Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Captain4 » 17 sep 2020, 21:32

Imam par pitanja.

Načuo sam negdje da se može kupiti staž u Njemačkoj. Stara mi ima 3.5 godine staža gore, radila od 95. do polovine 98. godine gore. Koliko košta ako je moguće godina i po staža kako bi imala tu petogodišnju penziju?

Dok mi stari ima gore oko 6 godina staža kao inžinjer elektrotehnike, pa je on planirao pred zalazak karijere da zaokruži na 10 godina to, jezik zna perfektno. Problem je taj što će vjerovatno imati mlađe inžinjere kao konkurenciju. Tkd me zanima jel realno da ga neko primi na par godina do penzije. Još on hoće isključivo u okolini Kolna, jer je amidža gore. :roll:

U interesu mi je da budu fino stacionirani u starosti, nikad se ne zna kako ću se ja snaći i kakav ću biti sa parama, tkd bih volio da se obe opcije riješe.
"We need to suffer. And we need to fight."

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 26 sep 2020, 10:22

Pozdrav,

Potrebno mi je par savjeta obzirom da ne mogu dobiti tacne i provjerene informacije, pa ako ko može pomoći bio bih zahvalan.

Naime situacija je sljedeca:

Žena i ja planiramo da idemo u Njemačku.
Ima jedan ispit da diplomira za mašinskog ing. i radi kao proizvodni tehnolog.
Ja sam po zvanju Beachelor poslovne ekonomije, radim kao komercijalista.
Trenutno slusamo A1.2 nivo jezika.
Pokušali smo da zakazemo termin za vizu, međutim na stranici ambasade stoji da trenutno nije moguce zakazati termin radi ogranicenja putovanja radi covida, a i pise da se čeka više od godinu dana za termin.

Moje pitanje bi bilo :

Kakve su sanse da se ide mimo nase ambasade u Njemacku ?
Npr ako imamo ugovor za rad, i prijavljen boravak u Njemackoj, da li to sta mjenja situaciju ?

Vidim da na stranici ambasade stoji, da kao postoji ubrzani nacin ukoliko agencija za strance iz Njemacke posalje zahtjev nasoj amabasadi, onda su duzni u roku od 3 sedmice da ti zakazu termin ?

Radni kolega, je otišao prije 15 dana za Minhen da radi u ugostiteljstvu. Ne zna ni engleski ni njemacki jezik. Nije isao preko ambasade, nego sa ugovorom u kojem stoji dopuna da ide iz razloga jer restoranu treba neko sa balkana ko.govori nas jezik radi nasih gostiju. I imao je uz sebe adresu stanovanja.

Molim da, ukoliko netko.poznaje materiju da pomogne.
Jer imamo prijatelja i neke rodbine u Njemačkoj ko bi nam mogao pomoci oko ugovora i boravka.
Što se tiče posla, radili bi za pocetak kao pomocno osboblje npr restorana, hotela ili nesto slicno tome dok jezik ne savladamo skroz.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima !

Pozdrav !

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41212
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 27 sep 2020, 23:19

Fufna javi se covjeku, ovo je tvoja specijalnost
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
leorey
Postovi: 17860
Pridružen/a: 23 maj 2010, 16:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la leorey » 27 sep 2020, 23:42

Bosno teška li si. Inžinjer mašinstva ide da radi kao osoblje u nekom zabačenom restoranu.
27.10.2020

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6339
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 sep 2020, 00:08

Gelma je napisao/la:
26 sep 2020, 10:22
Pozdrav,

Potrebno mi je par savjeta obzirom da ne mogu dobiti tacne i provjerene informacije, pa ako ko može pomoći bio bih zahvalan.

Naime situacija je sljedeca:

Žena i ja planiramo da idemo u Njemačku.
Ima jedan ispit da diplomira za mašinskog ing. i radi kao proizvodni tehnolog.
Ja sam po zvanju Beachelor poslovne ekonomije, radim kao komercijalista.
Trenutno slusamo A1.2 nivo jezika.
Pokušali smo da zakazemo termin za vizu, međutim na stranici ambasade stoji da trenutno nije moguce zakazati termin radi ogranicenja putovanja radi covida, a i pise da se čeka više od godinu dana za termin.

