Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 100

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 nov 2018, 15:52

Eo ti studij zaustavnog puta vozila. Ukratko...
slika
Sto se samog auta tice: kocioni sistem, gume, tehnika kocenja (sto spada u gore navedene sposobnosti), tehnicko stanje i ukupna masa.

Onih 8m po mokroj stazi sto Contiental pravi u odnosu na Savu pri brzini od 100 km/h je dakle u idealnoj situaciji.

Zakljucak - voznja od cca 15 km/h manje sa Savinim gumama u odnosu na pomenutu elitu daje priblizne rezultate zaustavnog puta, ali kao sto vidimo tu je masa drugih cimbenika. Vrijeme reakcije i procjena situacije je gotovo od kljucnog znacaja.

Max brzina na nasim magistralama u zimskim uvjetima je 80 km/h. Ukljuci tu brzinu u navedeni proracun i dobit ces ishod po kojem nema ugrozavanja sigrunosnog aspekta zbog gume koja je odlicna za nasu sredinu.

Ebga morao sam crtati, jer nekad drugcije ne ide.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
bega_afc
Postovi: 13694
Pridružen/a: 08 jul 2011, 20:19
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bega_afc » 17 nov 2018, 16:30

#Voajeroljupci na respiratorima.
Narod koji ne zna da poštuje svoju prošlost, nema ni svoju budućnost!

Avatar
Saurman
Postovi: 29447
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Saurman » 17 nov 2018, 16:49

Michelin-Continental-Dunlop...
1974---1975---1976---2001---2013---2020

marcelo05
Postovi: 129
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la marcelo05 » 17 nov 2018, 17:31

@Asteriks Znaš li možda koliko košta ulje za mjenjač (automatik) za Audi A6? Motor je 3.0, 2007. god. Ili ako neko drugi zna. pozz

Avatar
AA23
Postovi: 16015
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AA23 » 17 nov 2018, 19:18

Ne čupaj se sad bega, izašle su te 6 glava :urnebes:

p.s.

Šalim se, i ja sam razmišljao uzeti Continental, 16ke 639KM i 3 godine garancije, ali eto čitam da su Savine dovoljne, a stari mi je godinama trljao Savine na Golfu 2, sad je petica pa ono.. ja sam za ipak sigurniju opciju, al ybg.

Avatar
sekerbay
Postovi: 5010
Pridružen/a: 29 jan 2014, 09:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la sekerbay » 17 nov 2018, 19:39

Ko god voli auta pravljena krajem 60-ih pa sve do kraja 70-ih, obavezno pogledati ovu galeriju.

https://www.autobild.de/klassik/bilder/ ... tml#bild33
AA23 je napisao/la:Šalim se, i ja sam razmišljao uzeti Continental, 16ke 639KM i 3 godine garancije, ali eto čitam da su Savine dovoljne, a stari mi je godinama trljao Savine na Golfu 2, sad je petica pa ono.. ja sam za ipak sigurniju opciju, al ybg.
Prošlo po novembra a ti još uvijek nemaš zimske gume :mrgreen:
like my saint of a mum used to say, "get 'em young, and the possibilities are endless."

Avatar
AA23
Postovi: 16015
Pridružen/a: 27 okt 2012, 12:55
Lokacija: Where the legends are born.
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la AA23 » 17 nov 2018, 21:31

sekerbay je napisao/la:Ko god voli auta pravljena krajem 60-ih pa sve do kraja 70-ih, obavezno pogledati ovu galeriju.

https://www.autobild.de/klassik/bilder/ ... tml#bild33
AA23 je napisao/la:Šalim se, i ja sam razmišljao uzeti Continental, 16ke 639KM i 3 godine garancije, ali eto čitam da su Savine dovoljne, a stari mi je godinama trljao Savine na Golfu 2, sad je petica pa ono.. ja sam za ipak sigurniju opciju, al ybg.
Prošlo po novembra a ti još uvijek nemaš zimske gume :mrgreen:

Ma još uvijek nije ni registrovan, razvukla se registracija :mrgreen:

Brzo sam ga uzeo, ali problem bio što nismo mogli prebaciti polisu sa dvojke na peticu, morali naći nekog iz druge opštine sa ličnom da sredimo kupoprodajni, jer izgleda da ne možeš posjedovati 2 automobila bez da drugi ima polisu (registrovan).

