Koronavirus (COVID-19) - općenito

Moderatori/ce: _dreamer_,ribery,Monolog,insider

Jeste li prebolili Covid ili se vakcinisali?

Nisam ni prebolio niti se vakcinisao
81
29%
Prebolio sam, nisam se vakcinisao
65
23%
Nisam prebolio, vakcinisao sam se
68
24%
I prebolio sam i vakcinisao sam se
68
24%
 
Ukupno glasova: 282

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 13 okt 2021, 15:15

Kad kažeš kako je neko umro od korone, to je narativ ugnjetavača koji ima skriveni motiv.

a kad kažeš da je neko izbačen s leta jer nije želio poštovati pravila koja su jasno napisana i na osnovu kojih je drugih 100 putnika kupilo kartu i to upakuješ kao eto izbacili dvogodišnje dijete zli koronaši i na tome sabereš para od klikova... onda je to normala, nema nikakvih skrivenih namjera.

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 13 okt 2021, 15:18

I to dijete od 2 godine moze prenijeti virus tako da podrzavam odluku.
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 15:33

sljivo je napisao/la:
13 okt 2021, 14:55
Govorim o tome kako argumentira. Ovo ili ovo nije logično ili idealno, mora da je nešto iza. Npr za vakcine, ide priča: zašto meni nameću da se vakcinišem kad se i vakcinisani može zaraziti -> plan je da nas natjeraju sve da se vakcinišemo, na silu ako treba, bez obzira kako radi vakcina... ugnjetavanje, gdje su slobode... A ako smatraš da neko hoće da te na silu vakciniše mora postojati neki razlog ili plan zašto, i mora postojati razlog zašto baš da te vakciniše a ne nešto drugo, a taj razlog nije radi zdravlja već nešto treće. Jedna doktorica izjavila da su se ti i ti vakcinsali bili bi živi (što se slažem da nije 100% tačno), propaganda, neko stoji iza propagande da nam nešto nametne.

Stategabri, taj link ko dijeli, u vezi aviona i djeteta, taj igra si na kartu empatije i idealiziranja morala i pravila u svrhu da pojača argument kako neko ne bira sredstva kojim bi došao do cilja ovladavanja, porobljavanja, diskriminacije.
S ovim potonjim se slažem i to sam rekao i @adminu.
Bombardovanje informacijama i poluinformacijama u svrhu postizanja određenog cilja ništa nije novo.
Naše novinarstvo je svakako jedan mulj u kojem se prvo naslov ne slaže sa tekstom ispod, onda je uglavnom loše kopirano ili prepisan samo dio, izostavljena suština.
Meni je besmisleno da se vakcinišem i za 6 mjeseci opet nemam ništa, opet sam na početku (upitno i to, imam manje nego sam imao prije vakcinacije!), ova direktorica koja je preležala koronu je došla na ideju da se mjesečno testira i da shodno tome i odnosu antitjela odluči da li da se opet vakciniše (ne kontam kako to misli izvesti?!).
Ovo što navodiš da postoji neki plan, postoji, taj plan je vakcinišimo sve i riješili smo problem, a znamo i ti i ja da to - nije tačno.
Znači da je plan šarena laža i da je kao i dosta mjera tokom pandemije pranje od odgovornosti.
Ja ovaj i ovakav nisam nikom nikakva prijetnja po pitanju korone, pogotovo ne onim koji su vakcinisani.
Sigurno ništa više nego su prijetnja oni koji su vakcinisani.
Jer ako se bojiš da sam ja prenosnik, prenosnik može biti i vakcinisani, znači vakcina to ne reguliše ni na koji način.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 13 okt 2021, 15:52

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:33

Ovo što navodiš da postoji neki plan, postoji, taj plan je vakcinišimo sve i riješili smo problem, a znamo i ti i ja da to - nije tačno.
Znači da je plan šarena laža i da je kao i dosta mjera tokom pandemije pranje od odgovornosti.
To možda ti znaš nešto što niko drugi ne zna, informacije s terena govore da je to tačno.

država sa 85% vakcinisanih:
slika

država sa 30% vakcinisanih:
slika


Ali eto, ti tvrdiš da treba vjerovati tebi, a ne činjeničnom stanju, jer ti si skonto fol.
E dobro si ga skonto, valjalo se potrudit oko toga.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 15:55

