Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 11:21

samo porez na zagađivanje i onda će toplotna pumpa biti jeftinija od ćumura i starih cipela. Dok god nema toga, naravno da će svako odabrati da se grije na što jeftiniji način i da ga neće interesovati da li zagađuje.

Ako se plaća po dimnjaku i količini govana koje ispustiš u zrak, odmah ćeš početi razmišljati.

i to je to. Ali pošto kod nas ljudi nemaju od čega platiti taj porez, naravno da svima odgovara da šute i udišu otrove.

Avatar
VGS
Postovi: 8862
Pridružen/a: 16 jan 2013, 13:31
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la VGS » 07 dec 2021, 11:30

50% lozaca uglja moze preci makar na drva, ne moze me niko ubijediti da su tolika sirotinja da ne mogu preci makar na drva za pocetak a svi voze auta i ljetuju. To je mentalna sirotinja. Time bi se rijesilo makar pola tog problema. Ostalih 50% sirotinje bi mogla rijesiti normalna vlast sa subvencijama. I malo radikalnijim potezima, kad bi imali muda i znanja za toga. Ali eto, vidis razmisljanje po forumu ovdje gdje pisu valjda malo mladji i obrazovaniji ljudi i kud ces dalje. Sta tek razmislja nepismena sirotinja sa komentarom: "Vazda je bilo smoga nemoj meni te price"

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 11:37

to se ne moze raditi subvencijama i davanjem, nego porezima i uzimanjem.
koliko nama treba para podijeliti, pa to ni Singapur ne bi imao. I opet bi lik uzeo lovu za pumpu, od nje napravio sebi saunu, a kuću grijao na katran.

ako izuzmemo doprinose na plate, mi smo drzava sa najmanje poreza u Evropi, a i na svijetu je malo ovakvih poreskih oaza. u EU se plaća sav CO2 koji ispustiš u zrak, nije subvencija ni kod njih, a imaju sigurno više para od nas. Sad će biti drvlje i kamenje na mene, ali u pravu je Fadil kad kaze da su porezi generatori privrede. Ne mozemo mi napredovati a da ne skupljamo poreze. E sad, drugo je na šta se potroše te pare koje se prikupe i šta koji lopov radi.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14322
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Asteriks » 07 dec 2021, 11:42

geronimo je napisao/la:
06 dec 2021, 20:08
Kakva je razlika između ćumura i uglja? :mrgreen:
Na zapadu preporučuju, sad ne znam da se može zabraniti, ko se grije na drva da ona moraju biti minimum 2 godine suha, tj. da nakon siječe ostoje napolju na vjetrovitom mjestu i tek onda da se koristi u domaćinstvu.
Drugim riječima, sirova drva više zagađuju.
Neosuseno drvo s visokim sadrzajem vlage proizvodi nekoliko x vise zagadjujucih materija od osusenog sa udjelom 20 %, plus sto za istu energiju trebas blizu 25 % vecu kolicinu od onog koje je pravilno osuseno.

Glede toplinske vrijednost drva, najkvalitetnije je loziti upravo ono sto je dobrim dijelom pod ruku - bukva te hrast.

Drugi problem su same peci koje nisu efikasne. Da bi se na ovaj nacin smanjilo zagadjenje te koncentraciju cestica, trebas one sa posebnim certifikatom, sto opet zahtjeva subvencije.

Dalje jedan od kljucnih problema su sume, kljucni prirodni resurs/filter, a tu FBIH vec godinama nema Zakon o istim, koji bi sprijecio nelegalnu sjecu, divlje cumurane te bespravno zauzimanje sumskog zemljista.