Moram čim dobijem tablice :mrgreen:

Avatar
Brokula
Postovi: 30532
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Brokula » 17 nov 2018, 23:08

Penaltiky je napisao/la:Ja sam se s jednim majmunom Axorom vozio 140 KM/h od Orašja :mrgreen:
Prema Lončarima?
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Penaltiky » 18 nov 2018, 08:48

Brokula je napisao/la:
Penaltiky je napisao/la:Ja sam se s jednim majmunom Axorom vozio 140 KM/h od Orašja :mrgreen:
Prema Lončarima?
Jeste taj pravac. Htio ga nalupat kasnije :mrgreen:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
dr.van nostrand
Postovi: 12575
Pridružen/a: 21 jul 2010, 10:53
Lokacija: Dark side of the moon
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la dr.van nostrand » 18 nov 2018, 09:11

Skoda Fabia 2009 godiste 1.6 benzin, jucer bio na planini, znaci ostavio ga u normala u ravnom, samo u prvoj bez rucne. Po povratku popodne, upalim auto kad mi stoji upaljena lampica za rucnu, odnosno kocioni sistem i svira mi onaj alarm za upozorenje. Rucna spustena, kocnica uredno radi, polahko se vratim u Sarajevo bez ikakvih primjecenih neobicnih ponasanja.

Naravno da cu prvo majstoru, al posto je nedjelja i dok cekam ponedjeljak pitam vas sta bi moglo biti?

Napominjem da sam prije 2 mjeseca odradio servis, prije mjeseca dana registrovao auto, tehnicki glat prosao pa mi ovo dodje bas kao neugodno iznenadjenje...
"When you look annoyed all the time, people think that you're busy." - George Costanza
http://www.youtube.com/watch?v=UhQSnDCPF10
silver & black

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 18 nov 2018, 09:32

marcelo05 je napisao/la:@Asteriks Znaš li možda koliko košta ulje za mjenjač (automatik) za Audi A6? Motor je 3.0, 2007. god. Ili ako neko drugi zna. pozz
Ovako, obicno tu bude i filter ulja mjenjaca. Onda, softversko podesavanje kod automatika tacnije refresh.

Marka ulja za 3.0 TDI je msm Febi Bilstein ATF, sto po litru dodje oko 20 KM. Eh sad, pitanje koliko ti litara treba. Moguce cak 5l, iako je ovo nagadjanje.

Raspitaj se i za sljedeci interval zamjene, koji bi se mogao kretati u regionu od 100k.
slika
Postao/la dr.van nostrand »
Dignes auto pomoc dizalice i isprobaj zadnje tockove tj. da li se vrte normalno kada je spustena rucna a onda kada je zategnuta. Ako pri spustenoj nemas rotacije ili imas onu kratkog vijeka, onda ti je mehanizam rucne u banani. Nije skup kvar, serviser provjeri event zamjeni sajlu te zamjeni senzor. U slucaju da rucna normalno hvata te kada je spustena ne blokira tocak, onda moguce da je samo senzor u pitanju.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Brokula
Postovi: 30532
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Brokula » 18 nov 2018, 12:28

Penaltiky je napisao/la:
Brokula je napisao/la:
Penaltiky je napisao/la:Ja sam se s jednim majmunom Axorom vozio 140 KM/h od Orašja :mrgreen:
Prema Lončarima?
Jeste taj pravac. Htio ga nalupat kasnije :mrgreen:
Ma ja, tim putem svi izvode takve egzibicije iako je poprilično loš :mrgreen:
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Azpi
Postovi: 4457
Pridružen/a: 17 maj 2018, 13:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Azpi » 18 nov 2018, 12:34

dr.van nostrand je napisao/la:Skoda Fabia 2009 godiste 1.6 benzin, jucer bio na planini, znaci ostavio ga u normala u ravnom, samo u prvoj bez rucne. Po povratku popodne, upalim auto kad mi stoji upaljena lampica za rucnu, odnosno kocioni sistem i svira mi onaj alarm za upozorenje. Rucna spustena, kocnica uredno radi, polahko se vratim u Sarajevo bez ikakvih primjecenih neobicnih ponasanja.

Naravno da cu prvo majstoru, al posto je nedjelja i dok cekam ponedjeljak pitam vas sta bi moglo biti?

Napominjem da sam prije 2 mjeseca odradio servis, prije mjeseca dana registrovao auto, tehnicki glat prosao pa mi ovo dodje bas kao neugodno iznenadjenje...
Isto sam imao na cetvorci, blinka lampica rucne, uglavnom fali ulja za kocnice, meni je iznad akumulatora gore na vrhu bila posuda u koju sam dosuo ulje za kocnice i sve ok, cak imam jos tog ulja jer nisam sve nasuo :mrgreen:
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 18 nov 2018, 12:57

Brokula je napisao/la: Ma ja, tim putem svi izvode takve egzibicije iako je poprilično loš :mrgreen:
Sad te s radarom cekaju na svakom cosku
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

semcho
Postovi: 1477
Pridružen/a: 05 nov 2010, 18:54
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la semcho » 18 nov 2018, 13:07

Asteriks je napisao/la:
marcelo05 je napisao/la:@Asteriks Znaš li možda koliko košta ulje za mjenjač (automatik) za Audi A6? Motor je 3.0, 2007. god. Ili ako neko drugi zna. pozz
Ovako, obicno tu bude i filter ulja mjenjaca. Onda, softversko podesavanje kod automatika tacnije refresh.

