Koronavirus (COVID-19) - općenito

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Jeste li prebolili Covid ili se vakcinisali?

Nisam ni prebolio niti se vakcinisao
81
29%
Prebolio sam, nisam se vakcinisao
65
23%
Nisam prebolio, vakcinisao sam se
68
24%
I prebolio sam i vakcinisao sam se
68
24%
 
Ukupno glasova: 282

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 13 okt 2021, 19:26

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 18:05
Justin je napisao/la:
13 okt 2021, 17:58
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 17:00
Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetat
Cekaj, ozbiljno ti je ovo izgovor? :mrgreen:
Zasto jednostavno ne priznas da te strah?
Čega?
Korone?
Vakcine?
Nije to nikakav izgovor, konstatacija je u pitanju.
Strah te boce. Imas mnogo ljudi da ih nije strah korone, ali su obavili cipovanje da bi si olaksali mnoge stvari. Jasno je kakvi su ostali.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la bombaysaphire » 13 okt 2021, 19:27

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 18:05
Justin je napisao/la:
13 okt 2021, 17:58
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 17:00
Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetat
Cekaj, ozbiljno ti je ovo izgovor? :mrgreen:
Zasto jednostavno ne priznas da te strah?
Čega?
Korone?
Vakcine?
Nije to nikakav izgovor, konstatacija je u pitanju.
Fura te lik , uključi malo mozak .
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 08:51

Justin je napisao/la:
13 okt 2021, 17:58
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 17:00
Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetat
Cekaj, ozbiljno ti je ovo izgovor? :mrgreen:
Zasto jednostavno ne priznas da te strah?
Najbolje moguće opravdanje za uvođenje mandata za vakcine u firmama, javnim institucijama, zdravstvu, školstvu...

Nije te strah ni korone ni vakcine, tebi je jednostavno mrsko i imaš boljih načina da potrošiš vrijeme, a gledajući statistički, država će zbog takvih potrošiti ogromne pare na liječenja, doprinose tokom bolovanja, troškove izazvane mjerama, imati ogroman gubitak zbog pada turizma jer stranci ne žele dolaziti u takve drzave, svi skupa ćemo imati otežano kretanje jer druge države ne žele da nas primaju dok smo na 25%...

Upravo zato ja jesam za mandate, ono što tebe koči je što imaš pametnijeg posla i jednostavno ti je mrsko (bar tako si napisao). to što ti imaš pametnijeg posla je sasvim OK za tebe i što da ne, tvoje pravo da raspolažeš svojim vremenom kako hoćeš. Nije OK za državu i ona se treba pobrinuti da ti odlazak na vakcinu ipak bude korisniji od šetnje.

Sad ćeš ti reći "e ako je do mene" - banalno.
Nije do tebe kao pojedinca, pa ni ne govorim da treba uvesti mandat da se baš ti vakcinišeš, jer ti sam si nebitan u svemu. Ali jeste do vas milion koji imaju pametnijeg posla i treba da se uvede mandat da se vakciniše vas milion (hoćeš li baš ti biti među njima, nebitno potpuno).

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 09:00

Amerika će recimo to riješiti jako brzo:

https://www.nbcnews.com/politics/white- ... k-n1281423

The Labor Department said it had submitted the initial text of the rule, which would require employers with 100 or more workers to ensure that their employees are vaccinated or tested regularly, on late Tuesday to the Office of Management and Budget (OMB). That review process generally takes one to two weeks, but given the urgency of the pandemic it is expected that the OMB will move quickly, the person said.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 09:01

Neće.
Ja državi nisam nikakav teret, naprotiv.
Sredstva koja se naplaćuju od moje plate za zdravstvo koriste za one koji nemaju osiguranja.
Za 15 godina radnog iskustva nisam dan bio na bolovanju.
Kad kažem imam pametnijeg posla, mislim da je bolje potrošeno vrijeme recimo da se popnem na Trebević nego da odem na vakcinaciju.
Zašto? Zato što to meni ne treba. Moj je organizam dobro odgovorio na ovo. Ja nisam nikakva i nikom opasnost. Niko ništa na mene neće potrošiti.
Ne mogu vam pomoći kad ne kontate. Strah vas je sputao i paranoja vas polako jede. Opustite se malo, ljudi. Pritisak i stres su najgore bolesti, tihe ubice.

