Film i kinematografija

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 10 okt 2021, 13:13

Druze, radis biografiju zivota nekog covjeka. Mogu da razumijem da ubacis neke stvari radi dramaturgije ali ubacivati nepostojece dogadjaje je karikaturisanje
naprijed rejal

Avatar
Lillard
Postovi: 26299
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Lillard » 10 okt 2021, 16:54

Nije film, ali novi Netflix specijal Chappella, preporucam
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 10 okt 2021, 17:24

Lillard je napisao/la:
10 okt 2021, 16:54
Nije film, ali novi Netflix specijal Chappella, preporucam
Svega mi ja mislio da sam jucer napisao ovdje bukvalno provjeravao jesam li ili ne i ipak nisam i od mene preporuka isto ne mogu ti opisati kolika je rijetkost da gledam te specijale, al' ovaj sam gledao i kraj mu je baš vrhunac.

Avatar
slusalica
Postovi: 1926
Pridružen/a: 18 apr 2018, 12:23
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la slusalica » 10 okt 2021, 17:33

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 13:13
Druze, radis biografiju zivota nekog covjeka. Mogu da razumijem da ubacis neke stvari radi dramaturgije ali ubacivati nepostojece dogadjaje je karikaturisanje
Umjetnicka sloboda.
Utoliko je rijec o igranom, a ne dokumentarnom filmu.
tz tz tz tz tz tz

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 10 okt 2021, 18:00

slusalica je napisao/la:
10 okt 2021, 17:33
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 13:13
Druze, radis biografiju zivota nekog covjeka. Mogu da razumijem da ubacis neke stvari radi dramaturgije ali ubacivati nepostojece dogadjaje je karikaturisanje
Umjetnicka sloboda.
Utoliko je rijec o igranom, a ne dokumentarnom filmu.
Svejedno. Moras imat razlog zasto ubacujes odredjene sekvence ako radis biografski film, a u tomi su te sekvence apsolutno nepotrebne
naprijed rejal

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 10 okt 2021, 18:32

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 18:00
slusalica je napisao/la:
10 okt 2021, 17:33
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 13:13
Druze, radis biografiju zivota nekog covjeka. Mogu da razumijem da ubacis neke stvari radi dramaturgije ali ubacivati nepostojece dogadjaje je karikaturisanje
Umjetnicka sloboda.
Utoliko je rijec o igranom, a ne dokumentarnom filmu.
Svejedno. Moras imat razlog zasto ubacujes odredjene sekvence ako radis biografski film, a u tomi su te sekvence apsolutno nepotrebne
Nešto kao tarantino u bastardsima? :D

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 10 okt 2021, 18:41

90minut je napisao/la:
10 okt 2021, 17:24
Lillard je napisao/la:
10 okt 2021, 16:54
Nije film, ali novi Netflix specijal Chappella, preporucam
Svega mi ja mislio da sam jucer napisao ovdje bukvalno provjeravao jesam li ili ne i ipak nisam i od mene preporuka isto ne mogu ti opisati kolika je rijetkost da gledam te specijale, al' ovaj sam gledao i kraj mu je baš vrhunac.
To onaj zbog koga su ga prozivali da je transfobičan, jer je pola sata posvetio njima, zbog samoubistva neke trans prijateljice koja ga je branila na tvitteru od napada te zajednice
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la AshburtonG » 10 okt 2021, 18:43

Film je dobar. Konacno nesto, a da nije snimljeno na potrosenoj ratnoj podlozi. Nego zbog kojih scena se raja zali?

Avatar
Lillard
Postovi: 26299
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Lillard » 10 okt 2021, 19:36

rio_Ferdy88 je napisao/la:
10 okt 2021, 18:41
90minut je napisao/la:
10 okt 2021, 17:24
Lillard je napisao/la:
10 okt 2021, 16:54
Nije film, ali novi Netflix specijal Chappella, preporucam
Svega mi ja mislio da sam jucer napisao ovdje bukvalno provjeravao jesam li ili ne i ipak nisam i od mene preporuka isto ne mogu ti opisati kolika je rijetkost da gledam te specijale, al' ovaj sam gledao i kraj mu je baš vrhunac.
To onaj zbog koga su ga prozivali da je transfobičan, jer je pola sata posvetio njima, zbog samoubistva neke trans prijateljice koja ga je branila na tvitteru od napada te zajednice
Je, frajer odsetao od 50M, a nesto ce mu cancel kultura napravit😂
Najjaci storyteller ikad, vrhunski.
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Avatar
Finn
Postovi: 9178
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Finn » 10 okt 2021, 20:03

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 18:00
slusalica je napisao/la:
10 okt 2021, 17:33
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 13:13
Druze, radis biografiju zivota nekog covjeka. Mogu da razumijem da ubacis neke stvari radi dramaturgije ali ubacivati nepostojece dogadjaje je karikaturisanje
Umjetnicka sloboda.
Utoliko je rijec o igranom, a ne dokumentarnom filmu.
Svejedno. Moras imat razlog zasto ubacujes odredjene sekvence ako radis biografski film, a u tomi su te sekvence apsolutno nepotrebne
Sreća pa se ti ne pitaš. Ostali bismo uskraćeni za jedno 200 klasika filmske umjetnosti koji su se malo poigrali sa istinitim događajima.

