Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 101

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 27 nov 2022, 13:26

Asteriks je napisao/la:
27 nov 2022, 13:09
bombaysaphire je napisao/la:
27 nov 2022, 13:01
Koristio sam Savu na tri vozila - 13ku na dvici, 14-ku te 15-ku sad na Focusu. Naredne sedmice, najdalje za desetak dana bi trebao kupiti Pola 1.6 TDI 2010. godiste (90 konja) i tu cu je koristit.

Vozim na sedmicnoj bazi u prosjeku 400 km, a nekad se potrefi i preko 600. Po kisnim uvjetima osnovno pravilo je ulazak u iole ostriju krivinu sa max 60 km/h. Nikad ama bas nikad te nece izbaciti.

Sad, ovi testovi su agresivniji i testiraju gume na nagle promjene pravca te generalno situacije u kojima se rijetko nadjemo. Drugim rijecima, testiraju max granicu izdrzljivosti i upravljivosti gdje je Sava i pored svega dobila konacnu ocjenu zadovoljava.

Kod nekih korisnika su ocekivanja nerealna pa zele za joju po komadu dobiti Continental, Dunlop il Michelin.
Vjerujem ja tebi , ali šta ću moram i svojim očima . Prvu sezonu kad smo ih stavili , par klijenata nas je zvalo i pitalo imamo li kakvih drugih guma . Ovu treću sezonu jedva su izdržale . U Unitrade sve kupljene bile i tamo skladištene .

Eto vidjeti ćemo kakav je NEXEN , za sada klijenti još ne zovu :mrgreen:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37553
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 27 nov 2022, 13:33

Ljudi stede na gumama, gledaju da potrose 30 KM po gumi manje i onda potrose 120 KM na neke gluposti. :mrgreen:

Ovo uzimam za primjer R16 koja je najcesca i gdje je razlika izmedju budzet gume i premium gume tako nesto.

Isto tako na kocnicama obradjuju diskove nesto. Kao da je disk 500 KM, a ne 100.

I tako toga se nakupi i nastanu lesevi. Ljudi nikako da shvate da je auto kao da imas dodatno dijete sto trazi pare.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 27 nov 2022, 13:46

Vazno je da su gume nove tj. stare tek par mjeseci prilikom kupovine. Bitno je da imaju ne jedva prolaznu, vec ocjenu koja je nivo iznad pomenute, sto je Sava svakako. Ta ocjena naravno dolazi od renomiranog i najveceg kluba EU.

Zaustavni put je sigurno vazan i tu ce premijum bolje proci, ali drzanje pravilnog odstojanja i prilagodjavanje voznje uvjetima ceste, je osnov za sigurnu voznju.

Prekomjerna brzina te upotreba opijata, citajuci izvjestaje bilo BiHAMK-a ili biltena MUP-a za odredjeni kanton, su vodeci uzroci saobracajnih nesreca sa veeelikim udjelom u svim nesrecama BiH (gledajuci jedan duzi period).

Obzirom da je Sava prilicno zastupljena na ovim prostorima, kupovinom pomenute necemo ugroziti ostale ucesnike u saobracaju niti je navedena guma koja ce proklizati u prvoj krivini.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

InatSilanBosanski
Postovi: 1238
Pridružen/a: 08 sep 2013, 16:21
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la InatSilanBosanski » 27 nov 2022, 15:48

Centre forward je napisao/la:
27 nov 2022, 13:18
Da, da vlasnik Rive velika poštenjačina. :lol: Slobodno toči na Hifi jer on od njega (njih) nabavlja.

Maršal, kako može jaran-inspektor reći da je na Energopetrolu najbolje gorivo, a pri tome ne spomenuti INU koja ima IDENTIČNA goriva, oba Mola mađarskog.

Na mnogo čemu treba štediti, ali na gumama nikako. Ako već mora biti Sava onda one Made in Germany (Goodyear pogon).
ne znam stvarno ko je i sta je. dok sam sipao govorili su mi da je gorivo iz makedonije.

lol89
Postovi: 902
Pridružen/a: 16 jan 2019, 00:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la lol89 » 29 nov 2022, 11:58

Jel' se neko susretao sa kineskim automobilima kao npr GONOW? Valja li to cemu i kako za dijelove?

