Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Civa
Postovi: 2979
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Civa » 14 mar 2023, 19:47

KenanYildiz je napisao/la:
14 mar 2023, 19:36
Na zalost, prognoze se ostvaruju, vjerovatno puno gore nego sto sam ocekivao.
Neki dan u konzulatu u Frankfurtu cak 42 osobe u redu stoje i hoce da podnesu zahtjev da se vrate u BiH. Kazu ne mogu vise sa Bugarima i Rumunima da zive.
Tako blizu, a tako daleko.

Avatar
armando
Postovi: 1343
Pridružen/a: 15 feb 2009, 20:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la armando » 14 mar 2023, 20:08

Gdje slika koja to dokazuje :mrgreen:
Ubi Concordia, Ibi Vicktoria

Civa
Postovi: 2979
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Civa » 14 mar 2023, 20:09

Nisam uspio uslikati sa baustele, slab mi zoom na mom hendiju.
Tako blizu, a tako daleko.

Lema1304
Postovi: 9
Pridružen/a: 06 maj 2022, 14:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Lema1304 » 15 mar 2023, 23:10

emir_ je napisao/la:
12 mar 2023, 22:54
Lema1304 je napisao/la:
12 mar 2023, 22:04
Hvala ti na detaljnom odgovoru.. Ma javicu se u svakom slucaju samo mi je sad problem ne stignem od posla otici direktno a na telefon i mail se niko ne javlja niti neko odgovara.. Inace nažalost u Berlinu ovdje se za sve ceka duze najmanje duplo nego bilo gdje drugo u Njemačkoj
Potrebno je da zakazes termin u uredu za strance za dobijanje dozvole za boravak prema ugovoru o radu. Za sada imas ovu ulaznu i nemas brige.
Jesi stigao na plavu kartu?
Jesam stigao na osnovu vize za plavu kartu koju sam dobio u ambasadi u Sarajevu, s tim da je i supruga dobila isto tako vizu na osnovu moje plave karte. Ovaj dio oko te boravisne dozvole mi nije bio najjasniji posto kao prvo nisam znao jel mogu odmah podnijeti zahtjev za termin u uredu za strance ili tek tamo nekad pred istek vize mjesec do dva ranije te da li trebam termin za dobijanje boravisne ili termin za produzenje iste. Pokusao sam ovako online da dobijem vec termin preko te stranice za zakazivanje termina, medjutim koliko vidim to je skoro pa nemoguce, jer i za sve dokumente koje se trebaju ovako u opstini ganjati je skoro pa nemoguce zakazati termin online i ne znam kako to iko i uspije ovdje u Berlinu.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 16 mar 2023, 03:15

Probati nekad manji grad izabrati za promjenu, ako se vec mora blizu Berlina ili Minhena, onda ganjati manje gradove do njih, sve je to Njemacka i nista manje plate nisu, standard je skoro pa isti. Plus je kirija 3-4 puta manja a sve dobro uvezano vozovima do tih vecih gradova. A onda termin i produzenje vize dobijes za 7 dana.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6339
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 16 mar 2023, 03:38

Ma dobro, Berlin je ogroman grad. Prosjek mu nabija sami centar grada, dok su ovi rubni dijelovi jako jeftini. Fakticki si i dalje u Berlinu, ali kao i da nisi. Minhen, Frankfurt i Stuttgart imaju mnogo blize polove cijena stanova.
Prije onog zakona o Deckelungu, Berlin je bio jedan od jeftinijih gradova, pogotovo u poredjenju s gradovima iz BW, Bayerna, NRW i Hessena.

