Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa traje do: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
29
49%
2. Bez jajeta
30
51%
 
Ukupno glasova: 59

VensanKasel
Postovi: 1838
Pridružen/a: 28 apr 2023, 17:14
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la VensanKasel » 30 maj 2023, 09:18

numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 02:26
ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 01:26
Većinom se poredilo sa razvijenijem. Što nas nije poredilo sa istočnim, evo recimo Turskom, koja nije bila socijalistička, a uvijek bila rupa od države.

Mislim, znamo svi da i prije komunizma, za vrijeme Kraljevine nije bilo ništa bolje. Nepismenost vladala državom. To je uglavnom jedan od uzroka pojave socijalizma. Socijalizam se uvijek pojavljivao u rupama od država, ali i naroda.

Da smo kojim slučajem ostali u sklopu Austrije, možda se socijalizam ne bi ni pojavio.
Hajde evo, kad vec zelis. Gori smo bili od Grcke koja nikad i nije bila smatrana nekom ekonomskom silom, to sve govori.

Nikakva nismo sila bili ni tad, da se ne lazemo, ali drzava bili jesmo. Sto smo sada samo na papiru nazalost.

Zaostavstina socijalizma i komunizma nam je rat i ovo danas. Pljackaska privatizacija, korupcija u svakoj pori drustva, stela, na vlasti isti koji su bili 1990 a i ranije iskreno. Saltanje istih ljudi samo. Ne treba dalje, sve jasno.
Iako su građani bili uvjeravani kako je Jugoslavija industrijska sila, razlog za gore navedene probleme je upravo ta nevjerojatno nekonkurentna industrija: 1990. je Jugoslavija proizvodila u protuvrijednosti 880$ po stanovniku (per capita), što je bilo tek neznatno više od jedne Bugarske (836$), a nekoliko puta manje od pravih industrijski sila poput Italije (4680$) ili Njemačke (6290$). Zanimljivo, to je bilo i duplo manje od Grcke (1590$), zemlje koju nitko nikada nije smatrao nekom industrijskom silom. Praktično, 7 puta manja vrijednost proizvodnje nego u Njemačkoj znači da je radniku u Jugoslaviji trebalo nešto više od 7 godina da stvori vrijednost koju je radnik u Njemačkoj stvorio u jednoj godini. Za usporedbu, jer često se govori kako smo nekad puno više proizvodili (što je djelomično i istina, ali je proizvodnja bila preskupa i nekonkurentna), udio industrije u hrvatskom BDP-u 2017. godine iznosio je 26,2% i to nije ni približno tragično kao što neki često interpretiraju: u Španjolskoj je udio industrije u BDP-u 23,2%, u Ujedinjenom Kraljevstvu 15,2%, u Nizozemskoj 17,9%, u Švicarskoj 19,8%, a u jednoj Njemačkoj - zaista industrijskoj sili u europskom kontekstu - je malo više nego kod nas - 30,7%.
Toyota je tada je imala slican broj zaposlenih kao Zastava, a proizvodila par miliona auta vise godisnje

Baš taj slabi jugoslavenski izvoz je čak i u usporedbi sa zemljama koje smo smatrali siromašnijima i nerazvijenijima od nas bio prilično mizeran: naprimjer, jedna Mađarska je imala 30% veci izvoz per capita od Jugoslavije, a jedna Grčka čak dva i pol puta veći.
Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
Moja zemlja mala brana velikoj rijeci ludila ...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14224
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Asteriks » 30 maj 2023, 09:22

BiH gravitira ka EU i definitivno smo sretni da dijelimo dio istorije i sto smo prilicno blizu recemo jednoj Austriji, koja je najveci investitor od 90ih do danas. Onda, sretni smo jer je Japan na strani Zapada glede odnosa prema BiH, a pomenuti Japan je vjerovatno i najveci donator u ovih 20 i nesto godina. Znaci milostinja je prilicno vazna za funkcionisanje stanja na granici rasula.

Sam BDP je vazan pokazatelj, ali treba detaljno gledati (ne)zaposlenost, visinu realne plate, nacin borbe sa inflacijom, Index ljudskog razvoja, te druge pokazatelje kvalitete zivota pa i srece.