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 nov 2022, 17:11

lol89 je napisao/la:
29 nov 2022, 11:58
Jel' se neko susretao sa kineskim automobilima kao npr GONOW? Valja li to cemu i kako za dijelove?
Pa msm da su kineska vozila nekih proizvodjaca kopije odredjenog brenda, poput Toyote i slicnih. Sad, kvalitet, zavrsna obrada i sl., nije sigurno zavidni nivo plus servisna mreza za generalno vozila iz Kine nije razgranata po ovim sredinama.

Naravno da nije sve sto dolazi iz pomenute zemlje krs, jer su neki noviji crossoveri dobili 5 zvjedica na kres testu.

Recemo po HNK sam vidjao dva SsangYoung Rextona prve generacije i to sluzbena vozila. Kolega se zna sa majstorom koji za firmu odrzava pomenuto i kaze da nema nekih hronicnih boljki, a cak mu je petak 2.9 dizel motor Merca. Kaze neki djelovi ovjesa se trose brze od ocekivanog ali sve u svemu moze proci.

Ipak, zaobisao bi sve te, za nas jos uvijek, egzoticne marke vozila. Mozda je neki Kinez vec ozbiljno usao na trziste EU, ali ako i jest, takvi su itekako rijetki.

I da, od jucer sam vlasnik Pola 1.6 TDI, 90 konja, 2010. godiste. Platio ga oko 10k te mu jos odradio neke stvari plus mali servis za 500 KM. Focus je i dalje tu, te bice jos neko vrijeme u familiji.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

lol89
Postovi: 902
Pridružen/a: 16 jan 2019, 00:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la lol89 » 29 nov 2022, 18:15

Asteriks je napisao/la:
29 nov 2022, 17:11
lol89 je napisao/la:
29 nov 2022, 11:58
Jel' se neko susretao sa kineskim automobilima kao npr GONOW? Valja li to cemu i kako za dijelove?
Pa msm da su kineska vozila nekih proizvodjaca kopije odredjenog brenda, poput Toyote i slicnih. Sad, kvalitet, zavrsna obrada i sl., nije sigurno zavidni nivo plus servisna mreza za generalno vozila iz Kine nije razgranata po ovim sredinama.

Naravno da nije sve sto dolazi iz pomenute zemlje krs, jer su neki noviji crossoveri dobili 5 zvjedica na kres testu.

Recemo po HNK sam vidjao dva SsangYoung Rextona prve generacije i to sluzbena vozila. Kolega se zna sa majstorom koji za firmu odrzava pomenuto i kaze da nema nekih hronicnih boljki, a cak mu je petak 2.9 dizel motor Merca. Kaze neki djelovi ovjesa se trose brze od ocekivanog ali sve u svemu moze proci.

Ipak, zaobisao bi sve te, za nas jos uvijek, egzoticne marke vozila. Mozda je neki Kinez vec ozbiljno usao na trziste EU, ali ako i jest, takvi su itekako rijetki.

I da, od jucer sam vlasnik Pola 1.6 TDI, 90 konja, 2010. godiste. Platio ga oko 10k te mu jos odradio neke stvari plus mali servis za 500 KM. Focus je i dalje tu, te bice jos neko vrijeme u familiji.
Ma nasao na netu jeftin SUV Gonow pa reko kako u vezi djelova, a za ssangyoung sam čuo rijeci hvale i dosta ih ima na cestama koliko sam mogao vidjeti.

marcelo05
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la marcelo05 » 29 nov 2022, 19:15

Asteriks je napisao/la:
29 nov 2022, 17:11
lol89 je napisao/la:
29 nov 2022, 11:58
Jel' se neko susretao sa kineskim automobilima kao npr GONOW? Valja li to cemu i kako za dijelove?
Pa msm da su kineska vozila nekih proizvodjaca kopije odredjenog brenda, poput Toyote i slicnih. Sad, kvalitet, zavrsna obrada i sl., nije sigurno zavidni nivo plus servisna mreza za generalno vozila iz Kine nije razgranata po ovim sredinama.

