Automobili, motori...

Teme koje nemaju veze sa sportom

Moderatori/ce: insider,rio_Ferdy88

Vozim...

Dizel
60
61%
Benzin
22
22%
Plin
2
2%
Hibrid
1
1%
Elektro vozilo
1
1%
ništa ne vozim :(
13
13%
 
Ukupno glasova: 99

Avatar
Lakoste
Postovi: 7821
Pridružen/a: 17 nov 2015, 19:46
Lokacija: London
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Lakoste » 23 feb 2023, 21:37

coelho41 je napisao/la:
23 feb 2023, 19:07
Lakoste je napisao/la:
23 feb 2023, 17:56
Je li malo 1.6hdi za Citroen C5
Jest. To ti je lijeno auto + 1.6 modeli imaju slabiju korpu kvačila, znam dvojicu kojima je otišla. Uzmi 2.0, 103KW i miran si.

Evo ti najbolji deal za C5-icu što sam ja vidio na olx-u
https://olx.ba/artikal/51853807/citroen ... od2011uvoz
Trazim automatika i da nije karavan :D

Avatar
coelho41
Postovi: 12437
Pridružen/a: 23 jan 2014, 16:48
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la coelho41 » 23 feb 2023, 21:43

Lakoste je napisao/la:
23 feb 2023, 21:37
coelho41 je napisao/la:
23 feb 2023, 19:07
Lakoste je napisao/la:
23 feb 2023, 17:56
Je li malo 1.6hdi za Citroen C5
Jest. To ti je lijeno auto + 1.6 modeli imaju slabiju korpu kvačila, znam dvojicu kojima je otišla. Uzmi 2.0, 103KW i miran si.

Evo ti najbolji deal za C5-icu što sam ja vidio na olx-u
https://olx.ba/artikal/51853807/citroen ... od2011uvoz
Trazim automatika i da nije karavan :D
haha sve yebači, neće niko karavana :mrgreen: ne znam teško da ćeš naći bolju opremu od ove što sam ti ja poslo sad, automatik/manual to bi trebalo da ti bude svejedno

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 24 feb 2023, 09:11

slika
slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 24 feb 2023, 19:27

Asteriks je napisao/la:
24 feb 2023, 09:11
slika
slika
Yaris , pišanje klasično Japanaca po Švabama :salut: :salut: :salut:
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Avatar
RiNo
Postovi: 5680
Pridružen/a: 09 jan 2009, 21:16
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la RiNo » 24 feb 2023, 21:52

Fin gradski autić. Nedavno mi je auto bilo na servisu pa sam dobio Mazdu 2 Agille na korištenje koja je u biti Toyota Yaris Hybrid samo sa logom Mazde, ekstra auto. Ovaj Peugeot 208 je isto bombona, a za Daciu me čudi da tako visoko kotiraju, ne znam ni ko to kupuje niti ih vidim puno u saobraćaju
100% sportski i krajnje opušten potpis

Avatar
Centre forward
Postovi: 6073
Pridružen/a: 26 jun 2010, 14:37
Lokacija: Rudolf Diesel straße
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Centre forward » 24 feb 2023, 22:19

Ford neshvatljivo tone u Evropi. Čemu takva taktika, nemam pojma. Za deset godina na cesti ćeš ga vidjat kao Jaguara npr.

Izgleda da će Kinezi pazarit' njihovu fabriku u Njemačkoj. Da li je ona u Kelnu ili Saarlandu, nemam pojma? Šteta, obje su ponos njemačke privrede i njenog oporavka poslije Drugog rata.
05.09.1995 ♥

11-0-0 Rekordmeister

Ratzel Hettner Ritter Meyer Waldseemüller

Avatar
tuzlak1987
Postovi: 37501
Pridružen/a: 26 maj 2013, 12:11
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la tuzlak1987 » 24 feb 2023, 22:38

RiNo je napisao/la:
24 feb 2023, 21:52
Fin gradski autić. Nedavno mi je auto bilo na servisu pa sam dobio Mazdu 2 Agille na korištenje koja je u biti Toyota Yaris Hybrid samo sa logom Mazde, ekstra auto. Ovaj Peugeot 208 je isto bombona, a za Daciu me čudi da tako visoko kotiraju, ne znam ni ko to kupuje niti ih vidim puno u saobraćaju

Uzimaju Daciu firme, bace na papir ponude i vide da im je to najpovoljnija opcija. Koriste 3 4 5 godina i onda uzimaju nova.
Ili ljudi koji zele novo auto, ima Duster 4x4 vide isplati se jer su porasle cijene. Ili neke firme koje trebaju 4x4 pogon..
Pa imaju i one modele na plin..

