Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 jul 2021, 17:46

Obzirom da je interval narednog velikog servisa tek na cca 200k, to je odlicna stvar i miran si preko 10 god. ako prelazis ispod 20k godisnje. Svakako preventiva je zakon.

Stanje kartera si morao vidjeti prilikom kupovine.

Ako dođe do ekstremnog odstupanja izmedju temperature usisanog zraka i temperature u usisnoj grani, pa ako ta vrijednost izadje iz zapisanih parametara, ECU ce ocitati racionalnu gresku. Ako ti trenutno ne izbacuje nikakvu gresku tih deset dana ne bi trebalo biti "kobno".
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
jelle
Postovi: 5582
Pridružen/a: 28 feb 2010, 23:25
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jelle » 25 jul 2021, 18:04

Klare je napisao/la:
25 jul 2021, 16:01
majestic prijatelju, je li to četvorka ona ista što si imao problema, znam da si pisao često kada si kupio to auto.

A evo i ja ću podijeliti iskustvo sa kupovinom polovnih kola.
Kupio sam prije pola godine Golf 6 najbolji na piku, čovjek ga i neobično snizio 11800KM, tako da sam ga platio sigurno nekih 1500 ispod cijene, extra nov bez packe vani i unutra, motor sve tip top kao iz fabrike, oprema Highline, sila opreme sa Alkantarom 17kama felgama niskoprofilnim gumama, servisna knjiga uredna prešao 190k, auto je pojava, stat i gledat, a fantastičan i za vozit, udoban, precizan, jak...

Međutim,
odmah mu udarim Zeder 400KM, Veliki servis(sve kaiševe, zupčanike, filtere, vodenu pumpu itd) 650KM, klima mu ne radi-popravak i punjenje 120KM,
karter i zamjene dotrajalih crijeva koje neko nije mijenjao nego ih je vario 260KM, a danas pošao na put, a vratio se na pola puta, jer je mijenjač zakazao. Pukao mu držač sajle koji je od plastike a ima i oprugu na sebi, a taj plastični držač je pukao po varu, jer je neko to vario. :roll:
Skup dio za nešto tako malo 65KM, i još šlep služba, sve 120KM.
A majstor kako bi došao do sajle na kutiji mijenjača skidao je usis zraka sa filterom koji se nalazi tačno iznad mijenjača, ali ga nije vratio kako treba, a možda nije ni mogao, jer je taj usis dio na spoju sa filterom nekakav labav, čak bio privezan i plastičnom stegom, što je i on morao ponoviti, a njemu nije legao najbolje. na 2000-2500 obrtaja kad idem punim gasom u kabini se čuje da on na tom mjestu usisava zrak. Vratio sam mu auto, jedva je prihvatio da se to čuje, ali siguran da nije ništa on uradio i siguran da neće naštetiti, i tako mi je sad ostalo, dok ne nađem novog majstora, i najvjerovatnije ide promjena čitavog tog usisa.

A još mi je za zamijeniti ostao zamajac najvjerovatnije, jer auto pri polasku, samo pri polasku zadrhtava i trese, nekad manje nekad više, ali stalno je prisutno. i na remenici se pri 1500 obrtaja čuje blago tuckanje i to trebam ispitati.

Vozilo je primjer odlično održanaog enterijera i eksterijera i čitavo auto je utegnuto perfektno, a skoro katastrofalnog održavanja mehaničkog dijela. Sreća pa su motor i turbina u odličnom stanju. Na kraju sam se oko njega dosta zabavio i još ću se zabaviti, tako da je kupovina polovnog automobila lutrija i prinuda, treba imati u rezervi para i biti spreman na nepredviđeno, a evo mene će umjesto 13000 po redovnoj cijeni, doći i preko 14, pa možda i skoro 15, i pritom izgubio i nerava, i vremena itd.
Već na probi sam mogao uočiti neke od tih stvari, ali sam poslije trice bio impresinoran njegovom pojavom i činjenicom da takvu seriju šestice nije baš lahko naći na tržištu. Tricu sam morao riješiti, ali i tog čovjeka je kasnije dočekalo nekoliko iznenađenja, što on nije mogao primjetiti, tako da sve dođe u ravnotežu. Ali on je za tih 3000 sigurno dobio najbolje što može za te pare. ;)

Asteriks jesi li upoznat sa ovim usisom kod zračnog filtera, mogu li s tim živjeti 10 dana?
Al po cemu si skonto da je najbolji na piku :mrgreen:

Pa to sverceri rade dovezu žaku i onda uloze u enterijer i eksterijer jer to pradaje 9o posto vozila ...poliraju ga , odrade dubinsko i kakve felgice nabace ako je na celicarama i et kupaca

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 25 jul 2021, 19:46

Nas narod treba dobro preispitat zbog VW.

