Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
RacioEmocionalan
Postovi: 1493
Pridružen/a: 10 feb 2020, 10:06
Lokacija: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RacioEmocionalan » 19 okt 2022, 18:55

Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Imal' ko da se razumije u druge vize za Njemačku?

Stigne mi mail da mi je odobren vorbezustimmung po Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: ) i da što prije zakažem termin u ambasadi, te da ću dobiti prvu vizu na 12 mjeseci.

Sve je to lijepo, samo sam ja ganjao Ausbildung ili ZB vizu, no gdje je sad problem?

Ne znam jel' mi treba certifikat za jezik jer nigdje ne mogu da nađem pdf infolistove (našao sam link koji sam slao @soxxu nekad davno i kad ga otvorim pokaže mi samo početnu stranicu ambasade).

Pored toga: na linku https://sarajewo.diplo.de/ba-de/service ... en/2554586 postoji kategorija Qualifizierte Fachkräfte gdje se ne spominje jezički certifikat, odnosno, nije potreban.

Potpuno sam izgubljen trenutno. Nije mi jasno jel' to ta kategorija, doduše na prijavi za termine postoji Fachkräfteeinwanderungsverfahren opcija i da li mi uopšte treba certifikat, koji mi je istekao sredinom sedmog mjeseca, a planirao za dvije sedmice položiti opet :crazy:

Valjda je iko skontao napisao, pogotovo od ovih što su u Njemačkoj.
Možeš li ambasadu kontaktirati na neki način? Mora neko imati informaciju? Imaš li poslodavca? Može li ti poslodavac kako pomoći?
The willingness to be a fool is a precursor to a transformation.

Avatar
ParaticiF
Postovi: 27
Pridružen/a: 07 okt 2022, 01:00

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ParaticiF » 19 okt 2022, 19:04

Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Imal' ko da se razumije u druge vize za Njemačku?

Stigne mi mail da mi je odobren vorbezustimmung po Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: ) i da što prije zakažem termin u ambasadi, te da ću dobiti prvu vizu na 12 mjeseci.

Sve je to lijepo, samo sam ja ganjao Ausbildung ili ZB vizu, no gdje je sad problem?

Ne znam jel' mi treba certifikat za jezik jer nigdje ne mogu da nađem pdf infolistove (našao sam link koji sam slao @soxxu nekad davno i kad ga otvorim pokaže mi samo početnu stranicu ambasade).

Pored toga: na linku https://sarajewo.diplo.de/ba-de/service ... en/2554586 postoji kategorija Qualifizierte Fachkräfte gdje se ne spominje jezički certifikat, odnosno, nije potreban.

Potpuno sam izgubljen trenutno. Nije mi jasno jel' to ta kategorija, doduše na prijavi za termine postoji Fachkräfteeinwanderungsverfahren opcija i da li mi uopšte treba certifikat, koji mi je istekao sredinom sedmog mjeseca, a planirao za dvije sedmice položiti opet :crazy:

Valjda je iko skontao napisao, pogotovo od ovih što su u Njemačkoj.
Ne treba ti certifikat za Fachkräfte.

btw:

slika
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
Arvid
Postovi: 17149
Pridružen/a: 06 feb 2021, 10:46
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Arvid » 19 okt 2022, 19:27

Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: )
Kako se ovo izgovara grob te јebo :rol:
I found freedom. Losing all hope was freedom.

Avatar
Otelo
Postovi: 33478
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Otelo » 19 okt 2022, 19:36

RacioEmocionalan je napisao/la:
19 okt 2022, 18:55
Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Imal' ko da se razumije u druge vize za Njemačku?

Stigne mi mail da mi je odobren vorbezustimmung po Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: ) i da što prije zakažem termin u ambasadi, te da ću dobiti prvu vizu na 12 mjeseci.

Sve je to lijepo, samo sam ja ganjao Ausbildung ili ZB vizu, no gdje je sad problem?

Ne znam jel' mi treba certifikat za jezik jer nigdje ne mogu da nađem pdf infolistove (našao sam link koji sam slao @soxxu nekad davno i kad ga otvorim pokaže mi samo početnu stranicu ambasade).

Pored toga: na linku https://sarajewo.diplo.de/ba-de/service ... en/2554586 postoji kategorija Qualifizierte Fachkräfte gdje se ne spominje jezički certifikat, odnosno, nije potreban.

