Koronavirus (COVID-19) - općenito

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Jeste li prebolili Covid ili se vakcinisali?

Nisam ni prebolio niti se vakcinisao
81
29%
Prebolio sam, nisam se vakcinisao
65
23%
Nisam prebolio, vakcinisao sam se
68
24%
I prebolio sam i vakcinisao sam se
68
24%
 
Ukupno glasova: 282

Avatar
bavariapivo
Postovi: 1522
Pridružen/a: 25 sep 2013, 16:26
Lokacija: Salzburg
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bavariapivo » 08 jul 2022, 12:20

Ado1922 je napisao/la:
08 jul 2022, 08:45
bavariapivo je napisao/la:
08 jul 2022, 08:03
Evo i ja opet fasovao coronu
Drugi ili treći put ?
Drugi put, prvi put bilo prije godinu i pol

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7349
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la kraljttbvb » 08 avg 2022, 23:10

Neki dan naletih na informaciju da smo trenutno u 6. valu korone.

Eto samo da znate...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VGS » 08 avg 2022, 23:44

kraljttbvb je napisao/la:
08 avg 2022, 23:10
Neki dan naletih na informaciju da smo trenutno u 6. valu korone.

Eto samo da znate...
Znamo. :D

Bruku raje ima koronu, a i dosta clanove porodice su bili bolesni zadnjih 10-15 dana, ovi koji se nisu zeljeli testirati uopste. Sigurno je tu bilo covida. Kako god, virus je oslabio dosta pa bi trebalo da je to to. Nije isti val sa pocetka kad bruku raje zavrsava u bolnici ili generalno sa teskim simptomima i sad kad i stariji piju malo septolete i odmaraju par dana i gotovo.

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 09 avg 2022, 07:08

VGS je napisao/la:
08 avg 2022, 23:44
kraljttbvb je napisao/la:
08 avg 2022, 23:10
Neki dan naletih na informaciju da smo trenutno u 6. valu korone.

Eto samo da znate...
Znamo. :D

Bruku raje ima koronu, a i dosta clanove porodice su bili bolesni zadnjih 10-15 dana, ovi koji se nisu zeljeli testirati uopste. Sigurno je tu bilo covida. Kako god, virus je oslabio dosta pa bi trebalo da je to to. Nije isti val sa pocetka kad bruku raje zavrsava u bolnici ili generalno sa teskim simptomima i sad kad i stariji piju malo septolete i odmaraju par dana i gotovo.
Hvala nauci i vakcinama. :salut:
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

OsmaDolazi
Postovi: 2485
Pridružen/a: 01 jun 2020, 18:31
Lokacija: Grbavica
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la OsmaDolazi » 09 avg 2022, 08:22

VGS je napisao/la:
08 avg 2022, 23:44
kraljttbvb je napisao/la:
08 avg 2022, 23:10
Neki dan naletih na informaciju da smo trenutno u 6. valu korone.

Eto samo da znate...
Znamo. :D

Bruku raje ima koronu, a i dosta clanove porodice su bili bolesni zadnjih 10-15 dana, ovi koji se nisu zeljeli testirati uopste. Sigurno je tu bilo covida. Kako god, virus je oslabio dosta pa bi trebalo da je to to. Nije isti val sa pocetka kad bruku raje zavrsava u bolnici ili generalno sa teskim simptomima i sad kad i stariji piju malo septolete i odmaraju par dana i gotovo.
Ma na svakom čošku u nazad 15ak dana je mnoštvo ljudi koji su imali temperaturu dan-dva, kašalj koji traje 10ak dana, grlo 5-6 dana. Ali 90 % raje se ne testira da nebi izostajalo sa posla. I vakcinisanim i nevakcinisanim preko glave da ih neko stavlja u karantin a da ih poslodavac kolje sa platom.

Avatar
BenjooJutub
Postovi: 2175
Pridružen/a: 11 apr 2012, 22:37
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la BenjooJutub » 26 nov 2022, 08:32

Kad se sjetim koliko su samo ljudi koji nisu vakcinisani bili prozivani i ismijavani... btw ja sam vakcinisan, ali se nisam vakcinisao zbog straha od virusa ili od širenja istog :D

https://www.washingtonpost.com/politics ... id-deaths/

Avatar
brig
Postovi: 2211
Pridružen/a: 01 jun 2015, 18:04
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la brig » 26 nov 2022, 09:11

Ihh kad se sjetim pisanja tada, pritisaka, omalovazavanja ovih koji se ne zele cijepiti posebno od admina

:lolno:

Ko se ne cijepi nece moci nigdje putovat :bow:

admin
Site Admin
Postovi: 11993
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 26 nov 2022, 09:25

Putovati se i dalje ne moze. Druga tema je sto je tebi najdalji put do Omiša, pa to ne primjetis.

