Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Pantelija
Postovi: 12849
Pridružen/a: 25 maj 2015, 09:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Pantelija » 05 mar 2021, 22:07

FabioParatici je napisao/la:
05 mar 2021, 21:49
Pantelija je napisao/la:
05 mar 2021, 21:45
Zaboravih napisati.
Jos jedan razgovor u srijedu. Opet sa tim istim i sa nekom zenom koja ce pitati pitanja tipa " sta radis u free time" sta volis jesti i slicne gluposti...

Opet dao nesto oko standarda da se nauci... Pitao koliko bi ostala u firmi i posto je pozicija gdje se komunicira puno,da li bi odmah i kurs upisala i kao da bi ispocetka engleski malo koristil se dok se snadje al eto u srijedu opet da se cuju ... Wtf ... 😟😟😟😟
Gori im i ocajni su u potrazi za radnikom na toj poziciji. Iz nekog razloga. Mozda je manja sredina, mozda interni problemi.

Koliko god ste mislili traziti platu, sad povecajte za 15%. :mrgreen:

I treba na kraju naglasiti da namjerava nostrifikovati diplomu (sa ili bez pomoci poslodavca), jer nostrifikovana diploma donosi vise zarade tamo gdje pozicija podlijeze odredjenim zakonskim regulativama. Obzirom da je supruga u prehrambenoj industriji ako se dobro sjecam, onda to vjerovatno vrijedi i za istu (nemam previse iskustva i info o ovoj industriji). Ali svakako treba pored iskustva naplatiti i diplomu gdje god je to vec moguce. ;)
Masinski inzinjer (magistar), sad je u prehrambenoj. Tamo bi bila u farmaceutskoj menager audita tako nesto ..a mjesto Karlsruhe
Zivio sam zivot, Bog sto mi je dao
Mjesto talijane, engleze gledao
ako je to grijeh, sto dusa pozeli
onda se i meni dzehenem veseli

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11405
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Aerials » 08 mar 2021, 17:30

Je li neko predavao za radnu dozvolu u Austriji, za ovu red-white-red kartu? Kakva je procedura? Poslodavac je zainteresovan za radnika, fakultetski obrazovana osoba, ali ne zna kakva je procedura oko dobijanja radne dozvole. Ako iko zna, zamolila bih da malo objasni to. :)
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Javier4
Postovi: 377
Pridružen/a: 10 mar 2021, 22:08
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Javier4 » 15 mar 2021, 18:50

Hej raja ,Jel netko radio ovaj Diploma Anerkennung (DE ili AT) za Masinskog Tehnicara,kakva je procedura? Sta treba sve predat i kako to ide?

hifans
Postovi: 747
Pridružen/a: 30 maj 2014, 21:03
Lokacija: Asunción
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hifans » 15 mar 2021, 20:08

Javier4 je napisao/la:
15 mar 2021, 18:50
Hej raja ,Jel netko radio ovaj Diploma Anerkennung (DE ili AT) za Masinskog Tehnicara,kakva je procedura? Sta treba sve predat i kako to ide?
U njemackoj ti je tehnicar izjednacen sa inzenjerom bachelerom, tako da ti to nece priznati. Ali ako imas preko ca. 5000 sati prakse i opis posla kojeg si radio tokom tih sati odgovara nekom od masinskih zanata (Industriemechaniker, Zerspannungsmechaniker...) dobit ces potvrdu da je tvoje zanimanje iz tvoje zemlje usporedivo nekim u njemackoj.

Predajes opis gradiva koje si ucio, dokazi o praksi (ne onoj u skoli nego u firmi sa opisima zadataka sta si radio/ili radnim stazom i opisom zadataka koje si obavljao kao zaposlenik - normalno moraju imat veze sa strukom ako hoces da ti se prizna).

Ali ako imas znanje, dobro iskustvo (citas planove samostalno, rukovanje alatima, cnc, prakticno razumijevanje pneumatike i hidraulike + atesti za varit su uvijek debeli plus) i pricas njemacki nebi ti trebao biti problem nac posao i bez priznavanja diplome.

