Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
ne_znam_ko_sam
Postovi: 1189
Pridružen/a: 10 okt 2008, 14:19
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ne_znam_ko_sam » 23 feb 2021, 18:43

Njemacka je drzava u kojoj se covjek moze dobro prodati. Ne gledaju nesto pretjerano na diplome nego na to ko sjedi preko puta.
Austrija se npr. drzi kolektivnih ugovora ko pijan plota.

Ja radim u branši koja je najslabije placena (trgovina). Radio sam 10 godina u Austriji, zadnje 3 kao menadžer nabave. Plata u Austriji bila 35k (14 plata!) dok sad u Njemackoj za isti posao uz 3x manje odgovornosti imam duplo vise (12 plata) + auto od firme koje koristim 95% u privatne svrhe.

Uvjeren sam da ce masinska industrija puno vise platiti jer su svjesni konkurencije koja nece stediti ako namirise dobrog radnika.
@pantelija, druze, ako su te tako vec "begendisali" to je, kako je kolega Paratici napisao, sigurna stvar. Cijeni svoje znanje i postavi visoku cijenu. Ako si uvjeren da znas raditi taj posao, dogovori razvojnu platu da kroz ca. dvije godine budes na tvom zeljenom nivou. To je trik koji u 99% slucajeva upali. U svakom slucaju, sretno!!! ;-)
34 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

Why so serious?!

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 23 feb 2021, 19:19

ne_znam_ko_sam je napisao/la:
23 feb 2021, 18:43

Uvjeren sam da ce masinska industrija puno vise platiti jer su svjesni konkurencije koja nece stediti ako namirise dobrog radnika.
@pantelija, druze, ako su te tako vec "begendisali" to je, kako je kolega Paratici napisao, sigurna stvar. Cijeni svoje znanje i postavi visoku cijenu. Ako si uvjeren da znas raditi taj posao, dogovori razvojnu platu da kroz ca. dvije godine budes na tvom zeljenom nivou. To je trik koji u 99% slucajeva upali. U svakom slucaju, sretno!!! ;-)
To. :thumbup:

Ukoliko si siguran u sebe, te imas iskustvo za konkurisanu poziciju, uvijek reci 15-20% iznad realne cijene na trzistu (koja se moze odrediti poprilicno tacno ako znas prihod i broj uposlenika kompanije). Uvijek je bolje da ti odgovore da je to trenutno iznad njihovog budzeta, pa nastavis pregovore, nego da ti odmah na prvu prihvate zeljenu platu.

Ako se dugo (>2god) vidis na tom poslu, onda obavezno dogovori razvojnu platu, jer ces, sta god bude, kroz godinu dana misliti da trebas/zasluzujes zaradjivati vise. Ako je plata fiksirana budzetom, onda obavezno sa HR-om (ne potencijalnim nadredjenim, jer on vec sutra mozda nece biti u firmi) dogovori horizontalni ili vertikalni hijerarhijski razvoj kroz 2-5 godina (naravno, u zavisnosti od tvog razvoja i evaluacije poslodavca u tom periodu, te ukazane prilike, tj. upraznjenje pozicije), gdje ces sa odgovornijom pozicijom imati veca/zeljena primanja.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Avatar
Pantelija
Postovi: 12662
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 23 feb 2021, 19:42

U pitanju je moja zena :D ja sam fulio faks hahhah

Ima iskustvo 3 godine radi u jednoj velikoj nasoj kompaniji (prehrana) kao inzinjer i kontrolor kvaliteta sto striktno ovi traze, industrijski smjer-kontrola kvaliteta i kako joj rekose rijetko je
Farmaceutska je kompanija

Ma je.bo platu, njoj je cilj da odemo tamo tj dobije plavu oartu a ro je 43 000 sa porezom godisnje. Ona je magistar (5 godina). Ima b1 njemacki s tim sto je perfektna oko gramatike samo zbog manjka komunikacije ima manji fond riječi. Uz to i engleski joj je dobar

Valjda je to to onda, ispitivao je oko toga gdje bi zivjela, te tako opce stvari ali i stvari vezane za posao...
I poslao to oko standarda iso da nauci za taj razgovor.

