Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Sheyi
Postovi: 12148
Pridružen/a: 10 jan 2009, 17:19
Lokacija: kraj puta
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Sheyi » 07 maj 2021, 23:48

Tetka kupila kucu na dva sprata s bastom u selu 40 km od Beča, kostalo oko 130 hiljada eura. Meni iz ove minhenske perspektive izgleda nestvarno, ali tako je kako je.

Javier4
Postovi: 377
Pridružen/a: 10 mar 2021, 22:08
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Javier4 » 07 maj 2021, 23:59

Sheyi je napisao/la:
07 maj 2021, 23:48
Tetka kupila kucu na dva sprata s bastom u selu 40 km od Beča, kostalo oko 130 hiljada eura. Meni iz ove minhenske perspektive izgleda nestvarno, ali tako je kako je.
Je malo nestvarno ali moze se u Austriji to naci.
Ja sam prije 14god u jednom „selu“ u Koroskoj kupio Kucu sa 170m2 i 1200m2 zemlje za 60.000€ i ulozio sam neki 40.000€ , sad ima vrijednost 200.000€.
Ali ne planiram se selit ili prodavat jer volim Prirodu, Alpe i jezera i nebi sebe mogao zamisliti u jednom Becu.
Pogotovo sto Austrija ima dobre puteve i za nekih 5min sam na Autoputu i za 3sata voznje sam ili u Minhenu, Becu, Bosni, Veneziji, Istri itd.

Avatar
_dreamer_
Moderator
Postovi: 6335
Pridružen/a: 03 sep 2009, 12:12
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la _dreamer_ » 08 maj 2021, 03:09

bengalka je napisao/la:
07 maj 2021, 20:33
ako ima ko iz austrije da kaze kolika je otprilike minimalna neto plata u ugostiteljstvu gore ?
Mislim da je oko 1600 Brutto, mrsko mi sad gledat u kolektivni ugovor, ali u ugostiteljstvu imas i baksis kojeg zna biti pofino. Ovisi kako je u firmi dogovoreno, negdje se baksis stavlja na kamaru i dijeli, a negdje svako sebi uzima.

1600 Brutto je 1300 netto
When I was a boy of 14, my father was so ignorant I could hardly stand to have the old man around. But when I got to be 21, I was astonished at how much the old man had learned in seven years. (Mark Twain)

Avatar
Huska
Postovi: 3145
Pridružen/a: 05 jul 2010, 13:10
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Huska » 08 maj 2021, 09:10

Kakva je situacija sa nostrifikacijom diploma, jel se ima gdje poslati da je priznata diploma za cijelu njemacku i da ja onda idem u pokrajinu koja ja hocu. Ovo da se moras unaprijed opredijeliti za pokrajinu mi je bez veze :D

I eto ajd ako se moras odlučiti za pokrajinu i u nju posaljes i sve prodje super odes gore, sta sad kad bi ispao posao u drugoj pokrajini nakon nekog vremena, jel vrijedi nostrifikacija i dalje, onda samo novi zustimung i to je to iliiii...

De juventino pojasni mi ovo malo :D ..

Jer vise ovih termina za zap balkan izgleda nece ni biti...

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7396
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 08 maj 2021, 10:01

Kaunas je napisao/la:
07 maj 2021, 21:01
Njemacka i Svica su u 5 deka
Sto onda ovi iz Svice za ove u Svabiji govore da su fukara :mrgreen:
Misleci na platu...
Kaunas je napisao/la:
07 maj 2021, 23:07
Kad se sve zbroji i oduzme. Jesu bolje plate u Svici, ali ne toliko da bi cijene svega moguceg bile visestruko skuplje.
Zdravstvo u Njemackoj je par levela iznad.

Svicarska je puno ljepsa, imas gdje otici i sta posjetiti, te je sigurnija, manje kriminala, manje azilanata i slicno.

Da sad imam priliku otisao bih u Svicu, al nakon 10 godina u Njemackoj sumnjam.
Vrijednost novca nije svugdje ista. U zapadnim drzavama su velike plate za nase uslove, ali je uglavnom i zivot skuplji.

Zato ovi neki nasi sto zive blizu granice rade u Svici, a zive u NjemackoM :kafa:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 08 maj 2021, 10:21

Nije samo nasi, to rade svi ljudi na svijetu u pogranicnim podrucjima, kada su susjedne dvije zemlje sa primjetnim razlikama u zivotnom standardu.

Ti kralju izgleda bas imas problem sa nasim ljudima. Ali hajde nisi jedini.

