Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Kaunas
Postovi: 13141
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 20 mar 2023, 23:10

Glupa tema. Svugdje ima izuzetaka, sto u pozitivnom sto u negativnom smislu. Zbog par osoba donositi zakljucak o nekoj naciji je totalno besmisleno.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
beka23
Postovi: 1643
Pridružen/a: 18 mar 2013, 02:24
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la beka23 » 20 mar 2023, 23:16

Hefta dana ti treba da skontas kakva je to mraka. Mi, mislim na Bosnjake, smo lagano u top3 najintegrisanija naroda u Njemackoj bez imalo pretjerivanja. Naravno, ne racunam novokomponovane vjernike i cevljanovic tip ljudi

Avatar
sve5
Postovi: 306
Pridružen/a: 24 feb 2017, 13:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la sve5 » 20 mar 2023, 23:20

beka23 je napisao/la:
20 mar 2023, 23:16
Hefta dana ti treba da skontas kakva je to mraka. Mi, mislim na Bosnjake, smo lagano u top3 najintegrisanija naroda u Njemackoj bez imalo pretjerivanja. Naravno, ne racunam novokomponovane vjernike i cevljanovic tip ljudi
Takvih ti je 80% u dijaspori i nešto manje % od toga u BiH...

Cepi1981
Postovi: 1041
Pridružen/a: 05 maj 2013, 00:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Cepi1981 » 20 mar 2023, 23:21

AshburtonG je napisao/la:
20 mar 2023, 22:41

Za mene je ta rasprava zavrsena. Ko misli da su turci i arapi moderan i sekularan narod u odnosu na zapadne kulture ima problem s glavom. Nije to nikakva generalizacija, nego cinjenicno stanje.
Biti sekukaran ili pak knzervativan je licna stvar svakog pojedinca, ali generalizovati kompletnu populaciju i pri tome oslovljavati istu s “kozojebima” je u najmanju ruku cisti rasizam i nema veze s modernizmom niti sekularizmom. Šta misliš kako su Njemci gledali na naše izbjeglice 90-tih koji su zivjeli po sabirnim centrima, radili na crnjaka, šanerili sve i svašta i uz to muzli njihov socijalni sistem?
"Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi nas samo kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i žale nas.... Vrime je da se i probudimo od dugovične nemarnosti.."
Fra Ivan Franjo Jukic aka Slavoljub Bosnjak

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Neutral » 20 mar 2023, 23:40

Nisu moderan i sekularan narod pa se čitava njemačka rap scena koja broji na desetine milione pregleda bazira na reperima arapima i turcima. Spotovi su tek posebna priča.

Bushido s Arafat Abou Chakrom, Samra (Libanon), Pa Sports (Iran), Animus (Iran), Mert (Turska), Kianush (Iran), pa jedan Apache čija pjesma ima 100 milona pregleda (Turčin), Baba Saad (Libanon), Alpa Gun (Turska) i još desetine njih.

Činjenično stanje :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol:

ne bih ni vidio tu glupost ksenofoba i rasiste da ga ovaj nije citirao. Moderni balija osjetio nussknacker i sada nas uči civilizaciji.

Sreća osta u BiH u njemačkoj firmi, inače bih postojala opasnost da postanem balijander kao dotična sveznalica koja oplakuje BiH, jer nosi čokolade u nju kolegama i porodici kojoj nedostaje, tuga :|
Zadnja izmjena: Neutral, dana/u 20 mar 2023, 23:41, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
egocentrik
Postovi: 1132
Pridružen/a: 09 jun 2014, 23:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la egocentrik » 20 mar 2023, 23:41

Kaunas je napisao/la:
20 mar 2023, 23:10
Glupa tema. Svugdje ima izuzetaka, sto u pozitivnom sto u negativnom smislu. Zbog par osoba donositi zakljucak o nekoj naciji je totalno besmisleno.
Ma drug sve je kako se postavis, koliko od nekog dobrog mozes izvuci takav ti se i cini. Ovdje sam upoznao sigurno preko 100 nacija kroz posao i kroz svakodnevnicu i svako sa sobom nosi svoju kulturu. Ne mozes ti ocekivati od lika koji je iz nekog sela iz Eritreje da se etablira u evropsko drustvo kad on prvi put vidi asfalt, fakat sam se svega nagledao i prije nego sam dosao sam imao iskreno drugu sliku o marokancima ali su to jedna braca i srcani ljudi nisu lazni. Sve zavisi kakav pristup imas ako si normala svi ce biti normala.
VEDRAN PULJIĆ !!!!!!!!!
Mine's a Guinness

Avatar
Sheyi
Postovi: 12095
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 20 mar 2023, 23:46

Neutral je napisao/la:
20 mar 2023, 23:40
Nisu moderan i sekularan narod pa se čitava njemačka rap scena koja broji na desetine milione pregleda bazira na reperima arapima i turcima. Spotovi su tek posebna priča.

