Pomoc u vezi PC-a

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Brokula
Postovi: 30957
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Brokula » 30 jun 2022, 15:38

anell je napisao/la:
30 jun 2022, 15:37
Ma izbriši AV
Nije AV, malwarebytes premium neki, pobrisa mi sve zivo sa laptopa :rol:
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Bundesliga
Postovi: 11484
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Bundesliga » 30 jun 2022, 15:40

Ako imas defender ne treba ti to uopste. Ti antivirusi brisu sve sto odstupa od microsofta i originala. A usto i usporavaju racunar/laptop.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

MikeEhrmantraut
Postovi: 752
Pridružen/a: 08 jan 2021, 18:36
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la MikeEhrmantraut » 01 jul 2022, 09:09

Da li je netko narucivao sa stranice Computeruniverse. net a da mu je dostava isla u BiH?

Avatar
IlCapitano
Postovi: 16077
Pridružen/a: 17 sep 2012, 21:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la IlCapitano » 06 jul 2022, 16:44

harden je napisao/la:
22 jun 2022, 11:12
...
Evo da i tebe pitam a i druge ako su imali slično iskustvo, ja sam bez ideja.

Jučer kupim dijelove za PC u CPU Infotech u Cazinu ovdje. 5600g, 16GB RAM, ASUS Prime A520M-A matična, MS v700 kućište, Toshiba 2TB HDD za brata.

Kod kuće spojim sve dijelove, neće da upali. Ima malo RGB na matičnoj svijetli, ali kad pritisnem dugme za paljenje ne reaguje. Izvadim sve, spojim cpu, ram i struju na kutiju od matične kao testbench, spojim struju za CPU i matičnu, pritisnem šarafcigerom pin za paljenje odmah se upali, display ide, ulazi u BIOS sve ok. Spojim opet u kućište, spojim ventilatore od kućišta neće, učini mi se malo i miris paljenja i ne pali PC opet. Otkačim ventilatore opet neće

Bio vratio u kutije sve dijelove da nosim u CPU da vide šta je danas i prije spavanja opet spojim na testbench radi. Ubacim sve opet u kućište, ovaj put spojim samo struju za ventilatore, ali ne spajam priključak na matičnu za kontrolu ventilatora. Radi sve, pale se ventilatori, radi RGB, instaliram sistem sve super. Brat ga ostavi preko noći da skida igrice, jutros se probudi ugašen i opet neće da upali.

Ja ga odmah odnesem u CPU i ostavim da testiraju, zove me malo kasnije kaže popravljeno, napojna bila problem, sad radi. Donesem ga kući prikopčam sve i radi. Brat ga koristio par sati i stavi ga na sleep kad je prestao, vratio se kasnije opet ne pali. Došao meni da kaže šta je bilo, vratimo se skupa u sobu kompjuter upaljen radi. Koristio ga opet još par sati i kad je završio ugasi ga u potpunosti i opet kasnije neće da upali.

Ja ih nazovem u CPU kaže to je do tvoje utičnice nešto, opet je PSU crkla. Ja reko nije i prije je korišten i laptop i drugi uređaji na utičnici nikad nije bilo problema. Probam druge utičnice u kući ne radi. Ostavim ga da miruje opet 15-ak minuta, otvorim i otkačim ventilatore skroz sa struje, prikopčam i radi opet.

Kaže meni ovaj iz servisa CPU da ga pustim par dana da radi samo na ventilatoru od procesora pošto nema grafičke, da ne spajam ventilatore od kućišta. Ugasim ga opet samo da sve kablove fino prikopčam jer sam nabrzinu spajao, probam opet upaliti neće. Pustim ga 20-ak minuta da miruje upali se normalno i sad evo radi.

Dokad će, zašto mu treba svaki put da miruje prije nego se upali, zašto se ugasio prvu noć dok je download bio nemam pojma. Kontam da je do matične ili PSU ne bi se palio nikako nikad. Ima li neko ideju šta bi moglo biti?

