
Možeš aplicirati za posao normalno, dobiti posao, ugovor i ostalo, ali procedura ti je ista kao što ti je bila kad si išao u Njemačku. Znači preko ambasade opet, papirologija i ostala zayebancija. Jer nemaš EU pasoš i nisi EU-Bürger Samo ako imaš stalnu boravišnu neke EU zemlje, proces da dobiješ radnu dozvolu u Austriji ti je kraća nego inače. Mala prednost eto.

Avatar
RacioEmocionalan
Postovi: 1493
Pridružen/a: 10 feb 2020, 10:06
Lokacija: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RacioEmocionalan » 09 jun 2023, 19:37

rio_Ferdy88 je napisao/la:
07 jun 2023, 15:42
Jel treba njemački jezik polagati ako želiš posao kao dr. specijalista u njemačkoj ili se može i bez toga :hmmmmm:
Minimalno B2 ja mislim jer je VSS.
The willingness to be a fool is a precursor to a transformation.

Avatar
ArtVandelay
Postovi: 1196
Pridružen/a: 25 mar 2019, 16:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ArtVandelay » 17 jun 2023, 13:04

Sada od kada je na vlast zasjela oktroika neće niđe niko. Kuće će biti od čokolade a prozori od marmelade. 🥰
Narod koji podnese konačnu žrtvu za život i slobodu ne može biti poražen.

Avatar
Sage
Postovi: 5330
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 17 jun 2023, 15:16

ArtVandelay je napisao/la:
17 jun 2023, 13:04
Sada od kada je na vlast zasjela oktroika neće niđe niko. Kuće će biti od čokolade a prozori od marmelade. 🥰
:bih:
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 19 jun 2023, 14:48

Njemačka će ove sedmice usvojiti zakon kojim će se obučenim radnicima, posebno izvan EU, olakšati imigracija u tu zemlju, usljed rekordnih gotovo dva miliona upražnjenih radnih mjesta, izjavili su poslanici stranaka vladajuće koalicije.

List "Ekonomik tajms" javlja da je Vlada Njemačke danas postigla dogovor u vezi sa donošenjem novog zakona.

Katja Mast iz Socijaldemokratske stranke izjavila je da će reforme modernizovati imigracionu politiku Njemačke.

"To ćemo postići ove sedmice", rekla je ona na konferenciji za novinare sa predstavnicima koalicionih partnera Slobodnih demokrata i Stranke zelenih.
Njemački Bundeskabinett je dao svoju saglasnost na novi zakon o dolasku u Njemačku sa naročitim fokusom na Balkan.

Plan je produženje Zakona pravila Zapadnog Balkana na neodređeno vrijeme. Plus uduplati kontingent sa 25 000 na 50 000 godišnje.

Zatim Plava karta-Smanjivanje minimalnog iznosa plate koji je potreban da se dobije plava karta
-Ukida se provjera znanja njemačkog jezika

Priznavanje diploma:
-Ukida se proces priznavanja diploma svima koji imaju dvije godina radnog iskustva u tom zanimanju.
-Povezat će se poslodavci u Njemačkoj i odjel za priznavanje diploma da se diplome mogu tako brže priznati a vi ste već u Njemačkoj i radite.

-Uvodi se tzv Chance karta za ljude koji još nemaju poslodavca
u obzir će se uzimati razni faktori po kojima će se dijeliti bodovi (poznavanje jezika,stručna sprema,godine,)
Njemački vampirizam. Usisavanje se nastavlja.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7397
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 19 jun 2023, 15:15

numanumaye22 je napisao/la:
19 jun 2023, 14:48

-Ukida se provjera znanja njemačkog jezika
Znaci ovi što su godinama učili jezik i trosili pare i vrijeme, sad ispade da su dzaba krecili.
Isto i ovi što su kampovali ispred ambasada i sekirali se oko lutrija i izvlačenja.

