Re: Chat

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Topa se pravi:

Anketa je završila: 08 apr 2024, 16:55.

1. Sa jajetom
31
47%
2. Bez jajeta
35
53%
 
Ukupno glasova: 66

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la jasmin10 » 30 maj 2023, 11:22

Jah, eto sad se ne ljetuje po Turskoj, Egiptu, Tunisu, Španiji….
Nema teorije da je prije bilo bolje nego sad.

Avatar
Slatinash_7
Postovi: 3098
Pridružen/a: 20 jun 2009, 17:56
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Slatinash_7 » 30 maj 2023, 11:30

Ljetuju ovi što rade po ili su radili po Afganistanu, Iraku, ko se nekim čudom vratio iz Njemačke i tome slični ljudi. Eventualno ko radi u državnoj firmi. Situacija u Sarajevu je malo bolja jer ima i ambasada i takvih stvari. Ja ne znam o čemu se ovdje priča al hajde. Zna se ko živi bolje nego prije i koliko bolje, u kojim dijelovima se živi bolje a u kojim gore..
Slatina Bog i batina

Fukare Slatina i Modra blatina

Avatar
RollMan
Postovi: 3283
Pridružen/a: 23 nov 2013, 23:21
Lokacija: Matuzići
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la RollMan » 30 maj 2023, 11:33

Kome ne valja neka ide jednostavno
“You are never really playing an opponent. You are playing yourself, your own highest standards, and when you reach your limits, that is real joy.” Arthur Ashe
https://i.postimg.cc/ZKTJMnmW/Screenshot-4.png

Avatar
Kajzer10
Postovi: 4697
Pridružen/a: 06 sep 2015, 14:09
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Kajzer10 » 30 maj 2023, 11:35

https://www.klix.ba/magazin/muzika/pjes ... /230529153

Kakav tekst.
Za trenutak pomislih da sam na sportsportu.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14540
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Shategabri » 30 maj 2023, 11:35

Slatinash_7 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:30
Ljetuju ovi što rade po ili su radili po Afganistanu, Iraku, ko se nekim čudom vratio iz Njemačke i tome slični ljudi. Eventualno ko radi u državnoj firmi. Situacija u Sarajevu je malo bolja jer ima i ambasada i takvih stvari. Ja ne znam o čemu se ovdje priča al hajde. Zna se ko živi bolje nego prije i koliko bolje, u kojim dijelovima se živi bolje a u kojim gore..
Ljetuje raja iz Sa masovno. Turska, Egipat, Tunis, Grčka.
Ne znam fakat kako je u Gradačcu ili Srebreniku.
Koševo Zapad

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 11:40

kraljttbvb je napisao/la:
30 maj 2023, 11:14
Daj mi zvanične podatke koliko je bilo zaposleno ljudi tada u Toyoti i Zastavi , djeluje mi nestvarno . Naravno izvor podataka da provjerim .
numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:00
.
De covjeku podatke, sto se izmotavas...
Pa napisao je lik poslije mene, imas dosta izvora na netu koliko je Zastava zaposljavala i proizvodila a koliko Toyota. Ta zemlja je bila uspjesna za nas, sto samo po sebi nije neki podvig. U poredjenju sa ostalim slicnim je bila losija, a sa zaista pravim industrijskim silama je smijesno i porediti.

slika

Gledaj Slovenije i ostatka zemlje, sunce ti, skoro ko BIH, Kosovo, Makedonija i CG zajedno. :rol: :tokralju:

Nije ni cudo sto su prvi otisli iz te drzave. Po ovom su srbi dosta izgubili, profitirala Slovenija i Hrvatska. Mi po obicaju medju zadnjim i tad, kao i sad.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 11:47

jasmin10 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:22
Jah, eto sad se ne ljetuje po Turskoj, Egiptu, Tunisu, Španiji….
Nema teorije da je prije bilo bolje nego sad.
Bilo je, ali za ljude koji su tad bili mladi, u 20im godinama, ili tinejdzeri, pa im je sve bilo lijepo i zanimljivo. Jednostavno nisu znali za bolje. Rekao sam jos davno, da sad se vratis kroz vrijeme i kazes covjeku da za 5 eura imas svaku pjesmu ikad u dzepu, da ne moras slusat ploce koje kupis, da mozes letit bilo gdje u Europu skoro za 20-30 eura ili da pak odes u prodavnicu i biras sebi 200 vrsta hlaca, od modela do brenda, da ne moras ici u Trst po jedne, on bi ti rekao da nisi normalan ili bi mislio da zivis u paralelnom univerzumu.

