Film i kinematografija - ARHIVA POSTOVA

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
Saurman
Postovi: 29435
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Saurman » 15 jul 2018, 12:07

filip13 je napisao/la:zar resident evil spada u trilere?
Više u soft horor. :mrgreen:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 15 jul 2018, 12:57

ili u sci fi

Avatar
Sveti
Postovi: 10129
Pridružen/a: 01 sep 2012, 21:25
Lokacija: Silent Hill
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Sveti » 15 jul 2018, 14:30

slika

Selma i Alex, Bosanka i Nijemac, neobican par koji komunicira na engleskom, su na odmoru u Bosni i Hercegovini. Prilikom transporta do aerodroma u Sarajevu kroz jednu sumu u blizini Srebrenice dzip im se zaglavi te bivaju prinudjeni da pjeske dodju do najblizeg naseljenog mjesta. Na putu nailaze na dva srbina koja im pokusavaju pomoci i objasniti da je suma puna mina da treba da paze. Selma odjednom dobiva napad panike i u njenoj blizini se aktivira mina.

The Maus je uradak Yaye Herrera, spanskog pisca, producenta i rezisera, kojem je ovo prvi samostalni filmski uradak na velikom planu. Odmah napocetku moram da kazem da film izgleda odlicno. Scenografija i fotografija su predivne, lokacija je odlicna i neobican nacin snimanja, stavljanje glumaca u gro plan i njihovo fokusiranje pritom "zamagljujuci" prostor iza glumaca mi se jako dopao, i na top planu, film je cista desetka. Za nas, bosance film je vjerovatno malo zanimljiviji jer se odvija na tlu nase nam lijepe, a i glume nasi glumci, i 50% filma je na nasem jeziku. Za film sam cuo negdje pred novu godinu, kada je vec bio izasao cini mi se na sundance festivalu, i da budem iskreno potpuno zaboravih na njega dok se nije pojavio, ni manje ni vise nego na netflixu. Ovaj minimalisticki atmosfericni horror film vec je osvojio srca vecine zaljubljenika u horror film dok je ove druge, casualce ostavio s gorkim okusom u ustima. Zasto to kazem? Pa, film nije za svakog. Nije straigtforward i nije koncipiran da gledaoca vodi za ruku kroz radnju. Radnja je prepuna laznih znakova, uzbuna, informacija koje glavna glumica, radi svog psihickog stanja pogresno shvati, prevede ili percipira. Da biste to lakse shvatili, recimo to ovako. Na selmino shvatanje i dozivljavanje dogadjaja nije se moguce osloniti, gledano od strane gledaoca jer se prica fokusira iskljucivo na njenu tacku gledista, sto je dobro, ali istovremeno lose. Problem je u tome sto prica ne ostavlja dovoljno hintova za alternativno shvatanje dogadjaja, a u isto vrijeme pred gledaoca baca hrpu dogadjaja koji vode necemu, a nemaju nekog pretjeranog smisla, te se jasno vidi namjera rezisera da taj dogadjaj ostavi gledaocu na brainstorming, ali jednostavno ne ostavlja dovoljno materijala (nesto kao K-pax ako ste gledali), i u tome jednostavno u tome lezi najveci problem, sto je velika steta. Do sad nisam razmisljao o historiji nase zemlje u svijetu horror filma, ali koncept The Mausa odlicno pokazuje o kakvom se potencijalu radu. Psiholoski poremecaji, tlo na kojima su se desila brojna ubistva, kolektivna svijest i sudbine brojnih gradova i ljudi su jedan veliki potencijal za stvaranje istinski odlicnog zanrovskog filma, i meni je iskreno zao sto to ovaj film nije do kraja iskoristio, i sto radi toga nece naici na siru publiku odnosno na odobravanje od strane iste.

Glumci su odlicno odradili svoj posao. Napomene radi glavne uloge tumace Alma Terzic, Aleksandar Seksan i Sanin Milavic, te nijemac August Wittgenstein koji mi do danas bio nepoznanica. Terzicka se odlicno snasla u ulozi psihicki nestabilne osobe, dok su Seksan i Milavic, za mene, previse iskarikirali ulogu zlih srba, sto je vjerujem moguci problem scenarija odnosno selmine percepcije, a ne njihov, pa ne bih to puno komentarisao, ostavljam to gledaocima na interpretaciju. Jedina stvar koja me neizmjerno iritirala je Terzickin broken english. Gramaticki je sve naravno na mjestu ali njen izgovor mi je strasno cringie, no hvala bogu nema puno teksta u filmu. Svabo je dobar, nemam zamjerki na njegovu ulogu i utjelovljenje priglupog i ignorantnog europljanina.