BordoArmy88
Postovi: 3096
Pridružen/a: 22 mar 2014, 21:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BordoArmy88 » 16 mar 2023, 10:58

numanumaye22 je napisao/la:
16 mar 2023, 03:15
Probati nekad manji grad izabrati za promjenu, ako se vec mora blizu Berlina ili Minhena, onda ganjati manje gradove do njih, sve je to Njemacka i nista manje plate nisu, standard je skoro pa isti. Plus je kirija 3-4 puta manja a sve dobro uvezano vozovima do tih vecih gradova. A onda termin i produzenje vize dobijes za 7 dana.
Ma manji grad/regija je zakon za početak kada se ganjaju papiri jer nemaš tog stresa sa službom za strance kao u većim sredinama... ili je u najgorem slučaju lakše dobiti termin a da ne čekaš po pola godine i više. :salut:

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 16 mar 2023, 20:11

BordoArmy88 je napisao/la:
16 mar 2023, 10:58
numanumaye22 je napisao/la:
16 mar 2023, 03:15
Probati nekad manji grad izabrati za promjenu, ako se vec mora blizu Berlina ili Minhena, onda ganjati manje gradove do njih, sve je to Njemacka i nista manje plate nisu, standard je skoro pa isti. Plus je kirija 3-4 puta manja a sve dobro uvezano vozovima do tih vecih gradova. A onda termin i produzenje vize dobijes za 7 dana.
Ma manji grad/regija je zakon za početak kada se ganjaju papiri jer nemaš tog stresa sa službom za strance kao u većim sredinama... ili je u najgorem slučaju lakše dobiti termin a da ne čekaš po pola godine i više. :salut:
Da, to je to. Bitno je samo malo kartu pogledat. Recimo u Aachen zivis, grad nije mali, a ni toliko veliki, kirije jeftinije, termine brze dobijes. Nizozemska, Belgija, Luksemburg, sve ti je na 2 sata. Pariz 3 sata, Amsterdam jos manje. Sat vremena ti Dizeldorf, Dortmund i Keln. Ako ces juznije Bavarska, isto nadjes negdje malo dalje od Minhena, blizu ti Ceska, Austrija pa i Svica, moze se fino putovat. Njemacka je ogromna zemlja tako da izbora definitivno ima, nisu sve Berlin i Minhen. Druga stvar, u manjim gradovima imas manje nasih ljudi pa samim tim i migranata, to super dodje za jezik a i sigurnost.

Lema1304
Postovi: 9
Pridružen/a: 06 maj 2022, 14:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Lema1304 » 16 mar 2023, 22:12

Pa dobro naravno da nisu sve Berlin i Minhen, ja evo prvi ne bi dosao u Berlin bas zbog tih svih stvari koje ste naveli. Al ima ljudi koji bas ne mogu toliko birati i nema tih opcija za posao u svakom mjestu kao sto ima za neke poslove tipa dhl, neko ko radi struju vodu i takva zanimanja. Jbg imas zanimanja koja jednostavno imaju jedino radnu poziciju u vecim mjestima i na tim mjestima su i najbolje i placene. A sa druge strane misljenja sam da kad se tek dolazi u Njemacku prihvati to sto ti se nudi pa taman bio i Berlin da se uhodas u sistem i shvatis kako sve funkcionise ako si vec odlucio da ides iz Bosne. Po meni je to bolje nego sad da odbijem opciju da idem u Berlin, Minhen ili tipa Hamburg i da sad ja iz Bosne cekam kad ce mi se javiti prilika za posao u nekom manjem mjestu

Avatar
redbull93
Postovi: 14402
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 16 mar 2023, 23:40

numanumaye22 je napisao/la:
16 mar 2023, 20:11
BordoArmy88 je napisao/la:
16 mar 2023, 10:58
numanumaye22 je napisao/la:
16 mar 2023, 03:15
Probati nekad manji grad izabrati za promjenu, ako se vec mora blizu Berlina ili Minhena, onda ganjati manje gradove do njih, sve je to Njemacka i nista manje plate nisu, standard je skoro pa isti. Plus je kirija 3-4 puta manja a sve dobro uvezano vozovima do tih vecih gradova. A onda termin i produzenje vize dobijes za 7 dana.
Ma manji grad/regija je zakon za početak kada se ganjaju papiri jer nemaš tog stresa sa službom za strance kao u većim sredinama... ili je u najgorem slučaju lakše dobiti termin a da ne čekaš po pola godine i više. :salut:
Da, to je to. Bitno je samo malo kartu pogledat. Recimo u Aachen zivis, grad nije mali, a ni toliko veliki, kirije jeftinije, termine brze dobijes. Nizozemska, Belgija, Luksemburg, sve ti je na 2 sata. Pariz 3 sata, Amsterdam jos manje. Sat vremena ti Dizeldorf, Dortmund i Keln. Ako ces juznije Bavarska, isto nadjes negdje malo dalje od Minhena, blizu ti Ceska, Austrija pa i Svica, moze se fino putovat. Njemacka je ogromna zemlja tako da izbora definitivno ima, nisu sve Berlin i Minhen. Druga stvar, u manjim gradovima imas manje nasih ljudi pa samim tim i migranata, to super dodje za jezik a i sigurnost.
Jesi to i ti iz Aachena?
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
YU1892
Postovi: 149
Pridružen/a: 06 jan 2022, 00:39
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la YU1892 » 17 mar 2023, 00:26