Potpuno sam izgubljen trenutno. Nije mi jasno jel' to ta kategorija, doduše na prijavi za termine postoji Fachkräfteeinwanderungsverfahren opcija i da li mi uopšte treba certifikat, koji mi je istekao sredinom sedmog mjeseca, a planirao za dvije sedmice položiti opet :crazy:

Valjda je iko skontao napisao, pogotovo od ovih što su u Njemačkoj.
Možeš li ambasadu kontaktirati na neki način? Mora neko imati informaciju? Imaš li poslodavca? Može li ti poslodavac kako pomoći?
Danas sam pričao sa poslodavcem, kažu da je to za Ausbildung, gdje već imam sve osim sad famoznog B1 certifikata (moram polagati u subotu :rol: )

Prošle godine položio, no gospodi treba pet mjeseci za Vorbezustimmung i istekao mi certifikat koji iz nekog razloga vrijedi samo godinu :puke:
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Avatar
ParaticiF
Postovi: 27
Pridružen/a: 07 okt 2022, 01:00

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ParaticiF » 19 okt 2022, 19:41

Arvid je napisao/la:
19 okt 2022, 19:27
Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: )
Kako se ovo izgovara grob te јebo :rol:
fahkrefteajnvanderugsferfar'n, ili slikovito:

slika

:mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
gaston
Moderator
Postovi: 16535
Pridružen/a: 29 jun 2012, 22:40
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la gaston » 21 okt 2022, 13:14

Ja evo svaki dan ocekujem delozaciju i povratak. :(
Ima jedan klub, jedan tim, s tradicijom jakom, čiji verni navijači su povezani znakom.
Pa zato nikad ne brinu, jer znaju da u tami, dokle god da postoje neće hodati sami!

Sve je to okej, al' ne smijemo zaboraviti kako je Bruno laktom mlatno Jorginha..

Avatar
RacioEmocionalan
Postovi: 1493
Pridružen/a: 10 feb 2020, 10:06
Lokacija: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RacioEmocionalan » 22 okt 2022, 18:22

gaston je napisao/la:
21 okt 2022, 13:14
Ja evo svaki dan ocekujem delozaciju i povratak. :(
Šta je reći?
The willingness to be a fool is a precursor to a transformation.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7413
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 22 okt 2022, 18:33

RacioEmocionalan je napisao/la:
22 okt 2022, 18:22
gaston je napisao/la:
21 okt 2022, 13:14
Ja evo svaki dan ocekujem delozaciju i povratak. :(
Šta je reći?
Pokušava ispasti duhovit.

Humor nazor...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Apolon
Postovi: 2191
Pridružen/a: 04 apr 2021, 15:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Apolon » 22 okt 2022, 18:37

Duhoviti peroguzac :yawn:
Bio je i bog streličarstva, a njegove strijele nikad nisu promašile metu👈

Avatar
RacioEmocionalan
Postovi: 1493
Pridružen/a: 10 feb 2020, 10:06
Lokacija: Rheinland-Pfalz
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la RacioEmocionalan » 22 okt 2022, 21:44

kraljttbvb je napisao/la:
22 okt 2022, 18:33
Pokušava ispasti duhovit.

Humor nazor...
Nisam ga uvezao sa Gefufnom. Malo je i do mene.
The willingness to be a fool is a precursor to a transformation.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 22 okt 2022, 22:12

ParaticiF je napisao/la:
19 okt 2022, 19:41
Arvid je napisao/la:
19 okt 2022, 19:27
Otelo je napisao/la:
18 okt 2022, 18:12
Fachkräfteeinwanderungsverfahren ( :crazy: )
Kako se ovo izgovara grob te јebo :rol:
fahkrefteajnvanderugsferfar'n, ili slikovito:

slika

:mrgreen:
I dalje ne mogu da dokucim sta je tu smijesno.

Na zalost, prognoze se ostvaruju, vjerovatno puno gore nego sto sam ocekivao.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6349
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 22 okt 2022, 23:05

Hiljade i hiljade se vracaju, desetine i desetine hiljada odlaze. Odlicna prognoza. :mrgreen:

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 22 okt 2022, 23:43

Zima je tek pred nama, a prognoza je da ce biti hladna.

Dzaba je nekad diskutovati s ljudima koji su u stanju razmisljati tri dana unaprijed i to je to. Mislim da je kriza o kojoj sam tada govorio trenutno puno gora nego sto je bilo ko od nas mogao ocekivati, a da jos uvijek nije pravo ni dosla.

Ali eto, vidjecemo… samo cuvajte taj post da ga mozemo citirati.

