Grijanje na pelet

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4752
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la LlullSergio » 23 feb 2021, 10:37

Beduin je napisao/la:
23 feb 2021, 08:58
Kod mene je Termoflux pec (25kW) vec nekoliko godina, radi odlicno. Izmedju 4-5t peleta potrosim, ovisno od zime kakva je, a sad sa malom bebom sam malo cesce i ja palio pec.
Obavezno uzmes termostat i kontrolises paljenje peci, namjestis na koliko stepeni da ti se pali pec i u koje doba dana.
Zavisi i od kvalitete peleta potrosnja, meni je ove godine dosao losiji pelet i dosta sljake mi se skuplja dole u posudici za gorionik tako da svaki dan moram je isprazniti (šljaku), inace nece da potpali pelet i onako sirov samo ispada okolo i zagusi vatru.

Pitanje 1: subvencija na 50% za pelet? Jestel sigurni u to i je li na cijelom Tuzlanskom kantonu? Punac hoce sebi uvede pelet pa kome da se obrati u Gradaccu?

Pitanje 2 (@Vrebac): solarni paneli koliko su isplativi u odnosu na montazu, odrzavanje i kolicinu dobijene energije? Koliko dobijes struje na par panela, sta mogu pokriti u kuci?
Termoflux peci su zakon, jedne od boljih. Sad opet ne znam koliko su i jesu li skuplje od ovih ostalih.

33 kw ce mu trebati za ovu kvadraturu. Kod mene je ona od 50 ali ima i vise kvadrata. Potrosnja ce zavisi od dosta faktora, koliko je u kuci vremena, koliko prostorija je potrebno grijati, gdje se geografski nalazi,a i licni nekakav dozivljaj zime :D Kod mene jaran haman nikako ne grije stan, vazda mu taman,a ja se vamo smrzoh.

Mada racunaj da ispod 5 tona neces ici.

Avatar
Pitagora
Postovi: 1293
Pridružen/a: 10 avg 2020, 12:44
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Pitagora » 23 feb 2021, 10:41

Kod mene je centrometal

Avatar
Beduin
Postovi: 16309
Pridružen/a: 07 avg 2015, 19:10
Lokacija: Beduin nema stalnu lokaciju
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Beduin » 23 feb 2021, 10:46

LlullSergio je napisao/la:
23 feb 2021, 10:37
Beduin je napisao/la:
23 feb 2021, 08:58
Kod mene je Termoflux pec (25kW) vec nekoliko godina, radi odlicno. Izmedju 4-5t peleta potrosim, ovisno od zime kakva je, a sad sa malom bebom sam malo cesce i ja palio pec.
Obavezno uzmes termostat i kontrolises paljenje peci, namjestis na koliko stepeni da ti se pali pec i u koje doba dana.
Zavisi i od kvalitete peleta potrosnja, meni je ove godine dosao losiji pelet i dosta sljake mi se skuplja dole u posudici za gorionik tako da svaki dan moram je isprazniti (šljaku), inace nece da potpali pelet i onako sirov samo ispada okolo i zagusi vatru.

Pitanje 1: subvencija na 50% za pelet? Jestel sigurni u to i je li na cijelom Tuzlanskom kantonu? Punac hoce sebi uvede pelet pa kome da se obrati u Gradaccu?

Pitanje 2 (@Vrebac): solarni paneli koliko su isplativi u odnosu na montazu, odrzavanje i kolicinu dobijene energije? Koliko dobijes struje na par panela, sta mogu pokriti u kuci?
Termoflux peci su zakon, jedne od boljih. Sad opet ne znam koliko su i jesu li skuplje od ovih ostalih.

33 kw ce mu trebati za ovu kvadraturu. Kod mene je ona od 50 ali ima i vise kvadrata. Potrosnja ce zavisi od dosta faktora, koliko je u kuci vremena, koliko prostorija je potrebno grijati, gdje se geografski nalazi,a i licni nekakav dozivljaj zime :D Kod mene jaran haman nikako ne grije stan, vazda mu taman,a ja se vamo smrzoh.

