Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88,Donnie Darko

Šta vam je najvažnije kod izbora novog vozila?

snaga i veća kubikaža
8
15%
manja kubikaža i ekonomičnija potrošnja
7
13%
dostupnost dijelova
3
6%
cijena dijelova
5
9%
početna vrijednost vozila
16
30%
brend
14
26%

Ukupno glasova: 53

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 12 sep 2019, 10:25

Zavisi, crijeva trpe opterećenje tecnosti topline od cca 90 stepeni. Najbolje je uzeti nove gumistucne. Koliko sam shvatio to je tecnost za primjenu iznutra, znaci sipa se u posudu tekucine i dovoljno ti je 70 ml na nekih 4-5 l.

Sad, moguće da se pomenuti proizvod pokazao al generalno ostecenja hladnjaka je potrebno pravilno sanirati.

Imas ti recemo dosta verzija kvalitetne diht mase/paste. Istu sam stavljao oko senzora (naravno ne te marke) pritiska ulja kako ne bi morao busiti novu rupu, obzirom da je navoj proklizao. Drzi vec par godina.
It is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to change.

StrikeWarzone
Kontakt:

PostPostao/la StrikeWarzone » 12 sep 2019, 10:45

Asteriks WroteColonZavisi, crijeva trpe opterećenje tecnosti topline od cca 90 stepeni. Najbolje je uzeti nove gumistucne.

Sad, moguće da se pomenuti proizvod pokazao al generalno ostecenja hladnjaka je potrebno pravilno sanirati.

Imas ti recemo dosta verzija kvalitetne diht mase/paste. Istu sam stavljao oko senzora (naravno ne te marke) pritiska ulja kako ne bi morao busiti novu rupu, obzirom da je navoj proklizao. Drzi vec par godina.

Konkretno je u pitanju jedan manji kvar proslini par kapi permanta, nije vidljivo okom ali se moze opipat prstima da slini a i ispod tpg mjesta cesto bude manja mrlja na podu pa me zanima tvoje misljenje da li bi to sredatvo moglo zatvorit to ili preporucujes promjenu crijeva ?

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 12 sep 2019, 10:48

Nemas potrebe krpiti, ta crijeva kostaju sicu.

Kako ces izmjeniti - stavis ispod vecu posudu u koju ces ispustiti rashladnu tecnost. Papagajkama skines dvije šelne crijeva koje pusta. Ubaci novo crijevo, vratis pomenute selne i ponovo naspes tecnost.

Deset minuta posla.
It is not the strongest of the species that survive, nor the most intelligent, but the one most responsive to change.

Fantasista

PostPostao/la Fantasista » 12 sep 2019, 11:05

@ Asteriks

Uspio sam pronaći dio za Nissana, 100 eura me koštalo. Rođak u Kelnu našao kod nekog turčina. Spojio i radi mašina bez problema.
FORZA MILAN!

Država Tuzla!

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 12 sep 2019, 13:47

Aha onaj razvodnik paljenja za Micru.

Dijelova uvijek ima samo je stos u tome koliko ce i 'oce li dobavljac ostat dobar.

InatSilanBosanski
Kontakt:

PostPostao/la InatSilanBosanski » 13 sep 2019, 00:46

Asteriks WroteColonAko vec oces bezinca manjih dimenzija, zasto ne bi uzeo npr. super provjerenu Corsu 1.4 (90 konja), koja je generalno izdrzljvija za nase uvjete te jeftinija za odrzavati. Sad, bolji izbor ti je onaj motor sa lancem twinport ecotec koji se proizvodio od 2003. Motor ecotec Z14XE imao je remen koji se mijenja svakih 90 000 km.

Da zelis nesto novije imao bih prijedlog za kvalitetnog Minija ali ovako ti je pomenuta Corsa itekako isplatljivija.

Gledjuci validne statistike, Corsa je zadnjih 15-ak godina top 5 najprodavanijih automobila u Evropi.

a jel mi bolje da uzmem nekog pola ili golfa SDI ili nekog benzinca? glede potrosnje i odrzavanja. treba mi uglavnom za neke kombinovane voznje kuca-poso.

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 13 sep 2019, 08:03

Imas Corsu 1.3 dizelasa, pa Fijata 1.3 multijet (isti motori) koji su uveliko startniji od Pola SDI. Razlog - turbina.

Dalje, imas Clia 1.5 ali zaobidji starije verzije do 2005. jer ces uloziti bogaoca.

Tu je i odlicna Fiesta 1.6 tdci.

Glede downsiznig benzinaca, imas Toyotu Yaris 1.3 sa vvti tehnologijom. Potrosnja 6.0 kombinovana, a motor (onaj od 100 konja) itekako elastican.

Civa
Kontakt:

PostPostao/la Civa » 13 sep 2019, 09:09

Inat
Jaraniko uzmi sebi Pandu 1.3 Multijet onu 2006-7 godište. Ja ovo ljeto radio dostavu sa njom i sa 1.1 benzin + plin. Ova dizelka leti vjeruj mi. Možeš se zavući gdje želiš sa njom, a baš fino auto pregledno.
Ako hoćeš i da je potjeraš može povući. Za neke gradske gužve odlična, a i potrošnjom isto tako. Nama bi rezervoar goriva bio 2,5 do 3 dana, a dnevno se gradske vožnje pređe oko 160-180 kilometara.
Tako blizu, a tako daleko.

semcho
Kontakt:

PostPostao/la semcho » 14 sep 2019, 06:20

Asteriks, Passat 3, benzin, meščini 1.6, recimo tip top je sredjen, koliku potrosnju mogu da ocekujem? Slabo iskustvo s benzincima....
OFK Biser Sarajevo

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 14 sep 2019, 18:19

To je onaj motor iste platforme kao kod golfa 3, Pola 3. generacije itd.

