Grijanje na pelet

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

marcelo05
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Grijanje na pelet

Post Postao/la marcelo05 » 22 feb 2021, 17:01

Ima li neko od forumaša da se grije na pelet?
Planiram da sa uglja pređem na pelet. Kuća ima izolaciju, dobra stolarija.
Koliko okvirno se može očekivati potrošnje peleta? U pitanju su dva sprata kuće, ukupno nekih 170 m^2. Visina spratova cca 270 cm.
Znam da to zavisi od više parametara al eto onako neko vaš iskustvo.

Avatar
feniksptica
Postovi: 15219
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la feniksptica » 22 feb 2021, 17:12

Od koliko kW ces uzet pec. 6 tona bi trebalo da izgura zimu bez problema
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7397
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la kraljttbvb » 22 feb 2021, 17:17

Grijem ja dva stana. Malo je manja kvadratura od te tvoje.

Pec je poskupa, ali je sve na dugme. I rahatluk.
Jos je neka pec samočisteća, pa osim dodavanja peleta, ti ne trebas nista drugo raditi. Mozda jednom sedmicno da se usise (ima usisivac za pec na pelet).

Sto se tice potrosnje, ima tu puno faktora.

Koliko ste kuci - gdje dvoje radi, vise od pola dana se ne grije. Samo je nastimas da se upali kad vi trebate doci sa posla. I grijes do spavanja (pola dana).
Ako je neko stalno kuci, onda dodje potrosnja duplo veca, jer se grije cijeli dan.

Kakva je zima - mi smo proslu zimu potrosili oko 2,5 palete. Ove godine je blaza zima, pa i nismo puno potrosili. Ove zime cemo potrositi manje od 2 palete.

Kako volite da vam je u kuci - kod mene su mala deca, a i inace volimo da smo cijelu zimu u kratkom rukavu, pa mi skoro i ne gasimo pec. Mada imas i termometar, gdje nastimas koliko stepeni ce ti biti u stanu i onda se pec sama pali i gasi. Mi to nemamo, pa mi sami pec ugasimo kad je previse vruce.
Mada znam lika koji potrosi paletu peleta i fali se kako ne trosi puno, a kuci u dzemperu sjedi :roll: :rol:

Inace najbolje ti je (ako imas kesa) pelet kupiti u junu/julu, jer je tad najjeftiniji. I ako imas koga pa da se udruzi vas nekoliko i da kupite cijeli kamion, na kolicinu ce vas izaci jos jeftinije.

Inace od mene sve preporuke za pelet :thumbup:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

marcelo05
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la marcelo05 » 22 feb 2021, 17:49

@feniksptica Rekoše mi da bi od 25 kw mogla peć na ovu kvadraturu. A trenutno ova na drva/ugalj je od 35 kw.

@kraljttbvb Hvala na opširnom odgovoru.
Pa to su ti faktori. Zavisi od toga svega.
Sad trenutno smo mati i ja u kući. Ona u prizemlju a ja na spratu, griju se sve prostorije i prevruće bude. Na peći temperatura 65-70° a u kući se ne može biti, moraju se prozori otvoriti. A navikli smo uvijek u kratkim rukavima.

Okvirno dok platim ugalj, drva i odvoz šljake košta me 1450 KM, tako da sa 5-6 tona bi bilo prihvatljivo.

Znam i ja takve koji kažu da malo potroše 😂

A što se tiče kupovine peći, sad imaju subvencije ove od 50%.

Avatar
Pitagora
Postovi: 1293
Pridružen/a: 10 avg 2020, 12:44
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Pitagora » 22 feb 2021, 18:06

marcelo05 je napisao/la:
22 feb 2021, 17:01
Ima li neko od forumaša da se grije na pelet?
Planiram da sa uglja pređem na pelet. Kuća ima izolaciju, dobra stolarija.
Koliko okvirno se može očekivati potrošnje peleta? U pitanju su dva sprata kuće, ukupno nekih 170 m^2. Visina spratova cca 270 cm.
Znam da to zavisi od više parametara al eto onako neko vaš iskustvo.
Slicna kvadratura kod mene, 5 tona godisnje. S tim da se nalazim u Hercegovini sto je neusporedivo s Bosnom.

Avatar
redbull93
Postovi: 14404
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la redbull93 » 22 feb 2021, 18:09

Samo pelet i budi gospodin, naravno pec kvalitetnu uzmi. Kod mene je ona iz gradacca eko line kovan ja mislim, sasvim zadovoljan.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
feniksptica
Postovi: 15219
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la feniksptica » 22 feb 2021, 18:15

33kW ces morat. Mislim moze i 25, kod mene je ta, ukupna kvadratura je malo i manja pa opet nekako jedva. Dok se zagrije, dok vodu zagrije
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Fantasista » 22 feb 2021, 18:42

Pelet zakon, prošle godine uveo, da sam znao i prije jbm ti budalu. Kod mene je Lafat peć, mislim da je 25 kw. Lako za održavati, nemaš zajebancije oko loženja, brzo očistit ono malo što se nakupi. Kuća izolovana stiroporom tako da je i tu ušteda a inače ne volim da je puno toplo, oko 22 držim temperaturu. Nemam pojma koliko je potrošeno do sada ali nije mnogo. Naravno pelet kupovati na ljeto, budu stalno neke akcije, ne treba se zalijetati i uzimati gdje je prejeftino jer ima lošeg na tržištu. Što se tiče Tuzle i okoline, Trgovir Gračanica je najbolji, bude 300 km tona sa prevozom.