Razlika izmedju Njem i Svi je cca 50% sto se tice plate. Troskovi zivota su takodjer cca 50% veci. Ali tih 50% nemaju istu bazu i nisu identicni apsolutni iznosi koji se ponistavaju.

Primjer. Prosjecna bruto plata u Njem je 4.000€, u Svi 6.000€. Nek su troskovi zivota u Njem 3.000, a 1.000 ustedis. Nek su u Svi troskovi zivota veci za 50%, odnosno 4.500, onda 1.500 ustedis.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7396
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la kraljttbvb » 08 maj 2021, 10:29

Rovella je napisao/la:
08 maj 2021, 10:21
Ti kralju izgleda bas imas problem sa nasim ljudima. Ali hajde nisi jedini.
Nemam problem, cak naprotiv, nasi ljudi su mi jako dragi jer su uglavnom jako susretljivi prema nama iz maticne domovine. O nasima u dijaspori, apsolutno, sve najbolje :thumbup:

Nego kad odem u Njemacku, ne sretnem se sa Hansom, nego sa Mujom. Pa zato znam navike nasih ljudi...

Ps. Da su nasi dijasporci uglavnom dobri i gostoprimljivi potvrdio si i sam, kad si me pozvao da dodjem gledati Borusiju ;)
Cim se ovo smiri, eto mene tamo, nemoj mi se poslije izvlaciti nisam kuci, dzaba ces zvoniti i slicno :mrgreen:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 08 maj 2021, 11:17

kraljttbvb je napisao/la:
08 maj 2021, 10:29
Ps. Da su nasi dijasporci uglavnom dobri i gostoprimljivi potvrdio si i sam, kad si me pozvao da dodjem gledati Borusiju ;)
Cim se ovo smiri, eto mene tamo, nemoj mi se poslije izvlaciti nisam kuci, dzaba ces zvoniti i slicno :mrgreen:
Poziv i dalje stoji. :thumbup:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6340
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la AshburtonG » 11 maj 2021, 15:18

kraljttbvb je napisao/la:
08 maj 2021, 10:01
Kaunas je napisao/la:
07 maj 2021, 21:01
Njemacka i Svica su u 5 deka
Sto onda ovi iz Svice za ove u Svabiji govore da su fukara :mrgreen:
Misleci na platu...
Kaunas je napisao/la:
07 maj 2021, 23:07
Kad se sve zbroji i oduzme. Jesu bolje plate u Svici, ali ne toliko da bi cijene svega moguceg bile visestruko skuplje.
Zdravstvo u Njemackoj je par levela iznad.

Svicarska je puno ljepsa, imas gdje otici i sta posjetiti, te je sigurnija, manje kriminala, manje azilanata i slicno.

Da sad imam priliku otisao bih u Svicu, al nakon 10 godina u Njemackoj sumnjam.
Vrijednost novca nije svugdje ista. U zapadnim drzavama su velike plate za nase uslove, ali je uglavnom i zivot skuplji.

Zato ovi neki nasi sto zive blizu granice rade u Svici, a zive u NjemackoM :kafa:
Govore da su Svabe fukara, a dolaze maksuz kupovat u Njemackoj i jos traze tax free racune. To upravo radi fukara sitnog zuba. ;)

Za ljude koji zive u Njemackoj sa njemackom platom i standardom, nema ogromne razlike u poredjenju sa Svicarcima sa svicarskom platom i svicarskim standardom. Objasnio je to Gefufna.

Ono sto ti poredis je kao da poredis penzionera u BiH sa bosanskom i njemackom penzijom. Normalno da ce ovome sa njemackom bosanski penzioneri bit fukara, a da ode zivjet tamo gdje je zaradio tu penziju, nisam siguran da bi mu ista i staracki dom pokrivala.

Avatar
redbull93
Postovi: 14403
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 18 maj 2021, 11:17

Je li se neko vakcinisao u Njemackoj i planira li? Kako citam pustit ce da se svi mogu vakcinisati mislim od 7og juna. Planirao sam zakazati termin, da nas puste vise da zivimo.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 18 maj 2021, 14:16

redbull93 je napisao/la:
18 maj 2021, 11:17
Je li se neko vakcinisao u Njemackoj i planira li? Kako citam pustit ce da se svi mogu vakcinisati mislim od 7og juna. Planirao sam zakazati termin, da nas puste vise da zivimo.
Nisam jos, ali takodjer planiram cim bude moguce.

