Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

anti_zli
Postovi: 624
Pridružen/a: 06 jul 2011, 21:57
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la anti_zli » 16 mar 2019, 11:00

Inace Svabama nisu Auslanderi strani, tako da ne razumijem vase pisanje, tolika zabrinutost za jezik.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Penaltiky » 16 mar 2019, 11:00

B2 ti trazi drzava a ne poslodavac, ako si varioc i poslovođa ti neko nas, mores penziju zaradit bez da progovoris njemački.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Marsal
Postovi: 22753
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Marsal » 16 mar 2019, 11:31

Penaltiky je napisao/la:B2 ti trazi drzava a ne poslodavac, ako si varioc i poslovođa ti neko nas, mores penziju zaradit bez da progovoris njemački.
Šta ih iz Zenice ide na rad beknut ne znaju, znaju samo u pufu pitat "vi fil kosten" i "ajn bir bite".

Dobiju vizu za 2 sedmice :rol:
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 16 mar 2019, 12:24

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Kaunas je napisao/la:
Tako mozes samo sebe zayebat. Prije ces nazad nego sto si dosao, nisu poslodavci glupi.
Ko je se to još vratio zbog toga, ja ne znam nikog, glupost ljudima otežavat odlazak i izbijat hljeb iz usta, odma im treba podijelit svima te certifikate i nek idu ako imaju priliku.
Zavisi koje zanimanje. Zanatima i nije toliko bitno, uglavnom rade sa nasim ljudima tako da nije problem.

Vec za medicinsko osoblje je druga prica. Pacijenti su ti svabe, moras znati pricati sa njim, kolege isto. Cuo sam da se iz Mostara vratilo dosta raje zbog toga, preko stele poloze jezik i odu tamo da beknut ne znaju. Normalno, imaju strpljenja i razumjevanja za sve kad dodju, al moras ucit jbg. :D
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 16 mar 2019, 13:01

Pa valjda učiš jezik za sebe a ne za drugog.
Nauciti novi jezik nije nešto što moraš nego što želiš.

Naročito mlada raja mi nije nikako jasna, nećeš valjda čitav život provest noseći cigle

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7437
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 16 mar 2019, 15:51

Orton je napisao/la:Pa valjda učiš jezik za sebe a ne za drugog.
Nauciti novi jezik nije nešto što moraš nego što želiš.

Naročito mlada raja mi nije nikako jasna, nećeš valjda čitav život provest noseći cigle
Kod nas jedan profesor engleskog jezika cesto kaze da ako covjek hoce, nije nikakav problem nauciti jezik.

Samo svaki dan naucis JEDNU rijec i vremena i mnozinu vezano za nju (npr. glagol be - was, been). I za godinu dana naucis 365 rijeci. To i nije bas malo rijeci, a za jednu rijec ti treba par minuta.

I vec si spreman za kurs. Tamo jos malo naucis rijeci i gramatike i to je to. Dalje sam mozes sebe usavrsavati preko filmova i serija...

Tek kad odes vani vidis kakvi su bekani ljudi koji ne znaju ni jedan jezik :crazy:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Sveti
Postovi: 10197
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sveti » 16 mar 2019, 21:42

Hören lesen i schreiben su u biti sve samo pasivno znanje jezika i kao takvo u punoj formi nije mjerilo poznavanja jezika. Pricanje je forma aktivnog znanja jezika te je najbitnije u svakodnevnom zivotu. Znati pricati znaci i znati slusati, dok obratno nije slucaj. Otidji poslodavcu i reci znam 3 od 4 forme, sve znam osim pricat pa ces vidjet sta ce ti reci. Raja u biti uci da zna da prica, ne da slusa. Mozda su na gete institutu svi moduli jednaki ali u praksi je samo jedan bitan
naprijed rejal

Avatar
BosniaBoston
Postovi: 15725
Pridružen/a: 29 nov 2018, 22:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la BosniaBoston » 16 mar 2019, 21:44

Sveti je napisao/la:Hören lesen i schreiben su u biti sve samo pasivno znanje jezika i kao takvo u punoj formi nije mjerilo poznavanja jezika. Pricanje je forma aktivnog znanja jezika te je najbitnije u svakodnevnom zivotu. Znati pricati znaci i znati slusati, dok obratno nije slucaj. Otidji poslodavcu i reci znam 3 od 4 forme, sve znam osim pricat pa ces vidjet sta ce ti reci. Raja u biti uci da zna da prica, ne da slusa. Mozda su na gete institutu svi moduli jednaki ali u praksi je samo jedan bitan
Horen,lesen i schreiben su jedno 50% jezika,a sprachen je 2.polovina.Samo prilicno je tesko meni makar nabubati rodove,padezi su bili nezgodni al savladava se
1STappen/Beantown/King of clay/Li8nel/Barça

