Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 29 sep 2022, 17:06

Pogba je napisao/la:
29 sep 2022, 13:50
admin je napisao/la:
29 sep 2022, 12:52
...
Zasto ne reagujes na prijavljene postove?
zato što ne znači svaka prijava da će se nešto desiti zbog nje. Da je tako, imali biste dugmad za brisanje i banovanje, a ne za prijave.

A počesto mi i preveliko i nesuvislo klikanje korisnika na dugme za prijave otezava posao, pa izgubim entuzijazam da pregledam koja je ispravna u moru besmislica. Posebno kad vidim da prijavljuje neko ko je već ranije prijavljivao postoje kojim ništa posebno ne fali.

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37574
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la tuzlak1987 » 29 sep 2022, 17:08

Epidaurus je napisao/la:
29 sep 2022, 17:02
Koga boli ku.rac sto je ucio i zavrsio faks ako je nesposoban raditi svoj posao?
Ko kaze da je nesposoban? Ja sam vidio u zivotu vise nesposobnih majstora od doktora, inzenjera, pravnika..
Generalno vjerovatno nema rudara koji moze fakultet zavrsiti. Pa nije bezveze rudar vec jer nema kapacitet za nesto vise.
Po toj logici onda nama ne treba ni osnovna skola. Sta ce nam bezveze.

Ja ne spominjem one koji su zavrsili neke X fakultete ili kupili diplome. Takvi jesu problem..

Ali je problem i kada neko posteno zavrsi fax i nema posla. Dok majstor, rudar moze od 18 raditi ako zeli i zaradjivati za sebe.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la jasmin10 » 29 sep 2022, 17:13

Kako glupa logika ybt. Rudar ne može završit fakultet ?
Fakat ti treba velika pamet pa završit nešto tipa sociologije, zurnalistike, kriminalistike…

lol89
Postovi: 903
Pridružen/a: 16 jan 2019, 00:48
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la lol89 » 29 sep 2022, 17:14

Evo npr ja sam inzenjer metalurgije. U istom sam smradu, dimu, prašini kao i varioci i brusaci. Jel' sad logicno da oni imaju veću platu od mene?

dachodachoni
Postovi: 1150
Pridružen/a: 17 jun 2022, 13:13
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la dachodachoni » 29 sep 2022, 17:14

jasmin10 je napisao/la:
29 sep 2022, 17:13
Kako glupa logika ybt. Rudar ne može završit fakultet ?
Fakat ti treba velika pamet pa završit nešto tipa sociologije, zurnalistike, kriminalistike…
I ti ides iz krajnosti u krajnost i razmisljanje ti nije nista bolje tako sto potcjenjujes ostale fakultete.

lol89
Postovi: 903
Pridružen/a: 16 jan 2019, 00:48
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la lol89 » 29 sep 2022, 17:15

Evo dobit ce i rudari naknadu tako da je sad sve ok

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37574
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la tuzlak1987 » 29 sep 2022, 17:17

jasmin10 je napisao/la:
29 sep 2022, 17:13
Kako glupa logika ybt. Rudar ne može završit fakultet ?
Fakat ti treba velika pamet pa završit nešto tipa sociologije, zurnalistike, kriminalistike…
Treba, vi ne kontate da postoje ljudi koji se ne znaju potpisati. Mi imamo najmanje visoko-obrazovanih ljudi u Evropi, a vi mislite da nam treba jos manje takvih.

Mi se krecemo u drustvu gdje svako ide na neki fax pa mislimo svako moze zavrsiti fax, a ne vidimo one koji ne upisu ni srednju.

Eto rudar ce dobiti tu pomoc, ja sam u realnom sektoru i necu. Neka rudar dodje i radi ovo sto ja radim. Ne zna. Kao sto je on meni potreban, potreban sam i ja njemu. U svakoj firmi treba biti neko ko prati sve i odrzava firmu. Od podrske do jame svi su bitni jednako.
Zadnja izmjena: tuzlak1987, dana/u 29 sep 2022, 17:19, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la sljivo » 29 sep 2022, 17:18

Zato otvoris web portal i opleti :mrgreen:

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Blejzer10 » 29 sep 2022, 17:24

Marsal je napisao/la:
29 sep 2022, 16:12
Koliko vi efektivno radite na svom poslu u smjeni? I čime se bavite ako nije tajna?

Kod mene su smjene od 8 sati, jučer sam radio preko 7. Dakle imao sam pauzu od pola sata za doručak i još možda 20 minuta lufta, ovo ostalo sve nisam stao radit.

Danas je već bolje bilo, 5 sati. Ali recimo da je prosjek na mom poslu od 6 do 7 sati efektivnog rada.
Kod mene zavisi od projekta.

