IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21296
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Epidaurus » 28 jun 2021, 11:20

JHam je napisao/la:
28 jun 2021, 10:58
Epidaurus je napisao/la:
28 jun 2021, 10:44
Iskren da budem meni je tracenje resursa kad sa zavrsenim ETFom radis ko tester. Glupo mi je sto je kod nas RI smjer uopce na ETFu, to bi trebao biti zaseban faks, a automatiku i elektroniku razdvojiti na dva smjera.
Realno, kod nas imas slab izbor da radis nesto puno ozbiljnije sa zavrsenim ETFom, RI jos i ima izbor, za ostale smjerove je to jos gore ako se ne prebace u IT. A ono, bolje raditi kao automation QA nego cekati duze da upadnes kao developer. A i nije bas da kod nas na ETFu naucis nesto novo, dosta starog gradiva, dosta bitnih predmeta na kojima nista ne naucis a s kojima bi mogao ganjati neku jacu karijeru od qa/obicnog developera u industriji. Ima i onih koji nauce, svakako, ali na dosta tih nekih zanimljivih predmeta dosta studenata samo gledaju da upisu ocjene, rijese predmet i idu dalje, pogotovo sto i profesore ne interesuje toliko da nauce studente. Po meni, bitno je da bilo kako upadnes u to sve, pa poslije ako zelis da ganjas iz nekog razloga nesto naprednije, u pravoj firmi uvijek mozes napredovati uciti nesto novo..a ono, isto ti je dal radio za 3k kao QA ili kao Developer
Svjestan sam toga, zato i kazem da mi je prilicno tuzno i porazno sto se jako cesto fenomenalni strucnjaci i potencijalni strucnjaci trose za relativno banalne stvari. Autoindustrija je prilicno tanka, a elektronicke nema. Bar ja ne znam za ijednu firmu koja se bavi razvojem bilo kakve elektronike. More vrhunskih mladih ljudi poslije zavrsenog ETFa odlaze vani raditi na strasnim projektima.

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 28 jun 2021, 11:25

ETF i tolike godine studiranja, za onog ko ide za developera, su gubljenje vremena. Sve se može proći u dvije godine, bez kamare bespotrebnih predmeta. Treba ljude osposobiti da rade IT a ne da budu it IT elektrotehničari.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la jasmin10 » 28 jun 2021, 12:37

Riziko je napisao/la:
28 jun 2021, 08:59
Pohvale Jasminu na otvaranju teme, mogla bi biti među boljim na forumu ako se od početka spriječi trolanje.

Zanma me sljedeće, gdje mogu online pogledati za početak kako funkcioniše manuelno i automatsko testiranje, sem udemya?
Ne znam ko je moderator ali nadam se da ce nas barem na ovoj temi postediti djecijih prepucavanja.

Gdje najbolje i najbrže nauciti osnove AutoCada ? Za posao mi trenutno treba AutoCad pa bih trebao neke osnove barem da pohvatam ?
Da li opet Udemy ili ima boljih opcija ?

ljevak
Postovi: 636
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la ljevak » 28 jun 2021, 12:55

jasmin10 je napisao/la:
28 jun 2021, 12:37


Gdje najbolje i najbrže nauciti osnove AutoCada ? Za posao mi trenutno treba AutoCad pa bih trebao neke osnove barem da pohvatam ?
Da li opet Udemy ili ima boljih opcija ?
Youtube sasvim dovoljan.

