Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
61
60%
Benzin
23
23%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
14
14%
 
Ukupno glasova: 102

Avatar
Asteriks
Postovi: 14312
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 okt 2021, 14:04

slika
Sto se vrste punionica tice postoje one gdje npr. za pola sata punjenja baterije, elektro vozilo na punjacu 11 kW moze se preci u prosjeku 35 km. Za isto vrijeme na punjacu od 22 kW - oko 70 km. Na onom od 50 kW (koji je u BiH najsnazniji) vozilo za pola sata punjenja moze preci cca 160 km u idealnim uvjetima voznje.

Na punionici od 125 kW da bi se baterija napunila do 80 % treba 35 minuta. Postavljanje/ugradnja brzih punionica kosta izmedju 30k i 50k eura.

Samo Njemacka do 2030. treba oko milion pomenutih.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Brokula
Postovi: 30955
Pridružen/a: 13 feb 2014, 18:32
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Brokula » 08 okt 2021, 15:11

Postoji li ikakav plan u Bosni za integraciju elektricnih automobila?
7 - Tottenham Hotspur are the first English side to concede seven goals in any European competition since Tottenham Hotspur themselves lost 0-8 to FC Koln in the UEFA Intertoto Cup in July 1995. Spursy.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14312
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 08 okt 2021, 16:54

BiH trenutno raspolaze sa jedva 50 javnih punionica. Da bi instant napravili neki pomak po pitanju infrastrukture, potrebno je barem 20 miliona za nekih 500 novih. Naravno trebaju nam one za brze punjenje, a to znaci minimalne snage od 125 kW.

Dalje, jos 2019. bio je onaj prijedlog o potpunom ukidanju carina za elektro vozila, a ista trenutno iznosi cini mi se oko 5 %.

Drugim rijecima, nema nas ni na mapi ali jasno da cak i one najrazvijenije zemlje prilicno kaskaju po pitanju navedene infrastrukture.

Ipak, mora se poceti od nekih kljucnih stvari, zagadjivaca koji su prvi na listi prioriteta...
U ukupnoj bruto proizvodnji, hidroelektrane su učestvovale sa 20,7 posto, termoelektrane sa 77,1 posto, a solarne i vjetroelektrane sa 2,2 posto, objavila je Agencija za statistiku BiH
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

marcelo05
Postovi: 135
Pridružen/a: 19 nov 2015, 20:45
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la marcelo05 » 10 okt 2021, 20:22

@asteriks Druže, u pitanju je focus 1.8 tdci 85 kw, 2004. Provjeravana potrošnja goriva. Natočen pun rezervoar i pređeno 280 km (kombinovane vožnje stotinjak kilometara otvoreno, a ostatak gradska), i opet pun natočen i izađe da je potrošnja 7.4 l. Prije par godina kad sam tako testirao čini mi se da je bilo negdje oko 6 litara. Da napomenem da se nešto u egr u "čuje", proizvodi neke zvukove. Može li bit do njega il su dizne uzrok povećane potrošnje.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14312
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 11 okt 2021, 08:12

marcelo05 je napisao/la:
10 okt 2021, 20:22
@asteriks Druže, u pitanju je focus 1.8 tdci 85 kw, 2004. Provjeravana potrošnja goriva. Natočen pun rezervoar i pređeno 280 km (kombinovane vožnje stotinjak kilometara otvoreno, a ostatak gradska), i opet pun natočen i izađe da je potrošnja 7.4 l. Prije par godina kad sam tako testirao čini mi se da je bilo negdje oko 6 litara. Da napomenem da se nešto u egr u "čuje", proizvodi neke zvukove. Može li bit do njega il su dizne uzrok povećane potrošnje.
Fabricki deklarirana kombinovana potrosnja Focusa 1.8 tdci 85 kw je otprilike 5.6l. Sad, tvoj Focus je star 17 godina pa tu trebas uracunati odredjeni gubitak od izvorne snage te motor koji toliko dugo nije osvjezen. Sve to moze uzrokovati tik vecu potrosnju ali da je kombinovana 7.4, to jest nesto vise od ocekivanja, cak i kada u obzir uzmemo sve faktore. Gradska u zimskim uvjetima trebala bi biti cca 7.8 ali na otvorenom ispod 5l (max 5). Striktno za tvoje mjerenje znaci 180 gradske te 100 otvorene trebalo bi kombinovane izaci max oko 6,5.

Najbolje rjesenje je da ga skopcas na dijagnostiku. Ono sto ti moze stvoriti problem u EGR jeste čađ, a pomenutu čađ mogu izazvati - los kvalitet ulja, voznja na kracim relacijama ili razlozi koji ce biti veci udar na tvoj dzep - istrosene karike, istrosene vodilice ventila te neispravna turbina.