Regija baden baden Karlsruhe
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 23 feb 2021, 20:22

43.000 je cca 2.400 neto/mj, sto je premalo.

I to u slucaju da odmah i ti ides tamo, pa bude porezna klasa 3. Ako ne odes odmah, onda ce biti porezna klasa 1, sto je onda 10-ak % manji neto dok se i ti ne prikljucis.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Avatar
Pantelija
Postovi: 12662
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 23 feb 2021, 20:49

FabioParatici je napisao/la:
23 feb 2021, 20:22
43.000 je cca 2.400 neto/mj, sto je premalo.

I to u slucaju da odmah i ti ides tamo, pa bude porezna klasa 3. Ako ne odes odmah, onda ce biti porezna klasa 1, sto je onda 10-ak % manji neto dok se i ti ne prikljucis.
Idem odmah i ja
Ma vidi ona ce reci koliko je plava karta, a koliko ce on reci ... Al svakako ce napredovati abd tako da samo je bitno iskoprcati se odavde 😎
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6295
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 23 feb 2021, 21:37

ne_znam_ko_sam je napisao/la:
23 feb 2021, 18:43
Njemacka je drzava u kojoj se covjek moze dobro prodati. Ne gledaju nesto pretjerano na diplome nego na to ko sjedi preko puta.
Austrija se npr. drzi kolektivnih ugovora ko pijan plota.

Ja radim u branši koja je najslabije placena (trgovina). Radio sam 10 godina u Austriji, zadnje 3 kao menadžer nabave. Plata u Austriji bila 35k (14 plata!) dok sad u Njemackoj za isti posao uz 3x manje odgovornosti imam duplo vise (12 plata) + auto od firme koje koristim 95% u privatne svrhe.

Uvjeren sam da ce masinska industrija puno vise platiti jer su svjesni konkurencije koja nece stediti ako namirise dobrog radnika.
@pantelija, druze, ako su te tako vec "begendisali" to je, kako je kolega Paratici napisao, sigurna stvar. Cijeni svoje znanje i postavi visoku cijenu. Ako si uvjeren da znas raditi taj posao, dogovori razvojnu platu da kroz ca. dvije godine budes na tvom zeljenom nivou. To je trik koji u 99% slucajeva upali. U svakom slucaju, sretno!!! ;-)
Pa njemacki trgovinski lanci placaju dosta vise od austrijskih(iako su i oni pod njemackim kompanijama). S obzirom na obim posla, odgovornosti i tezine fakulteta, visoke pozicije u trgovini su jako dobro placene u Njemackoj. :)

Rodjakinja kao sef filijale u jednom od lanaca ima 2.800 netto u najgoroj poreznoj klasi. Medjutim, u kompaniji je od prve godine Ausbildunga, pa nisam siguran da svaki Filialleiter ima toliki iznos. Bezirksleiter u toj firmi ima 1000 vise, a Einkaufsleiter vjerujem sigurno ne ispod 4.5k netto.

Avatar
redbull93
Postovi: 14289
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 23 feb 2021, 23:49

Ja sam kod sebe sve zivo izmjesao sto se struka tice. Sad zelim da idem na usavravanje za glasfaser monteur ili kako kazu lwl monteur, a u isto vrijeme hocu da predam za nostrifikaciju diplome u drugoj struci :D

Pa sta ispadne vidjet cemo, sa ovim sad moze se vrlo lahko imati plata 3000-3500 brutto, pa uz vece odgovornosti plata moze ici i do 5000, al za to treba guzicu zagrijati.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

lumani
Postovi: 14844
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lumani » 24 feb 2021, 00:09

FabioParatici je napisao/la:
23 feb 2021, 20:22
43.000 je cca 2.400 neto/mj, sto je premalo.