Pa jesi li riješio ili nisi riješio?
Tebi je riješeno ako manje svijeta umire, a virus je i dalje pravi problem?
I dalje se ne funkcioniše normalno?
Moraćeš primati treću, četvrtu---koliko n-doza?
Da li je to rješenje?
Koliko organizam može izdržati tih šokova?
Koševo Zapad

Avatar
sljivo
Postovi: 14311
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 13 okt 2021, 15:55

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:33

S ovim potonjim se slažem i to sam rekao i @adminu.
Bombardovanje informacijama i poluinformacijama u svrhu postizanja određenog cilja ništa nije novo.
Naše novinarstvo je svakako jedan mulj u kojem se prvo naslov ne slaže sa tekstom ispod, onda je uglavnom loše kopirano ili prepisan samo dio, izostavljena suština.
Meni je besmisleno da se vakcinišem i za 6 mjeseci opet nemam ništa, opet sam na početku (upitno i to, imam manje nego sam imao prije vakcinacije!), ova direktorica koja je preležala koronu je došla na ideju da se mjesečno testira i da shodno tome i odnosu antitjela odluči da li da se opet vakciniše (ne kontam kako to misli izvesti?!).
Ovo što navodiš da postoji neki plan, postoji, taj plan je vakcinišimo sve i riješili smo problem, a znamo i ti i ja da to - nije tačno.
Znači da je plan šarena laža i da je kao i dosta mjera tokom pandemije pranje od odgovornosti.
Ja ovaj i ovakav nisam nikom nikakva prijetnja po pitanju korone, pogotovo ne onim koji su vakcinisani.
Sigurno ništa više nego su prijetnja oni koji su vakcinisani.
Jer ako se bojiš da sam ja prenosnik, prenosnik može biti i vakcinisani, znači vakcina to ne reguliše ni na koji način.
Meni je smisleno jer će me zaštiti tih 6 mjeseci. Jedino ako smatraš da same vakcine prave veću havariju onda nema smisla.

Opet da spomenem, zvanična nauka ili struka kažu da su vakcine trenutno najbolji i najefikasniji način zaustavljanja pandemije, od svih načina koje imamo. Drugi način je da se pusti prirodno da steknemo imunitet preko zaraze. Treći način je bukvalno zatvaranje gdje niko nigdje ne bi mogao proviriti vani mjesec-dva. O ova druga dva ti ne trebam govoriti kakve su posljedice, tako da nam ovo prvo jedino preostaje. Jedino ako smatraš da same vakcine prave veću havariju onda prvi način nije bolji.

Opet, naučna istraživanja kažu da vakcinisani prenose zarazu u manjem obimu neko oni nevakcinisani. Druga činjenica je da postoje oni koji se ne smiju vakcinisati. Zaključuješ da se treba i vakcinisati radi drugih, odnosno da smanjiš šanse virusu da se zakači na drugog, a time dobijaš da indirektno pomažeš i sebi. Jedino ako smatraš da vakcinacija pojačava i ubrzava zarazu onda se ne moraš vakcinisati.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 13 okt 2021, 16:01

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:55
Pa jesi li riješio ili nisi riješio?
Tebi je riješeno ako manje svijeta umire, a virus je i dalje pravi problem?
I dalje se ne funkcioniše normalno?
Moraćeš primati treću, četvrtu---koliko n-doza?
Da li je to rješenje?
Koliko organizam može izdržati tih šokova?
Pa riješio si.

1. GENERAL RULES in the entire country, from October 1st:

- Restaurants with no maximum limit of people per group;
- End of requirement for digital certificate or negative test for access to restaurants;
- End of timetable restrictions;
- End of capacity limits, namely in local commerce establishments, in weddings and baptisms and in cultural shows;
- Opening of bars and clubs;
- End of limitation on the sale and consumption of alcohol.

U Portugalu život funkcioniše sasvim normalno, a virus ne pravi nikakav problem. Par umrlih dnevno, to je poprilično normalno stanje i za običnu gripu, tako da je sve onako kako je bilo prije par godina.

Treću dozu su dali starijim od 65, ne kontam šta je problem i da daju četvrtu ili pedesetu? besplatne su. Ti imaš neku informaciju da je treća ili pedesettreća doza štetnija od prve?

