Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Avatar
Asteriks
Postovi: 14311
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 14 sep 2021, 09:49

Druže, imam opel astru j 1.7 cdti, u zadnjih 4-5 dana evo vec dvaputa mi se dogodilo da je nešto zagusi.
Pa sad ovako mozemo samo ugrubo nagadjati. Moguce da je magnetni ventil turbine, moguce da blokiraju krilca iste pa ne pusta da razvija svu snagu sto je mozda sekundarni kvar a isto tako moze biti do EGR-a.

Najbolje dijagnostika pa testiranje i onda eliminisati dio po dio.
Uredan Golf je jedino nov Golf, ili onaj prva ruka kupljen nov u našim salonima
Na svaki polovnjak trebas ulaganja a dijelovi su potrosna roba. Da bi smanjio mogucnost veceg kvara radi se detaljniji pregled prije kupovine. Ja sam uzeo Fokusa od zlj prodavaca, zamijenio akumulator, sponu matice i kinetickog, remen (ovaj ima i reme i lanac), opruge amortizera te kocinone diskove i plocice, uz opsirni pregled ovjesa. Znaci nekoliko stoja, ne racunajuci mali servis. Sve uredno zabiljezeno, znaju se otp neki buduci intervali zamjena ali sada imam vozilo bez mane.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Klare
Postovi: 4302
Pridružen/a: 24 jun 2010, 12:28

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Klare » 14 sep 2021, 10:15

Asterix prijatelju sve si objasnio, nema se tu šta ni dodati ni oduzeti.
A ja cu reci iz prve ruke da znam za tricu da je perfektno auto sa onim 1.9 tdi 90hp.sve je ugladjeno, motor, mjenjač, dizajn, kvalitet materijala unutra, ali je limarija stvarno tanja, i problem. Znam da sam se preznojio u zadnjoj godini dok sam gumu promijenio. Prag truhnuo.
Ali sve u svemu prezadovoljan sam u 8 godina bio, fantastično auto. Osim lima problem manji je i rasvjeta unutra jer oslabi i crkava, te nebo čije se platno vrlo brzo odijepi te visi.

Četvorka je sve to popravila, ojačana kao tenk, a petica je napredovala po pitanju prostora, ona je još robusnija, a na toj platformi petice nema velikih promjena ni danas. Šestica ima još više prostora i isto se sjedi kao u kokpitu, iz auta se izlazi pomocu poluge rukom, a sedmica je preglednija i sjedi se vise slobodno.

Bilo koje polovno auto kod nas da uzmemo mora se nešto uložiti. Bitno je pri kupovini auto ne pretplatiti, a pogledati krucijalne stvari, stanje limarije, enterijera i motora. Ostalo je potrošni materijal koji čeka da se promijeni odmah ili kasnije, ali kad se to osvježi onda auto imate sigurno za svaku priliku. I velika je satisfakcija kada se osvježe dijelovi.
I nijedno auto nije savršeno, novo ili polovno uvijek se nadje nešto što ne leži na svom mjestu, ne treba biti ni velika picajzla po pitanju tih stvari.
Zadnja izmjena: Klare, dana/u 14 sep 2021, 10:32, ukupno mijenjano 2 puta.

Avatar
Azpi
Postovi: 4459
Pridružen/a: 17 maj 2018, 13:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Azpi » 14 sep 2021, 10:15

Marsal je napisao/la:
13 sep 2021, 17:49
Skupa auta haos, imam osjećaj da su odjednom poskupila. Ne možeš ništa pristojno naći za neki budžet koji sam ja imao tako da sam odustao od kupovine.

Ništa do ljeta iduće godine, a ni tad neću na silu nego ganjat povoljnu priliku.

Jaran mi prodao Octaviu nedavno, bio sam kratak za milju i on mi daje auto i govori dat ćeš kad budeš imao ali ja to ne volim tako, a nisam htio ni u limit ulazit. Moja deviza je da ako nemam para u kešu za nešto, onda to nije za mene.
Koji ti je budžet bio?