Mada racunaj da ispod 5 tona neces ici.
A dobro, taj prag tolerancije na osjecaj zime nije kod svakoga isti, to stoji. Ja ne volim da je previse toplo, ali zbog djece malo cesce upalim pec nego stp bih inace. A i u prizemlju je znatno hladnije kod roditelja, nego kod mene na spratu pa i zbog njih nekad upalim.
Ja sam namjestio termostat da pali pec kad temperatura spadne ispod 23°C, a trenutno mi pokazuje sobnu temp. 24° jer je i napolju toplo takp da se pec nece ni paliti dok se ne spusti temp.
Sa druge strane ja grijem sve prostorije i tako odrzavam jednaku temp u cijeloj kuci, mada mi je jedna strana kuce hladnija jer mi se ti radijatori zadnji ugriju i prvi ohlade tako da i termostat obicno drzom negdje izmedju tih prostorija (najtoplije i najhladnije, dakle u trpezariji) pa se na vrijeme pec pali dok ne postane bas svjeze.

Ja izmedju 4 i 5 tona trosim. Da se ja pitam nikad ne bi preslo 4 tone jer ne volim veliku vrucinu, ali eto... 😁
Ko od harama zivi, godisnje 2 puta ne podrigne.

075 ❤

Avatar
Sage
Postovi: 5327
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Sage » 23 feb 2021, 15:08

Evo moj slucaj: kuca dvospratna, 162 kvadrata, izolacija 8cm stiropor, stolarija drvena, sem ulaznih vrata, dobra(hocu da ima malo zraka). Pec na pelet Termoflux 25 kw.
Prvu vatru pustio 19.10.2020. Temperatura na 21.5 ili 22. A kupio sam 4 palete peleta(4t200kg jer je na paleti 1050kg(70 vreca po 15kg)sve ukupno 280 vreca), i imam jos 96 vreca. To je 1440kg.
Ja sam pre pre prezadovoljan. Cistim svaki 7-8 dan, ma top.

Ko god moze nek predje. Pokajat se nece. Treba se malo naviknut ono kad prestane radit pa se krenu hladit radijatori al kako je se lako naviknut ustat ujutru i ono pocne grijat a ti jos u pidjami pravis kafu. Ili odes negdje i dolazis a kuca topla.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
feniksptica
Postovi: 15163
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la feniksptica » 23 feb 2021, 16:36

Jedno jedino pitanje, kako ste prezivili ove minuse sa 22 stepena ?
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Avatar
soxx
Postovi: 13585
Pridružen/a: 25 jul 2012, 16:56
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la soxx » 23 feb 2021, 16:56

Zavisi i od kvaliteti peleta.

Najbolje uzet kantu vode. Saku peleta baci u nju. Ak potone 'odmah' znaci dobro je presan inace je slabijeg kvaliteta..

Avatar
Vrebac
Postovi: 3060
Pridružen/a: 25 apr 2011, 20:47
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Vrebac » 23 feb 2021, 19:46

Bosniacum Lilium je napisao/la:
23 feb 2021, 01:33
Vrebac je napisao/la:
22 feb 2021, 20:58
Maestro je napisao/la:
22 feb 2021, 18:47
Jel ko koristi toplinske pumpe? Odnosno jel vec proizvode u BiH to.
Sta te zanima? prodajem i instaliram. :mrgreen:

Inace za kolegu iznad,

Min.30kw pec na pelet moras uzeti za tu Quadraturu,
Jer ako je ako se pec muci dode ti veca potrosnja.
10god koristim pelet na 160m2 (5T godisnje) ljeti se grijala voda.

Od ove godine kombinacija sa toplotnom pumpom (zrak,zrak) i solarnim panelima za El.energiju jednostavno :thumbup: :thumbup:
Kolika je investicija toplotne pumpe zrak zrak
Neznam kakve su cijene za bh trziste ako te zanimaju EU cijene napisi malo podataka da izracunam sta bi bilo najbolje.
Ja radim sa mitsubishi, panasonic i daikin pumpama pocetna cijena 6.000€

Avatar
deyo
Član IO SS.ba lige
Postovi: 1901
Pridružen/a: 19 jun 2008, 16:10
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la deyo » 25 feb 2021, 11:19

Beduin je napisao/la:
23 feb 2021, 08:58
Kod mene je Termoflux pec (25kW) vec nekoliko godina, radi odlicno. Izmedju 4-5t peleta potrosim, ovisno od zime kakva je, a sad sa malom bebom sam malo cesce i ja palio pec.
Obavezno uzmes termostat i kontrolises paljenje peci, namjestis na koliko stepeni da ti se pali pec i u koje doba dana.
Zavisi i od kvalitete peleta potrosnja, meni je ove godine dosao losiji pelet i dosta sljake mi se skuplja dole u posudici za gorionik tako da svaki dan moram je isprazniti (šljaku), inace nece da potpali pelet i onako sirov samo ispada okolo i zagusi vatru.

