Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

Avatar
Marsal
Postovi: 22673
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Marsal » 07 dec 2021, 18:33

TheChief je napisao/la:
07 dec 2021, 17:53
Vjeverica777 je napisao/la:
07 dec 2021, 17:31
Juventinissimo je napisao/la:
07 dec 2021, 14:29

Evo ti profi tip: trazi posao u Hercegovini ili u ostalim opstinama sa vecinskim hrvatskim stanovnistvom. Tu su za iste poslove plate do 50% vece nego tamo gdje je bosnjacka sredina. :mrgreen:
Upravo tako, mada znaju ici i do 70-80 % vece nego i bosnjackim sredinama. Nevjerojatno je za koliko su ljudi spremni raditi npr po Olovu, Kladnju za 500-600 KM. Dok vec u Grudama,Citluku se ne radi ispod 1000...
Plata u Bingu gdje su Bosnjaci 550 KM.
Bingo gdje su Hrvati 800 KM.

Gratis. Kod drugih nema zelenih kecelja.
Plata u Bingu u Zenici je 850 do 900
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
EpateguiHuleteti
Postovi: 1925
Pridružen/a: 02 maj 2021, 16:55
Lokacija: Danas Conference Center
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EpateguiHuleteti » 07 dec 2021, 18:34

Unofficialpage je napisao/la:
07 dec 2021, 18:17
Svi mi moramo raditi na sebi, ne može se kroz fakultet sve naučiti već mora postojati navika i samostalnog istraživanja, usavršavanja.
Naravno. Na fakultetu se stekne do 2% znanja koje ces tek kasnije u zivotu kroz rad i dalje usavrsavanje steci. Na fakultetu samo ucis kako da ucis. Ucis kako da se usavrsavas. Od doktorata tek pocinjes samostalno da razmisljas (ako ga ne plagiras kao politicari). A jedini stvarni presek vrednosti je rad i samostalni doprinos kroz rad, da li u drzavnoj sluzbi ili u privatnom biznisu - vazi za obe platforme.
Zadnja izmjena: EpateguiHuleteti, dana/u 07 dec 2021, 18:35, ukupno mijenjano 1 put.

bob
Postovi: 4418
Pridružen/a: 28 nov 2008, 15:40
Lokacija: ..............................
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la bob » 07 dec 2021, 18:35

ASD je napisao/la:
07 dec 2021, 18:15
Najveci problem BiH je jako slab obrazovni sistem.
Pola fakulteta treba ukinuti, pa i Univerziteta.

Evo recimo.
Kada je TK u pitanju. Univerzitet u Tuzli treba da bude jedini univerzitet. Sa naravno skracenim kapacitetima. Barem 2/3 mjesta za studente treba ukinuti.
Tehnoloski, ekonomski, pravni, rudarstvo, pmf, dif, edukacijsko rehabilitacijski, dobar dio filozofskog treba ukinuti.

Ostaviti masinstvo, elektrotehniku, medicinu i jezike (engleski i njemacki), mada i to moze se komotno prebaciti u Sarajevo.
Možda pokrenuti šta u vezi informatike.

Zenica nikada nije imala kapacitete da bude studentski grad.
Tu samo ostaviti par fakulteta kao ispostave, da li univerziteta u Sarajevu ili univerziteta u Tuzli.
Isto je i sa Bihaćem.
ima smisla al nije mislim sustina problema ... treba poceti od osnovnog obrazovanja pa onda srednjeg, nastavnike i taj kadar treba konstantno educirati pa slati na radne seminare i slicno, regulisati taj nivo obrazovanja gdje ce se djeca usmjeriti vec u srednjoj itd. pa onda dodju fakulteti koji bi trebali docekati djecu spremnu za dalje napredovanje i slicno a ne da dodje na fakultet ne zna sastaviti dvije recenice ili osnove matematike i slicno ... mislim danas je fakultet postao jedan vid banke samo uzimanje love :D ...