Naravno da nije sve sto dolazi iz pomenute zemlje krs, jer su neki noviji crossoveri dobili 5 zvjedica na kres testu.

Recemo po HNK sam vidjao dva SsangYoung Rextona prve generacije i to sluzbena vozila. Kolega se zna sa majstorom koji za firmu odrzava pomenuto i kaze da nema nekih hronicnih boljki, a cak mu je petak 2.9 dizel motor Merca. Kaze neki djelovi ovjesa se trose brze od ocekivanog ali sve u svemu moze proci.

Ipak, zaobisao bi sve te, za nas jos uvijek, egzoticne marke vozila. Mozda je neki Kinez vec ozbiljno usao na trziste EU, ali ako i jest, takvi su itekako rijetki.

I da, od jucer sam vlasnik Pola 1.6 TDI, 90 konja, 2010. godiste. Platio ga oko 10k te mu jos odradio neke stvari plus mali servis za 500 KM. Focus je i dalje tu, te bice jos neko vrijeme u familiji.
Ne daj Focusa 😄 kod mene 1.8 tdci 2004., 8 godina u mom vlasništvu.

A što se guma tiče tu sam uvijek zimske uzimao savu 15 ku i nisam imao nikad problema.
Ovo ljeto sam uzeo Nexen 16 ke ljetne i prezadovoljan sam njima al nisam upoznat sa zimskim...pa je ipak bolje ostati na provjerenom što se tiče zimske, bitno da je nova.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 nov 2022, 19:23

Ne bi dao Focusa sad za 3000 KM. Znaci max utegnut, apsolutno nista ne klapa, klepeta itd., sem malog skrganja stare plastike na tabli. :mrgreen:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
MaroonBjelave
Postovi: 4473
Pridružen/a: 18 jun 2018, 13:12
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la MaroonBjelave » 29 nov 2022, 19:47

Čekaj malo, zar Ssangyong nije iz Južne Koreje?
Ostajte mi čile i vedre
Moje Bjelave...
Vratit ću vam se ja...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 nov 2022, 20:16

Jeste, cist primjer jednog egzoticnog vozila sa Istoka, kao pomenuti te skoro svi Kinezi.

Istina sad je u toku navala eletricnih vozila iz ove zemlje po EU, no sto se polovnjaka tice, tu su itekako tanki uz tek prosjecnu servisnu mrezu.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 29 nov 2022, 22:47

Asteriks je napisao/la:
29 nov 2022, 19:23
Ne bi dao Focusa sad za 3000 KM. Znaci max utegnut, apsolutno nista ne klapa, klepeta itd., sem malog skrganja stare plastike na tabli. :mrgreen:
Koliko je prešao Polo , je li 200 hiljada ?
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 29 nov 2022, 23:35

230k. Uvezen 2020., kad je i prvi put registrovan u BiH.

Medjutim, ja kilometrazi ne pridajem neku paznju. Odradio preventivno mali servis te jos par caka i ovak na prvu, auto je top.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
armando
Postovi: 1343
Pridružen/a: 15 feb 2009, 20:40
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la armando » 30 nov 2022, 00:02

Asteriks je napisao/la:
29 nov 2022, 23:35
230k. Uvezen 2020., kad je i prvi put registrovan u BiH.

Medjutim, ja kilometrazi ne pridajem neku paznju. Odradio preventivno mali servis te jos par caka i ovak na prvu, auto je top.
Meni je kilometraža najvažnija. Dosta više od godišta.
Godište je eto više za šminku kako imaš mlado auto sa novijom opremom isl.
Na zapadu neće niko od domaćih da pogleda auto ako je preko 200k. Godište tek poslije dolazi, nakon izgleda opreme i opšteg stanja. Bitno je da je prvi vlasnik, redovno servisirano
Ubi Concordia, Ibi Vicktoria

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 30 nov 2022, 00:17

Gle, to sto ti govoris je utopija u kojoj svi na osnovu podataka vlasnika imamo uvid u cijeli istorijat servisiranje te kilometrazu.

