Film i kinematografija

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Donnie Darko
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Donnie Darko » 23 feb 2021, 09:53

Gunner4 je napisao/la:
23 feb 2021, 03:24
Meni je smijesno kad ljudi kazu propaganda kad je u pitanju ratni film.
Mislim snimas film o Jasenovcu, najbrutalnijom logoru u Evropi i sta da se ocekuje?!
Po meni cak je film i preblag za temu kojom se bavi. Cuj za djecu od 12 godina. Lolcina...
Mene zanima gdje je Donni vidio elemente fantazije posto je sve i jedna scena monstuoznosti snimljena po svedocanstvima logorasa ili.samim priznanjam ucesnika na sudu.
I meni je preblag. Postoji bar 20-30 potresnijih i brutalnijih WW2 filmova što sam gledao, vjerovatno i više. Koncetracioni logor u Jasenovcu nije prikazan ni 10% brutalan kakav je bio u stvarnosti, sva pažnja je fokusirana na to da tih 4-5 ustaških oficira izgleda što je moguće gore. Film je daleko od informativnog, ništa konkretno ne možeš naučit iz filma o dešavanjima u logoru osim da je par hrvata ubijalo srbe.

A elementi fantazije nisu vezani za sama ubistva nego
scene u kojima ubijeni ulaze na voz, i na kraju imaš daru sa bratom i ocem kako stoje ispred voza punog ljudi unutra, i ona oca povuče za ruku kao odbije da uđe, kao nije njihovo vrijeme još, izbjegli su smrt. nije nužno fantazija, već eto neke patetične metaforičke scene koje su po meni potpuno neprimjerene i nepotrebne u ovakvom filmu.

delko
Kontakt:

Post Postao/la delko » 23 feb 2021, 10:35

slusalica je napisao/la:
23 feb 2021, 06:48
Donnie Darko je napisao/la:
22 feb 2021, 23:35
Koliko god volio Aidu, i smatram da je uz Ničiju zemlju najbolje što je naša kinematografija ponudila do sad, živim za dan kad će se kod nas snimiti neka recimo komedija. Nedepresivna, normalna i opuštena komedija. Mislim da smo davno došli do toga da možemo snimiti jedan sretan i feelgood film, za opustit se i nasmijat se sa partnerom/porodicom. Neka filmova o ratu, to je neizbježno, ali eto nek bude bar svaki drugi umjesto doslovno svaki (ako nije smješten za vrijeme rata, onda govore o direktnim ili indirektnim posljedicama rata).

Mada smiješno je i pričati o tome jer maltene i nemamo filmsku scenu. Par filmova tu i tamo a i to se jedva snimi.

Ne gledam sad nešto puno filmova sa ovih prostora, ali gledao sam ove srpske poput Ekipe i Taxi Bluz. Ništa pretjerano ambiciozno, ne cilja na ništa osim da zabavi i nasmije tih sat i po koliko traju. Mislim da nam je odavno potreban jedan takav film.
Citam ti prekrasan opis "Dare", a onda napises da je "Nicija Zemlja" nas najbolji film. :plac:
Mene kao Bosanca je stid tog filma u kom je kljucna recenica :" KO JE POCEO RAT?". Jedna pomirbena, onog **** mentalni otpad, qrcina koja relativizira rat i izjednacava doprinos istom, jos kao takav biva nagradjen oskarom. :urnebes:

Najbolji film domace kinematografije je "Otac na sluzbenom putu", htjeli vi to priznati ili ne.
Sta je pisac htio reci ? Pa upravo ta replika "Ko je poceo rat" i jeste glavna u filmu :) I upravo pojasnjava besmislenost prethodnog rata.

