Chat - ARHIVA POSTOVA 2

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 18:50

Ne znaš ko mi je jači, ovaj lik što piše mitove ili ovi što pokušavaju ući u "zdravu" raspravu s njim.

Koji šou :rol:

Avatar
StevieFranchise
Postovi: 502
Pridružen/a: 28 okt 2018, 03:16
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la StevieFranchise » 11 maj 2021, 18:58

Gore moderacije nema na dunjaluku, mitomaniju u 2021 gledamo :puke: :rol:
“America has only three cities: New York, San Francisco, and New Orleans. Everywhere else is Cleveland.”

Avatar
EpateguiHuleteti
Postovi: 1925
Pridružen/a: 02 maj 2021, 16:55
Lokacija: Danas Conference Center
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la EpateguiHuleteti » 11 maj 2021, 19:01

Neutral je napisao/la:
11 maj 2021, 18:46
Čuj nema razlike između crkve bosanske i hrišćana :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol:

Papa iz zafrkancije poslao dominikance, kasnije franjevce i tek tako je vodio križarske pohode na Bosnu. Kulin iz zezancije dao Bilinopoljsku izjavu da se odriče hereze, što u praksi nije bio slučaj :rol:

Kakvi likovi, veze on nema, ali komentariše :rol:
Pronadji definiciju termina - crkva. Crkva, ne sestar, Papua Nova Gvineja, Banglades, Dzibuti.
Katolici, pravoslavci, protestanti, adventinsti, baptisti, nekada katari, crkva bosanska, starokatolici, unijati, Jehovini svedooci... Sve su to = hriscani, krscani, zovi ih kako zelis.
Ili nisu? :kafa:
Da nisu Marsovci, hindusi, bramanci?

Bilo kakva dalja diskusija mi je besmislena. Ovo je nivo opsteg obrazovanja koje se stice u osnovnoj skoli. Zaista nema smisla da pojasnjavam nekome da hriscani idu u crkve, a ne u pagode, sinagoge, dzamije. U ove druge isto idu, ali kao turisti. Kao sto i jevreji, muslimani, budisti turisticki obilaze crkve kada su na proputovanjima. Deo kulturne ponude.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 maj 2021, 19:06

Niko ovde ne dovodi u pitanje postojanje crkve bosanske. Nego anomaliju da se ista izdvaja iz hriscanske hemisfere sintagmom "crkva bosanska i krscani". To je besmisleno. Pripadnici crkve bosanske su hriscani. Nisu pagani.
Crkva bosanska je zasebna po mnogo cemu, evo da se ne gubimo u nekim lijevim stvarima vjerovatno Simu Cirkovica smatras validnim.

E pa gledaj ovo... Kaze - papa Inocentije je nalozio ugraskom kralju Emeriku, kao Kulinovom vrhovnom gospodaru da iskorijeni bolest koja bi, ako joj se ne pruzi otpor i susjedstvo zarazila.

slika

To sto se Sime tice, (knjiga Istorija srednjovjekovne bosanske drzave)... I imas jos ovo, pa zakljuci.
slika
Toliko.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Tekashi
Postovi: 15597
Pridružen/a: 03 apr 2019, 20:54
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Tekashi » 11 maj 2021, 19:15

Ortega naucio pisati latinicom :ljepota:

Avatar
EpateguiHuleteti
Postovi: 1925
Pridružen/a: 02 maj 2021, 16:55
Lokacija: Danas Conference Center
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la EpateguiHuleteti » 11 maj 2021, 19:18

Poslednji post na ovu temu:

Nije posebna u sustinskom smislu kao crkva. Crkva je i njeni vernici su hriscani/krscani. Svaka je crkva posebna, ali je deo hriscanstva.

Definicija sa wiki: The Bosnian Church (Serbo-Croatian: Crkva bosanska/& &) was a Christian church in medieval Bosnia and Herzegovina that was independent of and considered heretical by both the Catholic and the Eastern Orthodox hierarchies.
Izvor: https://en.wikipedia.org/wiki/Bosnian_Church

Nije "nehriscanska" kako se ovde neuko podvaljuje. Hriscanska organizacija u datom trenutku na odredjenom prostoru koja danas ne postoji.
Ponavljam, rasprava je otisla u besmisao. Kao da kazes budisti nisu budisti, nego su - kenguri. Taj nivo.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 maj 2021, 19:25

Vidi, da bi usao u raspravu na jednom ozbiljnijem nivou trebas citati, pa tek onda izvlaciti neke zakljucke. Ne dostavljam ti domace istoricare vec nudim i literaturu iz regiona. Sto znaci da na planu nije neka mitomanija.

