Koronavirus (COVID-19) - općenito - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Hoćete li se vakcinisati?

Da, čim to bude moguće
77
32%
Da, ali ću malo sačekati da vidim da li je sigurno
41
17%
Hoću samo ako budem morao radi posla, putovanja, normalnog života
74
30%
Ne, ni u kom slučaju
52
21%
 
Ukupno glasova: 244

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Captain4 » 14 mar 2020, 00:12

Najveći problem su respiratori.
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Donnie Darko » 14 mar 2020, 00:13

ja sam isprskao hiljade tuzlanki danas i placen sam za to, sta ste vi uradili sa svojim danom

goat posao

Avatar
amerosm
Postovi: 15665
Pridružen/a: 14 avg 2008, 15:57
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la amerosm » 14 mar 2020, 00:24

sljivo je napisao/la:
13 mar 2020, 23:52
amerosm je napisao/la:
13 mar 2020, 23:46
Nijemaci već testiraju neki lijek koji daju kritičnim pacijentima (u klinici u Düsseldorfu) i poslali su dokaze WHO-u gdje je od tog lijeka izliječen jedan pacijent, a kod njih troje je došlo do naglog poboljšanja zdrastvenog stanja. Taj lijek je ukupno primilo 6 pacijenata.

Nažalost situacija je takva, da će se lijek/vakcina morati pustiti u promet, bez da prođe standardu proceduru koju inače lijekovi prolaze.
Pratio sam jednu emisiju u vezi istraživanja lijeka za koronu, i kaže lik kad se nađe lijek i prođe prva testiranja nakon toga godinu dana traje testiranje na isti. I tek ako sve bude ok ide u prodaju. Niko ne smije pustiti lijek za koji nisi siguran na šta sve može uticati.
To što je taj lik opisao upravo je riječ o standardnoj proceduri koju neki lijek mora proći (1 faza - testiranje na životinjama; 2 faza - testiranje na bolesnim/zaraženim i 3 faza - testiranje na zdravim ljudima)...

Moja poenta je ta, da u ovoj situaciji ta standardna procedura otpada, jer u protivnom će doći do ekonomske propasti, jer države taj neki vid lock-downa mogu max. izdržati dva mjeseca...

Koliko god grubo ovo zvučalo, mislim da će uskoro početi taj lijek davati tzv. crvenim pacijentima, jer sa medicinskog aspekta za te pacijenete se više ne vrijedi boriti, a dok sa druge strane potencijalno svi mogu dobiti.
"My Favorite Ring is Always the Next One"

Avatar
Donnie Darko
Postovi: 36506
Pridružen/a: 01 jan 2011, 19:51
Lokacija: Gej Lobi Inc. ©®™
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Donnie Darko » 14 mar 2020, 00:25

Sa trece strane mozes izazvati jos vece sranje. To se nece desiti, nema sanse.

Avatar
Drape
Postovi: 10417
Pridružen/a: 20 feb 2018, 12:07
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Drape » 14 mar 2020, 00:27