Dalje moguc je i problem dizni, al' samo da znas iste su prilicno paprene kod tdci motorizacije date kubikaze. U svakom slucaju najbolje cim prije traziti rjesenje da poslije ne bi dobio citavu listu problema.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 14 okt 2021, 12:12

The German news outlet notes that the EV revolution is beginning to gather momentum in Germany. In September, 41 percent fewer gasoline-powered vehicles were sold in Germany compared to the same period the previous year. Sales of vehicles with diesel engines plummeted as much as 54 percent on a year-over-year basis, mirroring the experience of Norway, where diesel car sales have all but evaporated. By contrast, sales of hybrids were up by 11 percent, plug-in hybrids were up 14 percent, and sales of pure electric cars increased by a dramatic 59 percent.
As a group, the Audi A4, BMW 3 Series, and Mercedes C/CLA-Class racked up 6,100 sales in Germany in September, according to its Federal Motor Transport Authority. Wirtschafts Woche crunched the sales numbers and determined that Model 3 sales totaled 6,800 for the same month.
dizel :wave: :mrgreen:

Plus Giga factory u Berlinu otvoren prije koji dan. :kafa:
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

Avatar
Murga
Postovi: 3115
Pridružen/a: 20 jul 2013, 16:29
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Murga » 15 okt 2021, 06:55

To je neizbjezno sto se tice dizela, pogotovo za obicna auta.
Ne obra se bostan, dok sljive ne popadaju...

Avatar
Asteriks
Postovi: 14312
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 15 okt 2021, 15:07

slika
Najvažnije novine na Focusu za 2022. su osvježeni dizajn, novi multimedijalni sistem, novi sistemi asistencije kao i unapređena motorizacija.

Automobil će se u prodajnim salonima pojaviti početkom sljedeće godine.

Kada je riječ o dizajnu spoljašnjosti, povećana je visina "nosa", dok je Fordov amblem premješten sa haube na sredinu maske hladnjaka.

Maska je inače nešto veća nego ranije, a razlikuje se u zavisnosti od paketa opreme.

Na svim verzijama pažnju privlače nova, malo tanja, full LED prednja svjetla sa integrisanim maglenkama.

Kao opcija, biće dostupni i "matrix" LED farovi, opremljeni, između ostalog funkcijom dinamičkog osvjetljenja u krivinama, aktivne kontrole snopa kako bi se izbjeglo zasljepljivanje drugih vozača (koristi kameru) ili prilagođavanja svjetla situaciji na putu i vremenskim uslovima.

LED stop svjetla takođe su dobila novi oblik i dizajn.

Unutrašnjost automobila sada izgleda modernije. Na komandnoj tabli dominira ogromni digitalni ekran dijagonale 13,2 inča, putem koga vozač ima pristup novom multimedijalnom sistemu Sync4, prilagođenom iz električnog Mustanga Mach-E.

Navigacija zasnovana na Cloudu, glasovne komande i intuitivnije korisničko okruženje sa Apple CarPlay i Android Auto funkcijama samo su neke od njegovih prednosti.

Klima-uređajem i postavkama većine sistema automobila takođe se upravlja putem ekrana osjetljivog na dodir, prenosi b92.

Bazični motor Focusa za 2022. i dalje je trocilindarski EcoBoost 1.0 sa 100 KS ili 125 KS, uparen sa 6-brzinskim manuelnim mjenjačem.

U ponudi će biti i kao "laki" hibrid sa opcionim sedmostepenim automatikom u varijantama od 125 i 155 KS.

Jedini dizelaš je 1.5 EcoBlue, dostupan u dvije varijante snage, sa 95 ili 120 KS. Povezan je sa 6-stepenim manuelnim ili, u snažnijoj varijanti, sa opcionim 8-stepenim automatskim menjačem.

Najnovija ST verzija imaće ispod haube 2.3 EcoBoost od 280 KS. Ovaj model će standardno biti opremljen 6-brzinskim manuelcem ili, uz doplatu, 7-stepenim automatikom sa polugicama za manuelnu promjenu brzina na volanu.

Restilizovani Focus uključuje i brojne sisteme asistencije vozaču, koji su prošireni u poređenju sa prethodnikom.

Među njima je i Blind Spot Assist, koji ne samo da upozorava na druge automobile izvan vidokruga vozača, već i, ako je to potrebno, "obeshrabruje" promjenu trake.

Sistem skenira okolinu automobila za vozila do 28 metara iza i to 20 puta u sekundi, a funkcioniše pri brzinama od 65 do 200 km/h.
:salut:
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Centre forward
Postovi: 6147
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 17 okt 2021, 15:46

Fordaši su po novom Focusu baš opleli. Kritikuju ga da jako sliči na i30, a zamjerke su i na taj centalni displej veličine EI Niš televizora.
Suštinski ne djeluje loše, mada je MK2 Facelift neprevazidjen. :kafa:

Jesi li vidio novi Ford Caddy ? Prvo dijete braka VW i Forda.