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11406
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Aerials » 28 jun 2021, 13:00

sljivo je napisao/la:
28 jun 2021, 11:25
ETF i tolike godine studiranja, za onog ko ide za developera, su gubljenje vremena. Sve se može proći u dvije godine, bez kamare bespotrebnih predmeta. Treba ljude osposobiti da rade IT a ne da budu it IT elektrotehničari.
Problem je što mi imamo malo fakulteta poput FIT-a u Mostaru. Trebaju i ostali univerziteti u državi malo da se okrenu otvaranju posebnog usmjerenja.
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 28 jun 2021, 13:33

Generalno ova struka i poslovni IT svijet kod nas nadilaze obrazovne i edukacijske ustanove. Ne mogu se ni u čemu mjeriti. Fakultetski profesori i asistenti dobijaju mizeriju u odnosu na ono što dobiju u privatnim kompanijama i zbog toga nema se volje da se radi bilo šta ozbiljno na fakultetima. Uvjeren sam da neko ko prođe dvije godine u nekoj od boljih IT firmi može držat časove osobi koja prođe dvije godine fakulteta IT smjera i bude najbolji tamo.

Avatar
JHam
Postovi: 9039
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 14:37

sljivo je napisao/la:
28 jun 2021, 13:33
Generalno ova struka i poslovni IT svijet kod nas nadilaze obrazovne i edukacijske ustanove. Ne mogu se ni u čemu mjeriti. Fakultetski profesori i asistenti dobijaju mizeriju u odnosu na ono što dobiju u privatnim kompanijama i zbog toga nema se volje da se radi bilo šta ozbiljno na fakultetima. Uvjeren sam da neko ko prođe dvije godine u nekoj od boljih IT firmi može držat časove osobi koja prođe dvije godine fakulteta IT smjera i bude najbolji tamo.
Sve to stoji, ali opet dosta firmi gleda kod prijave za juniora i taj fax, i sta si radio pored njega, da nisi samo radio ono sto moras na faxu, ja sam imao nekih projekata sto sam s rajom radio mimo faxa i na svakom intervjuu su me najvise oko tog pitali, kako, zasto.. Moze se zaposliti i bez logicno, ali nije ga lose ni zavrsiti da se ima diploma za nedo Bog :mrgreen: najbolje je ko moze uporedo i rad i fax, ja sam npr poceo na 4oj godini raditi full time, a znam ljudi koji su poceli i na drugoj, zavrsili bachelor i onda master na nekom laksem/privatnom

Znam npr i ljudi sto su na faxu pricali nedo Bog da radim ovo kad zavrsim fax, e te bas ne kontam sto su i isli isti.. Meni je npr najvise lego blender i 3d modeliranje, bilo mi najzanimljivije, ali slabo sta mozes naci kod nas da radis s tim jel, dok sam imao jedan izborni za testiranje koji sam uzeo na koliziji pa dogodine promijenio, i tu se radilo unit testiranje samo, ne znam ima li sad sta na etfu da priprema za automatizaciju, a trebali bi ubaciti sigurno, jer kod nas je automatizacija tek pocela da raste, tek firme kontaju da im to treba kad im klijenti vise traze, nije to tesko nauciti jel kad skontas ostalo, al valjalo bi da ljudima odrzis predmet pa da vide sta ih ocekuje, a uporedu ispitas principe manuelnog na usmenom npr.. Bachelor sam radio neku android igricu sa nekim phaser cini mi se frameworkom tad, a za master rad o automarizaciji, nikakvo otkrivanje novih stvari ali dovoljno za master i lagano za uraditi kad sam vec 2 godine radio u struci :mrgreen:

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 28 jun 2021, 14:54

ETF je prije trajao 5 godina studija, za IT smjer. To je tako gubljenje vremena da neko treba odgovarati, da ne uzimamo u obzir razna maltretiranja i stresove. Danas ljudi završe kurs za pola godine, godinu i na istoj su razini kao i ovaj nesretnik koji je gulio 5. Da se razumijemo i ja sam taj nesretnik (da se neko ne uvrijedi :) ). Ono što se cijeni je potencijal, znanje i motivacija i kad nekog savjetujem šta, kako da radi uvijek govorim da to troje moraš imati, a diplome, škole su bonus. Znam mnoge priučene programere koji su danas vrhunski programeri i drmaju velike plate. Tako da ako se neko zanima šta i kako, samo uzmi i radi, vježbaj, uči, možeš i sam. Jednu tehnologiju pa do kraja. Ako ne možeš nešto shvatiti probaj kakav kratki kurs ili nešto da ti ljudi objasne i gari.