Avatar
harden
Postovi: 23530
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la harden » 30 maj 2023, 11:49

jasmin10 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:22
Jah, eto sad se ne ljetuje po Turskoj, Egiptu, Tunisu, Španiji….
Nema teorije da je prije bilo bolje nego sad.
Bilo je izjednacenije, tad je vrlo malo ljudi moglo ici ljetovati tamo gdje si naveo, ali je puno vise ljudi moglo ici na npr Jadran.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 11:50

numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:47
jasmin10 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:22
Jah, eto sad se ne ljetuje po Turskoj, Egiptu, Tunisu, Španiji….
Nema teorije da je prije bilo bolje nego sad.
Bilo je, ali za ljude koji su tad bili mladi, u 20im godinama, ili tinejdzeri, pa im je sve bilo lijepo i zanimljivo. Jednostavno nisu znali za bolje. Rekao sam jos davno, da sad se vratis kroz vrijeme i kazes covjeku da za 5 eura imas svaku pjesmu ikad u dzepu, da ne moras slusat ploce koje kupis, da mozes letit bilo gdje u Europu skoro za 20-30 eura ili da pak odes u prodavnicu i biras sebi 200 vrsta hlaca, od modela do brenda, da ne moras ici u Trst po jedne, on bi ti rekao da nisi normalan ili bi mislio da zivis u paralelnom univerzumu.
Pa kakve veze razvoj tehnologija ima s državnim uređenjem?
Jok eto zahvaljujući Fadilu imamo pristup internetu, a ne zahvaljujući razvoju globalnih tehnologija.
Tada ni u Švicarskoj nisi imao mobitele koje imamo danas. Jel to i Švicarska bila promašaj?

Tom tvojom logikom je svaka država i dan danas sranje jer će ih za 20 godina neke druge nadmašiti.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 11:55

ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 11:50
numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:47
jasmin10 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:22
Jah, eto sad se ne ljetuje po Turskoj, Egiptu, Tunisu, Španiji….
Nema teorije da je prije bilo bolje nego sad.
Bilo je, ali za ljude koji su tad bili mladi, u 20im godinama, ili tinejdzeri, pa im je sve bilo lijepo i zanimljivo. Jednostavno nisu znali za bolje. Rekao sam jos davno, da sad se vratis kroz vrijeme i kazes covjeku da za 5 eura imas svaku pjesmu ikad u dzepu, da ne moras slusat ploce koje kupis, da mozes letit bilo gdje u Europu skoro za 20-30 eura ili da pak odes u prodavnicu i biras sebi 200 vrsta hlaca, od modela do brenda, da ne moras ici u Trst po jedne, on bi ti rekao da nisi normalan ili bi mislio da zivis u paralelnom univerzumu.
Pa kakve veze razvoj tehnologija ima s državnim uređenjem?
Jok eto zahvaljujući Fadilu imamo pristup internetu, a ne zahvaljujući razvoju globalnih tehnologija.
Tada ni u Švicarskoj nisi imao mobitele koje imamo danas. Jel to i Švicarska bila promašaj?

Tom tvojom logikom je svaka država i dan danas sranje jer će ih za 20 godina neke druge nadmašiti.
Poredio sam zivot prosjecnog tinejdzera tada i sada. Da nije bilo bolje nego sad. Tehnologija nema veze sa izborom hlaca koji si imao na trzistu. Nestasice kafe, deterdzenata i ostalog isto tako. Voznja par-nepar isto nije vezana za tehnologiju vec za inflaciju i restrikcije.

Razlika tada i sada je sto sada imas alternativu, da odes preko grane ako nisi zadovoljan, prije samo 15 godina to skoro da nije bilo moguce, pa si imao red pred ambasadama cak i za turisticku vizu, a ne li da radis, gdje si morao imati x nekih garancija da ces da se vratis jer eto ides tetki u posjetu. Mislim da prijasnje generacije itekako imaju na cemu zavidjeti novim. Evo i poslije rata, covjek koji je 2005 imao 22 godine nije mogao ni 50 % da poboljsa sebi zivot, kao sto mladi danas mogu. A ne li 1985e.