Idući Focus, istina ako ga bude, dolazi sa 2.0 TDI motorom. :mrgreen:
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
Asteriks
Postovi: 14312
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 17 okt 2021, 17:02

U zadnjih 6 godina, Ford je barem cetiri bio najprodavanija marka komercijalnih vozila EU. Sad tu imas - Ford Transit Courier, Transit Connect, Transit Custom te Ford Transit.

VW Amarok druge generacije kazu biti ce rezultat zajednicke saradnje gdje VW vidi priliku uleta na americko trziste, a sta je bolje nego pickup i to na domacem terenu Forda (na platformi Ford Rangera).

VW ce za Ford razviti lako dostavno vozilo na bazi Caddya dok ce Ford za VW razviti komercijalno vozilo nosivosti oko tone.

Onda tu je i elektricni Ford koji ce se razviti na modularnoj platformi VW-a itd.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
VelaHavle
Postovi: 5362
Pridružen/a: 02 feb 2015, 12:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la VelaHavle » 18 okt 2021, 20:23

Ford bolje pros‘o.
Aljegri, out!

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4752
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la LlullSergio » 19 okt 2021, 09:55

Kako sam sad kupovao auto pa sam svasta nesto gledao i Audi mi je potvrdio primat sto se tice neudobnosti jednog auta. Bas sam sjeo u dosta Audija i prije se vozio u dosta njih i sve ijedan skoro neudoban. Q3, Q5 sve neudobno, malo nazad, bez ikakvog prostora. A i generalno svaki Audi mi je nesto krut.

Poredio Golf 8 i Audi A3 Coupe, Golf je neuporediv sto se tice komfora, jbt limuzina za ovo. A4 isto mala nekakva, cak i A6 nije nazad neki komfor koji bi ocekivao. Jes iznad ovih nabrojanih, ali ocekivao bi covjek vise za te pare. Npr. Q3 me bas iznenadila, vozio se do Hercegovine dolje pozadi, nikad gore putovanje u zivotu nisam imao.

Ko se odluci za VW grupaciju prilikom odabira po meni je sve bolje od Audija.

Avatar
SMR187
Postovi: 6439
Pridružen/a: 12 dec 2017, 21:29
Lokacija: Gʀɑɖɑĉɑc - Tuzla
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la SMR187 » 19 okt 2021, 10:06

To je istina. Na poslu vozim Fabiju 2009 koja je udobnija od moje A3 2011
SM to the R.
🔴 Zvijezda Gradačac
🔴 Manchester United
🟢 SS.ba liga | Joint FC

Avatar
rio_Ferdy88
Moderator
Postovi: 41238
Pridružen/a: 16 avg 2011, 04:32
Lokacija: Tamni Vilajet
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la rio_Ferdy88 » 19 okt 2021, 10:11

LlullSergio je napisao/la:
19 okt 2021, 09:55
Kako sam sad kupovao auto pa sam svasta nesto gledao i Audi mi je potvrdio primat sto se tice neudobnosti jednog auta. Bas sam sjeo u dosta Audija i prije se vozio u dosta njih i sve ijedan skoro neudoban. Q3, Q5 sve neudobno, malo nazad, bez ikakvog prostora. A i generalno svaki Audi mi je nesto krut.

Poredio Golf 8 i Audi A3 Coupe, Golf je neuporediv sto se tice komfora, jbt limuzina za ovo. A4 isto mala nekakva, cak i A6 nije nazad neki komfor koji bi ocekivao. Jes iznad ovih nabrojanih, ali ocekivao bi covjek vise za te pare. Npr. Q3 me bas iznenadila, vozio se do Hercegovine dolje pozadi, nikad gore putovanje u zivotu nisam imao.

Ko se odluci za VW grupaciju prilikom odabira po meni je sve bolje od Audija.
Sjedi u Volva pa ćeš vidjeti šta je komfor i udobnost, posebno ovi noviji, npr neki XC.
Keep the faith and never fear, We'll keep the Red flag flying high, Cuz Man United will Never Die!!!
The greater the challenge the more Glory in overcoming it!
________BOSTON_________
.BRUINS=CELTICS=RED SOX.
..NEW ENGLAND PATRIOTS..

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 19 okt 2021, 11:36

rio_Ferdy88 je napisao/la:
19 okt 2021, 10:11
LlullSergio je napisao/la:
19 okt 2021, 09:55
Kako sam sad kupovao auto pa sam svasta nesto gledao i Audi mi je potvrdio primat sto se tice neudobnosti jednog auta. Bas sam sjeo u dosta Audija i prije se vozio u dosta njih i sve ijedan skoro neudoban. Q3, Q5 sve neudobno, malo nazad, bez ikakvog prostora. A i generalno svaki Audi mi je nesto krut.

