Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

lumani
Postovi: 14879
Pridružen/a: 21 apr 2012, 10:15
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la lumani » 21 avg 2021, 19:59

jasmin10 je napisao/la:
21 avg 2021, 19:18
lumani je napisao/la:
21 avg 2021, 17:40
jasmin10 je napisao/la:
21 avg 2021, 17:21
Lumani pricas covjeku koji radi taj posao i to u metalnoj industriji.
Ja ti kazem otvori stranicu, pa ces vidjeti koliku satnicu daju.

slika


Ehh ja sada ne znam gdje ti radis i kakve su ti obaveze....Ja ti kazem ,nije logistika pa da bude 13 € satnica.....


slika
Eh ja ne znam zašto ti misliš da znaš bolje od mene koji sam u toj struci ?
Postavljas izuzetak a nw pravilo.
https://www.salaryexpert.com/salary/job ... or/germany
I druga slika ti je iz 2018e kada su operateri bili puno vise na cijeni.

To je ugovor od 2018 koji vazi do 2021...ispod toga ne smijes raditi....ovo su ti samo primjeri ;) 3 Jarana rade taj posao ,jedan zna i programirati on ima 23€ ova dvojica oko 19.


slika

slika

slika

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 21 avg 2021, 21:52

Dobro kralju.

hifans
Postovi: 747
Pridružen/a: 30 maj 2014, 21:03
Lokacija: Asunción
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hifans » 22 avg 2021, 15:12

jasmin10 je napisao/la:
21 avg 2021, 19:18
Eh ja ne znam zašto ti misliš da znaš bolje od mene koji sam u toj struci ?
Postavljas izuzetak a nw pravilo.
https://www.salaryexpert.com/salary/job ... or/germany
I druga slika ti je iz 2018e kada su operateri bili puno vise na cijeni.
Ova tablica od @lumani je dio oficijalnog ugovora izmedju sindikata i poslodavaca jedne pokrajine. Sindikat jedne branse prati inflaciju a ne tko je "vise na cijeni." A inflacija u zadnjih xy godina nije bila negativna, tako da se satnica mogla samo povecati od 2018.

Za posao na kojemu se zaradjuje 20 i vise eura po satu cesto nije dovoljno samo malo iskustvo ili neki kurs sa nekim specifcnim poslovima na CNC, nego njemacki Ausbildung od 3,5 godine za Zerspanungsmechanikera - poslije kojega moras biti u stanju citati i crtati sve vrste masinskih planova sa 2-3 razlicita softwarea, programirati i upravljati CNC frezu, tokarilicu, glodalicu itd. Uci se dosta i o pneumatici i hidraulici (planiranje / citanje i analiza planova i pristup prilikom trazenja greske u sistemima) plus jos svakakvih opcenitih poslova vezanih za masinsku struku.. Kao i u svakoj struci, i u CNC ima manje kompleksnih poslova i gdje se za kratko vrijeme postaje produktivan u firmi, dok s druge strane ima pozicija gdje je potreban sirok spektar znanja koji su shodno tome puno bolje placeni.

Lorenco2
Postovi: 1
Pridružen/a: 22 avg 2021, 19:10
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Lorenco2 » 23 avg 2021, 10:57

Pozdrav ekipa,
Zna li neko kako otici u Njemacku raditi 3 mjeseca studentski tipa u DHL ili nesto drugo?

Avatar
Soba
Postovi: 2358
Pridružen/a: 13 avg 2012, 10:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Soba » 23 avg 2021, 12:45

Lorenco2 je napisao/la:
23 avg 2021, 10:57
Pozdrav ekipa,
Zna li neko kako otici u Njemacku raditi 3 mjeseca studentski tipa u DHL ili nesto drugo?
http://www.arz.gov.ba/Aktuelnosti/defau ... gTag=bs-BA

Ovako nesto ?

Civa
Postovi: 2980
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Civa » 29 avg 2021, 21:16

Pozz momci,

Kakva je situacija kada se leti iz Dortmunda za Bosnu na aerodromu? Da li često otvaraju kofere, da li znaju peglati oko previše poklona npr?

Prvi put mi je, pa me zanima. Hvala unaprijed.
Tako blizu, a tako daleko.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 29 avg 2021, 21:23

Meni na tuzlanskom aerodromu jos nikad nisu otvorili kofer, a sletio sam makar 15ak puta. Par puta me onaj carinik pitao imam li poklona, ja rekao nemam i prosao dalje.

