IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la jasmin10 » 26 jun 2021, 08:36

S obzirom da na forumu ima IT stručnjaka, te forumaša koji uče, mislim da ce tema biti aktivna.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 26 jun 2021, 09:07

Fina tema. :) Da se malo čuje o poslodavcima, načinu rada u raznim firmama, a i o učenju.
Što se ovog zadnjeg tiče, mislim da je Udemy najbolja opcija. Imaju sve što čovjeku treba, a ima i piratska stranica koja ima 90% sadržaja sa Udemy-ja, za one koji nemaju baš love. Ali, ne smijemo o tome, ja mislim. :D

Kad sam već tu, ima li neko neki dobar kurs za JMeter, onako detaljan?
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la jasmin10 » 26 jun 2021, 09:12

Kupio sam nedavno sa Udemya kurs data Scientist. Za nekih 20 dolara.
Moze li neko podijeliti kako je dosao do prvog posla ili do prvog projekta ? Koliko sam mogao citati iskustva, bitno je samo dobiti taj prvi posao i onda kasnije ide sve glat.
Ja sam polaznik IT Academya, smjer Python programiranje. Medjutim bez konkretne prakse, nema ni konkretnog napretka.

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 26 jun 2021, 09:37

Ja kako sam shvatio, preporuka je broj 1 ovdje u Sarajevu što se IT industrije tiče.

Naravno i bez preporuke možeš se lahko probiti ako si potkovan tehničkim znanjem i imaš dobar github profil.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
drzgemboadislic
Postovi: 931
Pridružen/a: 16 jan 2020, 00:05
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la drzgemboadislic » 26 jun 2021, 09:43

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jun 2021, 09:37
Ja kako sam shvatio, preporuka je broj 1 ovdje u Sarajevu što se IT industrije tiče.

Naravno i bez preporuke možeš se lahko probiti ako si potkovan tehničkim znanjem i imaš dobar github profil.
Mislim da se najviše gledaju projekti koje si radio

Avatar
QUARESMA 18<<<
Postovi: 14585
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la QUARESMA 18<<< » 26 jun 2021, 13:56

Bitno je imati projekte, bilo kakve, da poslodavci vide kako radite, kako razmisljate, ako ste pocetnici naravno.

Pored toga jako je bitno sloziti jednostavan i pregledan CV. Ja sam ih se svakakvih nagledao. Samo da jos dodam, molim vas nemojte u CV stavljati da ste gledali Udemy kurseve ili koliko imate pregledanih sati nekih kurseva.

Ukoliko imate potrebu za ovo istakneme, to uradite na screening intervju, i spomenite u kontekstku kako se konstantno usavrsavate.

Rauber33
Postovi: 518
Pridružen/a: 27 jun 2018, 13:16
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Rauber33 » 26 jun 2021, 14:11

Za one koji tek ulaze u IT, a iz neke druge su branše, preporučio bih prvo QA (manualno pa automatsko testiranje), a zatim lagano usmjeravanje ka developmentu. Puno je lakše upasti u IT firmu kao QA nego početnik početnik developer sa IT akademije

Avatar
Liverpool. YNWA
Postovi: 2170
Pridružen/a: 10 avg 2010, 09:13
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Liverpool. YNWA » 27 jun 2021, 01:24

Da li ima jos neko ovdje ko radi Salesforce? Posto vidim da se i u Bosni polako razvija Salesforce development :)
#Ynwa

Avatar
harden
Postovi: 23293
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la harden » 27 jun 2021, 01:27

Rauber33 je napisao/la:
26 jun 2021, 14:11
Za one koji tek ulaze u IT, a iz neke druge su branše, preporučio bih prvo QA (manualno pa automatsko testiranje), a zatim lagano usmjeravanje ka developmentu. Puno je lakše upasti u IT firmu kao QA nego početnik početnik developer sa IT akademije
Cini mi se da je ko Front end jos lakse naci posao, HTML + CSS + JS i neki framework, par projekata da pokazes sta mozes i nadje se posao. Pola raje sa FITa radi cim dodje na drugu godinu, mislim ko zeli da radi, ko ne zeli nece ni kad diplomira.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