Malo si radili na izgledu i vanjskom i unutrasnjem pa sada to izgleda dosta bolje nego prije.

Avatar
miki_92
Postovi: 21591
Pridružen/a: 07 jun 2010, 19:41
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la miki_92 » 24 feb 2023, 23:29

RiNo je napisao/la:
24 feb 2023, 21:52
Fin gradski autić. Nedavno mi je auto bilo na servisu pa sam dobio Mazdu 2 Agille na korištenje koja je u biti Toyota Yaris Hybrid samo sa logom Mazde, ekstra auto. Ovaj Peugeot 208 je isto bombona, a za Daciu me čudi da tako visoko kotiraju, ne znam ni ko to kupuje niti ih vidim puno u saobraćaju
Dacia je u 2022. prodala više auta od Citroena u Francuskoj, Sandero je bio prodavaniji od Clija

u EU generalno drugu godinu zaredom drugi najprodavaniji model

onaj elektricni Spring isto bio u top 10 BEV u EU, oko 50k se prodalo u 2022.
"This whole thing is pretty much done. We're more ghosts than people."

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 24 feb 2023, 23:53

miki_92 je napisao/la:
24 feb 2023, 23:29
RiNo je napisao/la:
24 feb 2023, 21:52
Fin gradski autić. Nedavno mi je auto bilo na servisu pa sam dobio Mazdu 2 Agille na korištenje koja je u biti Toyota Yaris Hybrid samo sa logom Mazde, ekstra auto. Ovaj Peugeot 208 je isto bombona, a za Daciu me čudi da tako visoko kotiraju, ne znam ni ko to kupuje niti ih vidim puno u saobraćaju
Dacia je u 2022. prodala više auta od Citroena u Francuskoj, Sandero je bio prodavaniji od Clija

u EU generalno drugu godinu zaredom drugi najprodavaniji model

onaj elektricni Spring isto bio u top 10 BEV u EU, oko 50k se prodalo u 2022.
Obrati malo pažnju , Stepwaya i Dustera bruku na ulicama ima ..
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 25 feb 2023, 00:33

Centre forward je napisao/la:
24 feb 2023, 22:19
Ford neshvatljivo tone u Evropi. Čemu takva taktika, nemam pojma. Za deset godina na cesti ćeš ga vidjat kao Jaguara npr.

Izgleda da će Kinezi pazarit' njihovu fabriku u Njemačkoj. Da li je ona u Kelnu ili Saarlandu, nemam pojma? Šteta, obje su ponos njemačke privrede i njenog oporavka poslije Drugog rata.
Sad će godinu dana otkad radim za njemačku firmu koja je usko povezana s Fordom. Trenutnom se bavimo Volvom 100% za čitavu Njemačku, Fordom i Entepriseom, djelomično Opelom, Polestarom, a prekinuli smo ugovore s Hyundai, Kia, Citroenom i Peugeotom.

Ford tone jer su smeće s korisničkom podrškom. Dakle, kod Forda je u smislu kvarova 80% problemi s "baterijom", koja se lako da riješiti. Međutim ako je kvar veći, šlepa se u Ford radionicu i tu počinju problem. Čovjek uzme Mustanga, dobije samo na 2 dana zamjensko auto, ako je čet iza 12 ili petak dobije 4. Hipotetički kvar, popravak, uz narudžbu djela traje 2 mjeseca, mora se samo snaći jer od Forda neće dobiti ništa. S druge strane Volvo je tu maksimalno siguran jer se bori s Mercedesom, Audijem i sl, pa im je zadovoljstvo koristnika najvažnije, s tim da su i oni smanjili sve pogodnosti za auta starija od 7-8 godina.