Au contraire, što bi rekli Englezi :mrgreen: mi smo bili slobodarska zona i tokom najvećih lockodown mjera hint: Neum i Jahorina, jasno da je to zbog neuređenosti zemlje, ali nekog Nijemca koji je došao na Jahorinu i kojem je bilo dosta zatvaranja je iskreno bolio q za to.
On je htio na čist zrak, na miru da popije kafu, da skija.
Tako da se nadam da neće biti tih mandata, neki su već uveli, neki su pokušali, međutim onom zvaničnom objavom da u FBiH nema osnova za takvo nešto je stalo s tim.
Konkretno u Sa kad je u pitanju moja firma jedina pozitivna u posljednjih mjesec dana je bila ova fin direktorica koja je primila obje vakcine.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 09:07

Ne uplaćuješ ti zdravstveno nego tvoja firma.

Kad se uvede mandat, uvest će se firmi, a ne tebi i oni će biti obavezni da imaju vakcinisano osoblje. Tu ćeš ti otići na neplaćeno, a na tvoje mjesto dolazi neko drugi ko nema ništa protiv da poštuje pravila za opšte dobro. Drzava će što se tiče doprinosa ostati na istom, a zaraditi uštedom na troškovima liječenja, gubitaka zbog mjera, isl.

naravno, govorim o naprednim društvima, u BiH to neće tako lako, kaskaćemo pet godina dok nam ne zatreba neki kredit MMF-a za plate administracije, oni će usloviti kredit uvođenjem ovih mandata, naši će potpisati sve da im traze i majku rođenu da prodaju, prepisaće se zakon iz EU ili Amerike i to je to.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 09:13

Pa naravno, moja firma za mene kao uposlenog.
Gdje ti živiš u BiH ili Njemačkoj, Americi, Skandinaviji?
Mislim vidim nemaš baš dodir sa realnim dešavanjima.
Jbt ode svijet iz BiH, ti pričaš o slanju na neplaćeno, a radne snage sve manje u zemlji.
Ne znaš ni šta radim, ni da li ima raspoloživog kadra za posao koji obavljam...al znaš da će mene na neplaćeno i hop eto nekog ko će primiti bocu i biti po JUS-u.
MMF kredit će usloviti vakcinacijom? Hahahahahha...nek nam onda pošalju i tonu heroina...
Hajd onda još 5 godina slobode, pa u jaram.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 09:23

Druže, ljudi odlaze jer nemaju posla, tj. nemaju adekvatno plaćenog posla.

Po onome što ti kažeš, tvoj posao je ekstra, za njega će biti vazda kandidata, ne brini.

a živi bili pa vidjeli. Prije samo mjesec dana ste ovdje pisali da nema šanse da ijedna država na svijetu uvede ikakav mandat, pa hop... jedna po jedna uvode. Kod nas je svaki zakon prepisan iz EU uveden uslovom za kredit, sasvim realno je da i ovaj bude. Što bi trpili leglo zaraze u komšiluku, riješiće to oni.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 09:37

Kakogod, što se mora nije ni teško ;)
Dok se ne mora, dok imamo pravo izbora, nismo ovce, ti misliš jedno, ja drugo, svakom njegovo.
S razlikom da si ti radikalan i misliš da svako mora kako ti misliš (kako je ispravno jel), dok sam ja za slobodu izbora i ne odgovaram nikog niti mu solim pamet.
Koševo Zapad

Avatar
brig
Postovi: 2250
Pridružen/a: 01 jun 2015, 18:04
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la brig » 14 okt 2021, 09:43

admin je napisao/la:
14 okt 2021, 09:23
Druže, ljudi odlaze jer nemaju posla, tj. nemaju adekvatno plaćenog posla.