Meni iz ovog opisa gdje se po pet mjeseci ceka neki papir, pa u medjuvremenu istekne drugi koji iz nekog razloga traje godinu, taman zvuci kao ovo sto sam pisao: ‘bas nas cekaju siroko otvorenih ruku’

zenicanin
Postovi: 1292
Pridružen/a: 11 feb 2009, 21:51
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la zenicanin » 23 okt 2022, 00:11

Ne zivis tamo i ne znas situaciju. Nevjerovatan broj ljudi fali u skoro svim djelatnostima, pogotovo zdravstvu... Ako Njemacka i ostale zemlje EU dozive kolaps koji ocekujes, onda u BIH samo moze jos gore biti. Kriza je tu sto se tice poskupljenja cijena, ali se ljudi ne otpustaju.
Te papire koji se znaju cekati duze za produzenje vize znaju zavisiti od mjesta u kojem se produzuju i to je od uvijek bilo. Nakon 5 godina svi imaju pravo na stalni boravak uz B1 i test Leben in Deutschland. Ja sam svoju vizu glat produzio i dobio na 4 godine.Za razliku od BIH, zna se procedura i uslovi koji se moraju zadovoljiti. Vole vrsiti provjere i to se radi prema svima. Nije bas to Bosna da ratni zlocinci i kriminalci zavrse na odgovornim drustvenim funkcijama, a da niko nista ne reaguje...

Avatar
Federer17
Postovi: 7130
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2022, 00:32

admin je napisao/la:
22 okt 2022, 23:43
Zima je tek pred nama, a prognoza je da ce biti hladna.

Dzaba je nekad diskutovati s ljudima koji su u stanju razmisljati tri dana unaprijed i to je to. Mislim da je kriza o kojoj sam tada govorio trenutno puno gora nego sto je bilo ko od nas mogao ocekivati, a da jos uvijek nije pravo ni dosla.

Ali eto, vidjecemo… samo cuvajte taj post da ga mozemo citirati.

Meni iz ovog opisa gdje se po pet mjeseci ceka neki papir, pa u medjuvremenu istekne drugi koji iz nekog razloga traje godinu, taman zvuci kao ovo sto sam pisao: ‘bas nas cekaju siroko otvorenih ruku’
Zar ti taj post gore nisi napisao zbog korone, ako me sjecanje dobro sluzi? Korona dosla i (gotovo) prosla - hvala Bogu, nista posebno se nije promijenilo.

Ta zima (energenti) i krize su prvenstveno rezultat rata u Ukrajini, koji se prije 2 i po godine nije mogao ni nazrijeti.

Avatar
bavariapivo
Postovi: 1537
Pridružen/a: 25 sep 2013, 16:26
Lokacija: Salzburg
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la bavariapivo » 23 okt 2022, 01:02

Jbg čovjek neće da prizna da nije u pravu i gotovo.

Avatar
Otelo
Postovi: 33478
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Otelo » 23 okt 2022, 08:14

zenicanin je napisao/la:
23 okt 2022, 00:11
Ne zivis tamo i ne znas situaciju. Nevjerovatan broj ljudi fali u skoro svim djelatnostima, pogotovo zdravstvu... Ako Njemacka i ostale zemlje EU dozive kolaps koji ocekujes, onda u BIH samo moze jos gore biti. Kriza je tu sto se tice poskupljenja cijena, ali se ljudi ne otpustaju.
Te papire koji se znaju cekati duze za produzenje vize znaju zavisiti od mjesta u kojem se produzuju i to je od uvijek bilo. Nakon 5 godina svi imaju pravo na stalni boravak uz B1 i test Leben in Deutschland. Ja sam svoju vizu glat produzio i dobio na 4 godine.Za razliku od BIH, zna se procedura i uslovi koji se moraju zadovoljiti. Vole vrsiti provjere i to se radi prema svima. Nije bas to Bosna da ratni zlocinci i kriminalci zavrse na odgovornim drustvenim funkcijama, a da niko nista ne reaguje...
Administracija je u problemu i zbog Ukrajinaca. A i zavisi od radnika tamo. Ljudi predaju dokumentaciju za istu vizu, isti grad, ista frma i jednom bude gotovo za dva dana, drugi čeka dva mjeseca. Al' ko da je bitno. Facebook grupe pune postova gdje se traže radnici u Njemačkoj. Trenutno ima sedam različitih kategorija za vize iz BiH, a onda se i one dijele. Od mojih se još niko nije vratio, štaviše tek odlaze.

https://www.dw.com/hr/njema%C4%8Dka-o%C ... a-62609321
https://www.bloomberg.com/news/articles ... g-industry
https://www.ifo.de/en/press-release/202 ... -time-high
https://www.businesslive.co.za/bloomber ... mpetitive/

Ovo je dio maila koji je poslan ambasadi od njemačke firme sredinom sedmog mjeseca:
Ich muss und darf Ihnen mitteilen,

dass es auf dem deutschen Arbeitsmarkt keine verfügbaren Mitarbeiter gibt. Inzwischen sprechen wir nicht mehr

von Facharbeitermangel. Selbst ganz normale Arbeitsplätze mit Anlernzeiten von 3-4 Monaten können wir nicht mehr

besetzen.
Čovjek u Sarajevu vjerovatno nema osjećaj da ljudi odlaze, ali u manjim gradovima se sve itekako primjeti. Možda bih i ja bio u krivu da jučer nisam bio na B1 ispitu u Bihaću i da učionice za A1, A2 i B1 nisu bile pune i još ih je nekoliko bilo za B2 i C1.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la admin » 23 okt 2022, 08:28

Federer17 je napisao/la:
23 okt 2022, 00:32
admin je napisao/la:
22 okt 2022, 23:43
Zima je tek pred nama, a prognoza je da ce biti hladna.

