IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Unofficialpage » 28 jun 2021, 21:02

meepo je napisao/la:
28 jun 2021, 20:21
Unofficialpage je napisao/la:
28 jun 2021, 16:32
Ne znam da li je fax ili neki kurs/akademija jer i jedno i drugo imaju svoje prednosti i mane. Na faxu postaneš inženjer ali dok na kursevima naučiš da možeš odmah da radiš to što si prošao. Sad bih volio da sam fax završio ali nije bilo moguće.

Svoj prvi posao sam dobio na čudan način. Pratio tutorial sa YT (TVAC Studio) oko firebase-a i oko paginacije za firebase i android app. I tako istraživao stackoverflow i gledao mogu li ikome pomoći i nađem da nekome treba kako da uradi paginaciju i tu mu odgovorim, cijeli kod napišem. I za par dana mi se neki indijac javlja da i njemu to treba i ako bi s emogli čuti preko skype-a i tako dobio posao. :mrgreen: A prije toga slao na milion mjesta i niko ništa.

Danas radim za jednu firmu iz Mostara ali sve radim osim onog što sam učio na kursevima, jesam jednim dijelom vezan za to što sam učio ali druge tehnologije. Najviše me zeza teorija, kad me neko pita da objasnim šta je ovo, šta je ono i kasnije vidim da sam to radio već i da znam to. Ali treba stalno učiti i svakodnevno raditi pogotovo ako je osoba početnik jer bez tog nema ništa.

Gdje bas naleti na indijce? Nisam rasista, ima indijaca extra developera , ali to je jako mali procenat. Imaju lose prakse totalno su neogranizovani i mogu jako lako i brzo unistiti projekat.

Sto se tiče teorije odnosno tehnickog znanja to sam spominjao ranije 99% ljudi koje sam ja susretao imaju taj problem. I naravno ta zadnja recenica je nesto sto je de facto.
Ovaj je bio dobar. Bio je jedan od glavnih u Googlu, nekog sektora i dosadilo mu i vrati se u Indiju. :rol:

Ja mislim da je puno bitnije da se zna uraditi a sad teorija manje više iako u nekim situacijama teorija mnogo pomaže.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

BlackRiver1987
Postovi: 39
Pridružen/a: 26 jun 2021, 11:47
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la BlackRiver1987 » 29 jun 2021, 10:19

Moje licno iskustvo u IT-u:

Prije nekih desetak godina bio sam zavrsna godina "Janjos" koledza u Prijedoru. Tu sam stekao prvo "software development" iskustvo gdje sam se javio na oglas jednog od tadasnjih profesora koji su radili na razvoju nekog softvera. Tada je to bilo VB6 i SQL Server 2008 R2. Covjek trazio bilo koga da je spreman raditi i uciti, a meni se to ucinilo privlacnim.
Nekoliko godina poslije toga zavrsim u Sarajevu u jednoj firmi koja je radila implementaciju Pantheon ERP sistema te kasnije SAP Business ONE. Bilo je tu nesto C# i Delphi developmenta. Ugodno iskustvo, ali slaba prilika za napredak.
Nakon godine dana provedene tu, nadjem firmu u Velikoj Gorici (HRV) koja se bavila razvojem softvera za uredjaje za mjerenje nivoa secera u krvi. Tu sam radio nesto vise od godinu dana sa stvarno super ljudima i developerima.
U medjuvremena imao nalog na austrijskoj stranici kariere.at i tu me kontaktiraju iz jedne firme iz Salzburga da dodjem na razgovor.
Ja odem, obavim razgovor, dobijem ponudu i danas nesto vise od 4 godine kasnije - evo me u Salzburgu radim i uzivam :)

Ako bih dao savjet za nekoga ko tek pocinje u ovim vodama, rekao bih da se ne boje mijenjati poslove dok ne nadju nesto za sto smatraju da je dobro za njih. Ulozite vrijeme da shvatite u cemu ste dobri i onda postanite jos bolji. Sasvim je uredu ako u necemu niste najbolji. I po meni jedna od najbitnijih stavki: Kada postanete dio tima, ucinite sve da izbjegnete bespotrebne konflikte. Jer onaj ko vodi taj tim ce po mom iskustvu uvijek favorizirati nekoga ko pokusava rijesiti konflikt, a ne onoga ko pokusava "nesto da dokaze".