Moje pitanje bi bilo :

Kakve su sanse da se ide mimo nase ambasade u Njemacku ?
Npr ako imamo ugovor za rad, i prijavljen boravak u Njemackoj, da li to sta mjenja situaciju ?

Vidim da na stranici ambasade stoji, da kao postoji ubrzani nacin ukoliko agencija za strance iz Njemacke posalje zahtjev nasoj amabasadi, onda su duzni u roku od 3 sedmice da ti zakazu termin ?

Radni kolega, je otišao prije 15 dana za Minhen da radi u ugostiteljstvu. Ne zna ni engleski ni njemacki jezik. Nije isao preko ambasade, nego sa ugovorom u kojem stoji dopuna da ide iz razloga jer restoranu treba neko sa balkana ko.govori nas jezik radi nasih gostiju. I imao je uz sebe adresu stanovanja.

Molim da, ukoliko netko.poznaje materiju da pomogne.
Jer imamo prijatelja i neke rodbine u Njemačkoj ko bi nam mogao pomoci oko ugovora i boravka.
Što se tiče posla, radili bi za pocetak kao pomocno osboblje npr restorana, hotela ili nesto slicno tome dok jezik ne savladamo skroz.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima !
Pozdrav !
Ne mozes ici mimo ambasade nikako, ako posjedujes nonEU pasos.
Ne mijenja nikako situaciju. Na taj nacin, kako mi je poznato, mogu ic samo studenti na sezonski rad.
Za visokoobrazovani strucni kadar se izdaje plava karta, a kako mi je poznato ona ide dosta brze, te je u tom slucaju moguce i da firma pogura proces kod Ausländerbehörde grada u kojem ces boravit, odnosno radit. Mislim da i u tom slucaju trebas imat termin, ali pazi termini tamo su ti odvojeni po kategorijama.

Medjutim, problem je sto ako idete preko te plave karte morate imat odredjenu platu, koja je dosta iznad prosjecne plate poslova koje si naveo. Cini mi se da ti poslovi, koji se mogu radit bez strucne spreme, idu preko starog zakona(Westbalkanregelung), za koji se trenutno termini u Sarajevu ne izdaju, iako je zakon produzen do 2022., kako sam uspio procitat.

Moj ti je savjet, ucite njemacki 24h dnevno, jer je A1 nikakav nivo jezika. S njim nisi u stanju otic i kupit hljeb u prodavnici, a da ne koristis ruke i noge. Bez uvrede. Sacekaj da zena zavrsi fax, za to vrijeme dodjete na minimum B1, onda se pogotovo njoj drasticno dizu sanse. Bitno je da jedno prodje, jer onda drugo moze i na sklapanje porodice.

Imas na FB grupu "Gastarbajter", gdje se svakodnevno obradjuju takve teme i imas zilion konkretnih primjera/informacija iz prve ruke. Javi se slobodno administratoru direktno porukom, jer ce ti sigurno odgovorit i posavjetovat te.

Sretno!

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 28 sep 2020, 10:00

Ma non Eu pasos, da Bogdom nije...

Prijavio sam se za tu grupu na fb, pa cemo vidjeti sta će oni reći.

Ma problem je druze, sto termin se ceka i po dvije godine.
Ja ako moram ostati u ovoj žabokrečini i gledat kako se kradu milionin za respiratore, kako momak ima dva fakulteta a 23 mu godine i hoce da bude gradonacelnik, kako porsche i mercedes uporedo stoje na cesti u gradu i naprave kolone po 20 auta u oba smjera itd itd onda necu nigdje ici.
Jer aBd, doci ce dijete, a jednostavno zelimo da bude rodjeno u njemackoj, a ne ovdje.

Tako da se i raspitujem za savjete. Jer neko kaze moze, neko ne moze...
Evo naveo sam primjer kolege koji je otišao za Minhen mimo ambasade sa nasim pasosem.