I to u slucaju da odmah i ti ides tamo, pa bude porezna klasa 3. Ako ne odes odmah, onda ce biti porezna klasa 1, sto je onda 10-ak % manji neto dok se i ti ne prikljucis.
2500 Netto je na 3 ,2200 na 1 :!:Kome je 2500 malo ,neka ne dolazi u BRD :arrow: jer je to dobra plata.

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 24 feb 2021, 07:37

Za masinskog inzinjera sa iskustvom jest malo.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Avatar
soxx
Postovi: 13556
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 24 feb 2021, 10:17

Ja ne znam kako oni zive sto zaradjuju ispod 1500 u minhenu

Realno i 2k je malo za minhen

Avatar
Sheyi
Postovi: 12119
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 24 feb 2021, 10:43

soxx je napisao/la:
24 feb 2021, 10:17
Ja ne znam kako oni zive sto zaradjuju ispod 1500 u minhenu

Realno i 2k je malo za minhen
Pa vjerovatno u wg ili s nekim cimerima, mada to je zivot nikakav. Ja zivio 4 godine u stanu od firme od 18 kvadrata, kada sam nasao veci stan kao da sam tek tad prodisao punim plucima :mrgreen: svjestan sam da kosta, ali kvalitet zivota je mnogo veci u odnosu na sobu!

Ali svakako plan je kada se ozeni preseliti se u neko manje mjesto, sada imam pacijenta u Waldkreisburgu, 60 km od Minhena, jako fino mjesto, povezan novom autocestom bukvalno za 50-60 minuta si u centru Minhena ako ti treba nesto, a stanova dvosobnih ima do 700 eura koliko zelis.

Avatar
Otelo
Postovi: 33337
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Otelo » 24 feb 2021, 11:04

Sheyi je napisao/la:
24 feb 2021, 10:43
soxx je napisao/la:
24 feb 2021, 10:17
Ja ne znam kako oni zive sto zaradjuju ispod 1500 u minhenu

Realno i 2k je malo za minhen
Pa vjerovatno u wg ili s nekim cimerima, mada to je zivot nikakav. Ja zivio 4 godine u stanu od firme od 18 kvadrata, kada sam nasao veci stan kao da sam tek tad prodisao punim plucima :mrgreen: svjestan sam da kosta, ali kvalitet zivota je mnogo veci u odnosu na sobu!

Ali svakako plan je kada se ozeni preseliti se u neko manje mjesto, sada imam pacijenta u Waldkreisburgu, 60 km od Minhena, jako fino mjesto, povezan novom autocestom bukvalno za 50-60 minuta si u centru Minhena ako ti treba nesto, a stanova dvosobnih ima do 700 eura koliko zelis.
Aj ti meni, molim te, reci šta misliš koji je najbolji ausbuildung za probati upisati, a da nije za njegovatelja? Tj. gdje se ima najviše šanse upasti :)
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
SPY
Postovi: 4821
Pridružen/a: 05 nov 2010, 21:54
Lokacija: Wonderland
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la SPY » 24 feb 2021, 13:50

Koliko se čeka slovenska viza otrprilike? Jučer sam predao papire firmi koja će mi uraditi radnu valjda.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6295
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 24 feb 2021, 13:54

soxx je napisao/la:
24 feb 2021, 10:17
Ja ne znam kako oni zive sto zaradjuju ispod 1500 u minhenu

Realno i 2k je malo za minhen
Svi skoro rade neki Minijob i zive u manjim stanovima, odnosno garsonjerama ili u nekom WGu. Pricam o samcima, koji ne prelaze 2000 netto ukupno. Kad dvoje radi, onda se tu vec moze fino zivjet sa takve 2 plate bez ikakvih problema, a jos imas i porezne olaksice. :)

Avatar
Sheyi
Postovi: 12119
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 24 feb 2021, 15:10

Otelo je napisao/la:
24 feb 2021, 11:04
Sheyi je napisao/la:
24 feb 2021, 10:43
soxx je napisao/la:
24 feb 2021, 10:17
Ja ne znam kako oni zive sto zaradjuju ispod 1500 u minhenu

Realno i 2k je malo za minhen
Pa vjerovatno u wg ili s nekim cimerima, mada to je zivot nikakav. Ja zivio 4 godine u stanu od firme od 18 kvadrata, kada sam nasao veci stan kao da sam tek tad prodisao punim plucima :mrgreen: svjestan sam da kosta, ali kvalitet zivota je mnogo veci u odnosu na sobu!