Dok radi idu igrice normalno, normalno funkcioniše sve, samo kad se ugasi neće odmah da upali nego mu treba vremena. I eto ugasio se preko noći.
★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★

Avatar
f0rest1946
Postovi: 3248
Pridružen/a: 18 maj 2016, 15:11
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la f0rest1946 » 06 jul 2022, 16:57

Imao sam slican problem, gasio se vazda dok nisam kupio kvalitetan produzni kabal i od tad nikad nisam imao problema 😉

Avatar
anell
Postovi: 21082
Pridružen/a: 04 okt 2012, 21:32
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la anell » 06 jul 2022, 17:00

IlCapitano je napisao/la:
06 jul 2022, 16:44
harden je napisao/la:
22 jun 2022, 11:12
...
Evo da i tebe pitam a i druge ako su imali slično iskustvo, ja sam bez ideja.

Jučer kupim dijelove za PC u CPU Infotech u Cazinu ovdje. 5600g, 16GB RAM, ASUS Prime A520M-A matična, MS v700 kućište, Toshiba 2TB HDD za brata.

Kod kuće spojim sve dijelove, neće da upali. Ima malo RGB na matičnoj svijetli, ali kad pritisnem dugme za paljenje ne reaguje. Izvadim sve, spojim cpu, ram i struju na kutiju od matične kao testbench, spojim struju za CPU i matičnu, pritisnem šarafcigerom pin za paljenje odmah se upali, display ide, ulazi u BIOS sve ok. Spojim opet u kućište, spojim ventilatore od kućišta neće, učini mi se malo i miris paljenja i ne pali PC opet. Otkačim ventilatore opet neće

Bio vratio u kutije sve dijelove da nosim u CPU da vide šta je danas i prije spavanja opet spojim na testbench radi. Ubacim sve opet u kućište, ovaj put spojim samo struju za ventilatore, ali ne spajam priključak na matičnu za kontrolu ventilatora. Radi sve, pale se ventilatori, radi RGB, instaliram sistem sve super. Brat ga ostavi preko noći da skida igrice, jutros se probudi ugašen i opet neće da upali.

Ja ga odmah odnesem u CPU i ostavim da testiraju, zove me malo kasnije kaže popravljeno, napojna bila problem, sad radi. Donesem ga kući prikopčam sve i radi. Brat ga koristio par sati i stavi ga na sleep kad je prestao, vratio se kasnije opet ne pali. Došao meni da kaže šta je bilo, vratimo se skupa u sobu kompjuter upaljen radi. Koristio ga opet još par sati i kad je završio ugasi ga u potpunosti i opet kasnije neće da upali.

Ja ih nazovem u CPU kaže to je do tvoje utičnice nešto, opet je PSU crkla. Ja reko nije i prije je korišten i laptop i drugi uređaji na utičnici nikad nije bilo problema. Probam druge utičnice u kući ne radi. Ostavim ga da miruje opet 15-ak minuta, otvorim i otkačim ventilatore skroz sa struje, prikopčam i radi opet.

Kaže meni ovaj iz servisa CPU da ga pustim par dana da radi samo na ventilatoru od procesora pošto nema grafičke, da ne spajam ventilatore od kućišta. Ugasim ga opet samo da sve kablove fino prikopčam jer sam nabrzinu spajao, probam opet upaliti neće. Pustim ga 20-ak minuta da miruje upali se normalno i sad evo radi.

Dokad će, zašto mu treba svaki put da miruje prije nego se upali, zašto se ugasio prvu noć dok je download bio nemam pojma. Kontam da je do matične ili PSU ne bi se palio nikako nikad. Ima li neko ideju šta bi moglo biti?

