Lingvistika

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Lingvistika

Post Postao/la High » 12 apr 2018, 22:50

Iskoristite pogodnost(i):

http://www.pravopis.ba/#kupovinaknjige

:bih:
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
Sage
Postovi: 5333
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la Sage » 14 apr 2018, 17:39

High je napisao/la:Iskoristite pogodnost(i):

http://www.pravopis.ba/#kupovinaknjige

:bih:
Jel se po ovom novom pravopisu pise "UREDU", "USUSRET" itd?
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Lingvistika

Post Postao/la High » 14 apr 2018, 17:49

Sage je napisao/la:
High je napisao/la:Iskoristite pogodnost(i):

http://www.pravopis.ba/#kupovinaknjige

:bih:
Jel se po ovom novom pravopisu pise "UREDU", "USUSRET" itd?
Da. Nasilno ubačeni glas h više neće biti prisutan, ukida se pisanje futura I kao u primjeru pisat ću - vraća se oblik pisaću i još dosta toga. Veoma dobar pravopis!

Promocija je u utorak 17. aprila, u 19 sati, u Domu oružanih snaga BiH u Sarajevu.
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
Sage
Postovi: 5333
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la Sage » 14 apr 2018, 18:00

Ja nikako ne mogu da napisem uredu. Recimo:
-Kako si? Uredu sam, vi?
Totalno mi izgleda bezze.
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la kobe24 » 14 apr 2018, 18:51

High je napisao/la: Da. Nasilno ubačeni glas h više neće biti prisutan, ukida se pisanje futura I kao u primjeru pisat ću - vraća se oblik pisaću i još dosta toga. Veoma dobar pravopis!

Promocija je u utorak 17. aprila, u 19 sati, u Domu oružanih snaga BiH u Sarajevu.
Joj, a ja se bas prije 5-6 dana raspravljao s drugom oko pisanja 'u redu', 'u pravu' i ovog futura I. :lol:

Znaci, sad je ispravno: uredu, upravu, pisacu, radicemo, lako, polako...? Moracu onda uskoro aBd kupiti taj pravopis.
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
Patrice_Evra_3
Postovi: 4980
Pridružen/a: 04 maj 2011, 13:38
Lokacija: Destination unknown
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la Patrice_Evra_3 » 14 apr 2018, 19:09

Ja koliko se sjećam, a mislim da se dobro sjećam, pravilne su obje varijante: pisati ću i pisaću. Ono što je netačno je: pisat ću.

Šta se mijenja, pravilno i ovo zadnje sad ili?
Sve je relativno u odnosu na vrijeme i mjesto.

SS.ba liga | Jedinstvo Manchester

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Lingvistika

Post Postao/la High » 14 apr 2018, 19:15

Pravopis (2004), tj. posljednji - 84. strana:

piše se: čitat ću (čita se kao jedna riječ - čitaću).

Ovaj novi nalaže isto i pisanje i čitanje - čitaću.

Na istoj strani: Ukoliko enklitika dolazi iza infinitiva glagola na -ti, u pismu se ispušta završno -i: čitat ću (a ne čitati ću):
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la kobe24 » 14 apr 2018, 19:52

High je napisao/la:Pravopis (2004), tj. posljednji - 84. strana:

piše se: čitat ću (čita se kao jedna riječ - čitaću).

Ovaj novi nalaže isto i pisanje i čitanje - čitaću.

Na istoj strani: Ukoliko enklitika dolazi iza infinitiva glagola na -ti, u pismu se ispušta završno -i: čitat ću (a ne čitati ću):
Kakve veze imaju enklitike sa futurom I? Malo si me zbunio s ovim zadnjim dijelom, gdje ponovo spominjes ispustanje slova 'i'. Ili si samo navodio kako je bilo u pravopisu iz 2004.?

Ok, jasno mi je da je skraceni oblik pomocnog glagola 'htjeti' sam po sebi enklitika, ali kako je sad po novom pravopisu ispravno pisati futur prvi? Samo isto pisanje i citanje, ili jos uvijek moze i ovaj drugi oblik u kojem se ispusta 'i' iz infinitiva?
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Lingvistika

Post Postao/la High » 14 apr 2018, 19:54

kobe24 je napisao/la:
High je napisao/la:Pravopis (2004), tj. posljednji - 84. strana:

piše se: čitat ću (čita se kao jedna riječ - čitaću).

Ovaj novi nalaže isto i pisanje i čitanje - čitaću.

Na istoj strani: Ukoliko enklitika dolazi iza infinitiva glagola na -ti, u pismu se ispušta završno -i: čitat ću (a ne čitati ću):
Kakve veze imaju enklitike sa futurom I? Malo si me zbunio s ovim zadnjim dijelom, gdje ponovo spominjes ispustanje slova 'i'. Ili si samo navodio kako je bilo u pravopisu iz 2004.?

Ok, jasno mi je da je skraceni oblik pomocnog glagola 'htjeti' sam po sebi enklitika, ali kako je sad po novom pravopisu ispravno pisati futur prvi? Samo isto pisanje i citanje, ili jos uvijek moze i ovaj drugi oblik u kojem se ispusta 'i' iz infinitiva?
Ma citirao sam čitav pasus, da ne navodim parcijalno. Čisto radi smislenosti i tačnosti. Po novom je, dakle, isto pisanje i čitanje u ovom obliku: pisaću (pisano) i pisaću (u govoru), a ne pisat ću (pisano) i pisaću (u govoru) - kako je dosad bilo. Dosta je autor imao sluha sa govornicima, sociolingvistikom, pa su se dosadašnje greške popravile i sad je to dosta dobro i jasno.
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Avatar
kobe24
Postovi: 6536
Pridružen/a: 14 jun 2010, 21:43
Kontakt:

Re: Lingvistika

Post Postao/la kobe24 » 14 apr 2018, 20:16

High je napisao/la: Ma citirao sam čitav pasus, da ne navodim parcijalno. Čisto radi smislenosti i tačnosti. Po novom je, dakle, isto pisanje i čitanje u ovom obliku: pisaću (pisano) i pisaću (u govoru), a ne pisat ću (pisano) i pisaću (u govoru) - kako je dosad bilo. Dosta je autor imao sluha sa govornicima, sociolingvistikom, pa su se dosadašnje greške popravile i sad je to dosta dobro i jasno.
Aha, shvatio sam. Hvala, brate. :thumbup:
"Ja samo želim da učinim dobro koliko mogu, a uspjeh moj zavisi od Allaha, u Njega se uzdam i Njemu se obraćam."

Avatar
High
Postovi: 19698
Pridružen/a: 27 jun 2008, 17:25
Lokacija: Сɖϸɖѣє□о

Re: Lingvistika

Post Postao/la High » 14 jun 2018, 12:33

Mobilna aplikacija Pravopisa bosanskoga jezika napokon je dostupna za preuzimanje. Opletite! :bih:

slika
Ako u selo dođe bog kog seljaci nisu na vlastitim kolima dovukli, oguliće ga i pojesti mu džigericu i meso i oglodati kosti. A njegove crvene krpe razapeće na slavolucima.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Surreal i 13 gostiju.