Ovdje se problem proteze na nekoliko nivoa, gdje je ama bas u svakom moguce smanjenje, koje bi opet trebalo biti samo prolazno rjesenje do konacne tranzicije. To vrijedi i za Euro norme i samo step by step, uz potporu vlasti mozemo izaci iz ove deponije.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la sljivo » 07 dec 2021, 11:54

Prvo dok se država ne sabere i ne sredi korupcije i kriminala i onda dok se ne poveća primanja bar za nekoliko desetina procenata od tih nameta nema ništa. Kad se to riješi onda bujrum, prvom meni sve oporezuj. Ali da neko nekome udari porez na grijanje a on ima 350 KM penzije kao jedini prihod to ne može. Boli me qrc za Evropu, mi se za 100 godina ne možemo uproređivati sa njima, i mi ne možemo uvoditi njihove zakone na naše stanje. I taj progres ide postepeno od najjednostavnijih i fundamentalnijih do onih najradikalnih (ustvari to nije radikalan već je napredan). Ti vidio u Belgiji režu sve porezom, pa hajde i u Bosni. I šta kad sad poskupi struja za 20, 30, 40%? Šta onda? Pa sve će više ljudi ići na centralna grijanja sa čvrstim gorivom. Onda nek ide na selo, da nije u gradu? Mi ovo ne možemo sami riješiti. Nemamo snagu niti potencijala da možemo. Jedino neke strane subvencije i investicije za prelazak na čistu energiju.

Avatar
Rosicky
Postovi: 8329
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Rosicky » 07 dec 2021, 12:00

Uvesti u Sarajevo parno i neparno grijanje na osnovu kućnog broja

Bundesliga
Postovi: 11495
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Bundesliga » 07 dec 2021, 12:02

Nije to samo lozenje. Sta ce penzioner ili covjek koji zaradjuje 500-600 KM. Valja platiti sve racune, namirnice koje su otisle u nebo i jos ce otici. I kako oni da priuste grijanje na struju koje usput ne moze zagrijati kako treba. Grij se na klimu, konvektore pa ces vidjet koliko su hladni zidovi i koja je razlika. I jos im poreze slozit jel? Ja ne znam je li imaju ljudi ovdje ikakvog saosjecanja prema drugima. Takvim ljudima treba pomoci pa nek onda predju barem na pelet. Ali gledajte sad da razvedete grijanje na pelet i kupite pec treba vam 6-7k najmanje. Kasnije je tona peleta opet jeftinija od 5 metara drva. Tona peleta eto nek je 360 KM a 5 metara bukve 450 KM. Bolje svima, ali kako ce penzioner i sirotinja izvalit 6-7k za takvo grijanje? Eh u tome je stvar.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 12:04

sljivo je napisao/la:
07 dec 2021, 11:54
Prvo dok se država ne sabere i ne sredi korupcije i kriminala i onda dok se ne poveća primanja bar za nekoliko desetina procenata od tih nameta nema ništa. Kad se to riješi onda bujrum, prvom meni sve oporezuj. Ali da neko nekome udari porez na grijanje a on ima 350 KM penzije kao jedini prihod to ne može. Boli me qrc za Evropu, mi se za 100 godina ne možemo uproređivati sa njima, i mi ne možemo uvoditi njihove zakone na naše stanje. I taj progres ide postepeno od najjednostavnijih i fundamentalnijih do onih najradikalnih (ustvari to nije radikalan već je napredan). Ti vidio u Belgiji režu sve porezom, pa hajde i u Bosni. I šta kad sad poskupi struja za 20, 30, 40%? Šta onda? Pa sve će više ljudi ići na centralna grijanja sa čvrstim gorivom. Onda nek ide na selo, da nije u gradu? Mi ovo ne možemo sami riješiti. Nemamo snagu niti potencijala da možemo. Jedino neke strane subvencije i investicije za prelazak na čistu energiju.
Kad bi prikupio poreze od svih likova koji imaju dovoljno para da fino žive, a lože ćumur i u garaži pored Audija Q4 imaju i Golfa dvicu da ga habaju po livadama i razvoze stvari, bilo bi sasvim dovoljno para da se nanama koje ne mogu platiti ni drva sa 350 KM penzije, to podigneš na pristojiji iznosi pa ih natjeraš da kupe efikasniju peć. Plus, da udariš porez Hifi na pelet koji prodaje, pa to preusmjeriš u subvenciju za prelazak sa peleta na nešto ćišće, bilo bi dovoljno para za sve.

korupcija i kriminal to onemogućuju, ništa drugo.