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 28 jun 2021, 15:04

sljivo je napisao/la:
28 jun 2021, 14:54
ETF je prije trajao 5 godina studija, za IT smjer. To je tako gubljenje vremena da neko treba odgovarati, da ne uzimamo u obzir razna maltretiranja i stresove. Danas ljudi završe kurs za pola godine, godinu i na istoj su razini kao i ovaj nesretnik koji je gulio 5. Da se razumijemo i ja sam taj nesretnik (da se neko ne uvrijedi :) ). Ono što se cijeni je potencijal, znanje i motivacija i kad nekog savjetujem šta, kako da radi uvijek govorim da to troje moraš imati, a diplome, škole su bonus. Znam mnoge priučene programere koji su danas vrhunski programeri i drmaju velike plate. Tako da ako se neko zanima šta i kako, samo uzmi i radi, vježbaj, uči, možeš i sam. Jednu tehnologiju pa do kraja. Ako ne možeš nešto shvatiti probaj kakav kratki kurs ili nešto da ti ljudi objasne i gari.
Vidi ne bi bas rekao da je to tako. Faks te nauci osnovama koje nedostaju mnogima ljudima koji idu preko tih kurseva i koji samostalno uče. Prve dvije godine faksa su vazne je tu naučiš najviše. Kasnije onda idu projekti, timski rad itd. Međutim tu je problem jer dosta fakulteta na zavrsnim godinama gura tehnologije ili nesto sto nije u skladu s potrebama tržista rada. S druge strane akademije,kursevi i ostalo te uče kao nešto uraditi , a ne kako nešto radi. Osposobe te kao programera , a ne kao developera.

I naravno najbitnija stvar kao sa svim u zivotu je da to volis i da budes uporan, a ne ono tipa ja vidio dobre plate pa i ja dosao da vidim mogu li se kako pogurati tu.

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 28 jun 2021, 15:12

Mislim da je danas ta vrsta edukacije i obrazovanja precijenjena. Zahtjevi tržišta rada danas nisu stručnjaci već prašinari i ne postoji ništa što ne možeš steći sa pola godine rada u nekoj firmi. Danas da moram upisivati neki faks razmislio bih 1000 puta prije neki korak napravim.

Avatar
JHam
Postovi: 9039
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 15:15

sljivo je napisao/la:
28 jun 2021, 14:54
ETF je prije trajao 5 godina studija, za IT smjer. To je tako gubljenje vremena da neko treba odgovarati, da ne uzimamo u obzir razna maltretiranja i stresove. Danas ljudi završe kurs za pola godine, godinu i na istoj su razini kao i ovaj nesretnik koji je gulio 5. Da se razumijemo i ja sam taj nesretnik (da se neko ne uvrijedi :) ). Ono što se cijeni je potencijal, znanje i motivacija i kad nekog savjetujem šta, kako da radi uvijek govorim da to troje moraš imati, a diplome, škole su bonus. Znam mnoge priučene programere koji su danas vrhunski programeri i drmaju velike plate. Tako da ako se neko zanima šta i kako, samo uzmi i radi, vježbaj, uči, možeš i sam. Jednu tehnologiju pa do kraja. Ako ne možeš nešto shvatiti probaj kakav kratki kurs ili nešto da ti ljudi objasne i gari.
Traje i sad ali imas i ovaj novi od 2g, sigurno da mozes nauciti sam ali opet nekom pomogne to sto MORA raditi neke stvari na faxu, sto je natjeran bukvalno da nauci jel.. Mozes ti nauciti i na IT akademiji ako uluzis jos sam truda sa strane, dok vecina misli e upisao sam postao sam programer :mrgreen: ni jedno ni drugo ti ne treba, ali moze ti pomoci.. Po meni, ko nema fax, nema nekog iskustva prethodnog, najbolje mu je pokusati da uleti gdje kao qa, dal manuelni dal automatizaciju, usput nauci javu/js, pa poslije nek se pokusa prebaciti na dev ako mu se to ne svidja a vec ima nekog iskustva, ima koga vuci za rukav da mu pomogne itd.. I da ne sanja odma plate od 2 3k, kao sto znam ljudi sa etfa koji su ocekivali startnu platu od 2k+ samo eto jer su ga zavrsili, how yes no, u Bosni si covjece :mrgreen:

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 28 jun 2021, 15:27

sljivo je napisao/la:
28 jun 2021, 15:12
Mislim da je danas ta vrsta edukacije i obrazovanja precijenjena. Zahtjevi tržišta rada danas nisu stručnjaci već prašinari i ne postoji ništa što ne možeš steći sa pola godine rada u nekoj firmi. Danas da moram upisivati neki faks razmislio bih 1000 puta prije neki korak napravim.
Vidi ja sam misljenja da IT obrazovanje treba izmijeniti. To jest da se ostane u okviru onog sto je potrebno , a ne da ti neko nameće da radis projekte u C# ili PHP, ili nekim tehnologijama koje su bile aktuelne prije x godina i to s nekim u timu ko nije zainteresovan.Ja znam na desetke i desetke osoba koji su zavrsili kurseve i slične stvari , a nisu imali doticaja s IT fakultetima i tehnicko znanje im je tanko.

Po meni najbolji princip obrazovanja je 42. Ne znam jesi čuo za tu školu ?

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 28 jun 2021, 15:32

JHam je napisao/la:
28 jun 2021, 15:15
I da ne sanja odma plate od 2 3k, kao sto znam ljudi sa etfa koji su ocekivali startnu platu od 2k+ samo eto jer su ga zavrsili, how yes no, u Bosni si covjece :mrgreen:
Ja znam ljude koji su trazili platu od 6-7 k u pojedinim firmama bez prethodnog radnog iskustva i to na osnovu diplome( plus master :mrgreen: ). To ti je da se zgroziš.

Avatar
sljivo
Postovi: 14312
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la sljivo » 28 jun 2021, 15:37

Nisam čuo za te 42.

Čuj 6-7k :rol:

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21296
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Epidaurus » 28 jun 2021, 15:39

Ima li kod nas uopce kolektivni ugovor za IT bransu gdje su definisane minimalne plate za odredjene pozicije? U Austriji recimo imas kolektivne ugovore za svaku struku i nigdje plata nije definisana stepenom obrazovanja nego obimom i kompleksnoscu zadataka.

Avatar
JHam
Postovi: 9039
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 15:41

Epidaurus je napisao/la:
28 jun 2021, 15:39
Ima li kod nas uopce kolektivni ugovor za IT bransu gdje su definisane minimalne plate za odredjene pozicije? U Austriji recimo imas kolektivne ugovore za svaku struku i nigdje plata nije definisana stepenom obrazovanja nego obimom i kompleksnoscu zadataka.
Mislim da je kod nas definisano samo da se ne smijes direktno javljati uposlenicima iz drugih firmi bit allianse, to za minimalne, ima firma, Adeda, ako je jos ziva, po 500 600km nude developerima :tokralju:

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 28 jun 2021, 15:41



Skola bez učitelja, ocjena itd. Besplatni su. Imaju nesto sto se zove Piscine tj prijemni. Dosta ljudi koji zavrse ovo idu u Facebooku,Googleu itd.

Ovo je extra način učenja.

Avatar
JHam
Postovi: 9039
Pridružen/a: 18 jan 2013, 10:17
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la JHam » 28 jun 2021, 15:52

meepo je napisao/la:
28 jun 2021, 15:41


Skola bez učitelja, ocjena itd. Besplatni su. Imaju nesto sto se zove Piscine tj prijemni. Dosta ljudi koji zavrse ovo idu u Facebooku,Googleu itd.