Ali svakako plan je kada se ozeni preseliti se u neko manje mjesto, sada imam pacijenta u Waldkreisburgu, 60 km od Minhena, jako fino mjesto, povezan novom autocestom bukvalno za 50-60 minuta si u centru Minhena ako ti treba nesto, a stanova dvosobnih ima do 700 eura koliko zelis
Aj ti meni, molim te, reci šta misliš koji je najbolji ausbuildung za probati upisati, a da nije za njegovatelja? Tj. gdje se ima najviše šanse upasti :)
Evo ovako da ti ne pisem sad tekstove :D

To sto je medju nasom rajom altenpflege i ausbildung u Vinzenzmuru najpopularniji je nesto drugo
slika

slika

slika

slika

slika

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41148
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 03 mar 2021, 15:29

Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
KrajisnikBosnjak
Postovi: 3564
Pridružen/a: 28 okt 2016, 19:59
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la KrajisnikBosnjak » 05 mar 2021, 00:37

rio_Ferdy88 je napisao/la:
03 mar 2021, 15:29
Ovo i jeste tako, ali uzmite u obzir da bi i u BiH bilo vjerovatno identično da smo u njihovoj poziciji. :)

I da, u uredu za strance ugl. rade ljudi koji često daju pogrešne informacije. Lično sam se u to uvjerio.
⚜ Simpatizer reprezentacija BiH i FK Sarajevo 🔴⚪

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la 90minut » 05 mar 2021, 03:14

Cuj identicno bilo bi gore 5 puta.

Avatar
Pantelija
Postovi: 12662
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 05 mar 2021, 21:45

Zaboravih napisati.
Jos jedan razgovor u srijedu. Opet sa tim istim i sa nekom zenom koja ce pitati pitanja tipa " sta radis u free time" sta volis jesti i slicne gluposti...

Opet dao nesto oko standarda da se nauci... Pitao koliko bi ostala u firmi i posto je pozicija gdje se komunicira puno,da li bi odmah i kurs upisala i kao da bi ispocetka engleski malo koristil se dok se snadje al eto u srijedu opet da se cuju ... Wtf ... 😟😟😟😟
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
FabioParatici
Postovi: 475
Pridružen/a: 24 jan 2021, 14:43

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la FabioParatici » 05 mar 2021, 21:49

Pantelija je napisao/la:
05 mar 2021, 21:45
Zaboravih napisati.
Jos jedan razgovor u srijedu. Opet sa tim istim i sa nekom zenom koja ce pitati pitanja tipa " sta radis u free time" sta volis jesti i slicne gluposti...

Opet dao nesto oko standarda da se nauci... Pitao koliko bi ostala u firmi i posto je pozicija gdje se komunicira puno,da li bi odmah i kurs upisala i kao da bi ispocetka engleski malo koristil se dok se snadje al eto u srijedu opet da se cuju ... Wtf ... 😟😟😟😟
Gori im i ocajni su u potrazi za radnikom na toj poziciji. Iz nekog razloga. Mozda je manja sredina, mozda interni problemi.

Koliko god ste mislili traziti platu, sad povecajte za 15%. :mrgreen:

I treba na kraju naglasiti da namjerava nostrifikovati diplomu (sa ili bez pomoci poslodavca), jer nostrifikovana diploma donosi vise zarade tamo gdje pozicija podlijeze odredjenim zakonskim regulativama. Obzirom da je supruga u prehrambenoj industriji ako se dobro sjecam, onda to vjerovatno vrijedi i za istu (nemam previse iskustva i info o ovoj industriji). Ali svakako treba pored iskustva naplatiti i diplomu gdje god je to vec moguce. ;)
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

#PIRLOOUT

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.