Javier4
Postovi: 377
Pridružen/a: 10 mar 2021, 22:08
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Javier4 » 15 mar 2021, 20:53

hifans je napisao/la:
15 mar 2021, 20:08
Javier4 je napisao/la:
15 mar 2021, 18:50
Hej raja ,Jel netko radio ovaj Diploma Anerkennung (DE ili AT) za Masinskog Tehnicara,kakva je procedura? Sta treba sve predat i kako to ide?
U njemackoj ti je tehnicar izjednacen sa inzenjerom bachelerom, tako da ti to nece priznati. Ali ako imas preko ca. 5000 sati prakse i opis posla kojeg si radio tokom tih sati odgovara nekom od masinskih zanata (Industriemechaniker, Zerspannungsmechaniker...) dobit ces potvrdu da je tvoje zanimanje iz tvoje zemlje usporedivo nekim u njemackoj.

Predajes opis gradiva koje si ucio, dokazi o praksi (ne onoj u skoli nego u firmi sa opisima zadataka sta si radio/ili radnim stazom i opisom zadataka koje si obavljao kao zaposlenik - normalno moraju imat veze sa strukom ako hoces da ti se prizna).

Ali ako imas znanje, dobro iskustvo (citas planove samostalno, rukovanje alatima, cnc, prakticno razumijevanje pneumatike i hidraulike + atesti za varit su uvijek debeli plus) i pricas njemacki nebi ti trebao biti problem nac posao i bez priznavanja diplome.
Ma Hocu Firmu da otvorim (Selbstständig). Zavrsio sam Za masinskog tehnicara u bosni a dugo radim u toj bransi,vec tri godine sam Instadhalgungsleiter.

hifans
Postovi: 747
Pridružen/a: 30 maj 2014, 21:03
Lokacija: Asunción
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hifans » 15 mar 2021, 21:06

Javier4 je napisao/la:
15 mar 2021, 20:53
hifans je napisao/la:
15 mar 2021, 20:08
Javier4 je napisao/la:
15 mar 2021, 18:50
Hej raja ,Jel netko radio ovaj Diploma Anerkennung (DE ili AT) za Masinskog Tehnicara,kakva je procedura? Sta treba sve predat i kako to ide?
U njemackoj ti je tehnicar izjednacen sa inzenjerom bachelerom, tako da ti to nece priznati. Ali ako imas preko ca. 5000 sati prakse i opis posla kojeg si radio tokom tih sati odgovara nekom od masinskih zanata (Industriemechaniker, Zerspannungsmechaniker...) dobit ces potvrdu da je tvoje zanimanje iz tvoje zemlje usporedivo nekim u njemackoj.

Predajes opis gradiva koje si ucio, dokazi o praksi (ne onoj u skoli nego u firmi sa opisima zadataka sta si radio/ili radnim stazom i opisom zadataka koje si obavljao kao zaposlenik - normalno moraju imat veze sa strukom ako hoces da ti se prizna).

Ali ako imas znanje, dobro iskustvo (citas planove samostalno, rukovanje alatima, cnc, prakticno razumijevanje pneumatike i hidraulike + atesti za varit su uvijek debeli plus) i pricas njemacki nebi ti trebao biti problem nac posao i bez priznavanja diplome.
Ma Hocu Firmu da otvorim (Selbstständig). Zavrsio sam Za masinskog tehnicara u bosni a dugo radim u toj bransi,vec tri godine sam Instadhalgungsleiter.
Koje bi ti usluge pruzala firma? Ako hoces sve regularno i da ti glavni i jedini prihod bude davanje usluga u masinskoj bransi (recimo cjevovodi u rafinerijama, remonti, konstrukcije, ograde...) - onda ti treba majstorsko pismo a to kosta oko 10000€ i traje malo vise od pola godine dok sve ne zavrsis - ako ga mislis pored posla zavrsavat onda dulje.

Ali imas caka da otvoris firmu bez toga, tipa da otvoris obrt da ti glavna usluga bude usluge varenja i preradjivanja konstrukcija - za to ti ne treba majstorsko pismo. Ili ako imas 25k € otvoris GmbH i uposlis jednog covjeka sa majstorskim pismom pa mozes radit sta hoces. Ili otvori Zeitarbeit agenciju koja iznamljuje radnike metalne struke.