neko je spominjao banke kao posao, u Sa bar ovo nesto inf. sto imam je lose bas .. mobing od sefova, kobajagi diplomu imas na salteru radis za 5,6 stoja i slicno a klasika prica prije ces napredovati s supljom i seljackom pricom nego s nekim trudom :D al opet vjerujem da je tako i na drugim poslovima, realno je bitno uletiti bilo gdje pa gdje god i kontakte ostvarivati kroz svoj rad za dalje ganjanje neke bolje pozicije ...
Zadnja izmjena: bob, dana/u 07 dec 2021, 18:43, ukupno mijenjano 1 put.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 18:37

EC3 je napisao/la:
07 dec 2021, 17:12
Marsal je napisao/la:
07 dec 2021, 17:09
admin je napisao/la:
07 dec 2021, 16:41


e vidiš...

naredni put kad ti bude skupa akciza na gorivo a nema dovoljno izgrađenih puteva od njih, ne krivi nekog Fadila i Fadilovog Fadila jer je on zavrno samo milion KM, to je sića. A milijarda KM od tih akciza o kojim pričamo otišla je na sve kojim je bio san da se uhljebe i onda još uhljebe i nekog komšiju. I otići će dio i tebi ako ispuniš svoj san.

nisu nama vanzemaljci došli, stavili Fadila na vlast i napravili nam sve ove probleme. Aparat je ogroman i preskup samo zato što politika ispunjava želje svojih birača i zapošljava ih gdje se ne mora ništa raditi za redovnu, bilo kakvu, platu.
Sve si ti to upravu ali ja te pitam i nemoj izbjegavat odgovor: zašto ljudi u BiH više teže ka državnoj službi nego ka privatnim firmama dok je u ostatku razvijene Europe situacija suprotna?
Zbog sigurnosti posla. Evo npr ja kad bi dobio posao u drzavnoj firmi bilo kakav pa i van struke, paralelno bi registrovao pravnu kancelariju i dodatno bi zaradjivao a radom u drzavnoj sluzbi bi imao sigurna primanja.
Pa da, nakacio bi se na sisu gdje ne moras nista raditi, a paralelno gurao privatluk jer bi imao cijeli dan slobodno vrijeme. Direktno bi uzimao pare iz budzeta za nerad. I to sto ti zelis kad 1000 ljudi uspije, to je 2 miliona mjesecno, 25 miliona godisnje. Eto trecina puta od stoca do neuma samo na 1000 takvih koji svi kukaju na lopove i drzavu.

Jos bi kroz taj drzavni posao pokusavao namaci sebi privatnog posla i time dodatno ostetio drzavu.

I ne bi radio nista cudno, svi to rade, ne bi ti niko A rekao.

Avatar
EpateguiHuleteti
Postovi: 1925
Pridružen/a: 02 maj 2021, 16:55
Lokacija: Danas Conference Center
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EpateguiHuleteti » 07 dec 2021, 18:43

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 18:37
Pa da, nakacio bi se na sisu gdje ne moras nista raditi, a paralelno gurao privatluk jer bi imao cijeli dan slobodno vrijeme.
Osetih zadah lekarskih ordinacija :mrgreen:
Ne znam postoji li evropska drzava u kojoj bitange iz te branse nisu izlazile na ulice da demonstriraju kada su im maticne drzave zavrtale te paralelne pipe u poslednjih 20-ak godina.
Posledica: drzave su razvile privatluk i u tom sektoru i koliko-toliko rasteretile izdatke za zdravstveni sistem, a koji su po pravilu najveci balast za budzet.

Avatar
Juventinissimo
Postovi: 299
Pridružen/a: 04 nov 2021, 10:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Juventinissimo » 07 dec 2021, 18:58

Tesko je reci sta je najveci problem, kad je drzava sistem spojenih posuda, kojih hem sto je previse, hem sto su suplje. :D

Ali usporedjujuci posljednje 2 godine zivota vani sa prethodnih 7-8 u BiH (ne racunajuci vrijeme tokom faxa, a pogotovo ne ono prije toga, kada se kvalitet zivota mjerio hedonistickom vagom :mrgreen:), mislim da je veoma veliki problem jeftina korupcija. To je ona korupcija zastupljena kao obicaj u svakodnevnom zivotu pojedinca - kesa doktoru, cvaja policajcu, mozel se sta zavrsit, imam jednog, i sl.