Ali u stvarnosti, prica je potpuno drugacija. Znaci Svabija, kao najvece EU trziste ima najveci, renomirani autoklub. Eh sad, prema istrazivanjima tog autokluba u saradnji sa njemackom policijom doslo se do zakljucka da, skoro svaki treci automobil ima vracenu kilometrazu. Pecati servisa takodjer znaju bit lazni cak i digitalnim karticama se manipulise.

Bilo je masa racija, neke smjesne kazne al generalno, EU muku muci sa takvim stvarima.

Iako je kilometraza u novijim vozilima memorisana u nekih 7 modula, svaki se ponisti i gotovo je nemoguce saznati stvarno stanje km.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
armando
Postovi: 1343
Pridružen/a: 15 feb 2009, 20:40
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la armando » 30 nov 2022, 00:34

Sve jasno, i meni i tebi. Samo se nismo razumjeli u potpunosti.
Kilometraža je jako bitan faktor kod polovnjaka, ali nije presudan.
Najbitnije je kako je održavano i koliko je vlasnika imao.
Ti ako si uvjeren da je kod tvog Pola istinita kilometraža I svjestan si iste onda nije problem je i prihvatiti. 90% slučajeva kod uvoznih polovnjaka je ta cifra, oni manje hrabriji stave na 274k :mrgreen:
Dosta tegoba u vezi toga, da li je prava ili nije. Sa 100% sigurnošću je nikad nećeš utvrditi, ali ima dosta caka ako kupuješ privat i uz servisnu knjigu da dođeš do približno tačne cifre tih kilometara.

Koliko je car vertikal validan i kako on uopšte funkcionera?
Ubi Concordia, Ibi Vicktoria

Avatar
Asteriks
Postovi: 14290
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 30 nov 2022, 00:49

Die EU-Verordnung von 2017 zum Schutz vor Tachomanipulation greift noch nicht: Eine ADAC Untersuchung beweist, dass auch die Kilometerstände neuer Autos leicht manipulierbar sind. Es wird also kräftig weiterbetrogen.

Die Polizei nimmt an, dass an jedem dritten in Deutschland verkauften Gebrauchtwagen der Tacho manipuliert wird.

Gesamtschaden jährlich in Deutschland: Rund 6 Milliarden Euro
Mah da ne idemo u detalje evo ti zvanicna objava ADAC-a, znaci nakon visegodisnje analize, onda policijskih izvjestaja itd.

Skoro nista ne pomaze, postoje neke naznake da bi se ubuduce nesto moglo promjenit na novim vozilima, al to je druga tema te jos u domenu sbb...
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 30 nov 2022, 12:43

Da li negdje na području Sarajeva ili Mostara ima Toyotin servis ? Auto je pod garancijom i gubim je ako servis radim negdje gdje nije ovlašteni Toyotin servis.

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 30 nov 2022, 15:34

jasmin10 je napisao/la:
30 nov 2022, 12:43
Da li negdje na području Sarajeva ili Mostara ima Toyotin servis ? Auto je pod garancijom i gubim je ako servis radim negdje gdje nije ovlašteni Toyotin servis.
U Sarajevu ima Bunjo , na Barama .

Bunjo
033 203-472

https://g.co/kgs/xsTNh3
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
jasmin10
Postovi: 13652
Pridružen/a: 22 avg 2011, 01:29
Lokacija: Jablanica
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jasmin10 » 30 nov 2022, 15:37

bombaysaphire je napisao/la:
30 nov 2022, 15:34
jasmin10 je napisao/la:
30 nov 2022, 12:43
Da li negdje na području Sarajeva ili Mostara ima Toyotin servis ? Auto je pod garancijom i gubim je ako servis radim negdje gdje nije ovlašteni Toyotin servis.
U Sarajevu ima Bunjo , na Barama .

Bunjo
033 203-472

https://g.co/kgs/xsTNh3
Ne razumijem se bas najbolje u ovo.
Ali koliko sam čitao da je u on u saradnji s njima ali da nije zvanično ovlašteni servis. :?

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alacious, Amazon [Bot], Goalgetter, rio_Ferdy88 i 16 gostiju.