Dok radi idu igrice normalno, normalno funkcioniše sve, samo kad se ugasi neće odmah da upali nego mu treba vremena. I eto ugasio se preko noći.
Evo moj post prije par mjesci
Braco pomagajte, nesto mi se cudno desava sa racunarom. Maloprije sam ga pokusao upaliti i nije htio, apsolutno se nista ne desava. Provjerio sam kablove i sve je uredu, otvorio sam racunar i nisam primjetio nista cudno. Pokusao sam ga tako otvorenog upaliti i uspjelo je, kad sam ga sklopio i vratio na mjesto opet nije htio upaliti :lol: Evo opet sam ga izvadio i sacekao 5-10min i opet je upalio. Znaci je.be me na max...
Zna li neko do cega bi ovo moglo biti?
Ovo mi se dešavalo par dana i ja sam mislio da je do utičnice/struje jer nekad upali a nekad neće. Odnjeo sam računar u servis i jedino što je lik primjetio da fali jedan šaraf što drži matičnu ploču (ovo čudo
slika
) to je ubacio, zarvrno sve normalno i od tad radi normalno. Sad je li do tog ili nije ja veze nemam ali uglavno nemam više tih problema.
Pld W D L
38 26 12 0

Avatar
IlCapitano
Postovi: 16077
Pridružen/a: 17 sep 2012, 21:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la IlCapitano » 06 jul 2022, 17:08

Ti šarafi ispod matične su svi na broju, svi ok, na servisu su jutros pričvrstili sve ispod i oko matične.

Probat ću drugi produžni mada nije htio da pali i na drugim utičnicama u kući direktno bez produžnog.
★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★

Avatar
IlCapitano
Postovi: 16077
Pridružen/a: 17 sep 2012, 21:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la IlCapitano » 06 jul 2022, 21:04

Skontao sam sad da je jedini način da se upali odmah iz prve nakon što je bio ugašen da pročistim statiku koja se nakupila. Znači ugasim napojnu, iskopčam sve kablove, držim dugme za paljenje 30s, prikopčam sve kablove opet i onda se upali iz prve

Ne znam kako se može statički elektricitet nakupiti tako lahko svaki put ali eto. Zna li neko rješenje da ga se trajno riješim?
★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★

Bundesliga
Postovi: 11484
Pridružen/a: 15 mar 2011, 23:06
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Bundesliga » 06 jul 2022, 21:11

Mozda da probas drugo kuciste, da vidis hoce li biti isti problemi.
I am not yet born; O hear me.
Let not the bloodsucking bat or the rat or the stoat or the
club-footed ghoul come near me.

Avatar
IlCapitano
Postovi: 16077
Pridružen/a: 17 sep 2012, 21:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la IlCapitano » 07 jul 2022, 08:08

Izgleda da je riješeno sad. Više puta sam morao ponoviti proces od gore, ali sad se ozgleda pročistilo šta je trebalo i radi normalno, pali se iz prve, sve super.

5600g je zvijer
★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★

Avatar
harden
Postovi: 23564
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la harden » 07 jul 2022, 15:21

Jucer sam putovao pa nisam stigao ni procitati ovo sve, tek sad... tu je bas svasta moglo biti problem, ako si popravio super, nadam se da se nece vise desavati.

I ja sam imao problema sa produznim, a i losa struja u stanu jednom gdje sam bio. Kupio sam par komada onih sto imaju prenaponsku zastitu, oni su mi se bolje pokazali.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
sonpenn
Postovi: 3577
Pridružen/a: 12 avg 2013, 00:07
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la sonpenn » 13 jul 2022, 21:08

Pozz raja, da li neko zna pouzdan servis za racunare u Sarajevu?
Sarajevo ljubavi moja.

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la samosarajvo » 15 jul 2022, 15:12

Raja, treba mi servis za monitore.

U pitanju je gamerski monitor, puno nesto herca, zakrivljen...
po sredini se pojavila neka ciza, moze li se to napraviti uopste? Ostatak radi uredno.

Avatar
harden
Postovi: 23564
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la harden » 15 jul 2022, 20:57

samosarajvo je napisao/la:
15 jul 2022, 15:12
Raja, treba mi servis za monitore.

