Pomoc u vezi PC-a

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Murga
Postovi: 3115
Pridružen/a: 20 jul 2013, 16:29
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Murga » 15 jan 2019, 06:32

miki_92 je napisao/la:a na ove komponente nemas garanciju :rol:

izvini ali ta konf. se moze samo budalama prodavati za $1200

ovo se dobije za tu cijenu

slika
Nisam ja nikad rekao da nemas garanciju na te djelove. Ja sam samo rekao da ovih 3 godine garancije i za mene i za vecinu ljudi ima vise smisla iz dva razloga:

1) Za sve te djelove sto posebno kupujes, imas garanciju (mislim da nemas 3 godine garanciju na svaki taj dio, osim ako je kupis dodatno, ali to nije ni bitno sad, recemo da imas i tu 3 godine) jedino ako registrujes svaki taj dio sa svakim proizvodjacem CPU, MB itd. Samom kupovinom nemas garanciju dok ne registrujes dio sa proizvodjacem, ali ako to uradis, imas je naravno.
2) Cim se kompjuter primi posiljkom, imas garanciju na jednom mjestu gdje ne moras nista da radis jer su tvoji podatci u bazi podataka.

Nemas se ti meni sta izvinjavati jer ja ne dajem tolike pare za to, ja ti samo kazem kako firme prave pare. Na meni je vjerovatno minimalno zaradio (a meni se svakako ovo isplatilo), ali ima dosta svjeta kojima je svejedno platio $800 ili $1200 ili zato sto ce pitati prodavaca sta preporucuje, i tu ubijaju na profitu. Isto tako za firme to ne igra veliku ulogu, jer oni pare sto bacaju na stvari mogu da opravdaju na obracunu poreza svake godine. Kompjuter sto su sad za mene kupili (preko distributora od HP) i tri monitora, platili nesto jace od $3000 koliko se sjevam, a to sve brat bratu ne kosta vise od $2200 sa Win licencom.

Jos jedna stvar koja mozda nije svakome poznata, a to je da na svaku cijenu u mojoj drzavi, ja moram platiti jos 7,6% poreza na to sve. Znaci jos nekih $50-ak na onih 700 svejedno pisalo tamo da je porez uracunat ili ne. Ako ne tokom kupovine, morao bih to uraditi iduce godine na obracunu poreza. Drzava hoce svoje pare, a zakon varira od drzave do drzave.

Sto se tice recimo pouzdanosti u toj mojoj kanti :) to mozemo samo porediti ako imamo legitimne podatke. Ako znamo koliko ti djelovi traju, i porediti sa djelovima kod ljudi koje prave svoje kompjutere, onda mozemo reci OK to su cinjenice, ali te podatke nikad necemo moci sastaviti. To je osnovno pravilo statistike gdje moras imati brojeve i znati izvor da bi znao da su vazeci podatci.

To sto kazes (mislim da si ti bio to) sto trazim neku marku ovoga ili onda, tu jesam subjektivan bez nekog velikog razloga, priznajem. Preferiram Intel pored AMD, biram WD i Samsung ispred Seagate, Toshiba itd.

Nije da se ja donekle ne slazem sa vama, ali kad nadjes dobro snizenje, onda se po ovome svemu ne isplati praviti svoj sistem, ako nista, meni i velikom broju kupaca ovde. Ako nema snizenja, onda se naravno ne isplati kao sto si i sam pokazao sta mozes dobiti za $1200.

Jako dug post koje inace ne pisem jer vise volim da citam, ali htjeo sam da vas upoznam sa nekim stvarima koje mozda nisu poznate tu.

Mislim da ja vise necu nastavljati diskusiju na ovu temu, jer mi je iskreno mrsko pisati na tabletu. Ako se ne slazemo, meni je to OK :thumbup:
Ne obra se bostan, dok sljive ne popadaju...

Avatar
AirRamiz
Postovi: 1497
Pridružen/a: 13 jan 2019, 00:49
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la AirRamiz » 18 jan 2019, 16:14

da li je neko kupovao laptop u Procomp...mozda bih uzeo jedan od ova tri (poredano po cijeni)

https://www.procomp.ba/laptopi/4862-lap ... 01hsc.html

https://www.procomp.ba/laptopi/3893-lap ... 2-gen.html

https://www.procomp.ba/laptopi/5048-lap ... 16-gb.html

da li se isplati dati stoju ili dvije stoje vise za ovaj zadnji?
jedino je prvi nov i ima duzu garanciju

da li instalirat windows 7 ili 10?