Sto se Dare tice, Donnie zasto je nepotrebna ta scena metafore kako je zoves? Pa kroz cijeli film svako ko je umro, otisao je na taj voz i kad vec imas takav elemant, logicno je da ga nekako zakljucis ? Ako su u pitanju sve takve scene ajde kontam da ti se ne svidja, ali izolirati jednu koja se nastavlja na sve prethodne nema nikakvog smisla :)
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
Карпати Львів
★★★★★★★★★★

slusalica
Kontakt:

Post Postao/la slusalica » 23 feb 2021, 11:42

delko je napisao/la:
23 feb 2021, 10:35
slusalica je napisao/la:
Donnie Darko je napisao/la:
22 feb 2021, 23:35
Koliko god volio Aidu, i smatram da je uz Ničiju zemlju najbolje što je naša kinematografija ponudila do sad, živim za dan kad će se kod nas snimiti neka recimo komedija. Nedepresivna, normalna i opuštena komedija. Mislim da smo davno došli do toga da možemo snimiti jedan sretan i feelgood film, za opustit se i nasmijat se sa partnerom/porodicom. Neka filmova o ratu, to je neizbježno, ali eto nek bude bar svaki drugi umjesto doslovno svaki (ako nije smješten za vrijeme rata, onda govore o direktnim ili indirektnim posljedicama rata).

Mada smiješno je i pričati o tome jer maltene i nemamo filmsku scenu. Par filmova tu i tamo a i to se jedva snimi.

Ne gledam sad nešto puno filmova sa ovih prostora, ali gledao sam ove srpske poput Ekipe i Taxi Bluz. Ništa pretjerano ambiciozno, ne cilja na ništa osim da zabavi i nasmije tih sat i po koliko traju. Mislim da nam je odavno potreban jedan takav film.
Citam ti prekrasan opis "Dare", a onda napises da je "Nicija Zemlja" nas najbolji film. :plac:
Mene kao Bosanca je stid tog filma u kom je kljucna recenica :" KO JE POCEO RAT?". Jedna pomirbena, onog **** mentalni otpad, qrcina koja relativizira rat i izjednacava doprinos istom, jos kao takav biva nagradjen oskarom. :urnebes:

Najbolji film domace kinematografije je "Otac na sluzbenom putu", htjeli vi to priznati ili ne.
Sta je pisac htio reci ? Pa upravo ta replika "Ko je poceo rat" i jeste glavna u filmu :) I upravo pojasnjava besmislenost prethodnog rata.
Nicija zemlja je film koji je odgovarao zapadu, rat u Bosni se predstavio kao divljastvo dva balkanska plemena, a što je i glavni razlog
dobijenog Oskara, a ne tehničko-umjetnički kvalitet, koji je btw. ravan nuli.

Film je izbjegao postaviti prava pitanja rata u Bosni. Zapravo, suludo mi je da i jedan ratni film (bosanski) ne postavlja pitanje logora, silovanja, gladi u konačnom i genocida u Srebrenici i Prijedoru.
Ne znam sta ti nije jasno, napisao sam da je glavni nedostatak film relativiziranje rata u Bosni, a evo ti i podrobnije objašnjenje.

Replika "Ko je počeo rat?" je imbecilna, obzirom da je poprilično jasan odgovor i ne vidim smisao postavljanja tog pitanja, a kamoli zasnivanja ideje filma na istom.

Uostalom, ova homićka izderotina je svoj režiserski kvalitet pokazao i kasnije.
al' u KUURCU !

delko
Kontakt:

Post Postao/la delko » 23 feb 2021, 11:48

slusalica je napisao/la:
23 feb 2021, 11:42
delko je napisao/la:
slusalica je napisao/la:

Nicija zemlja je film koji je odgovarao zapadu, rat u Bosni se predstavio kao divljastvo dva balkanska plemena, a što je i glavni razlog

Film je izbjegao postaviti prava pitanja rata u Bosni. Zapravo, suludo mi je da i jedan ratni film (bosanski) ne postavlja pitanje logora, silovanja, gladi u konačnom i genocida u Srebrenici i Prijedoru.
Ne znam sta ti nije jasno, napisao sam da je glavni nedostatak film relativiziranje rata u Bosni, a evo ti i podrobnije objašnjenje.