Bushido s Arafat Abou Chakrom, Samra (Libanon), Pa Sports (Iran), Animus (Iran), Mert (Turska), Kianush (Iran), pa jedan Apache čija pjesma ima 100 milona pregleda (Turčin), Baba Saad (Libanon), Alpa Gun (Turska) i još desetine njih.

Činjenično stanje :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol:

ne bih ni vidio tu glupost ksenofoba i rasiste da ga ovaj nije citirao. Moderni balija osjetio nussknacker i sada nas uči civilizaciji.

Sreća osta u BiH u njemačkoj firmi, inače bih postojala opasnost da postanem balijander kao dotična sveznalica koja oplakuje BiH, jer nosi čokolade u nju kolegama i porodici kojoj nedostaje, tuga :|
Imas ti masu nehljebara sto je doslo i crpi socijalu, naklepalo djece i on uzima mjesecno finu cifru dok neko drugi radi. Smeta to ljudima, ja bih sve te drkadzije protjerao nazad odakle su dosli ukoliko neces da radis, a mozes.

Ne znam kad su ovi svi iz Libanona dosli, Abou Chaket i Remmo klanovi, likovi su razradili kriminal do nevjerovatnih granica

Avatar
armando
Postovi: 1288
Pridružen/a: 15 feb 2009, 20:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la armando » 21 mar 2023, 00:12

Neutral je napisao/la:
20 mar 2023, 23:40
Sreća osta u BiH u njemačkoj firmi, inače bih postojala opasnost da postanem balijander kao dotična sveznalica koja oplakuje BiH, jer nosi čokolade u nju kolegama i porodici kojoj nedostaje, tuga :|
Ostaćeš željan pravih milki, nutela i ostalih pralina
Ovdje što jedeš nije ni blizu tog kvaliteta :D :D
Ubi Concordia, Ibi Vicktoria

Avatar
beka23
Postovi: 1643
Pridružen/a: 18 mar 2013, 02:24
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la beka23 » 21 mar 2023, 00:14

Proturi nam ljudina Abu Chaker krkane kao nesto pozitivno iz roda kozojeba :rol: :rol: :rol:

Avatar
egocentrik
Postovi: 1132
Pridružen/a: 09 jun 2014, 23:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la egocentrik » 21 mar 2023, 00:24

VEDRAN PULJIĆ !!!!!!!!!
Mine's a Guinness

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 21 mar 2023, 01:05

AshburtonG je napisao/la:
20 mar 2023, 22:41
Najbitnija stvar, on ne zivi s tim ljudima u okruzenju, a ja da. To je isto kad nevin lik prica o sexu. Da li je ijedan covjek koji zivi u DE napisao pozitivno nesto o njihovoj dijaspori? Nije, jer je vecina takva. Izuzeci su u ovom slucaju potvrda pravila.

Za mene je ta rasprava zavrsena. Ko misli da su turci i arapi moderan i sekularan narod u odnosu na zapadne kulture ima problem s glavom. Nije to nikakva generalizacija, nego cinjenicno stanje.
Mladi Arap ni u Njemačkoj ne smije reći da je sekularan. Milijardu će problema na sebe navući.
U Arapskim zemljama bi izgubio glavu za to.

Kod Turaka je malo drugačije. Imaju oni prosperitetnih ljudi po ovim velikim gradovima. Problem je što su ipak debela manjina u odnosu na ruralni dio države. Po velikim gradovima je dosta tih ruralaca, a to im je i glavna dijaspora.
Kaunas je napisao/la:
20 mar 2023, 23:10
Glupa tema. Svugdje ima izuzetaka, sto u pozitivnom sto u negativnom smislu. Zbog par osoba donositi zakljucak o nekoj naciji je totalno besmisleno.
Stanje u državi iz koje dolaze najbolje oslikava generalizaciju. To je neki prosjek.
EH sad, neko može odstupati na bolje ili na gore od prosjeka.

Ovi što odstupaju na bolje bi trebali da su dobrodošli svugdje.