Po onome što ti kažeš, tvoj posao je ekstra, za njega će biti vazda kandidata, ne brini.

a živi bili pa vidjeli. Prije samo mjesec dana ste ovdje pisali da nema šanse da ijedna država na svijetu uvede ikakav mandat, pa hop... jedna po jedna uvode. Kod nas je svaki zakon prepisan iz EU uveden uslovom za kredit, sasvim realno je da i ovaj bude. Što bi trpili leglo zaraze u komšiluku, riješiće to oni.
Ček, rijesit će leglo zaraze vakcinom a s kojom opet širiš tu istu zarazu i možeš biti zaražen? Jedina razlika je što oni koji nisu cjepljeni trebaju test koji potvrđuje jel imaju ili ne koronu ili virus, dok s druge strane ti s covid potvrdom mozes zarazit okolo svakoga pa i onog koji ne moze primiti vakcinu a da to i ne znas jer imas pristup svugdje jel tako? Tko je onda veći rizik? :think:

Nešto mi ta priča nema logike

A to o čem pričate nikad u BiH neće doć. Živi bili pa vidjeli. I ovako fali radne snage jer je masa ljudi otisla vanka.

Ko zeli nek se cijepi i nek se "spasi" a tko ne nek snosi posljedice po svoje zdravlje (ako je već tako "smrtonosan" i opasan virus).

A ovdje i dalje ista priča, čim je netko kontra mišljenja idu prozivanja i ponižavanja. Smijesno

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 09:46

brig je napisao/la:
14 okt 2021, 09:43
admin je napisao/la:
14 okt 2021, 09:23
Druže, ljudi odlaze jer nemaju posla, tj. nemaju adekvatno plaćenog posla.

Po onome što ti kažeš, tvoj posao je ekstra, za njega će biti vazda kandidata, ne brini.

a živi bili pa vidjeli. Prije samo mjesec dana ste ovdje pisali da nema šanse da ijedna država na svijetu uvede ikakav mandat, pa hop... jedna po jedna uvode. Kod nas je svaki zakon prepisan iz EU uveden uslovom za kredit, sasvim realno je da i ovaj bude. Što bi trpili leglo zaraze u komšiluku, riješiće to oni.
Ček, rijesit će leglo zaraze vakcinom a s kojom opet širiš tu istu zarazu i možeš biti zaražen? Jedina razlika je što oni koji nisu cjepljeni trebaju test koji potvrđuje jel imaju ili ne koronu ili virus, dok s druge strane ti s covid potvrdom mozes zarazit okolo svakoga pa i onog koji ne moze primiti vakcinu a da to i ne znas jer imas pristup svugdje jel tako? Tko je onda veći rizik? :think:

Nešto mi ta priča nema logike

A to o čem pričate nikad u BiH neće doć. Živi bili pa vidjeli. I ovako fali radne snage jer je masa ljudi otisla vanka.

Ko zeli nek se cijepi i nek se "spasi" a tko ne nek snosi posljedice po svoje zdravlje (ako je već tako "smrtonosan" i opasan virus).

A ovdje i dalje ista priča, čim je netko kontra mišljenja idu prozivanja i ponižavanja. Smijesno
Pa isto ko što ima logike policijski od 22 h recimo, jer prije toga virus ne napada.
ili kao što imaju mjere koje nastupaju tek nakon završetka sezone.

Alibi mjere.

Džabe ti to pričaš, ljude je strah uzeo pod svoje, ja to razumijem. Dobro je sve dok ne počnu fizički napadati nevakcinisane.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 09:47

Ne nagovaram ni ja nikog, jer smatram da od toga nema nikakve koristi.

iznosim činjenice šta smatram ispravnim, a šta ne i šta očekujem da će se desiti, a šta ne. Garantujem da će zakoni o covid vakcinama iz EU biti prepisani u BiH, kad tad. U to ne sumnjam ni sekunde.