Trebao si octaviu bgn uzeti bila je provjerena, a realno to je najveći problem sad kad uzimas auto što ne znaš šta je kako je
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41236
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 14 sep 2021, 10:20

Asteriks je napisao/la:
14 sep 2021, 09:49

Uredan Golf je jedino nov Golf, ili onaj prva ruka kupljen nov u našim salonima
Na svaki polovnjak trebas ulaganja a dijelovi su potrosna roba. Da bi smanjio mogucnost veceg kvara radi se detaljniji pregled prije kupovine. Ja sam uzeo Fokusa od zlj prodavaca, zamijenio akumulator, sponu matice i kinetickog, remen (ovaj ima i reme i lanac), opruge amortizera te kocinone diskove i plocice, uz opsirni pregled ovjesa. Znaci nekoliko stoja, ne racunajuci mali servis. Sve uredno zabiljezeno, znaju se otp neki buduci intervali zamjena ali sada imam vozilo bez mane.
Jest, al je problem što kod Golfa cijena ide u nebu u odnosu na druge polovnjake, a svaki je više prešao od tih drugih polovnjaka obično.

Uvijek bih uzeo Mazdu 3, Civica, Corollu benzinca, u odnosu na Golfa, jer možeš naći više istih sa provjerenom kilometražom i održavanjem a daleko jeftiniji od Golfa iste generacije.

Plus nova generacija Golfa ima jedan od najlošijih infotaimenta u industriji, to kažu svi koji su ga vozili, baš su usrali tu šefa i stanicu sa novim rješenjima u kabini.

Audi A3 je lider u tom segmentu ako ćemo već o kvaliteti ne gledajući cijenu, iako dijele motore, posebno sa novom generacijom.

Evo npr onaj Civic što sam nedavno postavljao, nov Golf 8 sa ovakvim paketom opreme nemaš ispod 65-70 milja.

https://www.olx.ba/artikal/44332476/hon ... automatik/
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Asteriks
Postovi: 14311
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 14 sep 2021, 10:36

Kilometraza je muljaza cista i tesko dokaziva, sem mozda ovih neki novijih serija. Prema analizi njemackog trzista tamosnji nadlezni pretpostavljaju da je na svakom trecem vozilu manipulisano sa km.

Golf kao polovnjak je dokazano pouzdan. Takvom vozilu visoke kvalitete te nakon sto mu odradis par preventivnih zahvata neces naci nekih zamjerki niti imati bojazan od preuranjene generalke pogotov kod motorizacije TD.

Ovo nisu rezultati nekih mahalskih analiza vec ogromnog trzista EU, gdje je pomenuti suvereni lider. Tako trazen i kvalitetan proizvod opravdano je na dobrom glasu u svojoj klasi a to onda ima cijenu.

Sto se Japanaca tice, nema sumnje da su vodeci u proizvodnji benzinaca do 2.0 i to im je zastitni znak. Problem nasem obicnom covjeku je ipak potrosnja jer ebiga gleda se svaki litar a Toyota je i tu nasla tehnolosko rjesenje smanjena iste ali tek nakon 2012.

I da se vratimo na samu srz jednim jednostavnim odgovorom
Jest, al je problem što kod Golfa cijena ide u nebu u odnosu na druge polovnjake
Dvije decenije u kontinuitetu najtrazeniji model EU trzista.

@Klare ma dobro, tu smo da branimo reputaciju Svaba, sakom i kapom :mrgreen: iako sam veliki fan americke autoindustrije, pocev od muscle cars.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Marsal
Postovi: 22709
Pridružen/a: 10 jun 2012, 00:13
Lokacija: Na klupi za rezervne igrače
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Marsal » 14 sep 2021, 11:46

Azpi je napisao/la:
14 sep 2021, 10:15
Marsal je napisao/la:
13 sep 2021, 17:49
Skupa auta haos, imam osjećaj da su odjednom poskupila. Ne možeš ništa pristojno naći za neki budžet koji sam ja imao tako da sam odustao od kupovine.

Ništa do ljeta iduće godine, a ni tad neću na silu nego ganjat povoljnu priliku.

Jaran mi prodao Octaviu nedavno, bio sam kratak za milju i on mi daje auto i govori dat ćeš kad budeš imao ali ja to ne volim tako, a nisam htio ni u limit ulazit. Moja deviza je da ako nemam para u kešu za nešto, onda to nije za mene.
Koji ti je budžet bio?