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 12:00

numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 11:55


Poredio sam zivot prosjecnog tinejdzera i sada. Tehnologija nema veze sa izborom hlaca koji si imao na trzistu. Nestasice kafe, deterdzenata i ostalog isto tako. Voznja par-nepar isto nije vezana za tehnologiju vec za inflaciju i restrikcije.

Razlika tada i sada je sto sada imas alternativu, da odes preko grane ako nisi zadovoljan, prije samo 15 godina to skoro da nije bilo moguce, pa si imao red pred ambasadama cak i za turisticku vizu, a ne li da radis, gdje si morao imati x nekih garancija da ces da se vratis jer eto ides tetki u posjetu. Mislim da prijasnje generacije itekako imaju na cemu zavidjeti novim. Evo i poslije rata, covjek koji je 2005 imao 22 godine nije mogao ni 50 % da poboljsa sebi zivot, kao sto mladi danas mogu. A ne li 1985e.
Ja blage veze nemam šta ti porediš?

Prvo si pisao kako je Juga bila sranje, a sad ideš da govoriš kako je čitav taj vremenski period bio sranje.

Pogledaj na Zapadu danas i tad. Prvo, nemaju više restrikcija kao nekad za vrijeme energetske krize.

slika

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 12:03

Juga jeste bila bolja, ekonomski jeste daleko bolje kotirala nego BiH danas. To je čisti fakt. Jedino ispravno poređenje je poređenje sa drugim državama u tom periodu.

Istina je, danas imamo računare, ali to je zbog vremena u kojem živimo, imaju ih skoro svugdje u Svijetu, a prije 50 godina nisu imali.

Ovdje ljudi pišu kao da samo mi imamo računare. :D
Zadnja izmjena: ASD, dana/u 30 maj 2023, 12:05, ukupno mijenjano 1 put.

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7397
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la kraljttbvb » 30 maj 2023, 12:05

Po ovoj tvojoj logici je 1980. bilo beton zivjeti, jer si vozio auto. Dobro je bilo jer ako poredis sa 1900. godinom, tad se jahalo na konju i vozili se u kočijama...
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
Shategabri
Postovi: 14540
Pridružen/a: 05 nov 2020, 08:14
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la Shategabri » 30 maj 2023, 12:06

ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 12:03
Juga jeste bila bolja, ekonomski jeste daleko bolje kotirala nego BiH danas. To je čisti fakt. Jedino ispravno poređenje je poređenje sa drugim državama u tom periodu.

Istina je, danas imamo računare, ali to je zbog vremena u kojem živimo, imaju ih skoro svugdje u Svijetu, a prije 50 godina nisu imali.
Pa dok su neke druge države imale progres, kao recimo Španija koja je bila daleko iza Jugoslavije, mi smo ovdje ratovali, pa poslije rata i do dan danas riješavamo političke nesuglasice i neuređeno smo društvo.
Naravno da kaskamo, al opet tu smo u Evropi i poređenje sa nekakvim afričkim državama gdje vlada zakon jačeg i gdje si siguran samo iza visokih i debelih zidova, dobro naoružan...baš i nema smisla.
Koševo Zapad

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 12:07

kraljttbvb je napisao/la:
30 maj 2023, 12:05
Po ovoj tvojoj logici je 1980. bilo beton zivjeti, jer si vozio auto. Dobro je bilo jer ako poredis sa 1900. godinom, tad se jahalo na konju i vozili se u kočijama...
A isto se može reći da je i danas svaka zemlja sranje, jer svaki forecast predviđa da će za 20 godina biti bolje.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 12:08

ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 12:03
Juga jeste bila bolja, ekonomski jeste daleko bolje kotirala nego BiH danas. To je čisti fakt. Jedino ispravno poređenje je poređenje sa drugim državama u tom periodu.