Imao si izvedbe sa ubrizgavanjem putem karburatora i single point...

Glede potrosnje, pa istu je najbolje testirati ali kombinovana zna biti oko 8l. Znaci u gradu moze biti otp 10 dok na rasterecen motor te blagi pritisak papucice gasa oko 6.

Rosicky
Kontakt:

PostPostao/la Rosicky » 18 sep 2019, 19:22

Ljudi ovako

Kupio sam auto opel vectra gts 1.9 74kw
Covjek mi je rekao da ima klimu i sve i da ce mi pokazat kako se barata s njom ali poslije nije imao vremena tako da se na to zaboravilo.

Mene sad muci pravo pitanje
Da li ona ima klimu?
Kako to da provjerim.

Ima kad vrtim ono temperaturu mogu birat od 16 do 28 ja msm jel to znak da ima klimu?
#OzilOut.

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 18 sep 2019, 20:13

Kupio si Vectru C, a sudeci po motoru vjerovatno 2005. godiste (minimalno). Znaci mora imati klimu.

Inace, kada otvoris haubu, to znas po kondenzatoru klime

slika

... koji se nalazi pored ili iza hladnjak rashladne tecnosti motora ili iza kompresora tj. ovo

slika

Azpi
Kontakt:

PostPostao/la Azpi » 18 sep 2019, 20:39

Ma moras tipku tu negdje imat za klimu, AC pise vjerovatno da je ukljucis
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

Goodman
Kontakt:

PostPostao/la Goodman » 19 sep 2019, 09:27

Asteriks WroteColon

Pozdrav, imam jedno pitanje pa bih te zamolio odgovor.
Riječ je o Audi a4 b7 2.0 tdi S-line.
Vjerovatno znaš za modul uljne pumpe i te piz......
Reče mi jedan da se taj modul, sa onim šestougaonim štiftom, može zamijeniti sa modulom novijeg tipa audijevog motora koji nema problema sa pucanjem i kohezijom.
Je li to tačno?
Hvala unaprijed.

Asteriks

PostPostao/la Asteriks » 19 sep 2019, 10:39

Prvo, ti 2.0 TDI PD odredjenih oznaka znaju biti strasno problematicni motori. Nije to samo pomenuta sestougaona osovinica (njeno habanje) vec i bregasta te generalno losa konstrukcija. Razlog velika opterecenja nekih materijala koji se nisu pokazali kvalitetom.

Dalje, interval zamjene zupcastog je 120 000 km, sto je itekako problematicno kada uzmemo u obzir i sam kvalitet remenja na nasem trzistu.

Na ovoj temi bilo je dosta govora o pizdarijama date kubikaze VW-ovih motora koje su rijesene tek prelaskom na CR uz nova konstrukcijska poboljsanja.

Imas ti naravno privremenih rjesenja vjerovatno i ugradnjom nesto novijih modula pumpe ali to je na foru drzi vodu...

semcho
Kontakt:

PostPostao/la semcho » 19 sep 2019, 17:45

Asteriks, Peugeot 405-406, misljenje?
OFK Biser Sarajevo

Goodman
Kontakt:

PostPostao/la Goodman » 19 sep 2019, 18:36

Asteriks WroteColonPrvo, ti 2.0 TDI PD odredjenih oznaka znaju biti strasno problematicni motori. Nije to samo pomenuta sestougaona osovinica (njeno habanje) vec i bregasta te generalno losa konstrukcija. Razlog velika opterecenja nekih materijala koji se nisu pokazali kvalitetom.

Dalje, interval zamjene zupcastog je 120 000 km, sto je itekako problematicno kada uzmemo u obzir i sam kvalitet remenja na nasem trzistu.

Na ovoj temi bilo je dosta govora o pizdarijama date kubikaze VW-ovih motora koje su rijesene tek prelaskom na CR uz nova konstrukcijska poboljsanja.

Imas ti naravno privremenih rjesenja vjerovatno i ugradnjom nesto novijih modula pumpe ali to je na foru drzi vodu...

Znači patka za modul.Ok.
A inače auto je kod mene skoro četiri godine, prezadovoljan sam.Nikakvih problema osim AGR ventil sam moro zamijenit.
Redovno servisiram, uvijek prije fabričkog intervala.
Skoro mijenjo sve amortizere, zadnje opruge i nosač motora.Fino para investiro pa mi malo šuhva da mi ne propadne investicija zbog te pumpe.

transandino
Kontakt:

PostPostao/la transandino » 19 sep 2019, 19:37

slika
Pozdrav svima, da li se isplati uzeti ? Ili ako ima neko ko bi mi mogao pomoci pri odluci u kupovini automobila, radovao bih se :thumbup:
AVANTI LIBERTA 1919

Natrag na “Diskusije”

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 4 gosta.