Ima li iko iskustva sa uvozom a onda preprodajom vozila iz U.S kod nas
𝕎𝕒𝕪 𝟚 𝕣𝕖𝕒𝕝 𝟜 𝕥𝕙𝕚𝕤 𝕗𝕒𝕜𝕖 𝕒$$ 𝕨𝕠𝕣𝕝𝕕

Avatar
emir_
Postovi: 5752
Pridružen/a: 07 okt 2008, 16:13
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la emir_ » 17 mar 2023, 09:02

Lema1304 je napisao/la:
15 mar 2023, 23:10
emir_ je napisao/la:
12 mar 2023, 22:54
Lema1304 je napisao/la:
12 mar 2023, 22:04
Hvala ti na detaljnom odgovoru.. Ma javicu se u svakom slucaju samo mi je sad problem ne stignem od posla otici direktno a na telefon i mail se niko ne javlja niti neko odgovara.. Inace nažalost u Berlinu ovdje se za sve ceka duze najmanje duplo nego bilo gdje drugo u Njemačkoj
Potrebno je da zakazes termin u uredu za strance za dobijanje dozvole za boravak prema ugovoru o radu. Za sada imas ovu ulaznu i nemas brige.
Jesi stigao na plavu kartu?
Jesam stigao na osnovu vize za plavu kartu koju sam dobio u ambasadi u Sarajevu, s tim da je i supruga dobila isto tako vizu na osnovu moje plave karte. Ovaj dio oko te boravisne dozvole mi nije bio najjasniji posto kao prvo nisam znao jel mogu odmah podnijeti zahtjev za termin u uredu za strance ili tek tamo nekad pred istek vize mjesec do dva ranije te da li trebam termin za dobijanje boravisne ili termin za produzenje iste. Pokusao sam ovako online da dobijem vec termin preko te stranice za zakazivanje termina, medjutim koliko vidim to je skoro pa nemoguce, jer i za sve dokumente koje se trebaju ovako u opstini ganjati je skoro pa nemoguce zakazati termin online i ne znam kako to iko i uspije ovdje u Berlinu.
Za plavu kartu ima poseban sistem. Probaj ovdje

https://otv.verwalt-berlin.de/ams/Termi ... 9040137318

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 17 mar 2023, 12:05

Ko to spominje Berlin i da nije dobar :hmmmmm:

Nego, zivi li iko u Freiburgu i u Aachenu da nam kakav Bericht napise?
Aljegri, out!

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 17 mar 2023, 12:29

redbull93 je napisao/la:
16 mar 2023, 23:40
numanumaye22 je napisao/la:
16 mar 2023, 20:11
BordoArmy88 je napisao/la:
16 mar 2023, 10:58


Ma manji grad/regija je zakon za početak kada se ganjaju papiri jer nemaš tog stresa sa službom za strance kao u većim sredinama... ili je u najgorem slučaju lakše dobiti termin a da ne čekaš po pola godine i više. :salut:
Da, to je to. Bitno je samo malo kartu pogledat. Recimo u Aachen zivis, grad nije mali, a ni toliko veliki, kirije jeftinije, termine brze dobijes. Nizozemska, Belgija, Luksemburg, sve ti je na 2 sata. Pariz 3 sata, Amsterdam jos manje. Sat vremena ti Dizeldorf, Dortmund i Keln. Ako ces juznije Bavarska, isto nadjes negdje malo dalje od Minhena, blizu ti Ceska, Austrija pa i Svica, moze se fino putovat. Njemacka je ogromna zemlja tako da izbora definitivno ima, nisu sve Berlin i Minhen. Druga stvar, u manjim gradovima imas manje nasih ljudi pa samim tim i migranata, to super dodje za jezik a i sigurnost.
Jesi to i ti iz Aachena?
Ma jok ja sam u Bavarskoj :mrgreen:

Najbolje je na granici sa Svicom ziviti, radis tamo a u Njemackoj zivis. :lol: E sad ne znam kako se placaju ti porezi kad se tako zivi u jednoj drzavi a u drugoj radi.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 17 mar 2023, 12:31

Lema1304 je napisao/la:
16 mar 2023, 22:12
Pa dobro naravno da nisu sve Berlin i Minhen, ja evo prvi ne bi dosao u Berlin bas zbog tih svih stvari koje ste naveli. Al ima ljudi koji bas ne mogu toliko birati i nema tih opcija za posao u svakom mjestu kao sto ima za neke poslove tipa dhl, neko ko radi struju vodu i takva zanimanja. Jbg imas zanimanja koja jednostavno imaju jedino radnu poziciju u vecim mjestima i na tim mjestima su i najbolje i placene. A sa druge strane misljenja sam da kad se tek dolazi u Njemacku prihvati to sto ti se nudi pa taman bio i Berlin da se uhodas u sistem i shvatis kako sve funkcionise ako si vec odlucio da ides iz Bosne. Po meni je to bolje nego sad da odbijem opciju da idem u Berlin, Minhen ili tipa Hamburg i da sad ja iz Bosne cekam kad ce mi se javiti prilika za posao u nekom manjem mjestu
Berlin je bolji od Minhena definitivno jer su kirije mnogo manje, grad ima sve zivo, ko je bio tamo 3 dana, zna. Ali je mana sto je dalje od Bosne, pa zato dosta ljudi bira vise Minhen, sto je sigurno pogresno jer avionom za cas dodjes.

Avatar
redbull93
Postovi: 14402
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 17 mar 2023, 12:38

VelaHavle je napisao/la:
17 mar 2023, 12:05
Ko to spominje Berlin i da nije dobar :hmmmmm:

Nego, zivi li iko u Freiburgu i u Aachenu da nam kakav Bericht napise?
Aachen je lijep i velika je prednost na granici zivjeti. Grad ko grad je lijep, sto neko napisa ni velik, a ni mali. Posla ima sto je bitno, kirije nisu skupe, pogotovo prigradska naselja. Ima i nasih ljudi kome to fali, ima nasih desavanja, za novu godinu bas imali neku gala vece sa nasim pjevacima. Imamo dobru vezu vozom, avionom svugdje, sto je bitno isto (cak 4 aerodroma u blizini ca. 1h voznje). Vrijedi sto je holandija/belgija 5 minuta autom, ja stalno tamo vozim. Holandija mi je prelijepa i sredjena sto jest jest.

Sta znam, ja se nisam nimalo pokajao sto sam tu, svidja mi se. Jedino kad vozis za Bosnu 18h ti treba, al i to jednom godisnje.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
TarikMuharemovic
Postovi: 3
Pridružen/a: 15 mar 2023, 09:27

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la TarikMuharemovic » 17 mar 2023, 12:48

i moze se kupiti jeftino kvalitetnih Lindt proizvoda u rinfuzi, skart (sa milimetarskom greskom) koji odvajaju :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 17 mar 2023, 13:11

redbull93 je napisao/la:
17 mar 2023, 12:38
VelaHavle je napisao/la:
17 mar 2023, 12:05
Ko to spominje Berlin i da nije dobar :hmmmmm:

Nego, zivi li iko u Freiburgu i u Aachenu da nam kakav Bericht napise?
Aachen je lijep i velika je prednost na granici zivjeti. Grad ko grad je lijep, sto neko napisa ni velik, a ni mali. Posla ima sto je bitno, kirije nisu skupe, pogotovo prigradska naselja. Ima i nasih ljudi kome to fali, ima nasih desavanja, za novu godinu bas imali neku gala vece sa nasim pjevacima. Imamo dobru vezu vozom, avionom svugdje, sto je bitno isto (cak 4 aerodroma u blizini ca. 1h voznje). Vrijedi sto je holandija/belgija 5 minuta autom, ja stalno tamo vozim. Holandija mi je prelijepa i sredjena sto jest jest.