Avatar
redbull93
Postovi: 14408
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la redbull93 » 10 okt 2021, 20:04

Evo nasao film o tomi, ako ko hoce da mu link proslijedim nek se javi, da ne ostavljam ovdje jer ce izbrisati.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 10 okt 2021, 20:12

Finn je napisao/la:
10 okt 2021, 20:03
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 18:00
slusalica je napisao/la:
10 okt 2021, 17:33


Umjetnicka sloboda.
Utoliko je rijec o igranom, a ne dokumentarnom filmu.
Svejedno. Moras imat razlog zasto ubacujes odredjene sekvence ako radis biografski film, a u tomi su te sekvence apsolutno nepotrebne
Sreća pa se ti ne pitaš. Ostali bismo uskraćeni za jedno 200 klasika filmske umjetnosti koji su se malo poigrali sa istinitim događajima.
:rol:

Jesi li gledao tomu?
naprijed rejal

Avatar
Finn
Postovi: 9178
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Finn » 10 okt 2021, 20:19

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:12

Jesi li gledao tomu?
Nisam, ali mi ne smeta nikakva režiserska sloboda, taman da je režiser uskrsnuo Tomu na kraju filma. Njegovo je pravo da radi šta god želi jer radi igrani film, a ne dokumentarac.

I btw, sve ovo sam započeo ne kao odgovor tebi, već sam pročitao intervju Silvaninog muža koji se jadao kako je pola stvari izmišljeno, romansa Tome i Silvane izmišljena, ona je uvijek bila sretna, a ne tužna itd, očito ne kontajući da se radi o igranom filmu.

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 10 okt 2021, 20:20

Finn je napisao/la:
10 okt 2021, 20:19
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:12

Jesi li gledao tomu?
Nisam, ali mi ne smeta nikakva režiserska sloboda, taman da je režiser uskrsnuo Tomu na kraju filma. Njegovo je pravo da radi šta god želi jer radi igrani film, a ne dokumentarac.

I btw, sve ovo sam započeo ne kao odgovor tebi, već sam pročitao intervju Silvaninog muža koji se jadao kako je pola stvari izmišljeno, romansa Tome i Silvane izmišljena, ona je uvijek bila sretna, a ne tužna itd, očito ne kontajući da se radi o igranom filmu.
Spoken like a true Tarantino fan. :D

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 10 okt 2021, 20:21

Finn je napisao/la:
10 okt 2021, 20:19
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:12

Jesi li gledao tomu?
Nisam, ali mi ne smeta nikakva režiserska sloboda, taman da je režiser uskrsnuo Tomu na kraju filma. Njegovo je pravo da radi šta god želi jer radi igrani film, a ne dokumentarac.

I btw, sve ovo sam započeo ne kao odgovor tebi, već sam pročitao intervju Silvaninog muža koji se jadao kako je pola stvari izmišljeno, romansa Tome i Silvane izmišljena, ona je uvijek bila sretna, a ne tužna itd, očito ne kontajući da se radi o igranom filmu.
Da si gledao pitao bih te par stvari iz filma koji se mogu oznaciti kao „scenaristicka sloboda“.

Film je karikatura lika i djela Tome Zdravkovica
naprijed rejal

Avatar
Finn
Postovi: 9178
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Finn » 10 okt 2021, 20:36

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:21
Finn je napisao/la:
10 okt 2021, 20:19
Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:12

Jesi li gledao tomu?
Nisam, ali mi ne smeta nikakva režiserska sloboda, taman da je režiser uskrsnuo Tomu na kraju filma. Njegovo je pravo da radi šta god želi jer radi igrani film, a ne dokumentarac.

I btw, sve ovo sam započeo ne kao odgovor tebi, već sam pročitao intervju Silvaninog muža koji se jadao kako je pola stvari izmišljeno, romansa Tome i Silvane izmišljena, ona je uvijek bila sretna, a ne tužna itd, očito ne kontajući da se radi o igranom filmu.
Da si gledao pitao bih te par stvari iz filma koji se mogu oznaciti kao „scenaristicka sloboda“.

Film je karikatura lika i djela Tome Zdravkovica
Shvatam sta zelis reci, ali se ne slazemo. Doduse, ovo sto ja govorim, mora u uvodnoj ili zavrsnoj spici biti napisano "zasnovano/inspirisano istinitim dogadjajima, ali neke stvari su promijenjene u dramaticne svrhe", inace jeste problem. Ne mozes predstavljati nesto laznim, a da nisi naglasio da si mijenjao. Dok god to ima, nemam problem.