Klare, nek te sluzi dobro ali trebao si bolje uzet :kafa:
Aljegri, out!

Avatar
StrikeWarzone
Postovi: 2556
Pridružen/a: 09 okt 2018, 10:53
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la StrikeWarzone » 25 jul 2021, 20:47

VelaHavle je napisao/la:
25 jul 2021, 19:46
Nas narod treba dobro preispitat zbog VW.

Klare, nek te sluzi dobro ali trebao si bolje uzet :kafa:
Kod vwovaca je sve potrošni materijal kad ih slušaš. Od stabilizatora do turbine i zamajca. :rol:
Htjeli su da te gase, yeb'o si im mater!

Avatar
Sage
Postovi: 5319
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sage » 25 jul 2021, 20:58

StrikeWarzone je napisao/la:
25 jul 2021, 20:47
VelaHavle je napisao/la:
25 jul 2021, 19:46
Nas narod treba dobro preispitat zbog VW.

Klare, nek te sluzi dobro ali trebao si bolje uzet :kafa:
Kod vwovaca je sve potrošni materijal kad ih slušaš. Od stabilizatora do turbine i zamajca. :rol:
Nikad vise Wagena...
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 25 jul 2021, 21:28

StrikeWarzone je napisao/la:
25 jul 2021, 20:47
VelaHavle je napisao/la:
25 jul 2021, 19:46
Nas narod treba dobro preispitat zbog VW.

Klare, nek te sluzi dobro ali trebao si bolje uzet :kafa:
Kod vwovaca je sve potrošni materijal kad ih slušaš. Od stabilizatora do turbine i zamajca. :rol:
Ma ne znam, fakat.

Isto nam je i sa politikom.

Bolje uzet novo auto ko moze nego polovnog groba.
Aljegri, out!

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37516
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 25 jul 2021, 21:51

Moj rodjak je uzeo Audi A5 Kupe 2012. godiste platio preko 22-23 hiljade, navodno presao 250 hiljada, 3.0 pije gorivo ko avion.

Ja nakon toga gledao auto i uzeo Renault Clio 2018 godiste, 90 hiljada presao.

On meni sad govori kakvog si krsa uzeo :mrgreen:
Cekam ga sad kad krenu kvarovi.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 jul 2021, 22:00

Koje novo uzeti mozda Daciu Logan koja je glede sigurnosti sanduk na tockovima, Fiat Tipo, Skodu Citigo ili masu slicnih vecinom trocilindasa za, ajmo rec 10k eura.

Politika zadnjih godina u EU je takva da se dowsizing namece kao prirodno rjesenje, gurajuci ih kao nove trendove. Dizele su doveli na najnizu granicu sa trzisnim udjelom cca 20 %, a ovamo i dalje stancaju prljavu struju preko termoelektrana. Zbog navedenog ljudi trce za vozilima koja su sve samo ne sinonim sigurnosti, pouzdanosti, snage... Vecinski prelazak na elektricna auta jos dugo nece biti izvediv iako treba priznati da su ista jedna dobra prica.

Nekima je auto stil zivota dok drugima sluzi kao prevozno sredstvo od tacke A - B.

Dalje kada pricamo o VW-u, evo ne moramo se uvijek okrecati domacem trzistu Svabije kao najvecem u EU, cak ni sestrinskom Seatu u Spaniji vec mozemo analizirati potraznju za istim na mjestima gdje dominiraju drugi stilovi i brendovi.