Željko Stojković, Sarajlija i medicinar u Italiji
Iscrpljeni smo. S ovakvim tempom možemo izdržati još nekih desetak dana u komadu. Ne znam što ćemo dalje. Smjene nam traju od 12 do 16 sati, nekad i više. A znate da nakon 12 sati rada ne možete biti normalno koncentrirani. Imate ljude koji ostaju i po 24 sata u smjeni
Što se tiče klinike, najviše nam zasad trebaju slobodna mjesta. Trebaju nam kreveti. I respiratori. Oni su najveći problem zbog fibroze pluća. Najteži pacijenti bi trebali provesti barem dva tjedna na intenzivnoj njezi, a to je ogroman rok. Ambulantna kola stalno dovoze nove pacijente. U civilnom centru također stalno pristižu novi ljudi. Helikopteri cijelo vrijeme zuje. Kad ljudi umru, nema službenog sprovoda. Zabranjen je. Svećenik da posljednju pomast i idu odmah na sahranu, prema krematoriju. Sve se obavlja u krugu najuže obitelji. Teško je jer Talijani jako drže do obreda, ali sada je sve pojednostavljeno i po ubrzanom postupku
Potpuna je blokada na ulicama, ali ljudi su još blesavi. Sad sam vidio da mi je netko protrčao ispod prozora. Ljudi ne shvaćaju da nema kretanja, da će dobiti kaznenu prijavu za to. Imaju dopuštenje za kupiti potrebne namirnice ili otići kod doktora, ali ne pridržavaju se svi toga.
Što se tiče života u Bresciji, on je sada gotovo zamro. Imamo otprilike 300 tisuća stanovnika, u blizini smo velikih gradova. Tu je i Gardaland, sve je lijepo uređeno. Ali sada nema gotovo nikoga. Nema djece na ulicama. Živim u blizini jednog sportskog centra kraj kojeg je inače velika cirkulacija ljudi. Sad je sve zatvoreno i mrtvo. Sablasno je na ulicama, život se sveo na četiri zida, što je ipak pozitivna stvar ako se želimo držati pravila. To ne bi trebalo biti toliko teško, ali ipak jest. Hrane i namirnica u trgovinama ima. Nedostaje gelova i dezinficijenasa. Ne treba hrliti u dućane, ali smatram da neke zalihe ipak treba imati kod kuće. Ne treba paničariti, ali jednostavnije je uzeti nekoliko kilograma brašna ili par litara ulja nego svakih nekoliko dana ponovno izlaziti u trgovine i prekidati karantenu.
Napravili smo grešku. Mi ovdje nismo shvatili upozorenja ozbiljno, išli smo po diskotekama, putovali smo po zemlji. Mlađi koje nije bilo briga, vraćali su se i zarazili svoje starije, svoje bake i djedove. Ljudi nisu bili svjesni da su morali biti zatvoreni u kućama. Bez okupljanja, bez festivala, bez kina...

Avatar
Captain4
Postovi: 10730
Pridružen/a: 14 maj 2014, 17:04
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Captain4 » 14 mar 2020, 00:35

Mene je stvarno strah za roditelje, ne za mene i sestru jer vjeujem da mlada krv puno lakše prebrodi ovo.

Stari i stara mi imaju 54 i 48 godine, nije im svejedno, večeras me bukvalno mole da se smirim i smanjim kretanja, kafiće, bilo kakav izlazak.. Naša država ima samo 100 respiratora, ako brojka zaraženih pređe 100, šansa da ćemo preživjeti je drastično manja u odnosu na situaciju u 'razvijenijim zemljama'. Nama nek je Svevišnji na pomoći, sa ovako necivilizovanim primitivcima koji ne žele da prihvate situaciju kakva jest ne piše nam se dobro.

Yebem poganim Kinezima majku i ovom prilikom.
"We need to suffer. And we need to fight."

Avatar
Patrice_Evra_3
Postovi: 4980
Pridružen/a: 04 maj 2011, 13:38
Lokacija: Destination unknown
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Patrice_Evra_3 » 14 mar 2020, 00:39

Na portalu ‘Živinički.info’ danas je objavljena lažna informacija koje je uznemirila brojne građane Tuzlanskog kantona te izazvala zbnjenost i zabrinutost. Naime, plasirana je vijest kako se počelo sa dezinfekcijom cijelog područja TK u borbi protiv začetka pandemije koronavirusa. Dalje se navodi kako je materija kojom će se vršiti dezinfekcija štetna za ljudsko tijelo i organizam te se zbog toga strogo zabranjuje kretanje na otvorenom. Uz navedene lažne informacije objavljena je i satnica rasporeda letenja aviona koji će vršiti dezinfekciju ‘Degragerm’. Danas je ove lažne navode plasirane od strane portala ‘Živinički.info’ u izjavi za FTV demantirala ministrica zdravstva TK-a Dajana Čolić.

‘Krizni štab TK nije organizirao ovu aktivnost, niti se dezinfekcija u ovakvim situacijama radi na ovaj način. O svim dodatnim aktivnostima Kriznog štaba TK-a, a u cilju suzbijanja eventualnog širenja koronavirusa, građani će biti obaviješteni putem naših zvaničnih sredstava informisanja’, rekla je ministrica zdravstva koja je na čelu Kriznog štaba TK-a. Brojni građani Tuzlanskog kantona zvali su danas štabove civilne zaštite gdje im je rečeno kako je u pitanju dezinformacija zbog koje će autor plasirane vijesti snositi krivičnu odgovornost. Slučaj je prijavljen PU Živinice čiji će službenici raditi na ovom slučaju.