Just my 2 cents :)

Avatar
RoninX
Postovi: 1935
Pridružen/a: 25 dec 2020, 14:03
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la RoninX » 01 jul 2021, 11:47

e sad ste me zadeverali s nekim upisima. ne bih zelio da opet trosim vrijeme na nesto sto nema perspektivu i ne mogu iskoristiti na trzistu. malo sma gledao neke poslove vezano za data science u BiH( itbase), i vidim da je samo Atlant imao oglase...

mozda se sta promijeni u blizoj buducnosti.

imas li ti @JHam kakav savjet? trenutno sam se bacio na SQL( uporedo citam knjigu), pa cu na python. da li je mozda bolje pritisnut jedan pr.jezik, i biti komforan u njemu, nego rasipat energiju na dva i biti osrednji? mislim, ne govorim o jezicima za frontend developera, pa da se naslanja jedno na drugo...ne bjezim od toga da se kasnije mora siriti znanje. govorim za neku startnu poziciju.

kaggle je stvarno odlican site. ima raznih projekata za obradu. kad bih do nove godine imao kakvih projekta na githbu, poceo bih se javljati, pa ko zna... :hmmmm: .ovom poznaniku je bas dobro na Olx-u.

QA me nazalost uopste ne privlaci, iako je laksi put kako kazete

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Unofficialpage » 01 jul 2021, 12:20

Apsolutno uzeti jedan jezik i njega učiti, kad se taj jezik savlada onda ostali idu lagano, princip ostaje isti samo je sintaksa drugačija. Na početku je najbitnije naučiti kako šta funkcioniše, kako se radi sa for petljom, if uslovom, metodama, klasama, parametrima...
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
JHam
Postovi: 9036
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 01 jul 2021, 14:10

Ovo sto je unofficial napisao, ganjaj python, ako ne nadjes sta za data sience uvijek mozes poceti kao automation QA, mislim da python npr koriste u HYCU(dio Comtradea nekad bio pa prodali) za automatizaciju, vjerovatno i u drugim firmama na nekim projektima al u ovoj znam da su nedavno ganjali 10ak QA-eva. Symphony je imao data sience inzenjera, ne znam u kakvom je sad to stanju, koliko projekata ima da zahtjevaju DS. Sigurno bi ti bilo lakse uganjati neki QA posao za pocetak, po meni je tu JS vise trazen nego PY. A i kad naucis jedan jezik, nece ti biti toliko tesko prebaciti se na nesto drugo sto mozda ima vise ponuda u tom trenutku. Bitno je da hoces da radis, da imas sta da prilozis kao dokaz tog svog rada i za prvi posao da znas i teorije za ono sto se prijavljujes..

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 01 jul 2021, 14:20

Da li je pametnije deployat svoje projekte na recimo heroku ili netlify, pa da imaš link pristup svoje aplikacije.

Imam osjećaj da nije dovoljno samo ostaviti Github link na CV-u.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
JHam
Postovi: 9036
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 01 jul 2021, 14:39

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
01 jul 2021, 14:20
Da li je pametnije deployat svoje projekte na recimo heroku ili netlify, pa da imaš link pristup svoje aplikacije.