Primjer Britanije unazad 10 godina gdje je Golf sigurno top 5, onda Polo dobro kotira na francuskom trzistu itd. Mozemo izaci iz okvira EU i otici na kljucno svjetsko trziste Kine te pogledati VW Lavidu i taj boom koji traje deset godina a zadnjih su cak preuzeli i primat. Jednostavno, prodajni rezultati ovog brenda su tema za sebe. Kvalitetan proizvod ce uvijek imati svoje stovatelje, dok uporedo s tim imas i jeftina rjesenja upitne izrade, koja takodjer imaju svoju publiku pogotov zbog eko propagande (ovdje vise aludiram na skucene sus motore).

Golf je bio i ostao mjerna jedinica kompaktne klase a uvijek su ga krasili pristupacnost, dostupnost, jednostavnost itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Klare » 26 jul 2021, 00:09

Nit smo zaljubljenici u nešto, prilikom kupovine svi gledamo da za manje para dobijemo najbolje. Meni je u rangu do 15k Golf 6 najbolja kupovina. Prave limuzine u tom cijenovnom rangu se već zasterjele i upitnog su stanja. A hajde kupi polovan Peugeot ili Renault, pa ćete vidjeti kako se ponašaju nakon 200k kilometara. Na poslu vozim novu Daciu Duster sa najboljom opremom. Znate šta je ovaj Golf 6 za Daciu, svemirski brod, po svakom mogućem parametru. Ta Dacia hajde što je nekvalitetna izrada od šteke do plastike u gepeku, i što se šparalo na svim sitnicama, a plastika instrument table se uvijea kad se ruka na nju stavi. Hajde sve to, nego kako je dosadna za voziti, ni a od auta, ali služi za prevoz od tačke A do tačke B, u 30k kilometara savršena po ružnom putu, nije još nešto otkazalo, ali auto takve izrade nikad u svoje potrebe ne bih koristio.Jer je dosadno i bezveze.

Kod VW se na svakom mjestu vidi odličan kvalitet, od polica, vrata, šteka, instrumenata, osvijetljenja, a kada se smjesti za vožnju on je jak i robusan, ne može dosaditi, zadovoljdstvo je voziti to auto. Sad što sam ja i priznao primjerak koji sam uzeo nije održavan u mehaničkom dijelu, šta je tu je, ali eto potrefi da se desi taj kvar na mijenjaču koji je neznatan za auto, ali ipak ostanem na putu jer nisam mogao predvidjeti da je neko prije mene plastiku vario, umjesto da je dio zamijenio. Izmijeniču još ovo što imam, pa ću onda vidjeti kako služi. Ukoliko ne bude tip top dobar, ima prodaja, izgorim koju hiljadu ko ga šiša. I onda ide samo novo, Dacia Sandero. :D

Avatar
jelle
Postovi: 5582
Pridružen/a: 28 feb 2010, 23:25
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la jelle » 26 jul 2021, 07:27

Klare je napisao/la:
26 jul 2021, 00:09
Nit smo zaljubljenici u nešto, prilikom kupovine svi gledamo da za manje para dobijemo najbolje. Meni je u rangu do 15k Golf 6 najbolja kupovina. Prave limuzine u tom cijenovnom rangu se već zasterjele i upitnog su stanja. A hajde kupi polovan Peugeot ili Renault, pa ćete vidjeti kako se ponašaju nakon 200k kilometara. Na poslu vozim novu Daciu Duster sa najboljom opremom. Znate šta je ovaj Golf 6 za Daciu, svemirski brod, po svakom mogućem parametru. Ta Dacia hajde što je nekvalitetna izrada od šteke do plastike u gepeku, i što se šparalo na svim sitnicama, a plastika instrument table se uvijea kad se ruka na nju stavi. Hajde sve to, nego kako je dosadna za voziti, ni a od auta, ali služi za prevoz od tačke A do tačke B, u 30k kilometara savršena po ružnom putu, nije još nešto otkazalo, ali auto takve izrade nikad u svoje potrebe ne bih koristio.Jer je dosadno i bezveze.

