Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 101

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 jun 2018, 17:03

Znači ok je ovaj Peugeot 207, 1.4 za 5 milja ako mu je ispravna elektronika ?
Cak i da ga uvezes iz Svabije sa papirima pouzdanog servisa, vazno je prekontrolisati zupcasti a ako je iz BiH, onda obavezna preventivna zamjena i miran si narednih 130k.

Mjeris kompresiju i nek ti pogleda osnovne cake, tacnije neg ga skopca na dijagnostiku.

Auto treba provozat barem 30 km kada ga kupujes i obavezno napomenut prodavacu da ga ne pali prije tebe, tj. zelis vidjeti kako reaguje hladan na prvi kljuc i pokretanje te ponasanje dok ne postigne radnu temperaturu.

Proviri ispod da vidis jel ima neravnina, te dobro pogledaj pragove da li su event doradjivani.

U svakom slucaju, za ono sto trazi, ova 207-ica moze dobit solidnu ocjenu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BeSha1992
Postovi: 950
Pridružen/a: 23 maj 2012, 21:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BeSha1992 » 29 jun 2018, 17:30

ma za elektroniku u autu samo Kiseljak, kakvi kurcevi majstori u i oko Sarajeva, hostapleri obicni...
BITI SRCEM VEZAN U TOME LEZI SNAGA...
Visca Barca...

Avatar
Papastathopoulos
Postovi: 6998
Pridružen/a: 30 jun 2011, 16:20
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Papastathopoulos » 29 jun 2018, 18:03

Rajaz je napisao/la:Ništa bijesno, auto nije za mene nego za žensku osobu. Najbitnije je da može prevući sa tačke A na tačku B. I tako narednu deceniju :mrgreen:
SDI i miran :)
Ko rano rani, il je pekar il nije normalan

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la semcho » 29 jun 2018, 18:37

Bela je napisao/la:Da li je neko od vas vozio Fiat Stilo 1.9 JTD 85 kW? Kakva su vasa iskustva, koliko trosi, da li se kvari..??
Mislim da kolega @alan_kardec voza ili je vozao Stila, inace JTD motore bije dobar glas...

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la semcho » 29 jun 2018, 18:39

BeSha1992 je napisao/la:ma za elektroniku u autu samo Kiseljak, kakvi kurcevi majstori u i oko Sarajeva, hostapleri obicni...
Sad ga bas pretjera, generalizujes previse, ako si naletio na loseg majstora, ili par njih, ne znaci to da u Sarajevu nema majstora za to... Gdje su preporuke, garancije, ovlasteni servisi, sve to ima svoje...

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la semcho » 29 jun 2018, 22:07

Asteriks, tvoje misljenje P-207 1.4 Dizel!?

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8177
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 30 jun 2018, 00:04

BKC oznake motora, kakvi su?

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 30 jun 2018, 08:18

semcho je napisao/la:Asteriks, tvoje misljenje P-207 1.4 Dizel!?
Isti se ugradjivao u Forda Fiestu 1.4, samo sto su oni stavili naziv TDCI.

Licno taj motor je kenja. Ovaj benzinac sto je makas pitao (od 90 konja) je startniji barem 2.5 sec al i on nije nista vise do solidan. Pa moja dvica je startnija od 1.4 hdi. Ako nisi dobar u saltanju, cesto ce ti svirat vozaci iza dok ne potrefis 1900 obrtaja datog prenosa pa gore.

Pouzdan, mal trosi, moras obratit paznju na dizne...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
edoox
Postovi: 1593
Pridružen/a: 04 feb 2009, 12:30
Lokacija: Jajce/Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la edoox » 30 jun 2018, 09:51

Bela je napisao/la:Da li je neko od vas vozio Fiat Stilo 1.9 JTD 85 kW? Kakva su vasa iskustva, koliko trosi, da li se kvari..??
Ja imam Fiata Stila JTD 85kw 2003godina. Kupio ga 2008godine u Vitezu(Bila). Tad na satu pisalo 120.000km (nisam provjeravao da li je vraćan i prekucavan) a danas na satu pise 195.300. Za ovih 10 godina sam promjenio 2 x set zupčastog, prvi put 2009godine a drugi put prije par dana kada sam trebao na more. ( servis me izašao 329KM (set zučastog 229Km + 100KM ruke kod mog majstora Borko u Velešićima)

