Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Mokroguz
Postovi: 6224
Pridružen/a: 25 maj 2013, 13:52
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Mokroguz » 15 avg 2018, 20:03

@JackTheStripper i @sekerbay su u pravu u svojim insinuacijama.
Eksportirati svoje potomstvo i podrediti tudjim rukama je geneticko samoubistvo, kap nece pretvoriti more niti ce sebe odrzati u njemu, nema sanse, tipican primjer prirodne selekcije. Ko je za BIH a ne protiv, zadrzao bi se barem stavom ili imenom u njoj. Nema smisla imati djecu samo da povecas broj ljudi na planeti, svi hoce sebe da nastave, a ne drugih nastaviti preko tvojih ledja. Ja da imam stav da nije moja duznost da cuvam Bosnu kao Bosnjak(ko ce drugi, svi su je htjeli unistiti, da nas nestane nebi ni Bosne bilo, zato su genocide vrsili nad nama) bez obzira na politicku situaciju, predao bih svoje Bosansko drzavljanstvo i trazio bih ga gdje sam lojalan.
Logicno je da Srbi i Hrvati imaju takav stav prema Bosni, niko ne navija za tudje osim po koje #opetnajljepsekonjskeglave ko ima neki interes da ganja, ali oni kojima roditelji nose muslimanska imena i to rade, to nema smisla.

@FoSte95 napomeni mi kad se vratim, da ti odgovorim na jedno staro pitanje. :P
S E M P E R - V I R I D I S
!!!! VU - VU - VUKOVI !!!!

2-249

💮🍀💮🍀💮🍀💮

Avatar
ASD
Postovi: 26165
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 15 avg 2018, 21:15

Makanaky je napisao/la:
ASD je napisao/la: Koliko se rijeci razlikuju?
Pošto te Jack iskulirao, da ja odgovorim. Koliko ima sličnih riječi među skandinavskim jezicima, toliko ima i različitosti. Pisani jezik je vjerujem svima lakši za razumjeti. Tako je npr. razlika između norveškog bokmål i danskog pravopisa relativno mala - često se radi o slovu manje ili više u riječima. Ali kada se sastanu Danac i Norvežanin (a pogotovu Šveđanin) nerijetko razgovaraju na engleskom, ne što se ne bi mogli sporazumjeti u nekoj mjeri, nego radi tečnije komunikacije. Svaki od tri jezika ima neke riječi svojstvene njemu, i ako naučiš pedesetak riječi koje se jasno razlikuju, bez problema možeš razumjeti "onog drugog". Doduše, to u dobroj mjeri zavisi i od dijalekta kojim se koristite. Iako se možda za domaćeg čovjeka radi o nijansama, za stranca može činiti veliku razliku da li je taj neko iz Štokholma ili Malmea, Osla ili Bergena, Kopenhagena ili Aarhusa.
Zahvaljujem.

Ma licno sam razmisljao da krenem uciti neki od skandinavskih jezika, a nisam se jos odlucio za koji. :D
Norveski mi djeluje najprivacnije, a mislim da mi je svedski najlakse nauciti jer ima dosta vise govornika i mogucnosti za ucenje.

Avatar
Mokroguz
Postovi: 6224
Pridružen/a: 25 maj 2013, 13:52
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Mokroguz » 15 avg 2018, 21:34

Ako naucis Svedski mozes se sa Norvezanima sporazumiti. Danski(i Holandski) vec znas, samo povratis i sve te razumiju.
S E M P E R - V I R I D I S
!!!! VU - VU - VUKOVI !!!!

2-249

💮🍀💮🍀💮🍀💮

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 18 avg 2018, 09:24

Zna li neko ima li istine u navodno novom zakonu u Njemačkoj ? Ovaj zakon da će kao osobe sa srednjom skolom moći dobiti vizu za traženje na 6 mjeseci kao i visokoobrazovane osobe. I navodno ako nađeš posao neće poslodavac trebati da se pegla kao prije s papirima, da mu više neće trebati potvrda da nema niko u EU i u Njemackoj ko bi radio taj posao.
Nekako mi djeluje kao šuplja i prvo sam mislio da se radi samo o izbjeglicama.


https://www.google.ba/amp/s/amp.handels ... 19656.html

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 18 avg 2018, 10:59

Cuo sam za to ali je l oficijelno, ne znam.

U svakom slucaju bilo bi ekstra.
Aljegri, out!

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 18 avg 2018, 11:05

VelaHavle je napisao/la:Cuo sam za to ali je l oficijelno, ne znam.

U svakom slucaju bilo bi ekstra.
Navodno bi se prije Božića trebao usvojiti ovaj zakon.
Ali ispravi me ako nisam dobro shvatio. Znači ja sada dodjem, predam za posao i ako se svidim poslodavcu on me može odmah primiti bez da se pegla sa papirima ? Nekako mi zvuči previše dobro da bi bila istina.
Ali opet dzaba sve ako termine ne ubrzaju.