Kada se ide u detalje, onda valja pogledati i bruto dohodak domacinstva i kojom brzinom se prilizava prosjeku EU tacnije standardu bogatijih.

Kada pominjemo primjer izvoz BiH, tu su cak solidne brojke u nekim segmentima ali statistika ozbiljno zna i prevariti. Recemo izvoz maline za x godinu biljezio rekorde. E onda kada se razluci, na tom izvozu najvise zaradio npr. Heko Bugojno, pa onda preprodavaci sa svojim hladnjacama a na kraju, a to je ono najvaznije, jadni seljak dobio jedva da pokrije proizvodnju.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7351
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2023, 09:33

Marsal je napisao/la:
30 maj 2023, 08:24
I pored svega nabrojanog ti bi u 10/10 situacija radije odabrao da živiš u BiH.
Logicno.

Ja sam ovo vise navodio jer lik rece da smo stoljece ispred njih i ne vjeruje mi da nose bolju tehniku od nas.

Centre forward je napisao/la:
30 maj 2023, 08:35
Ne mora da znači Maršale. Gore si naveo samo BDP kao pokazatelj. On jeste veoma bitan ali nije jedini.

Imamo potpuno pogrešnu percepciju tog "nerazvijenog" svijeta, pa Južnu Ameriku gledamo kao favelu, a Afriku kao neku savanu.
Južnoafrička republika je za nas Hong Kong jbt, znate li vi ko tamo živi ?

Nama je sreća:
1. Bijeli smo
2. Evropa smo.

Iz tih razloga je sramota ove u Briselu da gladujemo. Da nema njih, mi za biber ne bi imali što kae Pervan.
O ovome ja pisem. Mi smo u drasticnoj prednosti jer smo blizu centra svijeta (Europa&Amerika).

A ljudi inace generalizuju, kad spomenes Keniju ljudi kontaju da te lav zaganja cim izadjes iz kuce, a Nairobi izgradjen ko Dubai...

enobarca je napisao/la:
30 maj 2023, 08:48
Yebo drzavu u kojoj je stopa kriminala jedna od najvecih na svijetu tj juznoafricku republiku, neki dan naletih na neki clanak, ne bi tamo zivio da mi daju ne znam ti sta. Od takve drzave nismo sigurno jadniji.
Po tome onda ybo i drzavu u kojoj hajvan autom ubije mladu doktoriicu u sred grada i to na pjesackom prelazu...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
ASD
Postovi: 26177
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 09:35

Stopa ubistava u Južnoj Africi je 30 puta veća nego kod nas.

Avatar
Centre forward
Postovi: 6096
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Centre forward » 30 maj 2023, 09:50

Sve stoji što vi momci pišete i iz svakog posta se može uzet' neka tačna informacija.

Ja sam recimo godinama ispred GIK-a član ili predsjednik biračkog odbora kad su izbori. Bogom se kunem da ni u Južnom Sudanu ili sličnoj zemlji nema onoliko kradje i manipulacije, dakle nigdje na dunjaluku.

Ne mjeri se kriminal samo po ubistvima, ili recimo po zlostavljanju kojeg je kod nas mnoooogo, ali je "sramota" to prijavit'.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14224
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Asteriks » 30 maj 2023, 09:54

VensanKasel je napisao/la:
30 maj 2023, 09:18

Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
Na vrhuncu snage, krajem 80ih, Zastava je proizvodila cca 200 000 vozila godisnje, sa mozda 50k zaposlenih. Toyota je vec tada imala proizvodne kapacitete i rezultat koji je mnogo veci. Ali msm da je broj zaposlenih bio barem za par hiljada veci.