Avatar
Maestro
Postovi: 5963
Pridružen/a: 26 okt 2008, 03:54
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Maestro » 22 feb 2021, 18:47

Jel ko koristi toplinske pumpe? Odnosno jel vec proizvode u BiH to.
Može Petev ostati sto godina, ali to više nema smisla. Ne znam možemo li više potonuti – jasan je Topić.

Tuta Petrov

Avatar
Pogba
Postovi: 19770
Pridružen/a: 31 okt 2012, 11:03
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Pogba » 22 feb 2021, 18:58

Maestro je napisao/la:
22 feb 2021, 18:47
Jel ko koristi toplinske pumpe? Odnosno jel vec proizvode u BiH to.
Poskupa investicija, bolje je raditi to pri gradnji objekta. Znam da LG (Stanic) to radi.
░▌J▐▌U▐▌V▐▌E▐▌N▐▌T▐▌U▐▌S▐░

#MaxOUT

Avatar
Vrebac
Postovi: 3060
Pridružen/a: 25 apr 2011, 20:47
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Vrebac » 22 feb 2021, 20:58

Maestro je napisao/la:
22 feb 2021, 18:47
Jel ko koristi toplinske pumpe? Odnosno jel vec proizvode u BiH to.
Sta te zanima? prodajem i instaliram. :mrgreen:

Inace za kolegu iznad,

Min.30kw pec na pelet moras uzeti za tu Quadraturu,
Jer ako je ako se pec muci dode ti veca potrosnja.
10god koristim pelet na 160m2 (5T godisnje) ljeti se grijala voda.

Od ove godine kombinacija sa toplotnom pumpom (zrak,zrak) i solarnim panelima za El.energiju jednostavno :thumbup: :thumbup:

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18611
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 23 feb 2021, 01:33

Vrebac je napisao/la:
22 feb 2021, 20:58
Maestro je napisao/la:
22 feb 2021, 18:47
Jel ko koristi toplinske pumpe? Odnosno jel vec proizvode u BiH to.
Sta te zanima? prodajem i instaliram. :mrgreen:

Inace za kolegu iznad,

Min.30kw pec na pelet moras uzeti za tu Quadraturu,
Jer ako je ako se pec muci dode ti veca potrosnja.
10god koristim pelet na 160m2 (5T godisnje) ljeti se grijala voda.

Od ove godine kombinacija sa toplotnom pumpom (zrak,zrak) i solarnim panelima za El.energiju jednostavno :thumbup: :thumbup:
Kolika je investicija toplotne pumpe zrak zrak
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

GracanicaAA
Moderator
Postovi: 5305
Pridružen/a: 18 maj 2013, 17:55
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la GracanicaAA » 23 feb 2021, 02:11

redbull93 je napisao/la:
22 feb 2021, 18:09
Samo pelet i budi gospodin, naravno pec kvalitetnu uzmi. Kod mene je ona iz gradacca eko line kovan ja mislim, sasvim zadovoljan.
I ti ode sad u Gradacac. :urnebes:
Kvalitetne su peci kod nas pogotovo ove novije sto proizvode.
Sa peletom sam ko Hadzija. :kafa:
Kao sto ovaj post iznad mene Trgovir Gracanica ima najbolji pelet i ja ga koristim, pa eto preporuka. :thumbup:

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la SMR187 » 23 feb 2021, 02:18

GracanicaAA je napisao/la:
23 feb 2021, 02:11
I ti ode sad u Gradacac. :urnebes:
Jel moguce da nas ljudi toliko mijesaju :urnebes:
Znam jednog lika iz Zivinica vec preko 10 godina, i dan danas me pita 'Sta ima u Gracanici'
o yebem ti kosti
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
redbull93
Postovi: 14404
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la redbull93 » 23 feb 2021, 07:14

GracanicaAA je napisao/la:
23 feb 2021, 02:11
redbull93 je napisao/la:
22 feb 2021, 18:09
Samo pelet i budi gospodin, naravno pec kvalitetnu uzmi. Kod mene je ona iz gradacca eko line kovan ja mislim, sasvim zadovoljan.
I ti ode sad u Gradacac. :urnebes:
Kvalitetne su peci kod nas pogotovo ove novije sto proizvode.
Sa peletom sam ko Hadzija. :kafa:
Kao sto ovaj post iznad mene Trgovir Gracanica ima najbolji pelet i ja ga koristim, pa eto preporuka. :thumbup:
A gracanica haha, haj slicno je. Ma to bilo prijebpar godina, bio na sajmu onom i kupio.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Beduin
Postovi: 16330
Pridružen/a: 07 avg 2015, 19:10
Lokacija: Beduin nema stalnu lokaciju
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Beduin » 23 feb 2021, 08:58