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2021, 11:23

brig je napisao/la:
14 okt 2021, 09:43

Ko zeli nek se cijepi i nek se "spasi" a tko ne nek snosi posljedice po svoje zdravlje (ako je već tako "smrtonosan" i opasan virus).

A ovdje i dalje ista priča, čim je netko kontra mišljenja idu prozivanja i ponižavanja. Smijesno
I ti odbijaš shvatiti par činjenica: imaju oni koji se ne smiju vakcinisati, vakcina nije 100% efikasna, vakcinisani u manjem obimu prenose virus, vakcinacija efikasnije i sigurnije pomaže pri sticanju kolektivnog imuniteta i prevladavanju ovog problema nego li su to neke druge mjere. Neko ko u ovom svemu gleda samo sebe za druge mu nije stalo, a onda nije ni za sebe jer ugrožavajući druge potkopava i sebe, potkopava rad zdravstvenih institucija, potkopava rad privrede, ekonomiju.... samo sebe zabluđuje da on ima neka apsolutna i božanska prava a u suštini taj (efikasnije) potkopava funkcionisanje društva. I zato svi donose razne mjere i odluke ne bi li se zaustavili takvi kojima je teško objasniti prostu stvar a koji svojim neutemeljenim odlukama dodatno habaju i onako izjebano društvo.

U redu je imati kontra mišljenje, ali ako to mišljenje ugrožava tebe ili druge onda bogami nećeš ga samo tako lahko iznositi i sprovoditi. Mnogi imaju mišljenje da se ne treba vezati u saobraćaju pa kad te uhvati murije ide kazna.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 11:44

Pa ja, zato vakcinisanim ne treba test (iako mogu prenositi virus), to je ta logika.
Šta ako je pozitivan, vakcinisan je.
Taj spin o ugrožavanju drugih bi imao smisla da si vakcinom zaštićen od virusa u potpunosti.
Da ne možeš biti ni prenosnik.
Koševo Zapad

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2021, 11:53

Zasto bi trebo, za mene da placam testove a uradio sve sto je do mene da ovo prestane? I zbog toga jer me je u 90% slucajeva neko nevakcinisan ugrozio. I jos sam vakcinisan i sve, i ne mogu uci u drugu zemlju zbog pametnjakovica. A neko nije mrdno qrcem i pametuje na sav glas, vise steti svima i da budemo na istom, pa ne moze. Nije moj problem sto smatras nesto sto je dokazanao da pomaze i da ne steti, da to ne valja, to je tvoj problem. Takve odluke su jos i donesene da te natjeraju da se vakcinises. Ako ne misis o sebi i drugima onda ces da platis, kao i u svakom drugom zakonu i pravilu koji stiti druge. I

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 11:57

Vazda ista logika svođenja kolektivnog na individualno.

individualno, za mladića od 20 godina, nema neke značajne razlike vakcinisao se ili ne, pa ako hoces sve i da umre, ima pravo sam o sebi da odlučuje i da umre. To je individualno.

Kolektivno, dovoljno je pogledati dijagrame i stanje u drzavama koje su vakcinisale populaciju i u onim koje nisu. Ne treba nikakva dodatna pamet, ne trazi se da budemo prvi i nosimo neki rizik. Samo pogledaš postojeće stanje na terenu i sve ti je jasno.

Ti na forumu kad pišeš, zastupaš sebe. OK.
Ali država bi trebala da zastupa kolektiv, a i obično onaj ko je malo pametniji shvata da kolektivno dobro i njemu u konačnici donosi dobro.