Avatar
Epidaurus
Postovi: 21316
Pridružen/a: 15 maj 2014, 14:37
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Epidaurus » 07 dec 2021, 12:09

Bundesliga je napisao/la:
07 dec 2021, 12:02
Nije to samo lozenje. Sta ce penzioner ili covjek koji zaradjuje 500-600 KM. Valja platiti sve racune, namirnice koje su otisle u nebo i jos ce otici. I kako oni da priuste grijanje na struju koje usput ne moze zagrijati kako treba. Grij se na klimu, konvektore pa ces vidjet koliko su hladni zidovi i koja je razlika. I jos im poreze slozit jel? Ja ne znam je li imaju ljudi ovdje ikakvog saosjecanja prema drugima. Takvim ljudima treba pomoci pa nek onda predju barem na pelet. Ali gledajte sad da razvedete grijanje na pelet i kupite pec treba vam 6-7k najmanje. Kasnije je tona peleta opet jeftinija od 5 metara drva. Tona peleta eto nek je 360 KM a 5 metara bukve 450 KM. Bolje svima, ali kako ce penzioner i sirotinja izvalit 6-7k za takvo grijanje? Eh u tome je stvar.
Ljudima koji nemaju dovoljno novca da se griju na ekoloski iole prihvatljiv nacin svakako da treba pomoci. Doduse i oni bi se trebali koliko toliko prilagodit pa ne zivjet u kucama od 150-200 kvadrata po gradovima ako vec imaju minimalne penzije i jedva sklapaju kraj s krajem. Onu gamad sto ima kuce na 3 sprata i vozni pard od 50+ milja maraka, a grije se na smece treba derat takvim kaznamada se tresu od straha i kad hoce rostilj zapalit.

Avatar
Fantasista
Postovi: 3693
Pridružen/a: 26 avg 2013, 23:01
Lokacija: Tuzla
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Fantasista » 07 dec 2021, 12:16

Ja uveo pelet kaže komšija to je skupo, valja to kupovat. Ja potrošio dvije tone plaćene po 320 km a on 5 tona uglja po 150 km, bošnjin mentalitet.

Jadno je da jedna Tuzla koja ima grijanje od TE nije obezbijedila grijanje za čitav grad. U pojedinim državnim institucijama i sad imaju kotlovnice, mislim da i zatvor nije priključen na grijanje.

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EC3 » 07 dec 2021, 12:18

Nemojte se ljutite na mene ali me zanima 😅 kolike su plate u bankama sa SSS ? Hvala
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 12:22

nekad davno, odmah nakon rata vozio sam iz zagreba do sarajeva prijatelja iz Irske... Čovjek cijelo vrijeme pričao samo o tome kolike su nam kuće, nije mogao da se načudi. Taman prestane, pa opet, divi se koliko smo bogati... nisam mu mogao objasniti nikako zašto čovjek koji nema para da udari fasadu pravi kuću na tri sprata od 400 kvadrata, on kontao da je to samo eto nakon rata, u procesu gradnje... Evo 20 godina kasnije, još ljudi fasade nisu stavili, ne mozes naći kuću da je posljeratna gradnja a da je nekih normalnih do 100 kvadrata u totalu. Bošnjo to zada odmah kao dvorac, fasadu i ne planira, a loži opanke. I krivi drzavu sa sve svoje probleme.

Zašto lik koji zivi bogu iza nogu, uz put M-17 obavezno zivi na 350 kvadrata, a kuka da nema para, dok čovjek u glavnom gradu sa solidnom platom koji smatra da ima dovoljno para za sve zivi u nekih recimo 75 i to se smatra sasvim finim stanom za četveročlanu porodicu?

admin
Site Admin
Postovi: 12015
Pridružen/a: 06 mar 2008, 10:30
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la admin » 07 dec 2021, 12:23

EC3 je napisao/la:
07 dec 2021, 12:18
Nemojte se ljutite na mene ali me zanima 😅 kolike su plate u bankama sa SSS ? Hvala
zar primaju u banke ljude sa SSS? to neki kuriri ili šta?

plate na šalterima su 1100 do 1500 km zavisno od banke, koliko ja znam.