Evo ti za Zastavu izvor onaj rad Dimic, Kadarjan - Komparativna analiza poslovanja autoindustrije. A evo i detaljan info za Toyotu
Krajem 1980-ih, Tojota, najveća japanska industrijska korporacija po prodaji,
proizvela je 4,5 miliona automobila sa 65.000 radnika

slika
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 30 maj 2023, 10:06, ukupno mijenjano 2 puta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
harden
Postovi: 23302
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la harden » 30 maj 2023, 10:02

Marsal je napisao/la:
30 maj 2023, 08:43
Ja uopšte ne sporim da smo jadna država u poređenju sa ostatkom Europe i da smo jadni u poređenju sa potencijalom koji imamo, ali tvrditi da smo 18. najjadnija zemlja na svijetu je stvarno pretjerivanje, ali ono baš pretjerivanje. To je moja poenta.
Mi da smo 18ta najjadnija drzava na svijetu bi sad bili zedni i gladni, a ne bi sr.ali po forumu.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

enobarca
Postovi: 8100
Pridružen/a: 10 nov 2010, 22:01
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la enobarca » 30 maj 2023, 10:04

Naravno da kriminal nisu samo ubojstva ali dok im je ta stopa tolika sigurno ni na ostalim poljima ne briljiraju, tamo je sve mafija i korupcija ko i kod nas sigurno, plus na to dodaj jos tu nesigurnost i tesko mi bude za povjerovati da smo mi jadniji od njih ali eto necu nista reci sa sigurnoscu, mozda i ja grijesim :mrgreen:

Avatar
DuljevinhoHaraldo
Postovi: 14140
Pridružen/a: 02 jan 2020, 16:12
Lokacija: Daštansko
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la DuljevinhoHaraldo » 30 maj 2023, 10:21

106-i smo po indexu opasnosti, stope kriminala, stopa ubistva.

Nije lose.

Iznenadio me ranking Turske, poprilicno visoko na 19-om mjestu.
⚜️~⚜️~⚜️

"Azur je za sve mlade golmane Jan Oblak" - A. Husarić

Mirvić + Dudić + Hadžija = Najjači trio BH fudbala

kad ce poljska liga, fali mi hamulic, hebo svjetsko:-) - @babino

Avatar
ASD
Postovi: 26177
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 10:26

Centre forward je napisao/la:
30 maj 2023, 09:50
Sve stoji što vi momci pišete i iz svakog posta se može uzet' neka tačna informacija.

Ja sam recimo godinama ispred GIK-a član ili predsjednik biračkog odbora kad su izbori. Bogom se kunem da ni u Južnom Sudanu ili sličnoj zemlji nema onoliko kradje i manipulacije, dakle nigdje na dunjaluku.

Ne mjeri se kriminal samo po ubistvima, ili recimo po zlostavljanju kojeg je kod nas mnoooogo, ali je "sramota" to prijavit'.
Misliš da kod njih nema zlostavljanja jer svaki problem riješe pištoljem? :D

Druže, u kući sjediš, gledaš Ligu Prvaka i stampedo ljudi te napadne.
DuljevinhoHaraldo je napisao/la:
30 maj 2023, 10:21
106-i smo po indexu opasnosti, stope kriminala, stopa ubistva.

Nije lose.

Iznenadio me ranking Turske, poprilicno visoko na 19-om mjestu.
Kod njih su problem oni klanovi.

Avatar
ASD
Postovi: 26177
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 10:33

Rape rate kod nas 1.22.
U južnoj Africi 72.1.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7351
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2023, 10:38

VensanKasel je napisao/la:
30 maj 2023, 09:18
numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 02:26
ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 01:26
Većinom se poredilo sa razvijenijem. Što nas nije poredilo sa istočnim, evo recimo Turskom, koja nije bila socijalistička, a uvijek bila rupa od države.

Mislim, znamo svi da i prije komunizma, za vrijeme Kraljevine nije bilo ništa bolje. Nepismenost vladala državom. To je uglavnom jedan od uzroka pojave socijalizma. Socijalizam se uvijek pojavljivao u rupama od država, ali i naroda.

Da smo kojim slučajem ostali u sklopu Austrije, možda se socijalizam ne bi ni pojavio.
Hajde evo, kad vec zelis. Gori smo bili od Grcke koja nikad i nije bila smatrana nekom ekonomskom silom, to sve govori.

Nikakva nismo sila bili ni tad, da se ne lazemo, ali drzava bili jesmo. Sto smo sada samo na papiru nazalost.

