Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Avatar
Asteriks
Postovi: 14329
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 23 dec 2021, 14:20

Strasno vazno trziste, pa evo npr. BMW je do oktobra ove godine prodao 1,9 miliona modela na globalnom nivou od cega u Kini nekih 670 000.

Onda Merc, prosle godine od svih prodatih vozila trecina otpada na Kinu itd.

Nego, da bliknemo na novembar, EU-25...

slika

Gle Clia, rodila ga majka.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
redbull93
Postovi: 14408
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la redbull93 » 24 dec 2021, 17:16

Pitanje jedno za ove sto se razumiju @asteriks ili neko drugi.

Je li sigurno uzimati ove nove led farove naprijed i nazad na autu, npr. kao ove za golf 7 ( Set FAROVI I STOPKE led GOLF 7 2013-2016 i 2016- tuning (2.000 KM)
https://www.olx.ba/r/42470655/445437 )

Zamijenio bi ih mozda, ali nisam siguran u kvalitetu, da poslije ne bude mijenjaj opet.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Saurman
Postovi: 29511
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Saurman » 24 dec 2021, 17:19

BMW sa novom serijom će pomesti konkurenciju.

G20 :ljepota:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Asteriks
Postovi: 14329
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 dec 2021, 12:18

redbull93 je napisao/la:
24 dec 2021, 17:16
Pitanje jedno za ove sto se razumiju @asteriks ili neko drugi.

Je li sigurno uzimati ove nove led farove naprijed i nazad na autu, npr. kao ove za golf 7 ( Set FAROVI I STOPKE led GOLF 7 2013-2016 i 2016- tuning (2.000 KM)
https://www.olx.ba/r/42470655/445437 )

Zamijenio bi ih mozda, ali nisam siguran u kvalitetu, da poslije ne bude mijenjaj opet.
Vidi, glede ugradnje LED farova prvo moras paziti kojeg ces proizvodjaca uzeti a onda se raspitati za neku renomiranu radnju. Rezultati testova u reziji jednog od najvecih auto-klubova EU, vjerovatno ce ti olaksati izbor.

Izmedju ostalog tu se testirao vijek trajanja, pa duzina osvjetljenja, onda da li, te u kojoj mjeri se rasipa svjetlost, koliko se ometaju drugi ucesnici u saobracaju itd.

Farovi Xenarc proizvodjaca Osram su jedini dobili ocjenu - veoma dobro. Proizvodjac Hella dobio je ocjenu - dobro, te jos dva proizvodjaca - zadovoljava, a to su TYC i Depo. U Svabiji je prije dvije godine odobren LED kao izvor osvjetljenja za cestovnu upotrebu.
Njemački proizvođač rasvjetni tijela Osram, može se pohvaliti s prvom LED žaruljom koja ima certifikat za legalnu ugradnu na vozila. Odobrenje je stiglo od KBA, Njemačke savezne uprave za cestovni promet.

Nije nikakva novost, kako su LED farovi jedna od najpopularnijih dodataka u opremi novih automobila. Ova tehnologija odavno je zamijenila ksenonsko svjetlo i doslovno tjera žarulje sa žarnom niti u starijim modelima u mirovinu. LED svjetlo, koje je u boji usporedivo s dnevnim svjetlom, osim što osigurava bolju vidljivost, svakako dobiva i mnoštvo pluseva u pogledu sigurnosti na prometnicama.
Dosadašnja praksa LED svjetala i naknadnih ugradnji umjesto xenon i halogenih žarulja, najčešće se pokazivala prilično problematično. Iako već godinama na tržištu i ‘oglasima’ ima kineskih proizvoda sumnjive kvalitete, Osram svojom kvalitetom u ovoj priči ima pokriće.
Njemački proizvođač Osram sada je okončao ovu dilemu za niz vozila, kako prenosi njemački Auto motor und sport. Komplet za naknadnu ugradnju Osram Night Breaker LED za H7 žarulje odobren je za cestovnu uporabu od strane ‘Njemačke savezne uprave za cestovni promet nakon testiranja od strane TÜV Süd, tako da je naknadna ugradnja LED svjetala u halogene farove legalna i u skladu sa zakonom.
Osram navodi da su LED žarulje Night Breaker i do tri puta snažnije od minimalnog zakonskog zahtjeva, postižu velik domet i velike kontraste. Uz to, trajnost je pet puta veća od trajanja normalne halogene žarulje, a potrošnja energije je manja. Zamjenske LED lampe Osram Night Breaker imaju 19 W.
Sto se tice ugradanje tamo su trenuto msm samo ovaj Osram i jos mozda Philips dopusteni.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
redbull93
Postovi: 14408
Pridružen/a: 27 jun 2018, 12:17
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la redbull93 » 25 dec 2021, 12:38

Asteriks je napisao/la:
25 dec 2021, 12:18
redbull93 je napisao/la:
24 dec 2021, 17:16
Pitanje jedno za ove sto se razumiju @asteriks ili neko drugi.