Dzaba je nekad diskutovati s ljudima koji su u stanju razmisljati tri dana unaprijed i to je to. Mislim da je kriza o kojoj sam tada govorio trenutno puno gora nego sto je bilo ko od nas mogao ocekivati, a da jos uvijek nije pravo ni dosla.

Ali eto, vidjecemo… samo cuvajte taj post da ga mozemo citirati.

Meni iz ovog opisa gdje se po pet mjeseci ceka neki papir, pa u medjuvremenu istekne drugi koji iz nekog razloga traje godinu, taman zvuci kao ovo sto sam pisao: ‘bas nas cekaju siroko otvorenih ruku’
Zar ti taj post gore nisi napisao zbog korone, ako me sjecanje dobro sluzi? Korona dosla i (gotovo) prosla - hvala Bogu, nista posebno se nije promijenilo.

Ta zima (energenti) i krize su prvenstveno rezultat rata u Ukrajini, koji se prije 2 i po godine nije mogao ni nazrijeti.
Vidis da ne mozes gledati unaprijed duze od tri dana. A ocigledno ni unazad. Pa trenutna kriza je direktno vezana za koronu, nakon 2 godine raznih lockdowna, logicno je da su ekonomije urusene, kad se ekonomije tako uruse, logicno je da ce prvo biti problem oko energije koja pokrece svaku ekonomiju, onda se oko te energije zarati… ti ga nisi mogao narzrijeti, a nekom je bilo sasvim logicno da pukne tamo gdje je od ranije najtanje, Pa u donbasu, na Tajvanu, bliskom istoku, u azerbkedzanu, kod nas… to je vec bilo vece pitanje. Rat je upravo sredstvo kojim se pokusava sprijeciti ovo o cemu sam pisao prije dvije godine i sta ce se desiti ce itekako zavisiti od njegovog ishoda.

Ovo ljeto se trosila lova ustekana od korone, naredne godine tu lovu treba zaraditi, a rastom cijena energenata, bice je teze zaraditi, tj bice teze firmama rasti, a obicnoj raji kupovati i trositi. Znaci, perspektiva za EU u 2023 je bas nako.

Ljudi fali kad ekonomija raste. Kad krene da se smanjuje, ljudi bude viska. Nisam nikad ni rekao da ce u BiH biti bolje nego u Njemackoj, al eto, vidjecemo sve… za sad ide kako ne treba.

Dodatno, na trzistu rada u EU vec se pojavilo milion Ukrajinaca koje takodjer treba udomiti prije nego Bosanca. Mozda se sutra pojavi jos milion Moldavaca. Poskupljenje plina i energije znacice gore uslove za sve radnike. Kao sto se moglo ocekivati i tokom korone, vremena koja dolaze ce biti sve samo ne laka.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6349
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 23 okt 2022, 10:33

A ekonomija se jaca robotima Bakira Izetbegovica, a ne ljudima?U trenucima kad je DE na sve nacine pokusavala olaksat ulaz radnicima van EU, ti si ovdje pisao da se sve vise ljudi vraca i da ce se jos vise vracati(isprati statistiku prosle godine i prve polovine ove godine). Cak si pricao da ce BiH mnogo manje bit pogodjena svim tim dogadjanjima. Sta se na kraju desilo? Toalet papir ti 12KM, a minimalna plata skocila za 50. De ne lupetaj vise. :rol:

Kad se nadju rudnici zlata ispod Banovica, ovaj ce uci na temu i reci :"Jesam vam rekao? Sta cu vam ja kad niste mogli nazrijeti da ce se pronaci zlato na podrucju BiH".

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37561
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la tuzlak1987 » 23 okt 2022, 11:11

Nama je najgore bukvalno na citavoj planeti. Vlada nije od pocetka Korone pa do danas povukla niti jedan potez koji bi pomogao ljudima. Eto navedite mi jedan, a da nije neka glupost o 100 KM od kojih dugorocno nemas nista? Ali smo to i zasluzili jer smo manje vise izglasali istu vladu (doduse jesu pokradeni izbori, ali i to smo mi krivi jer prihvatamo te rezultate).

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], StevieG8 i 24 gosta.