Kod VW se na svakom mjestu vidi odličan kvalitet, od polica, vrata, šteka, instrumenata, osvijetljenja, a kada se smjesti za vožnju on je jak i robusan, ne može dosaditi, zadovoljdstvo je voziti to auto. Sad što sam ja i priznao primjerak koji sam uzeo nije održavan u mehaničkom dijelu, šta je tu je, ali eto potrefi da se desi taj kvar na mijenjaču koji je neznatan za auto, ali ipak ostanem na putu jer nisam mogao predvidjeti da je neko prije mene plastiku vario, umjesto da je dio zamijenio. Izmijeniču još ovo što imam, pa ću onda vidjeti kako služi. Ukoliko ne bude tip top dobar, ima prodaja, izgorim koju hiljadu ko ga šiša. I onda ide samo novo, Dacia Sandero. :D
Meni je za te pare od golfa 6 samo audi a3 bolja kupovina ...jer je malo kvalitetnija izrada , a motorizacija je ista .. doduse jesu skuplji malo kod nas al nista drasticno

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 26 jul 2021, 08:00

Ma kupovina auta je cista lutrija. Ja se izyebao do smrti sa A3 2003, 1.9TDI
a u isto vrijeme drug od preprodavaca uzeo Seat leon sa onim ozloglasenim 2.0TDI sa dvije bregaste - nije ulozio ni trecinu novca koji sam ja morao. Imao eventualno jedan kvar, ostalo samo radio redovne servise.

Ovaj A3 2011 sto je sad kod mene, kupljen od poznanika iz Njemacke i, da kucnem u drvo, slusa pravo dobro. Uzivancija voziti, nema neocekivanih kvarova. Jedino imao problem oko dpfa, ali na to sam bio unaprijed upozoren, pa nije belaj.
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 jul 2021, 08:05

A hajde kupi polovan Peugeot ili Renault, pa ćete vidjeti kako se ponašaju nakon 200k kilometara
Opet zavisi i koji segment je u pitanju, recemo Clio je u svom top cak i kada je rijec o polovnom.

Od 2006. ljudi polako ali sigurno napreduju a vrhunac uspjeha pored toga da su godinama top 3 najprodavanijih vozila EU je i cinjenica da su od strane EuroNCAP-a proglaseni najsigurnijim gradskim automobilom 2019.

U tom cjenovnom rangu i klasi su vjerovatno best buy uz Yaris, sto na kraju potvrdjuje i kvalitet izrade te zavrsna obrada.

Sad nije isto kad kupis Clio V3 kenju od 75 konja ili provjerenog Clia V4 dizelasa od 115 hp.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Rosicky
Postovi: 8265
Pridružen/a: 11 feb 2012, 02:01
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Rosicky » 26 jul 2021, 08:46

Ma sve zavisi kako se rodis :D

Meni na autu npr otiso amortizer,zamjenim 4 nova i nakon mjesec lijevi se raspadne,zamjenim i zadnji desni prolupa itd :D
I oko jedne gluposti daš 500km iako očekuješ da kad kupiš nov da ispoštuje barem malo sto bi trebo.

Pogledaju ovijes i sve u dobrom stanju kaze u servisu covjek losa izvedba amortizera i pokazuje mi neke gumice koje su izjedene ko da sam ga vozio 900k km.

Zamjemim remen i remenicu na radilici jer se malo čuje i nakon 6mj mi pukne taj novi remen i iskida jos 50stvari..

Otjeram da mi lik balansira gume auto nakon 2h ne može volan okrenit..ode letva :D

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 26 jul 2021, 08:58

Sta moze biti razlog da gume bruje tokom voznje? Uzeo sam set felgi i na njima dosle ljetne gume, s tim da je na jednoj bila guta. Zamijenim zadnje dvije, stavim gume koje sam imao u garazi - nisu lose, ni istrosene, ali nisu bile koristene. Preko godinu dana su samo onako stojale u garazi. Ali sada kako sam njih stavio, bruje nenormalno. Cuje se vec od 40km/h, a na 70 jedva sebe cujem u autu. I bas se primijeti da brujanje dolazi od nazad. Ovi sto su montirali, su ih takodjer i balansirali..
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 26 jul 2021, 12:48

Otidji im i nek ti srede to.
Aljegri, out!

Avatar
harden
Postovi: 23294
Pridružen/a: 20 avg 2015, 00:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la harden » 26 jul 2021, 17:58

VelaHavle je napisao/la:
25 jul 2021, 21:28
Bolje uzet novo auto ko moze nego polovnog groba.
Ko moze... al vecina ne moze.