Je li sigurno uzimati ove nove led farove naprijed i nazad na autu, npr. kao ove za golf 7 ( Set FAROVI I STOPKE led GOLF 7 2013-2016 i 2016- tuning (2.000 KM)
https://www.olx.ba/r/42470655/445437 )

Zamijenio bi ih mozda, ali nisam siguran u kvalitetu, da poslije ne bude mijenjaj opet.
Vidi, glede ugradnje LED farova prvo moras paziti kojeg ces proizvodjaca uzeti a onda se raspitati za neku renomiranu radnju. Rezultati testova u reziji jednog od najvecih auto-klubova EU, vjerovatno ce ti olaksati izbor.

Izmedju ostalog tu se testirao vijek trajanja, pa duzina osvjetljenja, onda da li, te u kojoj mjeri se rasipa svjetlost, koliko se ometaju drugi ucesnici u saobracaju itd.

Farovi Xenarc proizvodjaca Osram su jedini dobili ocjenu - veoma dobro. Proizvodjac Hella dobio je ocjenu - dobro, te jos dva proizvodjaca - zadovoljava, a to su TYC i Depo. U Svabiji je prije dvije godine odobren LED kao izvor osvjetljenja za cestovnu upotrebu.
Njemački proizvođač rasvjetni tijela Osram, može se pohvaliti s prvom LED žaruljom koja ima certifikat za legalnu ugradnu na vozila. Odobrenje je stiglo od KBA, Njemačke savezne uprave za cestovni promet.

Nije nikakva novost, kako su LED farovi jedna od najpopularnijih dodataka u opremi novih automobila. Ova tehnologija odavno je zamijenila ksenonsko svjetlo i doslovno tjera žarulje sa žarnom niti u starijim modelima u mirovinu. LED svjetlo, koje je u boji usporedivo s dnevnim svjetlom, osim što osigurava bolju vidljivost, svakako dobiva i mnoštvo pluseva u pogledu sigurnosti na prometnicama.
Dosadašnja praksa LED svjetala i naknadnih ugradnji umjesto xenon i halogenih žarulja, najčešće se pokazivala prilično problematično. Iako već godinama na tržištu i ‘oglasima’ ima kineskih proizvoda sumnjive kvalitete, Osram svojom kvalitetom u ovoj priči ima pokriće.
Njemački proizvođač Osram sada je okončao ovu dilemu za niz vozila, kako prenosi njemački Auto motor und sport. Komplet za naknadnu ugradnju Osram Night Breaker LED za H7 žarulje odobren je za cestovnu uporabu od strane ‘Njemačke savezne uprave za cestovni promet nakon testiranja od strane TÜV Süd, tako da je naknadna ugradnja LED svjetala u halogene farove legalna i u skladu sa zakonom.
Osram navodi da su LED žarulje Night Breaker i do tri puta snažnije od minimalnog zakonskog zahtjeva, postižu velik domet i velike kontraste. Uz to, trajnost je pet puta veća od trajanja normalne halogene žarulje, a potrošnja energije je manja. Zamjenske LED lampe Osram Night Breaker imaju 19 W.
Sto se tice ugradanje tamo su trenuto msm samo ovaj Osram i jos mozda Philips dopusteni.
Znaci samo Osram da trazim. Kontao sam ovdje u Njemackoj uzeti ili u Bosni ukoliko je povoljnije, al opet nek je kvalitetno. Nemoj da mi pregori nakon pola godine. Nasao sam tog gore na olxu, al ne pise nista koje su marke farovi. Ovdje otprilike naprijed i nazad kostaju oko 1200e bez ugradnje, mada nije problem ih ni zamijeniti, gledao sam po yt kako ide, nije previse komplikovano.
Ono sto Čelik čeka
nije to tajna neka
opet ćeš biti Šampion
jer pjesma stati neće
doći će dani sreće
do kraja hrabro zajedno!!!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14329
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 dec 2021, 13:17

Moze i proizvodjac Hella proci ali da je sve kvalitetno ugradjeno.

LED zarulje nisu podesene i prilagodjene farovima za one H7 pa tu dolazi do rasipanja svjetlosnog snopa, sto je jedan od razloga da zasljepis onog ko ti dolazi u susret. Na sve to imas i problem mase zarulja koje nisu dozvoljene za cestovnu upotrebu ali se olako prelazi preko propisa.