Za metal/masinsku struku ima dosta caka kako fuserit sa firmom, dok se npr. u elektro bransi radove pod naponom moze vrsit iskljucivo zaposlenik elektrofachkraft ili firmas upisan u gospodarskoj komori jer usuprotnome ako zapalis pola Daimlerovog pogona oni od osiguranja nece dobit ni centa, a ti (ako prezivis) i tvoj sef idete u zatvor. :mrgreen:

Sretno

Javier4
Postovi: 377
Pridružen/a: 10 mar 2021, 22:08
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Javier4 » 15 mar 2021, 21:36

hifans je napisao/la:
15 mar 2021, 21:06
Javier4 je napisao/la:
15 mar 2021, 20:53
hifans je napisao/la:
15 mar 2021, 20:08

U njemackoj ti je tehnicar izjednacen sa inzenjerom bachelerom, tako da ti to nece priznati. Ali ako imas preko ca. 5000 sati prakse i opis posla kojeg si radio tokom tih sati odgovara nekom od masinskih zanata (Industriemechaniker, Zerspannungsmechaniker...) dobit ces potvrdu da je tvoje zanimanje iz tvoje zemlje usporedivo nekim u njemackoj.

Predajes opis gradiva koje si ucio, dokazi o praksi (ne onoj u skoli nego u firmi sa opisima zadataka sta si radio/ili radnim stazom i opisom zadataka koje si obavljao kao zaposlenik - normalno moraju imat veze sa strukom ako hoces da ti se prizna).

Ali ako imas znanje, dobro iskustvo (citas planove samostalno, rukovanje alatima, cnc, prakticno razumijevanje pneumatike i hidraulike + atesti za varit su uvijek debeli plus) i pricas njemacki nebi ti trebao biti problem nac posao i bez priznavanja diplome.
Ma Hocu Firmu da otvorim (Selbstständig). Zavrsio sam Za masinskog tehnicara u bosni a dugo radim u toj bransi,vec tri godine sam Instadhalgungsleiter.
Koje bi ti usluge pruzala firma? Ako hoces sve regularno i da ti glavni i jedini prihod bude davanje usluga u masinskoj bransi (recimo cjevovodi u rafinerijama, remonti, konstrukcije, ograde...) - onda ti treba majstorsko pismo a to kosta oko 10000€ i traje malo vise od pola godine dok sve ne zavrsis - ako ga mislis pored posla zavrsavat onda dulje.

Ali imas caka da otvoris firmu bez toga, tipa da otvoris obrt da ti glavna usluga bude usluge varenja i preradjivanja konstrukcija - za to ti ne treba majstorsko pismo. Ili ako imas 25k € otvoris GmbH i uposlis jednog covjeka sa majstorskim pismom pa mozes radit sta hoces. Ili otvori Zeitarbeit agenciju koja iznamljuje radnike metalne struke.

Za metal/masinsku struku ima dosta caka kako fuserit sa firmom, dok se npr. u elektro bransi radove pod naponom moze vrsit iskljucivo zaposlenik elektrofachkraft ili firmas upisan u gospodarskoj komori jer usuprotnome ako zapalis pola Daimlerovog pogona oni od osiguranja nece dobit ni centa, a ti (ako prezivis) i tvoj sef idete u zatvor. :mrgreen:

Sretno
Ma trenutno pored svog posla Imam Hadelsgewerbe prijavito (Photovoltaik, Luftwärmepumpen, Carports, Klime i tako te stvari) prodaja i ugradnja sa Subunternehmen i krenulo je dobro.
Imam tri firme Koje rade za mene,
Ali iz iskustva znam da je prava lova na odrzavanju grubih masina u industriji( radim to vec 15god).
I zbog toga bih zelio otvoriti GmbH , Ali bez da sad na pocetku zaposljavam radnika.

Avatar
redbull93
Postovi: 14400
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 22 mar 2021, 19:14

Jel ovo Merkel uvela karantenu za sve koji ulaze u Njemacku?
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 23 mar 2021, 21:01

redbull93 je napisao/la:
22 mar 2021, 19:14
Jel ovo Merkel uvela karantenu za sve koji ulaze u Njemacku?
Karantena jeste. Uostalom, popunis Einreiseanmeldung i nazvat ce te.