Cepi1981
Postovi: 1041
Pridružen/a: 05 maj 2013, 00:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Cepi1981 » 21 mar 2023, 03:16

Ako si fukara i najnizi ekonomski stalež koji si tek na friško “dopeljao” u “razvijeni svijet” neko vrijeme si prinudjen da zivis u segregaciji. Samo u Titinoj drzavi su doktori i zanatlije mogli biti komsije.
"Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi nas samo kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i žale nas.... Vrime je da se i probudimo od dugovične nemarnosti.."
Fra Ivan Franjo Jukic aka Slavoljub Bosnjak

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6286
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 21 mar 2023, 07:07

Ja se ispricavam, sto me pocetnicka plata i diploma njemackog univerziteta od xx k godisnje svrstava u red neobrazovanih po standardima forumskog nehljeba neutrala, koji u zivotu nije nista teze od kasike uspio podici, te evo preko 10 godina planira napustit BiH.
:rol:
beka23 je napisao/la:
21 mar 2023, 00:14
Proturi nam ljudina Abu Chaker krkane kao nesto pozitivno iz roda kozojeba :rol: :rol: :rol:
Kreten.

Covjek spominje njemacke repere kao pozitivan primjer integracije. Kakva balvancina. :bow:

Avatar
Goalgetter
Postovi: 24471
Pridružen/a: 04 feb 2011, 12:48
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Goalgetter » 21 mar 2023, 07:42

Dobar primjer ovaj za Abou Chaker-a, nema sta. :mrgreen:

Opcenito, mislim da niko ovdje ne trpa sviju ili cijelu naciju u isti kos, da postoji problem sa velikim grupacijama razlicitih nacija, tu ukljucujem i Bugare i Rumune i sve gore navedene, to je fakt.

Avatar
donDondon
Postovi: 3218
Pridružen/a: 15 apr 2021, 09:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la donDondon » 21 mar 2023, 08:33

Bosnje se najbrze uklope u drustvo zapada,ode u junu a u augustu vec vozi audia cirka 35,40k eura a septembar je vec u Barseloni ili dubaiu,u oktobru je vec sa kriglama pive i kao slavi pjeva nesto a ne zna ni gdje je dosao
Premier League of Bosnia and Herzegovina:
Winners (5): 1998–99, 2006–07, 2014–15, 2018–19, 2019–20
Yugoslav First League:
Winners (2): 1966–67, 1984–85
Bosnia and Herzegovina Cup:
Winners (7): 1996–97, 1997–98, 2001–02, 2004–05, 2013–14, 2018–19, 2020–21

Avatar
bavariapivo
Postovi: 1517
Pridružen/a: 25 sep 2013, 16:26
Lokacija: Salzburg
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la bavariapivo » 21 mar 2023, 09:23

Goalgetter je napisao/la:
21 mar 2023, 07:42
Dobar primjer ovaj za Abou Chaker-a, nema sta. :mrgreen:

Opcenito, mislim da niko ovdje ne trpa sviju ili cijelu naciju u isti kos, da postoji problem sa velikim grupacijama razlicitih nacija, tu ukljucujem i Bugare i Rumune i sve gore navedene, to je fakt.
kod ovih navedenih su njihovi romi problem...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14196
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Asteriks » 21 mar 2023, 12:42

Proces prihvacanja te postajanja clanom nekog drustva ukljucuje tri aspekta: pravni/politicki, socio-ekonomski te kulturni/vjerski.

Da bi odredjena grupa u svakom pogledu doprinjela progresu neke zajednice i to ne samo u ekonomskom vec i drugim segmentima, mora se kvalitetno adaptirati. S toga EU svojim clanicama daje jaku potporu za programe rada sa dosljacima.

Ipak, neki narodi nisu tek tako prilagodljivi zbog raznih faktora. Pa tako tradicija i obicaji stvaraju utege, sto se ne moze olako odbaciti jer je to obiljezje koje neko drustvo smatra neizostavnim dijelom svog identiteta.

Ne zelim pravdati divljacko ponasanje, ali u drustvima koja nisu zasticena od drzave, obrazovanje i kucni odgoj nisu garant neke profinjenosti. Dok Svabeci od malih nogu imaju svaku zastitu i mentalitet koji se usadjuje cak na ulici, pocev od ekoloske osvijestenosti, migranti u tim godinama zivotare. Pa cak i oni boljeg statusa u svojim zemljama zbog raznih restrikcija postaju nusproizvod divljih rezima.

S druge strane, BiH kulturoloski priprada Europi i nasa tradicija te obicaji ponasanja su umjereni, bez nekih ekstremnih tendencija. U Svedskoj, koja slovi za visko razvijeno drustvo, na institutu za socioloska istrazivanja provodio se drustveni pokus na temu - prilagodbe stranaca. Najbolji rezultat pokazali su Balkanci a najgori stanovnici nekih zemalja Afrike.