Krupne korupcije ima i u uredjenim drustvima, cak i u vecim iznosima i omjerima. Ima i licemjerstva, ali tu ce premijer ili ministar uhvacen bez maske ili u kafani, vec sutra ponuditi ostavku.

Jedan bivsi direktor i ekstra i posten lik (kojem je btw Fadil bio sef u Cimosu), prica mi kako mu je u kancelariju dosao lik sa torbom u kojoj je 60k KM, kao mali znak paznje da se nesto malo pogura, zazmiri i tako. Kaze mu ovaj, to je moja godisnja plata. Donesi torbu u koju moze stati mojih 20 godisnjih plata, pa cu onda razmisliti da li vrijedi izgubiti obraz, ali zato se odmah penzionisati. :mrgreen: Eh to je krupna korupcija, koja je manji problem, jer sto je veca laksa je za otkriti.

Prvo iskorijeniti jeftinu hedija korupciju, koja dodje kao pogonsko distopijsko gorivo, pa onda ici dalje.
Zadnja izmjena: Juventinissimo, dana/u 07 dec 2021, 19:04, ukupno mijenjano 1 put.
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

Avatar
sljivo
Postovi: 14301
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la sljivo » 07 dec 2021, 19:01

Jedino pravo filozofsko pitanje ili pitanje generalno je pitanje da li se ubiti. A odgovor na takvo pitanje se čini veoma jasnim ako se imalo dublje razmisli oko pitanja koja ste otvorili danas na chatu a tiče se stanja ovdje a htio bi da ono ne bude tako. Ili ako je odgovor ne, onda ispada da je jedino rješenje problema ovdje da sve što prije ode u qrc i da onda krenemo sa nekom revolucijom ili sa ponovnim rođenjem. Prema vašim pisanjima mogu skontat da je svima jasno i otprije šta je rješenje problema ovdje, problema u množini, ali poraz je da se ona ne dešavaju. Jednostavno mi nismo taj sklop, mentalitet ili potencijal koji to može. Kraj. Niti smo ikad mogli to sami niti smo ikad pokušali a niti ćemo u budućnosti. Bukvalno živimo od danas do sutra - ni u jednoj sferi života se ne osjeti taj neki motiv, polet ili ideja da se planira 100 godina unaprijed, prvo krenem od sebe pa onda i svi ostali koje znam, a i vjerovatno i ostatak. Jednostavno nemam taj mentalitet niti pameti da mogu žrtvovati sve svoje da bi nešto uspjelo kasnije, iz razloga što prvo nisam siguran da li bi to ovdje uspjelo (iz razno raznih političkih, etničkih ili vjerskih razlika i podjela) a onda i ako bi, kome bi to došlo kao korist, opet nekom Fadilu, malinaru ili nekom trećem.

Avatar
EpateguiHuleteti
Postovi: 1925
Pridružen/a: 02 maj 2021, 16:55
Lokacija: Danas Conference Center
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EpateguiHuleteti » 07 dec 2021, 19:07

@ Juventinissimo

A kako?

Svi mi dajemo dijagnoze, seciramo les, a niko ne nudi model. U pragmaticnom je i srz promene.