Imam osjećaj da nije dovoljno samo ostaviti Github link na CV-u.
Mislim da je bolje GH link, slabo ce ko od njih otvoriti tvoju aplikaciju i klikati kroz nju da vidi jel sta fali, ovako otvori kod, pogleda na koji nacin si sta radio, pogleda odma sta ga zanima, logiku i to. Nece app odmoci, ali mislim da slabo ko to gleda.. Druga stvar, sta ako posaljes link a pao server i ne radi login i odma ne moze dalje. GH je pod moranje, app manje vise. Bitno je da je cist kod, da koristis sto vise best practices, da sto vise reusable koda imas, gdje mozes jel.

A na CVu pored onih stvari sto u svakom pise, kad navodis projekte, navesti tehnologije, kratak opis app i sta treba da radi, gh link i fin readme, ko bude htio da pokrene app lokalno iako zna vjerovatno kako sta, bolje je da ima fino dokumentovano sve korake i da budes siguran kad prodje te korake da ce mu se app pokrenuti bez problema. I da, paziti da u ukljucenim paketima nema viska, da sad npr skines neku ap citav kod, uredis da bude po tvom, i ne obrises visak neki npr iz package.json-a gdje se vidi da imas bruku dependenciea koje ne koristis uopste nit si imao namjeru :mrgreen:

Beko
Postovi: 1868
Pridružen/a: 21 jan 2013, 21:41
Lokacija: The Hydra Island
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Beko » 01 jul 2021, 14:57

Netko tko pozna ekonomske procese jako dobro, a ima volji nauciti manipulaciju sa databases, onda mu preporucujem Business Software Consulting.

Tehnicki dio sastoji od SQL, Visual Basic + jaki Project Management Skillsi. Sa tim sam ja uspio.
Jest da sam donio 15+godina iz logistike, ali mogucnosti su itekako dobre.

Imate Inbound i Outbound Consulting.
Ja sam radio Outbound, sad sam Inbound.

Ako nema u BiH, imate u HR dosta kompanija iz tog fielda.
U Austriji isto.

4APP Hrvatska kompanija. BE-Terna ima jaku prezenciju na Balkanu.

BE Ternu bi preporucio jer je austrijsko njemacka kompanija.

Good luck.

Pitanja sto se tice Consulting i Project Management mogu pomoci.
Zadnja izmjena: Beko, dana/u 01 jul 2021, 15:02, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
JHam
Postovi: 9036
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 01 jul 2021, 15:00

I napravite LinkedIn, ja sam tu dobio sigurno 10ak full remote ponuda, a bilo je i onih da se selim u Dublin npr.. Moze se i tu naci posla

Beko
Postovi: 1868
Pridružen/a: 21 jan 2013, 21:41
Lokacija: The Hydra Island
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Beko » 01 jul 2021, 15:03

LinkedIn Profil je neobhodan za Networking.

Tko zeli posao u Austriji, mu preporucujem www.Karriere.at Portal.

Avatar
JHam
Postovi: 9036
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 02 jul 2021, 22:05

Evo firma iz MO trazi juniore, ako neko hoce mail nek udje na IT Jobs Bosna i Hercegovina fb grupu ili nek se javi na pp, da ne objavljujem ovde mail da ih ne spamaju ostali s foruma jel :D

🏢 Kompanija smo iz Mostara, koja radi consulting, većinom outsourcing partnerima uglavnom u Skandinaviji, Njemačkoj, ali imamo i "domaćih" proizvoda.
🔎 Tražimo buduće kolege/ice na puno radno vrijeme, junior, medior, senior pozicije. (remote nije opcija)
❗ Što se tiče juniora bitno nam je da osoba ima osnove, rad na nekim projektima, netko sa bar malo iskustva i da je spremna učiti nove tehnologije.
➕ Veliki plus je poznavanje Flutter platforme za razvoj mobilnih iOS/Android aplikacija, ali nije uvjet.

hrn
Postovi: 862
Pridružen/a: 07 dec 2016, 22:08
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la hrn » 05 jul 2021, 19:25

Pozz , da li neko ima link za React tutorijale sa Udemya

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 05 jul 2021, 20:19

hrn je napisao/la:
05 jul 2021, 19:25
Pozz , da li neko ima link za React tutorijale sa Udemya
Poslao sam ti pp.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 06 jul 2021, 00:43

