Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2022, 11:25

Pa jedna Austrija nas prima masovno sada. Prije je rijetko ko išao preko radne vize u Austriju, a u zadnje 3 godine je došlo bas dosta naših.

Avatar
Marsal
Postovi: 22753
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 23 okt 2022, 11:26

jasmin10 je napisao/la:
23 okt 2022, 11:25
Pa jedna Austrija nas prima masovno sada. Prije je rijetko ko išao preko radne vize u Austriju, a u zadnje 3 godine je došlo bas dosta naših.
Iz moje firme 9 ljudi dalo otkaz, svi primljeni na isti posao u istoj firmi u Austriji. Počinju od decembra dok odrade otkazni rok ovdje.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2022, 11:29

Marsal je napisao/la:
23 okt 2022, 11:26
jasmin10 je napisao/la:
23 okt 2022, 11:25
Pa jedna Austrija nas prima masovno sada. Prije je rijetko ko išao preko radne vize u Austriju, a u zadnje 3 godine je došlo bas dosta naših.
Iz moje firme 9 ljudi dalo otkaz, svi primljeni na isti posao u istoj firmi u Austriji. Počinju od decembra dok odrade otkazni rok ovdje.
Sjećam se prije par godina kada sam gledao za Austriju, svi su govorili da je skoro pa nemoguce doći preko radne vize. A eto vidis sada nas primaju masovno.
Još samo da nam Švica otvori vrata. :mrgreen:

hulehule
Postovi: 331
Pridružen/a: 03 jul 2015, 17:50
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la hulehule » 23 okt 2022, 11:36

Kod mene u firmu od augusta do oktobra doslo 17 ljudi iz BiH od toga 15 sa TK-a, sto na ausbildung sto na priznavanje diplome, a ocekuje se najmanje jos toliko do aprila sljedece godine kad krece novi ausbildung…tako da ta propaganda da se ljudi vracaju i da u BiH idu bolji dani ne pije vode… neki ce reci nazalost…

Avatar
emir_
Postovi: 5754
Pridružen/a: 07 okt 2008, 16:13
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la emir_ » 23 okt 2022, 11:51

Ljudi idu.
Ljudi se vracaju.
Uvijek je tako.

Otici vani je super za razvoj, zaradu i ucenje.
To kad se apsolvira slijedi druga faza. Faza u kojoj je bitno s kim i kako zivis. Zelis zivjeti sa svojim. Ne u tudjini.
Ca. 7-10 godina je za ekonomskog migranta ok. Nakon toga se vratis sa stecenim znanjem, kapitalom i znanjem. Vratis se jer tako dusa zeli.

Ako sad mislis da se nikad neces vratiti. Sasvim ok. Svi tako misle u prvih nekoliko godina. Ne znaci da neces misliti drugacije.

Kad dodju djeca i krenu u skolu onda povratak ne ide jednostavno. Rastu stranci u kuci a te zelis kuci. Zelis a ne mozes jer je njihov razvoj bitniji. Onda se vracas kad odrastu i tebe ne trebaju.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37573
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 23 okt 2022, 12:00

Ja ne znam nikog da se vratio, pokusavam se sjetiti ali mi niko ne pada na pamet. Znam samo one sto su se vracali nakon rata u nadi da se obnavlja zemlja i da ce biti bolje. Sada i njihova djeca otisla jer su znali iz djetinstva Njemacki jezik. :D

Mislim sta se i imaju vracati, imaju 30 dana odmora. Dodju ovdje po tri puta u godini, vide sto imaju vidjeti, srede malo oko kuce, stana, odu na more, obidju malo rodbinu i to je to. Nije to toliko ni preko svijeta. Ovi iz USA ne dodju po 10 godina, to je drugo. Ovi iz Njemacke i Austrije su stalno po BiH.

Avatar
Apolon
Postovi: 2191
Pridružen/a: 04 apr 2021, 15:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Apolon » 23 okt 2022, 12:04

jasmin10 je napisao/la:
23 okt 2022, 11:29



Još samo da nam Švica otvori vrata. :mrgreen:
Nemojte u Švicarsku. Nema ovdje hljeba. Samo kavijar i raklet :yawn:
Bio je i bog streličarstva, a njegove strijele nikad nisu promašile metu👈