Okolina i zajednica ljudima se upija u pore kroz sablon prihvatljivog ponasanja. Neki to odbace a neki dozivotno ostaju taoci svoje mahale.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 21 mar 2023, 12:49, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1799
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la numanumaye22 » 21 mar 2023, 12:48

Jbtt ja samo postavio pitanje kako je moguce da dobiju drzavljanstvo sa onako malo jezika, a ljudi skrenuli na rasizam zadnje 2 stranice. :rol:

Ne treba suditi, ogroman broj ljudi iz Sirije i Afganistana su dosli preko azila i nikad nece moci da se vrate u svoju zemlju, znam lika koji je 7 godina ovdje i nije vidio roditelje. Iz tih zemalja ne mozes ti sjest na avion i zapalit za Njemacku, nismo svjesni koliko smo sretni, koliko sam cuo prica, ganjanje vize nama je realno pickiin dim, 2 produzenja i dobijes uglavnom stalne papire. Ti ljudi drze do svog identiteta, jbg, samo im to i preostaje. Mislim da je Balkan jedini region na svijetu van EU da mozes normalno da nadjes poslodavca i da se preselis u Njemacku, da ti se otvori njihovo trziste rada, za nekvalifikovane poslove.

Mislim o cemu mi pricamo, ti nakon 15 mjeseci rada u Njemackoj imas pravo da se prijavis na njihov biro za zaposljavanje kao i svaki nijemac.

Iz svih drugih zemalja nemas sanse za to, pa onda dosta ljudi iz Kirgistana, Gruzije bira Ausbildung da dodje, jer je to jedini nacin za ulazak u ovu zemlju. I to ne mogu bilo koji ausbildung, vec Mc'Donalds uglavnom i takve poslove uz skolu. Nemaju sanse za direktnu radnu vizu. Cak ne mogu doci ni u posjetu bez turisticke vize, tipa ako im roditelji hoce da dodju, moraju zatraziti turisticku vizu za ulazak u zemlju. Njemacka je uvijek bila migrantska zemlja, jos za doba Hitlera, a tek od 1950 i vise, oni su izgradili ovu zemlju uglavnom nakon rata.

Najmanje sto Njemacka moze uraditi je sada, podijeliti im drzavljanstva kad se promijeni zakon da se mogne nakon 5 godina boravka i rada. :salut:

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 7513
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la baboedindzeko09 » 21 mar 2023, 17:44

Baš je glupa priča i konkretno etiketiranje čitavog jednog naroda na osnovu pojedinaca koji žive u mjestu gdje ti živiš.

Konkretno priča Turaka, kad bi samo ušao na wikipediju i počeo listati imena poznatih njemačkih državljana sa turskim porijeklom trebalo bi ti 2 dana da sve isčitaš. Sve su to ljudi koji su pomogli u razvijanju Njemačke kao zemlje koja jeste danas. Od sporta, medicine, kulture, pa sve do politike.

Mnogo više je takvih primjera, super uspješnih ljudi, nego primjera uglavnom ovih "novih" generacija koje se ponašaju tako kako se ponašaju, ili konkretno u tvom dijelu grada prave sranja kakva prave.

Turci su jedan ponosan i kulturan narod, vrijedan i radan narod, drže se zajedno i ne podmeću jedni drugima kuke kao što mi radimo.

Ako bi etiketirali sve narode po pojedincima, onda po toj logici su svi Bošnjaci talibani i ekstremisti jer par ispranih glava godišnje iz Maoče ode u Siriju / Afganistan ili Irak.
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Cepi1981
Postovi: 1041
Pridružen/a: 05 maj 2013, 00:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Cepi1981 » 22 mar 2023, 01:26

Asteriks je napisao/la:
21 mar 2023, 12:42
Proces prihvacanja te postajanja clanom nekog drustva ukljucuje tri aspekta: pravni/politicki, socio-ekonomski te kulturni/vjerski.
Taj treci aspekt nije nužan. Vjera je licna stvar, takodjer cemu onda separacija crkve i drzave? Ta zastava u tvom profilu je perfektan primjer.
"Mi Bošnjaci njekad slavni narod sad jedva da smo živi nas samo kao očenutu glavu od stabla slavjanskog gledaju priatelji naukah i žale nas.... Vrime je da se i probudimo od dugovične nemarnosti.."
Fra Ivan Franjo Jukic aka Slavoljub Bosnjak

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Sveti, VensanKasel, VivaLaStella i 19 gostiju.