Ja lično se radujem trenutku kad će kolektivno dobro biti silom zakona nametnutno onim koji gledaju samo individualno.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 11:57

sljivo je napisao/la:
14 okt 2021, 11:53
Zasto bi trebo, za mene da placam testove a uradio sve sto je do mene da ovo prestane? I zbog toga jer me je u 90% slucajeva neko nevakcinisan ugrozio. I jos sam vakcinisan i sve, i ne mogu uci u drugu zemlju zbog pametnjakovica. A neko nije mrdno qrcem i pametuje na sav glas, vise steti svima i da budemo na istom, pa ne moze. Nije moj problem sto smatras nesto sto je dokazanao da pomaze i da ne steti, da to ne valja, to je tvoj problem. Takve odluke su jos i donesene da te natjeraju da se vakcinises. Ako ne misis o sebi i drugima onda ces da platis, kao i u svakom drugom zakonu i pravilu koji stiti druge. I
Zato što i ti možeš biti prenosnik virusa.
Problem i jeste zato što ti ne vidiš da si i dalje opasnost.
Da ćeš ugroziti nekog.
Ahaa...ne možeš u drugu zemlju zbog pametnjakovića...to je ta ugroženost.
Što će neki dedo u tramvaju stradati zbog tebe vakcinisanog, ko ga yebe. Što se nije vakcinisao.
Nije, tvoj je problem što ne shvataš. Što gledaš samo pravo, nema lijevo i desno.
I problem je u tome da me neko na bilo šta natjera.
Nije meni 3 godine pa da me neko na nešto tjera.
Ne mislite vi na sebe i druge, samo vas je strah sputao i ponavljate ko hipnotisani.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 14 okt 2021, 12:02

Shategabri je napisao/la:
14 okt 2021, 11:57

I problem je u tome da me neko na bilo šta natjera.
Nije meni 3 godine pa da me neko na nešto tjera.
Meni kad ovo kaze dijete od tri godine, opalim mu šljagu. Ako mi to bude govorio kao tinejdžer, smatraću da sam krahirao kao roditelj. A ako bude tako govorio sa 30 godina, odreći ću ga se i razvest se... ne moze bit moj a tako glup, to mora da je poštarov.

Naravno da te sistem tjera na sve i svašta. Zato i jest sistem. Da te ne tjera, bila bi anarhija.

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 14 okt 2021, 12:07

Da, ja cu kad udjem u tramvaj ubiti jednog a ti ces njih 5. A ako se oba vakcinisemo ubit cemo pola covjeka umjesto 10. Vidis razlike? Zbog toga sto cinim sve da nekog spasim necu da i ja placam testove zato sto ti necrs da se vakcinises.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14613
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 14 okt 2021, 12:07

admin je napisao/la:
14 okt 2021, 12:02
Shategabri je napisao/la:
14 okt 2021, 11:57

I problem je u tome da me neko na bilo šta natjera.
Nije meni 3 godine pa da me neko na nešto tjera.
Meni kad ovo kaze dijete od tri godine, opalim mu šljagu. Ako mi to bude govorio kao tinejdžer, smatraću da sam krahirao kao roditelj. A ako bude tako govorio sa 30 godina, odreći ću ga se i razvest se... ne moze bit moj a tako glup, to mora da je poštarov.

Naravno da te sistem tjera na sve i svašta. Zato i jest sistem. Da te ne tjera, bila bi anarhija.
Ako se već pozivaš na sistem, onda se pozivamo i na ono što uređuje taj sistem, to su zakoni koji regulišu tj. tjeraju te na sve i svašta.
Gdje je ovo zakonski, ko je to regulisao?
Nego kaže treba se vakcinisati, preporuka je, dobro bi bilo i ostala priča.
To što je to tvoja ili šljivina želja je nešto drugo.
Gurajte se u parlament i predložite da se zakon stavi na dnevni red. Ili dopune, šta je već potrebno.
Izborite se da me legalno natjeraju.
Učinite nešto, nemojte da sve ostane mrtvo slovo na forumu.
Koševo Zapad

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.