Da nije posebna u sustinskom smislu ne bi npr. Tomaš prisilno preobratio odredjen broj krstjana. Ono o cemu pricamo.

Ako oces cujemo se za par godina dok utvrdis stivo, jer ovo sto si trenutno pokazao je strasno tanko. Cheers
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 11 maj 2021, 19:32, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 19:32

EpateguiHuleteti je napisao/la:
11 maj 2021, 19:01
Neutral je napisao/la:
11 maj 2021, 18:46
Čuj nema razlike između crkve bosanske i hrišćana :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol: :rol:

Papa iz zafrkancije poslao dominikance, kasnije franjevce i tek tako je vodio križarske pohode na Bosnu. Kulin iz zezancije dao Bilinopoljsku izjavu da se odriče hereze, što u praksi nije bio slučaj :rol:

Kakvi likovi, veze on nema, ali komentariše :rol:
Pronadji definiciju termina - crkva. Crkva, ne sestar, Papua Nova Gvineja, Banglades, Dzibuti.
Katolici, pravoslavci, protestanti, adventinsti, baptisti, nekada katari, crkva bosanska, starokatolici, unijati, Jehovini svedooci... Sve su to = hriscani, krscani, zovi ih kako zelis.
Ili nisu? :kafa:
Da nisu Marsovci, hindusi, bramanci?

Bilo kakva dalja diskusija mi je besmislena. Ovo je nivo opsteg obrazovanja koje se stice u osnovnoj skoli. Zaista nema smisla da pojasnjavam nekome da hriscani idu u crkve, a ne u pagode, sinagoge, dzamije. U ove druge isto idu, ali kao turisti. Kao sto i jevreji, muslimani, budisti turisticki obilaze crkve kada su na proputovanjima. Deo kulturne ponude.
Drug moj, u pravu si, za osnovnu školu mitomanske škole.

I ne znaš šta sam po profesiji, što je još smiješnije i apsurdnije :rol: :rol: :rol:

Avatar
Otelo
Postovi: 33328
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Otelo » 11 maj 2021, 19:34

Zar nema Asteriks diplomu ili master iz historije? Znam da je to baš njegovo područje znanja :kafa:
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 19:36

Asteriks je napisao/la:
11 maj 2021, 19:25
Vidi, da bi usao u raspravu na jednom ozbiljnijem nivou trebas citati, pa tek onda izvlaciti neke zakljucke. Ne dostavljam ti domace istoricare vec nudim i literaturu iz regiona. Sto znaci da na planu nije neka mitomanija.

Da nije posebna u sustinskom smislu ne bi npr. Tomaš prisilno preobratio odredjen broj krstjana. Ono o cemu pricamo.

Ako oces cujemo se za par godina dok utvrdis stivo, jer ovo sto si trenutno pokazao je strasno tanko. Cheers
Lik napisao izvor i stavi hladno wikipediju :rol:

Možeš mu ti stavljati Solojeva, Šidaka, Jalimama, Ćoškovića, Ćirkovića, džaba mitomanima, on kada je ubjeđen u nešto, nema tih argumenata koji će promjeniti to mišljenje, zato i ne ulazim u raspravu s tim istim, a imao bih stotinu argumenata koji negiraju smeće koje je ovdje napisao.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 maj 2021, 19:37

Imam, diplomu po starom sistemu.

Uvijek zelim prikazati sva gledista, oznaciti istoricare mitomane a onda uzeti neki opsteprihvaceni zakljucak.

Na mojoj strani su jasni izvori, a ne nekakvi proizvoljni zaključci, a glupo bi bilo da evo striktno u ovoj diskusiji favorizujem, po nekima prevazidjenog Franju Rackog a ne uzmem u obzir siru sliku i sve to zaokruzim sa pomenutim Sidakom te na kraju i Simom Cirkovicem.
Možeš mu ti stavljati Solojeva, Šidaka, Jalimama, Ćoškovića, Ćirkovića, džaba mitomanima, on kada je ubjeđen u nešto, nema tih argumenata koji će promjeniti to mišljenje, zato i ne ulazim u raspravu s tim istim, a imao bih stotinu argumenata koji negiraju smeće koje je ovdje napisao.
Upravo. Gore sam naveo i Petranovica jer jasno na koju stranu vuku neki njegovi zemljaci. :salut:
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 11 maj 2021, 22:24, ukupno mijenjano 3 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 19:44

@Asteriks

Jesi li čitao novu knjigu Filipovića - Historija srednjovjekovne bosanske države. Odlična.