A nije ni novo auto garant nekog blagostanja. U porodici Skoda Octavia 1.6 prosle godine kupljena, do sad cca 8 hiljada maraka u dijelovima sto se tice kvarova. Sreca sto je pod garancijom pa se ne placa, ali otisli je vremena i zivaca. Neki dan krenuli na put, par ljudi uslo u auto i onda se brave zakljucaju same od sebe, nece da mrdnu :mrgreen: poce se sam otkljucavati i zakljucavati u pola voznje. Morale se obe lijeve brave promijeniti. A i prije toga problema haos.

Prije toga Octavia 2014 1.9TDI do prosle godine nijednog veceg kvara osim sitnica. Samo servisi i to sve, auto nikad zakazalo nije, isto novo kupljeno-
for this life i cannot change

1974. 1975. 1976. 2001. 2013. 2020!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14223
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 jul 2021, 19:02

Toyota Skirted engine out General Motors for the first time in the company history and it should be American best-sale of cars during the second quarter.
The Japanese car manufacturer on Sales reported on Thursday of 688.813 vehicles in in the United States from April to June. Compared to GM at 688.236 vehicles during second quarter. Toyota has beaten analyst expectations, while GM missed forecasts slightly.

The shock was caused of a global chip shortage which has greatly hampered vehicle production. Japanese car manufacturers, in particular Toyota, were in able to handle the crisis better than their Americans competitors.

The only one way Toyota wonnon take the mantle as the best-selling automaker is if Ford Motor, which reports sales on Friday morning, significantly beats analystle sales expectations of 645,000 vehicles during quarter. Ford in he had previously said he expected to lose half of its production during the second quarter because of the chip problem.
Epopeja o japanskom gigantu. :bow:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
majestic24
Postovi: 17394
Pridružen/a: 29 maj 2009, 23:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la majestic24 » 26 jul 2021, 23:02

Klare je napisao/la:
25 jul 2021, 16:01
majestic prijatelju, je li to četvorka ona ista što si imao problema, znam da si pisao često kada si kupio to auto.

Jest druze,ukopala me je.

Sto sam vise ulagao novca u nju,vise me yebavala. Od prvog dana kako sam je kupio,uvjek nesto bilo pokvareno..od prvog dana.

prednji ovdjes,sve 4 amortizera, pumpa za gorivo,regulator pritiska,set kvacila,veliki servis,struja i sad na kraju otvaranje motora. A na to sve auto ima 250k predjenih
GLORY,GLORY MAN.UNITED : 1907–08, 1910–11, 1951–52, 1955–56, 1956–57, 1964–65, 1966–67, 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1996–97, 1998–99, 1999–2000, 2000–01, 2002–03, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2010–11 , 2012-13

..:::The Black Mamba Strikes Again::...

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5361
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 28 jul 2021, 11:36

harden je napisao/la:
26 jul 2021, 17:58
VelaHavle je napisao/la:
25 jul 2021, 21:28
Bolje uzet novo auto ko moze nego polovnog groba.
Ko moze... al vecina ne moze.

A nije ni novo auto garant nekog blagostanja. U porodici Skoda Octavia 1.6 prosle godine kupljena, do sad cca 8 hiljada maraka u dijelovima sto se tice kvarova. Sreca sto je pod garancijom pa se ne placa, ali otisli je vremena i zivaca. Neki dan krenuli na put, par ljudi uslo u auto i onda se brave zakljucaju same od sebe, nece da mrdnu :mrgreen: poce se sam otkljucavati i zakljucavati u pola voznje. Morale se obe lijeve brave promijeniti. A i prije toga problema haos.

Prije toga Octavia 2014 1.9TDI do prosle godine nijednog veceg kvara osim sitnica. Samo servisi i to sve, auto nikad zakazalo nije, isto novo kupljeno-
Sve jasno. Al‘ trziste vrvi od nekih polovnjaka od 20-30 hiljada maraka koji se uvoze sa sumnjivom kilometrazom.
Aljegri, out!

Avatar
Marsal
Postovi: 22612
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Marsal » 28 jul 2021, 11:48

Kod 97% auta u BiH je sumnjiva kilometraža.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Devedesetka, Gunner4, numanumaye22 i 15 gostiju.