Ovi što će sad ići, idu ko gospoda, ne treba ti ni jezik ni bilo šta, sjedneš u autobus i izadjes pred firmu gdje odmah počinješ raditi :salut:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 19 jun 2023, 15:29

kraljttbvb je napisao/la:
19 jun 2023, 15:15
numanumaye22 je napisao/la:
19 jun 2023, 14:48

-Ukida se provjera znanja njemačkog jezika
Znaci ovi što su godinama učili jezik i trosili pare i vrijeme, sad ispade da su dzaba krecili.
Isto i ovi što su kampovali ispred ambasada i sekirali se oko lutrija i izvlačenja.

Ovi što će sad ići, idu ko gospoda, ne treba ti ni jezik ni bilo šta, sjedneš u autobus i izadjes pred firmu gdje odmah počinješ raditi :salut:
Dobro jezik je uvijek prednost. Ali ljepota, pa isto ko sto mogu ovi sa EU putovnicom skoro. Ako nista sad ce i budala probat, pa i da ne uspije, sta 2-3 mjeseca odes, mozes i sezonski, natrehas par milja i kuci zivis ostatak godine za te pare. Bit ce sigurno i takvih.

gollum
Postovi: 1446
Pridružen/a: 23 jan 2010, 00:31
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la gollum » 19 jun 2023, 17:42

kraljttbvb je napisao/la:
19 jun 2023, 15:15
numanumaye22 je napisao/la:
19 jun 2023, 14:48

-Ukida se provjera znanja njemačkog jezika
Znaci ovi što su godinama učili jezik i trosili pare i vrijeme, sad ispade da su dzaba krecili.
Isto i ovi što su kampovali ispred ambasada i sekirali se oko lutrija i izvlačenja.

Ovi što će sad ići, idu ko gospoda, ne treba ti ni jezik ni bilo šta, sjedneš u autobus i izadjes pred firmu gdje odmah počinješ raditi :salut:
ukida se provjera znanja njemačkog jezika (čitaj: zahtijevanje certifikata) od strane ambasade, ali to za dosta tehničkih zanimanja ni do sada nije bilo potrebno.
ostaje još uvijek da trebaš na razgovor sa firmom na njemačkom jeziku ;) i da se oni pitaju hoće li te primiti ili ne.
tako da, "sjesti u autobus i doći pred firmu" jest kad gledaš druge iz bosne, ko je god sam otišao zna da se prvu godinu-dvije treba dobro najesti gov.ana da bi kasnije čvrsto stao na noge.

P.S. ko se god sprema za odlazak, evo vam tri najvažnije stvari: 1. jezik, 2. jezik, 3. jezik
ovo vrijedi u svakom trenutku, u svakom gradu, neovisno od pravila bilo koje države ili ambasade
Seks je užitak, a gol je ekstaza.

"Taktika je bila ne primiti gol. Funkcionirala je odlično sve dok nismo primili gol."

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 19 jun 2023, 18:04

Hocel ukinut sta za unbefristet.

Trebam polozit jezik i leben in de.

Parlam odlicno i radio sam online testove leben in de i svaki put polozim, ali ne mogu se nakanit otic to rijesit. Mrsko mi i gotovo

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 19 jun 2023, 20:37

soxx je napisao/la:
19 jun 2023, 18:04
Hocel ukinut sta za unbefristet.

Trebam polozit jezik i leben in de.

Parlam odlicno i radio sam online testove leben in de i svaki put polozim, ali ne mogu se nakanit otic to rijesit. Mrsko mi i gotovo
Nece, to je bukvalno reintegracija u njemacko drustvo, a trebat ce ti i za drzavljanstvo.

Uzmi Dauerhaft umjesto Niederlassung jer mozes onda radit i u drugim EU drzavama osim Danske i Irske.

BordoArmy88
Postovi: 3097
Pridružen/a: 22 mar 2014, 21:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BordoArmy88 » 19 jun 2023, 21:22

numanumaye22 je napisao/la:
19 jun 2023, 20:37
soxx je napisao/la:
19 jun 2023, 18:04
Hocel ukinut sta za unbefristet.

Trebam polozit jezik i leben in de.

Parlam odlicno i radio sam online testove leben in de i svaki put polozim, ali ne mogu se nakanit otic to rijesit. Mrsko mi i gotovo
Nece, to je bukvalno reintegracija u njemacko drustvo, a trebat ce ti i za drzavljanstvo.