Neki dan sam gledao slučaj da je Opelu produženo zamjesno auto s 99 dana na 105, iznos kao novo auto :rol:

Ovo pišem isključivo za njemačko tržite. Zanimljivo i da Mercedes ne daje mnogo pogodnosti kada se desi kvar i sve ide preko radionice a ne direktno preko Mercedesa.

Kia, Hyundai, hybridi, e-vozila opećnito, neviđeno smeće, a najjači mi je Hyundai na Vodik, čitava Njemačka jednu kvalitetnu radionu za ta vozila ima (NEXO), i opet problematično to napraviti. Zamislite onda stanje s ostatkom Evropom.

Kupite novi Citroen, imate zvukove iz motora, kočnica, mjenača, bilo čega, nemate garanciju makar prešli samo 1km s njim.

Ako nekoga zanima, imam sve moguće ugovore za nova vozila, šta je zaštićeno s ugovorima a šta ne. Također imam opcije za noviha vozila u određenim rasponima, zavisno od inspekcije provjeriti da li je rađena inspekcija ili da li je bilo slučajeva preko nas za čitavu Njemačku.

Ako neko kupuje novije vozile iz Njemačke, dajte mi samo broj šasije i provjerit ću vam, pošaljite mi pp.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 25 feb 2023, 08:20

Da bi shvatili Fordovu strategiju za EU i trenutni pad prodaje osobnih vozila, mora se gledati sira slika.

Nece takav gigant propasti samo zbog zapustenosti jednog semgenta, kao evo npr. podrske. Naravno da su sada i tu podbacili ali u momentu kada su Focusa i Fiestu vec prekrizili za EU (proizvodnja Focusa se gasi za dvije godine, a Fieste za par mjeseci).

Razlog je konkurencija, potraznja, popularnost modela, ulaganja u inovacije i nadolazeca elektrifikacija. Fakti govore da je Focus zadnjih 10 godina samo jednom bio u top 5 najprodavanijih modela u EU. S druge strane, Fiesta je bila standardna u pet najtrazenijih do 2019. i Fordov ubjedljivo najprodavaniji model u Europi.

Focus je svoj vrhunac dozivio 2011. i godinu poslije, a onda se vise nije oporavio. Sve to je uzeto u proracun za dugorocne planove.

Onda, 2020. pandemija, poremecaj lanaca isporuke te nedostatak cipova su razlozi naglog pada i modela Fieste, cime se samo ubrzala odluka da se ova dva modela na konvecionalni pogon uskoro prekrize.
Proizvodjaci planiraju na duze staze a svaki veci pad je tesko nadomjestiti. Ford ce se okrenuti elektrifikaciji te lasirati elektro vozilo razvijeno na VW-ovoj MEB platformi i proizvodnju prebaciti u Spaniju.

A sad ona druga strana price, Ford Europe je ostvario trzisni udio od 15 % poslovanjem s komercijalnim vozilima. Tako je osmu godinu zaredom najvazniji dobavljac komercijalnih vozila u EU. Znaci prioritet u ovom trenuktnu za EU su im komercijalna vozila, segment u kojem su glavni igraci. Klijenti super zadovoljni a brend za pozelit, pocev od pouzdanosti, servisne mreze, garancije etc. Kao sto vidite, unatoc nedostatku cipova za modele i segmente za kojima je jaka potraznja uvijek ima rjesenje.

I naravno globalno gledajuci tu je Fordov kljucni model F-serija, kojeg su prosle godine prodali 787k modela, rezultat kojim se probio kao treci najprodavaniji model na svijetu.
Zadnja izmjena: Asteriks, dana/u 25 feb 2023, 08:25, ukupno mijenjano 1 put.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

bombaysaphire
Postovi: 9974
Pridružen/a: 17 apr 2017, 00:36
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bombaysaphire » 25 feb 2023, 08:24

Neutral je napisao/la:
25 feb 2023, 00:33
Centre forward je napisao/la:
24 feb 2023, 22:19
Ford neshvatljivo tone u Evropi. Čemu takva taktika, nemam pojma. Za deset godina na cesti ćeš ga vidjat kao Jaguara npr.