Ako imaš sredstvo kojim smanjiš broj umrlih od korone na nivo obične gripe ili niže, naravno da je to rješenje.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 16:04

sljivo je napisao/la:
13 okt 2021, 15:55
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:33

S ovim potonjim se slažem i to sam rekao i @adminu.
Bombardovanje informacijama i poluinformacijama u svrhu postizanja određenog cilja ništa nije novo.
Naše novinarstvo je svakako jedan mulj u kojem se prvo naslov ne slaže sa tekstom ispod, onda je uglavnom loše kopirano ili prepisan samo dio, izostavljena suština.
Meni je besmisleno da se vakcinišem i za 6 mjeseci opet nemam ništa, opet sam na početku (upitno i to, imam manje nego sam imao prije vakcinacije!), ova direktorica koja je preležala koronu je došla na ideju da se mjesečno testira i da shodno tome i odnosu antitjela odluči da li da se opet vakciniše (ne kontam kako to misli izvesti?!).
Ovo što navodiš da postoji neki plan, postoji, taj plan je vakcinišimo sve i riješili smo problem, a znamo i ti i ja da to - nije tačno.
Znači da je plan šarena laža i da je kao i dosta mjera tokom pandemije pranje od odgovornosti.
Ja ovaj i ovakav nisam nikom nikakva prijetnja po pitanju korone, pogotovo ne onim koji su vakcinisani.
Sigurno ništa više nego su prijetnja oni koji su vakcinisani.
Jer ako se bojiš da sam ja prenosnik, prenosnik može biti i vakcinisani, znači vakcina to ne reguliše ni na koji način.
Meni je smisleno jer će me zaštiti tih 6 mjeseci. Jedino ako smatraš da same vakcine prave veću havariju onda nema smisla.

Opet da spomenem, zvanična nauka ili struka kažu da su vakcine trenutno najbolji i najefikasniji način zaustavljanja pandemije, od svih načina koje imamo. Drugi način je da se pusti prirodno da steknemo imunitet preko zaraze. Treći način je bukvalno zatvaranje gdje niko nigdje ne bi mogao proviriti vani mjesec-dva. O ova druga dva ti ne trebam govoriti kakve su posljedice, tako da nam ovo prvo jedino preostaje. Jedino ako smatraš da same vakcine prave veću havariju onda prvi način nije bolji.

Opet, naučna istraživanja kažu da vakcinisani prenose zarazu u manjem obimu neko oni nevakcinisani. Druga činjenica je da postoje oni koji se ne smiju vakcinisati. Zaključuješ da se treba i vakcinisati radi drugih, odnosno da smanjiš šanse virusu da se zakači na drugog, a time dobijaš da indirektno pomažeš i sebi. Jedino ako smatraš da vakcinacija pojačava i ubrzava zarazu onda se ne moraš vakcinisati.
Evo napisah i adminu, koliko vakcina treba primiti? Koliko organizam može podnijeti?

Prvi se procesuira, s tom primjedbom ročnosti, šta se dešava po isteku zaštite?!
Drugi je recimo nešto što je od početka bilo u modi čini mi se u Engleskoj, pa su oni poslije promjenili mišljenje, ali recimo skandinavske zemlje su isto tako bili zagovornici prirodnog sticanja imuniteta.
Treći se probao, najrigoroznije u Kini sigurno, kod nas se dosta gledalo kroz prste, mislim ne možeš obustaviti potpuno život i poslovne aktivnosti, onda ćeš svakako umrijeti.

Vakcinacija ti umanjuje šanse da završiš na respiratoru, ako si ti nosioc virusa, koja su to naučna istraživanja što tvrde da si manji prenosioc kao vakcinisani?!
Pa eto recimo pada mi ovo na pamet....šta se dešava sa organizmom kad prestane dejstvo? Da li je tad organizam u većoj opasnosti obzirom da se organizam mora adaptirati na to da nema više te zaštite?
Koševo Zapad

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 16:08

admin je napisao/la:
13 okt 2021, 16:01
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:55
Pa jesi li riješio ili nisi riješio?
Tebi je riješeno ako manje svijeta umire, a virus je i dalje pravi problem?
I dalje se ne funkcioniše normalno?
Moraćeš primati treću, četvrtu---koliko n-doza?
Da li je to rješenje?
Koliko organizam može izdržati tih šokova?
Pa riješio si.

1. GENERAL RULES in the entire country, from October 1st:

- Restaurants with no maximum limit of people per group;
- End of requirement for digital certificate or negative test for access to restaurants;
- End of timetable restrictions;
- End of capacity limits, namely in local commerce establishments, in weddings and baptisms and in cultural shows;
- Opening of bars and clubs;
- End of limitation on the sale and consumption of alcohol.