Replika "Ko je počeo rat?" je imbecilna, obzirom da je poprilično jasan odgovor i ne vidim logiku postavljanja tog pitanja. ;)

Pa meni nije tu mnogo toga jasno :D Kao istoričar bih mogao da postavim tu mnogo pitanja :) U slučaju Bosne je jasno ko je počeo rat, protiv-ustavno preglašavanje u skupštini, nepoštovanje volje jednog od tri konstitutivna naroda (dakle preglašvanje nije bilo moguće a ipak je izvršeno), narušavanje suvereniteta jedne države i prava jednog naroda unutar te iste zemlje itd. itd., dakle potpuno je jasno ko ga je započeo, međutim nije sve tako crno bijelo. Možda se trebao tražiti mirniji put za odbranu prava, a ne na samovolju i silu odgovoriti silom. :/
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
Карпати Львів
★★★★★★★★★★

slusalica
Kontakt:

Post Postao/la slusalica » 23 feb 2021, 12:08

delko je napisao/la:
23 feb 2021, 11:48
slusalica je napisao/la:
delko je napisao/la:

Replika "Ko je počeo rat?" je imbecilna, obzirom da je poprilično jasan odgovor i ne vidim logiku postavljanja tog pitanja. ;)

Pa meni nije tu mnogo toga jasno :D Kao istoričar bih mogao da postavim tu mnogo pitanja :) U slučaju Bosne je jasno ko je počeo rat, protiv-ustavno preglašavanje u skupštini, nepoštovanje volje jednog od tri konstitutivna naroda (dakle preglašvanje nije bilo moguće a ipak je izvršeno), narušavanje suvereniteta jedne države i prava jednog naroda unutar te iste zemlje itd. itd., dakle potpuno je jasno ko ga je započeo, međutim nije sve tako crno bijelo. Možda se trebao tražiti mirniji put za odbranu prava, a ne na samovolju i silu odgovoriti silom. :/
Naveo si Srpske razloge/uzroke otpocinjanja agresije na Bosnu i Hercegovinu. :)
Možemo satima na tu temu.
Da se vratimo na temu,
ovo tvoje izlaganje je mozda i razlog zbog kog smatram da je Nicija zemlja los film,
obzirom da ga jedan Srbin brani. :mrgreen:

delko
Kontakt:

Post Postao/la delko » 23 feb 2021, 12:15

slusalica je napisao/la:
23 feb 2021, 12:08
delko je napisao/la:
slusalica je napisao/la:

Da se vratimo na temu,
ovo tvoje izlaganje je mozda i razlog zbog kog smatram da je Nicija zemlja los film,
Hm recimo da sad Republika Srpska trazi nezavisnost, da li bi to bilo protivno Ustavu? I kada bi bio rat, da li bi ti onda bio rat za ocuvanje suvereniteta drzave BiH ili bi to bila agresija na Republiku Srpsku ? :)

"Naveo si Srpske razloge/uzroke otpocinjanja agresije na Bosnu i Hercegovinu. :)"

Upravo o tome i govori ono "Ko je poceo rat?", mozemo do sutra obojica da izlazemo razloge i vjerovatno cemo obojica biti u pravu :)
Ako bismo se samo malo vratili u proslost tipa 50godina ili jos malo vise, svasta bi tu isplivalo :) Ono sto hocu da kazem, nemoj da gledas stvari jednostrano, najlakse je upirati prstom a da pri tom nisi pred svojom avlijom pocistio :)

Btw meni je Nicija zemlja odlican film :D
★★★★★★★★★★
Roger Federer
Borac Banjaluka
NEW JERSEY Nets
Карпати Львів
★★★★★★★★★★

slusalica
Kontakt:

Post Postao/la slusalica » 23 feb 2021, 12:54

delko je napisao/la:
23 feb 2021, 12:15
slusalica je napisao/la:
23 feb 2021, 12:08
delko je napisao/la:

Da se vratimo na temu,
Hm recimo da sad Republika Srpska trazi nezavisnost, da li bi to bilo protivno Ustavu? I kada bi bio rat, da li bi ti onda bio rat za ocuvanje suvereniteta drzave BiH ili bi to bila agresija na Republiku Srpsku ? :)

"Naveo si Srpske razloge/uzroke otpocinjanja agresije na Bosnu i Hercegovinu. :)"