Jucer su potvrdili da nece vise biti prioriteta od 7.6., ali naravno nece se odmah svi moci vakcinisati. Kapacitet je sad mislim cca milion i po dnevno. Kazu u julu najkasnije prva doza za sve, a do kraja augusta i druga. Ukljucujuci i djecu od 12-17 god, ali kako sam shvatio jos cekaju neka odobrenja za adolescente.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 18 maj 2021, 14:19

Cim ne budu vakcine u eksperimentalnoj fazi vakcinisat cu se.

I da se vakcinises nista posebno neces bolje zivit nego nevakcinisani. Sve sto mogu vakcinisani, mogu i nevakcinisani. Barem sad za sad.

Avatar
redbull93
Postovi: 14403
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 18 maj 2021, 15:29

soxx je napisao/la:
18 maj 2021, 14:19
Cim ne budu vakcine u eksperimentalnoj fazi vakcinisat cu se.

I da se vakcinises nista posebno neces bolje zivit nego nevakcinisani. Sve sto mogu vakcinisani, mogu i nevakcinisani. Barem sad za sad.
Bgm u Njemačkoj nije tako, ovi vakcinisani bas privilegije dobijaju. Diskriminacija cista.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 18 maj 2021, 15:32

Pa nije bas tako ni u DE. Sve sto mogu vakcinisani mogu i negativno testirani. Samo je pegla stalno se testirati, npr. ako hoces frizeru, ako hoces u knjizaru kupit knjigu, i sl. Ovako primis vakcinu i miran si 6 mjeseci.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 18 maj 2021, 16:09

Rovella je napisao/la:
18 maj 2021, 15:32
Pa nije bas tako ni u DE. Sve sto mogu vakcinisani mogu i negativno testirani. Samo je pegla stalno se testirati, npr. ako hoces frizeru, ako hoces u knjizaru kupit knjigu, i sl. Ovako primis vakcinu i miran si 6 mjeseci.
Upravo.

I ja sam u njemackoj redbull. I tako ako ti je nesto stani pani. Testiras se i mozes ic gdje hoces. Ja napravio test da odem u saturn a ev kak je incidencija pala ispod 100 kod mene, ne treba mi vise ni test.

A u apoteci uradia test za 5 min i dobijes rezultat za 20.


I ja bi volio da vakcina rjesava sve probleme al nista puno necea s njom dobiti a plus je jos u testnoj fazi. Znaci na nama se testira yebena vakcina.


No kad si vec kod tog pitanja najbolje da nazoves svog doktora i pitas jer ev vidim kolega objavio na IG story da se vakcinisao a nema kako znam nikakvih privilegija. Ni struka, ni nekakvu bolest ni godine.

Avatar
Rovella
Postovi: 935
Pridružen/a: 11 apr 2021, 14:20
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Rovella » 18 maj 2021, 16:17

Ja cu recimo vakcinu uzet iskljucivo radi putovanja, jer planiram ljetni odmor provesti u Hrv i Spa, plus mozda i BiH par dana.

Kako sada stvari stoje, nece biti karantin po povratku u DE, ali ce se morati raditi PCR test i biti u kuci do rezultata, znaci max 24h. Medjutim, jednostavno ne zelim da tokom ljeta i odmora potrosim ni minut na testiranja. Pun mi je k testova i corone, zelim samo da izgorim i da se mazem kiselim mlijekom, pijem pivu i jedem lubenicu. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
redbull93
Postovi: 14403
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la redbull93 » 18 maj 2021, 16:18

Jel treba vise od tih testova, a dolazi i gastronomija, hocete radit test da mozes sjesti u kafic? Dolaze teretane, moras svako 2 dana test, poludit jos vise. Plus policijski ne vazi za vakcinisane.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la soxx » 18 maj 2021, 16:47

Mislis da neces smjest sjest u bascu bez testa?

Avatar
Kaunas
Postovi: 13292
Pridružen/a: 08 dec 2013, 11:36
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la Kaunas » 18 maj 2021, 19:51

soxx je napisao/la:
18 maj 2021, 16:47
Mislis da neces smjest sjest u bascu bez testa?
Tako je trenutno, vjerovatno ide i tu popuštanje.
15.10.2013.

"Btw, ja vise nedam ni marke za gladnu djecu Afrike. Gladan insan ne moze puhati u ono cudo po vascijeli dan, nema sanse."

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la VelaHavle » 18 maj 2021, 23:26

Ja sam se u feb. pelcov‘o.

Jedva cekam ljeto :kafa:
Aljegri, out!

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alemsa, Amazon [Bot], ReX2 i 16 gostiju.