Sta valja
+ Prica
+ Lokacija
+ Glumci
+ Atmosfera
+ Izgled "abominacije"

Sta ne valja
- Rupe u scenariju
- Karikiranje odnosa zrtva-zlocinac (namjerno ili ne)
- Besmislene dionice filma, bez materijala za alternativnu interpretaciju
- Besmislen kraj

Iskreno mi je zao sto film nije napravio nesto vise, ali je i ovako pokazao odstupanje od hrpe holivudskog smeca i smjelost da napravi nesto novo

Ocjena: 6.5/10
naprijed rejal

Avatar
Aerials
Interni moderator
Postovi: 11401
Pridružen/a: 17 jan 2016, 13:44
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Aerials » 16 jul 2018, 00:29

Gsme Night me iznenadio. Nimalo loš filmić. :D
The ones who love your dark are the only light you'll ever need.

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 16 jul 2018, 13:34



:thumbup:

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 16 jul 2018, 17:16


:thumbup:

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 17 jul 2018, 10:18



:thumbup:

Avatar
messilla
Postovi: 31086
Pridružen/a: 05 jul 2011, 13:30
Lokacija: Times Square, NYC
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la messilla » 17 jul 2018, 12:37

slika
Tomica nastavlja :kafa: :salut:
Now the old king is dead! Long live the king!

2nd#Tripl3t

London! Paris! Rome! London! Berlin!
1992 2006 2009 2011 2015

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Ferdo » 17 jul 2018, 12:49

FILMČINA! Jeste gledali?

slika

Avatar
irfo
Interni moderator
Postovi: 15066
Pridružen/a: 09 nov 2008, 14:20
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la irfo » 17 jul 2018, 13:00

messilla je napisao/la:slika
Tomica nastavlja :kafa: :salut:
babo :tokralju:
NEW PRIMITIVES ALL OVER BASCARSIJA

"Želјo je prapočelo svega što se ne predaje, bunt, krik, matica svih individualaca, karavan-saraj na dugom i uzaludnom putovanju ka pravednom."

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18601
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 18 jul 2018, 13:18

Dajte europske kinematografije.

Jucer pregledao "Samba". Meni odlican film. Samo EUropa :salute:
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
Derdiyok
Postovi: 24165
Pridružen/a: 10 maj 2015, 04:48
Lokacija: Σα
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Derdiyok » 18 jul 2018, 13:43

Bosniacum Lilium je napisao/la:Dajte europske kinematografije.

Jucer pregledao "Samba". Meni odlican film. Samo EUropa :salute:
Jel ovo spada u EU

slika
® GONGASHI POWERHOUSE ®

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18601
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 18 jul 2018, 13:50

Derdiyok je napisao/la:
Bosniacum Lilium je napisao/la:Dajte europske kinematografije.

Jucer pregledao "Samba". Meni odlican film. Samo EUropa :salute:
Jel ovo spada u EU

slika
Spada ali sam ga gledao :lol:

Najviše mi se sviđaju francuske drame, meni se cini.

Evo sad sam sebi pustio the 12th man
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

Avatar
miki_92
Postovi: 21591
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la miki_92 » 18 jul 2018, 13:52

Derdiyok je napisao/la:
slika
vehabija
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25680
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la SiamoNoi » 18 jul 2018, 13:57

https://www.imdb.com/title/tt0075005/?ref_=ttcrv_crv_tt
This apocalyptic movie mostly avoids physical gore to boost its relatively unoriginal storyline with suspense, some excellent acting, and a very deft, incident-packed script.
Suspenser starring Gregory Peck and Lee Remick as the unwitting parents of the Antichrist. Richard Donner's direction is taut. Players all are strong.
Ovako strani kritičari savršeno opisuju ovaj film,a evo uspjeli smo doći i do vrijedne recenzije jednog domaćeg:
Klare je napisao/la:Fantastičan klasik-horor,
priča o đavlu u dječijem tijelu, više sile,
a uzbudljive i strahovite scene su popraćene muzičkim elementima Opere, što ovom filmu daje neku novu dimenziju.
Da,tu je i Oscarom nagrađeni Jerry Goldsmith koji se pobrinuo za odličan soundtrack kroz cijeli film.7.5/10

Par zanimljivosti:
-One of the reasons why Gregory Peck accepted the role of a tortured father, conflicted with guilt, was because he hadn't been around when his son Jonathon committed suicide in 1975.

-According to at least one biography of Gregory Peck, he took this role at a huge cut in salary (a mere $250,000) but was also guaranteed 10% of the film's box office gross. When it went on to gross more than $60 million in the U.S. alone, it became the highest-paid performance of Peck's career.

-Jerry Goldsmith didn't want to attend the Academy Awards that year, since he had already lost multiple times before and didn't want to go through the ordeal of losing again. It was Goldsmith's only Oscar.