Upravo o tome i govori ono "Ko je poceo rat?", mozemo do sutra obojica da izlazemo razloge i vjerovatno cemo obojica biti u pravu :)
Ako bismo se samo malo vratili u proslost tipa 50godina ili jos malo vise, svasta bi tu isplivalo :) Ono sto hocu da kazem, nemoj da gledas stvari jednostrano, najlakse je upirati prstom a da pri tom nisi pred svojom avlijom pocistio :)

Btw meni je Nicija zemlja odlican film :D
Groznu paralelu si napravio.
Republika Srpska je entitet unutar međunarodno priznate Bosne i Hercegovine.
Republika Bosna i Hercegovina je bila federalna jedinica unutar SFRJ, i Ustavom iz 1974.godine joj je kao i drugim republikama omogućen legitiman "izlazak" iz SFRJ.
Kažete da ste preglasani, ok, slažem se, nekorektno je zapostavljati stav jednog naroda, ignorisati blizu milion i po' ljudi u državi, ali je očito, i svi objektivni historičari su saglasni da vi i niste bili za mirno rješenje te situacije, možda je i bilo moguće, na kraju krajeva Bošnjaci su i razmišljali o historijskom dogovoru sa Srbima (Sporazum Filipovic i Milošević), vi ste od početka htjeli rat i započeli ste ga. Niste bili iskreni u rješavanju problema, sanjali se Karlovac, Karlobag. Jbga.
To su činjenice moj frende.
Zinula vam je g.uzica.

ReX
Kontakt:

Post Postao/la ReX » 23 feb 2021, 13:05

Presaltao sam desetak web i novinski portala i drago mi je da vidim da na svima skoro je udarna vijest (malo je je reci) skandalozna izjava Antonijevica. Nazalost kao da gledam, njega ce sada Senad zvati u CD da mlati praznu slamu, dok ovaj sljam od covjeka ne zasluzuje minutu prostora na nekoj bh televiziji. Nadam se da grijesim.

Fowl95
Kontakt:

Post Postao/la Fowl95 » 23 feb 2021, 14:41

Ničija zemlja se ne bavi uzrocima rata
Let's talk about SIX baby!

Clutch
Kontakt:

Post Postao/la Clutch » 23 feb 2021, 17:46

Philly vs Everybody

#Madrid
#Sixers
#JoJoGOAT

Dzoni
Kontakt:

Post Postao/la Dzoni » 23 feb 2021, 19:10

Dara je samo početak.
Iduce godine "Kako je ubijen Srbin Isus".
Glumit ce ga Pikac iz Roda.

skoroalen
Kontakt:

Post Postao/la skoroalen » 23 feb 2021, 19:27

slusalica je napisao/la:
23 feb 2021, 12:54
Groznu paralelu si napravio.
Republika Srpska je entitet unutar međunarodno priznate Bosne i Hercegovine.
Republika Bosna i Hercegovina je bila federalna jedinica unutar SFRJ, i Ustavom iz 1974.godine joj je kao i drugim republikama omogućen legitiman "izlazak" iz SFRJ.
Kažete da ste preglasani, ok, slažem se, nekorektno je zapostavljati stav jednog naroda, ignorisati blizu milion i po' ljudi u državi, ali je očito, i svi objektivni historičari su saglasni da vi i niste bili za mirno rješenje te situacije, možda je i bilo moguće, na kraju krajeva Bošnjaci su i razmišljali o historijskom dogovoru sa Srbima (Sporazum Filipovic i Milošević), vi ste od početka htjeli rat i započeli ste ga. Niste bili iskreni u rješavanju problema, sanjali se Karlovac, Karlobag. Jbga.
To su činjenice moj frende.
Zinula vam je g.uzica.
Mi smo počeli rat tako što je Milošević već 1989. na Gazimestanu najavio ratove, tako što je selo Ravno spaljeno par dana prije "one" skupštine 1991., tako što je artiljeriju oko Sarajeva preko noći roda donijela. :rol: :rol:
Al eto, mi smo svata ubili, što kaže Nele Karajlić "nekad padne nadvojvoda, nekad stari svat, tako ovdje počinje rat". :lol:
"Pored mene si ti, devojka iz moga sna,
al šta mi to vredi kad sam iz provincije ja..."