U Portugalu život funkcioniše sasvim normalno, a virus ne pravi nikakav problem. Par umrlih dnevno, to je poprilično normalno stanje i za običnu gripu, tako da je sve onako kako je bilo prije par godina.

Treću dozu su dali starijim od 65, ne kontam šta je problem i da daju četvrtu ili pedesetu? besplatne su. Ti imaš neku informaciju da je treća ili pedesettreća doza štetnija od prve?

Ako imaš sredstvo kojim smanjiš broj umrlih od korone na nivo obične gripe ili niže, naravno da je to rješenje.
Pogledah posljednjih nekoliko dana Portugal, raste dnevni broj zaraženih. Znači da nije baš riješeno.
Nije to par slučajeva, nego je bliže hiljadu dnevno.

Ozbiljno?
Pa ništa najbolje da nam svima podjele špriceve, da nas naoružaju tablama raznih tableta i udri. Meni je problem. Eto neću. Ko hoće nek izvoli.

To je djelimično rješenje. I privremeno čini mi se.
Koševo Zapad

Avatar
sljivo
Postovi: 14311
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 13 okt 2021, 16:19

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 16:04

Evo napisah i adminu, koliko vakcina treba primiti? Koliko organizam može podnijeti?

Prvi se procesuira, s tom primjedbom ročnosti, šta se dešava po isteku zaštite?!
Drugi je recimo nešto što je od početka bilo u modi čini mi se u Engleskoj, pa su oni poslije promjenili mišljenje, ali recimo skandinavske zemlje su isto tako bili zagovornici prirodnog sticanja imuniteta.
Treći se probao, najrigoroznije u Kini sigurno, kod nas se dosta gledalo kroz prste, mislim ne možeš obustaviti potpuno život i poslovne aktivnosti, onda ćeš svakako umrijeti.

Vakcinacija ti umanjuje šanse da završiš na respiratoru, ako si ti nosioc virusa, koja su to naučna istraživanja što tvrde da si manji prenosioc kao vakcinisani?!
Pa eto recimo pada mi ovo na pamet....šta se dešava sa organizmom kad prestane dejstvo? Da li je tad organizam u većoj opasnosti obzirom da se organizam mora adaptirati na to da nema više te zaštite?
Šta treba da podnosi? Mrtav patogen? Može koliko hoćeš, ako se ispoštuje preporuka struke u kontekstu razmaka između dvije vakcine i šta već ide uz vakcinaciju. Šta misliš da li organizam bolje podnosi mrtav ili živ patogen? Ako smatraš da vakcina nosi neku havariju u sebi, mimo patogena, onda tijelo ne može izdržati koliko treba.

Dešava se isto sa zaštitom koja istekne a koju si stekao prirodnim putem. Jedino ako smatraš da prirodna zaštita nikad ne ističe.

Evo istraživanja:

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 16:25

Vakcina kao vakcina nužno ne, međutim ako se treba svako 6 ili koliko već mjeseci vakcinisati, onda...

Naravno da ne. Ne možeš imati vječni imunitet, pogotovo ne obzirom da virus mutira i samim tim i imunitet mora prilagođavati.
Koševo Zapad

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 13 okt 2021, 16:28

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 16:08
admin je napisao/la:
13 okt 2021, 16:01
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 15:55
Pa jesi li riješio ili nisi riješio?
Tebi je riješeno ako manje svijeta umire, a virus je i dalje pravi problem?
I dalje se ne funkcioniše normalno?
Moraćeš primati treću, četvrtu---koliko n-doza?
Da li je to rješenje?
Koliko organizam može izdržati tih šokova?
Pa riješio si.

1. GENERAL RULES in the entire country, from October 1st:

- Restaurants with no maximum limit of people per group;
- End of requirement for digital certificate or negative test for access to restaurants;
- End of timetable restrictions;
- End of capacity limits, namely in local commerce establishments, in weddings and baptisms and in cultural shows;
- Opening of bars and clubs;
- End of limitation on the sale and consumption of alcohol.

U Portugalu život funkcioniše sasvim normalno, a virus ne pravi nikakav problem. Par umrlih dnevno, to je poprilično normalno stanje i za običnu gripu, tako da je sve onako kako je bilo prije par godina.