Bundesliga
Postovi: 11495
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Bundesliga » 07 dec 2021, 12:25

Epidaurus je napisao/la:
07 dec 2021, 12:09
Ljudima koji nemaju dovoljno novca da se griju na ekoloski iole prihvatljiv nacin svakako da treba pomoci. Doduse i oni bi se trebali koliko toliko prilagodit pa ne zivjet u kucama od 150-200 kvadrata po gradovima ako vec imaju minimalne penzije i jedva sklapaju kraj s krajem. Onu gamad sto ima kuce na 3 sprata i vozni pard od 50+ milja maraka, a grije se na smece treba derat takvim kaznamada se tresu od straha i kad hoce rostilj zapalit.
Slazem se. Uostalom jeftinije je uzimati pelet nego drva+ugalj. Za zimu ti treba najmanje 10 metara drva plus 2-3 tone uglja. Ali problem je sto je tesko razvesti grijanje plus kupit pec za pelet koja je 2800 do 3 hiljade. Te smecare sto su puni para a loze smece treba udarati po dzepu svakako. Medjutim poreze imas vec u nekim drugim podrucjima. Imamo akcize a sta su uradili s njima? Nista realno sem sto sebi dizu plate i placaju uhljebe. Ceste bolje u Ruandi.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EC3 » 07 dec 2021, 12:40

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 12:23
EC3 je napisao/la:
07 dec 2021, 12:18
Nemojte se ljutite na mene ali me zanima 😅 kolike su plate u bankama sa SSS ? Hvala
zar primaju u banke ljude sa SSS? to neki kuriri ili šta?

plate na šalterima su 1100 do 1500 km zavisno od banke, koliko ja znam.
Koliko sam cuo na salterima rade i ljudi sa SSS samo sto su im manje plate i teze napreduju u odnosu na ove sa VSS.
Zadnja izmjena: EC3, dana/u 07 dec 2021, 12:44, ukupno mijenjano 1 put.
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

Avatar
sljivo
Postovi: 14324
Pridružen/a: 28 sep 2016, 18:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la sljivo » 07 dec 2021, 12:44

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 12:04

Kad bi prikupio poreze od svih likova koji imaju dovoljno para da fino žive, a lože ćumur i u garaži pored Audija Q4 imaju i Golfa dvicu da ga habaju po livadama i razvoze stvari, bilo bi sasvim dovoljno para da se nanama koje ne mogu platiti ni drva sa 350 KM penzije, to podigneš na pristojiji iznosi pa ih natjeraš da kupe efikasniju peć. Plus, da udariš porez Hifi na pelet koji prodaje, pa to preusmjeriš u subvenciju za prelazak sa peleta na nešto ćišće, bilo bi dovoljno para za sve.

korupcija i kriminal to onemogućuju, ništa drugo.
To bi bilo idealno ali nije izvodivo upravo zbog zadnje rečenice. U nas vlast kreće od ili udara na najniže (koji nemaju snagu da se bune) pa onda ide gore, umjesto obratno. I onda dođe genetičar, naučnik, i lupi da se zabrani prodaja uglja ili čega već i tako direktno sje.be one najniže kojima je jedina alternativa da se zamotaju u deku. Ili dođe inžinjer, radi frilensing, i kad mu tražiš porez on te mršne i kaže to je moje, ja sam sam naučio, a htio bi da udiše lijep zrak, naravno preko deranja kože onih koji nemaju ili nisu imali priliku da mogu imati.

U suštini slažem se, prvo krenuti od onih koji imaju i mogu, pa onda dole niz piramidu do onih koji ne mogu. Mi živimo u društvu gdje svak od nas nije odgovoran samo za sebe već i za druge, jer ima puno drugih koji ne mogu ili nemaju. Ovdje svi moramo učestvovati, a najviše oni koji najviše imaju (jedino tako je moguće riješiti problem). A prema nekim komentarima koje dolaze od političara ili vlasti, pa i ovako, stiče se utisak da oni koji su imali sreću da žive u stanu (odnosno na mjestu koje ne pravi zagađenje) ili im je neko obezbjedio sve uslove nije briga kako će drugi rješavati ovaj problem, već samo daj reži zakonima i kaznama. A pitao bih te iste da su oni ti koji nemaju.