Prva dva projekta radio 5-6 sati max efektivnog rada. Prošli projekat nosio kući i radio 2,3x sedmično poslije posla.
Trenutni nešto između mada mi je i teško ocijeniti jer sam prešao na remote, pa dio vremena (i koncentracije) izgubim na gluposti ala forum i reddit, pa onda zaglavim duže bespotrebno

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21316
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Epidaurus » 29 sep 2022, 17:25

tuzlak1987 je napisao/la:
29 sep 2022, 17:08
Epidaurus je napisao/la:
29 sep 2022, 17:02
Koga boli ku.rac sto je ucio i zavrsio faks ako je nesposoban raditi svoj posao?
Ko kaze da je nesposoban? Ja sam vidio u zivotu vise nesposobnih majstora od doktora, inzenjera, pravnika..
Generalno vjerovatno nema rudara koji moze fakultet zavrsiti. Pa nije bezveze rudar vec jer nema kapacitet za nesto vise.
Po toj logici onda nama ne treba ni osnovna skola. Sta ce nam bezveze.

Ja ne spominjem one koji su zavrsili neke X fakultete ili kupili diplome. Takvi jesu problem..

Ali je problem i kada neko posteno zavrsi fax i nema posla. Dok majstor, rudar moze od 18 raditi ako zeli i zaradjivati za sebe.
Pa kazem ako je nesposoban, a takvih itekako ima. Vrijedis onoliko koliko znas radit neki posao i kolika je potraznja na trzistu za tvojim poslom. I ja sam inzinjer elektotehnike i placen sam vise od nekih koji imaju po 2 mastera jer znam raditi svoj posao bolje od njih.

Posteno je ono sto trziste kaze. Ne mozes imat hiperprodukciju pravnika npr i manjak elektricara npr pa reci eto pravnici trebaju imati vecu platu jer su ipak faks zavrsili dok elektricari nisu. Nametanje neceg takvog je ludilo i moze voditi samo do kolapsa ekonomije.

Avatar
Surreal
Postovi: 7197
Pridružen/a: 23 jul 2018, 23:38
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Surreal » 29 sep 2022, 17:50

Danas svi djecu guraju u IT sektor, znaci 70% djece koja zavrsava srednju imaju u planu neko programiranje, ali opet kontam da ta industrija moze podnijeti takvu hiperprodukciju?
La birra con gli amici vale più di tutto quello che possiedo

BenWhite
Postovi: 2584
Pridružen/a: 28 okt 2021, 19:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la BenWhite » 29 sep 2022, 17:54

Eto ga, samo kažeš da nećeš raditi i hop, 7 i po stoja. Njima Njemačka ne treba. Nigdje manje neće raditi a više dobijati nego ovdje.
41:34

Avatar
Marsal
Postovi: 22755
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Marsal » 29 sep 2022, 17:59

Surreal je napisao/la:
29 sep 2022, 16:55
Pa eto, dignes im sad platu na dvije milje, eto njih naredne godine opet sa strajkom malo je i to
Šta je tačno problem što su se ljudi izborili za sebe?

Ko tačno brani doktorima, inžinjerima i ostalima da isto ne štrajkuju i ne izbore se za veća primanja.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
Otelo
Postovi: 33496
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Otelo » 29 sep 2022, 18:01

BenWhite je napisao/la:
29 sep 2022, 17:54
Eto ga, samo kažeš da nećeš raditi i hop, 7 i po stoja. Njima Njemačka ne treba. Nigdje manje neće raditi a više dobijati nego ovdje.
Kad se država dovela u takvu situaciji da proizvodnja struje zavisi od rudnika i rudara. Skontali su da imaju tu moć i sad to iskorištavaju. Nikakav problem da im se ispune uslovi, ali daj traži jednom šta hoćeš i onda šuti makar pola godine.
Rudari su se za pomoć izborili u maju i već četiri mjeseca dobijaju 230 KM neto mjesečno, što je bruto 350 KM. Do kraja godine će dobiti 1.380 KM neto. I veoma je važno da je pomoć radnicima Elektroprivrede BiH jednokratna, a mjesečna pomoć rudarima je trajna kategorija. Naravno, oni su nezadovoljni sa bilo čime i uvijek traže više", kaže Andelija.
Uposlenici rudnika su zadnjim povećanjem plate dobili još 230 KM. Mi nemamo ništa protiv, neka imaju plate i 10 hiljada KM, samo neka ih zarade", naglašava Andelija, koji je stava da rudari ne daju svoj maksimum u radu.

To opravdava podatkom da su rudnici iz koncerna Elektroprivrede BiH dosad isporučili 600 hiljada tona manje uglja od predviđenog plana, naglasivši da su rudari RMU Banovići, koji nije u koncernu, isporučili 100 hiljada tona manje tog energenta.
Ne znam koliko je istinito ovo, pogotovo podaci za isporuke. To vjerovatno @asteriks zna.
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

ljevak
Postovi: 639
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ljevak » 29 sep 2022, 18:03

Evo glasova nasem dragom sultanu.