Treću dozu su dali starijim od 65, ne kontam šta je problem i da daju četvrtu ili pedesetu? besplatne su. Ti imaš neku informaciju da je treća ili pedesettreća doza štetnija od prve?

Ako imaš sredstvo kojim smanjiš broj umrlih od korone na nivo obične gripe ili niže, naravno da je to rješenje.
Pogledah posljednjih nekoliko dana Portugal, raste dnevni broj zaraženih. Znači da nije baš riješeno.
Nije to par slučajeva, nego je bliže hiljadu dnevno.

Ozbiljno?
Pa ništa najbolje da nam svima podjele špriceve, da nas naoružaju tablama raznih tableta i udri. Meni je problem. Eto neću. Ko hoće nek izvoli.

To je djelimično rješenje. I privremeno čini mi se.
Zanimljivo kako je antikoronaški narativ prerastao iz "šta ima veze, to je prehladica" u "neću vakcinu ako će mi samo smanjiti simptome, hocu da se nikako ne zarazim".

Prešlo iz "kakav lockdown, bolest ne postoji" u "eno raste broj zaraženih"

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 16:30

Moram te ispraviti, ja nisam nikakav antikoronaš, antivakser ili šta već.
To od početka stoji i nije se promjenilo.
Ne tvrdim uopšte da ne postoji korona ili da je to, kako kažeš, prehladica, nisam protiv vakcina nego protiv toga da se baš svi moraju vakcinisati (osim onih koji baš ne smiju).
Al dobro, razumijem, nema koša za ovakve...ili si sa nama ili njima, jel tako?
Koševo Zapad

Avatar
sljivo
Postovi: 14311
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 13 okt 2021, 16:50

Pa dobro, nisi za vakcinu, to je ok, to je pravo koje ti niko neće uzeti. Ali, pravo da negdje budeš među ljudima, da nešto radiš među ljudima, a nisi vakcinisan, može i to s razlogom. Niko od nas neće doći tebi, dok spavaš ili krijući, da ti spuca vakcinu, a pogotovo ne bi neku pokvarenu vakcinu niti to iko od vaksera podržava, već samo želimo da te ubjedimo da to trebaš napraviti radi svog zdravlja, pa radi drugih, radi prevladavanja ovog problema koji imamo, i radi toga da ti neka prava unutar zajednice ne bi bila uskraćana jer ne želiš da poštuješ tuđe individualno pravo. Zašto to raditi sebi a nemaš dovoljno dobre dokaze osim priče nisam ja ovca, ili nije ovo logično i idealno, a pogotovo da to radiš iz principa.

Generalno volio bih da čujem taj razlog zbog čega ljudi odbijaju to, nije dovoljno reći ja neću, mora postojati nešto, i ako postoji kako si uvjeren da je to ispravan razlog, kojim rezonom ili dokazom. Zašto je dovoljno da iskoči neka individua, bez istraživanja i konteksta, i kaže nešto protiv vakcine a nije dovoljna zajednica naučnika koji govore za? Dobro je gore Ozymandias rekao, ljudi imaju pretpostavku da postoji zavjera jer su se uvjerili da taj odnos vlast ili bogataš - masa nije bio korektan, i da je to jedino razumljivo rješenje, i onda na osnovu te pretpostavke čekaju bilo kakav slučaj da nešto ne štima koji bi to potvrdio. Zašto radiš obratno, zašto prvo radiš pretpostavku a onda tražiš činjenice koje je dokazuju?

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la admin » 13 okt 2021, 16:55

Tvoji stari postovi iz marta ove godine, kad smo bili u špici najgoreg vala:
Shategabri je napisao/la:
17 mar 2021, 14:47

Dobro, poštujem...ti ne vjeruješ.
Međutim malo je sve ovo čudno da ne kažem izvještačeno. Fabrikovano.
Tačno da ima nešto, tačno da je pandemija, al nije ni kuga ni kolera.

ili
Shategabri je napisao/la:
17 mar 2021, 14:17


Pa ovo nije ništa novo.
Ja sam onaj proljetni lockdown radio od kuće, jbt da nisam poludio gledajući N1. Po njima je bila apokalipsa vani, ono otprilike ko u Rat svjetova.
I ja fino promijenim kanala, ko vas j... i vas i vaše vijesti.
Poenta je da se namjerno preuveličava, da se pravi drama, da se pumpa javnost kako je situacija katastrofalna (loša jeste, ali oni to još gore predstavljaju).
Uglavnom, u martu nije kakva bolest strašna, nit je kuga i kolera nit je opasnost od nje realna. Sad ti nije dovoljno da ti vakcina otkloni simptome, hoces da se nikako ne zaraziš inače ne priznajes rješenje.