Pitanje 1: subvencija na 50% za pelet? Jestel sigurni u to i je li na cijelom Tuzlanskom kantonu? Punac hoce sebi uvede pelet pa kome da se obrati u Gradaccu?

Pitanje 2 (@Vrebac): solarni paneli koliko su isplativi u odnosu na montazu, odrzavanje i kolicinu dobijene energije? Koliko dobijes struje na par panela, sta mogu pokriti u kuci?
To što ti se pelet nakuplja je naravno i do kvaliteta ali samo cesce od 1 mjesecno koliko je preporuceno, očisti one dimovodne kanale, kod mene je thermoflux i isto mi se desilo i ja krivim pelet, kad sam to odradio i usisao sta je spalo vjeruj gori ko luda bez zezancija.

kod moje se digne poklopac i imaju dvije sipke koje tretiram sa nastavkom koji sam dobio uz pec, gore dole radis, onda naprijed gdje je posuda za pepeo ,izvadis nju i odvrnes 4 sarafa i usisam fino i sa strane sa spahtlom fino se pokupi i usisa i oko ventilatora kojeg tad vidis. ali ovo je svakako rutinska operacija koju svakako moras raditi svaki mjesec minimum, za stanove je pelet se rodio a za kuce nemam iskustva.
® GONGASHI POWERHOUSE ® Founder & Capitano ©
Šampioni SS Lige 🏆🏆
SS Kup 🏆
Super Kup 🏆🏆
Strijelac Lige -★★★
Strijelac Kupa-★★★
U sezoni 16★20★21★22★23★24 No1 po broju datih golova u ss.ba ligi★
Prvi član Kluba ⚽ 100, 200,300

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18611
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 25 feb 2021, 12:11

Vrebac je napisao/la:
23 feb 2021, 19:46
Bosniacum Lilium je napisao/la:
23 feb 2021, 01:33
Vrebac je napisao/la:
22 feb 2021, 20:58


Sta te zanima? prodajem i instaliram. :mrgreen:

Inace za kolegu iznad,

Min.30kw pec na pelet moras uzeti za tu Quadraturu,
Jer ako je ako se pec muci dode ti veca potrosnja.
10god koristim pelet na 160m2 (5T godisnje) ljeti se grijala voda.

Od ove godine kombinacija sa toplotnom pumpom (zrak,zrak) i solarnim panelima za El.energiju jednostavno :thumbup: :thumbup:
Kolika je investicija toplotne pumpe zrak zrak
Neznam kakve su cijene za bh trziste ako te zanimaju EU cijene napisi malo podataka da izracunam sta bi bilo najbolje.
Ja radim sa mitsubishi, panasonic i daikin pumpama pocetna cijena 6.000€
U Sarajevu sam. Pa nije to puno para ako je i kod nas oko 10 milja. Bio sam u Lux kad je to uzelo zamaha. Skupi bilo ko sami djavo

Inace u Bosni je cini mi se pao izvoz peleta prema vani. To Ukrajina i Rusija sad poklapaju. Cijene su malo nize ove godine nego prošle. Nadam se da ce ici jos nize iduce godine
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Beduin
Postovi: 16309
Pridružen/a: 07 avg 2015, 19:10
Lokacija: Beduin nema stalnu lokaciju
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la Beduin » 25 feb 2021, 14:16

deyo je napisao/la:
25 feb 2021, 11:19
Beduin je napisao/la:
23 feb 2021, 08:58
Kod mene je Termoflux pec (25kW) vec nekoliko godina, radi odlicno. Izmedju 4-5t peleta potrosim, ovisno od zime kakva je, a sad sa malom bebom sam malo cesce i ja palio pec.
Obavezno uzmes termostat i kontrolises paljenje peci, namjestis na koliko stepeni da ti se pali pec i u koje doba dana.
Zavisi i od kvalitete peleta potrosnja, meni je ove godine dosao losiji pelet i dosta sljake mi se skuplja dole u posudici za gorionik tako da svaki dan moram je isprazniti (šljaku), inace nece da potpali pelet i onako sirov samo ispada okolo i zagusi vatru.

Pitanje 1: subvencija na 50% za pelet? Jestel sigurni u to i je li na cijelom Tuzlanskom kantonu? Punac hoce sebi uvede pelet pa kome da se obrati u Gradaccu?