Da nam se samo maknuti odavde, pa se patit tamo i 5 godina pa stat na noge.
Zato smo i spremni za pocetak na razne poslove.

Ukoliko jos netko ima neka saznanja, molim da napise.

Pozdrav !

Avatar
emir_
Postovi: 5752
Pridružen/a: 07 okt 2008, 16:13
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la emir_ » 28 sep 2020, 10:18

:bow:
Gelma je napisao/la:
26 sep 2020, 10:22
Pozdrav,

Potrebno mi je par savjeta obzirom da ne mogu dobiti tacne i provjerene informacije, pa ako ko može pomoći bio bih zahvalan.

Naime situacija je sljedeca:

Žena i ja planiramo da idemo u Njemačku.
Ima jedan ispit da diplomira za mašinskog ing. i radi kao proizvodni tehnolog.
Ja sam po zvanju Beachelor poslovne ekonomije, radim kao komercijalista.
Trenutno slusamo A1.2 nivo jezika.
Pokušali smo da zakazemo termin za vizu, međutim na stranici ambasade stoji da trenutno nije moguce zakazati termin radi ogranicenja putovanja radi covida, a i pise da se čeka više od godinu dana za termin.

Moje pitanje bi bilo :

Kakve su sanse da se ide mimo nase ambasade u Njemacku ?
Npr ako imamo ugovor za rad, i prijavljen boravak u Njemackoj, da li to sta mjenja situaciju ?

Vidim da na stranici ambasade stoji, da kao postoji ubrzani nacin ukoliko agencija za strance iz Njemacke posalje zahtjev nasoj amabasadi, onda su duzni u roku od 3 sedmice da ti zakazu termin ?

Radni kolega, je otišao prije 15 dana za Minhen da radi u ugostiteljstvu. Ne zna ni engleski ni njemacki jezik. Nije isao preko ambasade, nego sa ugovorom u kojem stoji dopuna da ide iz razloga jer restoranu treba neko sa balkana ko.govori nas jezik radi nasih gostiju. I imao je uz sebe adresu stanovanja.

Molim da, ukoliko netko.poznaje materiju da pomogne.
Jer imamo prijatelja i neke rodbine u Njemačkoj ko bi nam mogao pomoci oko ugovora i boravka.
Što se tiče posla, radili bi za pocetak kao pomocno osboblje npr restorana, hotela ili nesto slicno tome dok jezik ne savladamo skroz.

Unaprijed zahvaljujem na odgovorima !

Pozdrav !
Pozdrav,

Najjednostavniji put bi bio da tvoja supruga stekne diplomu i nadje posao za plavu kartu. Uz pravi pristup bi se kod ureda za strance mozda i moglo sve rijesiti u DE i to zbog aktuelne situacije. Sve ostalo ne vidim kao realnu opciju.

Lp

Avatar
redbull93
Postovi: 14402
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 28 sep 2020, 11:06

Kako sam upratio, a ne mora znacit da je tacno, sada se po novom zakonu moze otici i za 2 mjeseca kao kvalifikovana radna snaga. Znaci diplomu prevest i poslat na nostrifikaciju, sa tim i diplomom o jeziku (ne bi znao koji tacno stepen potreban) za 2 mjeseca si u njemackoj. Naravno i poslodavac, bas je pisalo na grupi toj na fb, pa potrazi.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6339
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 sep 2020, 14:36

redbull93 je napisao/la:
28 sep 2020, 11:06
Kako sam upratio, a ne mora znacit da je tacno, sada se po novom zakonu moze otici i za 2 mjeseca kao kvalifikovana radna snaga. Znaci diplomu prevest i poslat na nostrifikaciju, sa tim i diplomom o jeziku (ne bi znao koji tacno stepen potreban) za 2 mjeseca si u njemackoj. Naravno i poslodavac, bas je pisalo na grupi toj na fb, pa potrazi.
Da, ali je on kvalifikovan za ekonomsku struku, a ne gastronomiju, dok žena još nema završen fakultet tj. diplomu.
Inžinjeri mašinstva su jako dobro plaćeni, a i traženi u Njemačkoj. Uz engleski, te osnove njemačkog već bi se moglo naći dobrih poslovaza ženu.
U ekonomskoj struci, osim ako ne uletis kod nekog našeg u firmu, njemački bi ti trebao biti minimalno na nivou b2.

