Dionice

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

memaga
Postovi: 1689
Pridružen/a: 08 feb 2017, 23:17
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la memaga » 15 maj 2023, 15:58

baboedindzeko09 je napisao/la:
15 maj 2023, 15:14
memaga je napisao/la:
11 maj 2023, 17:13
Kolika je cijena dionice cementare ili elektroprivrede??
EP 13.09
TCMKR 32.80

Ko ima viška para, a da mu neće trebati kroz 3-4 do 7 godina, najbolja moguća investicija su dionice EP, i to ne samo od naših dionica, nego vjerovatno i šire kada je berza u pitanju. Najpodcijenjenija dionica u Europi.
Isplacuje li EP dividendu? Cementara isplacuje vidio sam, eh sad jel jednom godisnje ili polugodisnje, kvartalno?

Avatar
TeaM87
Postovi: 3099
Pridružen/a: 16 maj 2010, 12:42
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la TeaM87 » 15 maj 2023, 16:04

memaga je napisao/la:
15 maj 2023, 15:58
baboedindzeko09 je napisao/la:
15 maj 2023, 15:14
memaga je napisao/la:
11 maj 2023, 17:13
Kolika je cijena dionice cementare ili elektroprivrede??
EP 13.09
TCMKR 32.80

Ko ima viška para, a da mu neće trebati kroz 3-4 do 7 godina, najbolja moguća investicija su dionice EP, i to ne samo od naših dionica, nego vjerovatno i šire kada je berza u pitanju. Najpodcijenjenija dionica u Europi.
Isplacuje li EP dividendu? Cementara isplacuje vidio sam, eh sad jel jednom godisnje ili polugodisnje, kvartalno?
EP ne isplacuje dividendu, a cementara ima jaku dividenu i cini mi se da jednom godisnje isplacuje
FKŽ !

ljevak
Postovi: 639
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la ljevak » 15 maj 2023, 18:46

Cementara prosle godine nije ispatila dividendu iako su dobro poslovali, zato su ove godine dodali dio dobiti od prosle godine, tako da je ovogodisnja dividenda odlicna.

Elektoprivreda je u raljama politike. Sluzi za odrzavanje socijalnog mira (smijesno niska cijena struje za domacinstva, skuplje proizvedu nego sto prodaju), onda ispunjavanje zelja rudnicima (vidite da svako malo strajkuju i traze vecu platu, i sto imaju veca primanja manje rade, konstantno su problemi sa deponovanjem uglja za TE) itd itd.

Na to dodas fondove koji manipulisu s cijenom dionice, a drzava nista ne poduzima i imas firmu koja realno treba da vrijedi 100 KM po dionici, a sad je na 13 KM.

Potom nesposobna uprava. Cist primjer trenutni kvartal gdje bi bili u minusu da nije ove kise. Sreca im pa pade velika kolicina kise i ide izvoz. A i tu je pitanje hoce li se zajebati sa akumulacijom, moguce da bude preliv.

A imamo sve sto im treba. Mogu kombinirati TE, HE. Cijena na berzi struje odlicna vecinu godine. Mogu priustiti da uvoze ugalj i ponovo zarade na izvozu itd itd.
Al **** ce nas europa sa laznom zelenom agendom. Nasi politicari ce na kraju dati strancima energetiku i postat cemo robovi. A ovako smo mogli biti kao arapi sa naftom.

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8113
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la baboedindzeko09 » 15 maj 2023, 21:44

TeaM87 je napisao/la:
15 maj 2023, 16:04
EP ne isplacuje dividendu, a cementara ima jaku dividenu i cini mi se da jednom godisnje isplacuje
Isplaćuje i EP godišnje jednom, bar je tako bilo prošle godine, kada su isplaćivali (koliko se sjećam) oko 0.075 po dionici.
ljevak je napisao/la:
15 maj 2023, 18:46
Ima tu nekoliko faktora, ali otprilike si najvažnije rekao. No, da je najpodcijenjenija dionica daleko, to je činjenica. Ono, ima 31 milion dionica u opticaju, sa prosječnom cijenom od 13km ispade da naša EP je "teška" samo 4 milijarde, što je glupost nad gluposti. Jedan blok TE košta samo te pare, gdje su ostale imovine, HE, pare na računu, rudnici i sve ostalo. Debelo, debelo, podcijenjena, do kad će ovako biti? Ne znam, ali da je dobra investicija sa jako dobrom mogućnošću da u budućnosti se fin novac okrene, ako nekome sad ne treba novac, to svakako. Ispod 10-12km neće ići, nema teorije, tako da je manje-više risk-free investicija.

Da napomenem i da bi dividende trebale biti puno veće, ali tu su već mutne radnje koje će svako raditi, ne samo ova uprava, pa prikazuju "samo" 40-50-60 miliona dobiti, što je premalo, jer oni sam siguran godišnje da zarade preko 200.
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

ljevak
Postovi: 639
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la ljevak » 15 maj 2023, 22:56

Ma ide epbih gore cim fondovi rasprodaju sto im je ostalo dionica, a nije puno.