Trebao si octaviu bgn uzeti bila je provjerena, a realno to je najveći problem sad kad uzimas auto što ne znaš šta je kako je
4 do 4.5, a Škodilak otišao za 5300.

https://www.olx.ba/r/43605575/127580

Gledaj ljepotice :ljepota:
Smrti joj nema.
Heroji Grada Zenice = NGG Za Čelik i UG Robijaši 1988

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37559
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 14 sep 2021, 21:57

Jel se Sava Eskimo vozi ove zime? Ili imate 1000 KM za gume :D

Ima li kakva preporuka za srednju klasu gume 195 55 16 ?

ljevak
Postovi: 639
Pridružen/a: 13 apr 2021, 22:23
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la ljevak » 14 sep 2021, 22:07

U mene diplomat na privatnom i sluzbenom. Nikakvih problema nisam imao, a vodim zimsku sluzbu.

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 15 sep 2021, 11:22

Fantasista je napisao/la:
14 sep 2021, 08:46
Dacia je najveće smeće od auta a golf 5 je obični sepet koji je samo navikan ovdje kod nas u ex yu.
Slazem se.
Aljegri, out!

Avatar
Asteriks
Postovi: 14311
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 16 sep 2021, 13:11

Sava Eskimo ima prilicno dobar vijek trajanja, nivo Hankooka i Falkena. Neprikosnoveni lideri u toj kategoriji su Michelin Alpin te vrhunski Dunlop (koje i sam mislim uzeti).

Dalje, pomenuta Sava je odlicna na snijegu i ledu ali tu su problemi na kisnoj podlozi, iako je dobila ukupnu ocjenu - zadovoljava.

Obzirom da sam godinama koristio ovu marku i cesto putujem, bilo je par situacija blagog iznosenja, podupravljanja isl. Nazalost nisu rijetki takvi slucajevi na nasim putevima, sto nije samo do kvaliteta gume vec i drugih faktora. Naravno i Michelin ce izdati ako se rade neki ishitreni manevri.

Mozes ti zbavit i neke zlj marke ali validni testovi su jedini ispravan nacin da saznas kvalitet, jos pogotov oni u ciji konacan rezultat ulaze i stavke poput navedene trajnosti, koja je testirana u svim okolnostima.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

FoSte95
Postovi: 12639
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la FoSte95 » 17 sep 2021, 15:49

nego da pitam za misšljenje forumaše o Peugeot 407 bilo da je 1.6 ili 2.0 HDI :mrgreen:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
Marvin
Postovi: 4253
Pridružen/a: 08 avg 2014, 09:05
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Marvin » 17 sep 2021, 16:38

FoSte95 je napisao/la:
17 sep 2021, 15:49
nego da pitam za misšljenje forumaše o Peugeot 407 bilo da je 1.6 ili 2.0 HDI :mrgreen:
2.0 naravno. Jedan od najboljih dizel agregata. Nemaju poznatih ili standardnih boljki. Za relativno male pare moze ih naci u solidnom stanju,sa puno vise opreme od npr VW konkurencije.
Kolega sa posla ima jednog evo 10 godina i uz normalno odrzavanje nema nikakvih problema.

Avatar
SlevinKelevra
Postovi: 11909
Pridružen/a: 30 okt 2012, 23:40
Lokacija: NYC, USA
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SlevinKelevra » 18 sep 2021, 20:30

Asteriks je napisao/la:
16 sep 2021, 13:11
.
Polo, 2010.
Jel moguce da na board displayu nemam opciju temperature, prosjecne potrosnje itd.
Bukvalno, imam kilometrazu, trip i vanjsku temperaturu.

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 18 sep 2021, 23:31

SlevinKelevra je napisao/la:
18 sep 2021, 20:30
Asteriks je napisao/la:
16 sep 2021, 13:11
.
Polo, 2010.
Jel moguce da na board displayu nemam opciju temperature, prosjecne potrosnje itd.
Bukvalno, imam kilometrazu, trip i vanjsku temperaturu.
Pa šta si očekivao od Volkswagena ? Budi sretan što imaš i to ...
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
edoox
Postovi: 1600
Pridružen/a: 04 feb 2009, 12:30
Lokacija: Jajce/Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la edoox » 19 sep 2021, 00:25

SlevinKelevra je napisao/la:
18 sep 2021, 20:30
Asteriks je napisao/la:
16 sep 2021, 13:11
.
Polo, 2010.
Jel moguce da na board displayu nemam opciju temperature, prosjecne potrosnje itd.
Bukvalno, imam kilometrazu, trip i vanjsku temperaturu.
Pa Das is Auto :rol: trosi ko uplajac, 3-4 litre,za koju godinu ce i proizvoditi gorivo( svi mi koji lazemo da nam auto trosi litar dva tri manje nego sto stvarno popije :tralala: )