Zaostavstina socijalizma i komunizma nam je rat i ovo danas. Pljackaska privatizacija, korupcija u svakoj pori drustva, stela, na vlasti isti koji su bili 1990 a i ranije iskreno. Saltanje istih ljudi samo. Ne treba dalje, sve jasno.
Iako su građani bili uvjeravani kako je Jugoslavija industrijska sila, razlog za gore navedene probleme je upravo ta nevjerojatno nekonkurentna industrija: 1990. je Jugoslavija proizvodila u protuvrijednosti 880$ po stanovniku (per capita), što je bilo tek neznatno više od jedne Bugarske (836$), a nekoliko puta manje od pravih industrijski sila poput Italije (4680$) ili Njemačke (6290$). Zanimljivo, to je bilo i duplo manje od Grcke (1590$), zemlje koju nitko nikada nije smatrao nekom industrijskom silom. Praktično, 7 puta manja vrijednost proizvodnje nego u Njemačkoj znači da je radniku u Jugoslaviji trebalo nešto više od 7 godina da stvori vrijednost koju je radnik u Njemačkoj stvorio u jednoj godini. Za usporedbu, jer često se govori kako smo nekad puno više proizvodili (što je djelomično i istina, ali je proizvodnja bila preskupa i nekonkurentna), udio industrije u hrvatskom BDP-u 2017. godine iznosio je 26,2% i to nije ni približno tragično kao što neki često interpretiraju: u Španjolskoj je udio industrije u BDP-u 23,2%, u Ujedinjenom Kraljevstvu 15,2%, u Nizozemskoj 17,9%, u Švicarskoj 19,8%, a u jednoj Njemačkoj - zaista industrijskoj sili u europskom kontekstu - je malo više nego kod nas - 30,7%.
Toyota je tada je imala slican broj zaposlenih kao Zastava, a proizvodila par miliona auta vise godisnje

Baš taj slabi jugoslavenski izvoz je čak i u usporedbi sa zemljama koje smo smatrali siromašnijima i nerazvijenijima od nas bio prilično mizeran: naprimjer, jedna Mađarska je imala 30% veci izvoz per capita od Jugoslavije, a jedna Grčka čak dva i pol puta veći.
Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
Te ti podatke ne može dati, jer to ne postavljaju na forum/stranicu odakle on ovo uzima.

Puši priče sa nekih drugih foruma i onda ovdje kopira da bi ispao pametan...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3093
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Slatinash_7 » 30 maj 2023, 10:42

Joj gađanja brojevima, muka mi kad pročitam. Nema boljeg pokazatelja stanja u ovoj i onoj državi od bloka 7 TE Tuzla. Znači ljudi za 30 godina poslje II svjetskog rata napravili 6 blokova TE, mi nismo u stanju jedan napraviti..Svaka uboga fabrika nastala na starim fabrikama, pa jedan Mann Hummell još radi u postrojenjima fabrike filtera iz Jugoslavije. Jedino što smo novo uspjeli napraviti su benzinske pumpe i tržni centri, sve ostalo je uništeno. Da nije možda Pretis napravio novu fabriku? TMD Gradačac kovačnicu iz Jugoslavije koristi, Aluminij Mostar kad je napravljen, Željezara Zenica..Ovi da su trebali to sve izgraditi morali bi dignuti 7000 milijardi $ a ne ovaj bjedarluk što nam je sad na teret a nemamo NIŠTA! Jugoslavija se IZGRADILA, Bosna i Hercegovina to ne može/ne zna ni održavati..
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1855
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 10:44

Asteriks je napisao/la:
30 maj 2023, 09:54
VensanKasel je napisao/la:
30 maj 2023, 09:18

Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
Na vrhuncu snage, krajem 80ih, Zastava je proizvodila cca 200 000 vozila godisnje, sa mozda 50k zaposlenih. Toyota je vec tada imala proizvodne kapacitete i rezultat koji je mnogo veci. Ali msm da je broj zaposlenih bio barem za par hiljada veci.

Evo ti za Zastavu izvor onaj rad Dimic, Kadarjan - Komparativna analiza poslovanja autoindustrije. A evo i detaljan info za Toyotu
Krajem 1980-ih, Tojota, najveća japanska industrijska korporacija po prodaji,
proizvela je 4,5 miliona automobila sa 65.000 radnika

slika
Ovo najbolje opisuje zasto je propala ta drzava. Neradnici i uhljebi bili, to nam je i sad ostavstina drzave. Stranacko zaposljavanje i masivna korupcija, to nas je naucila ta bivsa drzava. Pa i sad isti ljudi na vlasti, tako 30 godina.