A sve sto je admin pisao, pokazalo se tacnim. Nakon sto je veliki dio populacije vakcinisan, uspjeli smo zaustaviti pandemiju. Da smo to uspjeli uraditi ranije, ne bi nam dosla ova nova kriza tako jako kako dolazi i na tome treba zahvaliti neukim zavjerasima.

Al me zanima sta bi od svih onih prica o cipovanju, trovanju, svim negativnim aspektima zbog kojih ste odbijali vakcinaciju. Kako to da ostasmo zivi?

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la SMR187 » 26 nov 2022, 09:53

:rol: kakav lik
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
Shategabri
Postovi: 14499
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 26 nov 2022, 10:01

Kako mi nevakcinisani ostadosmo živi?
Koševo Zapad

Avatar
MortemHz
Interni moderator
Postovi: 54012
Pridružen/a: 13 jan 2015, 03:01
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la MortemHz » 26 nov 2022, 10:24

Gdje se ne može putovati?
Yugoslav First League - ⭐️⭐️
Bosnian Premier League - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️
Bosnian Cup - ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

admin
Site Admin
Postovi: 11993
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 26 nov 2022, 10:33

Shategabri je napisao/la:
26 nov 2022, 10:01
Kako mi nevakcinisani ostadosmo živi?
Pa neki zahvaljujuci nama, logicno. Neki zahvaljujuci tome sto su prebolovali a nisu umrli, neki zahvaljujuci sreci.
MortemHz je napisao/la:
26 nov 2022, 10:24
Gdje se ne može putovati?
Vecina drzava u kojim je u januaru lijepo vrijeme da se moze kupati. Moze se putovati, ali traze potvrdu ili test

Avatar
Arvid
Postovi: 16701
Pridružen/a: 06 feb 2021, 10:46
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Arvid » 26 nov 2022, 10:39

Imunitet krda. Kad uzmeš procenat vakcinisanih slaže se sve.
I found freedom. Losing all hope was freedom.

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bombaysaphire » 26 nov 2022, 10:43

Treba zaključati temu realno .
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
VGS
Postovi: 8854
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VGS » 26 nov 2022, 10:57

admin je napisao/la:
26 nov 2022, 10:33
Shategabri je napisao/la:
26 nov 2022, 10:01
Kako mi nevakcinisani ostadosmo živi?
Pa neki zahvaljujuci nama, logicno. Neki zahvaljujuci tome sto su prebolovali a nisu umrli, neki zahvaljujuci sreci.
MortemHz je napisao/la:
26 nov 2022, 10:24
Gdje se ne može putovati?
Vecina drzava u kojim je u januaru lijepo vrijeme da se moze kupati. Moze se putovati, ali traze potvrdu ili test
Evo ja u egiptu na plazi, bio u Pesti prosli vikend, pretprosli u Istanbulu. Nigdje testa uradio nisam.

Avatar
geronimo
Moderator
Postovi: 8228
Pridružen/a: 04 nov 2008, 18:08
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la geronimo » 26 nov 2022, 11:15

Iskoristi ti fino priliku da se pohvališ :? :D
Vom Jäger zum Gejagten

VenamaHrabrih
Postovi: 2418
Pridružen/a: 26 feb 2018, 21:31
Lokacija: sarajevo-pula-aix
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la VenamaHrabrih » 26 nov 2022, 11:30