Avatar
edoox
Postovi: 1600
Pridružen/a: 04 feb 2009, 12:30
Lokacija: Jajce/Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la edoox » 19 sep 2021, 00:30

Marsal je napisao/la:
14 sep 2021, 11:46
Azpi je napisao/la:
14 sep 2021, 10:15
Marsal je napisao/la:
13 sep 2021, 17:49
Skupa auta haos, imam osjećaj da su odjednom poskupila. Ne možeš ništa pristojno naći za neki budžet koji sam ja imao tako da sam odustao od kupovine.

Ništa do ljeta iduće godine, a ni tad neću na silu nego ganjat povoljnu priliku.

Jaran mi prodao Octaviu nedavno, bio sam kratak za milju i on mi daje auto i govori dat ćeš kad budeš imao ali ja to ne volim tako, a nisam htio ni u limit ulazit. Moja deviza je da ako nemam para u kešu za nešto, onda to nije za mene.
Koji ti je budžet bio?

Trebao si octaviu bgn uzeti bila je provjerena, a realno to je najveći problem sad kad uzimas auto što ne znaš šta je kako je
4 do 4.5, a Škodilak otišao za 5300.

https://www.olx.ba/r/43605575/127580

Gledaj ljepotice :ljepota:
Smrti joj nema.
Imas taman da ti tusnem fiJata,doduse karavan, i da ti ostane finih para ;)

Neutral
Postovi: 37823
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 19 sep 2021, 00:36

Preko firme smo dobri sa Nuicem, htio Hankook, oni meni govore, uzmi Laufenn, kako se vec pise, ista guma drugi naziv, 10-20KM jeftinija jos preko firme imao popust, mislim da me jedna izasla 74 ili 84KM. Treca im godina, prezadovoljan.

I brat iste uzeo prije par mjeseci.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14311
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 19 sep 2021, 07:16

SlevinKelevra je napisao/la:
18 sep 2021, 20:30
Asteriks je napisao/la:
16 sep 2021, 13:11
.
Polo, 2010.
Jel moguce da na board displayu nemam opciju temperature, prosjecne potrosnje itd.
Bukvalno, imam kilometrazu, trip i vanjsku temperaturu.
Polo Mk5 nema mjerac temperature rashladne tecnosti, tj. onaj pokazatelj, ali nisu jedini msm da ni Corsa, Yaris, Mazda 2 itd., datog godista takodjer nemaju pomenuti. Nidje veze rjesenje ali eto, ima sigurno neka signalizacija kada motor bude blizu tacke da prokljuca.

Za prosjecnu potrosnju moguce da ga nema u tvojoj opremi ali opet nisam info o tome.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Sage
Postovi: 5331
Pridružen/a: 08 jan 2013, 11:07
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Sage » 19 sep 2021, 08:40

Kad se spominju ove usporedbe golfa i drugih vozila, puno je i do mentaliteta nas. Ja sam uzeo 2019. godine Megana III, vozilo je 2011. godiste, u GumaM, zamijenio covjek staro za novo sa 70 000km na satu(ja sam drugi vlasnik vozila), kupio sam ga za manje od 10 000 maraka. Kaze mi prvi komsija a i ostali, mogo si golfa uzet za te pare :crazy:
Emancipate yourselves from mental slavery...

Memento Mori...

Avatar
Lillard
Postovi: 26296
Pridružen/a: 28 mar 2013, 23:46
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Lillard » 19 sep 2021, 09:53

Sage je napisao/la:
19 sep 2021, 08:40
Kad se spominju ove usporedbe golfa i drugih vozila, puno je i do mentaliteta nas. Ja sam uzeo 2019. godine Megana III, vozilo je 2011. godiste, u GumaM, zamijenio covjek staro za novo sa 70 000km na satu(ja sam drugi vlasnik vozila), kupio sam ga za manje od 10 000 maraka. Kaze mi prvi komsija a i ostali, mogo si golfa uzet za te pare :crazy:
Pa golf je bolje auto i dijelovi su jeftiniji :D
"Last time they count me out, what I do Game 6?"

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 21 gost.