Izgleda da će Kinezi pazarit' njihovu fabriku u Njemačkoj. Da li je ona u Kelnu ili Saarlandu, nemam pojma? Šteta, obje su ponos njemačke privrede i njenog oporavka poslije Drugog rata.
Sad će godinu dana otkad radim za njemačku firmu koja je usko povezana s Fordom. Trenutnom se bavimo Volvom 100% za čitavu Njemačku, Fordom i Entepriseom, djelomično Opelom, Polestarom, a prekinuli smo ugovore s Hyundai, Kia, Citroenom i Peugeotom.

Ford tone jer su smeće s korisničkom podrškom. Dakle, kod Forda je u smislu kvarova 80% problemi s "baterijom", koja se lako da riješiti. Međutim ako je kvar veći, šlepa se u Ford radionicu i tu počinju problem. Čovjek uzme Mustanga, dobije samo na 2 dana zamjensko auto, ako je čet iza 12 ili petak dobije 4. Hipotetički kvar, popravak, uz narudžbu djela traje 2 mjeseca, mora se samo snaći jer od Forda neće dobiti ništa. S druge strane Volvo je tu maksimalno siguran jer se bori s Mercedesom, Audijem i sl, pa im je zadovoljstvo koristnika najvažnije, s tim da su i oni smanjili sve pogodnosti za auta starija od 7-8 godina.

Neki dan sam gledao slučaj da je Opelu produženo zamjesno auto s 99 dana na 105, iznos kao novo auto :rol:

Ovo pišem isključivo za njemačko tržite. Zanimljivo i da Mercedes ne daje mnogo pogodnosti kada se desi kvar i sve ide preko radionice a ne direktno preko Mercedesa.

Kia, Hyundai, hybridi, e-vozila opećnito, neviđeno smeće, a najjači mi je Hyundai na Vodik, čitava Njemačka jednu kvalitetnu radionu za ta vozila ima (NEXO), i opet problematično to napraviti. Zamislite onda stanje s ostatkom Evropom.

Kupite novi Citroen, imate zvukove iz motora, kočnica, mjenača, bilo čega, nemate garanciju makar prešli samo 1km s njim.

Ako nekoga zanima, imam sve moguće ugovore za nova vozila, šta je zaštićeno s ugovorima a šta ne. Također imam opcije za noviha vozila u određenim rasponima, zavisno od inspekcije provjeriti da li je rađena inspekcija ili da li je bilo slučajeva preko nas za čitavu Njemačku.

Ako neko kupuje novije vozile iz Njemačke, dajte mi samo broj šasije i provjerit ću vam, pošaljite mi pp.
Enterprise rent a car ili ?
Naši navijači se sjajno zabavljaju. Maskoti EURO-a pjevaju "glupane, glupane, n****i se k****e", a on ne razumije pa pleše.
Dame i gospodo , najčitaniji sportski portal u državi !!!

Neutral
Postovi: 37768
Pridružen/a: 19 nov 2008, 14:27
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Neutral » 25 feb 2023, 13:42

Da.

Radimo sa svim avm, od eueopcar, sixt, avis, hertz i entepriseom.

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 27 feb 2023, 11:29

Road deaths per million inhabitants – preliminary data for 2022
EU - 46
Sweden - 21
Denmark - 26
Germany - 34
Austria - 41
Croatia - 71
Bulgaria - 78
Romania - 86
Europska Komisija objavila je preliminarne rezultate o smrtnim slucajevima u saobracaju za 2022. Ovdje vidimo broj smrtnih slucajeva na milion stanovnika za datu godinu, po nekim zemljama EU.

Na osnovu dostupnih podataka za 2021. (detaljni podaci za 2022. jos nisu dostupni) sirom EU, 52% smrtnih slucajeva u saobracaju dogodilo se na ruralnim putevima, naspram 39% u urbanim podrucjima i svega 9% na autoputevima.

Kao sto vidimo prosjek EU je 46. Svedska je ispod prosjeka, vodeca zemlja sa najsigurnijim cestama. Tu je i Danska, te Njemacka koja je vise nego solidna, obzirom na gustinu saobracaja.

S druge strane, Rumunija ubjedljivo najgora, dok je i Hrvatska u toj zoni crnih brojki.