Preuzeto sa: https://****/carsija/lazna-info ... iz-aviona/
Sve je relativno u odnosu na vrijeme i mjesto.

SS.ba liga | Jedinstvo Manchester

Bundesliga
Postovi: 11479
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Bundesliga » 14 mar 2020, 00:40

Donnie Darko je napisao/la:
13 mar 2020, 23:47
Simpaticni su mi ovi "mladi ljudi nisu u opasnosti, umiru samo stari i vec bolesni, sta panicarite koji q", kao da niko nema roditelje, nene djedove, amidze dajdze tetke, kao da niko bolesnog clana porodice nema, niko nikome nije na kemoterapijama i slicno, svi sami na planeti zemaljskoj i zdravi. Ljudi se fotosintezom i fermentacijom stvorili.

Pod simpaticni mislim glupi i retardirani.

Doduse razumijem da ima bruka forumasa kojima roditelji imaju 35 godina, da se djedovi i nene tek blize 60im, but still.
Shvatit ce kada im najmiliji krenu padati kao muhe a mogli su zivjeti barem jos 20-ak godina, neki mozda i vise. Kao da stari ljudi nemaju prava na zivot i kao da mladji ne bi voljeli provoditi vise vremena s njima. Meni je najgore sto i roditelji od tih mladih nemaju nikakvog stida i srama, njih je neko morao pustiti da se tako ponasaju i budu neodgovorni. A samo prate primjer svojih roditelja. Sta ocekivati od dijaspore koja ne yebe ni trotoar, ni punu ni crveno ni znak, ni pjesacki, nista. Ponasaju se kao da posjeduju gradove i nije ih briga za lokalce. Meni je otac umro u 54 godini zivota, taman kad je djecu izveo na pravi put pa trebao poceti zivjeti. Zato bi svi trebali biti odgovorniji i paziti te starije ljude jer kad odu nema povratka. Strah me za mamu da ju slucajno ne zarazim iako i sam imam nekih zdravstvenih problema, ali opet mlad sam. Dzaba kad ti moras ici platiti racune, kupiti namirnice. I da ne zelis moras ici u zariste.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

Avatar
Trebinjac94
Postovi: 570
Pridružen/a: 20 avg 2018, 18:24
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Trebinjac94 » 14 mar 2020, 00:45

Jedno je sigurno, ovi naši, a i zemlje u regiji nemaju pojma. O narodu ne treba trošiti riječi.
Blue Train

Avatar
sljivo
Postovi: 14318
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la sljivo » 14 mar 2020, 00:47

I mirnim vremenima slavim narod a **** političarima i ljudima u vlasti sve, a kad dođe ovako nešto onda radim obrnuto. Tako sam se razočarao o obična građanina da je to nevjerovatno. Sreća pa postoje ljudi koji shvataju ozbiljnost situacije i stvarno su, koliko toliko, djelovali kako treba. Tolike će samo neki generisati gubitke da je to nevjerovatno i opet se sve dogovorilo za, recimo, sekund i rijetko je ko pravio probleme. Izgleda najviše je bilo problema urazumiti sportska društva da prestanu sa igranje, neki bi i sad igrali odnosno budalasali u ovim teškim trenucima.

Avatar
Romagnoli13
Postovi: 14391
Pridružen/a: 20 avg 2015, 10:27
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Romagnoli13 » 14 mar 2020, 00:48

Vjerujem da će uskoro i ovi naši poglavari bojeći se za svoje dubure donijeti i odluku o zatvaranju ili smanjenju radnog vremena ugostiteljskih objekata. Jer budimo realni, tu se najviše ljudi okuplja na minimalnoj kvadraturi.
'Namaz moj, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova.''' (El-En'am)

Avatar
SlevinKelevra
Postovi: 11909
Pridružen/a: 30 okt 2012, 23:40
Lokacija: NYC, USA
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la SlevinKelevra » 14 mar 2020, 00:51


Avatar
holyman
Postovi: 8216
Pridružen/a: 16 jan 2013, 23:01
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la holyman » 14 mar 2020, 00:53

Ja sam u neku ruku iznenadjen kako nam je drzava brzo reagovala i obustavila sve ove aktivnosti, skupove i nastavu. Uzimajuci u obzir da kasnimo 100 godina za svima, ovo je brzo odluceno i sprovedeno. Sto se tice okupljanja u kaficima to je do drustvene odgovornosti i svijesti.
NEMA NAZAD