Ovo je extra način učenja.
Jest, pa da te profesor ne moze **** u mozak bar godinu dana, how yes no :mrgreen:

Avatar
Unofficialpage
Moderator
Postovi: 21801
Pridružen/a: 22 feb 2013, 09:41
Lokacija: Niđe
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la Unofficialpage » 28 jun 2021, 16:32

Ne znam da li je fax ili neki kurs/akademija jer i jedno i drugo imaju svoje prednosti i mane. Na faxu postaneš inženjer ali dok na kursevima naučiš da možeš odmah da radiš to što si prošao. Sad bih volio da sam fax završio ali nije bilo moguće.

Svoj prvi posao sam dobio na čudan način. Pratio tutorial sa YT (TVAC Studio) oko firebase-a i oko paginacije za firebase i android app. I tako istraživao stackoverflow i gledao mogu li ikome pomoći i nađem da nekome treba kako da uradi paginaciju i tu mu odgovorim, cijeli kod napišem. I za par dana mi se neki indijac javlja da i njemu to treba i ako bi s emogli čuti preko skype-a i tako dobio posao. :mrgreen: A prije toga slao na milion mjesta i niko ništa.

Danas radim za jednu firmu iz Mostara ali sve radim osim onog što sam učio na kursevima, jesam jednim dijelom vezan za to što sam učio ali druge tehnologije. Najviše me zeza teorija, kad me neko pita da objasnim šta je ovo, šta je ono i kasnije vidim da sam to radio već i da znam to. Ali treba stalno učiti i svakodnevno raditi pogotovo ako je osoba početnik jer bez tog nema ništa.
Momak je inače legenda, mislim na Sea!

Damir Dzumhur!!!!

Roger Federer the Best!!!!!!!

Avatar
meepo
Postovi: 4119
Pridružen/a: 15 nov 2020, 23:26
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: IT: Iskustva, savjeti, poslodavci, edukacije...

Post Postao/la meepo » 28 jun 2021, 20:21

Unofficialpage je napisao/la:
28 jun 2021, 16:32
Ne znam da li je fax ili neki kurs/akademija jer i jedno i drugo imaju svoje prednosti i mane. Na faxu postaneš inženjer ali dok na kursevima naučiš da možeš odmah da radiš to što si prošao. Sad bih volio da sam fax završio ali nije bilo moguće.

Svoj prvi posao sam dobio na čudan način. Pratio tutorial sa YT (TVAC Studio) oko firebase-a i oko paginacije za firebase i android app. I tako istraživao stackoverflow i gledao mogu li ikome pomoći i nađem da nekome treba kako da uradi paginaciju i tu mu odgovorim, cijeli kod napišem. I za par dana mi se neki indijac javlja da i njemu to treba i ako bi s emogli čuti preko skype-a i tako dobio posao. :mrgreen: A prije toga slao na milion mjesta i niko ništa.

Danas radim za jednu firmu iz Mostara ali sve radim osim onog što sam učio na kursevima, jesam jednim dijelom vezan za to što sam učio ali druge tehnologije. Najviše me zeza teorija, kad me neko pita da objasnim šta je ovo, šta je ono i kasnije vidim da sam to radio već i da znam to. Ali treba stalno učiti i svakodnevno raditi pogotovo ako je osoba početnik jer bez tog nema ništa.

Gdje bas naleti na indijce? Nisam rasista, ima indijaca extra developera , ali to je jako mali procenat. Imaju lose prakse totalno su neogranizovani i mogu jako lako i brzo unistiti projekat.

Sto se tiče teorije odnosno tehnickog znanja to sam spominjao ranije 99% ljudi koje sam ja susretao imaju taj problem. I naravno ta zadnja recenica je nesto sto je de facto.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: ReX2 i 11 gostiju.