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EC3 » 07 dec 2021, 19:07

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 18:37
EC3 je napisao/la:
07 dec 2021, 17:12
Marsal je napisao/la:
07 dec 2021, 17:09

Sve si ti to upravu ali ja te pitam i nemoj izbjegavat odgovor: zašto ljudi u BiH više teže ka državnoj službi nego ka privatnim firmama dok je u ostatku razvijene Europe situacija suprotna?
Zbog sigurnosti posla. Evo npr ja kad bi dobio posao u drzavnoj firmi bilo kakav pa i van struke, paralelno bi registrovao pravnu kancelariju i dodatno bi zaradjivao a radom u drzavnoj sluzbi bi imao sigurna primanja.
Pa da, nakacio bi se na sisu gdje ne moras nista raditi, a paralelno gurao privatluk jer bi imao cijeli dan slobodno vrijeme. Direktno bi uzimao pare iz budzeta za nerad. I to sto ti zelis kad 1000 ljudi uspije, to je 2 miliona mjesecno, 25 miliona godisnje. Eto trecina puta od stoca do neuma samo na 1000 takvih koji svi kukaju na lopove i drzavu.

Jos bi kroz taj drzavni posao pokusavao namaci sebi privatnog posla i time dodatno ostetio drzavu.

I ne bi radio nista cudno, svi to rade, ne bi ti niko A rekao.
Vidi radio bih to samo prvih par godina dok mi posao ne krene :mrgreen: Na nivou drzave su registrovana samo dva administrativno-pravna biroa svi ostali su propali. Ne mozes stranke zastupati na sudu iskljucivo pravne poslove tipa ugovori, vadjenje dozvola i slicno. Samim tim limitirane su usluge koje mozes pruziti te bi se fokusirao na IT. Npr sklapanje ugovora o licenciranju softvera zatim ugovora o kupovini IT opreme i slicno. Problem je sto ja nikad necu dobiti posao u drzavnoj firmi nego se nadam da cu se zaposliti ko komercijalista i to u najboljem slucaju.
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

Vjeverica777
Postovi: 651
Pridružen/a: 24 maj 2020, 23:47
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Vjeverica777 » 07 dec 2021, 19:15

Jeste li vi sigurni da bi u svakoj drzavnoj firmi ili instituciji hladili mu.da. Vjerujte da u BiH ima dosta stresnih poslova i funkcija na drzavnom nivou. Od zdravstva, SIPE, sluzbi za suzbijanje kriminala, istraga i svakakvih drugih. A i pitanje je za kolike pare i oni rade,tako da trenutno u nasoj drzavi ti poslovi i nisu idealni.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 19:20

Vjeverica777 je napisao/la:
07 dec 2021, 17:34
admin je napisao/la:
07 dec 2021, 16:25
govorimo o ukupnom prosjeku, ne o jednoj fabrici i jednom pogonu u toj fabrici.

evo ti primjer rudara... njih 10% radi, ostali su u upravi, administraciji, neki uhljebi koji se sudaraju po hodnicima, niko ništa ne radi, rezultati katastrofalni. Plata im je mala, mozda. Ali svedi ih na ono što ih zaista treba za taj posao, pa podijeli samo njima ukupan iznos od plata. plata bi rudaru bila veća nego hirurgu.

pola drzave radi u nekakvoj drzavnoj službi gdje su plate realno male. Ali oni samo kopaju nos, ne rade apsolutno ništa, 80% ih je totalni višak. Da im daš 100 maraka na kraju mjeseca, previše si im satnicu rada platio.
To jest drzavni aparat je ogroman namet,ali mislis li da bi bilo bolje kad bi se on prepolovio. Bi li drzava napredovala ili bi to značilo odlazak tih ljudi van zemlje. Nisam siguran da bi to donijelo nekoga pomaka.
Obzirom da su ti ljudi u drzavnom aparatu samo ekonomski gubitak, ne rade nista, ne doprinose, a trose nam ozbiljna sredstva, ne vidim nikakav problem u tome da odu iz drzave ako bi ih iko primio, u sta sumnjam. Dodatno bi se smanjili troskovi njihove zdravstvene zastite, manje bi zagadjivali, manja bi guzva bila u saobracaju... to su samo paraziti, bolje da ih nema

Avatar
Juventinissimo
Postovi: 299
Pridružen/a: 04 nov 2021, 10:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Juventinissimo » 07 dec 2021, 19:21

EpateguiHuleteti je napisao/la:
07 dec 2021, 19:07
@ Juventinissimo

A kako?