Ja cu sada za BiH.
Aljegri, out!

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 23 mar 2021, 21:40

redbull93 je napisao/la:
22 mar 2021, 19:14
Jel ovo Merkel uvela karantenu za sve koji ulaze u Njemacku?
Ja sam procito ak ides familiji 1 - 2 stepena da je dovoljam negativan test.
A malo ih je koji ne idu svojim porodicama.

Ja popunio einreisemeldung nije me niko zvao.

Ja idem u cetvrtak sljedeci, ak brat ne bude pozitivan. Pde sutra test radit iako nema nikakvih simptoma, al posla ga doktor za "svaki slucaj".

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6332
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 23 mar 2021, 22:26

Sto je najgore, to pravilo je pogresno protumaceno od velike vecine pokrajina. Trebalo je vaziti samo za ulaske porodice prvog i drugog stepena u Njemacku, a ne obrnuto, jer je nemoguce da oni na bilo kakav nacin provjere gdje si ti i kod koga si bio, nakon napustanja Njemacke.
Ja sam isto oslobodjen karantene, zena mi napisala u emailu, kako sam oslobodjen jer dolazim u posjetu familiji prvog i drugog stepena(a ja im napisao da sam ja isao u posjetu). :mrgreen:

Doduse ja napisao samo "Grund der Reise: Familienbesuch(Eltern)". :rol:

Avatar
Sheyi
Postovi: 12143
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 23 mar 2021, 22:51

Je li ko imao iskustva s Arbeitsgerichtom, stari poslodavac nije dao platu nakon sto sam uredno otkaz dao. Opominjao ga, uzalud i na kraju prijavio tom gore sudu, dobio termin za 25 mart, odgodili poslije toga vec dva puta kao nemaju tad vremena. Ima li kakva stavka do kad smiju odgadjati i da li mogu ocekivati platu?

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 24 mar 2021, 00:22

Sheyi je napisao/la:
23 mar 2021, 22:51
Je li ko imao iskustva s Arbeitsgerichtom, stari poslodavac nije dao platu nakon sto sam uredno otkaz dao. Opominjao ga, uzalud i na kraju prijavio tom gore sudu, dobio termin za 25 mart, odgodili poslije toga vec dva puta kao nemaju tad vremena. Ima li kakva stavka do kad smiju odgadjati i da li mogu ocekivati platu?
Uzmi advokata i rijesi stvar. Dobit ces odstetu i platu a advokat ce uzet nesto love. Beze da se ne peglas sa AG.
Aljegri, out!

Avatar
redbull93
Postovi: 14400
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 24 mar 2021, 08:35

A nek se yebu vise, jbt samo zatvaraju, a nigdje rezultata. ABd u petak ode za Bosnu, poludit cu ovdje, kako je samo depresivna atmosfera. Tacno ove svabe uzivaju da ganjaju ova pravila, njima jw svanulo kako je ova korona.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
RiNo
Postovi: 5688
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RiNo » 24 mar 2021, 09:07

Koliko znam postoje 3 kategorije: Risikogebiet, Hochinzidenzgebiet i Virusvariantengebiet. BiH je od 24. Januara Hochinzidenzgebiet i ko god se vrati iz BiH u Njemačku mora 10 dana u karantenu bez mogućnosti skraćivanja karantene sa negativnim testom 5. dan, to je bilo dok je BiH bila samo "normalni" Risikogebiet. A ko posjeti Virusvariantengebiet mora 14 dana u karantenu.

U slučaju posjete roditeljima nekad je bio dovoljan i negativan PCR test pri povratku, sad ne znam je li se šta mijenjalo. Nama je punica u februaru dolazila u posjetu i morala je 5 dana u karantenu pa raditi drugi test, a punac u martu 10 dana.

Najbolje kontaktirati örtliche Polizei, objasniti situaciju i pitati šta treba činiti nego riskirati kaznu zbog nekih dezinformacija sa Facebooka. Ja npr živim u manjem gradiću i odgovore mi uglavnom u roku par sati, isto tako vrše kontrole po gradu da li se poštuje karantena. S druge strane sestra u većem gradu čeka i 7-10 dana a kontrole niko vidio nije.