Sta znam, ja se nisam nimalo pokajao sto sam tu, svidja mi se. Jedino kad vozis za Bosnu 18h ti treba, al i to jednom godisnje.
Vidis sto ti je prednost kad je drzava velika pa onda granici isto tako sa uredjenim zemljama, gdje god da se smjestis mozes putovat. :mrgreen:

Ljudi se recimo pitaju sto je Slovenija toliko uredjenija od ostatka Balkana, dovoljno da vidis da granici sa Italijom, Austrijom, Madjarskom i Hrvatskom i sve bude jasno. Od svih balkanskih zemalja, granice sa Hrvatskom koja je iza njih i najparednija. :lol: Granice definitivno pomazu, kao i to da je Alpska zemlja ipak, pa time i dosta germanizirana. I onda pogledas s kim mi granicimo, tuzno. :mrgreen:

Avatar
redbull93
Postovi: 14402
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 17 mar 2023, 13:20

TarikMuharemovic je napisao/la:
17 mar 2023, 12:48
i moze se kupiti jeftino kvalitetnih Lindt proizvoda u rinfuzi, skart (sa milimetarskom greskom) koji odvajaju :mrgreen:
To posebno haha
numanumaye22 je napisao/la:
17 mar 2023, 13:11
redbull93 je napisao/la:
17 mar 2023, 12:38
VelaHavle je napisao/la:
17 mar 2023, 12:05
Ko to spominje Berlin i da nije dobar :hmmmmm:

Nego, zivi li iko u Freiburgu i u Aachenu da nam kakav Bericht napise?
Aachen je lijep i velika je prednost na granici zivjeti. Grad ko grad je lijep, sto neko napisa ni velik, a ni mali. Posla ima sto je bitno, kirije nisu skupe, pogotovo prigradska naselja. Ima i nasih ljudi kome to fali, ima nasih desavanja, za novu godinu bas imali neku gala vece sa nasim pjevacima. Imamo dobru vezu vozom, avionom svugdje, sto je bitno isto (cak 4 aerodroma u blizini ca. 1h voznje). Vrijedi sto je holandija/belgija 5 minuta autom, ja stalno tamo vozim. Holandija mi je prelijepa i sredjena sto jest jest.

Sta znam, ja se nisam nimalo pokajao sto sam tu, svidja mi se. Jedino kad vozis za Bosnu 18h ti treba, al i to jednom godisnje.
Vidis sto ti je prednost kad je drzava velika pa onda granici isto tako sa uredjenim zemljama, gdje god da se smjestis mozes putovat. :mrgreen:

Ljudi se recimo pitaju sto je Slovenija toliko uredjenija od ostatka Balkana, dovoljno da vidis da granici sa Italijom, Austrijom, Madjarskom i Hrvatskom i sve bude jasno. Od svih balkanskih zemalja, granice sa Hrvatskom koja je iza njih i najparednija. :lol: Granice definitivno pomazu, kao i to da je Alpska zemlja ipak, pa time i dosta germanizirana. I onda pogledas s kim mi granicimo, tuzno. :mrgreen:
Sigurno i to, ali ja govorim iz perspektivne obicnog gradjanina za njegove potrebe. Npr. ovi sto zive u Belgiji i Holandiji sve dolaze ovamo u kupovinu. Sad mogu misliti ovi sto zive i rade u Svicarskoj na granici sa Njemackom koliko je tek njima dobro.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1999
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 17 mar 2023, 13:23

Naravno da je uvijek dobro zivjeti uz granicu, pa to cak znaju i ih Bihaca gdje ih pola radi u Zagrebu. Dosta ceha ovdje radi u Bavarskoj, pola sata- sat putuju, zive u Ceskoj a rade u Njemackoj. Sad zamisli, tocis gorivo u Ceskoj, kupujes tamo hranu i odjecu, zivis a njemacka plata. Raj na zemlji. Steta sto mi ne granicimo sa nekom silom. :mrgreen:

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Giuseppe1 i 19 gostiju.