Svi mi dajemo dijagnoze, seciramo les, a niko ne nudi model. U pragmaticnom je i srz promene.
Rekao sam vec - bjezanjem sa balkana. Zena, dijete, ja. Bio od pomoci jos nekima prilikom bjezanja. Mozda sam tako povecao korupciju procentualno, ali sam smanjio u apsolutnom iznosu. Dovoljno, ne moze i jare i paja. :mrgreen:
38 SCUDETTI VINTI SUL CAMPO

"Every morning when I wake up I see the sun, even if there is the rain." Max Allegri

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 19:23

Juventinissimo je napisao/la:
07 dec 2021, 19:21
EpateguiHuleteti je napisao/la:
07 dec 2021, 19:07
@ Juventinissimo

A kako?

Svi mi dajemo dijagnoze, seciramo les, a niko ne nudi model. U pragmaticnom je i srz promene.
Rekao sam vec - bjezanjem sa balkana. Zena, dijete, ja. Bio od pomoci jos nekima prilikom bjezanja. Mozda sam tako povecao korupciju procentualno, ali sam smanjio u apsolutnom iznosu. Dovoljno, ne moze i jare i paja. :mrgreen:
Tebi ne smeta biti gradjanin drugog reda, meni bi recimo smetalo to. Na kraju dana, i ti i ja pisemo na istom forumu, vjerovatno slicnim uredjajem, pa cemo upaliti netflix i gledati istu seriju (ti Mozda malo ranije), na poprilicno istom televizoru. Ujutro u slican auto, ja mogu i pjeske kroz vils, ne znam jesil ti iste srece ili vozaris po sat tamo, sat vamo. Ne vidim znacajnu prednost

Avatar
Rosicky
Postovi: 8296
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Rosicky » 07 dec 2021, 19:30

Vjeverica777 je napisao/la:
07 dec 2021, 19:15
Jeste li vi sigurni da bi u svakoj drzavnoj firmi ili instituciji hladili mu.da. Vjerujte da u BiH ima dosta stresnih poslova i funkcija na drzavnom nivou. Od zdravstva, SIPE, sluzbi za suzbijanje kriminala, istraga i svakakvih drugih. A i pitanje je za kolike pare i oni rade,tako da trenutno u nasoj drzavi ti poslovi i nisu idealni.
Sve to stoji ali imas vise primjera drugog smjera.

U mojem kraju je otvoren odjel psihijatrije na kojem ne radi (barem nije dosad) ni jedan psihijatar pa ni doktor!
Unutra je zaposleno 7,8 cura koje su zavrsile srednju medicinsku a dvije od toga su vandredno išle zavrsiti razlike predmeta da bi imale osnovnu kvalifikaciju.
Svaki slucaj koji dode tu proslijedi se za vinkovce ili tuzlu

Za vrijeme radnog vremena rade u svatova,konobare..jedna slika svatove itd .
Doslovno su izmislili radno mjesto za svoju djecu.

Vjeverica777
Postovi: 651
Pridružen/a: 24 maj 2020, 23:47
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Vjeverica777 » 07 dec 2021, 19:31

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 19:20
Vjeverica777 je napisao/la:
07 dec 2021, 17:34
admin je napisao/la:
07 dec 2021, 16:25
govorimo o ukupnom prosjeku, ne o jednoj fabrici i jednom pogonu u toj fabrici.

evo ti primjer rudara... njih 10% radi, ostali su u upravi, administraciji, neki uhljebi koji se sudaraju po hodnicima, niko ništa ne radi, rezultati katastrofalni. Plata im je mala, mozda. Ali svedi ih na ono što ih zaista treba za taj posao, pa podijeli samo njima ukupan iznos od plata. plata bi rudaru bila veća nego hirurgu.