"Željo je religija i život. Nije to samo fudbal, već stil življenja i ponašanja. Za mene je to sjesti na most na Malti i popričati o svemu, pa otići na piće.“ - Ivica Osim

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 16 mar 2019, 22:56

Sveti je napisao/la:Hören lesen i schreiben su u biti sve samo pasivno znanje jezika i kao takvo u punoj formi nije mjerilo poznavanja jezika. Pricanje je forma aktivnog znanja jezika te je najbitnije u svakodnevnom zivotu. Znati pricati znaci i znati slusati, dok obratno nije slucaj. Otidji poslodavcu i reci znam 3 od 4 forme, sve znam osim pricat pa ces vidjet sta ce ti reci. Raja u biti uci da zna da prica, ne da slusa. Mozda su na gete institutu svi moduli jednaki ali u praksi je samo jedan bitan

Slazem se, schreiben je najvazniji od svega. Bez njega isto ko da ne znas ni ostalo u praksi. Na polaganju je najtezi hören, i to daleko. Ne znam nikoga da je pao sprechen na B1, a slusanje se pada odreda. Ima ih po 5-6 puta ponavljaju samo slusanje, ostalo iz prvog polozili. Ja sam iz treceg polozio (prva dva puta mi bio isti tekst, prvi put mi 2 falila, drugi put 1 :damn: ).
Na sprechen su im minimalni zahtjevi.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Sage
Postovi: 5335
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sage » 17 mar 2019, 16:29

Ja mislim da su najveci problem napravili sa tim " moras imat B1 B2", nebitno koji. I onda ljudi rade sve samo da to dobiju a pojma nemaju. Barem mi balkanci. Jos plus dodjes gore i za pola godine-godinu i dalje nemas pojma
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 17 mar 2019, 20:47

Ali fakat je cudno koliko se spontano moze nauciti jezika.
Mislim da ovim nasim studentima sto studiraju vani za godinu dana je lakse nauciti C1, nego u BiH nauciti B1. Uzimamo pretpostavku da se nista ne zna prije kretanja na kurs.

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 17 mar 2019, 21:48

ASD je napisao/la:Ali fakat je cudno koliko se spontano moze nauciti jezika.
Mislim da ovim nasim studentima sto studiraju vani za godinu dana je lakse nauciti C1, nego u BiH nauciti B1. Uzimamo pretpostavku da se nista ne zna prije kretanja na kurs.
Ma kad si u kontaktu sa ljudima, pricas taj jezik svakodnevno onda i nije toliko tesko nauciti. Lakse pamtis sve nego ovako kad sjedis i listas rijecnik. Danas naucis npr. 10 rijeci prekosutra ih se pola ne sjecas.

Otisao poznanik prije 2 godine, jedva prolazio u skoli, jezici nista, nije znao ni engleski a kamoli njemacki. Sad ga prica skoro pa tecno, ne mozes vjerovat da je to taj lik

Btw. Zna li neko koliko se ceka na vizu, imao termin prije skoro mjesec, evo jos nista ne javljaju iz ambasade. :think:
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 17 mar 2019, 21:52

Kaunas je napisao/la:
ASD je napisao/la:Ali fakat je cudno koliko se spontano moze nauciti jezika.
Mislim da ovim nasim studentima sto studiraju vani za godinu dana je lakse nauciti C1, nego u BiH nauciti B1. Uzimamo pretpostavku da se nista ne zna prije kretanja na kurs.
Ma kad si u kontaktu sa ljudima, pricas taj jezik svakodnevno onda i nije toliko tesko nauciti. Lakse pamtis sve nego ovako kad sjedis i listas rijecnik. Danas naucis npr. 10 rijeci prekosutra ih se pola ne sjecas.

Otisao poznanik prije 2 godine, jedva prolazio u skoli, jezici nista, nije znao ni engleski a kamoli njemacki. Sad ga prica skoro pa tecno, ne mozes vjerovat da je to taj lik

Btw. Zna li neko koliko se ceka na vizu, imao termin prije skoro mjesec, evo jos nista ne javljaju iz ambasade. :think:
Ma znam ih sto ne pricaju nikako pa opet spontano hvataju, ono sto u prolazu cuju i na kurs idu.

Sad ne znam za ovaj C1. Moggi bi mi to mogao mao objasniti. Meni profesor kaze da je to skoro nemoguce u BiH nauciti za godinu dvije (od 0 kad se krece).
Sad mi je interesantno ovo oko studenata sto idu tamo, da li se moze nauciti za godinu (od 0 kad se krece).