Kod nas na tehnickom kontrola je vecinom onako odoka plus nema npr. one kontrole svjetlosti putem regloskopa, barem ja nisam naletio u HNK, mozda drugi kantonu ima.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sarajlijica1946
Postovi: 8178
Pridružen/a: 21 jan 2016, 11:37
Lokacija: https://www.fksarajevo.ba/bs/
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sarajlijica1946 » 25 dec 2021, 23:06

VW TOURAN 1.9TDI BKC_MOTOR 2007_MODEL_REGI_GUME DOT2021 (8.199 KM)
https://www.olx.ba/artikal/45474285/vw- ... e-dot2021/

Avatar
Asteriks
Postovi: 14329
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 26 dec 2021, 11:29

Sarajlijica1946 je napisao/la:
25 dec 2021, 23:06
VW TOURAN 1.9TDI BKC_MOTOR 2007_MODEL_REGI_GUME DOT2021 (8.199 KM)
https://www.olx.ba/artikal/45474285/vw- ... e-dot2021/
Taj Touran fabricki nema dpf ali ima zeleni stiker Euro 4. Masovnija ugradnja pomenutog filtera pocinje od 2006. iako poput ovog imas nekih modela bez navedenog.

Stavi karton ispod pakriranog vozila, negdje u pravcu kartera da je optrilike malo vecih dimenzija. Sacekaj nakon sto ugasis motor nekih pola sata, onda izvuci karton i vidi da li ima nekih kapljica.

Obavezno pregledaj solje i naprijed vezivna prsa jer ako je predjnim dijelom negdje udario, izmedju ostalog tu se doradjuje, mada vezivno se moze zamjeniti ali na haubi linije onda nisu paralelne, ako je pri zamjeni bilo fuseraja.

Negdje ga uzbrdo trecom na oko 3100 obrtaja pa prati temperaturu. Gumena crijeva ona povezana sa hladnjakom ne smiju biti tvrda i napuhana.

Preventivo bi mu odmah zamijenio remen i ulje. Znaci gore sam ti naveo otprilike interval velikog servisa.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
delija
Postovi: 1108
Pridružen/a: 29 jan 2009, 23:40
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la delija » 27 dec 2021, 09:57

Da li je ko upoznat da li je moguće ugraditi isofix u Audi A4 2010 godiste? I ako moze ko to radi? Poprilično sam ostao sokiran kad sam vidio da nemam.

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 27 dec 2021, 10:08

delija je napisao/la:
27 dec 2021, 09:57
Da li je ko upoznat da li je moguće ugraditi isofix u Audi A4 2010 godiste? I ako moze ko to radi? Poprilično sam ostao sokiran kad sam vidio da nemam.
Ne znam što si ostao šokiran , ipak je to Volkswagen . Ako ti je lakše Audi A6 2016 godina automatik broj stranica npr. nema električno pomjeranje vozačevog sjedišta ...
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 27 dec 2021, 10:37

bombaysaphire je napisao/la:
27 dec 2021, 10:08
delija je napisao/la:
27 dec 2021, 09:57
Da li je ko upoznat da li je moguće ugraditi isofix u Audi A4 2010 godiste? I ako moze ko to radi? Poprilično sam ostao sokiran kad sam vidio da nemam.
Ne znam što si ostao šokiran , ipak je to Volkswagen . Ako ti je lakše Audi A6 2016 godina automatik broj stranica npr. nema električno pomjeranje vozačevog sjedišta ...
Kod njih je i pepeljara uz nadoplatu, a kamoli to :rol:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
StrikeWarzone
Postovi: 2561
Pridružen/a: 09 okt 2018, 10:53
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la StrikeWarzone » 27 dec 2021, 12:09

Ekipa i @Asteriks. Kako riješiti vlagu u vozilu ? Grijanje je top, nema curenja permanta, ali stakla baš puno magle čim je jača kiša...
Htjeli su da te gase, yeb'o si im mater!

TheWeekndXO
Postovi: 422
Pridružen/a: 30 mar 2018, 08:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la TheWeekndXO » 27 dec 2021, 12:12

StrikeWarzone je napisao/la:
27 dec 2021, 12:09
Ekipa i @Asteriks. Kako riješiti vlagu u vozilu ? Grijanje je top, nema curenja permanta, ali stakla baš puno magle čim je jača kiša...
Probaj ono sa macijim pijeskom, ubacis u carapu i ostavis u autu. On kupi vlagu, meni je pomoglo

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 27 dec 2021, 12:16

Saurman je napisao/la:
24 dec 2021, 17:19
BMW sa novom serijom će pomesti konkurenciju.

G20 :ljepota:
Bas brutalno izgleda, ali 'pomesti konkurenciju'?
BMW ko BMW, po cemu se razlikuje od ostalih modela sto nisu pomeli konkurenciju? :mrgreen:
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41247
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 27 dec 2021, 12:23

SMR187 je napisao/la:
27 dec 2021, 12:16
Saurman je napisao/la:
24 dec 2021, 17:19
BMW sa novom serijom će pomesti konkurenciju.