Ja sam u maju uzeo godišnji i nadam se da će do tad barem ukinuti karanten za nas vakcinisane
Zadnja izmjena: RiNo, dana/u 24 mar 2021, 09:17, ukupno mijenjano 1 put.
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
Sheyi
Postovi: 12143
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 24 mar 2021, 09:14

RiNo je napisao/la:
24 mar 2021, 09:07
Koliko znam postoje 3 kategorije: Risikogebiet, Hochinzidenzgebiet i Virusvariantengebiet. BiH je od 24. Januara Hochinzidenzgebiet i ko god se vrati iz BiH u Njemačku mora 10 dana u karantenu bez mogućnosti skraćivanja karantene sa negativnim testom 5. dan, to je bilo dok je BiH bila samo "normalni" Risikogebiet. A ko posjeti Virusvariantengebiet mora 14 dana u karantenu.

Najbolje kontaktirati örtliche Polizei, objasniti situaciju i pitati šta treba činiti nego riskirati kaznu zbog nekih dezinformacija sa Facebooka. Ja npr živim u manjem gradiću i odgovore mi uglavnom u roku par sati, isto tako vrše kontrole po gradu da li se poštuje karantena. S druge strane sestra u većem gradu čeka i 7-10 dana a kontrole niko vidio nije.

Ja sam u maju uzeo godišnji i nadam se da će do tad barem ukinuti karanten za nas vakcinisane
Do 28.03 je pravilo koje kaze da su posjete porodicama prvog i drugog stepena dozvoljene i uz negativan test i prijavu tamo na stranici se bude oslobodjeno karantene plus sto od samog pocetka vazi ovo sa slike, samo masa ljudi iz ovih branši zanemaruje ovo i slusa nekakva svjedocenja sa fb grupa i na osnovu toga djeluju ili donose misljenja.
slika


slika

Avatar
RiNo
Postovi: 5688
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RiNo » 24 mar 2021, 09:30

Sheyi je napisao/la:
24 mar 2021, 09:14

Do 28.03 je pravilo koje kaze da su posjete porodicama prvog i drugog stepena dozvoljene i uz negativan test i prijavu tamo na stranici se bude oslobodjeno karantene plus sto od samog pocetka vazi ovo sa slike, samo masa ljudi iz ovih branši zanemaruje ovo i slusa nekakva svjedocenja sa fb grupa i na osnovu toga djeluju ili donose misljenja.
:thumbup:
Nisam gledao jesu li šta mijenjali po pitanju posjete rodbini prvog i drugog stepena, zadnji put sam u decembru bio u BiH i to me pravilo kačilo, a evo sestra je danas dobila potvrdu na e-mail da ne mora u karantenu i da je dovoljan negativan test.
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 24 mar 2021, 09:41

Ja sam procitao da ostaje i nakon 28.03 to za posjete porodica.

Ja redovno pisem gesundheitsamtu i potvrde mi to. Svaki mjesec, mjesec i pol idem na par dana u Bosnu i nikakvih karantena nisam imao a ni problema. Samo popunim einreiseanmeldung i mail posaljem Gesundheitsamtu.

Abd u srijedu u podne krecem opet za bej ha

Avatar
Kaunas
Postovi: 13266
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 24 mar 2021, 12:29

Jel moguce da poniste kaznu za saobracajni prekrsaj? Prosle godine me pisali za koristenje telefona u toku voznje, jos nista stiglo nije. Jutros zvao, pitali me za broj registracije, kaze nema nikakvih kazni. Il mozda to dolazi na licno ime posto su me tako i pisali? Problem je sto sam promijenio adresu pa me jedino to sad kopka.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41205
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 24 mar 2021, 12:38

redbull93 je napisao/la:
24 mar 2021, 08:35
A nek se yebu vise, jbt samo zatvaraju, a nigdje rezultata. ABd u petak ode za Bosnu, poludit cu ovdje, kako je samo depresivna atmosfera. Tacno ove svabe uzivaju da ganjaju ova pravila, njima jw svanulo kako je ova korona.
A ovamo inace pravo pozitivna atmosfera :mrgreen:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Huske i 19 gostiju.