-David Seltzer has claimed that he only wrote the script because he needed the money. He has also asserted that he set it in London as he fancied a trip to England. He said of the film, "I did it strictly for the money. I was flat broke. I do find it horrifying how many people believe all this silliness".

-After finishing work on the film, special effects man John Richardson and his assistant were working on A Bridge Too Far (1977) in Holland. On their way back to their hotel one night their car was hit by a truck and the assistant killed instantly. John was knocked out and on coming to looked out of a window and saw a distant post which said 66.6 kilometres (to the town of) Ommen.
Ziher,pazi ovo zadnje :crazy:

Avatar
Bosniacum Lilium
Postovi: 18601
Pridružen/a: 31 jul 2011, 01:32
Lokacija: Nigerija
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la Bosniacum Lilium » 18 jul 2018, 14:31

Ima li neko link za komediju Männerherzen?
Uz tebe su tvoje Horde, Ti si opet šampion !

Osvajači ss.ba kupa 13. sezone - Green Dragons. Prva napadacka violina - moja malenkost. Kapiten i glavno smetalo - Legenda Reala.

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 19 jul 2018, 09:51



:thumbup: :thumbup:

tale07
Postovi: 1794
Pridružen/a: 12 avg 2013, 12:48
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la tale07 » 19 jul 2018, 10:21

Sveti je napisao/la:slika

Selma i Alex, Bosanka i Nijemac, neobican par koji komunicira na engleskom, su na odmoru u Bosni i Hercegovini. Prilikom transporta do aerodroma u Sarajevu kroz jednu sumu u blizini Srebrenice dzip im se zaglavi te bivaju prinudjeni da pjeske dodju do najblizeg naseljenog mjesta. Na putu nailaze na dva srbina koja im pokusavaju pomoci i objasniti da je suma puna mina da treba da paze. Selma odjednom dobiva napad panike i u njenoj blizini se aktivira mina.

The Maus je uradak Yaye Herrera, spanskog pisca, producenta i rezisera, kojem je ovo prvi samostalni filmski uradak na velikom planu. Odmah napocetku moram da kazem da film izgleda odlicno. Scenografija i fotografija su predivne, lokacija je odlicna i neobican nacin snimanja, stavljanje glumaca u gro plan i njihovo fokusiranje pritom "zamagljujuci" prostor iza glumaca mi se jako dopao, i na top planu, film je cista desetka. Za nas, bosance film je vjerovatno malo zanimljiviji jer se odvija na tlu nase nam lijepe, a i glume nasi glumci, i 50% filma je na nasem jeziku. Za film sam cuo negdje pred novu godinu, kada je vec bio izasao cini mi se na sundance festivalu, i da budem iskreno potpuno zaboravih na njega dok se nije pojavio, ni manje ni vise nego na netflixu. Ovaj minimalisticki atmosfericni horror film vec je osvojio srca vecine zaljubljenika u horror film dok je ove druge, casualce ostavio s gorkim okusom u ustima. Zasto to kazem? Pa, film nije za svakog. Nije straigtforward i nije koncipiran da gledaoca vodi za ruku kroz radnju. Radnja je prepuna laznih znakova, uzbuna, informacija koje glavna glumica, radi svog psihickog stanja pogresno shvati, prevede ili percipira. Da biste to lakse shvatili, recimo to ovako. Na selmino shvatanje i dozivljavanje dogadjaja nije se moguce osloniti, gledano od strane gledaoca jer se prica fokusira iskljucivo na njenu tacku gledista, sto je dobro, ali istovremeno lose. Problem je u tome sto prica ne ostavlja dovoljno hintova za alternativno shvatanje dogadjaja, a u isto vrijeme pred gledaoca baca hrpu dogadjaja koji vode necemu, a nemaju nekog pretjeranog smisla, te se jasno vidi namjera rezisera da taj dogadjaj ostavi gledaocu na brainstorming, ali jednostavno ne ostavlja dovoljno materijala (nesto kao K-pax ako ste gledali), i u tome jednostavno u tome lezi najveci problem, sto je velika steta. Do sad nisam razmisljao o historiji nase zemlje u svijetu horror filma, ali koncept The Mausa odlicno pokazuje o kakvom se potencijalu radu. Psiholoski poremecaji, tlo na kojima su se desila brojna ubistva, kolektivna svijest i sudbine brojnih gradova i ljudi su jedan veliki potencijal za stvaranje istinski odlicnog zanrovskog filma, i meni je iskreno zao sto to ovaj film nije do kraja iskoristio, i sto radi toga nece naici na siru publiku odnosno na odobravanje od strane iste.