G20 :ljepota:
Bas brutalno izgleda, ali 'pomesti konkurenciju'?
BMW ko BMW, po cemu se razlikuje od ostalih modela sto nisu pomeli konkurenciju? :mrgreen:
Da je na struju možda bi i pomeo, ovako posljednji trzaji fosilaca, ubit će ih porezima tako da se tamo više ne isplati kupovati bilo šta osim elektrike. :mrgreen:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Saurman
Postovi: 29511
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Saurman » 27 dec 2021, 13:17

SMR187 je napisao/la:
27 dec 2021, 12:16
Saurman je napisao/la:
24 dec 2021, 17:19
BMW sa novom serijom će pomesti konkurenciju.

G20 :ljepota:
Bas brutalno izgleda, ali 'pomesti konkurenciju'?
BMW ko BMW, po cemu se razlikuje od ostalih modela sto nisu pomeli konkurenciju? :mrgreen:
Ranije serije 3 i 5 su imali velike probleme sa lancem motori n47 tako da su pomeli samo sebe. :D
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 27 dec 2021, 13:52

bombaysaphire je napisao/la:
27 dec 2021, 10:08
delija je napisao/la:
27 dec 2021, 09:57
Da li je ko upoznat da li je moguće ugraditi isofix u Audi A4 2010 godiste? I ako moze ko to radi? Poprilično sam ostao sokiran kad sam vidio da nemam.
Ne znam što si ostao šokiran , ipak je to Volkswagen . Ako ti je lakše Audi A6 2016 godina automatik broj stranica npr. nema električno pomjeranje vozačevog sjedišta ...
Za Memory sjedista moras cak i u A7 doplatit :rol:
Aljegri, out!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14329
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 27 dec 2021, 15:48

StrikeWarzone je napisao/la:
27 dec 2021, 12:09
Ekipa i @Asteriks. Kako riješiti vlagu u vozilu ? Grijanje je top, nema curenja permanta, ali stakla baš puno magle čim je jača kiša...
Moras podici slivnik (da bi se isti izvadio valja odspojiti zakacke, odvrnuti par sarafa i vjerovatno pomjeriti brisace). Ispod pomenutog slivnika imas odvode sa strana koje trebas ocistiti, vecinom budu zacepljeni liscem i prljavstinom.

Onda tu provjeriti da slucajno nema neka rupa pogotov negdje oko filtera kabine.

Dalje, imas i sofersjabu koju ces iznutra pri vrhu gore lagano pritisnuti prstom prema naprijed. Ako se i sec odvaja, voda moze ulaziti, prolaziti negdje kroz plastiku i stvarati problem zamagljenja. Moze se odvajati zbog toga sto je sika nanesena na prljavu povrsinu i nije do kraja uhvatilo kada se postavljala.

Provjeri stanje ispod patosnica, kedere vrata, krova te pod, ako negdje ima rupa eto jednog od razloga. Na kraju provjeri i strujanje zraka kada ukljucis grijanje/hladjenje mozda je negdje neka klapna zacepljena, blokira cirkulaciju vazduha itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
R32
Postovi: 3053
Pridružen/a: 07 apr 2014, 10:08
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la R32 » 02 jan 2022, 13:30

Da li se moze na RCD 300 (obicni) radio spojiti usb ili barem aux?

U pretincu mi je izvucen ipod izlaz medjutim na radiu ga ne prepoznaje, ne izbacuje aux kako bi trebalo, ni kad dva puta idem cd i sl. Spajao sam neki ipod stariji al nista.
Danas sam izvukao radio i vidim ima mu prikljucen adapter za ipod (fabricki).
Da li je neko nesto slicno imao, postavljao?
Mia San Mia

Avatar
delija
Postovi: 1108
Pridružen/a: 29 jan 2009, 23:40
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la delija » 02 jan 2022, 23:51

VelaHavle je napisao/la:
27 dec 2021, 13:52
bombaysaphire je napisao/la:
27 dec 2021, 10:08
delija je napisao/la:
27 dec 2021, 09:57
Da li je ko upoznat da li je moguće ugraditi isofix u Audi A4 2010 godiste? I ako moze ko to radi? Poprilično sam ostao sokiran kad sam vidio da nemam.
Ne znam što si ostao šokiran , ipak je to Volkswagen . Ako ti je lakše Audi A6 2016 godina automatik broj stranica npr. nema električno pomjeranje vozačevog sjedišta ...
Za Memory sjedista moras cak i u A7 doplatit :rol:
Pa majka mu stara jeste se ufatili za glupost. Svi mlate praznu slamu a niko sta korisno da kaze

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 49 gostiju.