U martu si smatrao da je lockdown glupost, da je bolje samo ugasiti TV, danas smatraš da je problem što u Portugalu raste broj zaraženih.

Zanimljivo. Nekako baš ono konzistentno. Kvalitetno formirano mišljenje, ne odstupaš od njega.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 17:00

sljivo je napisao/la:
13 okt 2021, 16:50
Pa dobro, nisi za vakcinu, to je ok, to je pravo koje ti niko neće uzeti. Ali, pravo da negdje budeš među ljudima, da nešto radiš među ljudima, a nisi vakcinisan, može i to s razlogom. Niko od nas neće doći tebi, dok spavaš ili krijući, da ti spuca vakcinu, a pogotovo ne bi neku pokvarenu vakcinu niti to iko od vaksera podržava, već samo želimo da te ubjedimo da to trebaš napraviti radi svog zdravlja, pa radi drugih, radi prevladavanja ovog problema koji imamo, i radi toga da ti neka prava unutar zajednice ne bi bila uskraćana jer ne želiš da poštuješ tuđe individualno pravo. Zašto to raditi sebi a nemaš dovoljno dobre dokaze osim priče nisam ja ovca, ili nije ovo logično i idealno, a pogotovo da to radiš iz principa.

Generalno volio bih da čujem taj razlog zbog čega ljudi odbijaju to, nije dovoljno reći ja neću, mora postojati nešto, i ako postoji kako si uvjeren da je to ispravan razlog, kojim rezonom ili dokazom. Zašto je dovoljno da iskoči neka individua, bez istraživanja i konteksta, i kaže nešto protiv vakcine a nije dovoljna zajednica naučnika koji govore za? Dobro je gore Ozymandias rekao, ljudi imaju pretpostavku da postoji zavjera jer su se uvjerili da taj odnos vlast ili bogataš - masa nije bio korektan, i da je to jedino razumljivo rješenje, i onda na osnovu te pretpostavke čekaju bilo kakav slučaj da nešto ne štima koji bi to potvrdio. Zašto radiš obratno, zašto prvo radiš pretpostavku a onda tražiš činjenice koje je dokazuju?
Do boldiranog je bilo ok...a gdje je tu moje pravo? Pričaš o individualnom pravu. Moje individualno pravo, kako ono, otpada jer nije dio opšteg dobra zajednice? Znači nisu isti aršini.

Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetati, to mi uopšte nije tema u životu, kad su na pauzi s posla poveli tu temu i izjašnjavali se, ja sam kratko rekao neću, ne zanima me, bilo je polemike, ali ja istu nisam htio da vodim.
Ne znam kad je postalo nejasno ''neću, ne treba mi i ne zanima me''.
Poštujem diskusiju, međutim u ovom slučaju to uglavnom pređe granicu kad se dođe do ovog individualnog dobra koje je dio općeg dobra.
Ako i ima neka zavjera, ona sigurno nema nikakve veze sa vakcinama niti se na bilo koji način provodi preko njih.

Vakcinisali su se i prije ljudi, naiđe epidemija gripe, bilo je situacija gdje krenu kružiti informacije kako je baš opasna gripa i treba se vakcinisati.
Nisam se ni tad vakcinisao. Ko hoće, treba, misli da treba, nikakav problem. Ja ga neću ubjeđivati suprotno.
Koševo Zapad

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 17:08

admin je napisao/la:
13 okt 2021, 16:55
Tvoji stari postovi iz marta ove godine, kad smo bili u špici najgoreg vala:
Shategabri je napisao/la:
17 mar 2021, 14:47

Dobro, poštujem...ti ne vjeruješ.
Međutim malo je sve ovo čudno da ne kažem izvještačeno. Fabrikovano.
Tačno da ima nešto, tačno da je pandemija, al nije ni kuga ni kolera.

ili
Shategabri je napisao/la:
17 mar 2021, 14:17


Pa ovo nije ništa novo.
Ja sam onaj proljetni lockdown radio od kuće, jbt da nisam poludio gledajući N1. Po njima je bila apokalipsa vani, ono otprilike ko u Rat svjetova.
I ja fino promijenim kanala, ko vas j... i vas i vaše vijesti.
Poenta je da se namjerno preuveličava, da se pravi drama, da se pumpa javnost kako je situacija katastrofalna (loša jeste, ali oni to još gore predstavljaju).
Uglavnom, u martu nije kakva bolest strašna, nit je kuga i kolera nit je opasnost od nje realna. Sad ti nije dovoljno da ti vakcina otkloni simptome, hoces da se nikako ne zaraziš inače ne priznajes rješenje.