Za nasu zemlju jos uvijek nema izvjestaja, a trebao bi izaci nekad do kraja marta.
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

Avatar
Saurman
Postovi: 29435
Pridružen/a: 22 avg 2009, 20:08
Lokacija: Alpha Centauri
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Saurman » 05 mar 2023, 09:11

EU odgodila zabranu prodaje vozila na benzin i dizel nakon 2035. godine

Odgođeno je glasanje zemalja Evropske unije o zakonu kojim se okončava prodaja novih automobila sa unutrašnjim sagorijevanjem, odnosno prodaja automobila na benzinski i dizelski pogon do 2035. godine jer su Njemačka i Italija protiv takvog rješenja.

Kako piše Reuters, budući da nije određen novi datum za glasanje u vezi sa tom inicijativom, portparol vlade Švedske koja predsjedava EU, rekao je da će se ambasadori zemalja članica vratiti toj temi "u neko dogledno vrijeme".
Podsjećamo da su se nakon višemjesečnih pregovora Evropski parlament i Evropska komisija usaglasili sa zakonom koji bi zahtijevao da svi novi automobili koji se budu prodavali u EU od 2035. godine imaju nultu emisiju ugljen-dioksida, odnosno da se od tog datuma onemogući prodaja automobila sa unutrašnjim sagorijevanjem.

ritke na takvo zakonsko rješenje došle su prvo iz Njemačke, nakon koje se protiv zakona pobunila i Italija jer iz dvije zemlje sa jakim automobilskim industrijama smatraju da je postavljeni rok preambiciozan i preuranjen.
Europa još nije spremna za el vozila. :kafa:
1974---1975---1976---2001---2013---2020

Avatar
Asteriks
Postovi: 14193
Pridružen/a: 26 jul 2015, 10:16

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Asteriks » 05 mar 2023, 12:40

Po pitanju starosne strukture vozila za proslu godinu u BiH, najvise je onih sa Euro 4 standardom, dok je Euro 3 odmah tik iza. Gledajuci ukupan broj registrovanih vozila, prosjecna starost voznog parka je 19 godina.
slika
Glede registrovanih vozila prema vrsti pogonskog goriva za 2022., procentualno najveci udio otpada na dizelase tj. 73 %.

Prosle godine registrovano je tek 243 cista elektricna vozila, sto je smijesna i nebitna brojka za bilo kakva poredjenja.
slika
If you want to find the secrets of the universe, think in terms of energy, frequency and vibration. ✍️

FoSte95
Postovi: 12491
Pridružen/a: 13 jan 2016, 17:09
Lokacija: Tunguzija
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la FoSte95 » 05 mar 2023, 19:38

gdje vi kupujete gume za svoje ljubimce :mrgreen:
I am stupid and I like it ¯\_(ツ )_/¯

Avatar
Azpi
Postovi: 4457
Pridružen/a: 17 maj 2018, 13:26
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la Azpi » 05 mar 2023, 20:52

FoSte95 je napisao/la:
05 mar 2023, 19:38
gdje vi kupujete gume za svoje ljubimce :mrgreen:
Gdje su najeftinije :mrgreen:
Sajt od kojeg zivis, 2,5M pratioca, napisana knjiga i prodata u 1000 primjeraka.
!!!GOAT!!!
Jeste cap definisan al ako vlasnik hoce da baca pare onda cap ne vrijedi.Lal moze imat lebrona,klaya,davisa i irvinga u ekipi.

bavarian_bk
Postovi: 4840
Pridružen/a: 24 sep 2009, 23:49
Lokacija: Bosanska Krupa
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la bavarian_bk » 05 mar 2023, 21:04

Je li neko odskoro uvozio auto iz Njemačke ili ostatka EU?
Kakve su procedure?

Kako sam skontao pretražujući net, sa euro1 obrazcem oslobođen si uvozne carine? Kako funkcioniše povrat PDVa i da li je moguć ikako?

Avatar
feniksptica
Postovi: 14794
Pridružen/a: 14 nov 2019, 19:12
Kontakt:

Re: Automobili, motori...

Post Postao/la feniksptica » 05 mar 2023, 21:05

Nema vise tog obrasca, carina se placa.
Plavo oko plakalo je.

joker90 nakon gubitka titule i prednosti +13 bodova ''san snova završnica sezone. :opaopa:'' 30.05.2021 00.43h

Odgovori

Natrag na “Diskusije”

Online

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 16 gostiju.