Onaj kaze nemoj nas poredit sa silama, pa evo poredio sam sa Grckom, Madjarskom, Bugarskom a te zemlje nikad nisu bile smatrane silom.

Ako ti je sreca bila provesti citav zivot odmah poslije skole u nekoj smrdljivoj fabrici proizvodnje, bez ikakve zelje za napretkom, voziti Stojadina i ljetovat u Zaostrogu, a ne po svijetu, e za takve ljude je Juga bila idealna zemlja.

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3093
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Slatinash_7 » 30 maj 2023, 10:48

Pa tad si iz smrdljive fabrike proizvodnje mogao makar do Zaostroga dobaciti, sad iz smrdljive fabrike ne možeš u Neum, toliko smo propali...Ljudi kredite dižu da odu ne Tjentište..Sreća nema snijega, valjalo bi i za zimovanje dizati lovu,ovako šuti..
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
harden
Postovi: 23302
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la harden » 30 maj 2023, 10:48

Mogao si i tad ici Hansu dirati cmar pa napredovati, bilo je i takvih.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1855
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 10:49

ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 10:33
Rape rate kod nas 1.22.
U južnoj Africi 72.1.
Dobro jel zaista potrebno da zemlja koja je oduvijek u centru Europe da se poredi uopste s Africkim zemljama? Pa zar smo dotle dosli covjece?

Mi treba da se poredimo sa zemljama na Europskom kontinentu, a tu smo uz Modlaviju i Ukrajinu razrusenu ratom, daleko najgori, po svemu.

@Slatinash7, mislim da obicni ljudi ipak vise sada putuju nego tada. Niko ne tvrdi da je ova drzava bolja, nego je red bio da se razbije taj mit o blagostanju i jakoj ekonomiji Jugoslavije, sto kad uporedis cak i po slicnim zemljama apsolutno nije tacno.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14502
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Shategabri » 30 maj 2023, 10:53

Otelo je napisao/la:
30 maj 2023, 09:08
Južna Afrika organizirala SP u fudbalu.

Isto u Južnoj Africi:

Pa i Brazil je, a tamo policija prvo puca pa onda postavlja pitanja :mrgreen:
Koševo Zapad

Avatar
numanumaye22
Postovi: 1855
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 11:00

harden je napisao/la:
30 maj 2023, 10:48
Mogao si i tad ici Hansu dirati cmar pa napredovati, bilo je i takvih.
Prvih godina se nije moglo otici vani, ali kasnije naravno, to je poznato kao i ‘Dan kada je tetka otisla u Njemacku’. Imas dosta slika gdje Yu gasterbajteri cekaju na zeljeznickoj u Frankfurtu vozove.
Godine 1988. u Jugoslaviju su dijaspora i radnici koji su radili na stranim gradilištima poslali 4.5 milijardi dolara a 1989 6.2 milijarde dolara (izvor: Beth J. Asch, Courtland Reichmann, Rand Corporation. Emigration and Its Effects on the Sending Country. Rand Corporation, 1994.)

Iako je 30% populacije radilo u poljoprivredi, SFRJ je bila uvoznik hrane. Znači nije bila u tom smislu samoodrživa (izvor: Alice Teichova, Herbert Matis. Nation, State, and the Economy in History. Cambridge University Press, 2003.)

Oko milion Jugoslovena je radilo u inostranstvu, to je bilo 20% radne snage. Izvor: "Yugoslavia (former) Guest Workers - Flags, Maps, Economy, History, Climate, Natural ****, Current Issues, International Agreements, Population, Social Statistics, Political System".
Dakle ko i sad, zivjelo se dosta od dijaspore, sto samo po sebi pobija cinjenicu tako uspjesne i ekonomski jake zemlje.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7351
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2023, 11:14

Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:00
.
De covjeku podatke, sto se izmotavas...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Soba, VensanKasel i 6 gostiju.