Pitanje 2 (@Vrebac): solarni paneli koliko su isplativi u odnosu na montazu, odrzavanje i kolicinu dobijene energije? Koliko dobijes struje na par panela, sta mogu pokriti u kuci?
To što ti se pelet nakuplja je naravno i do kvaliteta ali samo cesce od 1 mjesecno koliko je preporuceno, očisti one dimovodne kanale, kod mene je thermoflux i isto mi se desilo i ja krivim pelet, kad sam to odradio i usisao sta je spalo vjeruj gori ko luda bez zezancija.

kod moje se digne poklopac i imaju dvije sipke koje tretiram sa nastavkom koji sam dobio uz pec, gore dole radis, onda naprijed gdje je posuda za pepeo ,izvadis nju i odvrnes 4 sarafa i usisam fino i sa strane sa spahtlom fino se pokupi i usisa i oko ventilatora kojeg tad vidis. ali ovo je svakako rutinska operacija koju svakako moras raditi svaki mjesec minimum, za stanove je pelet se rodio a za kuce nemam iskustva.
Kod mene je PELLING kotao (pogledaj na netu koji je, ako ti ne koristis ovaj). Gornja vrata kad otvoris imaju one cijevi (turbulatori i cijevni izmjenjivac toplote), redovno vadim one cijevi i ocistim te usisam i opet je isto. E ne znam da li i ti mislis na njih (dimovodne kanale) ili je to nesto drugo?
Takodjer redovno cistim donji dio gdje je luzara i pepeo, ocistim i zidove ponekad, a tek na proljece detaljno ostruzem spartlom kad ugasim konacno pec.

Ali mislim da je do pepela u mom slucaju, jer sam na pocetku zime koristio pelet od prosle sezone i bio je dobar dok nisam presao na ovaj kupljen proslog proljeca za ovu sezonu.
Ko od harama zivi, godisnje 2 puta ne podrigne.

075 ❤

Avatar
deyo
Član IO SS.ba lige
Postovi: 1901
Pridružen/a: 19 jun 2008, 16:10
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la deyo » 25 feb 2021, 17:59

evo sad citam iz upustva, cijevni izmjenjivac je u pitanju, kaze ukoliko pelet ne sagorjeva do kraja i desava se prepunjavanje posude za sagorijevanje peleta nakon određenog vremena rada, vrijeme je da se očiste cijevni izmjenjivaci.

https://www.thermoflux.ba/wp-content/up ... nterio.pdf

strana 24
® GONGASHI POWERHOUSE ® Founder & Capitano ©
Šampioni SS Lige 🏆🏆
SS Kup 🏆
Super Kup 🏆🏆
Strijelac Lige -★★★
Strijelac Kupa-★★★
U sezoni 16★20★21★22★23★24 No1 po broju datih golova u ss.ba ligi★
Prvi član Kluba ⚽ 100, 200,300

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37553
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la tuzlak1987 » 25 feb 2021, 21:14

Beduin je napisao/la:
23 feb 2021, 10:32
Ma na pelet sigurno da nece profulati, prodisat ce u svakom smislu ukucani. Ti potpaljivanje vatre, konstantno lozenje, ciscenje i vagon sljake, prljavstina, usmrdis se svaki put kad odes naloziti vatru ko u sušaru da si gostov'o, pelet se svakako isplati uvesti i preporula svakome ko moze.

Kamo srece da u Tuzli vise rade na toplifikaciji i pripajanju na centralno grijanje, ali su tu totalno zakazali i tek poneko naselje se moze pohvaliti da se pripojilo na CG. Ja bih prvi to uradio. A do tad pelet je sasvim dobra stvar.
I bolje ti je na peletu, ja imam centralno. Dodju oni hostapleri cackaju nesto termostat. Naprave da moras pustiti radijator do kraja da imaju veci protok. Eto kako uzimaju pare od ljudi koji imaju kalorimetar. Kao da ga i nemas napravi centralno grijanje jer ne zele da im trpi zarada. Onaj sto nema kalorimetar plati 100 i toplo mu, ti sto imas platis 80 i smrzavas se :urnebes:

putnik387
Postovi: 12
Pridružen/a: 16 okt 2021, 08:30
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la putnik387 » 18 okt 2021, 20:57

Kako sam i sam prešao sa drva na pelet, istraživao i raspitivao se o opcijama odlučio sam kroz na ovaj članak to podijeliti sa vama https://www.blog.domacin.ba/2021/10/11/ ... ti-i-mane/

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7393
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Grijanje na pelet

Post Postao/la kraljttbvb » 05 dec 2021, 21:04

slika

slika

Kod babe se pali alarm na peći na pelet.

Zna li iko išta oko ovoga?

Peć je Termoflux...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 15 gostiju.