Avatar
RiNo
Postovi: 5688
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RiNo » 28 sep 2020, 14:37

Je li uspio ko dovesti roditelje ili punca i punicu u posjetu u Njemačku? Znam par slučajeva gdje je bilo vraćanja sa slovenske granice, ne znam pomažu li šta garantna pisma i negativni testovi
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
BlaiseMatuidi
Postovi: 486
Pridružen/a: 24 avg 2020, 20:37

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BlaiseMatuidi » 28 sep 2020, 15:00

rio_Ferdy88 je napisao/la:
27 sep 2020, 23:19
Fufna javi se covjeku, ovo je tvoja specijalnost
Evo Ash to lijepo hendla. :mrgreen:

Da se ne ponavljamo, emir je lijepo rekao - u konkretnom slucaju najbrzi izlaz mu je da zena nadje posao koji zadovoljava kriterijume za plavu kartu, a da on dodje na spajanje porodice.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 28 sep 2020, 15:17

A u slucaju prekvalifikacije ?
Npr, da negdje privatno vranredno zavrsim za ugostitelja, molera, tesara ili sta već ?

Igra li ulogu srednja strucna sprema ( tehnicar drumskog saobracaja ).

Nije valjda da kao migrant moram ici tamo ?

Avatar
BlaiseMatuidi
Postovi: 486
Pridružen/a: 24 avg 2020, 20:37

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BlaiseMatuidi » 28 sep 2020, 15:19

RiNo je napisao/la:
28 sep 2020, 14:37
Je li uspio ko dovesti roditelje ili punca i punicu u posjetu u Njemačku? Znam par slučajeva gdje je bilo vraćanja sa slovenske granice, ne znam pomažu li šta garantna pisma i negativni testovi
Ima x primjera onih koji su dosli i x primjera onih koje su vratili sa (prvenstveno slovenske) granice. Ali vise je primjera onih koji su prosli, rijetke vracaju iz ne znam ni ja kojeg razloga. Pravila nema, osim razlika u raspolozenju granicara.

Po zakonu, posjeta rodbine u Njemackoj je dozvoljena (ogledati pod 5b).

slika

Prije par mjeseci je bilo potrebno mailom traziti dozvolu za tranzit kroz Hrv, Slo i Aus, sada koliko sam cuo vecini ne traze. Samo eventualno rodni list (dokaz o srodstvu) i kopiju boravisne dozvole kcerke/sina kojem se ide u posjetu.

Ako je roditelj/punica sa tobom u autu, prolazi 100%.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Avatar
BlaiseMatuidi
Postovi: 486
Pridružen/a: 24 avg 2020, 20:37

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BlaiseMatuidi » 28 sep 2020, 15:26

Gelma je napisao/la:
28 sep 2020, 15:17
A u slucaju prekvalifikacije ?
Npr, da negdje privatno vranredno zavrsim za ugostitelja, molera, tesara ili sta već ?

Igra li ulogu srednja strucna sprema ( tehnicar drumskog saobracaja ).

Nije valjda da kao migrant moram ici tamo ?
Nece ti nostrifikovati diplomu ako negdje "privatno zavrsis". ;)

Igra ako nadjes srodan posao, ali opet prvo moras nostrifikovati diplomu. Viza za kvalifikovane radnike se dobija samo ako ti je diploma srodna poslu koji dolazis raditi.

Ako nemas blize rodbine u Njemackoj, sada ne mozes uci ni kao migrant/turist. Prvo vakcina, pa vracanje u normalu. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 28 sep 2020, 15:33

BlaiseMatuidi je napisao/la:
28 sep 2020, 15:26
Gelma je napisao/la:
28 sep 2020, 15:17
A u slucaju prekvalifikacije ?
Npr, da negdje privatno vranredno zavrsim za ugostitelja, molera, tesara ili sta već ?