2016g godine sam promjenio cijeli set plivajućeg zamajca s lamelom, korpom i druk ležajem. Majstor mi našao polovan komplet set u Zenici za 500KM i uzeo mi 100KM na ugradnju. Nov set im je skup, pa sam išao na ovu varijantu jer nisam mogao prištiti nov.
2017.godine sam mjenjao stabilizatore, mandjetne i prednje selene i još neke djiddje plus termostat koji je sam 100KM i izašalo me to sve cca 300KM.
Mali servis sa rukama izadje cca 150KM i ja ga radim na 10.000km. Pošto u zadnje vrijeme ne prelazim puno (imam službeno) mjenjam na 1,5godinu..vremenski. Nisam baš pedantan sto se tog tiće :oops:
Takodje mjenjao sam držač ispod akumulatora ( po preporukama stavlja se od benzinca 1.8 jer JTD motor kida nosače i nakon vremena se svore vibracije kako u kabini tako u cijelom autu, ali sa nosačem od benzinca koji ima više gume se to riješi odlično)
Realno Stilo je mnogo podcjenjen na našem tržištu. Auto ide kao blesavo, ne bitno koja je brzina , on idalje "čupa". Što se tiće potrošnje, mnogo zavisi od načina vožnje. Otvorena cesta i autoput ja vozim 90-110 i tu se potrošnja kreće 4,5-5,5l. Uvijek gledam da je oko 2.000 obrtaja( zamajac sam sjebao jer sam znao voziti ispod 2000 obrtaja u višoj brzini). Čim predješ 110km/h i potrošnja rapidno raste na 120 ti već bije 6l...da ne prićam dalje.
Gradska mi je prosjek oko 7-7,5l ( ko kaže drugčije, malo lagi :D ). Zimi na to sve dodaj na to sve 0,5-1l.
Evo jedan primjer, na more sam išao u pretpvaru 4osobe i pun gepek, prevalio u jednom pravcu 340km (Sarajevo - Čapljina - Trogir) i prosječna potrošnja prema bordu je 5.4l ( ja na to dodam jos 0,5l je smatram da toliko laže board).
Primjetio sam za ovih 10 godina da nikako ne troši ulje, a ipak je autu 15 godina. Mada do sada sam uvijek sipao njegovo Selenia ulje.

Da ne dužim, koga interesuje Fiat Stilo JTD nek se javi u PP.

Avatar
Ferdo
Postovi: 1296
Pridružen/a: 01 sep 2017, 17:57
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Ferdo » 30 jun 2018, 10:21

Kako se pravi SPOILER?

Avatar
Centre forward
Postovi: 6131
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 30 jun 2018, 10:31

Ferdo je napisao/la:Kako se pravi SPOILER?
Valjda 'vako.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 30 jun 2018, 11:43

Ferdo je napisao/la:Koji kod koristim? Pošto neema opcije pod tim nazivom
Mos koristit opcije troll eventualno spiner, kao alternative.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
miki_92
Postovi: 21597
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 30 jun 2018, 13:39

:salut:

"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

Avatar
BeSha1992
Postovi: 950
Pridružen/a: 23 maj 2012, 21:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BeSha1992 » 01 jul 2018, 01:12

semcho je napisao/la:
BeSha1992 je napisao/la:ma za elektroniku u autu samo Kiseljak, kakvi kurcevi majstori u i oko Sarajeva, hostapleri obicni...
Sad ga bas pretjera, generalizujes previse, ako si naletio na loseg majstora, ili par njih, ne znaci to da u Sarajevu nema majstora za to... Gdje su preporuke, garancije, ovlasteni servisi, sve to ima svoje...
Druze od Sarajeva do Zenice, svi gradovi i sve moguce radionice obis'o, jedino u Asi imali rjesenje i to bi me kostalo 1600KM, momak mi napravio u Kiseljaku 300 KM, dao garanciju ako se pojavi taj problem opet da nadjem auto isto a on ce moje uzeti...
BITI SRCEM VEZAN U TOME LEZI SNAGA...
Visca Barca...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 jul 2018, 09:44

Ovo za Kiseljak je tacno.

Ne da imaju jedini majstore (eletricare, mehanicare, limare...) visokog renomea, vec da su strasno jeftini.

Pa ljudi iz Konjica tjeraju gore cetvorke, petice... na veliki servis. Razlika striktno za ovaj model - cca 140 KM, za osnovno, ne racunajuc dodatne troskove vanrednih kvarova. U oba pravca 100km, znaci nekih 20-ak KM goriva sa dizelasom.

Sve ovo za auta do oko 10 000 vrijednosti. Ono iznad, novije je najbolje u ovlasteni servis, bez obzira na cijenu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BeSha1992
Postovi: 950
Pridružen/a: 23 maj 2012, 21:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BeSha1992 » 01 jul 2018, 10:12

Asteriks je napisao/la:Ovo za Kiseljak je tacno.

Ne da imaju jedini majstore (eletricare, mehanicare, limare...) visokog renomea, vec da su strasno jeftini.