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2022, 12:05

admin je napisao/la:
23 okt 2022, 08:28
Vidis da ne mozes gledati unaprijed duze od tri dana. A ocigledno ni unazad. Pa trenutna kriza je direktno vezana za koronu, nakon 2 godine raznih lockdowna, logicno je da su ekonomije urusene, kad se ekonomije tako uruse, logicno je da ce prvo biti problem oko energije koja pokrece svaku ekonomiju, onda se oko te energije zarati… ti ga nisi mogao narzrijeti, a nekom je bilo sasvim logicno da pukne tamo gdje je od ranije najtanje, Pa u donbasu, na Tajvanu, bliskom istoku, u azerbkedzanu, kod nas… to je vec bilo vece pitanje. Rat je upravo sredstvo kojim se pokusava sprijeciti ovo o cemu sam pisao prije dvije godine i sta ce se desiti ce itekako zavisiti od njegovog ishoda.

Ovo ljeto se trosila lova ustekana od korone, naredne godine tu lovu treba zaraditi, a rastom cijena energenata, bice je teze zaraditi, tj bice teze firmama rasti, a obicnoj raji kupovati i trositi. Znaci, perspektiva za EU u 2023 je bas nako.

Ljudi fali kad ekonomija raste. Kad krene da se smanjuje, ljudi bude viska. Nisam nikad ni rekao da ce u BiH biti bolje nego u Njemackoj, al eto, vidjecemo sve… za sad ide kako ne treba.

Dodatno, na trzistu rada u EU vec se pojavilo milion Ukrajinaca koje takodjer treba udomiti prije nego Bosanca. Mozda se sutra pojavi jos milion Moldavaca. Poskupljenje plina i energije znacice gore uslove za sve radnike. Kao sto se moglo ocekivati i tokom korone, vremena koja dolaze ce biti sve samo ne laka.


A sta cu kad nisam tako pronicljiv kao ti, izgleda da takvih (ovdje) i nema. Direktno povezivati koronu s previranjima i odnosom Rusija-Ukrajina (pogotovo kao glavni okidac agresije), koji je godinama (decenijama) takav kakav jeste, a onda to i na isti nacin posmatrati s nekim drugim (potencijalnim) sukobima u svijetu - koji se na mnoge stvari ni blizu ovako ne bi odrazili, moze doci haman samo od nekoga ko 'vidi' unaprijed 3 stoljeca.

Ja samo mogu nabrojati na desetine svojih prijatelja, poznanika i kolega koji su otisli i konstantno odlaze iz BiH, a mozda ni na prste jedne ruke one koji su se (ne nuzno iz ekonomskih razloga tih propalih drzava s Njemackom na celu) vratili u ovaj nas divni prosperitet. Ne pratim toliko ta demografska desavanja, migracije, politike, ekonomije, u svijetu, niti se posebno opterecujem/brinem za eventualne nelagodnosti, musliman se oslanja na Onoga Koji ga pomaze i opskrbljuje i u blagostanju i teskim vremenima (uslovno receno), ali za neke stvari je dovoljno poznavati matematiku iz predskolskog uzrasta.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 23 okt 2022, 12:13

Prvo, nemoj samo sebe gledati, za nase radnike koji su radili u Rusiji, a bilo ih je, u gradjevini najvise, povratak se vec desio i bio je vrlo naglo. Mislim da nam je svima boba falila da bude obrnuto, da nagli povratak bude sa zapada. Tako i za sve kvalificirane kadrove koji su iz EU radili u Rusiji I Ukrajini sto je bilo ogromno trziste. Ti ljudi su se vratili u EU i zauzeli potencijalna mjesta nasim pametnim ljudima. To naravno ne utice na mnoge forumase, jer se u svijetu postara i medicinskih sestara to jos nije osjetilo, ali cinjenica je da je proces poceo.

Drugo, ne desavaju se te stvari preko noci, ali vidno je da se itekako pocelo desavati.

Treba malo znati s razumjevanjem citati ove clanke koje lijepite, a znate kukati sto se pise i Wandi i Mauru. Ocigledno je to plafon. Procesi krecu s vrha, za fizicke radnike ce se mijenjati tek kad sve bude gotovo.

Njemackoj fali obrazovanog kadra da zaustavi pad ekonomije. Kad ekonomija padne, sva ta potraznja za radnom snagom moze nestati. Tu Joj postari i medicinske sestre iz Krajine nece pomoci. Kad energija postane preskupa, proizvodnja se relocira, a za fabrikama ce se relocirati i postari.

To je proces koji je vec poceo, a dodatno ce jedna Njemacka morati nekako nadoknaditi gubitke drugim drzavama koje se odricu ruskog plina i nafte, a ti nece ici lako. Sta mislis zasto je u Italiji bas sad pobijedila stroga desnica koja je kontra imigranata, kojoj je zastita domacih poslova glavna stavka programa?