Avatar
Sveti
Postovi: 10200
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 10 okt 2021, 20:45

Finn je napisao/la:
10 okt 2021, 20:36
[

Shvatam sta zelis reci, ali se ne slazemo. Doduse, ovo sto ja govorim, mora u uvodnoj ili zavrsnoj spici biti napisano "zasnovano/inspirisano istinitim dogadjajima, ali neke stvari su promijenjene u dramaticne svrhe", inace jeste problem. Ne mozes predstavljati nesto laznim, a da nisi naglasio da si mijenjao. Dok god to ima, nemam problem.
Ja vjerujem da se ti referises na tarantinove filmove koji u biti i radi karikature poznatih dogadjaja na svoj nacin.

Wolf of wall street je jos jedan primjer biografkog filma u kojem se dosta toga dodalo, ali opet pricamo o comic reliefu i cinjenici da je cio film toliko yebeno nadrealan da vise nije ni bitno je li sta istina ili ne, da ne govorim o tome da 99% ljudi nije ni znalo da je film zasnovan na istinitim dogadjajima.

Toma nije film zasnovan na istinitim dogadjajima Toma je autenticni biografski film o Tomi Zdravkovicu,odnosno takav se reklamirao, sto je apsolutno netacno. Ne mozes uzeti lik i djelo neke poznate licnosti, kazati da radis film o njegovom zivotu i onda ubaciti neke stvari koje samo ne da se nisu desile vec upotpunosti potkopavaju sve ono sto je Toma bio.

Pogledaj film molim te, shvatit ces o cemu govorim. Zao bi mi bilo da ti spojlam ako imas u planu da gledas
naprijed rejal

Avatar
Finn
Postovi: 9178
Pridružen/a: 24 avg 2015, 09:23
Lokacija: SA
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Finn » 10 okt 2021, 21:15

Sveti je napisao/la:
10 okt 2021, 20:45


Ja vjerujem da se ti referises na tarantinove filmove koji u biti i radi karikature poznatih dogadjaja na svoj nacin.

Wolf of wall street je jos jedan primjer biografkog filma u kojem se dosta toga dodalo, ali opet pricamo o comic reliefu i cinjenici da je cio film toliko yebeno nadrealan da vise nije ni bitno je li sta istina ili ne, da ne govorim o tome da 99% ljudi nije ni znalo da je film zasnovan na istinitim dogadjajima.

Toma nije film zasnovan na istinitim dogadjajima Toma je autenticni biografski film o Tomi Zdravkovicu,odnosno takav se reklamirao, sto je apsolutno netacno. Ne mozes uzeti lik i djelo neke poznate licnosti, kazati da radis film o njegovom zivotu i onda ubaciti neke stvari koje samo ne da se nisu desile vec upotpunosti potkopavaju sve ono sto je Toma bio.

Pogledaj film molim te, shvatit ces o cemu govorim. Zao bi mi bilo da ti spojlam ako imas u planu da gledas
Referiram se na sve filmove koji su zasnovani na istinitim događajima, ali hajde, ovdje je riječ o biografskim.

Catch Me if You Can, 7 years in Tibet, Bohemian Rhapsody, Social Network, Green Book, Hacksaw Ridge, Rocketman, The Imitation Game... Eto samo neki od biografskih koji su značajno promijenjeni od onog što je stvarno bilo. I šta, nikakva frka. Naravno da možeš uzeti lik i djelo i uraditi šta god hoćeš. Dok god naglasiš prije ili na kraju filma da su neke stvari promijenjene.

Razumijem tebe, pokvaren ti je film nečim, ali ja ti samo pokušavam objasniti šta je režiserska sloboda. Mogao je Bjela Tomu učiniti i pe.derom i imao bi puno pravo, dok god naglasi ovo što sam ti gore napisao, problema za mene nema. Ja ti ovo objašnjavam čisto iz tehničke strane. Drugo je šta film na kraju ispadne.
A biographical film, or biopic, is a film that dramatizes the life of a non-fictional or historically-based person or people. Such films show the life of a historical person and the central character's real name is used.[2] They differ from docudrama films and historical drama films in that they attempt to comprehensively tell a single person's life story or at least the most historically important years of their lives.[original research?]
Ma neću gledati dok ne izadje 1080, a i poslije toga još neko vrijeme, spojlaj ako hoćeš.

Avatar
AshburtonG
Postovi: 6353
Pridružen/a: 15 jan 2016, 14:05
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la AshburtonG » 10 okt 2021, 22:08



Cuj ovog krmka debelog na 38:30 :"Bosanski dijalekt, akcenat, ne znam kako se to zove", a onda ova debilka spominje RS kao drzavu. :puke:

90minut
Postovi: 9783
Pridružen/a: 28 nov 2019, 17:40
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la 90minut » 10 okt 2021, 22:11

nisi skonto doduše ugasio sam nakon minutu

jedino što sam cuo je da rece da je bosanka

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 42 gosta.