pola drzave radi u nekakvoj drzavnoj službi gdje su plate realno male. Ali oni samo kopaju nos, ne rade apsolutno ništa, 80% ih je totalni višak. Da im daš 100 maraka na kraju mjeseca, previše si im satnicu rada platio.
To jest drzavni aparat je ogroman namet,ali mislis li da bi bilo bolje kad bi se on prepolovio. Bi li drzava napredovala ili bi to značilo odlazak tih ljudi van zemlje. Nisam siguran da bi to donijelo nekoga pomaka.
Obzirom da su ti ljudi u drzavnom aparatu samo ekonomski gubitak, ne rade nista, ne doprinose, a trose nam ozbiljna sredstva, ne vidim nikakav problem u tome da odu iz drzave ako bi ih iko primio, u sta sumnjam. Dodatno bi se smanjili troskovi njihove zdravstvene zastite, manje bi zagadjivali, manja bi guzva bila u saobracaju... to su samo paraziti, bolje da ih nema
Evo primjer cu reci posto imam par komsija koji su na drzavnom aparatu. Doktor savjesno radi svoj posao, zavrsio medicinu godine i godine ucenja i prakse i radi u svojoj struci, i on je zagadjivac okolisa? I mnogi drugi bilo socijalni radnik, policija, inspektor... Tko god savjesno i posteno radi za mene je heroj pogotovo u ovakvoj drzavi. Ne mogu vjerovati da je admin netko tko povrsno gleda neke stvari, razmišljanje na nivou osnovnoskolaca...

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 19:35

Pa ne govorimo o doktorima vec o raznim referentima za gubljenje vremena, po raznoraznim nivoima vlasti, administrativnim radnicima u drzavnim preuzecima kojih ima po trojica na jednog koji fakat nesto radi, isl.

Bio neki dan u zdravstvenom, njih 6 izdaju kartice, apsoluno nikog nema, jedu pitu i slazu pasijans... na takve mislim.

Ljudi koji su zavrsili dopisni faklutet civilne uprave, samo da dignu osnovicu plate, ne znaju mail poslati, isl

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 07 dec 2021, 19:40

bob je napisao/la:
07 dec 2021, 18:35
ASD je napisao/la:
07 dec 2021, 18:15
Najveci problem BiH je jako slab obrazovni sistem.
Pola fakulteta treba ukinuti, pa i Univerziteta.

Evo recimo.
Kada je TK u pitanju. Univerzitet u Tuzli treba da bude jedini univerzitet. Sa naravno skracenim kapacitetima. Barem 2/3 mjesta za studente treba ukinuti.
Tehnoloski, ekonomski, pravni, rudarstvo, pmf, dif, edukacijsko rehabilitacijski, dobar dio filozofskog treba ukinuti.

Ostaviti masinstvo, elektrotehniku, medicinu i jezike (engleski i njemacki), mada i to moze se komotno prebaciti u Sarajevo.
Možda pokrenuti šta u vezi informatike.

Zenica nikada nije imala kapacitete da bude studentski grad.
Tu samo ostaviti par fakulteta kao ispostave, da li univerziteta u Sarajevu ili univerziteta u Tuzli.
Isto je i sa Bihaćem.
ima smisla al nije mislim sustina problema ... treba poceti od osnovnog obrazovanja pa onda srednjeg, nastavnike i taj kadar treba konstantno educirati pa slati na radne seminare i slicno, regulisati taj nivo obrazovanja gdje ce se djeca usmjeriti vec u srednjoj itd. pa onda dodju fakulteti koji bi trebali docekati djecu spremnu za dalje napredovanje i slicno a ne da dodje na fakultet ne zna sastaviti dvije recenice ili osnove matematike i slicno ... mislim danas je fakultet postao jedan vid banke samo uzimanje love :D ...

neko je spominjao banke kao posao, u Sa bar ovo nesto inf. sto imam je lose bas .. mobing od sefova, kobajagi diplomu imas na salteru radis za 5,6 stoja i slicno a klasika prica prije ces napredovati s supljom i seljackom pricom nego s nekim trudom :D al opet vjerujem da je tako i na drugim poslovima, realno je bitno uletiti bilo gdje pa gdje god i kontakte ostvarivati kroz svoj rad za dalje ganjanje neke bolje pozicije ...
Slažem se.
Naveo sam samo fakultete kao najveći nivo.
Dosta srednjih škola treba zatvoriti.
Osnovne škole trebaju biti usmjerene prema tome da djeca pohvataju osnove i da skontaju svoje preferencije, a ne da uce stvari koje jako teško u tom uzrastu mogu skontati.