Istina je, danas imamo računare, ali to je zbog vremena u kojem živimo, imaju ih skoro svugdje u Svijetu, a prije 50 godina nisu imali.
To je to, sva poenta. Nigdje nisam napisao da je bila sranje, samo da nije bila uopste razvijena kako se obicno pise. Za nas jeste bolja bila, iako smo i tad bili medju zadnjim u Jugi po svemu, iza Srbije, Hrvatske, Slovenije daleko. Ali da su bili sila u poredjenju sa ostalim drzavama, logicno da nisu.

Imamo racunare, ali su ovdje poceli da se primjenjuju mnogo kasnije nego u ostatku Europi i Americi, to sve govori. U Americi je recimo internet bio zastupljen itekako, kad se ovdje nije znalo sta je to. Ali dobro, to je vec druga tema.

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 12:10

numanumaye22 je napisao/la:
30 maj 2023, 12:08
ASD je napisao/la:
30 maj 2023, 12:03
Juga jeste bila bolja, ekonomski jeste daleko bolje kotirala nego BiH danas. To je čisti fakt. Jedino ispravno poređenje je poređenje sa drugim državama u tom periodu.

Istina je, danas imamo računare, ali to je zbog vremena u kojem živimo, imaju ih skoro svugdje u Svijetu, a prije 50 godina nisu imali.
To je to, sva poenta. Nigdje nisam napisao da je bila sranje, samo da nije bila uopste razvijena kako se obicno pise. Za nas jeste bolja bila, iako smo i tad bili medju zadnjim u Jugi po svemu, iza Srbije, Hrvatske, Slovenije daleko. Ali da su bili sila u poredjenju sa ostalim drzavama, logicno da nisu.

Imamo racunare, ali su ovdje poceli da se primjenjuju mnogo kasnije nego u ostatku Europi i Americi, to sve govori. U Americi je recimo internet bio zastupljen itekako, kad se ovdje nije znalo sta je to. Ali dobro, to je vec druga tema.
Mnoge se tehnologije primljenjuju u Americi danas, kakvih mi nemamo.
Istina je, kaskali smo i tada.
Danas kaskamo još više.

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la jasmin10 » 30 maj 2023, 12:14

Ja ne znam nikoga osim malog broja komunjara koji će reci da je prije bilo bolje.

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2015
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la numanumaye22 » 30 maj 2023, 12:15

kraljttbvb je napisao/la:
30 maj 2023, 12:05
Po ovoj tvojoj logici je 1980. bilo beton zivjeti, jer si vozio auto. Dobro je bilo jer ako poredis sa 1900. godinom, tad se jahalo na konju i vozili se u kočijama...
Vjeruj mi da 1970 i 1980ih si mogao nerijetko da vidis ta ista kocija i konje u manjim gradovima i dalje da se koriste, auta je logicno bio mnogo manji broj nego kasnije. Pa samo je dovoljno pogledati slike manjih gradova 1970e godine, pa pola livade bile, seoski putevi, makadam. A onda isto tako na YT odes i ukucas prosjecan europski grad u tom vremenu, ili americki, vidis ulice, zgrade, autoputeve pored. Sve bude jasno.

Nas je Austrougarska opismenila i izgradila nam full infrastrukturu, skole, inace bi se i dalje fijakeri vozali, pa imaju slike iz Sarajeva iz tog perioda, sve se moze naci.

slika

Voz u Americi 1959 godine, pa jebbi me ako ne izgleda bolje ovaj tad nego nas sad koji vozi do Ploca. :rol:

Avatar
ASD
Postovi: 26224
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Chat - bez ratnih i političkih tema

Post Postao/la ASD » 30 maj 2023, 12:21

jasmin10 je napisao/la:
30 maj 2023, 12:14
Ja ne znam nikoga osim malog broja komunjara koji će reci da je prije bilo bolje.
Zavisi u kojem dijelu BiH živiš.
Kod mene ovdje će 95 posto ljudi reći da je prije bilo bolje. Nevezano kojoj političkoj opciji da pripadaš.
Ja sam u 5 posto koji su protiv ili neutralni. Razlog zbog kojeg ja ne volim taj period je naravno jer ne volim uhljebizam. Privatnih firmi nije bilo. A ja sam neko ko nikada neće raditi u državnoj firmi.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Pensioner26, Sveti i 30 gostiju.