Zadnji put sam nosio makar 15kg cokolada, bombonjera i sl., a i dosta parfema i kozmetike(onaj kofer od 32kg bio preko, ali sam na malverzaciju u MM prosao bez doplate, jer im je uska ona traka za vaganje, a ja putnicku torbu stavio dijagonalno :urnebes: . Ja kuci vagao 32kg i to velika vecina torbe nije mogla ni stat kako treba na vagu ili je vec dodirivala pod, a kod njih se tamo ocitalo 21kg :mrgreen: ), zaustavila me zena i pitala imam li poklona, ja rekao da imam dosta slatkisa. Pitala koliko, a ja slagao i rekao da imam 3 ili 4 Merci bombonjere. Kaze ona ma nije to puno i pusti me dalje.

Vjerovatno peglaju najvise oko elektronskih uredjaja, jer isto uvijek pitaju da li imas nesto od toga, a ja uvijek kazem da imam samo privatni laptop i telefon.

Avatar
Sage
Postovi: 5336
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 29 avg 2021, 21:33

AshburtonG je napisao/la:
29 avg 2021, 21:23
Meni na tuzlanskom aerodromu jos nikad nisu otvorili kofer, a sletio sam makar 15ak puta. Par puta me onaj carinik pitao imam li poklona, ja rekao nemam i prosao dalje.

Zadnji put sam nosio makar 15kg cokolada, bombonjera i sl., a i dosta parfema i kozmetike(onaj kofer od 32kg bio preko, ali sam na malverzaciju u MM prosao bez doplate, jer im je uska ona traka za vaganje, a ja putnicku torbu stavio dijagonalno :urnebes: . Ja kuci vagao 32kg i to velika vecina torbe nije mogla ni stat kako treba na vagu ili je vec dodirivala pod, a kod njih se tamo ocitalo 21kg :mrgreen: ), zaustavila me zena i pitala imam li poklona, ja rekao da imam dosta slatkisa. Pitala koliko, a ja slagao i rekao da imam 3 ili 4 Merci bombonjere. Kaze ona ma nije to puno i pusti me dalje.

Vjerovatno peglaju najvise oko elektronskih uredjaja, jer isto uvijek pitaju da li imas nesto od toga, a ja uvijek kazem da imam samo privatni laptop i telefon.
Jednom kad te istresu, oduzmu i platis kaznu, sjeti se ovog sto si napiso :mrgreen:
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
Apolon
Postovi: 2191
Pridružen/a: 04 apr 2021, 15:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Apolon » 29 avg 2021, 21:38

AshburtonG je napisao/la:
29 avg 2021, 21:23
Meni na tuzlanskom aerodromu jos nikad nisu otvorili kofer, a sletio sam makar 15ak puta. Par puta me onaj carinik pitao imam li poklona, ja rekao nemam i prosao dalje.

Zadnji put sam nosio makar 15kg cokolada, bombonjera i sl., a i dosta parfema i kozmetike(onaj kofer od 32kg bio preko, ali sam na malverzaciju u MM prosao bez doplate, jer im je uska ona traka za vaganje, a ja putnicku torbu stavio dijagonalno :urnebes: . Ja kuci vagao 32kg i to velika vecina torbe nije mogla ni stat kako treba na vagu ili je vec dodirivala pod, a kod njih se tamo ocitalo 21kg :mrgreen: ), zaustavila me zena i pitala imam li poklona, ja rekao da imam dosta slatkisa. Pitala koliko, a ja slagao i rekao da imam 3 ili 4 Merci bombonjere. Kaze ona ma nije to puno i pusti me dalje.

Vjerovatno peglaju najvise oko elektronskih uredjaja, jer isto uvijek pitaju da li imas nesto od toga, a ja uvijek kazem da imam samo privatni laptop i telefon.
Ako neko s' Dubrava procita da si napisao tuzlanski aerodrom yebao si ježa u leđa :yawn: čakija ti ne gine :yawn:
Bio je i bog streličarstva, a njegove strijele nikad nisu promašile metu👈

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 29 avg 2021, 21:57

Sage je napisao/la:
29 avg 2021, 21:33
AshburtonG je napisao/la:
29 avg 2021, 21:23
Meni na tuzlanskom aerodromu jos nikad nisu otvorili kofer, a sletio sam makar 15ak puta. Par puta me onaj carinik pitao imam li poklona, ja rekao nemam i prosao dalje.

Zadnji put sam nosio makar 15kg cokolada, bombonjera i sl., a i dosta parfema i kozmetike(onaj kofer od 32kg bio preko, ali sam na malverzaciju u MM prosao bez doplate, jer im je uska ona traka za vaganje, a ja putnicku torbu stavio dijagonalno :urnebes: . Ja kuci vagao 32kg i to velika vecina torbe nije mogla ni stat kako treba na vagu ili je vec dodirivala pod, a kod njih se tamo ocitalo 21kg :mrgreen: ), zaustavila me zena i pitala imam li poklona, ja rekao da imam dosta slatkisa. Pitala koliko, a ja slagao i rekao da imam 3 ili 4 Merci bombonjere. Kaze ona ma nije to puno i pusti me dalje.