Avatar
Sveti
Postovi: 10134
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 18 avg 2018, 11:50

jasmin10 je napisao/la:
VelaHavle je napisao/la:Cuo sam za to ali je l oficijelno, ne znam.

U svakom slucaju bilo bi ekstra.
Navodno bi se prije Božića trebao usvojiti ovaj zakon.
Ali ispravi me ako nisam dobro shvatio. Znači ja sada dodjem, predam za posao i ako se svidim poslodavcu on me može odmah primiti bez da se pegla sa papirima ? Nekako mi zvuči previše dobro da bi bila istina.
Ali opet dzaba sve ako termine ne ubrzaju.
Vrlo moguce da ce taj prijedlog zakona u originalnoj ili modifikovanoj formi i proci u bundesratu jer godisnje gube desetine hiljada potencijalnih kvalifikovanih radnika radi zamrsenog koncepta dobijanja viza. Mislim da ce Antrag idalje morat biti predat u Agentur für Arbeit radi proracuna o Lebensunterhaltu i utvrdjivanju mjesta boravka ali da se potencijalni radnici nece morat vracat u sarajevo i peglat po nasoj ambasadi dvije godine
naprijed rejal

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 18 avg 2018, 11:59

Sveti je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
VelaHavle je napisao/la:Cuo sam za to ali je l oficijelno, ne znam.

U svakom slucaju bilo bi ekstra.
Navodno bi se prije Božića trebao usvojiti ovaj zakon.
Ali ispravi me ako nisam dobro shvatio. Znači ja sada dodjem, predam za posao i ako se svidim poslodavcu on me može odmah primiti bez da se pegla sa papirima ? Nekako mi zvuči previše dobro da bi bila istina.
Ali opet dzaba sve ako termine ne ubrzaju.
Vrlo moguce da ce taj prijedlog zakona u originalnoj ili modifikovanoj formi i proci u bundesratu jer godisnje gube desetine hiljada potencijalnih kvalifikovanih radnika radi zamrsenog koncepta dobijanja viza. Mislim da ce Antrag idalje morat biti predat u Agentur für Arbeit radi proracuna o Lebensunterhaltu i utvrdjivanju mjesta boravka ali da se potencijalni radnici nece morat vracat u sarajevo i peglat po nasoj ambasadi dvije godine
Hvala kralju što si potrudio da mi objasnis ali antrag, agentur i ostali pojmovi su mi nepoznati :mrgreen:

Avatar
Sveti
Postovi: 10134
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 18 avg 2018, 12:07

jasmin10 je napisao/la:
Kako si onda razumio ovaj tekst na njemackom :mrgreen:

Antrag je zahtjev koji se predaje za dobijanje vize, agentura je biro za zaposljavanje a lebensunterhalt kosten su ti troskovi zivota i oni variraju od zemlje do zemlje. To ti je u biti cifra koja ti mora ostat kada sve ostale stvari poplacas. Mislim da je u bayernu oko 600 eura za ostale zemlje ne znam
naprijed rejal

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 18 avg 2018, 12:10

Sveti je napisao/la: Kako si onda razumio ovaj tekst na njemackom :mrgreen:

Antrag je zahtjev koji se predaje za dobijanje vize, agentura je biro za zaposljavanje a lebensunterhalt kosten su ti troskovi zivota i oni variraju od zemlje do zemlje. To ti je u biti cifra koja ti mora ostat kada sve ostale stvari poplacas. Mislim da je u bayernu oko 600 eura za ostale zemlje ne znam
Pričaj bre srpski da te ceo svet razume. **** ti antrag, sto meni ide na qrac kad napišete tako neku riječ ko da svi govorimo švapski.

Nego moje zanimanje je na listi deficitarnih a imam i iskustva skoro 3 god. Eh sad jel to dođe nađem poslodavca, završim tamo sve oni mi ganjaju papir bez naših ovdje?
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 18 avg 2018, 12:13

Sveti je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Kako si onda razumio ovaj tekst na njemackom :mrgreen:

Antrag je zahtjev koji se predaje za dobijanje vize, agentura je biro za zaposljavanje a lebensunterhalt kosten su ti troskovi zivota i oni variraju od zemlje do zemlje. To ti je u biti cifra koja ti mora ostat kada sve ostale stvari poplacas. Mislim da je u bayernu oko 600 eura za ostale zemlje ne znam
Nisam razumio nego iz komentara na fejsu shvatio o čemu se radi :mrgreen:
E hvala druže opet, sad mi je jasnije.
I znaš li da je lakše dobiti papire ako ti je struka na listi deficitarnih zanimanja ili je isto sve kao i kad radiš bilo šta drugo ?