Uzmi Dauerhaft umjesto Niederlassung jer mozes onda radit i u drugim EU drzavama osim Danske i Irske.
Ako je fachkraft (stručna radna snaga), može nakon 5god. aplicirati za državljanstvo švapsko bez da se mora odreći Bosanskog a sa dojče passport moŠ kudgod i štagod hOš, znači vrh, top, živio Hans. :kralj:
Zadnja izmjena: BordoArmy88, dana/u 19 jun 2023, 21:23, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 19 jun 2023, 21:22

Kakva je jos razlika izmedju toga osim rada u drugim eu drzavama
Mislim na dauerhaft i niederlassung

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 19 jun 2023, 22:01

soxx je napisao/la:
19 jun 2023, 21:22
Kakva je jos razlika izmedju toga osim rada u drugim eu drzavama
Mislim na dauerhaft i niederlassung
Bit ce sad drzavljanstvo nakon 5 godina za sviju sa B1 i Leben in Deutachland. Pod uslovom da nisi osudjivan i primao socijalnu pomoc. Nije jos u primjeni zakon, ali do kraja ljeta maks.

Dakle 60 platnih, B1 + Leben in Deutschland. Dvojno drzavljanstvo, bez odricanja svog.

Dauerhaft nema neke razlike, stalna je viza, osim da ti dopusta rad u drugim clanicama EU, sa izuzetkom od Irske i Danske. Po meni je mnogo bolja od Niederlassungserlaubnis ako nekad pozelis raditi u Italiji, Spaniji, Francuskoj, Austriji i sl.

Ali svapsko drzavljanstvo otvara Svicu i Luksemburg, plus turisticku za UK i USA a to je ono bitno.

Kakogod jos neke 2 god aBd :mrgreen:

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 19 jun 2023, 22:25

Ma ja imam vec 5 godina samo se nisam nakanio ic to polagati.
Pasos kad bi uzeo, mogul ja sutra napuatit njemacku, odjavit prebivaliste, otic u Bosnu. Pa ak mi se qrac digne nekad vratit u De.
Jer svakako ne planiram ja dugo jos ovdje a taj pasos bi mi ubrzao odlazak jer bih onda bio na sigurnom ako bih uvidio da je bila greska se vratiti :mrgreen:

Pitam jer ne znam kako je to kod njih s drzavljanstvom itd

Avatar
RiNo
Postovi: 5690
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RiNo » 19 jun 2023, 22:51

Meni nisu tražili Leben in Deutschland za Niederlassungserlaubnis i tu su sam dobro prošao jer su mi iz VHS tri puta otkazivali termin (oktobar, decembar i mart). Na kraju vratili €25 :crazy: Ako bude trebalo za državljanstvo definitivno ću ići u drugi grad polagati
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
Sheyi
Postovi: 12149
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 19 jun 2023, 23:27

Hoce li morati nasa drzava nesto prihvatiti tj. dvojno drzavljanstvo s Njemackom ili je to svejedno? Onaj Ahmetovic je spominjao samo za one koji si predali nas pasos i uzeli Njemacki da bi Bosna nesto trebala regulisati da ti ljudi vrate svoj bosanski pasos i da imaju dva.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2016
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 20 jun 2023, 00:44

soxx je napisao/la:
19 jun 2023, 22:25
Ma ja imam vec 5 godina samo se nisam nakanio ic to polagati.
Pasos kad bi uzeo, mogul ja sutra napuatit njemacku, odjavit prebivaliste, otic u Bosnu. Pa ak mi se qrac digne nekad vratit u De.
Jer svakako ne planiram ja dugo jos ovdje a taj pasos bi mi ubrzao odlazak jer bih onda bio na sigurnom ako bih uvidio da je bila greska se vratiti :mrgreen:

Pitam jer ne znam kako je to kod njih s drzavljanstvom itd
Mozes naravno, pa ti si onda naturalizirani nijemac, svabo.

Bolje otic na granici sa Svicom ili Luksemburgom, zivis u Njemackoj a radis tamo. U Luksemburgu likovi iz McDonaldsa deru 3k eura neto. :urnebes:

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: FAST WebCrawler [Crawler], VensanKasel i 25 gostiju.