A da je odlicna prilika, svakako da jeste. Samo ne zelim kupovati u ovom trenutku, vjerujem da ce nekad biti pravna drzava i sve ce se cesljati. Naravno ne cinis nikako protuzakonito djelo, ali opet me nesto odbija od kupovine. Namirio sam se u prethodnom periodu.

Planirao sam kupiti bosnalijeka, ali kad sam vidio da se mesetar Hrvic as jelah nameracio da postane vlasnik odmah sam odustao

memaga
Postovi: 1689
Pridružen/a: 08 feb 2017, 23:17
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la memaga » 15 maj 2023, 23:21

Kako kupiti dionice u Bosni? Preko Brokera? Koje su provizije?? Porez??

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37574
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la tuzlak1987 » 15 maj 2023, 23:38

numanumaye22 je napisao/la:
15 maj 2023, 15:55
Redovno zanimljivo, kao igra ali kad imas viska para. Ne moze preko noci, ako planiras na duze vremena mozes dobro uzet para. Ko hoce preko noci da se obogati ne bi mu preporucio jer ce izgubit sve pare.
Pa jest, to uzmes i zaboravi na to.
Znam ja ljudi sto su Telecomove one kupovali kada je Brankovic bio premijer i nije se privatizovalo. Koliko od tada ima godina mozda 15, cijena dionica pala za 10 puta od tada. Ko ziv ko mrtav.

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la ASD » 15 maj 2023, 23:45

ljevak je napisao/la:
15 maj 2023, 22:56
Ma ide epbih gore cim fondovi rasprodaju sto im je ostalo dionica, a nije puno.

A da je odlicna prilika, svakako da jeste. Samo ne zelim kupovati u ovom trenutku, vjerujem da ce nekad biti pravna drzava i sve ce se cesljati. Naravno ne cinis nikako protuzakonito djelo, ali opet me nesto odbija od kupovine. Namirio sam se u prethodnom periodu.

Planirao sam kupiti bosnalijeka, ali kad sam vidio da se mesetar Hrvic as jelah nameracio da postane vlasnik odmah sam odustao
Elektroprivreda je zadnja firma u koju bi uložio.
Katastrofalno upravljanje i neizvjesna budućnost.

Ko planira da kupi pa da proda za par godina. To bi moglo i proći. Ali dugoročno je teško naći situaciju kako bi to moglo biti dobro.

ljevak
Postovi: 639
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la ljevak » 15 maj 2023, 23:51

ASD je napisao/la:
15 maj 2023, 23:45
ljevak je napisao/la:
15 maj 2023, 22:56
Ma ide epbih gore cim fondovi rasprodaju sto im je ostalo dionica, a nije puno.

A da je odlicna prilika, svakako da jeste. Samo ne zelim kupovati u ovom trenutku, vjerujem da ce nekad biti pravna drzava i sve ce se cesljati. Naravno ne cinis nikako protuzakonito djelo, ali opet me nesto odbija od kupovine. Namirio sam se u prethodnom periodu.

Planirao sam kupiti bosnalijeka, ali kad sam vidio da se mesetar Hrvic as jelah nameracio da postane vlasnik odmah sam odustao
Elektroprivreda je zadnja firma u koju bi uložio.
Katastrofalno upravljanje i neizvjesna budućnost.

Ko planira da kupi pa da proda za par godina. To bi moglo i proći. Ali dugoročno je teško naći situaciju kako bi to moglo biti dobro.
Svi vide sansu u prodaji u buducnosti. Sto je i logicno kad vidis cifre

Avatar
numanumaye22
Postovi: 2082
Pridružen/a: 21 dec 2022, 11:43
Lokacija: Deutschland
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la numanumaye22 » 16 maj 2023, 00:13

tuzlak1987 je napisao/la:
15 maj 2023, 23:38
numanumaye22 je napisao/la:
15 maj 2023, 15:55
Redovno zanimljivo, kao igra ali kad imas viska para. Ne moze preko noci, ako planiras na duze vremena mozes dobro uzet para. Ko hoce preko noci da se obogati ne bi mu preporucio jer ce izgubit sve pare.
Pa jest, to uzmes i zaboravi na to.
Znam ja ljudi sto su Telecomove one kupovali kada je Brankovic bio premijer i nije se privatizovalo. Koliko od tada ima godina mozda 15, cijena dionica pala za 10 puta od tada. Ko ziv ko mrtav.
Govorim za strane firme, ne nase, ko je u EU dosta je olaksano, recimo meni ova app i dalje ne radi u BiH kad sam.

Avatar
GospodinIzSarajeva
Postovi: 9560
Pridružen/a: 08 sep 2019, 11:59
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la GospodinIzSarajeva » 16 maj 2023, 00:21

memaga je napisao/la:
15 maj 2023, 23:21
Kako kupiti dionice u Bosni? Preko Brokera? Koje su provizije?? Porez??
I mene ovo zanima, nisam se do sad bavi. A vidim evo temu otvorili, pa da se edukujem :)
Vlasnik ssba foruma - @Devedesetka


Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8113
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la baboedindzeko09 » 16 maj 2023, 01:58

GospodinIzSarajeva je napisao/la:
16 maj 2023, 00:21
memaga je napisao/la:
15 maj 2023, 23:21
Kako kupiti dionice u Bosni? Preko Brokera? Koje su provizije?? Porez??
I mene ovo zanima, nisam se do sad bavi. A vidim evo temu otvorili, pa da se edukujem :)
Preko ASA banke ili Raiffaisen banke najbolje i najlakše. Treba vam CIPS, lična karta i podaci o broju transakcijskog računa. Kada napravite ugovor, oni za vas otvore broj u RVP (registar vrijednosnih papira), onda vi uplaćujete depozit/novac na račun i ide realizacija kupovine dionice koju već želite. Onda oni vaš nalog realizuju (može bit dnevni ili neki na duži period).