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la SMR187 » 11 maj 2021, 19:44

But wikipedia bro..
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 maj 2021, 19:50

Neutral je napisao/la:
11 maj 2021, 19:44
@Asteriks

Jesi li čitao novu knjigu Filipovića - Historija srednjovjekovne bosanske države. Odlična.
Naravno i jos mnogo toga...
slika
Onda Sidak - Studije o Crkvi bosanskoj itd. U ovom Zborniku radova imas izmedju ostalog...
slika

slika
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 11 maj 2021, 20:04, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 20:03

Sima Ćirković izdanje iu 1964. godine, zanimljivo je kako u knjizi na nekoliko mjesto piše "Bosanci", što prolazi nezapaženo kod prosječnog čitatelja. Taj Bosanac u tom vremenu mnogo toga govori o sopstvenim temeljima države, a ne ideje da je Bosna Hrvatska ili Srpska, iako u uvodnom dijelu piše o periodu prije Borića.

Nada Klaić, Bosna nije ni srpska ni hrvatska, već svoja, čak i starija. Najveći hrvatski medijavelist, a moguće da je Tito nju citirao kad je rekao Bosna je Bosna, neće biti ničija.

Hazim Šabanović, osnovna literaturu za Bosanski ejalet, mi smo ih morali znati u podne i u ponoć po redosljedu i granice.

U mene je par stotina pdf fajlova, mogu ti poslati nešto ako te zanima, a vjerujem da imaš većinu.

Skupljam literaturu za MA, poslao mi je nešto Filipović. Ako ti imaš nešto vezano za instituciju krune u sred. Bosni, pošalji mi!
slika

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat

Post Postao/la Asteriks » 11 maj 2021, 20:09

Ukljuci pp da posaljem popis neke obavezne i dodatne literature kako ne bi vise zatrpavali temu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Michael33
Postovi: 43
Pridružen/a: 06 maj 2021, 15:55
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Michael33 » 11 maj 2021, 20:24

Asteriks je napisao/la:
11 maj 2021, 17:06
Michael33 je napisao/la:
11 maj 2021, 14:41

Odrekli ste se religije, odrekli ste se imena, odrekli ste se obicaja i cijelog identiteta i preuzeli sve to od okupatora. Sto vas danas cini Bosnjacima?
U Bosni od 12. stoljeca na podlozi manihejstva sa elementima ranog krscanstva nastala je Crkva bosanska. U sustini, proistekla je iz pokreta koji je propovjedao odricanje vlasnistva te otpor prema svjetovnoj i crkvenoj hijerarhiji. Kako na istoku tako i zapadu crkvena vlastela se borila za posjede i prevlast dok bosanska vlastela u tom pogledu u ovoj crkvi nije imala suparnika. Znaci nasa vlastela je podrzavala Crkvu bosansku i oslanjala se na njen autoritet u odnosima prema vladaru i stanovnistvu.

Bilinopoljska izjava jedan od dokaza hereze, onda pripreme pape Honorija za krizarski pohod 1221. itd.

Osmanskim osvajanjem nisu odma svi preko noci pohrlili ka islamu vec je taj proces trajao preko 150 godina. Razloge mozemo traziti u samoj herezi (dobar dio stanovnistva samo je formalno priznavao krscanstvo dok su se u stvarnosti drzali pomenutog ucenja) pa olaksicama u pogledu poreza te uopce privilegijama po pitanju karijere. U sustini nisu samo pristalice Crkve bosanske prihvatile novu vjeru vec i dio krscana jer Bosna nije bila sigurno tlo za rimsku kuriju.

Glede nekih predosmanskih obicaja u danasnje vrijeme pogotov u nekim ruralnim sredinama imao si zaostavstine tipa - kulta zmije - ne valja biti zmiju u kuci, donosi nesrecu. Pa onda ne valja stajati na pragu, svako dijete ima svoju zvijezdu, salijevanje strahe (sto je vremenom nadogradjeno nekim islamskim spisima) itd. Naravno sve ovo lagano je iscezlo sa generacijama nasih djedova dok su mladji na to gledali kao na neke vradzbine.