Avatar
NKMramor
Postovi: 4139
Pridružen/a: 29 apr 2013, 17:04
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la NKMramor » 18 jan 2019, 19:11

AirRamiz je napisao/la:da li je neko kupovao laptop u Procomp...mozda bih uzeo jedan od ova tri (poredano po cijeni)

https://www.procomp.ba/laptopi/4862-lap ... 01hsc.html

https://www.procomp.ba/laptopi/3893-lap ... 2-gen.html

https://www.procomp.ba/laptopi/5048-lap ... 16-gb.html

da li se isplati dati stoju ili dvije stoje vise za ovaj zadnji?
jedino je prvi nov i ima duzu garanciju

da li instalirat windows 7 ili 10?
Čista pljačka, vrijede možda pola navedene cijene... :kafa:
A kada se,
a kada se
opet vratimo...

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Penaltiky » 18 jan 2019, 19:19

2 gen i7 900 KM, prije tri godine, ja.
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
AirRamiz
Postovi: 1497
Pridružen/a: 13 jan 2019, 00:49
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la AirRamiz » 18 jan 2019, 19:25

gdje bi onda vi preporucili kupovinu a da nije PIK? taj raspon cijena otprilike...preferiram Dell jer sam zadovoljan predjasnjim

Avatar
Federer17
Postovi: 7126
Pridružen/a: 16 apr 2016, 01:42

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Federer17 » 18 jan 2019, 19:34

AirRamiz je napisao/la:gdje bi onda vi preporucili kupovinu a da nije PIK? taj raspon cijena otprilike...preferiram Dell jer sam zadovoljan predjasnjim
Ne znam da ima povoljnijih i pouzdanijih od https://www.doper.ba. Vratit ce ti pare bez problema, ako ne budes zadovoljan.

Mozes vidjeti i u BNC-u.

Sto se olx-a tice, znam nekoliko svojih prijatelja koji su kupili laptope od ovog lika (https://comner.olx.ba) i rade bez ikakvih problem. Ja sam nedavno malo zagledao, cini mi se pofino jeftiniji od drugih. Mozes ga pitati ima li neki laptop koji bi tebi po specifikacijama odgovarao, jer se zna desiti da ga nije izbacio na olx.

Avatar
MElloo
Postovi: 13021
Pridružen/a: 29 nov 2009, 17:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la MElloo » 18 jan 2019, 23:50

Attemting boot via usb
I pise da trebam remove neke diskove
Odem u bios namjestim priority da mi bude usb i opet isto
Pomagajte ljudi

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Blejzer10 » 18 jan 2019, 23:54

Uslikaj ako mozes.

Probaj promjeniti u biosu postavke za diskove iz UEFI u SATA

Avatar
forgempp
Postovi: 6549
Pridružen/a: 07 jan 2018, 23:38
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la forgempp » 19 jan 2019, 18:06

Gledao sam nešto na računaru po yt i odjednom mi zaledi slika i čuje se nešto iz kućišta beep, beep, beep.
Dakle 3 puta.
Ugasim računar i ponovo upalim, samo se čuje taj zvuk 3 puta i crna slika. Šta bi mogao biti problem?
Rafa Nadal!

EDIN DŽEKO!!!

Avatar
Ponos Torina
Postovi: 9467
Pridružen/a: 19 feb 2009, 21:05
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Ponos Torina » 19 jan 2019, 19:28

forgempp je napisao/la:Gledao sam nešto na računaru po yt i odjednom mi zaledi slika i čuje se nešto iz kućišta beep, beep, beep.
Dakle 3 puta.
Ugasim računar i ponovo upalim, samo se čuje taj zvuk 3 puta i crna slika. Šta bi mogao biti problem?
Ram da nije :hmmmmm: probaj izvaditi ram memoriju pa vratiti jednu po jednu ovisno koliko plocica imas.Upust pogledaj na plocicama da nema na pinovima crnih fleka i slicno..
usomi sinoc svitac usobu ja mislijo neko scigarom hoda posobi kase nisam slogiro tobejarabi

Avatar
forgempp
Postovi: 6549
Pridružen/a: 07 jan 2018, 23:38
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la forgempp » 20 jan 2019, 23:12