Za Bordo-bijele, samo za našu ljubav najveću! ❤️

"Wenn wir bei der Laterne steh'n
Wie einst Lili Marlen" 😎

bob
Kontakt:

Post Postao/la bob » 23 feb 2021, 20:20

Nicija zemlja je dobar film al mislim ne nas najbolji, u pravom momentu izbacen film i lansiran u svijet .. Aida je kvalitetniji film al mislim da ce tesko dobiti oskara, da je izasao ovaj film oko 2000 sigurno bi dobio :D ...

AshburtonG
Kontakt:

Post Postao/la AshburtonG » 23 feb 2021, 22:42

Kao sto neko gore vec spomenu, meni je takodjer totalno nejasno, da mi kao nacija, cijih top 5 glumaca zadnjih 20 godina(miks popularnosti i kvalitete) najbolje uloge imali u komedijama ili humoristicnim serijama, jos nismo iznjedrili niti jedan, pa makar i prosjecan, humoristicni film. Srbijanci barem pokusavaju, pokusavaju se udaljit od te tematike rata(jer im realno i nema smisla snimat o istom) i snimaju velik broj komedija i krimi-trilera, dok ovi nasi jadnici jos zive u devedesetim i traze to neko sazaljenje, koje vise nije ni bitno. Zivot je odavno krenuo sa perona dalje.

bob
Kontakt:

Post Postao/la bob » 23 feb 2021, 22:58

AshburtonG je napisao/la:
23 feb 2021, 22:42
Kao sto neko gore vec spomenu, meni je takodjer totalno nejasno, da mi kao nacija, cijih top 5 glumaca zadnjih 20 godina(miks popularnosti i kvalitete) najbolje uloge imali u komedijama ili humoristicnim serijama, jos nismo iznjedrili niti jedan, pa makar i prosjecan, humoristicni film. Srbijanci barem pokusavaju, pokusavaju se udaljit od te tematike rata(jer im realno i nema smisla snimat o istom) i snimaju velik broj komedija i krimi-trilera, dok ovi nasi jadnici jos zive u devedesetim i traze to neko sazaljenje, koje vise nije ni bitno. Zivot je odavno krenuo sa perona dalje.
ima smisla i to sto govoris al jbga pa Amerikanci i dan danas prave filmove o ratovima na istu temu ... mi da izbacujemo godisnje 3,4 film pa ok da neki bude i komedija i slicno al mi jedva izbacimo jedan film i naravno da ce snimiti o ratnim dogadjajima lakse ce to pribliziti svijetu i na festivalima prodati nego neki nas humor koji mozda tri drzave mogu skontati a neke stvari i samo mi mozemo skontati i smijati se :D ... realno nemas podrske od drzave, lokalne zajednice itd. meni je i ovo vrh da sa ovakvim ulaganjima imamo filmove o kojima se prica u svijetu ....

AshburtonG
Kontakt:

Post Postao/la AshburtonG » 23 feb 2021, 23:14

Ma dobro, Amerikanci su ratna nacija, oni su konstantno u sukobima, pa snimaju filmove o trenutnim ratnim zbivanjima. Sad je aktuelan Bliski Istok. Tesko da ce Amerikanci sad odjednom snimit film o Vijetnamu.

Pa nema veze. Snimi za nase trziste film. Ovaj film o Aidi ce dosta bolje proci kod stranaca, nego kod nas, jer se i pravio za strano trziste, kao i haman svi ovi filmovi sa ratnom tematikom. Snimi sta za svoje stanovnistvo. Prestani se vise priblizavat i lizat strancima, samo da bi te neko sazalio. Ova Jasmila skontala foru, pa svaki film na isti fazon i patetiku.
Jebote, umjetnost je prije bila bijeg od stvarnosti, tokom pandemija i ratova, a sad obrnuto. Vuce me film u neke depresije i 1000 puta ispricane price. Ljudi nisu digli glavu, pa makar da pogledaju prema Srebrenici, kada se taj pokolj u real timeu dogadjao, pa ne vidim zasto bi sada taj film donio ista novog tim ljudima, a pogotovo nama, koji haman u zivotu svi imamo u porodici ili blizem krugu prijatelja Aidin slucaj.
Meni je Aida nekako nedorecen film, nit´ je Aidin put i porodica stavljena u neko ozbiljno razradjivanje likova, nit´ su prikazane monstruoznosti koje su se tamo dogadjale tih dana. Odlicna ideja, medjutim slaba realizacija. Barem po nekom mom laickom misljenju.
Ovaj film o Jasenovcu nisam gledao, pa ne bih da komentiram.