Banjalucki boj, pomenuti Husein-kapetan Gradascevic itd., zauzimaju vazno mjesto u historiji Bosnjaka, a ticu se iskljucivo naseg naroda i nase borbe.
Hoces mi odgovoriti sto te danas cini Bosnjakom, kakve slicnosti imas s njima, umjesto da nabrajas suhoparne podatke koji mogu biti tocni, ali i ne moraju?

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24165
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Derdiyok » 11 maj 2021, 20:25

® GONGASHI POWERHOUSE ®

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la Neutral » 11 maj 2021, 20:38

Asteriks je napisao/la:
11 maj 2021, 20:09
Ukljuci pp da posaljem popis neke obavezne i dodatne literature kako ne bi vise zatrpavali temu.
Done, čitao sam ja Anđelića, Miletić, Ćorovića, Ćirkovića, Lovrenovića, Jalimama, Šidaka, Račkog, Klaić, Dinića, Vego, Hadžijahića, Kovačević-Kojić, Babića, Thalocija, Prelog, Šunjić, Fra Julijana Jelenića itd.

Znam literaturu za srednji vijek, ali meni treba sve vezano isključivo za Instituciju krune što u Bosni, posebno nešto općenito o samoj kruni.

Pošalji :)

I ne ulazi u raspravu bez veze sa neandertalcima, trošiš vrijeme.

Avatar
tobaccos
Postovi: 344
Pridružen/a: 05 jun 2015, 19:37
Kontakt:

Re: Chat

Post Postao/la tobaccos » 11 maj 2021, 20:51

Michael33 je napisao/la:
11 maj 2021, 20:24
Asteriks je napisao/la:
11 maj 2021, 17:06
Michael33 je napisao/la:
11 maj 2021, 14:41

Odrekli ste se religije, odrekli ste se imena, odrekli ste se obicaja i cijelog identiteta i preuzeli sve to od okupatora. Sto vas danas cini Bosnjacima?
U Bosni od 12. stoljeca na podlozi manihejstva sa elementima ranog krscanstva nastala je Crkva bosanska. U sustini, proistekla je iz pokreta koji je propovjedao odricanje vlasnistva te otpor prema svjetovnoj i crkvenoj hijerarhiji. Kako na istoku tako i zapadu crkvena vlastela se borila za posjede i prevlast dok bosanska vlastela u tom pogledu u ovoj crkvi nije imala suparnika. Znaci nasa vlastela je podrzavala Crkvu bosansku i oslanjala se na njen autoritet u odnosima prema vladaru i stanovnistvu.

Bilinopoljska izjava jedan od dokaza hereze, onda pripreme pape Honorija za krizarski pohod 1221. itd.

Osmanskim osvajanjem nisu odma svi preko noci pohrlili ka islamu vec je taj proces trajao preko 150 godina. Razloge mozemo traziti u samoj herezi (dobar dio stanovnistva samo je formalno priznavao krscanstvo dok su se u stvarnosti drzali pomenutog ucenja) pa olaksicama u pogledu poreza te uopce privilegijama po pitanju karijere. U sustini nisu samo pristalice Crkve bosanske prihvatile novu vjeru vec i dio krscana jer Bosna nije bila sigurno tlo za rimsku kuriju.

Glede nekih predosmanskih obicaja u danasnje vrijeme pogotov u nekim ruralnim sredinama imao si zaostavstine tipa - kulta zmije - ne valja biti zmiju u kuci, donosi nesrecu. Pa onda ne valja stajati na pragu, svako dijete ima svoju zvijezdu, salijevanje strahe (sto je vremenom nadogradjeno nekim islamskim spisima) itd. Naravno sve ovo lagano je iscezlo sa generacijama nasih djedova dok su mladji na to gledali kao na neke vradzbine.

Banjalucki boj, pomenuti Husein-kapetan Gradascevic itd., zauzimaju vazno mjesto u historiji Bosnjaka, a ticu se iskljucivo naseg naroda i nase borbe.
Hoces mi odgovoriti sto te danas cini Bosnjakom, kakve slicnosti imas s njima, umjesto da nabrajas suhoparne podatke koji mogu biti tocni, ali i ne moraju?
Rođen sam i živim u BiH kao i moji preci, šta drugo mi treba?

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Amazon [Bot], filip13 i 12 gostiju.