Glumci su odlicno odradili svoj posao. Napomene radi glavne uloge tumace Alma Terzic, Aleksandar Seksan i Sanin Milavic, te nijemac August Wittgenstein koji mi do danas bio nepoznanica. Terzicka se odlicno snasla u ulozi psihicki nestabilne osobe, dok su Seksan i Milavic, za mene, previse iskarikirali ulogu zlih srba, sto je vjerujem moguci problem scenarija odnosno selmine percepcije, a ne njihov, pa ne bih to puno komentarisao, ostavljam to gledaocima na interpretaciju. Jedina stvar koja me neizmjerno iritirala je Terzickin broken english. Gramaticki je sve naravno na mjestu ali njen izgovor mi je strasno cringie, no hvala bogu nema puno teksta u filmu. Svabo je dobar, nemam zamjerki na njegovu ulogu i utjelovljenje priglupog i ignorantnog europljanina.

Sta valja
+ Prica
+ Lokacija
+ Glumci
+ Atmosfera
+ Izgled "abominacije"

Sta ne valja
- Rupe u scenariju
- Karikiranje odnosa zrtva-zlocinac (namjerno ili ne)
- Besmislene dionice filma, bez materijala za alternativnu interpretaciju
- Besmislen kraj

Iskreno mi je zao sto film nije napravio nesto vise, ali je i ovako pokazao odstupanje od hrpe holivudskog smeca i smjelost da napravi nesto novo

Ocjena: 6.5/10
Pogledao film, inace ne gledam horore al hajd reko da pogledam. Film nije los sve u svemu, samo po mom ukusu bi puno bolji bio da je bio okrenut u nekom pravcu psiholoskog trilera.
Tj. da je radnja film bila usmjerna u tom pravcu da ona kroz cijeli film samo umislja da joj neko zeli uciniti zlo na osnovu te historijske pozadine, a zapravo joj pomaze

Avatar
SiamoNoi
Postovi: 25680
Pridružen/a: 04 maj 2012, 15:23
Lokacija: Zagreb
Kontakt:

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la SiamoNoi » 19 jul 2018, 13:46

https://www.imdb.com/title/tt2381111/?ref_=nv_sr_3
It's a witty, dreamy love letter to independence and self-discovery - no matter where you call home.
Yes, we have seen this story countless times before, but the execution here is on-point and will warm your heart while simultaneously making you chuckle frequently
The main problem I had was that I wasn't overly keen on Eilis.
There were parts to her I found cruel (such as her behaviour to the young blonde girl and the not even opening Tony's letters). This isn't the fault of the film - but it is marketed as a romantic love story with a triangle. It's actually not that romantic. I feel like Eillis was railroaded into the relationship with Tony and just drifts into another with Jim. There's no chemistry or real emotion portrayed with either. She is dishonest and seems to just let life happen to her. Even her choice at the end is circumstance more than truly her own.
Ovaj zadnji dio (u spoileru) je možda i kod mene presudio da ga umjesto odličnim proglasim vrlo dobrim filmom.Malo mi je to sve čudno ispalo i kao da još nešto fali tu.Ali što se tiče glume i svega ostalog nema puno toga čemu se može prigovoriti jer je sve na odrađeno na visokom nivou.Pratimo mladu Ronan i dalje.8/10
-Rooney Mara was originally cast in the lead role. However, her eventual replacement, Saoirse Ronan, was a front-runner for the part since the film began development, but she was too young to portray Eilis. The production was stalled for years, Mara backed out and when the project was ready to resume, Ronan had aged properly to fit the character and won the part.

-The Irish dialect of Ronan's character differs from the one she uses in reality. In this film, she uses a Wexford accent, as her character is from Enniscorthy, while she speaks with a Dublin accent in her private life.

-Irish author Colm Tóibín's idea for the novel came from a child memory, in which he overheard a woman talk about her young daughter's move from Enniscorthy to Brooklyn. In 2000 he wrote a short story about this memory, but expanded it to a novel years later, after living in United States himself, as well as teaching literary courses, where he said he was inspired by Jane Austen's "method of examining a single psychology, using an introspective, sensitive heroine, some comic characters and some romance."

-John Crowley divided the movie into three different visual movements. The first movement is before Eilis leaves post-war Ireland and is with tight frames and filled with green tones. The color scheme was created by photographic reference of the time. The second movement begins when Eilis leaves for Brooklyn and the first proper wide shot is featured, while the colors become more playful as a nod to how America in 1952 was on the cusp of pop culture kicking off. The third movement is back in Ireland, brighter, more glamour and "subtly more colorful" than the first movement. Crowley wanted to showcase Eilis has changed and looks very different: "There is a slight dreamy quality to that last third," he says.

filip13
Postovi: 37884
Pridružen/a: 09 okt 2012, 18:26

Re: Film i kinematografija

Post Postao/la filip13 » 19 jul 2018, 15:55



dobra komedija

Zaključano

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 8 gostiju.