ManciniLevatKlasican
Postovi: 1840
Pridružen/a: 18 mar 2019, 17:25
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la ManciniLevatKlasican » 27 jun 2021, 01:31

jasmin10 je napisao/la:
26 jun 2021, 09:12
Kupio sam nedavno sa Udemya kurs data Scientist. Za nekih 20 dolara.
Moze li neko podijeliti kako je dosao do prvog posla ili do prvog projekta ? Koliko sam mogao citati iskustva, bitno je samo dobiti taj prvi posao i onda kasnije ide sve glat.
Ja sam polaznik IT Academya, smjer Python programiranje. Medjutim bez konkretne prakse, nema ni konkretnog napretka.
Za mene licno je IT Akademija bacanje para, ako imas volje kupuj kurseve na Udemyju i budi uporan. Takodjer i Pluralsight nije los, moze biti vrlo koristan.
Forzza Velez

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la jasmin10 » 27 jun 2021, 01:38

ManciniLevatKlasican je napisao/la:
27 jun 2021, 01:31
jasmin10 je napisao/la:
26 jun 2021, 09:12
Kupio sam nedavno sa Udemya kurs data Scientist. Za nekih 20 dolara.
Moze li neko podijeliti kako je dosao do prvog posla ili do prvog projekta ? Koliko sam mogao citati iskustva, bitno je samo dobiti taj prvi posao i onda kasnije ide sve glat.
Ja sam polaznik IT Academya, smjer Python programiranje. Medjutim bez konkretne prakse, nema ni konkretnog napretka.
Za mene licno je IT Akademija bacanje para, ako imas volje kupuj kurseve na Udemyju i budi uporan. Takodjer i Pluralsight nije los, moze biti vrlo koristan.
Znam sve. Ali dzaba kad sam krenuo vec. :mrgreen: mada se slazem da su preskupi ali eto od necega sam morao krenuti. Meni je kod njih glupo sto im vježbe nisu konkretne.
Od Udemya sam kupio kurs data Scientist. U tome se vidim i tu se zelim ispraksatiu. Samo pretesko bas dobiti posao i kao junior bez ikakvog Iskustva.

Avatar
holyman
Postovi: 7940
Pridružen/a: 16 jan 2013, 23:01
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la holyman » 27 jun 2021, 01:45

Posao zavisi od mnogo faktora, vise nego u bilo kojem drugom poslu
NEMA NAZAD

Avatar
stb
Postovi: 826
Pridružen/a: 26 avg 2019, 21:37
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la stb » 27 jun 2021, 02:23

Vala mi je ovo uvijek bilo mrsko, kodiranje na informatici sam najvise mrzio nekako, mada sam uvijek volio racunare i sad citam ovih dana o ovom svemu kako ste se raspisali po forumu, pocelo i mene zanimati. Kao tesku neznalicu (mislim znam ponešto ali eto), Sta jedan pocetnik treba da cita, vjezba, uci i sl? Nemojte mi IT akademije samo, vise cu kuci naucit nego kod njih (imam losa iskustva sa njima, pola godine me zvala neka zenska iz IT akademije za neki tecaj, dok joj nisam spomenuo najdraze nije me se okanila). Sta bi preporucili nekome? Planiram se u slobodno vrijeme malo tome posvetiti, mozda se ponesto i nauci. QA mi se sviđa, o tom sam najvise čitao ovih dana.
Eto malo da doprinesem temi, iz ugla jednog laika na spomen IT-a.
7 1 2 1 0

Avatar
harden
Postovi: 23293
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la harden » 27 jun 2021, 02:49

holyman je napisao/la:
27 jun 2021, 01:45
Posao zavisi od mnogo faktora, vise nego u bilo kojem drugom poslu
Zavisi od toga da li se znas predstaviti i prodati. Ko ima dobar portfolio sigurno nece imati problema sa pronalaskom posla.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 27 jun 2021, 05:39

Početnik bi trebao da zna :

1. Osnove programiranja : Rad sa primitivnim i nonprimitive tipovima, flow funkcije ( for / while loops ), switch cases, naučiti šta su funkcije i metode, malo bolje znati non primitivne poput arrays-a, znati barem jedan algoritam sortiranja ( bubble sort ), znati hashmape.

2. Nakon toga idu OOP principi ( ovo je posebna priča i ne bi odmotavati klupko) , naučiti malo bolje algoritme, design patterni.