Igra li ulogu srednja strucna sprema ( tehnicar drumskog saobracaja ).

Nije valjda da kao migrant moram ici tamo ?
Nece ti nostrifikovati diplomu ako negdje "privatno zavrsis". ;)

Igra ako nadjes srodan posao, ali opet prvo moras nostrifikovati diplomu. Viza za kvalifikovane radnike se dobija samo ako ti je diploma srodna poslu koji dolazis raditi.

Ako nemas blize rodbine u Njemackoj, sada ne mozes uci ni kao migrant/turist. Prvo vakcina, pa vracanje u normalu. :mrgreen:
Npr, vozac, dostavljac, brza posta ? To bi kao trebalo sa ovom mojom srednjom skolom ?
Mislim, izvini druze sto te tegobim, sve mi je nejasno oko ovoga, a da je da se ide :mrgreen:

Ona je srednju ekonomsku zavrsila, mozda bi se sta moglo u ugostiteljstvu traziti ili nesto slicno ?

Mislim, svakako bi slali dokumente na nostrifikaciju, a kako stvari stoje slat cemo diolome srednje skole.

Avatar
BlaiseMatuidi
Postovi: 486
Pridružen/a: 24 avg 2020, 20:37

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BlaiseMatuidi » 28 sep 2020, 16:00

Vjeruj da ne znam sta mozes tacno raditi sa tom srednjom. :)

Moj ti je savjet i dalje da supruga ide do minimalno B1 i da trazi posao gdje ce moci dobiti, npr. vizu kao strucni kadar po ubrzanom postupku (nadji info list na stranici ambasade da vidis sta sve treba). Ne znam koliko ima iskustva, pretpostavljam ne puno ako vuce 1 ispit, ali teoretski moze dobiti ovu vizu ako je tehnolog u automobilskoj industriji.

Ili jos bolje, polozi taj jedan ispit, i nek nadje posao koji zadovoljava uslove za plavu kartu. Kao masinski inzinjer, sto je jedno od deficitarnih zanimanja, potrebna joj je plata od minimalno 43.056€, sto ce naci bez problema, jer realno i ne moze imati manje kao inzinjer. Ambasada ne postavlja nikakav uslov za jezik, ako je poslodavcu dovoljno da prica, recimo, engleski, ne treba joj certifikat njemackog uopste, ni A1 cak.

Jos jedan prijateljski savjet... nemojte se upustati u ovu avanturu bez da makar jedno zna jezik na minimalno B1. Nebitno da li se odlucite doci raditi kao, npr. peraci sudja ili projekt menadzeri u automotive industriji - minimalno jedno neka bude na B1 nivou sporazumijevanja, za pocetak.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6339
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 28 sep 2020, 16:23

Prijatelju, ti za sve te poslove, koje gore navodis, nemas kvalifikaciju. Odnosno, oni se mogu radit i bez kvalifikacije, a za takve poslove je "zaduzen" zakon o "Pravilu Zapadnog Balkana". Ne mozes ti dobit vizu na osvnovu kvalifikacije za lupam medicinskog radnika, a dobit ugovor cistaca tanjira u restoranu. Ne ide to tako.

Posto se ceka preko 2 godine inace, a trenutno je zapravo i prekinuto izdavanje termina na osnovu tog zakona, ja ne znam zbog cega si ti uopce zapeo sa tim hamalskim poslovima, ako zena ima jedan ispit do zavrseta fakulteta. Nek ga zavrsi sto prije i viza i posao su onda bukvalno zagarantovani, a ti ces moci u Njemacku preko nje, bez ikakvih komplikacija i problema. Svakako ce sav taj proces bit brzi od cekanja na termin, koji mozda i ukinu, ako se ne produzi zakon i iza 2022. godine.