U ljudskom organizmu postoje mehanizmi koji se aktiviraju kod povišene tjelesne temperature. Ti mehanizmi služe za odbranu i borbu organizma protiv patogena. Jedan od tih mehanizama jest i sama povišena tjelesna temperatura. Na površini kože, normalna tjelesna temperatura jest 36°C. To znači da je u sluznici usta oko 37°C, rektalnoj sluznici - 38°C, a temperatura krvi u dubokim venama i arterijama, kao i unutrašnjim organima, oko 40°C. Prilikom mjerenja tjelesne temperature preko sluznice usta, ili rektalno, nužno je oduzeti 1, odnosno 2 stepena C, da bi se dobio ispravan rezultat. Zašto je ovo važno?
Naime, opšte poznata činjenica jest da su i virusi i bakterije osjetljivi na visoku temperaturu, a osobito virusi. Već na 42°C unutrašnje temperature,dolazi do masovne smrti virusa. Posljedično prednjem, temperaturu ne treba skidati dok god ne prelazi 38,5°C, nego pustiti da se tijelo samo izbori. Naravno, a posebno kod djece, temperaturu treba stalno pratiti, svakih 15-20min. Ako temperatura ne prelazi 38,5-6°C, onda je doživila svoj vrhunac i tijelo tada masovno ubija viruse. Kako, između ostalog, prepoznati da je temperatura na vrhuncu?
Postoji vrlo jednostavan pokazatelj. Svi znamo da tokom rasta temperature, tijelo, a posebno čelo, budu vrući. Međutim, okrajine su hladne, tj. nos, dlanovi, stopala. U momentu kada svi dijelovi budu topli, a posebno stopala, tada je temperatura doživjela vrhunac, neće dalje rasti, a tijelo je aktiviralo sve mehanizme u borbi protiv infekcije.
Najveća greška koju osoba može učiniti i tako sam sebe dovesti u vrlo ozbiljnu situaciju i produžiti vrijeme infekcije i oporavka, jest prerano "skidanje" temperature. Pogrešno, sa mogućim kobnim posljedicama, napose kod korone, je " skidanje" temperature već nakon 37-og podioka. Šta se tada dešava? Preranim davanjem vještačkih preparata za spuštanje temperature, blokiraju se unutrašnji odbrambeni mehanizmi. Preparati su odlični, ali oni "skinu" temperaturu prije aktivacije imunog sistema čime daju lažnu sliku trenutnog poboljšanja stanja, dok infekt oslobođen bilo kakvih ograda, nastavlja divljati i multiplicirati se po organizmu, prodirući u sisteme u koje nikad ne bi prodro prirodnim putem. Dakle, u slučaju Covida, nemojte reagovati dok temperatura ne pređe 38,5°C. Ako ste u mogućnosti i inače ste zdrava i odrasla osoba, možete pustiti do 38,7°C. Vidite li da temperatura ne raste preko tog podioka narednih 30-60min i da su vam pri tom okrajine tople, pokušajte ništa sebi ne davati, nek se tijelo samo izbori. No, bude li vrijeme za spavanje,a vi ste već dovoljno iscrpljeni da bi pratili temperaturne promjene, onda možete uzeti neki antipiretik. Ali, ako je temperatura stabilna, pokušajte što više izbjeći primjenu istih. Ovo se većinom odnosi na viruse, dok je s bakterijama situacija malo drugačija, mada je mehanizam isti.
Vakcina ima sličnu ulogu. Njen zadatak je da izazove imunosnu reakciju organizma, što je moguće ranije nego se aktiviraju odbrambeni mehanizmi organizma. Prilikom infekcijskog ataka na organizam, tijelo nije u mogućnosti odmah prepoznati napadača i adekvatno odgovoriti. Za adekvatan odgovor, potrebno je određeno vrijeme u kojem organizam stvara orijaške stanice - makrofage. Dok ih ne stvori, šalje temperaturu da zadrži širenje infekta dok on ne proizvede dovoljnu količinu makrofaga i taj sistem zapiše u dnk za eventualnu sljedeću infekciju. Vakcina skraćuje taj put. Naime, ubrizgavanjem male količine patogena, u staničnom dnk se pohranjuje informacija i infektu i načinu odbrane Svaki sljedeći infekt, izazvat će trenutnu reakciju organizma, skratiti vrijeme bolesti i oporavka, a u velikom broju slučajeva, odbit će napad bez ikakve primjetne reakcije tijela.
Naravno, postoje varijacije na temu, osobito kod imunokompromitovanih osoba, ali zato je zadatak zdrave osobe - zaštititi bolesnu, tj. rizičnu. To je civilizacijska norma i nema veze sa bilo kakvim prisilom i obavezom. Malo banalizujem, ali niko te ne može natjerati da baciš smeće u kantu. Do tebe je.

babino
Postovi: 7190
Pridružen/a: 21 apr 2016, 14:09
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la babino » 26 nov 2022, 11:55

bombaysaphire je napisao/la:
26 nov 2022, 10:43
Treba zaključati temu realno .
neka je, doci ce admin na neku ozbiljnu temu i unistiti je:-)

btw, imam 3 fajzera, zena nijednog:-)
mislim da je bila pametnija.
admin ponovo nije u pravu jer mi uopste ne trebaju iduci vikend za Istanbul i Jugoistocnu Aziju (tamo se moze kupati zimi na lijepim plazama:-)

Avatar
FKBilder
Postovi: 1677
Pridružen/a: 25 jun 2021, 14:17
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la FKBilder » 26 nov 2022, 12:26

Kod mene stari je neposredno nakon vakcinacije imao srcani, kasnije I mozdani. Lezi ko biljka sada ali hej ima i nesto pozitivno nece umrijeti od korone jbt, jer bitno je ne umrijeti od korone a na ovo ostalo smo navikli....Valjda.

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 26 nov 2022, 12:31

Hvala Bogu pa sam ostao čist
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gosta.