Koji je minimum da zadovoljiš, što se projekata u portfoliu (GH) tiče?
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
meepo
Postovi: 4103
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 06 jul 2021, 00:50

DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
06 jul 2021, 00:43
Koji je minimum da zadovoljiš, što se projekata u portfoliu (GH) tiče?
Nema minimuma, niti maximuma. Bitno je da ne stajes i ako vec imas vremena da svako malo nesto uradis.
Bolje je imati jedan repo na kojem imas nedavno nesto commitano i na kojem radis duže vrijeme nego imati 5 repozitorija na kojima je zadnji commit bio prije pola godine jer to govori par stvar o tebi.

Ako se već radi s gitom preporuka je , ali ne i neophodno :
Napisati Readme (o čemu se radi, kako podesiti okruženje da se projekat pokrene i kako pokrenuti projekat , te mozda objasniti arhikteturu i stvari koje su korištene i zbog čega, kakav se code style koristi itd)
Koristit workflow s branchevima
Raditi sto manje commit-ove

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41205
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 08 jul 2021, 21:50

Jel se isplati ovaj Paragon upisati, nije baš jeftin pa me zanima je li neko to već prošao, pošto Mistral sa Bit Alijansom to organizuje
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
JHam
Postovi: 9036
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 10 jul 2021, 12:45

rio_Ferdy88 je napisao/la:
08 jul 2021, 21:50
Jel se isplati ovaj Paragon upisati, nije baš jeftin pa me zanima je li neko to već prošao, pošto Mistral sa Bit Alijansom to organizuje
Jel to ono 5k od Mistrala? Da garantuju posao bar nekom pa hajde, ali nigdje ne vidjoh da su napisali bar da ce najbolji polaznik dobiti posao, jel onda misle da ne znaju prenijeti znanje u roku tih par mjeseci da od polaznika naprave bar juniore spremne za rad... Meni to nekako bzvze, kad toliko platis i kad vec traje, koliko, 6mj?

Evo Virgin Pulse organizuje bootcamp, koga interesuje nek pogleda, ja vidio na linkedinu, prijave do 1. Augusta

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41205
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 10 jul 2021, 14:37

JHam je napisao/la:
10 jul 2021, 12:45
rio_Ferdy88 je napisao/la:
08 jul 2021, 21:50
Jel se isplati ovaj Paragon upisati, nije baš jeftin pa me zanima je li neko to već prošao, pošto Mistral sa Bit Alijansom to organizuje
Jel to ono 5k od Mistrala? Da garantuju posao bar nekom pa hajde, ali nigdje ne vidjoh da su napisali bar da ce najbolji polaznik dobiti posao, jel onda misle da ne znaju prenijeti znanje u roku tih par mjeseci da od polaznika naprave bar juniore spremne za rad... Meni to nekako bzvze, kad toliko platis i kad vec traje, koliko, 6mj?

Evo Virgin Pulse organizuje bootcamp, koga interesuje nek pogleda, ja vidio na linkedinu, prijave do 1. Augusta
Kao dobijes priliku za intervju sa 3 poslodavca, ko ima preko 85 posto, ovi od 70 do 85 isto nesto, al nije garantovano zaposlenje.

Taj bootcamp samo za studente koliko vidim
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11405
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 10 jul 2021, 19:33

Nije samo za studente, al' se uglavnom studenti prijavljuju jer stariji uglavnom imaju već posao pa ne idu tim putem.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 12 jul 2021, 15:10

Aerials je napisao/la:
10 jul 2021, 19:33
Nije samo za studente, al' se uglavnom studenti prijavljuju jer stariji uglavnom imaju već posao pa ne idu tim putem.
Prijavio sam se ja. Da li se moraš relocirati u Tuzlu ako se prođe?
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: delko i 22 gosta.