Najbolje da nazovete, oni će vam sve u najsitnije detalje i u bobu objasniti.

Bude sve otprilike za dan, dan i po gotov.
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Avatar
kraljttbvb
Postovi: 7437
Pridružen/a: 28 dec 2011, 16:32
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la kraljttbvb » 16 maj 2023, 05:31

Evo ce Leo i ekipa postati i brokeri :rol: :rol:
Kad rušiš kuću, napisao je svojevremeno pjesnik, možeš da zoveš koga hoćeš, ali kada je podižeš, moraš da zoveš majstore.

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8113
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la baboedindzeko09 » 16 maj 2023, 06:38

kraljttbvb je napisao/la:
16 maj 2023, 05:31
Evo ce Leo i ekipa postati i brokeri :rol: :rol:
Pogledao Wolf of Wall Street jednom i postao full-time trader kome aplikacija ne radi kad dođe u BiH. :tokralju:
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Avatar
ASD
Postovi: 26228
Pridružen/a: 20 okt 2012, 12:26
Lokacija: Ciudad de carbón (Kohlenstadt)
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la ASD » 16 maj 2023, 07:25

ljevak je napisao/la:
15 maj 2023, 23:51
ASD je napisao/la:
15 maj 2023, 23:45
ljevak je napisao/la:
15 maj 2023, 22:56
Ma ide epbih gore cim fondovi rasprodaju sto im je ostalo dionica, a nije puno.

A da je odlicna prilika, svakako da jeste. Samo ne zelim kupovati u ovom trenutku, vjerujem da ce nekad biti pravna drzava i sve ce se cesljati. Naravno ne cinis nikako protuzakonito djelo, ali opet me nesto odbija od kupovine. Namirio sam se u prethodnom periodu.

Planirao sam kupiti bosnalijeka, ali kad sam vidio da se mesetar Hrvic as jelah nameracio da postane vlasnik odmah sam odustao
Elektroprivreda je zadnja firma u koju bi uložio.
Katastrofalno upravljanje i neizvjesna budućnost.

Ko planira da kupi pa da proda za par godina. To bi moglo i proći. Ali dugoročno je teško naći situaciju kako bi to moglo biti dobro.
Svi vide sansu u prodaji u buducnosti. Sto je i logicno kad vidis cifre
Ključ je u budućnosti (neodređen period vremena).
Kakva je budućnost Elektroprivrede za 20-30 godina?
Dionice su long-term investment. Oni koji hoće da se igraju ovdje par godina su naravno dobro došli, ipak je ovo zero-sum game u konačnici. :D

Avatar
TeaM87
Postovi: 3099
Pridružen/a: 16 maj 2010, 12:42
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la TeaM87 » 16 maj 2023, 10:20

kao ekonomista sam svjestan podcijenjenosti EP dionice, ali ne bih ulozio u nesto cime upravlja drzavna mafija, neizvjesna je buducnost takvih preduzeca totalno, a da ne pricam o fondovima, muji selimovicu i ostalim mesetarima na nasoj berzi, treba dobra muda imat da se ozbiljno investira na nasu berzu
FKŽ !

memaga
Postovi: 1689
Pridružen/a: 08 feb 2017, 23:17
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la memaga » 16 maj 2023, 12:32

Misljenja sam da su dionice globalno ( znaci ne samo u Bosni ) manipulativne, sto znaci da sad pa sad firma propadne...evo npr.Vodafon imam 60 dionica u zadnje vrijeme su u stalnom padu i danas izbace 11.000 radnih mjesta ukidaju kroz tri godine.... :opaopa: novi pad naravno, tako da mafija ne vlada samo kod nas....
Gdje su velike sume tu se moze svasta ocekivati...

Avatar
baboedindzeko09
Postovi: 8113
Pridružen/a: 14 nov 2021, 18:25
Lokacija: Small Heath, Birmingham
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la baboedindzeko09 » 16 maj 2023, 15:38

EP ne može i neće nikada propasti, taman da se desi nuklearni rat, EP će uvijek raditi, kod nas.
DEVEDESETKA - FORUMAŠ DECENIJE

Beko
Postovi: 1873
Pridružen/a: 21 jan 2013, 21:41
Lokacija: The Hydra Island
Kontakt:

Re: Dionice

Post Postao/la Beko » 16 maj 2023, 19:29

Od stranih dionica je trenutacno jos jeftina dionica kineske kompanije BYD.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Giuseppe1, StevieG8, Venom i 42 gosta.