Programiranje je jedan ciklus koji vječno traje, svaki dan moraš nešto novo učiti i kad uđeš u IT industriju.

Naravno ovo sam pojednostavio do maximuma, neka me isprave ovi što su iskusniji i ako sam nešto izostavio. Meni je lično ovo gore sve trebalo godinu i po da savladam jer sam uporedo nešto drugo studirao. I opet bih rekao da sam najtanji u algoritmima i tom nekom programerskom razmišljanju jer sam šablonski sve učio.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
Riziko
Postovi: 5748
Pridružen/a: 21 okt 2017, 10:41
Lokacija: BANJA LUKA
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Riziko » 27 jun 2021, 09:16

U poslednje vrijeme se baš mnogo traži QA inžinjeri što manuelni što automatski.
[quote=Convicts1988 post_id=7332615 time=1573391939 user_id=33799]
Da Bog da Borac popisa oba sarajevska kluba i osvoji titulu :pray:
[/quote]

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 10:08

Za QA, posebno manuelnog, ne treba uopšte neko posebno znanje. Ko želi da uleti u taj svijet, to mu je najbolja opcija, samo se treba znati prodati u CV-u i motivacionom. Uglavnom sve firme vremenom žele QA-a da uče automatizaciji, što dovodi i do veće plate, tu pohvataš neke fazone oko developmenta, kasnije možeš birati hoćeš li u dev da se razvijaš, PM možda čak, možeš i ostati QA, ništa loše u tome.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
meepo
Postovi: 4094
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 27 jun 2021, 16:13

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
26 jun 2021, 09:37
Ja kako sam shvatio, preporuka je broj 1 ovdje u Sarajevu što se IT industrije tiče.

Naravno i bez preporuke možeš se lahko probiti ako si potkovan tehničkim znanjem i imaš dobar github profil.
Naime upravu si jednim dijelom. Sad ću objasniti sto preporuke. Vecina kompanija je članica BitAlijanse i jedno od pravila je da niko iz menadžmenta niti HR tima ne smije kontaktirati kolege iz drugih firmi i onda se ide na preporuke plus javljanje putem maila.

Bez preporuke mozes naravno ako si dobar, odgovoran i imas portfolio da si nesto radio a to je najčešće github.
DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
27 jun 2021, 05:39
Početnik bi trebao da zna :

1. Osnove programiranja : Rad sa primitivnim i nonprimitive tipovima, flow funkcije ( for / while loops ), switch cases, naučiti šta su funkcije i metode, malo bolje znati non primitivne poput arrays-a, znati barem jedan algoritam sortiranja ( bubble sort ), znati hashmape.

2. Nakon toga idu OOP principi ( ovo je posebna priča i ne bi odmotavati klupko) , naučiti malo bolje algoritme, design patterni.

Programiranje je jedan ciklus koji vječno traje, svaki dan moraš nešto novo učiti i kad uđeš u IT industriju.

Naravno ovo sam pojednostavio do maximuma, neka me isprave ovi što su iskusniji i ako sam nešto izostavio. Meni je lično ovo gore sve trebalo godinu i po da savladam jer sam uporedo nešto drugo studirao. I opet bih rekao da sam najtanji u algoritmima i tom nekom programerskom razmišljanju jer sam šablonski sve učio.
Ovo sto si postavio je ok. Jos da napomenem da algoritme i mnoge stavke koje su navedene mozete vježbati na HackerRanchu.
Ne bi vam preporucio Udemy niti neke akademije već knjige . Knjige su najbolji nacin da naucite nesto.

Recimo za design patterne Gang Of Four Design Patterns i Head First Design Patterns.
Također neophodno je za početnika i da zna SOLID principe , osnove HTTP protokola i kako koristit Git. Sve naravno imate u formi knjiga.

Avatar
JHam
Postovi: 9030
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 27 jun 2021, 17:07

Radim ja kao QA ako koga zanima sta, i manual i automation i sve sto treba xD slobodno na pp ko ima kakvih pitanja

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11402
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 27 jun 2021, 17:19

Šta radite, u čemu, je li ima puno pritiska, učestvujete li u planiraju svega? :)
Jesu li plate nečemu? :D
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 11 gostiju.