Mislim. Ovo što sam naveo je nešto što svi mu znamo. Nisam otkrio toplu vodu.
Problem je što nema nijedan političar u državi ni muda ni moć da ovo sprovede.

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EC3 » 07 dec 2021, 19:52

ASD je napisao/la:
07 dec 2021, 19:40
bob je napisao/la:
07 dec 2021, 18:35
ASD je napisao/la:
07 dec 2021, 18:15
Najveci problem BiH je jako slab obrazovni sistem.
Pola fakulteta treba ukinuti, pa i Univerziteta.

Evo recimo.
Kada je TK u pitanju. Univerzitet u Tuzli treba da bude jedini univerzitet. Sa naravno skracenim kapacitetima. Barem 2/3 mjesta za studente treba ukinuti.
Tehnoloski, ekonomski, pravni, rudarstvo, pmf, dif, edukacijsko rehabilitacijski, dobar dio filozofskog treba ukinuti.

Ostaviti masinstvo, elektrotehniku, medicinu i jezike (engleski i njemacki), mada i to moze se komotno prebaciti u Sarajevo.
Možda pokrenuti šta u vezi informatike.

Zenica nikada nije imala kapacitete da bude studentski grad.
Tu samo ostaviti par fakulteta kao ispostave, da li univerziteta u Sarajevu ili univerziteta u Tuzli.
Isto je i sa Bihaćem.
ima smisla al nije mislim sustina problema ... treba poceti od osnovnog obrazovanja pa onda srednjeg, nastavnike i taj kadar treba konstantno educirati pa slati na radne seminare i slicno, regulisati taj nivo obrazovanja gdje ce se djeca usmjeriti vec u srednjoj itd. pa onda dodju fakulteti koji bi trebali docekati djecu spremnu za dalje napredovanje i slicno a ne da dodje na fakultet ne zna sastaviti dvije recenice ili osnove matematike i slicno ... mislim danas je fakultet postao jedan vid banke samo uzimanje love :D ...

neko je spominjao banke kao posao, u Sa bar ovo nesto inf. sto imam je lose bas .. mobing od sefova, kobajagi diplomu imas na salteru radis za 5,6 stoja i slicno a klasika prica prije ces napredovati s supljom i seljackom pricom nego s nekim trudom :D al opet vjerujem da je tako i na drugim poslovima, realno je bitno uletiti bilo gdje pa gdje god i kontakte ostvarivati kroz svoj rad za dalje ganjanje neke bolje pozicije ...
Slažem se.
Naveo sam samo fakultete kao najveći nivo.
Dosta srednjih škola treba zatvoriti.
Osnovne škole trebaju biti usmjerene prema tome da djeca pohvataju osnove i da skontaju svoje preferencije, a ne da uce stvari koje jako teško u tom uzrastu mogu skontati.

Mislim. Ovo što sam naveo je nešto što svi mu znamo. Nisam otkrio toplu vodu.
Problem je što nema nijedan političar u državi ni muda ni moć da ovo sprovede.
Zar je stvarno tako losa situacija u bankama tj plate?
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

Avatar
ASD
Postovi: 26217
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 07 dec 2021, 19:53

Za plate ne vjerujem.
Mislim da su ok za naše uslove, mada ti zavisi i od poslodavca. Ali stres je jako veliki. To je jako stresan posao i vani, a kamoli kod nas.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 19:54

Zavisi koji posao radis.
Na salteru posao je malo komplikovaniji od posla kasirke u Bingu. I plata je malo bolja. Pravi posao - prava plata

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Beli98, Brokula, Jabroni, nerkolfc, Pantelija i 24 gosta.