Ponos Torina je napisao/la:
forgempp je napisao/la:Gledao sam nešto na računaru po yt i odjednom mi zaledi slika i čuje se nešto iz kućišta beep, beep, beep.
Dakle 3 puta.
Ugasim računar i ponovo upalim, samo se čuje taj zvuk 3 puta i crna slika. Šta bi mogao biti problem?
Ram da nije :hmmmmm: probaj izvaditi ram memoriju pa vratiti jednu po jednu ovisno koliko plocica imas.Upust pogledaj na plocicama da nema na pinovima crnih fleka i slicno..
Hmm, nisam dobro čuo, u stvari je 6 beepova i provjerio sam na netu i to je Video Card failure.
Stara mi je grafička, neka NVIDIA Quadro fx, bila je u slotu PCI x8 i vidio sam na netu da se moze staviti i na x16 i to sam uradio i i dalje je sve isto (6 beeps). Da li to znači otprilike da je "crkla"?
Rafa Nadal!

EDIN DŽEKO!!!

Avatar
Ponos Torina
Postovi: 9467
Pridružen/a: 19 feb 2009, 21:05
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Ponos Torina » 20 jan 2019, 23:18

forgempp je napisao/la:
Ponos Torina je napisao/la:
forgempp je napisao/la:Gledao sam nešto na računaru po yt i odjednom mi zaledi slika i čuje se nešto iz kućišta beep, beep, beep.
Dakle 3 puta.
Ugasim računar i ponovo upalim, samo se čuje taj zvuk 3 puta i crna slika. Šta bi mogao biti problem?
Ram da nije :hmmmmm: probaj izvaditi ram memoriju pa vratiti jednu po jednu ovisno koliko plocica imas.Upust pogledaj na plocicama da nema na pinovima crnih fleka i slicno..
Hmm, nisam dobro čuo, u stvari je 6 beepova i provjerio sam na netu i to je Video Card failure.
Stara mi je grafička, neka NVIDIA Quadro fx, bila je u slotu PCI x8 i vidio sam na netu da se moze staviti i na x16 i to sam uradio i i dalje je sve isto (6 beeps). Da li to znači otprilike da je "crkla"?

Imas li integrisanu grafiku,da probas upaliti racunar na taj nacin pa ces znati jel graficka problem,ili ipak pricamo o laptopu ?

Posalji mi detaljno konfiguraciju u pp pa cemo provjeriti dalje.
usomi sinoc svitac usobu ja mislijo neko scigarom hoda posobi kase nisam slogiro tobejarabi

Avatar
Riziko
Postovi: 5805
Pridružen/a: 21 okt 2017, 10:41
Lokacija: BANJA LUKA
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Riziko » 23 jan 2019, 20:51

Ajd da pitam ovdje.

Odakle krenuti u učenje oko programiranja ili web dizajna?

Cijenim da ima ljudi koji se tim bave, pa ako mogu da pomognu.

Dakle, zanima me od same 0.
[quote=Convicts1988 post_id=7332615 time=1573391939 user_id=33799]
Da Bog da Borac popisa oba sarajevska kluba i osvoji titulu :pray:
[/quote]

Avatar
QUARESMA 18<<<
Postovi: 14585
Pridružen/a: 22 feb 2009, 21:53
Lokacija: Beograd
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la QUARESMA 18<<< » 24 jan 2019, 02:33

s cime konkretno zelis da se bavis u buducnosti?

Puma
Moderator
Postovi: 14275
Pridružen/a: 01 jan 2011, 11:53
Lokacija: SK
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Puma » 27 jan 2019, 23:04

Da li uzeti novi monitor ili TV od 32 inca.

Kakva su iskustva sa koristenjem TV-a umjesto monitora ? Trenutni mi je neki Samsung od 22 inca ali nije wide i svjetlina je losa, te su se pocele i boje nekako mijenjati.

Dosao sam na ideju da uzmem neki TV od npr. 32 inca jer mi ne treba veci, tako da bi dobio 2u1. Koliko je to pametno ?

Napominjem da je graficka na pc-u Geforce GTX 1050ti.
Call the coroner!
There's gonna be a lot of slow singin' and flower-bringin'
If my burglar alarm starts ringin'

Avatar
delko
Postovi: 3565
Pridružen/a: 06 avg 2011, 18:15
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la delko » 27 jan 2019, 23:56

Puma je napisao/la:Da li uzeti novi monitor ili TV od 32 inca.