Poredio Golf 8 i Audi A3 Coupe, Golf je neuporediv sto se tice komfora, jbt limuzina za ovo. A4 isto mala nekakva, cak i A6 nije nazad neki komfor koji bi ocekivao. Jes iznad ovih nabrojanih, ali ocekivao bi covjek vise za te pare. Npr. Q3 me bas iznenadila, vozio se do Hercegovine dolje pozadi, nikad gore putovanje u zivotu nisam imao.

Ko se odluci za VW grupaciju prilikom odabira po meni je sve bolje od Audija.
Sjedi u Volva pa ćeš vidjeti šta je komfor i udobnost, posebno ovi noviji, npr neki XC.
Prošla generacija XC60 najudobnije auto što sam se vozio , otišao do Banja Luke i nazad nisam osjetio put ... :bow:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4752
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la LlullSergio » 19 okt 2021, 12:33

Ma dobro Volvo je fantazija, sigurnost, udobnost, pouzdanost, komfor. Sve zivo ima, samo ja sam htio nesto novije (najvise do 4. godine starosti) uz kilometrazu manju od 100 k tako da je Volvo uz te uslove otpadao jer je preskup bio :D

Avatar
Nitro
Postovi: 5266
Pridružen/a: 26 jan 2014, 19:52
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Nitro » 19 okt 2021, 19:50

Zamolio bih nekog ko se razumije u auta da mi kaze misljenje o VW Tiguanu 2.0 2016god + jer planiram to auto kupiti. Budzet oko 40k
Going on up to a spirit in the sky...
It's where I'm gonna go when I die...
And when I die and they lay me to rest...
I'm gonna go on the piss with Georgie Best!!

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4752
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la LlullSergio » 19 okt 2021, 20:53

Nitro je napisao/la:
19 okt 2021, 19:50
Zamolio bih nekog ko se razumije u auta da mi kaze misljenje o VW Tiguanu 2.0 2016god + jer planiram to auto kupiti. Budzet oko 40k
Ja bas takvog uzeo.

Samo 2017. godiste. Pretpostavljam da gledas ovu noviju seriju.

Uz taj budzet gledaj vala da je presao ispod 100 k mada sa tim godistem tesko i gledaj da ima dosta opreme. Ja ovo sto sam uzeo skoro sve pizdarije unutra ima od digitalnog cockpita, kamera, onih sigurnnosnih potpora itd itd.

Nemam samo panoramu, ali mi se licno svakako i ne svidja nesto, plus mislim da samo ide uz R seriju.

Avatar
Nitro
Postovi: 5266
Pridružen/a: 26 jan 2014, 19:52
Lokacija: Sarajevo
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Nitro » 19 okt 2021, 21:01

LlullSergio je napisao/la:
19 okt 2021, 20:53
Nitro je napisao/la:
19 okt 2021, 19:50
Zamolio bih nekog ko se razumije u auta da mi kaze misljenje o VW Tiguanu 2.0 2016god + jer planiram to auto kupiti. Budzet oko 40k
Ja bas takvog uzeo.

Samo 2017. godiste. Pretpostavljam da gledas ovu noviju seriju.

Uz taj budzet gledaj vala da je presao ispod 100 k mada sa tim godistem tesko i gledaj da ima dosta opreme. Ja ovo sto sam uzeo skoro sve pizdarije unutra ima od digitalnog cockpita, kamera, onih sigurnnosnih potpora itd itd.

Nemam samo panoramu, ali mi se licno svakako i ne svidja nesto, plus mislim da samo ide uz R seriju.
Pa teško da se nađe 2017 godiste za oko 40000, pogotovo jer tražim automatik. Mada su recimo u Srbiji nekim čudom jeftiniji nego kod nas :roll:
Going on up to a spirit in the sky...
It's where I'm gonna go when I die...
And when I die and they lay me to rest...
I'm gonna go on the piss with Georgie Best!!

Avatar
LlullSergio
Postovi: 4752
Pridružen/a: 10 dec 2018, 23:16
Lokacija: Chamartin
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la LlullSergio » 19 okt 2021, 21:05

Pa ja sam našao :mrgreen:

86 hiljada presao, 4x4 pogon i Offroad paket. Msm tacno je bilo 41 milja plus mi zamijeni disk plocice od sebe prije preuzimanja vozila i dobio kasko na korištenje do jula mjeseca.

Mada ja nisam bio striktno za Tiguan, ali je to bila previse dobra ponuda. U salonu nov Tiguan sa puno manje dodatne opreme 85 hiljada jbt.

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 22 gosta.