Kod mene je Termoflux pec (25kW) vec nekoliko godina, radi odlicno. Izmedju 4-5t peleta potrosim, ovisno od zime kakva je, a sad sa malom bebom sam malo cesce i ja palio pec.
Obavezno uzmes termostat i kontrolises paljenje peci, namjestis na koliko stepeni da ti se pali pec i u koje doba dana.
Zavisi i od kvalitete peleta potrosnja, meni je ove godine dosao losiji pelet i dosta sljake mi se skuplja dole u posudici za gorionik tako da svaki dan moram je isprazniti (šljaku), inace nece da potpali pelet i onako sirov samo ispada okolo i zagusi vatru.

Pitanje 1: subvencija na 50% za pelet? Jestel sigurni u to i je li na cijelom Tuzlanskom kantonu? Punac hoce sebi uvede pelet pa kome da se obrati u Gradaccu?

Pitanje 2 (@Vrebac): solarni paneli koliko su isplativi u odnosu na montazu, odrzavanje i kolicinu dobijene energije? Koliko dobijes struje na par panela, sta mogu pokriti u kuci?
Ko od harama zivi, godisnje 2 puta ne podrigne.

075 ❤

al87
Postovi: 250
Pridružen/a: 20 jan 2021, 10:47
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la al87 » 23 feb 2021, 09:08

Ja godišnje ne potrošim nikad preko 3 tone peleta. Dva sprata po nekih 80-ak kvadrata. Fasada je odlicna, stiropor 10-ka, izolacija na nivou. Tako da me čudi da neki oko 6 tona godišnje troše peleta. Kad je doba godine kao januar, početak februara, odnosno veliki minusi, tad peć radi cijeli dan, nekad kasno gasimo, a palimo oko 5 ujutro. Kad su topliji dani palimo ujutro i naveče, ugrije se brzo, tako da nešto kratko radi i to je to.

Preporuke svima da pređu na pelet, kad se sjetim svaki dan čišćenje stare peći na ugalj i drva, pa onaj ugalj, pa hoće li se upaliti vatra odmah, provjeravaj, koliko god da košta pelet, nije skupo.

Inače ovo mi je 5-6 zima.

marcelo05
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la marcelo05 » 23 feb 2021, 09:45

Bit će raspisan konkurs uskoro na stranici vlade tk. Bude 2-3 put godišnje. Uslov je da već ima grijanje na ugalj. Na stranici možete naći konkurs od prošle godine iz jula, pa da vidite uslove sve. Između ostalog i kuća treba da je uplanjena, al dolazi i komisija da pregleda objekat. Kod mene je ns kući stiropor 8 cm.

A imaš i rezultate konkursa od prošle godine, dosta naroda iz Gračanice i Gradačca je na spisku.

Pa vidim da imaju te termo flux, dosta se ugrađuju a i od kovana. Sad ne znam koliko je razlika između njih u cijeni i kvalitetu. Svakako da je onda bolje da uzmem od 30 ili 33 kw da peć nije skroz opterećena. Već mi je muka više od šljake i prašine.

al87
Postovi: 250
Pridružen/a: 20 jan 2021, 10:47
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la al87 » 23 feb 2021, 09:58

Super stvar, da je više tih sufunansiranja, meni drago ko god pređe na pelet, nekad bi se više obradovao komšiji, nego sebi (kad vidim šta sve svijet loži i kakvi su to otrovi) odmah nam je i situacija sa aerozagađenjem bolja, na stranu što je bolje za domaćina, ljepše i ugodnije.

S tim, da imam mogućnost za neku pristojnu cifru da se priključim na gradsko grijanje, odmah bi to uradio.

Avatar
Beduin
Postovi: 16330
Pridružen/a: 07 avg 2015, 19:10
Lokacija: Beduin nema stalnu lokaciju
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Beduin » 23 feb 2021, 10:32

Ma na pelet sigurno da nece profulati, prodisat ce u svakom smislu ukucani. Ti potpaljivanje vatre, konstantno lozenje, ciscenje i vagon sljake, prljavstina, usmrdis se svaki put kad odes naloziti vatru ko u sušaru da si gostov'o, pelet se svakako isplati uvesti i preporula svakome ko moze.

Kamo srece da u Tuzli vise rade na toplifikaciji i pripajanju na centralno grijanje, ali su tu totalno zakazali i tek poneko naselje se moze pohvaliti da se pripojilo na CG. Ja bih prvi to uradio. A do tad pelet je sasvim dobra stvar.
Ko od harama zivi, godisnje 2 puta ne podrigne.

075 ❤

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: delko, LamineDiarra, StevieG8 i 26 gostiju.