Odlazak u inostranstvo

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88,Donnie Darko

jasmin10
Kontakt:

Re: Odlazak u inostranstvo

Post Postao/la jasmin10 » 20 okt 2019, 18:20

Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?

Sheyi
Kontakt:

Post Postao/la Sheyi » 20 okt 2019, 18:37

jasmin10 je napisao/la:Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?

Ima aldi radnja blizu stanice, mozda nekih desetak minuta pjeske, evo ti adresa Rundfunkplatz 4, 80335 München.

Ja koristim njihov internet također 3 godine, imam oko 6 giga za 15 eura mjesečno, obicno ga i ne potrosim, jer kuci imam mnetov internet za 29 eura, brzine 50 Mbps. Lako se dopunjava preko aplikacije i racuna. A imas bruku ovih koji daju telefone i da koristis na pretplatu od 1und1, vodafone, o2, ali to ces vidjeti sve kad stignes.

jasmin10
Kontakt:

Post Postao/la jasmin10 » 20 okt 2019, 18:39

Sheyi je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Znaci Aldi uzimam odmah po dolasku sutra aBd. Imam u Minhenu presjedanje nekih 2 sata. Ima li gdje u blizini autobuske uzet karticu ?

Ima aldi radnja blizu stanice, mozda nekih desetak minuta pjeske, evo ti adresa Rundfunkplatz 4, 80335 München.

Ja koristim njihov internet također 3 godine, imam oko 6 giga za 15 eura mjesečno, obicno ga i ne potrosim, jer kuci imam mnetov internet za 29 eura, brzine 50 Mbps. Lako se dopunjava preko aplikacije i racuna. A imas bruku ovih koji daju telefone i da koristis na pretplatu od 1und1, vodafone, o2, ali to ces vidjeti sve kad stignes.

E hvala ti drug.

Saurman
Kontakt:

Post Postao/la Saurman » 21 okt 2019, 14:21

Prema izvještaju Svjetske banke: BiH napustila polovica stanovništva, od toga je 55% visokokvalifikovanih

Polovica građana rođenih u BiH sada živi izvan nje - visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

To znači da polovica građana rođenih u BiH, sada živi izvan nje.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

I Crnu Goru je napustila petina stanovništva.

Za Srbiju i Kosovo nema podataka.

Odlazak visokokvalifikovanih radnika

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.

Prema posljednjem izvještaju Svjetske banke pod nazivom “Migracije i odljev mozgova u Evropi i centralnoj Aziji” Bosnu i Hercegovinu je do sada napustilo gotovo polovica stanovništva, odnosno 49,5 posto.

Na drugom mjestu u Evropi je Albanija sa 39,8 posto, dok je Sjeverna Makedonija na četvrtom – četvrtina Makedonaca (25,7 posto) rođenih u državi sada živi izvan nje.

Hrvatsku je napustila petina stanovništva (21,9 posto) i nakon Malte, ima najveću stopu emigracije u Evropskoj uniji.

Stope iseljavanja visokokvalifikovanih radnika posebno su visoke u nekim zemljama Balkana i istočne Evrope, u kojima je niži dohodak.

U izvještaju stoji kako visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata iz BiH, više od 40 posto u Armeniji i Latviji, a skoro 40 posto u Albaniji, Kazahstanu, Moldaviji, Sjevernoj Makedoniji i Rumuniji.

Razni faktori utječu na odljev mozgova iz ovih država. Pored viših primanja, tu su i prilike za stručno usavršavanje i obuku, bolja budućnost za članove porodice (kao što su mogućnosti za školovanje djece), te bolji životni i radni uslovi.

Blizina i preferencijalni pristup tržištima rada Evropske unije, kao i brojna dijaspora znatno smanjuje troškove emigracije.

slika

Zahvaliti se Aliji ocu nacije.
1974---1975---1976---2001---2013

daljinski22
Kontakt:

Post Postao/la daljinski22 » 23 okt 2019, 00:17

Vozdra ljudi!

Jel ima ko naš na Bodensee-u il čak da studira u Konstanzu? :)

Federer17
Kontakt:

Post Postao/la Federer17 » 23 okt 2019, 23:13

jasmin10 je napisao/la:Btw, otisao sam. Dobio papire. :D

Masallah! Allah ti dao bereketa i olaksao sve ono sto te ceka!

Ne pricas nista, a bio si medju glavnim na temi. :P Kakvi su utisci tih par dana provedenih u obecanoj zemlji, nisi se valjda razocarao pa sutis? :P

jasmin10
Kontakt:

Post Postao/la jasmin10 » 23 okt 2019, 23:20

Federer17 je napisao/la:
jasmin10 je napisao/la:Btw, otisao sam. Dobio papire. :D

Masallah! Allah ti dao bereketa i olaksao sve ono sto te ceka!

Ne pricas nista, a bio si medju glavnim na temi. :P Kakvi su utisci tih par dana provedenih u obecanoj zemlji, nisi se valjda razocarao pa sutis? :P

Znas kako ti je u Švabe, nema vremena ni za foruma :mrgreen:
Ma super je Bgm. Doduse stigao sam u ponedjeljak pa se jos nisam skroz uhodao. Cekam i ovog najboljeg druga pa ce to s njim sve biti i bolje aBd.
Samo cu reci da ko god kaze da se ovdje radi vise nego dole kod nas, da on nikada nije radio kod našeg privatnika.

I hvala brate na iskrenim zeljama.