Ono sto u nekom srednjem roku moze biti pozitivno za nas je da energija postane preskupa, fabrike ce se seliti tamo gdje je jeftinija, a jeftinija je prljava energija. Takodjer se pokazalo da nije bas najbolje zavisiti od prezagusenih luka i robe s drugog kraja svijeta. Tu bismo se i mi nekako mogli malo ogrebati. Tako bi se moglo desiti da Banovicima ne treba rudnik zlata, vec je sasvim dovoljan rudnik uglja. Ono sto nedostaje da bi se taj proces pokrenuo je infrastruktura i u tom svjetlu se moze gledati konacno ubrzana gradnja autoputa (eu parama). Ne bi bilo iznenadjenje da uskoro najave i ulaganja u mrtve zeljeznice. Druga stvar koju nemamo je stabilnost, a i to bi se moglo ubrzo rjesavati ako se trajno izbaci glavni destabilizirajuci faktor - rusija.

Znaci da uopste ne bi bilo iznenadjenje da se u nekoj buducnosti sva prljavastina gurne prema nama (ili negdje drugo, van njemacke) a sa prljavstinom i ljude koji oko toga rade. Mozda bude svih tih poslova za nase ljude u njemackim firmama, ali u azerbejdzanu.

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2022, 12:20

Nista onda, da svako od nas nabuba po nekih 20 potencijalnih scenarija unaprijed 10 godina, pa cemo na kraju zbrajati ko je vise 'ubo' - ko dozivi :)

Samo znam da ti od korone pa naovamo nisi nista potrefio, osim mozda da ce Wanda nogirat Maura.🤨

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2022, 12:25

Al najjace kako se lik obrukao pa sad proziva nekog jer radi kao medicinar ili poštar. :rol: a ono lik može sanjati njihovu platu.
Samo Njemačkoj treba oko milion radnika. Al ne idu ljudi ni samo u Njemačku, tu je Austrija, Slovenija, Švedska, Finska, Belgija, Holandija, Kanada…

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2022, 12:33

Također poznato je i da je iz Bosne i Hercegovine prošle godine otišlo gotovo 170.000 ljudi, uglavnom mladih te porodica s djecom, što je gubitak cijelog jednog grada veličine Banje Luke, kako je objavila Unija za održivi povratak i integracije.

Otjera nas korona sve, Al u EU.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 23 okt 2022, 12:33

Ovo sto ja pisem i pisao sam nije nikakva pamet i nema se sta ubost.

Samo totalno neobrazovan duduk je mogao misliti da nakon korone ne dolazi kriza, da moze biti kriza bez ozbiljnog rata negdje u svijetu, isl.

Avatar
Federer17
Postovi: 7133
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2022, 12:38

admin je napisao/la:
23 okt 2022, 12:33
Ovo sto ja pisem i pisao sam nije nikakva pamet i nema se sta ubost.

Samo totalno neobrazovan duduk je mogao misliti da nakon korone ne dolazi kriza, da moze biti kriza bez ozbiljnog rata negdje u svijetu, isl.
Jedna stvar je kriza, a nesto sasvim deseto masovni povratak ljudi u BiH.

I hvala za te (in)direktne uvrede, nije ti puno trebalo. Bas dolikuje adminu jednog foruma :thumbup:

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 23 okt 2022, 12:41

Nisam ja kriv sto si se nasao, ja te licno nisam prozvao.

Isto tako mislim da samo totalni duduk moze misliti da EU moze pasti u duboku krizu a da se to ne odrazi na zaposljavanje i da ce kod prve pojave nezaposlenosti prednost imati EU gradjani.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 23 okt 2022, 13:06

Baš pričam s kolegom na tu temu, koji je Šveđanin. Imali su prije par mjeseci izbore.
Kaže da ljevičarska vlada u Švedskoj sigurno neće više nikad postojati, uskoro ni u ostalim državama Skandinavije.
Sve zbog porasta broja muslimana u državi i osnivanja radikalnih političkih partija sa islamskim prefiksom.
Ali opet kaže, protiv ljudi iz Bosne nemaju ništa jer su slabi muslimani i kompatibilni sa evropskom kulturom. Ali muslimane općenito u Švedskoj teško da neko voli.

Kaže da su pojedini dijelovi Štokholma kao bliski istok. Šveđani tamo ne zalaze.