Kakva su iskustva sa koristenjem TV-a umjesto monitora ? Trenutni mi je neki Samsung od 22 inca ali nije wide i svjetlina je losa, te su se pocele i boje nekako mijenjati.

Dosao sam na ideju da uzmem neki TV od npr. 32 inca jer mi ne treba veci, tako da bi dobio 2u1. Koliko je to pametno ?

Napominjem da je graficka na pc-u Geforce GTX 1050ti.
Jesi koristio monitor od 32 incha par sati ? Ne znam kako tebi, ali meni sve preko 28" (cak je i to mnogo, 24" - idealno) je prosto katastrofa, preblizu si za toliki ekran :) Ali kako hoces :D sto se tice koristenja TV-a kao monitora - ne mora da bude lose, u biti moderni televizori su isto kao monitori sa dodatnom funkcijom emitovanja televizije :)
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
" ?
★★★★★★★★★★

Puma
Moderator
Postovi: 14275
Pridružen/a: 01 jan 2011, 11:53
Lokacija: SK
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Puma » 28 jan 2019, 13:22

Ma nisam zato i pitam, kontam da uzmem neki tv da mi sluzi kao tv i kao monitor.
Call the coroner!
There's gonna be a lot of slow singin' and flower-bringin'
If my burglar alarm starts ringin'

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Penaltiky » 28 jan 2019, 16:19

delko je napisao/la:
Puma je napisao/la:Da li uzeti novi monitor ili TV od 32 inca.

Kakva su iskustva sa koristenjem TV-a umjesto monitora ? Trenutni mi je neki Samsung od 22 inca ali nije wide i svjetlina je losa, te su se pocele i boje nekako mijenjati.

Dosao sam na ideju da uzmem neki TV od npr. 32 inca jer mi ne treba veci, tako da bi dobio 2u1. Koliko je to pametno ?

Napominjem da je graficka na pc-u Geforce GTX 1050ti.
Jesi koristio monitor od 32 incha par sati ? Ne znam kako tebi, ali meni sve preko 28" (cak je i to mnogo, 24" - idealno) je prosto katastrofa, preblizu si za toliki ekran :) Ali kako hoces :D sto se tice koristenja TV-a kao monitora - ne mora da bude lose, u biti moderni televizori su isto kao monitori sa dodatnom funkcijom emitovanja televizije :)
Ja sam znao spojiti laptop na tv kad u acadu radim, još gore :rol:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Nitro
Postovi: 5266
Pridružen/a: 26 jan 2014, 19:52
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Nitro » 28 jan 2019, 21:39

Imam problem, ako može neko da predloži neko rješenje. Prilikom igranja igre, između 05:00 i 11:00 minute otprilike, dolazi do drastičnog padanja fpsa na 5, 10, 15 ili 20. Znač prije pete minute fps se kreće od 110 do 140. Kada dođe do pomenutog pada, moram alt tabati, refrešovati na F5, vratiti se u igru da bi se sve unormalilo do završetka igranja. Nikad mi se ovo nije dešavalo i nemam ideju šta bi moglo biti? Također, evo u prethodnih par sati se stanje i pogoršalo, zaštopa mi PC totalno, tastatura štopa, postoji delay nakon što nešto uradim na tastaturi, miš također, pomjernim ga udesno, na desktopu odreaguje nakon pola sekunde delaya (prilikom igranja, naravno i ovo)..

Pomagajte kuknjava
Going on up to a spirit in the sky...
It's where I'm gonna go when I die...
And when I die and they lay me to rest...
I'm gonna go on the piss with Georgie Best!!

Avatar
Azpi
Postovi: 4458
Pridružen/a: 17 maj 2018, 13:26
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Azpi » 28 jan 2019, 22:25

Puma je napisao/la:Ma nisam zato i pitam, kontam da uzmem neki tv da mi sluzi kao tv i kao monitor.
Ja sam par godina koristio tv od 48 inci kao monitor, jest da nisam nesto posebno koristio pc, vecinom kodi, pes, nba i f1, tako da je meni tada bilo super, za moje potrebe je idealno bilo, ali ono browsera i sl. bas bas rijetko palio
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: belan5, enobarca i 16 gostiju.