Avatar
dscile
Postovi: 6170
Pridružen/a: 28 mar 2014, 00:19
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la dscile » 29 sep 2022, 18:05

Surreal je napisao/la:
29 sep 2022, 17:50
Danas svi djecu guraju u IT sektor, znaci 70% djece koja zavrsava srednju imaju u planu neko programiranje, ali opet kontam da ta industrija moze podnijeti takvu hiperprodukciju?
Moze sada, vidicemo za 10-15 godina.


Jednostavno, ne postoji nista savrseno na svijetu. Ono, gdje je normalno da recimo Kristijan Golubovic ili neka silikonjara u zadruzi zaradjuje vjerovatno 3x vise nego neki doktor koji spasava zivote. Ali jednostavno, trziste je takvo.

Svako se mora izboriti za sebe, narocito ovdje u Bosni gdje se isto vrijednuje privatni fakultet iz Travnika/Brckog kao drzavni faks. I onda dodjes u situaciju da npr. posao pravnika u drzavnom sektoru dobija neki stranacki dupelizac sa privatnog faksa, dok neko ko je grijao stolicu da bi zavrsio pravi fakultet ostaje na birou.

Avatar
Marsal
Postovi: 22755
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Marsal » 29 sep 2022, 18:08

Kompromis je napisao/la:
29 sep 2022, 16:41
da nije bio ovakav odljev nize kvalifikovane radne snage sta mislis ko je od njih 2 vise zaradjivao ovdje... logicno inzinjer kao sto bi i trebalo biti jer znam koliko je jedan ucio a koliko ovaj drugi... i ponavljam aBd ako bude ovakva situacija oko deficita u kadrovima svoje musko dijete bi prije gurao ka zanatu nego fakultetu...
Toliko učio taj inžinjer, a opet ne zna sam uradit veliki servis na golf 4 :plac:

Je li shvataš kakva ti je logika?

Evo ja sam završio gimnaziju i kasnije kupio prekvalifikaciju malte ne u državnoj srednjoj i sad sam na obuci za radno mjesto mašinovođe i plata će mi bit fiksno 1500.

Vjeruj mi, nema tog inžinjera koji bi radio ovaj posao za 1500, a odbio bi da sjedi u kancelariji za 1200.

Učili ste sebi, da sačuvate zdravlje, da ne radite teške poslove i sama činjenica da je neko dipl. ing ne znači da automatski mora zarađivati više od rudara ili mašinovođe.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

bob
Postovi: 4425
Pridružen/a: 28 nov 2008, 15:40
Lokacija: ..............................
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la bob » 29 sep 2022, 18:10

Surreal je napisao/la:
29 sep 2022, 17:50
Danas svi djecu guraju u IT sektor, znaci 70% djece koja zavrsava srednju imaju u planu neko programiranje, ali opet kontam da ta industrija moze podnijeti takvu hiperprodukciju?
vjeruj mi drama je za tim kadrom imam neke raje u hr po tim firmama samo traze nove, infobip ima mislim otvorene konkurse konstatno ... stvar je sto je kod nas relativno mala plata za tu struku iako je za nase uslove beton tj. jeftina smo radna snaga a kvalitetno radimo nije ko indijci :D pa dosta zaposljavaju nase ... ono svjetske su firme office ovdje ...

ovo za rudare jednom sam bio u TE da vidite kakvi su tu uslovi jos se potrefi blok ispade neke cijevi pukle prilikom isparavanja pa intervencija, ljudi ulaze i popravljau pod temp a objasnjavali su mi proces nisam bas te struke ... realno dosta se omlazava elektroprivreda tj ljudi kontaju struja se sama proizvodi :D ... ne znam po meni treba svaki poslodavac dati ako posluje dobro tj. u plusu pa i ova glupost sto su omogucili ako ti poslujes u minusu ne kontam kako mislis dati pa cak i plate podijeliti ... koliko znam rudnici su neovisni kakve veze ima elektroprivreda snjima sto se tice poslovanja, jel dobiju ovi iz elektroprivrede ovo sto navode za dan rudara lovu :D

Avatar
Arvid
Postovi: 17192
Pridružen/a: 06 feb 2021, 10:46
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Arvid » 29 sep 2022, 18:20

Mislim da vidim gdje ide večerašnja Potjera :mrgreen:

Pogotovo nakon Krešinog posta jutros na fb.
I found freedom. Losing all hope was freedom.

Avatar
Pensioner26
Postovi: 3000
Pridružen/a: 21 sep 2020, 10:48
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Pensioner26 » 29 sep 2022, 18:26

Hej Bože ko je nama inžinjer elektrotehnike u državi. Mogu misliti tog faksa.
Zadnja izmjena: Pensioner26, dana/u 29 sep 2022, 18:26, ukupno mijenjano 1 put.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 29 gostiju.