Marka ulja za 3.0 TDI je msm Febi Bilstein ATF, sto po litru dodje oko 20 KM. Eh sad, pitanje koliko ti litara treba. Moguce cak 5l, iako je ovo nagadjanje.

Raspitaj se i za sljedeci interval zamjene, koji bi se mogao kretati u regionu od 100k.
slika
Postao/la dr.van nostrand »
Dignes auto pomoc dizalice i isprobaj zadnje tockove tj. da li se vrte normalno kada je spustena rucna a onda kada je zategnuta. Ako pri spustenoj nemas rotacije ili imas onu kratkog vijeka, onda ti je mehanizam rucne u banani. Nije skup kvar, serviser provjeri event zamjeni sajlu te zamjeni senzor. U slucaju da rucna normalno hvata te kada je spustena ne blokira tocak, onda moguce da je samo senzor u pitanju.
Litar ulja cvaja, lijepi golf 2.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Penaltiky » 18 nov 2018, 13:24

SMR187 je napisao/la:
Brokula je napisao/la: Ma ja, tim putem svi izvode takve egzibicije iako je poprilično loš :mrgreen:
Sad te s radarom cekaju na svakom cosku
Al brate Mercedes Axor 140 kae lola da vidimo koliko može :rol:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

marcelo05
Postovi: 129
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la marcelo05 » 18 nov 2018, 19:13

Asteriks je napisao/la:
marcelo05 je napisao/la:@Asteriks Znaš li možda koliko košta ulje za mjenjač (automatik) za Audi A6? Motor je 3.0, 2007. god. Ili ako neko drugi zna. pozz
Ovako, obicno tu bude i filter ulja mjenjaca. Onda, softversko podesavanje kod automatika tacnije refresh.

Marka ulja za 3.0 TDI je msm Febi Bilstein ATF, sto po litru dodje oko 20 KM. Eh sad, pitanje koliko ti litara treba. Moguce cak 5l, iako je ovo nagadjanje.

Raspitaj se i za sljedeci interval zamjene, koji bi se mogao kretati u regionu od 100k.
slika
Svraćao rođak u jedan ovlašteni servis gdje su mu rekli da treba 9 litara, i ugrubo mu rekli da bi sve koštalo oko 1000 KM i još kažu kao trebaju ulje naručiti i tako ta priča. Pa ćemo sutra do drugih majstora da se to provjeri, jer izgleda da ovi kupe i šakom i kapom.

Avatar
Penaltiky
Postovi: 15051
Pridružen/a: 14 maj 2017, 17:04
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Penaltiky » 18 nov 2018, 19:21

marcelo05 je napisao/la: Svraćao rođak u jedan ovlašteni servis gdje su mu rekli da treba 9 litara, i ugrubo mu rekli da bi sve koštalo oko 1000 KM i još kažu kao trebaju ulje naručiti i tako ta priča. Pa ćemo sutra do drugih majstora da se to provjeri, jer izgleda da ovi kupe i šakom i kapom.
9 L u mjenjač :shock:
Šit bi loš, a sudžuk žilav...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14219
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 18 nov 2018, 19:23

Postao/la marcelo05 » 18 nov 2018, 19:13
Znaci ulje 9l oko 180 KM, onda softversko podesavanje, pa ispiranje tj. ciscenje mjenjaca + ruke. Po mojim procjenama nema sanse da bude 1000. Od tih 9l, moguce ce 70 % ostat za podmazivanje a ostalo je neka vrsta navedenog ciscenja.

Znaci ta cifra te izadje ako mahnu + 10 po litru ATF-a, naplate refresh nekih 350 te za izvedenu uslugu uzmu blizu 380 KM.

Lopov do lopova.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
BelminM23
Postovi: 9759
Pridružen/a: 17 maj 2012, 17:49
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la BelminM23 » 19 nov 2018, 16:47

Kakva su grijanja u drugih auta u pola 7, po ovom vaktu, onako cjenovni rang oko 5.000KM.

Putujem do posla 10 minuta, tek pred izlazak mi bude ugodno voziti se. Inače onako nije loše, samo hamam nije jako startno.

Danas idem nešto kod električara, pa usput pitam za lijevi žmigavac i ručicu, nešto mi lako pada, pa se lijevi pali skoro svaki put kad se desno ugasi. Kaže da je to problem kod 307, a vala i primjetio sam nekad da kada vidim isto auto ispred sebe, lijevi im se pali iz čista mira. :mrgreen: Uglavnom kaže da je to negdje oko 100KM, pa ne znam... :D

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: alacious i 15 gostiju.