Ovaj odlazak tvog prijatelja mi je jako sumnjiv, te je vrlo moguce da ide radit na crno ili ima neku sezonsku vizu. Pogotovo sto si naveo da nije imao nikvakvog kontakta sa konzulatom Njemacke.


Ti zapravo i jesi imigrant, ne znam sta mislis pod ovim da moras kao "migrant ici tamo"?
Jos jedan prijateljski savjet... nemojte se upustati u ovu avanturu bez da makar jedno zna jezik na minimalno B1. Nebitno da li se odlucite doci raditi kao, npr. peraci sudja ili projekt menadzeri u automotive industriji - minimalno jedno neka bude na B1 nivou sporazumijevanja, za pocetak.
Evo napisao ti je covjek, kao sto sam ti predlozio i ja u prvom postu. Samo jos jedna napomena, diploma jezika ne znaci da ce ta diploma za tebe i pricat. Ja se sjecam, kada sam tek dosao u Austriju, zavrsio sam relativno brzo B2 jezik, jer mi idu strani jezici od ruke, a i jer te na kursu pripremaju za polaganje tog ispita, a ne za generalno znanje njemackog. Moj opseg rijeci je bio debelo ispod tog nivoa, kojeg sam trebao znat, a skoro odlicnom ocjenom sam rijesio B2. Ne zelim te obeshrabrit, nego samo savjetovat, da se ne zaletis sa A1(jer tu ucis, dobar dan, moje ime je i eventualno koliko imas godina), jer ce ti bit mnogo tesko uopce uci u fazon samog jezika, ako nemas odredjeno predznanje.
Taj period zeninog zavrsavanja i kasnijeg priznavanja diploma obavezno iskoristite za ucenje njemackog, kako aktivnog, tako i pasivnog.

Avatar
BlaiseMatuidi
Postovi: 486
Pridružen/a: 24 avg 2020, 20:37

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BlaiseMatuidi » 28 sep 2020, 16:39

Da, nivo znanja koji obuhvata test je znatno manji od nivoa znanja koji obuhvata modul koji polazes. Odnosno, testovi su standardizovani i bukvalno se mozes spremiti ciljano za test.

Sa max 4 sedmice konkretne pripreme, A1 moze poloziti osoba koja nikada u zivotu nije dosla u dodir sa njemackim jezikom, a domaci pravopis i gramatika su joj na nivou sabitaiztarcina.

Teoretski, kad smo vec na ovoj temi, A1 se moze poloziti i bez pripreme, jer su 2 od 4 modela biranje ponudjenih odgovora. Statisticki tesko, ali ne i nemoguce. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Bombardier
Postovi: 240
Pridružen/a: 03 sep 2020, 13:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Bombardier » 28 sep 2020, 18:04

BlaiseMatuidi je napisao/la:
28 sep 2020, 16:39
Da, nivo znanja koji obuhvata test je znatno manji od nivoa znanja koji obuhvata modul koji polazes. Odnosno, testovi su standardizovani i bukvalno se mozes spremiti ciljano za test.

Sa max 4 sedmice konkretne pripreme, A1 moze poloziti osoba koja nikada u zivotu nije dosla u dodir sa njemackim jezikom, a domaci pravopis i gramatika su joj na nivou sabitaiztarcina.

Teoretski, kad smo vec na ovoj temi, A1 se moze poloziti i bez pripreme, jer su 2 od 4 modela biranje ponudjenih odgovora. Statisticki tesko, ali ne i nemoguce. :mrgreen:
Tako da se mogla nacrtna položit ja bi inžinjer bio.

Gelma
Postovi: 10
Pridružen/a: 23 sep 2020, 13:00
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Gelma » 28 sep 2020, 21:56

Ma kad smo zapeli za bilo kakvim poslovima, sve je jasno koliko nam se ide vani, kao sto sam rekao, najviše radi djece aBd kada dodju.

Hvala svakako na odgovorima.
Nastavit cemo ici na jezik svakako, ako mi sta opet ne bude jasno, ja cu se javiti.

Pozdrav !

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 19 gostiju.