Pantelija
Kontakt:

Post Postao/la Pantelija » 23 okt 2019, 23:28

Kako ce biti. Odes gore, prva tri mjeseca zaletis se raditi, zaradis malo prekovremenih malo tengledaju kao dobrog radnika, snadjes se za stan, malo steka za kakvo auto i onda si na konju.
Gore kax prezivis iznajmljivanje stana i kupovinu auta, sve dalje je med i mlijeko.
Kasnije ucis jezik, kako znas i umijes, sto bolje znas jezik, bolje poslove i placenije nadjes. Kako raste plata, rastu apetiti, al senuvijek ima. Gore su dvije stvari skuplje nego kod nas. Stan i luksuz.
Stan je skuplji samo u nov u, procentualbo plata/kitija, jeftiniji nego ovdje. Luksuz je skup, ko voli piti u kafanama, jesti u restoranima, pusiti i slicno, mora i platiti. Hrana u trgovinama ko i kod nas, slicne cijene a kvalitet bolji zbog visokih standarda... jedino je texe nac kvalitetno meso :D

Ja imam termin sad 30. Idem abd u erfurh, imal ko da je gdje u blizini? Mogu odmah preci u stuttgart, imam i posao tamo, al kontam ipak ostat neko vrijeme u erfurtu jer su cijene stanova duplo manje i lahko je naci isti...
Trešnjevka!

Ghuraba
Kontakt:

Post Postao/la Ghuraba » 23 okt 2019, 23:33

jasmin10 je napisao/la:.

Masallah, brate! Drago mi je da si uspio otici i da si se snasao. Molim Allaha da te, kako vrijeme bude odmicalo, cekaju sve ljepsi dani i da se nikad ne pojavi razlog zbog kojeg bi se kajao sto si otisao tamo!

Sage
Kontakt:

Post Postao/la Sage » 24 okt 2019, 00:17

Ghuraba je napisao/la:

Masallah, brate! Drago mi je da si uspio otici i da si se snasao. Molim Allaha da te, kako vrijeme bude odmicalo, cekaju sve ljepsi dani i da se nikad ne pojavi razlog zbog kojeg bi se kajao sto si otisao tamo!

I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h i ostajat na kahvi jer niko se ne vraca sa dzume na posao
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Ghuraba
Kontakt:

Post Postao/la Ghuraba » 24 okt 2019, 01:12

Sage je napisao/la:I aBd na dzume redovno odlazit petkom s posla u 12h

Inšallahu te'ala, to se podrazumijeva. :ljepota:

Sarrifufna
Kontakt:

Post Postao/la Sarrifufna » 24 okt 2019, 01:21

I izbjegavat gicu i weizen. :mrgreen:
37 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

jasmin10
Kontakt:

Post Postao/la jasmin10 » 24 okt 2019, 06:53

Ghuraba je napisao/la:

Hvala brate.

jasmin10
Kontakt:

Post Postao/la jasmin10 » 24 okt 2019, 06:54

Ghuraba je napisao/la:

Stvarno sam dobio slobodno od 12h da mogu stici na dzumu.

Ghuraba
Kontakt:

Post Postao/la Ghuraba » 24 okt 2019, 07:15

jasmin10 je napisao/la:
Ghuraba je napisao/la:

Stvarno sam dobio slobodno od 12h da mogu stici na dzumu.

Gdje ces mu to ovako na sabahu reci, naudice sam sebi... :rol: :rol:

Sage
Kontakt:

Post Postao/la Sage » 24 okt 2019, 07:36

Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

rio_Ferdy88
Moderator
Kontakt:

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 24 okt 2019, 08:02

Sage je napisao/la:Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.

A ko vam brani (dobro osim žene tebi :mrgreen: ), jedini i pijte do mile volje, vaš život. Isto i neko drugi da klanja ili ide u crkvu, sinagogu, ili meditira, ili ide na planinu, ili fudbala igra, šta god da ti paše to i radi, ha ja :D
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

ASD
Kontakt:

Post Postao/la ASD » 24 okt 2019, 08:45

rio_Ferdy88 je napisao/la:
Sage je napisao/la:Ne necu...vec naprotiv. Da vidite kako se zivi u Evropi gdje se jede krmetina i pije. Da ima mjesta i za vas i da vam niko nece osporavat prava i zelje. A ne ko vi sto bi osporili meni i Helci i ala Helci viljamovku i prsut.

A ko vam brani (dobro osim žene tebi :mrgreen: ), jedini i pijte do mile volje, vaš život. Isto i neko drugi da klanja ili ide u crkvu, sinagogu, ili meditira, ili ide na planinu, ili fudbala igra, šta god da ti paše to i radi, ha ja :D

Bravo, to je sistem, a ne šerijat kao u islamskim zemljama.

ASD
Kontakt:

Post Postao/la ASD » 24 okt 2019, 08:52

Sarrifufna je napisao/la:I izbjegavat gicu i weizen. :mrgreen:

Ne iskoristavati povoljne kamatne stope za kupovinu stana. :D

Maestro
Kontakt:

Post Postao/la Maestro » 24 okt 2019, 09:14

Saurman je napisao/la:
Prema izvještaju Svjetske banke: BiH napustila polovica stanovništva, od toga je 55% visokokvalifikovanih

Polovica građana rođenih u BiH sada živi izvan nje - visokokvalifikovane osobe čine 55 posto ukupnog broja emigranata.

slika

Zahvaliti se Aliji ocu nacije.
Alija kriv sto i poslje njegove smrti birate svake izbore jedne te iste.

Sto niste u stanju drzavu urediti kako treba. Nije ni on znao ali ni vi sada ne znate bolje.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.