Pa ljudi iz Konjica tjeraju gore cetvorke, petice... na veliki servis. Razlika striktno za ovaj model - cca 140 KM, za osnovno, ne racunajuc dodatne troskove vanrednih kvarova. U oba pravca 100km, znaci nekih 20-ak KM goriva sa dizelasom.

Sve ovo za auta do oko 10 000 vrijednosti. Ono iznad, novije je najbolje u ovlasteni servis, bez obzira na cijenu.
auto je Passat B6, vidim da se ti razumijes u auta pa cu ti objasniti otprilike sta je bilo... Kupio ga prije 2 godine, iz uvoza auto u Brezi kupljeno i odmah uradio sve sto ga sljeduje bez obzira na garancije lika sto prodaje. Otis'o bio "senzor za elektronsko zakljucavanje volana", sto je vodilo kasnije problemu da je auto tesko palilo, i nije prepoznavalo "glavni" kljuc, i naravno volan se nije zakljucav'o poslije paljenja auta... Znaci momak je izvadio kompletan stub volana, rasklopio sve i izvadio nesto nalik maticnoj ploci i na njoj je nesta radio mozda pola sata do 45 minuta... Ukupno je trajalo oko 3 sata...

p.s. ovog klosara odozgo sto psuje necu komentarisati, ne spustam se na tvoj nivo...
BITI SRCEM VEZAN U TOME LEZI SNAGA...
Visca Barca...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 jul 2018, 10:23

Izvadio ti vjerovatno kompjuter serva volana i servo letvu...

Za takve majstori gule kozu, jer, isto kao da imaju tal pa je kod vecina nevjerovatna cijena, jer ti podje - znas li koliko tu ima posla, moram zapostaviti ostala vozila...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la semcho » 01 jul 2018, 10:24

Asteriks je napisao/la:Ovo za Kiseljak je tacno.

Ne da imaju jedini majstore (eletricare, mehanicare, limare...) visokog renomea, vec da su strasno jeftini.

Pa ljudi iz Konjica tjeraju gore cetvorke, petice... na veliki servis. Razlika striktno za ovaj model - cca 140 KM, za osnovno, ne racunajuc dodatne troskove vanrednih kvarova. U oba pravca 100km, znaci nekih 20-ak KM goriva sa dizelasom.

Sve ovo za auta do oko 10 000 vrijednosti. Ono iznad, novije je najbolje u ovlasteni servis, bez obzira na cijenu.
E ja sam maloprije oĆero Pola na veliki servis, znaci materijal me dosao oko 180km (zupčasti, veća i manja rolnica, komplet vodena pumpa), naravno sve originalno, baš me interesuje koliko ce mi majstor uzet, jedan od najboljih majstora u gradu Sarajevu...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 01 jul 2018, 10:37

Cim je najbolji to = 50 KM, njegove ruke u normalnim okolnostima 100, dodaj guzvu, "saraf" koji ga je namucio itd... i et ti jos jednom 180 KM.

Tu cijena moze da varira, pocev od 100 KM ak si cesta musterija i majstor nije neki derac.

Jednom kod mene zapeko saraf kucista vodene pumpe, uzeo cojk cekic, kucka, namontira novi termostat, vrati, uspemo rashladnu tecnost, kad dole pusta, curi.

Kae, sta je sad u pm... Vamo - tamo, skonta da je kuckanjem puklo kuciste. Uuu kaze izvini, ja otiso na kafu, uzeo covjek novo o svom trosku i sve fino zavrsio.

To ti je sreca u nesreci, dobio noviji dio radi nepaznje.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BeSha1992
Postovi: 950
Pridružen/a: 23 maj 2012, 21:20
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BeSha1992 » 01 jul 2018, 11:34

Asteriks je napisao/la:Izvadio ti vjerovatno kompjuter serva volana i servo letvu...

Za takve majstori gule kozu, jer, isto kao da imaju tal pa je kod vecina nevjerovatna cijena, jer ti podje - znas li koliko tu ima posla, moram zapostaviti ostala vozila...
jeste ja mislim to bilo u pitanju... Ne znam meni je momak korektan, negdje ima oko 30ak godina, kaze nece svakome ni da radi te stvari, a inace samo za elektroniku je zaduzen, kuci sve radi... Kaze uradi danas 2 auta i njemu dosta, ima pomocnika jos jednog, omanja garaza, 5-6 laptopa i alat naravno kojeg nisam vidio u nekim vecin kolicinama...
BITI SRCEM VEZAN U TOME LEZI SNAGA...
Visca Barca...

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: 19vendetta87, Amazon [Bot], samoposmatram i 18 gostiju.