Bundesliga
Postovi: 11479
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Bundesliga » 14 mar 2020, 01:01

holyman je napisao/la:
14 mar 2020, 00:53
Ja sam u neku ruku iznenadjen kako nam je drzava brzo reagovala i obustavila sve ove aktivnosti, skupove i nastavu. Uzimajuci u obzir da kasnimo 100 godina za svima, ovo je brzo odluceno i sprovedeno. Sto se tice okupljanja u kaficima to je do drustvene odgovornosti i svijesti.
Ma nema drustvene odgovornosti, ako se na to budemo oslanjali izumrijet cemo kao dinosaurusi. Treba sve zatvoriti sem bolnica, apoteka, trznih i benzinskih. Ja ne znam je li ko ovdje bio u bolnici nedavno, to je potpuni kolaps normalnim ponedjeljkom recimo. A ljudi su bolesni strasno i bez korone. Ljudi bi padali po hodnicima jer im nije knjizica ovjerena.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

Avatar
Romagnoli13
Postovi: 14391
Pridružen/a: 20 avg 2015, 10:27
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Romagnoli13 » 14 mar 2020, 01:03

Mi kao društvo smo nula, a samim tim i društvena odgovornost. Nama kad nešto kažeš da ne radimo, mi to u inat radimo. Apoteke, bolnice, benzinske ostaviti, kafice u lock down do daljnjeg.
'Namaz moj, i obredi moji, i život moj, i smrt moja doista su posvećeni Allahu, Gospodaru svjetova.''' (El-En'am)

Avatar
Trebinjac94
Postovi: 570
Pridružen/a: 20 avg 2018, 18:24
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Trebinjac94 » 14 mar 2020, 01:06

Prelazim jutros granicu sa CG i sad policija sa maskama, u rukavicama pregleda dokumente i prilazi jednoj curi, pogleda pasoš i kaže joj: Španija big problem. Cura odgovara nešto kao I wasn't in Spain since Christmas, a ovaj policajac ništa ne konta i odlazi iz autobusa. Za3ebavamo se mi tako pola sata i prilazi vozač i kaže da mi možemo putovati, a ta cura se mora vratiti u Mostar (ispostaviće se da tamo studira). Uglavnom ona je imala neka dokumenta sa sobom, oni su provjerili da li je napuštala BiH, pitali je da li je putovala u Banjaluku i sl. i na kraju je pustili da pređe granicu. Suština ove priče je da je ta djevojka mogla stvarno neko vrijeme biti u Španiji i imati korona virus i zaraziti nekoga u busu, a reakcija CG policije je da ostali putnici koji su se vozili sa njom mogu nastaviti put :wtf: , a samo da ona ne smije preći granicu i mora se vratiti nazad. :tokralju: Ja kontam u sebi nisu ovi sasvim normalni, a čak još nemaju nijedan registrovan slučaj.
Blue Train

Avatar
L-Train
Postovi: 18288
Pridružen/a: 10 mar 2010, 23:56
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la L-Train » 14 mar 2020, 01:09

Ne daj Boze da nama krene ovo kao u Italiji,bojim se da bi ljudi od straha poceli umirati prije nego ih virus i zakaci,samo kazem.
Okusi strah, bol, mrznju i barut
i zivi u toj nadi da ce sutra ipak svanut,
na sekund nosi teret mojih rana
dok grad ti sapce pricu jezikom oziljaka.

Avatar
Tekashi
Postovi: 15835
Pridružen/a: 03 apr 2019, 20:54
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la Tekashi » 14 mar 2020, 01:16

Samo bez panike.

Avatar
L-Train
Postovi: 18288
Pridružen/a: 10 mar 2010, 23:56
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la L-Train » 14 mar 2020, 01:23

Tekashi je napisao/la:
14 mar 2020, 01:16
Samo bez panike.
I bez brasna,ulja,secera i tariguza nakon par dana :mrgreen:
Okusi strah, bol, mrznju i barut
i zivi u toj nadi da ce sutra ipak svanut,
na sekund nosi teret mojih rana
dok grad ti sapce pricu jezikom oziljaka.

Avatar
messilla
Postovi: 31106
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19)

Post Postao/la messilla » 14 mar 2020, 01:24


:rol: :tokralju:
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], AshburtonG, L-Train, Venom, VensanKasel i 39 gostiju.