Avatar
Orton
Postovi: 1299
Pridružen/a: 09 feb 2015, 13:02
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Orton » 17 mar 2019, 22:02

Može, naravno ako ne visis samo na nargili sa arapima :D
Pola godine će ti trebat da pofatas sve riječi koje se koriste u svakodnevnim razgovorima a onda opet pola godine da savladaš pravilno slaganje rečenice
Ono da ti rečenica ne glasi Diese auto nix gut

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 17 mar 2019, 22:06

Ako si neki mega talenat za jezike moguće. Inače teško, nije C1 mala stvar. :D
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 17 mar 2019, 22:11

Orton je napisao/la:Može, naravno ako ne visis samo na nargili sa arapima :D
Pola godine će ti trebat da pofatas sve riječi koje se koriste u svakodnevnim razgovorima a onda opet pola godine da savladaš pravilno slaganje rečenice
Ono da ti rečenica ne glasi Diese auto nix gut
Pa dobro, to podrazumijeva da se ide na kurseve, jer su to studenti.

Po nekom vlastitom iskustvu u BiH se moze B1 nauciti za godinu, dalje tesko. Moze se poloziti ali nauciti tesko.
Sad ne znam kakva je situacija sa pocetnicima (ambicioznim) u Austriji ili Njemackoj.

Avatar
Kaunas
Postovi: 13324
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 17 mar 2019, 22:16

Čini mi se da je Moggi nedavno govorio da je neka cura došla kod njih da polaže C2 a da nikad nije u Njemačkoj bila, sve naučila ovdje. Nisu mogli da vjeruju da je sve naučila ovako na suho.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
Moggi
Postovi: 4691
Pridružen/a: 01 mar 2010, 22:23
Lokacija: Site Admin
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Moggi » 17 mar 2019, 22:26

@ASD slao sam ti primjer zadatka sa C1 u pp al mi nikad nisi odg ni na sta sto sam ti piso :lol:
Zarathustra

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 17 mar 2019, 22:36

Kod stranih jezika, meni najvise pomognu fraze, tj. ucenje jezika preko istih. Uglavnom, njih najbrze i najlakse kupis. Indirektno i nesvjesno ucenje. Najveci problem nasih ljudi je taj sto nakon zavrsetka kursa misle da znaju njemacki. Fond sati koji se nauci na kursu je mizeran, te je uglavnom kompatibilan sa onim fondom potrebnim za polaganje ispita.

Ja sam iskreno najmanje jezika naucio na kursu, i to sam ga radio u Austriji. Veceg dangubljenja i bacanja para u zivotu nisam imao. Jedina pozitivna strana je, sto u slucaju da pohadjas kurs u stranoj drzavi, imas taj luksuz aklimatizacije na okolinu, dijalekt i mentalitet buducih sugradjana. Dakle, manja sansa za negativnim iznenadjenjem i samoispitivanjem vlastitih mogucnosti kao kad npr. dodjes direktno iz Bosne. Bio ti profesor covjek, koji je naucio njemacki preko TVa kao dijete, i onda studirao germanistiku. Zatim dodjes u Austriju, gdje se razlikuje izgovor svake rijeci skoro od standardnog njemackog i pocnes sumnjat u svoje znanje koje nedvojbeno posjedujes. Prica mnogih mojih prijatelja i poznanika. Ja sam imao srecu da sam relativno brzo nasao posao, pa sam ga poceo i brze savladavat.

Najveci napredak imas, ako radis u okruzenju gdje ljudi pricaju fluent njemacki. Onda em sto kupis fraze svakodnevno, em si na neki nacin prisiljen da ucis dolazeci u kontakt sa ljudima.

btw. jedno pitanje za ljude koji uce jezik. Da li se trudite da pricate jezik onako kako ga pricaju ljudi kojima je on maternji, ili gledate da samo ucite i izgovarate rijeci bez previse paznje na "standardan izgovor"? Da pojednostavim, uzmimo za primjer njemacki, da li izgovarate kod glagola "en" na kraju", da li izgovarate "ö" ili "o" i slicno?

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la ASD » 17 mar 2019, 22:42

Kaunas je napisao/la:Čini mi se da je Moggi nedavno govorio da je neka cura došla kod njih da polaže C2 a da nikad nije u Njemačkoj bila, sve naučila ovdje. Nisu mogli da vjeruju da je sve naučila ovako na suho.
Jeste, ali preko crtanih i tv-a pretpostavljam. Ja ovdje govorim, kada krenes od 0.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 40 gostiju.