U pitanju je gamerski monitor, puno nesto herca, zakrivljen...
po sredini se pojavila neka ciza, moze li se to napraviti uopste? Ostatak radi uredno.
Mozes li sliku poslati? Je li preko cijele duzine ekrana? Ako jest, nema tu popravka, mislim ima ali nije isplativ nimalo.
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

samosarajvo
Postovi: 3652
Pridružen/a: 16 jul 2010, 00:26
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la samosarajvo » 16 jul 2022, 11:06

harden je napisao/la:
15 jul 2022, 20:57
samosarajvo je napisao/la:
15 jul 2022, 15:12
Raja, treba mi servis za monitore.

U pitanju je gamerski monitor, puno nesto herca, zakrivljen...
po sredini se pojavila neka ciza, moze li se to napraviti uopste? Ostatak radi uredno.
Mozes li sliku poslati? Je li preko cijele duzine ekrana? Ako jest, nema tu popravka, mislim ima ali nije isplativ nimalo.
Saljem sliku ubrzo, hvala

Avatar
IlCapitano
Postovi: 16077
Pridružen/a: 17 sep 2012, 21:23
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la IlCapitano » 16 jul 2022, 23:58

Je li neko kupovao kod ovog TechZone na olx.ba i kakvi su?

https://techzone.olx.ba/
★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★★★ ★★★★★★★★

Avatar
FoxMulder
Postovi: 1639
Pridružen/a: 29 avg 2019, 21:31
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la FoxMulder » 29 jul 2022, 14:53

Zna li neko neki dobar servis za računare u Sarajevu?
Ko ne voli Želju, jadna mu majka.

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Klare » 01 avg 2022, 00:06

Dvoumim se između 2 monitora:
- Asus VG279Q
- Tesla 27GM610BF.
Ista je cijena, kod Asusa je IPS kod Tesle fast IPS. Šta vi mislite koji je bolji, mene vuče na Asus?
U konkurenciji je bio i AOC 27G2U, ali kad sam vidio da mu je osvijetljenje 250cd/m2, a kod ovih 400 odmah je ispao.

Avatar
Blejzer10
Postovi: 10347
Pridružen/a: 03 nov 2016, 00:58
Kontakt:

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Blejzer10 » 01 avg 2022, 00:39

Klare je napisao/la:
01 avg 2022, 00:06
Dvoumim se između 2 monitora:
- Asus VG279Q
- Tesla 27GM610BF.
Ista je cijena, kod Asusa je IPS kod Tesle fast IPS. Šta vi mislite koji je bolji, mene vuče na Asus?
U konkurenciji je bio i AOC 27G2U, ali kad sam vidio da mu je osvijetljenje 250cd/m2, a kod ovih 400 odmah je ispao.
Ja imam tri godine taj Asusov. Odličan po svemu osim po PPI, pa skontaj koliko ti to smeta jer je 1080p rezolucija na 27".

Ja kontam svoj uskoro prodati uzeti Odyssey G7

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: "Pomoc u vezi PC-a"

Post Postao/la Klare » 01 avg 2022, 00:48

Blejzer10 je napisao/la:
01 avg 2022, 00:39

Ja imam tri godine taj Asusov. Odličan po svemu osim po PPI, pa skontaj koliko ti to smeta jer je 1080p rezolucija na 27".
Nije valjda da se tako primjeti manjak PPI? :) Mislim da sa ovim specifikacijama koje monitor ima ja neću osjetiti kako mu nešto fali, jer nikad nisam bio na monitoru iznad 1080p. Pogotovo jer dugo nisam ni koristio monitor, nego sam bio na ovom poraznom panelu na laptopu(hp je uradio panel da nikad više neću ni razmisliti o bilo čemu što se zove hp).

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Beli98, Goalgetter, rio_Ferdy88 i 19 gostiju.