Vjerovatno peglaju najvise oko elektronskih uredjaja, jer isto uvijek pitaju da li imas nesto od toga, a ja uvijek kazem da imam samo privatni laptop i telefon.
Jednom kad te istresu, oduzmu i platis kaznu, sjeti se ovog sto si napiso :mrgreen:
Ne mogu ti uopce oduzet nista od navedenog. Mogu ti samo naplatit porez, ali i to od odredjene tezine. Npr za cokoladu i slatkise je 10% plus 1km/kg, ali tek ja mislim ako ti predje 200KM ta nekomercijalna roba.

Parfemi preko 60m i toaletne vode preko 250ml ti naplate 5%.

Nije carina toliko strasna kod nas. Doduse nije nigdje za ove obicne proizvode. Da te uhvate sa 5kg suhog mesa ili slicno, pogotovo u obrnutom smijeru, eh onda tu dolaze fine cifre. Cak i da te uhvate, dodje te na isto, a donio si ukucanima robu prve klase, a ne trecu kategoriju.

Npr. Nutella je tamo 3e, a ovdje ona velika preko 10KM ja mislim. Neuporedive kvalitete, a ovdje skuplje. :rol:

Civa
Postovi: 2980
Pridružen/a: 25 maj 2012, 20:59
Lokacija: Moscow !
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Civa » 30 avg 2021, 13:17

Hvala Ash braco. :bih:

To te upravo pitam, želim ono porodici donijet poklona u vidu te slatkarije i toga pa me zanima granica neka. Nisam mislio nedozvoljene proizvode nositi :rol:
Tako blizu, a tako daleko.

Bolcas
Postovi: 1
Pridružen/a: 31 avg 2021, 11:54
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Bolcas » 03 sep 2021, 10:45

Zna li ko uslove za dobijanje penzije u SLO, posle koliko vremena se stice pravo i kolika moze biti penzija ako uplacuju 900e za penzijsko

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11407
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Aerials » 06 sep 2021, 20:10

Zna li neko koliko se kreću plate QA automation inžinjera po Njemačkoj? :)
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 06 sep 2021, 21:14

Aerials je napisao/la:
06 sep 2021, 20:10
Zna li neko koliko se kreću plate QA automation inžinjera po Njemačkoj? :)
https://www.gehalt.de/einkommen/suche/s ... automation

slika


Eto ti usput i par oglasa, odmah apliciraj, plava karta, ovdje si za mjesec. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Blejzer10 » 08 sep 2021, 23:22

Šta treba za vožnju tuđeg vozila van BiH, tačnije u Hr/Srb ?

Vidim DUTV da daje Bihamk ali pretpostavljam da ima i neka mogućnost punomoći da se napravi, ili nešto?

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 09 sep 2021, 12:47

Blejzer10 je napisao/la:
08 sep 2021, 23:22
Šta treba za vožnju tuđeg vozila van BiH, tačnije u Hr/Srb ?

Vidim DUTV da daje Bihamk ali pretpostavljam da ima i neka mogućnost punomoći da se napravi, ili nešto?
Ma ne treba ti nista osim urednih papira.

Osim ako si panicar po prirodi, onda nek ti vlasnik vozila uradi punomoc i ovjeri u opstini. ;)
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 18 sep 2021, 14:38

Moram kratko do Ljubljane.
Tamo ću biti 2 dana. Treba mi samo prenoćište za 2 osobe. Gdje naći povoljno, zna li neko?

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7437
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 18 sep 2021, 15:40

ASD je napisao/la:
18 sep 2021, 14:38
Moram kratko do Ljubljane.
Tamo ću biti 2 dana. Treba mi samo prenoćište za 2 osobe. Gdje naći povoljno, zna li neko?
Ja sam ovog ljeta pola Bosne obisao i uglavnom se sluzio Bookingom.

Ima svasta, lako ces probrati ;)
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
redbull93
Postovi: 14407
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 26 sep 2021, 20:34

Zna li neko kako mijenjam i je li moguce promijeniti poreznu klasu ako sam ozenjen, a supruga jos uvijek se vodi da je u Bosni (ceka vizu).
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Otelo
Postovi: 33495
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Otelo » 27 sep 2021, 19:41

Jel dobio neko vizu preko Zapadnog Balkana? Zanima me ugovor, stavili su mi na njega adresu sestre iz Njemačke i moje ime i prezime?

Pretpostavljam da treba to promijeniti u neke druge podatke, moj broj pasoša, staviti državu BiH? Ili može i ovako?
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: 12345678922, 19vendetta87, Amazon [Bot], CAGarfia, Giuseppe1, Muumii, napoleon72, numanumaye22, Surreal i 44 gosta.