Vezano za drugi post: O mentalitetu ne treba pričati. Ljudi prave velike kuće jer osjećaju obavezu da obezbjede svojoj djeci iste uslove i ista prava. Većina ima dvoje djece, to su zajedno sa roditeljima tri sprata kuće. Pošto je teško (skupo) širiti se horizontalno onda idemo vertikalno. To je za mene ok i ne bih se mogao šprdati sa mentalitetom u tom kontekstu. Jednostavno ljudi žele maksimalno moguće, koliko znaju i umiju, da iskoriste svoj život i ono gdje žive i da što maksimalnije ugodnije žive. To što neko drugi nije regulisao taj život kako treba to nije kriv pojedinac jer generalno nijedan pojedinac, bilo gdje, nije toliko svjestan niti je kapaciteta da može razmišljati o svim indirektnim posljedicama onog šta radi. Ja plaćam porez svaki mjesec, svaku godinu unazad koliko već i očekujem da za taj novac neko, ko može gledati dalje i bolje, uredi prvo mene pa onda i sve ostale oko mene. To je kako bi stvari trebali da rade a ako ne rade, ne smije se pljuvati pojedinac koji se sveo na nivo da mora nekad sam i ne obazirući na druge da uređuje svoj život i bližu okolinu. To je minimun koji očekujem, i ako to neko ne može osigurati onda treba izabrati onoga ko može, a to je već pravi problem, niti ima takvih ljudi, i ako ih bude, mi svi generalno imamo druge prioritete osim onih osnovnih pa onda biranjem ništa ne promjenimo već samo produžimo.

Hoću reći mi nismo stigli do nivoa kad možemo pročati o tako velikim i pregresivnim projektima. Mi se još bavimo fundamentalnim pitanjima u društvu: državi, ustavu, šta je čije, ko je naš i ko nije i ko kako treba da glasa i gdje.

Avatar
EC3
Postovi: 691
Pridružen/a: 21 nov 2020, 22:00
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la EC3 » 07 dec 2021, 13:10

Da preformulisem pitanje, koliko zaradjuju kreditni sluzbenici koji rade u bankama sa SSS? Hvala
Otto Hightower: You only lost one eye. How could you be so blind?

GG3
Postovi: 2765
Pridružen/a: 30 okt 2021, 21:49
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la GG3 » 07 dec 2021, 13:33

admin je napisao/la:
07 dec 2021, 11:37
to se ne moze raditi subvencijama i davanjem, nego porezima i uzimanjem.
koliko nama treba para podijeliti, pa to ni Singapur ne bi imao. I opet bi lik uzeo lovu za pumpu, od nje napravio sebi saunu, a kuću grijao na katran.

ako izuzmemo doprinose na plate, mi smo drzava sa najmanje poreza u Evropi, a i na svijetu je malo ovakvih poreskih oaza. u EU se plaća sav CO2 koji ispustiš u zrak, nije subvencija ni kod njih, a imaju sigurno više para od nas. Sad će biti drvlje i kamenje na mene, ali u pravu je Fadil kad kaze da su porezi generatori privrede. Ne mozemo mi napredovati a da ne skupljamo poreze. E sad, drugo je na šta se potroše te pare koje se prikupe i šta koji lopov radi.
Npr. u Austriji ne postoji porez na to sta koristis za grijanje vec subvencije! Ako uzmes pec domace proizvodnje i to ti ugradi domaca firma mozes dobit i do 50% subvenicije.

Automatski potices domacu proizvodnju i firme koje se bave s tim.
Fakijevi Power Rangersi 🥁🥁

Avatar
Otelo
Postovi: 33495
Pridružen/a: 26 nov 2012, 17:42
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Otelo » 07 dec 2021, 13:39

EC3 je napisao/la:
07 dec 2021, 13:10
Da preformulisem pitanje, koliko zaradjuju kreditni sluzbenici koji rade u bankama sa SSS? Hvala
Brate, još samo nisi pitao koliko dileri zarađuju po prodanom gramu :mrgreen:
"One of the things I keep reminding players is that when you're lost in a fog, you must stick together. Then you don't get lost. If there's a secret about Liverpool, that's it."

BenWhite
Postovi: 2584
Pridružen/a: 28 okt 2021, 19:23
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la BenWhite » 07 dec 2021, 13:41

Da. Mi imamo dobre plate i to treba oporezovati jer jbga, u EU postoje porezi hahaha ja ne vjerujem šta čitam.
41:34

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: chelsea358, Felixians4, Judd, nerkolfc, rio_Ferdy88, samoposmatram i 51 gost.