Ako stvarno ovaj zakon prodje onda će ovo biti bas velika olakšica. ABd trebao bih i dobiti posao cnc operatera pa za nekih godinu dana dok se i jezik nauči i stekne iskustva probati doći do posla u Njemačkoj.
Zadnja izmjena: jasmin10, dana/u 18 avg 2018, 18:22, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
Sveti
Postovi: 10134
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 18 avg 2018, 12:41

Penaltiky je napisao/la: Pričaj bre srpski da te ceo svet razume. **** ti antrag, sto meni ide na qrac kad napišete tako neku riječ ko da svi govorimo švapski.

Nego moje zanimanje je na listi deficitarnih a imam i iskustva skoro 3 god. Eh sad jel to dođe nađem poslodavca, završim tamo sve oni mi ganjaju papir bez naših ovdje?
Ma piso sam momku ovom misleci da zna njemacki jer je postavio clanak na njemackom :lol:

Pa ono sto u clanku stoji jeste da ti prije toga moras podnijet u sarajevu za vizu za trazenje posla. Sto u prevodu znaci da, da bi ti tvoj potencijalni poslodavac sve zavrsio, ti vec moras da posjedujes vec pomenutu vizu koja traje obicno 6 mjeseci. Naravno kao i za svaku vizu moras da ispunis odredjene uslove, koji ce 90% ukljucivati znanje jezika, novac i mjesto boravka.

Ova caka vec postoji ali samo za visoko obrazovane, razlika je samo u tome sto ce se sada moci primjenjivati i za ostale poslove.

jasmin10 je napisao/la: Nisam razumio nego iz komentara na tenisu shvatio o čemu se radi :mrgreen:
E hvala druže opet, sad mi je jasnije.
I znaš li da je lakše dobiti papire ako ti je struka na listi deficitarnih zanimanja ili je isto sve kao i kad radiš bilo šta drugo ?

Ako stvarno ovaj zakon prodje onda će ovo biti bas velika olakšica. ABd trebao bih i dobiti posao cnc operatera pa za nekih godinu dana dok se i jezik nauči i stekne iskustva probati doći do posla u Njemačkoj.
Mislim da ti struka i mora biti na listi deficitarnih zanimanja da bi dobio ulaznu vizu uopste
naprijed rejal

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 53947
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la MortemHz » 18 avg 2018, 12:44

Sveti je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:
Kako si onda razumio ovaj tekst na njemackom :mrgreen:

Antrag je zahtjev koji se predaje za dobijanje vize, agentura je biro za zaposljavanje a lebensunterhalt kosten su ti troskovi zivota i oni variraju od zemlje do zemlje. To ti je u biti cifra koja ti mora ostat kada sve ostale stvari poplacas. Mislim da je u bayernu oko 600 eura za ostale zemlje ne znam
Meni bi u Bavariji ostajalo oko 1200 eura mjesečno sa svim plaćenim troškovima. Znači nema problema što se tiče toga..
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 18 avg 2018, 12:47

Znači u praksi, sad prvo tražim vizu pa onda tek posao a dosad je bilo obrnuto?
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Rigoletto
Postovi: 7942
Pridružen/a: 04 apr 2016, 21:06
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rigoletto » 18 avg 2018, 13:31

Penaltiky je napisao/la:Znači u praksi, sad prvo tražim vizu pa onda tek posao a dosad je bilo obrnuto?
Nadji nekog sa sirokog za stupanje u istospolnu zajednicu radi hrvatskih papira
goveđigulašmajka

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Moggi » 18 avg 2018, 13:44

oh znaci potraznja za prof njemackog jos veca, danke deutschland
Zarathustra

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 18 avg 2018, 13:48

Rigoletto je napisao/la:
Penaltiky je napisao/la:Znači u praksi, sad prvo tražim vizu pa onda tek posao a dosad je bilo obrnuto?
Nadji nekog sa sirokog za stupanje u istospolnu zajednicu radi hrvatskih papira
Mislim da bi **** i pretrpili al zeta koji nije Katolik ne bi.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Sveti
Postovi: 10134
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 18 avg 2018, 16:28

Penaltiky je napisao/la:Znači u praksi, sad prvo tražim vizu pa onda tek posao a dosad je bilo obrnuto?
Da, ako ovaj zakon bude usvojen.
naprijed rejal

Avatar
BIHfan
Postovi: 10763
Pridružen/a: 25 jul 2008, 20:01
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BIHfan » 19 avg 2018, 12:00

Bilo u petak na vijestina. Zakon je prihvacen, ali kako sam cuo samo za Pflege ce vazit, za ostala zanimanja ostaje isto.
Rose joins Oscar Robertson, Michael Jordan, Jerry West, Larry Bird, LeBron James and Dwyane Wade among those only able to average at least 25 points, 7.5 assists and four rebounds in a season.
FK DELFIN NEUM

Avatar
Sveti
Postovi: 10134
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 19 avg 2018, 13:49

BIHfan je napisao/la:Bilo u petak na vijestina. Zakon je prihvacen, ali kako sam cuo samo za Pflege ce vazit, za ostala zanimanja ostaje isto.
Tako sam i mislio. Tu su najvise i deficitarni
naprijed rejal

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 7 gostiju.