Drape
Kontakt:

Post Postao/la Drape » 23 feb 2021, 23:33

Vjerovatno dobar, ali predug.

https://www.imdb.com/title/tt8874764/
Zadnja izmjena: Drape, dana/u 24 feb 2021, 00:54, ukupno mijenjano 1 put.

bob
Kontakt:

Post Postao/la bob » 23 feb 2021, 23:45

AshburtonG je napisao/la:
23 feb 2021, 23:14
Ma dobro, Amerikanci su ratna nacija, oni su konstantno u sukobima, pa snimaju filmove o trenutnim ratnim zbivanjima. Sad je aktuelan Bliski Istok. Tesko da ce Amerikanci sad odjednom snimit film o Vijetnamu.

Pa nema veze. Snimi za nase trziste film. Ovaj film o Aidi ce dosta bolje proci kod stranaca, nego kod nas, jer se i pravio za strano trziste, kao i haman svi ovi filmovi sa ratnom tematikom. Snimi sta za svoje stanovnistvo. Prestani se vise priblizavat i lizat strancima, samo da bi te neko sazalio. Ova Jasmila skontala foru, pa svaki film na isti fazon i patetiku.
Jebote, umjetnost je prije bila bijeg od stvarnosti, tokom pandemija i ratova, a sad obrnuto. Vuce me film u neke depresije i 1000 puta ispricane price. Ljudi nisu digli glavu, pa makar da pogledaju prema Srebrenici, kada se taj pokolj u real timeu dogadjao, pa ne vidim zasto bi sada taj film donio ista novog tim ljudima, a pogotovo nama, koji haman u zivotu svi imamo u porodici ili blizem krugu prijatelja Aidin slucaj.
Meni je Aida nekako nedorecen film, nit´ je Aidin put i porodica stavljena u neko ozbiljno razradjivanje likova, nit´ su prikazane monstruoznosti koje su se tamo dogadjale tih dana. Odlicna ideja, medjutim slaba realizacija. Barem po nekom mom laickom misljenju.
Ovaj film o Jasenovcu nisam gledao, pa ne bih da komentiram.
ma sve jasno ... nama tesko padaju ovi filmovi jer smo ih prezivljeli mene je Remake dotukao, Grbavicu nisam gledao ... i ja bi volio da se bace na druge stvari npr. o indeksima, o delibasicu ili generaciji bosne i slicno ili spoji sve nadrealiste u jednu mahalsku pricu i film odosno svaka druga pjesma zabranjenog mozes neki film skontati jer je prica iz mahale a vala i nesto novo i orginalno se moze kod nas naci svaki dan :D ili price iz drugih gradova BiH vjerujem da i Tuzla, Mostar, Bihac Zenica imaju svojih prica ... mislim da sam procitao da ce naredni projekat Jasmili biti dokumentarac o Emeriku Blumu ... al opet mislim da treba snimati i ratne filmove i ima dosta ratnih tema koje bi se mogle obraditi, treba prikazati i treba ostaviti za nove generacije o kvalitetu nek vecina sudi .... al vracam se opet na novac i podrsku koju ima film tj. kod nas se malo ulaze u kulturu i ovi filmovi nastanu radi ulaganja stranaca pa ih i pravis radi svjetskih festivala i promocije neke a ne ovog prostora gdje nema ni zarade nicega pa i sad raja ganjaj torente skidaj djabe a nemoj platiti 6 km :) nek mi studenti halale :D

ReX
Kontakt:

Post Postao/la ReX » 24 feb 2021, 18:41

slika

Damn.. :(

Otelo
Kontakt:

Post Postao/la Otelo » 24 feb 2021, 19:08

:rol:
Vrati pare HASANE!
Rent Free - To live in the head of someone that can’t stop thinking about you or anything to do with you.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: FoSte95 i 36 gostiju.