U martu si smatrao da je lockdown glupost, da je bolje samo ugasiti TV, danas smatraš da je problem što u Portugalu raste broj zaraženih.

Zanimljivo. Nekako baš ono konzistentno. Kvalitetno formirano mišljenje, ne odstupaš od njega.
Tačno, nije ni kuga ni kolera, a znamo koliko su to strašne bolesti i kakve posljedice ostavljaju.
Izvještačeno je u smislu pumpanja informacija, brojke u ovom periodu i u istom periodu prošle godine....koji je odnos?
A mediji ni blizu ne pumpaju atmosferu kao tad.
Jah, sad smo vakcinisani. Problem riješen.

I drugi post, tačno tako. Na TV-u je bilo kao da smo u sred apokalipse. Da normalan poludi.
Namjerno se preuveličavalo. Sad se ne preuveličava. Tek čujemo da je toliko i toliko zaraženih. I sljedeća vijest. Šta je rekao Dodik, gdje su bile poplave u svijetu, aktivirao se vulkan, kakvo će vrijeme biti sutra.

Naravno da je lockdown glupost koji je napravio puno problema i štete, pa kad su skontali da ne ide tako otvaraj, izgidosmo.
Mora se nešto i jesti. I u tom lockdownu su jedni bili malo manje zatvoreni od onih drugih.
Ja radim u takvoj djelatnosti gdje sam mogao raditi home office.
Međutim, onaj na Baščaršiji što drži radnju nije mogao, a zatvorilo ga.
Moj brico nije mogao, a zatvorilo ga.
Kaže pomoći će država....dotad gledaj u nebesa i čekaj da padne. I tako reci djeci, biće dok se Fadil smiluje.
Ugasiš TV ili prebaciš kanal na neki stari film da te ne pumpaju fabrikovanim informacijama.

Vakcine su djelimično rješenje, ublažavanje efekata. Svaka čast, veliko je i to. Jesmo li riješili? Nismo. I dalje brojimo zaražene.

Ne vidim ništa kontradiktorno tad i sad. Ne vidim šta se to promjenilo u mom mišljenju pa da mi vadiš postove.
Koševo Zapad

Avatar
sljivo
Postovi: 14311
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la sljivo » 13 okt 2021, 17:15

Tudje individualno pravo na zdravlje i zivot u konacnici nasuprot tvog prava da ne primis vakcinu. Rekao sam i prije, na to imas vece ili jednako pravo ako smatras da vakcina pravi vecu havariju. A posto je dokazano da ne pravi, najbolji nacin da te neko ubjedi u to, a radi dobiti citave zajednice, je da ti ogranici pravo na kretanje ili boravak.

Avatar
Justin
Postovi: 16849
Pridružen/a: 11 sep 2017, 17:34
Lokacija: Ellicott City
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Justin » 13 okt 2021, 17:58

Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 17:00
Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetat
Cekaj, ozbiljno ti je ovo izgovor? :mrgreen:
Zasto jednostavno ne priznas da te strah?
Sarmelino † (29.08.2015-20.10.2019.) ⚜
dr. Alem Peterson
Captain4 † (14.05.2014-22.02.2022.) ⚜

Avatar
Shategabri
Postovi: 14531
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Koronavirus (COVID-19) - općenito

Post Postao/la Shategabri » 13 okt 2021, 18:05

Justin je napisao/la:
13 okt 2021, 17:58
Shategabri je napisao/la:
13 okt 2021, 17:00
Meni jednostavno ne treba, neću da trošim svoje vrijeme na odlazak na vakcinaciju, radije ću otići prošetat
Cekaj, ozbiljno ti je ovo izgovor? :mrgreen:
Zasto jednostavno ne priznas da te strah?
Čega?
Korone?
Vakcine?
Nije to nikakav izgovor, konstatacija je u pitanju.
Koševo Zapad

Zaključano

Natrag na “Arhiva”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 3 gosta.