Avatar
Finn
Postovi: 9168
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Finn » 23 okt 2022, 13:16

ASD je napisao/la:
23 okt 2022, 13:06

Ali opet kaže, protiv ljudi iz Bosne nemaju ništa jer su slabi muslimani i kompatibilni sa evropskom kulturom. Ali muslimane općenito u Švedskoj teško da neko voli.

Kaže da su pojedini dijelovi Štokholma kao bliski istok. Šveđani tamo ne zalaze.
Ovo nam je najveća prednost. Većina su muslimani samo na papiru, kad vide stranci da naši mogu popiti više od njih, sve im bude jasno :mrgreen:

zenicanin
Postovi: 1292
Pridružen/a: 11 feb 2009, 21:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zenicanin » 23 okt 2022, 14:37

Pa ne rade nasi ljudi samo nekvalifikovane poslove, kako tako mozes kvalifikovati? Ja radim kao inzenjer i vec nekoliko mojih kolega je isto u Njemackoj, imam nekoliko prijatelja doktora.. Sve 25-30 godina... Odjel za plavu kartu i VSS radi svake srijede, ali i za kvalifikovana strucna zanimanja sa SSS.
Kako god, svako zanimanje treba respektovati.. Npr vozaci kamiona, sve je veca nestasica za njima a nedavno je i bio kolaps u Engleskoj zbog toga.. Sve se vise suska, da ce uskoro priznati i BIH vozacku, to ako se desi racunaj ogormnu krizu odmah i u Bosni jer ce ih vecina nabrati, a vec ih je dosta naslo nacine da ode.. Onda za posljedicu mozes imati da nema proizvoda dovoljno u radnjama jer ih nema ko dovuci..

Avatar
ArtVandelay
Postovi: 1196
Pridružen/a: 25 mar 2019, 16:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ArtVandelay » 23 okt 2022, 14:49

ASD je napisao/la:
23 okt 2022, 13:06
Baš pričam s kolegom na tu temu, koji je Šveđanin. Imali su prije par mjeseci izbore.
Kaže da ljevičarska vlada u Švedskoj sigurno neće više nikad postojati, uskoro ni u ostalim državama Skandinavije.
Sve zbog porasta broja muslimana u državi i osnivanja radikalnih političkih partija sa islamskim prefiksom.
Ali opet kaže, protiv ljudi iz Bosne nemaju ništa jer su slabi muslimani i kompatibilni sa evropskom kulturom. Ali muslimane općenito u Švedskoj teško da neko voli.

Kaže da su pojedini dijelovi Štokholma kao bliski istok. Šveđani tamo ne zalaze.


Socijalizam i slične ljevičarske ideologije možeš si priuštiti kada vlada ekonomsko blagostanje ali to dugoročno iscrpljuje društvo i financije.

Kada su socijalisti i družina dovoljno razorili državu, narod na kraju jednostavno revoltira i izglasa desničare. Ovi za dva mandata isprave stvari i onda se probudi ljevičarska misao i čini im se da si mogu priuštiti "sve svima bez napora". I onda opet jovo nanovo.

Uostalom, slažem se svime što ti je kolega rekao. Pogotovo ovo za Bošnjake koji su se davno ne samo integrirali već i asimilirali.

Postoji jedna stranka (a ne više njih) sa većinski muslimanskom bazom simpatizera i nisu parlamentarni.
Zadnja izmjena: ArtVandelay, dana/u 23 okt 2022, 15:01, ukupno mijenjano 1 put.
Narod koji podnese konačnu žrtvu za život i slobodu ne može biti poražen.

Avatar
ArtVandelay
Postovi: 1196
Pridružen/a: 25 mar 2019, 16:44
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ArtVandelay » 23 okt 2022, 14:51

admin je napisao/la:
23 okt 2022, 12:41
Nisam ja kriv sto si se nasao, ja te licno nisam prozvao.

Isto tako mislim da samo totalni duduk moze misliti da EU moze pasti u duboku krizu a da se to ne odrazi na zaposljavanje i da ce kod prve pojave nezaposlenosti prednost imati EU gradjani.
U pravu si. Slažem se sa svim što si napisao. Ljudi zaboravljaju da su Švabe sebi najbliži i najpreči. Koliko su ono našeg naroda vratili tamo krajem 90-ih?
Narod koji podnese konačnu žrtvu za život i slobodu ne može biti poražen.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: bavariapivo, FCB1986, Licniznanstvenik, Surreal i 26 gostiju.